3 Het algemeen stemrecht 3b en t Katholieke Partij Zaterdag Decern. 1921 NIET SCHULDIG Belgie en Nederland Provincieraad van Oosl-Vlaandaren Be vorming van het nieuw Ministerie Do lnenlng d»r verwoeste gebieden KOLENPKIJZEIV Trskktog van het Franscli Nationaal Credlit XXVII» JAARGANG NUMMER 279 Kerkstraat, 9 en 22, Aaijst.— Tel. 114 DAGSLiAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uiigs var: 3. Van Noffei>Db Gsnm H. Frauoiscua X. Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot bet AgeDtsohaj» Hayas,Adolf Maxlaan.13, te Browel8. Place de la Bourae», Pargs en 6, Bream's Building» Londres E.G.4 Zon op 7,28 onder 3,54 L^rsie Kwartier tien 7 Er zijn nu verschillende zsken bekend 1° dat, volgens de cijfers van het ministerie van binnenlandscbe 7.1, ken, de katholieken 126.646 stem men bij de jongste wetgevende kie- rangen hebben bijgewormen, in ver gelijking met 1919; de liberalen 33. 080 en de socialisten, aan den staart komend, 27.919 stemmen. 2° dat de katholieken 10 zetels in de Kamer méér veroverden dan in 1919. 3° dat de socialisten op 20 No vember 676,305 stemmen behaalden bij de wetgevende kiezingen, en dat acht dagen later, hij de provinciale kiezingen, de roode dit stemmen aantal tot 647,178 zagen vermin deren. 4° dat de katholieken de volstrek te meerderheid blijven behouden in vijf provinciën; dat zij in Antwer pen en in Brabant de sterkste groe pen in den provincieraad zijn en dat in de roode gouwen Luik en Kenëgouw zij het aantal hunner raadsleden hebben weten te verdub belen. 5° dat op 680 provincieraadsle den in, de negen provinciën verko zen, er 342 katholieken, 13? libera len, 204 socialisten en 2 kristen-de- mokraten zijn, zoodat op het ge heel getal de katholieken provincie raadsleden in het land de volstrekte meerderheid hebben G° dat de toekomstige Senaat zal bestaan uit 73 katholieken, 28 libe ralen en 52 socialisten, Als men die zes punten nu goed in aandacht neemt, dat kunt ge er het volgende nog wel bijvoegen In de Kamer zitten er 66 socia listen en 120 leden die het niet zijn; In deu Senaat zullen er 52 socia listen zittèn en 101 die het niet zijn; In de provincieraden van het land telt men in 't geheel 204 socialisten en 456 leden die 't niet zijn. Bij de jongste wetgevende kie- zingen werden 647.178 socialistische stemmen uitgebracht, maar 1 mil joen 119 duizend 168 anti socialis tische. Ziedaar in korte woorden al wat dc Belgische doorsneeburger moet weten om zekere conclusies te trek ken, die wij de eer en het genoegen hebben hier neer te schrijven. 32» VERVOLG. Op rijn beurt ontstemd, had Owen niet dadelijk een antwoord bij de liand, en voor hij er een kon bedenken, werd hij op zij geduwd -door oen jongen man-, die miss Campion wenschle te spreken, en zij lacht» hun onpartijdig alfen toe. Terwijl Owen haar en die mannen van mt den achtergrond, waarheen hij ge drongen was, opmerkzaam gadesloeg, moest hij haar onpartijdigheid erken nen en hij kon er met aan twijfelen, dat dit enkel-aan onverschilligheid was toe te schrijven. Voor zoover hij kon opmer ken, maakte zij zich niet druk met een geiprek aan te knoopeu of er naar te luisterenzij was misschien ofschoon hij het niet waarschijnlijk achtte in het aanschouwen der polospelers ver diept; in elk geval bewees haar geheele houding niet meer dan dat zij liagr be wonderaars beleefdelijk dulde. Onder zulke omstandigheden moet het feit, dat men als onduldbaar behandeld wordt, ten minste als een buitengewone behan deling worden beschouwd, en de achter grond verkrijgt dan een zekere onder scheiding. Het was misschien om die re den, dat Owen er veel langer bleef ver toeven dan hij noodig hadmisschien had de achteraanblik van Agatha's zui ver gevormd hoofd, tegelijk met nu en dan een vluchrigen blik op haar min of moer volmaakt profiel