Oe treiBstakino te Brusso! Het Belgische prioriteitsrecht Os spoorwegramp ts Dnffsl. Be vorcilHg van hst nieuw ministerie. De lesning der Verwossls Gewest en. [Zoadag 4Dscümber Slaasdag 5 Decemb. 1921 NIET SCHULDIG Gspjég tsgsn Ls Sail* - en Ls Peiipls. Es opruiming ikr wrakkta van Z-itbrugge. D i terugkeer ven pa- raai Jacques, De Suikerprijzen. De bende van Adesjem D® koude- in Hdllatsd, IVog het gevonden kind Kerkstraat, 9 en SS, Aalst.Tel. XXVII' JAARGANG NÖMMEB 280 114 D AGBLAD 10 CENTIEIJEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van NpffevDb Gbndt H. Barbara Zoa op 7,29, onder 3,54 II. Sabbas Zon op 7,30 onder 3,53 i forste Kvrarlior den 7 Publititeii buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot bet Asreotecbap Ha^as, Adolf Maxlaan.13, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Building Londres E.G.4 De protesten, welke, eeruge maan den geleden in Frankrijk zoo wel in het parlement als in de pers opgingen, toen het biaek, dat het eerste, door Duftscblasd betaalde milliiltd goud marken, aan Enge land en Belgie zou worden toege wezen, liggen ongetwijfeld nog verseh in ieders geheugen. Zooals hekend, bekwam Belgie toen 550 aiiliioen, als eerste voorschot op zijn geprivilegieerde schuldvordering en werd, aan Engeland, 450 millioen tot delging van de bezettingskosten uitbetaald. Het groote Parijsehe blad Le Tcmps stelde toen voor dit eerst: miljard in reserve te houden, als waarborg tegen een verder in ge breke blijven van Duitschland, maar gelukkig werd aan dit voor stel, hoezeer men het in zekere Fransche kringen ook moge hebben gewenscht, geen gevolg gegeven. Thans komt Le Tcmps nogmaals met een ander voor het Belgisch prioriteitsrecht even gevaarlijk voorstel, aandragen. Door de overeenkomst van 13 Augustus, schrijft het blad, be kwam Frankrijk niets van het eer ste door Duitschland gestorte mil lioen. De werking van de Belgische prioriteit is van dien aard, dat Frankrijk vermoedelijk ook niets bekomen zal van dc stortingen in geld, welke Duitschland 15 Janua ri en 15 Februari a. s. moet doen. Men weet trouwens niet of deze betalingen wel zullen geschieden, en verklaart maar rondweg dat, indien te plaats hebben, Duitschland den daarop volgenden dag insolvent zal zijn. Wij verlangen niet, dat men aan de Belgische rechten torne, doch stellen eenvoudig de volgende vraag kan het, dat Frankrijk niets verkrijge van geldsommen, welke Duitschland reeds heeft gestort of misschien gaat storten,' terwijl de geallieerden van Frankrijk zelf de ze sommen beschouwen als zijnde de laatste, welke voor lapgen tijd, kunnen worden bekomen Indien Lc Temps niet verlangt, dat men aan de Belgische aanspra ken tome, zegt deEloile Beige, wat beteekent dan deze vraag Én hoe is zi jn eerbied voor de Belgische prioriteit vereenigbaar te verklaren, met de beginselen, welke Le Tcmps verder vooruitzèt voor het geval, dat Duitschland in de onmogelijk heid zou verkeeren, de door de over eenkomst van Londen opgelegde 33' VERVOLG* Neen, maar.waarschuwingen, die men ran sommige menschen kan aan nemen, kwetsen een weinig wanneer men ze van anderen te liooren krijgt. Hot is net, alsof het. u werkelijk niet schelen kon wat er van mij worden moest. "Waarom onderstelt ge dan, dat ik een verwijt bedoelde? Och, ik kan u wol precies zeggen waarom, antwoordde zij, plotseling alle bescheidenheid van zich afwerpende, en weer tot haar oude uitdagende manier treugkcerend. Gij, als man van de we reld, .zaagt gevaren, waar I.ady Safford ze mijns inziens niet opmerkt, ofschoon rij ook een vrouw van de wereld is, en ge willet niet gaarne een schandaal zien ent:-'taan. Met de meeniug, die ge u van mij gevormd hadt geef u geen moeite het te ontkennen, het is de moeite niet waard dacht ge, dat ik tot die men schen behoorde, die tot schandalen aan leiding kunnen geven. Ja, en wat hot incest steekt is, dat ge u niet vergist. Zij keek hem recht in het