sn Great jaar eindigt! M een öelaipjk biian öe vorming van 'i Ministerie j Decern. 1921 NIET SCHULDIG filet einde dev ü-amsUiking te Brussel öh betrok!.X, XXVII' JAARGANG NUMMER £84 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.B8 Uitgever: J. Van Npffei^Db Gbnpt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentsohap Havas. Adolf Mailaan.lS, te BrusselS. Plsce da Ia Bouiae, Parijs en 6. Bream's Bu/iA'ngs Londres E.G.4 II. Lcocailia Zon op 7,34 onder 3,53 Volle Maan den 14 Het lieeft naar aanleiding van ile laatste verkiezingen niet ontbro ken aan nauwgezette berekeningen men beeft getracht een spraakver mogen te geven aan de cijfers, alle gegevens door vergelijking uitge plozen en den winst- of verliesuit •dag herleid tot een volledig over zicht van het politiek partijwezen. De aangroei van 125 duizend stemmen spreekt luid genoeg voor de zegevierende katholieke partij, de partij die alle maatschappelijke standen omvat en verzoenend hun belangen weet te regelen Jot een ge heel van ware staatkunde, de partij die de orde de rust in 't land voor staat. ïn dit wezen en in dit doel van de katholieke partij ligt de kiem van hare overwinning. De Belgische na tie, aan wie zij zich vol vertrouwen richtte, heeft begrepen dat de belan gen van iederen stand een nauwkeu rige bezorgdheid van het staatsbe stuur waardig zijn, en dat het onzin is aan ééne kaste de overlieersching te laten; daarom heeft zij uitspraak gedaan voor een regeering die de bijzondere toestanden van eenieder wil ordenen naar het algemeen be lang van aden. Vandaar tic besliste veroordeeling uitgesproken tegen alle omwente- laars die 't land zouden stuwen naar oproer en onlusten. Orde en vrede vraagt men in de toekomst. Dat is het batig slot van het dui delijk biian der verkiezingen, i e - Er ligt aan deze katholieke over winning een diepere grondslag dan wel de onmiddelyke bezorgdheid van de meerderheid der burgers voor een vredelievend landsbestuur; zij berust metéén op een heropleven van den godsdienst aan wien men zijn recht op het maatschappelijk leven wil terugschenken. Die kentering is van zedelijken aard en laat zich niet weergeven door ronkende getallen. En toch kan men wijzen op een sprekend biian opgemaakt door Z. E. Kardi naal Mercier in zijnen herderlijken brief verleden Zondag door Het Handelsblad in hoofdzaak medege deeld. liet jaar dat eindigt was een groot jaar voor Belgie. In vrees en angst begonnen, streeft het einde naar rust en vrede. Zoo schrijft Zijne Eminentie, 37' VKBÏOLG. Ik verlang niet te twisten. Ik ver lang niets meer van u, clan wat ik ge rechtigd ben te vragen en wat ge gezwo ren hebt toe te slaan. Nu, dat ie al wat ik te zeggen had. Zij keerde zich zonder eenige plicht pleging om en wandelde met snellen trek naar het huis terug, bij hem een sluw vermoeden achterlatende dat zij het oog op een nieuw slachtoffer had laten vaf len. Arme drommel, mompelde hij, zijn schouders ophalende, maar weinig ver moedende, wie het voorwerp van zijn medelijden was. Toen Ower Haverfield, vastberaden 'doortastende, Londen verliet en naar die gezellige kamers van hem boven do Saf- fordsclio Bank terugkeerde, die hij zoo ongaarne ontruimde, doch weldra ont ruimen moest, bevond hij, dat er buiten zijn gewone werk een overvloed van be zigheden hem op Merlwood Hall wacht te, waar timmerlieden, schilders en be hangers het veld nog in bezit liadden. Er was zeer veel nieuw huisraad noodig, naar het bleekzijn bevelen werden ver wachtten zelfs metJiohulp van Lucy, wier bijstand hij inrüp, was hij nog vol strekt niet zeker, of hij wel de juiste aanwijzingen gof- De plaats riepevon luid om een meesteres als om tafels en Stoelen, en werkelijk scheen het gezond en raakt even den uitslag aan der verkiezingen die keer op keer onze gemeenten, onze provinciën, het heele land aan den strijd der par tijen overleveren moesten; ter loops een algemeene indruk om aanstonds de vraag te stellen Vermits wij niet voorbereid waren om op zulke overwinning te mogen rekenen, ver mits wij den strijd om zoo te zeggen hadden opgegeven, vanwaar komt dan de zegepraal De reden vindt riten lroogerBel gie blijft nog door en door katho liek, en dit jaar beleven we een op bloei van het godsdienstig leven. De geloovigen zijn beter en christe lijker geworden, en het verloopen jaar biedt een ononderbroken reeks van diep godvruchtige openbare ge' loofsbelijdenissen, welke 't katho lieke Belgie terugvoert naar zijn roemrijk verleden. 