een bekoring!zal haar erg missen, wanneer zij gaat Onder het regiem van het meer voudig stemrecht en van het cijns stelsel trokken de socialisten te vel de tegen alle onrechtvaardigheden waarvan het proletariaat zoogezegd van wege de kapitalistische caste het slachtoffer was. Dat moest en dat zou een einde nemen; het algemeene stemrecht zou de redding van het vaderland verzekeren en op de punten van het hatelijk regiem ran de bourgeoi sie zouden de rooden de stad der toekomst bouwen. Kortom volgens de roode theorie volstond het dat in ons land het al gemeen stemrecht wierd ingevoerd of het socialisme ging heer en mees ter zijn zoodanig apprecieerde de Belgische bevolking al de welda- den waarmee het ons land ging be giftigen. Want aan wie zal men wijsma ken dat het om wille der eerlijkheid was dat de rooden het Algemeen Stemrecht vroegen en de invoering der Evenredige Vertegenwoordi ging voorstonden In politiek, laat het ons beken nen, offert men niet veel aan eer lijkheid, maar meer partijbelang, en de socialisten hebben dat waar achtig in de kwestie van het vrou wenstemrecht voor de provincie meer dan welke partij ook bewezen. Zij varen voor A. S. en voor E. V. omdat zij meenden dat het de ge- wenschte trappekens waren om het bewind te bereiken; en zij waren er zoo zeker van dat zij het over hui zen en daken uitschreeuwden, in zoo ver dat menschen, die van partij- bluf geen rekening hielden, ziclh lieten overschreeuwen en werkelijk dachten dat de invoering van het al gemeen stemrecht het einde van het vroegere België beteekende, u* Indien er ooit eene partij teleur gesteld moet wezen over den loop die de zaken ten haren nadeele ge nomen hebben, dan is het vandaag de socialistische. On les aura zeiden met onwrik baar vertrouwen de poilus van Foch, Petain en Castekiaii. On les kunnen we vandaag in Belgie uitroepen, 11a de twee remedies te gen een valling die onze redders gekregen lieben. Want begint de lezer in te zien dat we met algemeen stemrecht en evenredige vertegenwoordiging stil aan als volstrekte meerderheid in Senaat en Kamer terugkeeren Beeld hij zich wel in dat we, in de provincie Namen, met A. S. en E. V. méér gekozenen hebben dan wij er vroeger met meervoudig stemrecht of cijnsstelsel hadden voor hem, waartegen hij het niet waag de te strijden. Na een poos kwam Lady Safford, die onder het met weerzin aanvaarde geleide vim Lord Lexington in het clubgebouw een verversching had gebruikt, op hem toe zonder zijn aandacht te trekken, en duwde hem schertsend met de spits van haar- geslqten parasol den'hoed voor de oogen. Höe zoo in gepeins? vroeg zij. Als ik niet wist, dat ge niet voor vergisain- gen vatbaar waart, zou ik zeggen, dat je uw geld in een twijfelachtige zaak ewiit waart geraakt in de City bedoel ik. Gij waagt uw geld natuurlijk niet bij speculaties op sportterreinen. Neen, soms geef ik mij enkel aan speculaties over, die mij niets kosten, ill zaken, die mij niet in het bijzonder aangaan, bekende Owen. Ik was juist bezig te onderzoeken, waar uw model van bescherming eigenlijk heen wil. Maar ik vroeg hot u niet, omdat ik overtuigd ben dat ge het mij niet kunt zeggen. Ik zou het u evengoed kunnen zeg gen als dat ik u kan aankijken. Waar zouden wij, gij en ik, het-^Óp aan sturen, als wij in haar schoenen stonden? Nu, daar hebt ge het. Jawel, maar dat is het juist, wat zij mii niet toeschijnt te doen. Zij steekt nu juist geen noodvlag gen op of vuurt elke minuut noodscho ten af; dat heeft rij niet noodig. Zooals ik u reeds vroeger zcide, zij heeft geen haast, en' daar hen ik blij om, want, ik Al die oorlogsmaehienen, want in den geest onzer tegenstrevers waren die hervormingen niet anders bedoeld dan als oorlogsmachienen tegen de katholieke partij, hebben vruchteloos tegen de wallen der sterke katholieke