gelaat, en onder- het vuur van haar oogen onder- j vond, hij wederom dSe vluchtige trilling,1 die zij bij een vroegere gelegenheid had weetn op te wekken. Ik ben niet goed. cite vroom, bekende zij stoutweg, ik ben wat mijn natuur van mij maak to, Dat; verplichtingen na te komen. Alle titels welke in Duitschland zullen worden uitgegeven, aldus Le Temps bevoorrechte aandee- len, hypotlteek-aandeelcn, enz. zouden onder de schuldeischers moeten- worden verdeeld, in evenre digheid met het verdrag der schade vergoeding, waarop zij recht heb ben. De Etoile Beige merkt hierbij aan, dat dit alles goed en wei is, maar aan de toepassing van dit be ginsel niet kan worden gedacht, al vorens de aan Belgie volgens de prioriteitsbepaling toegekende som uitbetaald weze. Het Brusselsche blad stelt verder nog vast, dat Frankrijk zich reeds, floor de overeenkomst Loucheur- Kathenau, een voorrecht heeft we ten te verzekeren op de betalingen welke, tot I Mei 1926, door Duitsch land zullen worden gedaan, Wij hebben aldus besluit de Etoile, het akkoord Louekeur-Rathenau niet beknibbeld, maar integendeel op zijn praktische beteekenis gewezen en den wensck uitgedrukt liet door de geallieerden te zien aanvaarden. Het minste, dat we dan ook mogen eisehen, is wel dat, noch door dez: afwijking van de overeenkomst het Belgische prioriteitsrecht, dat op de formeele verbintenissen van de geallieerden berust, in liet gedraDg worde gebracht. Het proces ingespannen door de h.h. Coppée tegen Le Üoir, Le Peuple en den li. Colleaux, is van 9 Januari tot 16 dito verdaagd. De h.h. Coppée zullen verdedigd wor den door Mteis Renkin, vader en zoon; Le Soir, door Mter P. E. Janson; Le Peupledoor Mter Destréo. Waarschijnlijk zal de h. Collcaux zelf' zijn zaak bepleiten. EEN ZEVENDE SLACHTOFFER Vrijdagmorgen ten 3 ure 10, is weer een der slachtoffers van de vreselijke spoorwegramp van Duffel overleden. Het slachtoffer is de genaamde J. Van Leuven, die een arm en een been gebro ken had, maar daarenboven zeer erg in wendige kueuzingen had bekomen. Dit is het zevende slachtoffer dat er het leven bij inschiet en er bestaat nog weinig hoop voor de ongelukkige Pout- lon, die van Vrijdagmorgen 8 ure zich in de coma bevindt. Vrijdag werden de lijken dei' slacht offers van deze ramp n aar de plaatsen gezonden waar de begrafenis zal geschie den. Het lijk van Pieter Schoons, werd naar Lier, dit van Pieter Waets, naar Boom en dit van Rachel I\Iaes, vrouw de Hens naar Gent gezonden terwijl dit van Gftstaaf Verhoeven naar het dooden- huis van Mcrxem werd overgebracht. kan ik niet helpen, zoomin als ik mijn gevoelens of wat ook veranderen kan. Misschien had ik onlangs er niet op moe ten poshen, dat; ik nooit iemand tot schande zou zijn"hoe kan men dat met zekerheid weten? Somtijds ben ik bang, dat ik iets in mij heb, waardoor ik in derdaad zeer slecht ben. Maar misschien kunt gij begrijpen, dat ik daaraan niet gaarne nerinnerd wordt door u. Het was bij dit punt van hun gesprek, dat Owens gezond veratand hem" in den steek liet en wegvluchtte. Ik geloof, zoo helder als de dag, dat gij het niet begrijpt, anders zoudt ge mij nooit zulke fantastische meeningen hebben toege schreven. Beloof mij ten minste eén ding, beloof mij niet weer te denken, of te zeggen, dat het mij niet schelen kan. Haar antwoord was een haastige zucht en een bijna onmerkbare hoofdbuiging, die alles of niets konden beteekenen. Toen werd de samenspraak, die tot nu toeeven afzonderlijk gevoerd was, alsof de sprekers de geheele, met menschen gevulde kamer voor zich alleen hadden, door een plotseling invallende stilte in do andere gesprekken gestoord, en hier van maakte de dame aan Owens andere zijde onmiddellijk gebruik om de mee ning van een bevoegde autoriteit te hoo- ren betreffende de vraag, of de natie in 't algemeen en zij zelve in 't bijzonder er onder een meer uitgebreid stelsel van indirecte belastingen beter of slechter aan toe zouden zijn. Vruchteloos protes teerde de bevoegde autoriteit, dat hji het niet wist en niet geloofde, dat iemand het HET MINISTERIE VAN KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Naar er gezegd wordt zoo het nieuw ministerie niet kunnen samengesteld worden voor het einde van de aanstaan de week. In do politieke middens verze kert men dat het departement van we tenschappen en kunsten zou toegekend worden aan iemand buiten het Parlo- menfe en wiens onzijdigheid een waarborg zou zijn voor ul de partijen op schoolgebied. 