8 December 1870 de H. Jozef, patroon van Belgie, tot patroon der gansche kerk uitgeroepen; het ka tholieke Belgie heeft dit jubeljaar plechtig gevierd 8 September '1921 bracht het groot Maria-congres te Brussel, met de kroning van O. Ij. V. van Peis en Vrede Voorzeker een groot jaar van godsdienstopbloei en waardig be kroond door den nieuw geuiten wil naar vrede en orde in de saraenle- Zielner ijn bilaan van nieuwe godsdienstige kracht, een zege die meer beteekent dan een kiesover- winning. In den breeden drang naar stof felijkheid en wereldsch genot die 't menschdom naar omlaag drukken is deze edele zucht naar bovenna tuurlijkheid een lichtsprank te mid den der duisternis. Het is wel mo ge! ijk, .zoo luidt nog de herderlijke brief, dat wij sombere uren beleven; dat het zedelijk leven daalt, dat het geloof bij de volksmassa verduistert, maar nooit twijfelen wij er aan dat een betere toekomst ons wacht. On rust ontaardt bij ons nooit in moe deloosheid. Wij laten ook onze oogeu niet blind schemeren door den glans der overwinning; een zware taak wacht nog in de toekomst, en die zullen wij vervullen naar den oproep van onzen bisschop: Het beste middel om onze toe komst te bevrijden voor nieuwe gee- sels, om ons duurbaar Belgie gaaf te bewaren met zijn gezond bloed van vroeger, met zijn faam, met zijn voorspoed, is, weer te keeren voor goed tot de eenvoudige, zuive re, sterk zedenwetten uit het Evan- verstand te eischen, dat. hij beginnen moest met de eerste te kiezeu. zoodat de keus voor de laatste aan haar smaak kon overgelaten worden. De beteekenis van dit alles is, na- tuurlijk, dat ik een vrouw moet zoeken, sprak hij mismoedig t,ot zijn schoonzus ter, die het geheel met hem eeDs was. Kunt ge iemand bedenken, die bij het huis zou passen? Nu we er toch mee be- zig zijn, konden we evengoed beproeven naar een algemeene idee van harmonie te streven. Lucy deed verschillende voorstellen, die niet, goed werden opgenomen. Of schoon Owe.i verklaarde, dut bijna iede re vrouw van een zacht humeur en fat soenlijke afkomst geschikt zou zijn, ver wierp hij toch de onderscheidene hem opgenoemde dames als niet vallende in de termen aan die twee voorwaarden te voldoen. Met kinderlijken aandrang zweefde voor zijn geestesoog het visioen van een dame, die aan geen van beide voldeed, maar wier statig voorkomen heel goed bij zijn toekomstig tehuis zou Niet dat hij van plan was met Agatha Campion te trouwenzijn vader zoo zoo'n verbintenis ten sterkste hebben afge keurd, en de onvoegzaamheid daarvan was liemzelven duidelijk. Om sommige redenen was het misschien jammer, dat zij niet in aanmerking kon komenmaar met in aanmerking kwam zij, en daar over was niet. meer te praten. Toea dat punt eens voor al afgedaan gelie, tot de liefde die gansch het kristeudom van de daad samenvat, met één woord, tot de heiligheid die de liefde voor God en naaste op waarts voert tot op het hoogtepunt harer werkkracht. Daar ligt de hoop der komende tijden, DE ONDERHANDELINGEN VAN M. THEUNIS M. Thmiis heeft Woensdag den gan- schon dag besteed aan onderhandelingen. Hij houdt goeden moed te gerakep tot eene oplossing, al ontveinst hij zich de moeilijkheden der taak niet, voor een man die met de politiek niets gemeens heeft. Die onderhandelingen liepen vooral over de toetreding van