burcht gebeukt. Ze staan pal, zooals vroeger, en we zouden ze nog veel vaster maken totaal onwrikbaar, indien wij, ka tholieke Walen en katholieke Vla mingen, ons wat minder bezig hiel den om het vast ciment onzer een dracht met overbodig water te ver slappen. Dat kunnen we met wederzijdsch betrouwen, wederzijdsche toegevin gen, en het heilzaam voornemen om alle moeilijkheden door verdraag zaamheid uit den weg te ruimen. De socialistische Wallonisanten hitsen de katholieke Walen tegen de Vlamingen op, zooals de socialis tische flaminganten de katholieke Vlamingen aansporen tegen de Walen Maar intussclien blijven socialis tische Walonisanten en flamingan ten als een aaneengesloten bloc on verdeelbaar. Wij zijn gevallen door het alge meen stemrecht, wij zijn niet geval len door de Evenredige Vertegen woordiging, wij zullen nooit vallen, als katholieke Vlamingen en katho lieke Walen hand in hand blijver, gaan voor de zaak die ons allen bo ven heilig moet zijn de katholieke toekomst voor ons vaderland. HET WIELINGENVRAAGSTUK 's Gravenhage, 1 Dec. In het ver slag der afdeelmgen van de Tweede Ka mer, betreffende de begrooting van Bui- tonlandsche zalen, i_s mededeeling ge daan van de "klachten door een aantal leden geuit over liet gebrek aan voor lichting in zake het geschil met Belgie. Aan dit uitblijven van inlichtingen moet het worde geweten dat de NedeGandsehe regeering niet gesteund wordt door een openbare meening die op de hoogte is van de Wielingenkwestie. Vele ledon eischen bijzonderheden over den huidigen toestand van het Ne- derlandsch-Belgisch vraagstuk. Zij zijn van meening dat do oplossing ervan dringend noodig is voor de regeling der internationale verhouding in West-Eu ropa en verwachten dat deze oplossing met wederzijdschq goeden wil wel te bereiken is. Talrijke andere leden had den den indruk dat men moeilijk van Nederland liet doen van den eersten stap tot hervatting der onderhandelingen kan verwachten. Zii meenen dat de belangen van het land Deter gediend zullen zijn mot het afwachten van liet oogonblik waarop Belgie naar de hand zal grijpen die reeds zoolang werd uitgestoken. Eenige leden verzoeken eveneens om inlichtingen over het onderhoud dat mi nister Van Karnebeek onlangs had met den h. Jaspar. ZITTING VAN 1 DECEMBER 1921 Do zitting wordt gecpend om 3 1/4' ure onder vorzitterschap van M. Van Winckel, ondorvoorzitter. Do heer sekretoris doet de samenstel ling der kommissiën kennen. Daarna wordt do zitting geschorst om* do kommisien toe te latcnA de eerste ver slagen op te maken. Na een half uur wordt dc zitting her nomen. Het ontwerp van nieuwe grensschei ding tusschen de gemeenten Gentbrug- ge, Heusden en Destelborgen wordt goed gekeurd. De nieuwe grens zal de middenlijn van het huidige bed der Schelde zijn. Zoo zal elke gemeente beter policie kun nen doen op haar grondgebied. Aan Vlaanderen» Turngouw wordt een hulpgeld van 4000 fr. gestemd aan Oost-Vlaanderen gouw van don Bel gischen turnbond 2000 fr. De zitting wordt om 4 3/4 geheven. trouwen. Zij moet wel er op uit zijn te trou wen, merkte Owen peinzend aanhet is de eenigat mogelijke uitweg voor haar. Een uitweg, waaruit? Heeft zo het bij mij niet oven good als een meisje het kan wenschen? Dat kan wel zijn; toch. ge kunt haai- goen vijf minuten gadeslaan en u dan voorstellen, dat zij tevreden is. De indruk, dien zij op nuj maakt, is deze, dat zij de noodzakelijkheid inziet tus schen twee zaken te kiezen, maar dat haar geen enkele aanstaat. Maar zij is zoo ongenaakbaar, dat men enkel ver moedens kan uitspreken. Zij heeft u olijk baar een korf ge geven. evenals aan al de anderen. Veel erger dan al de anderen, ge loof ik. Niet, aat ik er iets om geef. Ge ziet er uit, alsof ge er juist' veel om geeft, antwoordde Lady "Safford, haar lorgnet opzetten