't Is dat niet wat de katholieken ver langen. Zo willen aan 't. hoofd van het ministerie van wetenschappen en kun sten een KATHOLIEK, en daarmede amen en uit. Wo houden niet aan on zijdigheid dat gelijkt te veel aan de mossel. M. CARTON DE WIART Er was gezegd dat M. Carton de Wiart, op aandringen ziiner menden, zich wel met het samenstellen van het nieuw mi nisterie zou kunnen gelasten. Uit goede bron wordt nu bevestigd dat M. Carton de Wiart in zijn eerste weigeren kracht dadig blijft volharden. DAGORDE DER cc FÉDÉRATION BORAINE SOCIALISTE Deze federatie heeft de volgende dag orde gestemd Besluit dat in de huidige omstandighe den de socialistische parti j moet weigeren van aan do regeering deel te nemen. Wijst op het gevaar eener versteviging van het klerikaal bloe bij middel van nieuwe toegevingen aan do zoogezeg de Vlaamsche democraten der rechter zijde. En zet liet proletariaat aan zijne orga nisatie op allo gebied te veraterken ten einde den weg aan de reactie to versper- EEN GOED GEVALLEN LOT De gelukkige winner van het lot van een mil ioen der trekking van Donderdag laatstleden is gekend. Het is een nederige werkman van Ma- riemont, Aloxander Hennaut, machinist in de koolputten van St. Felix. Henna u t is 65 jaar oud, gehuwd en vader verschei dene kindoren. Men mag dus zeggen dat liet fortuin ditmaal goed gevallen is. Langdurige staking geëindigd. Luik, 2 Dee. Te Ougrée-Marihaye zijy dc werkiedon na zes maanden sta king, weer aan den arbeid gegaan. Die herneming was besloten in eene vergadering, waar stemming met 2/3 voor de herneming werden uitgebracht Zij aanvaarden de voorwaarden dei patroons en moeten zich, alvorens terug aangenomen te worden, aan een genees kundig onderzoek onderwerpen. Een referendum, door de metaalbe werkers van Ougré beslist, had Wcens dag plaats; bij geheime stemming beslo ten meer dan do twee derde der aanwe zigen tot herneming van het werk. Ingevolge dezer stemming zou eene afgevaardiging naar het bestuur gaan om de herneming van het werk snel en methodisch te doen plaats hebben. Opdat zulks kunne geschieden mogen er van beide kanten noch weerwraak noch bitterheid bestaan. De werkstaking van Ougréo begon op 16 Maart. Gedurende die 9 maanden liebbery d< werklieden, door slechte herders geleid millioenen en millioenon aan loon ver loren en de nijverheid geschaad, on* ten slotte de voorwaarden, van het bestum toch aan ten nemen. De kiezing van Dendermonde Het Handelsblad meldt Er is bij de griffie der Kamer eene vraag tot nietig verklaring der kiezing van Dender monde, door talrijko kiezers ondertcekend, ingekomen. Reclamanten steunen hunne vraag op de omstandigheid dat de oproepings brieven luidden, dat men kon kiezen van 8 tot 14 uren, terwijl de wet be paalt van 8 tot 13 uren. Verscheidene kiezers zouden na 13 uren zijn kómen stemmen en zouden de deuren gesleten gevonden hebben. De aanbesteding voor die opruiming heeft Vrijdag plaats gehad. De Iphigenis en de cc Intrcpide liggen gelijkloopend mot het staketsel en op 4ü meters afstand daar vandaan. De schepen zijn 91.50 m. lang, 13.33 ra. bieed en 7.93 m. hoog en zij meten 3600 ton. Zeven firmas hebben soumissien inge zonden, afwisselend tusschen fr. 600,000 en 2.875.000. De firma, die met dc opruiming gelast wordt, zal desgevallende schepen mo gen vlot brengen, derwijze dat zij zon der gevaar in de droge dokken