het ministerie tot de eis oh en van do Vraamsche. groep. M. Van de Vyvero heeft breedvoerig de gevoelens dezer groep in zake ver- vlaamsching der hoogeeèhool van Gent doen kennen. Door de liberalen werden aanspraken gemaakt op de portefeuilles van justicio en wetenschappen cn kunsten. Om 5 uur Woensdag namiddag on derhandelde M. Theunis nog steeds voort. M. THEUNIS AANVAARDT DE HEM OPGELEGDTl TAAK M.' Theunis ontving Woensdag avond rond half negen eenige dagbladschrijvers en zegde hem c Om half zeven heb ik me, heden avond bij den koning begeven, om Hem op de hoogte te brengen van dó bespre kingen welke ik Dinsdag on Woensdag met verschillende pclitieko personalitei ten heb gehad. Ik heb verklaard dat ik de taak aan vaardde het ministerie te vormen. Ik heb reeds vele politieko leiders gesproken en heb vastgesteld dat de steun van allen mij verzekerd is. Ook de pers, zooals ik gezie'i heb, is liet toe komstige ministerie gunstig gezind. II moet zeggen cht ik onoverkomen moeilijkheden op mijn weg tot dusver heb ontmoet. Ik denk wel dat liet mini sterie na twee of drie dagen zal gevormd zijn. De fina-ncieole kwestie zal de basis zijn van het regeeringsprograrama Verder zegt de minister nog dat hij in den namiddag nog een onderhoud had gehad mot de heeren Devèze en Van de Een van do moeilijkheden is de Vvvere. Vlaamsche kwestie, doch wanneer er wederzijds goede wil is, zal ook deze moeilijkheid gemakkelijk uit den weg geruimd worden. Aan het einde van dit korte onder houd zegde M. Theunis dat de kansen op sueces hooger gaan dan 50 0/0. M. Theunis maakt de indruk oen bedacht en kundig zakenman te zijn. POLITIEKE VERGADERINGEN Woensdag namiddag heeft dc Vlaam sche rechterzijde der Kamers, evenals de liberale linkerzijde, een vergadering gehouden gedurende dewelke deze groe pen den politiekcn toestand onderzocht hebben. was, was er niets meer wat hem belette weer naar Londen te reizen en verse!lil lende zaken te doen. Na verloop van een veertien dagen was hij weer in Londen, waarna Hill Street niet lang op hem be hoefde te wachten. Maai* Hill Street of ten minste de eenige bewoonster van Hill Street, die telde gaf door niets te kennen, dat zij den teruggekeerden weg loop er verwelkomde. Agatha vermeed niet alleen elke gelegenheid met hem te spreken, maai* zij liet hem bovendien onmiskenbaar gevoelen, dat zijn aanwe zigheid haar hinderlijk was. Hij zou daar niet heel veel om gegeven hebben (omdat telkens een vluchtige, halfver- witende blik van haar op een wijze, die den geest zacht aandoet, uitgelegd had kunnen worden), als zij niet tevens den schijn had aangenomen zonder terug houding de aanwezigheid vod andere én minder nauwgezette mannen gaarne te zien. Hij bespeurde een merkbare ver andering in haar manieren tegenover die minder nauwgezette mannen, van welke die akelige oude Lexington er slechts één was. Zoo zij hen vroeger in het sei zoen al minder aardig bejegend had, thans deed zij dit zeker niet, en terwijl zekere woorden vim haar betreffen a e haar mogelijke slechtheid weer in zijn gelleugen opkwamen, kon Owen wel niet anders dan zich over haar ongerust te ~evoelen. Zijn ongerustheid ontwikkel- ie zich snel tot geprikkeldheid, toorn er nu, om de dingen bij hun varen pfmn te noemen tot.iakwric. Men km BESPREKINGEN Heden Woensdag heeft M. Theunis een onderhoud gehad met MM. Brunei cn Renkin. Te half vier ure, toon M. Theunis op het punt stond het parlement te verlaten, werd hij bij den uitgang op gevangen door M. Devèze, met welken hij dan we-der binnen ging. Beiden hiel den een langdurig onaerhoud, geduren de hetwelk M. Devèze met veel gebaren tot M. Theunis sprak, met. een vloed van woorden. M. Theunis luisterde kalm toe. Wat de heeren zegden kunnen we na tuurlijk niet melden. DE OPINIE van M. VANDER VELDE M. Vandervelde heeft heden vqrklaart dat do socialistische groep absoluut niet vijandig:.staat