do, om hem beter te bekijken. Arme, beste jongen, ge wilt toch met zeggen, dat go er over denkt zelf met haar te trouwen. Daar denk ik zeer zeker niet over, verklaarde Owen. Kom dan morgen het tweede ont bijt bij mij gebruiken. Ik zou u niet vra gen, aïs ik dacht, dat er gevaar bestond, dat ge om Agatha aanzoek' zoudt doen". Bedoelt ge daarmee, dat, er gevaar zou beslaan, aat Agatha mij dan zou aannemen? Dat gevaar zou werkelijk bestaan. Van welk alleenstaand meNje i mén kunnen verwachten, dat zij weigerde wat Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft Koning Albert de onderhandelin gen voor de samenstelling van het niouw ministerie beg-mneu. Volgens de tradities zijn de voorzitters van Senaat en Kamer hot eerst geraad pleegd. Op hen volgen do Staatsministers der verschillende partijen. Heden morgen liep het gerucht dat M. Carton de Wiart, welke eergisteren had verklaard, dat hij een beslissing zou nemen na 24 uren overwegen, had aan zijne katholieke collegas medegedeeld dat hij vast besloten was van het eerste ministerschap af te zien. In den namiddag echter vernemen wij dat M. Carton de Wiart op het aandrin gen van de leden- der rechterzijde, ten slotte heeft verklaard zich met de forma tie der nieuwe regeering te zullen belas ten. Waarschijnlijk zal het ministeiie aan staande Dinsdag met do eeiste zitting der Kamer nog niet gevormd ziin. In deze zitting zal men ook slechts de mandatui der nieuwe gekozen Ksmer lfden goedkeuren. VERSMELTING VAN TWEE MINISTERIES Vermeld wordt dat het ministerie van Landbouw en het ministerie von Open bare Werken tot één ministerie zullen irsrnolten worden, zovals dit overigens het geval was voor den oorlog. We vernemen nog dat waarschijnlijk het ministerie van Kunsten en Weten schappen zal toevertrouwd worden aan •en pedagogische bevoegdheid, huiten d-. partijen gekozen. VERGADERING DER LIBERALE LINKERZIJDEN De liberale linkerzijden van Kamer en Senaat hielden gisteren eene vergade ring. Na de zitting, welke met gesToien deuren plaats had, werd volgende me dedeeling gedaan aan de drukpers De liberale parlementaire linkerzijden hebben do besprekingen van Donderdag 1.1. voortgezet in verband met den poli- tieken toestand. M. Pecher zat voor. gij haar hebt aan te bieden? Niettemin zou het mij voor u spijten, als zij u aan nam. Hot zou mij om mijzelf spijten. Maar waarom 20gt go dat? Onlangs kondt go haar niet te noog priizen. Lady Safford lachte. Oen, in haar tegenwoordige positie is zij bewonderens waardig. Maar als de vrouw van een jongmensch van sterk middelbaren leef tijd, met ideeen, die tot de eerste helft van do vorige eeuw behooren, weet ik dat nog zoo zeker niet. Maar ik denk niet, dat ik haar zoo gauw kwijt zal ge raken, ik geloof zeker, dat daarvoor nog geen gevaar bestaat. Als ge oen weinig verliefd zijt, gelijk ik vermoed, d/a zal u dat niet deren. Van uw gezond ver stand mag men vertrouwen, dat het u voor ongelukken zal behoeden. Gezond verstand is ongetwijfeld een mooi pijnstillend middel j toch behooren degenen, die geneigd zijn zich op het bezit daarvan te verlaten, wel de moge lijkheid in het oog te houden, dat het hen juist op een kritiek oogenblik in den steek laat en hen niet beter tegen onge vallen beschut daq den gewonen dwaas Nu was dit juist, wat Owen Haverfiela overkwam, toen hij de ernstige fout be ging den volgenden dag naar Hill Street te stappen, en aan de ontbijttafel een stoel naast Agatha Campion voor hem gereed stond. Het was een groote partij, waartoe gelijk het met Lady Safforas maaltijden dikwijls het geval was verschillende fatjes behoorden, die in luidr\";htiglidd huns gei ij kon niet ken- De vergadering ging akkoord om alls beslissing uit te stellen tot dat de poli tieke toestand zal opgeklaard zijn en men zich rekenschap zal kunnen