van Ank ■-•rpen kunnen worden gebracht. met mogelijkheid weten kon, tenzij de proef eerst genomen werd. Hij moest niettemin evengoed zijn meening zeg gen, waarna zij hem op langdradige wijze met. dc hare verplichtte, en aldus werd do koffie rondgediend, voor hij wieer in de gelegenheid kwam zich van Agatha's aandacht te verzekeren. Nu, mompelde hij met een belang stelling, die hij niet trachtte te verber gen, i3 het vrede? O ja, antwoordde zij haastig, ik hoop het. Ik zal mijn best doen te ge- looven wat ge straks gezegd hebt Ik zou het gaarne willen gelooven. Maar als go werkelijk vriendelijk voor me wilt zijn gelijk ik denk, dat hte geval is... Natuurlijk! Dan wilt ge me zekei; wel aan mij zelf overlaten en mij vertrouwen. Mis schien heb ik dezer dagen wie uw raad noodig. Zoo ja, dan zult ge mij dien ze ker wel willen geven, en even zeker weet ik, dat die eerljik zal zijn, maar totdat die dag komt zoo hij ooit komt! dan zal do beste en de eenige wijze, waarop go mij kunt helpen,, die zijn, dat ge mij aan mijn lot overlaat. Dit was het laatste woord, dat hij uit haar krijgen kon; toch moest hij, toen hij kort daarna door Hill street huis waarts keerde, bij zich zelf erkennen, dat noch haar noch zijn laatste woord, ten goede of ten kwade, gesproken was. Wat haar verzoek fotreft, had zij waar schijnlijk niet van hem verwacht, dat hij het letterlijk zou opvatten. Voor een oogenblik flikkerde een glimlach om Generaal Jacques is op de «Zeeland» uit Amerika te Antwerpen teruggekeerd Hij gaf een beschrijving van do teraarde bestelling van den Amerikaanschen sol daat te Arlington, waar een Indiaanse!: opperhoofd op de lijkkist zijn boog, zijn pijlen en pluimen neerlegde. Te Owamu deed hij een vliegtocht. Het was de eer ste maal dat hij vloog. 'WV De ministeries van bevoorrading en van financiën, klachten ontvangen heb bend over dc vrees voor suikerscnaarscli- te en prijsverhooging, hebben, na een on derzoek bevonden 1. Dat de voorraad overvloedig is 2. dat do uitvoer gematigd en normaal is; 3. dat in December de prijzen in 't groot voor de geraffineerde suiker de zelfde zullen zijn als in November, 't zij 176 fr. per 100 kil. 4. dat do prijs in 't groot van den cris talisé de 145 fr. per 100 kil. niet zal overtreffen, prijs, die oveneens overeen komt met dien van November. verscheen Vrijdag opnieuw in het kabi net van den heer onaerr icksrechter Ver wilgen, voor het onderzoek van nieuwe feiten ten laste der beschuldigden, du- onlangs aan het licht zijn gekomen zijn lippen, toen hij bedacht, dat. wat als liet moeilijkste gedeelte or van klonk, misschien het gemakkelijkst te voldoen was. Als het er op aankwam, kon hij miss Campion aan zichzelve overlaten. Dat hoopte hij althans. Maar haar te ver trouwen, dat was hem, naar hij vreesde, wel wat te machtig. Hoeveel van hetgeen zij gezegd of bedoeld had, waar was, eü hoeveel valsch, kon hij niet uitmaken doch hij was schrander genoeg om op te merken, dat zij den geheelen tijd een rol en zoo plomb bovendien tegenover hem gespeeld had. Nu, het is geen hals misdaad, een krijgslist to gebruiken, en de hare was wellicht te vergeven op een zekere onderstelling. Die onderstel ling zag or wel is waar buitensporig en als met de haren er bij gesleept uit maar wie zou het zeggen? Niét Owen Haverfield, die niet eens in staat was te zeggen, of hij al dan niet verliefd was op een vrouw, die hem niet zeer aanstond en die hem zeer gemengd vertrouwen in boezemde. Wat hij wist, was, dat hij vrij ver was gegaan, dat hij bereid was ge weest nog veel verder to gaan en dat hij, hetzij hij miss Campion vertrouwde of niet, zichzelven niet meer vertrouwen kon, wanneer hij onder de bekoring van die brandende oogen van haar verkeerde. Het gezonde verstand, dat hij eindelijk wedervond, nadat het op zoo'n ongele gen wijze schuilevinkje gespeeld had, raaide hem aan haar woord te houden en Tonden den rug toe te keeren. ('t Vervolgt.)' 