tegenover M. Theunis. D&Wèlalisten zullen natuurlijk oppo- sitio maken in sommige omstandighe den, doch eene parlementaire oppositie. De socialistische leider verklaarde te vens dat men zeker mag zijn dat de rni- -nister Aan Financien in zijne pogingen gelukken zal, en dat we dus een ministe rie Theunis zullen hebben. DE MEENING VAN M. MAX De burgemeester van Brussel, staats minister Max, lieeft eveneens verklaard dat de naam van M. Theunis gunstig klinkt bij do liberalen. Ook M. Max hoopt dat de minister van Financien in zijn streven zal gelukken. DE VLAAMSCHE KWESTIE Wij vernemen, dat de moeilijkheid der Vlaamsche kwestie als volgt uit den weg zou geruimd worden. Men zou dezo zaak als een vrije kwes tie beschouwen, welke geen deel zou uit maken van het regeeringsprogram. Men zal het parlement dus meester la ten in dezo aangelegenheid. De Kamer zal dus zelf (e beslissen heb ben over de verwezenlijking van deze of gene Vlaamsche hervorming. Ann de meerderheid der Kamer zal dus in deze kwestio het. laatste woord zijn. DE VERMOEDELIJKE ^SAMEN STELLING VAN HET NIEUW KABINET L'Etoile Beige schrijft over de ver-: inoodelijke samenstelling van het nieuw ministerie Naar aïlè waarschijnlijkheid zal het nieuw ministerie same-ngestcld zijn uit vijf katholieken, vier liberalen en drie leden gekozen buiten werkdadige politiek. Van de huidige ministers zullen MM. Jaspar, Devèze, Neujean, Van de Vyvere, baron Ruzette cn Mahaim zeker deel maken van liet ministerie Theunis. Mogelijks zal do portefeuille van Justitie toevertrouwd worden aan een li beraal, MM. Masson of P.-E.Janson, of wel nog aan een met-parlementair per soon. B Indien wij een liberale minister van Justitie krijgen, zal eene personaliteit behoorend tot de hoogeechoolwerold een gematigd katholiek het ministerie van Wetenschappen cn Kunsten in han den nemen. Voor wat betreft den legerdienst, zal men zich liouden aan den buidigen diensttijd, 't zij 10 en 12 maanden, met verbintenis dezen diensttijd te vennin- doren door het aanwelven van vrijwilli gers, aanvulling der kaders en naar go- lang de omstandigheden van den inter nationalen toestand zulks toelaten. jaloersch zijn zonder verliefd te wezen. Ook kan men, verder redeneerend, heel goed verliefd zijn zonder plan te hebben not voorwerp van zijn gevoelens, waar over men geen macht heeft, te huwen. Het. was op bet. oogenblik, dat Owen die uiterst gewaagde stelling had opge zet, dat Lady Safford hem vroeg een week bij haar buiten te komen logeeren en bij nam de uitnoodiging mot eenige opgewektheid aan. Welke ook zijn per soonlijke gevoelens tegenover Agatha waren en die waren van zeer samenge- steldcn aard hij mocht haar niet toe laten liem als niet bestaande te behande len. Hij was het aan haar en zichzelven verschuldigd zich daartegen te verzet ten, waar verzet blijkbaar noodig was. In Hill Street kon zij hem altijd op een afstand houden; op ae Holt. zou haar dit niet zoo heel gemakkelijk vallen. Zij vond het zeer gemakkelijk. Een groot gezelschap in huis gaf haar alle gelegenheden daartoe, welxe zij verlan gen kon, en zij maakte hiervan zoo goed gebruik, dat Chvena mislukte hofmakerij tegenover haar een bron van eenige be langstelling en nieuwsgierigheid voor één toeschouwer werd. Christophe Manie bezocht buitenplaat sen, op dezelfde wijze als hij op gezette tijden bezoeken bracht aan Witech&pel, groote nijverheidscentra, de rochtban- ■~en pn Monte-Curio, met het doel nu on ui een zijblik te kunnen worpen op het tft]gMiiccn menaehaUjlte drarna4 cn hij EEN SCHANDELIJKE KOMEDIE Zooals wij gisteren meldden, is do star- king der Brusselsche 1 rambedienden ge ëindigd, on volgens de socialistische se nator Baeek verklaarde, is bet de groot' ste nederlaag ooit door het syndicalisme geleden. Om te doen uitschijnen, lioc schanda lig dc roode leiders hier nogmaals met- hunnen onnoozelc volgelingen omsprin gen, is het voldoende liier enkel aan te halen wat er Dinsdag is geschied. 