geven van hot program op grondslag waarvan de nieuwe Regeering zal worden samen gesteld. De algemeene strekking welke uit de besprekingen to voorschijn treedt, is dat de liberale linkerzijden alleenlijk hunne sympathio kunnen betuigen aan een® Regeering welke in eene breeden demo- cratischen geest wordt samengesteld en door liare samenstelling en naar pro gram de noodige waarborgen biedt i^ior eene politiek van orde en vooruitgang. Die Regeering zal do landsverdediging hebben te waarborgen, alsook de solida riteit en de-eenheid van het land en zich vooral hebben toe te leggen op het con- solideeren van de openbare financien. De loyale toepassing en bevordering van do maatschappelijke hervormingen, alsook de waarborg van de rochten van het land op internationaal gebied. De liberale linkerzijden besloten een parig dat de liberale partij hare zelf standigheid behouden moet welke ook do Regeering weze waaraan zij medewer ken zal, en ook door goen enkel geval eene Regeering gesteund mag worden welke een confessionneel en reactionnair karakter draagt. HET LOT VAN EEN MILTOEN Reeks 153.423, nummer 17, dat Don derdag in de trekking der leening der Verwoeste gebieden eene preniie van één miljoen won, is verkocht geworden doo» het succursaal der Nationalo Bank van La Louvière. Een Brusselsch blad schrijft Wij hebben reeds meermalen dé moeilijkheden doen inzien, waaronder de bevolking in verscheidene gewesten van het land lijdt, om zich kolen aan te schaffen, alsook de buitensporige prijzen dier brandstof aan den kaak gesteld. Die toestand spruit voort, zooals wij zegden, uit het feit dat don uitvoer van kolen naar vreemde landen in zeer gun stige voorwaarden geschieden kan. De koolmijn-eigenaars hebben er du« belang bij zooveel mogelijk der voort- brengst over de grenzen te sturen, waar de vraag niet ontbreekt. Zal de regeering daartegen optreden Men verzekert zulks. Er zou spraak zijn van het herinvoeren der vergun ningen een- slecht stelsel dat de begunstiging van enkelen, en zelfs nog slechtere gevolgen heeft, ofwel zou do uitvoer beperkt worden, ten einde de beschikbare voorraad in Belgie te doen aangroeien, en eene verlaging der prij* zen uit te loken. Wij hebben hetzelfde ook reeds her haaldelijk gezegd dc uitvoer moge nog zoo voordeelig zijn voor het land in al gemeen, dat men eer«t en vooral vo>v do noodwendigheden in Belgie zorge. In de trekking van 1 December van het Fransch Nationaal Crediet, lieeffc nummer 1,587,208 één miljoen .gewon nen. den; daarom duurde het niet lang, of de algemeene drukte van het gesprek stelde Owen in staat het particuliere, doch van hem afgewende oor zijner buurvrouw een opmerking toe te voe gen. Mag ik u, begon hij, nog eens vrfl> gen, waaraan ik het verdiend heb, dat ik met voeten getreden wordt, zoo vaak wij elkaar ontmoetten? Tot zijn verrassing keerde zij een on gerust, rouwmoedig gelaat naar hem toe, en met een stem, geneel anders dan die. waaraan zij hem in den laatsten tijd ge wend had, antwoordde zij Ik vrees, dat ik zeer ruw ben ge« wee9t. Dat was mijn bedoeling niet. Lady Pafford heeft er mij iets van verteld, er» zij maakte er een grap van; maar voor mij is het geen grap, dat ge u over mijn slechte manieren te beklagen hebt ge* had, Zich houdende, alsof zij zijn onmid dellijke tegenspraag niet hoorde, ejing zij voort De oenige verontschuldiging; die ik kan aanvoeren, is, dat mijn zenu wen mij dikwijls de baas zijn en dat hef leven juist nu m veel opzichten moeilijk voor mij is. Gij ziet natuurlijk sommige dier moeilijkheden en en bekoringen in, en ik mag zeggen, dat ge goed deedt mij te vermanen, doch... Doch ge denkt dat ik nog boter zon gedaan hebben als ik mij met mijn eigen zat en bomoeide, vulde Dij aan, toen ri* aaizeldo. ('i Vervolgt.)]

De Volksstem | 1921 | | pagina 1