350 WERKLIEDEN HEBBEN IIET WERK HERVAT Vrijdag namiddag werd door liet bw* stuur van de Tramways Bruxellois medegedeeld, dat ruim 850 werklieden het werk hervat hebben. Bij do Tramways Economiqucs hebben een 150-tal arbeiders het werk hernomen., Vrijdag morgen hebben zieli een hon derdtal werklieden aangeboden om terug" aan het werk te gaan. ALLEMAN IN AFWACHTING In do Vereeniging der trambedionden verklaarde men Vrijdag avond dat mort in afwachting was. In het ministerie van Arbeid, wacht men dat ofwel do compagnies, ofwel de stakers voetstappon tot onderhandelin gen zouden doen. De compagnies ver wachten de voetstappen van de stakers en dezen verwachten ze van de compa gnies. En het publiek wacht... tot alles in orde gebracht is. EENE REEKS ONGELUKKEN Dat er met do vrijwilligers en studen ten ongelukken gebeuren op de tramlij nen is begrijpolijk. Vrijdag hadden ér erscheidene plaats. Op do Madouplaats kwam tram 15 in botsing met een Economiquo Beurs-Geuzenplaats. Door den hevigen chok vlogen de vensters van beide trams aan stukken.- Een reizigerster, Mev. Marie Delsaux, 45 jaar oud, wa nende te Erps-Qaerbs, werd zoo erg ge kwetst-, dat zij naar het gasthuis moest ivergebracht worden. Ook verscheidene indere personen werden door glasscher ven gewond. Op de Generaal Lemanlaan werd tram '6 door tram-25, komende van het Rond punt dor Wetstraat aangereden. Tram 36 werd op het voetpad geslingerd en was de as gebroken. Verscheidene reizigers werden gekneusd. De stoffelijke scliade is zeer aanzienlijk en het tramverkeer bleef meer dan een uur ondebroken. Op de Kruidtuinlaan, ter hoogte der Pachecostraat, botste een auto-camion van het leger op een tramrijtuig. Twee eizigers, MM. D... en C..., werden erg door glasscherven gewond en moesten naar het gasthuis overgebracht worden. Ook aan den hoek der Brcekstraat had eene botsing plaats tusschen een auto camion en een tram. De chauffeur, T... can Leuven, werd erg aan het hoofd ge wond. Aan do Coppensstraal kwamen twee trams in botsing. Mev. C.... van Mo tenbeek, werd nog al erg gekwetst. De vórst zondert het eiland Urk geheel De Zuiderzee nog enkel een ijs- vlak. De Nereue door het ijs ingesloten. Een kind door het ijs geschoten. De veerdienst Enkhuizon-Stavoren werd geheel gestaakt. Ook de poetdier it p hetyiland Urk is wegens ijsgang stop- *- -. ugvuo Ljog,uiig ntujr gezet. Dit eiland ia thans geheel aigezon lord. De geheele Zuiderzee voor Muiden, Muilenberg en Huizen is, voor zoover het oog reikt, een ijsvlak. Nabij des nieuwen strandmuur te Mulderberg en tegen de Hulzerhavendammen kruit het ijs in scliotsenhoopen opeen. De Vecht ligt tlians ook dicht, de lang opengehou den vaargeul is toegevroren. Pampus is te voet bereikbaar; de havenlichten van Huizen-Spakenburg en de Eeemmou- Jen zijn gedoofd. De vrees, dat de Nerens aan den grond zou geraakt zijn, hoeft zich be waarheid. De boot is gezien op de hoogt» van Huizen, waar ze bij'lagen waterstand op den Pampus moet vastzitten, rondom door het ijs ingesloten. Er is geen on middellijk gevaar. to Anlweppen. Het kindje van 3 k 4 weken oud dat aan de droge dokken te Antwerpen ge vonden en in het Gesticht der Verlaten. Kinderen opgenomen werd, heeft den naam ontvangen van Margarctha Maria Treylis. Bij deze gelegenheid is het wel een a aardig na te gaan hoe deze naam werd gevonden. De voornamen komen voort van Margaretha, naamfeest dier heilige, op 27 November, dag waarop het kindje gevonden werd, Maria, patrones der stad Antwerpen; de familienaam komt vooi van T., beginletter vau den naam van Trève, waker die het kind vond, de eer ste lettergreep rey is de eerste letter greep van den naam Reymaekera, den politieofficier die het onderzoek van het te vinden gelegd kindje begon, en lis, is de laatste lettergreep van den naam Cel is, de vrouw die het vondelingsken. nu het vinden de aerate ssorgeu toediende,

De Volksstem | 1921 | | pagina 1