's Namiddags sprak do voorzitter^van het syfidikaat der trammannentob do stakers als volgt a Houdt stand tot het. einde, wij zul len de zege behalen. Als ik alleen mees tér was in het comiteit, zou liet de sta king tot het uiterste zijn. Wij hebben den steun van het Verbond der Syndi caten. Niemand zal honger hebben, maar trekteallen op wacht bik de depots, opdat er niemand zou flanclieeren De theaterbestuurders, de kinema- uitbuiters cn do koffiehuishoudors zijn tegen de stakersbinnen enkele dagen zullen zij zich wenden tot do regecriug, maar dat zal eene hulp to nicer voor ons zijn. Om de zege te behalen, moet men den haat en den opstand in het. hart; dra gen; als ik denk aan den toestand, dien ons aangedaan werd, hoop ik soms dat al de syndicaten mogen ineen storten en dat de reactie van ae werklieden slaven make, zooals zij voornemens is te doen; dan zullen allo arbeiders klaar zien en in opstand komen. Ik zal met u zijn tot het eindemoe ien wij <i creveereu dan zullen wij creveeren on ik met u. Ik houd van vochten, cn ik zal vechten zoolang er een kaptialist recht staat. Wat de patroons willen, ie zich van u bedienen naar beliefte; binnen zes maanden zult gij allen op do straat vlie gen, als ge nu den strijd opgeeft. Wacht u voor de menschop die li raad geven^ er zijn zelfs comiteitsloden, die u aanraaen het werk te hernemenin kleine groepen wordt cell's de werl^her- neming besproken. Dat. mag niét zijn J) Volhardt dus, of morgen liggen aJI% syndicale krachten in het graf. Dit werd gezegd Dinsdag namiddag wanneer die spreker wist Dat de syndicale kassen leeg waren, uitgeput door de staking van Ougrée Dat, te 12 uur 's middags, 1,200 be dienden van de buurtspoorwegen de werkherneming hadden gestemd Dat alle uren liecde groepen trambe dienden terug aan 'fc werk gingen; En dat het. stakingscomiteit over het al of niet hernemen van den arbeid ver deeld was. De woorden hierboven aangehaald, bewijzen dus ten overvloedo dat de voor zitter hen voor don aap hield, ben schan delijk bedroog. Ook toen Dinsdag avond bevel kwam' het werk te hernemen, ontstond er on der de misleide stakers een geweldige op schudding*. Toen men vroeg wat er met de slacht offers zou gebeuren, antwoordde Borde- lais, de fameuze oud-terdoodveroordeelde dat er nu maar 300 slachtoffers zouden zijn, terwijl, indien de staking nog acht was weldra op het spoor van deze kleine komedie (met een zweem van het moge lijk tragische er in), die onder hetzelfde dak met hem afgespeeld werd. Oudbakken en tot niets dienstig, als men de zaak op den keper beschouwde daar het doelwit der vrouw even klaarblijkelijk was als liaai* tactiek ver sleten had ze voor iemand, die karak ters bestudeert., het prikkelonde en do ironie, die aan allo botsingen tusschen de rode en de beginselen van den harts tocht eigen zijn. Owen Haverfield, de zuivere belichaming van het doodgewone veratand, in gevaar verkeerende met open oogen in een valstrik te loopen dat trof Maule als oen bezienswaardig natuurverschijnsel. De uitslag van zijn navorscliingen was niet van een aard, dat het hem zeer verbaasde, maar wat hem wel eenigszins verbaasde, was, dat bij feitelijk door Owen zelf in het vertrou wen genomen en geraadpleegd werd. De twee mannen, ofschoon lang met elkaar bekend, hadden er nooit om gegeven, vertrouwelijk met elkander te zijn, cn de bankier beschouwde den philosoof dan ook met eenige minachting als een schranderen, maar vrij oppervlakkigen goochelaar met wonderspreuken. Maar wie begroet niet met voorliefde een raad geving een raadgeving van wien ook op het oogenblik, dat hij voelt, dat de zorg voor zijn lot aan zijn eigen houvast ontglipt? Zelfs geneesheer en plegen een treffend vertrouwen in hnn collega's te stellen, aoodia zij ziek worden.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1