Ierland eens Natie 10 Oe vorming van ft Ministerie hiiET SCHULDIG HööpsG&cal ?ais Imm LaüülioewmarktberiGfetea Zaterdag sDecern. S921 Naesn strijd van 75 jaren tel gelig GnitschlamTs verpitohtlBgsB es heit moratorium Een wïeMvre o&rSog inseeh«a Polea fiRswisasi? 0f3 g»en8ioens4e£E3ttf3 xxvii» jaargang Nummer 2B5 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 J&.3D» S "CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nofprl-Db Genot II. Eulalle JZon op 7,35 onder 3,52 j Voile Maan den 14 Fubllcitoit bulten het Arrondissement Aalst, zich te weDden tot het Agentschap Havas, Adolf Slaxlaan,13, te Brussel8. P'ace de la Bourse, Parijs en 6i Bream's Bufldiog-s Londras E.G.4 i Va een strijd van 750 jaren is Ierland weer eene natie. De kreet van O'Connell en Parnell Ire- ïand'If nation! is eindeijk eene werkelijkheid; Ierland, als vrij lid van den Statenbond, die het Bri tish Empire uitmaakt, is opnieuw een vrij volk. Het was in 1169 dat de eerste Eiigelsche troepen in Ierland ver schenen en, ondanks het heldhaftig verzet van Roderik O'Connor, ko ning van Connroght, werden de Ieren verslagen. Het noorden van Ierland, dat al leen onafhankelijk was gebleven bood in 1318 de kroon aan Robert Bruce, koning van Schotland, die zijn broeder Eduard zond; maar deze werd na 18 veldslagen, door de Engelschen ten slotte gedood. Van dan af duurt het oadrage lij ke juk. duren de eindelooze op standen en de even eindelooze ver- di'ukkingsperioden. In 1531, wanneer men Ierland wil dwingen zijn katholiek geloof af te zweren, opstand van O'Neill en O'DonneJl, die eerst in 1603 voor goed onderdrukt werd. Kóningin Elisabeth berooft de Ieren van het recht, openbare amb ten te bekleedcn; Jacob I palmt de bezittingen der Iersche geloovigeii en die der geestelijkheid in. Crom well gaat verder in 1019 Ierland wordt te vuur en te zwaard gezet, aan Engelschen wordt op zware straffen verboden Iersche vrouwen te huwen of met Ieren •.Itfmdd te drijven; alle katholieken Worden in Connaugat samengehoopt. Het is eerst in 1690 dat zij de vrijheid terugkrijgen om te emi- greeren en hun geloof te belijden. In 1796, aangemoedigd door Frankrijk, dat weinig of niets voor hen deed, stonden zij opnieuw op, maar even vruchteloos. De oorlog van Amerika had hun een eigen parlement geschonken, dat echter in 1800 bij dit van En geland werd ingelijfd, door 't edict van Unie, hetwelk uitriep dat Ier land dezelfde rcehten als Engeland zou genieten op burgerlijk en poli tiek gebied. Bespottelijk edict, ver mits de katholieken uitgesloten ble ven van liet recht om in het Parle ment te zetelen. John Keogh, in 1810, O'Connell, in 1825, protesteerden tegen die uit sluiting, welke eindelijk in 1828 door het ministerie Peel werd ge heven. 38» VERVOLG. Toen Owen dus op zekeren namiddag in den tuin Maule ontmoette, die piin- zend een pijp liep te rooken, legde hij hepi zijn aangelegenheid bloot onder het doorzichtige voorwendsel, dat het die van een vriend was. Gij zijt een natuurkundige en een zielkundige en zooal meer. Wat denkt ge van een koelhoofdigen, niet roman tisch aangelegden man, die in zulk een toestand van verliefdheid op zel.ere vrouw gekomen is, dat hij doodgewoon niet weet, hoe hij zonder haar leven moet? het wel, hij weet zoo goed als ie mand, dat het niet meer dan een ver liefdheid isbij ziet in, dat. zij in geen enkel opzicht bij hem past, en ofschoon zij misschien van hem houdt, is het evengoed mogelijk van niet. Omdat zij arm is, begrijpt ge, en hij toevallig in .vrij goeden doen verkeert. Ge bedoelt zeker, antwoordde Mau le ernstig, dat ge vragen wilt wat uw vriend waarschijnlijk van zichzelf zal denken? Neen, mijn eigen verstandje, hoe weinig het ook is, stelt mij in staat te begrijpen, dat hij zich waarschijnlijk dwaas zal aanstellen. De zaak is, zoo houd ik het er voor, of zijn hart of zijn hoofd hot winnen zal. Dat is het wat ik ftiet weet, en ik beu er zeker van. dat hij Doch, de lijdensweg Van Ierland was nog verre van ten einde. Eco nomisch gaat Ierland ten onder door-^Ileeabezit der gronden in handen van Engeische grondeige naars, die al hunne inkomsten in Engeland verteren Van de S millioen Ieren in 't be gin der I9e eeuw blijven er nog 5 millioen over; miïlioenen moeten van armoede in Amerika een beter bestaan gaan zoeken Terwijl O'Connell tracht langs wettelijke wegen het lot van Ier land te verbeteren, ontstaat de meer geweldige, meer revolutionaire par tij van Smith O'Brien, de partij van jong Ierland. De dood van O'Connell in 1847 Iaat het kamp vrij aan deze bewe ging, die, een oogenblik door Enge land tot bedaren gebracht met wet gevende maatregelen, in 1865, uit barst in de- gekende Fccian-revo lutie. Tusschen 1865 en 1868 waren de onlusten onafgebroken en was een F.ngelsch leger noodig om ze met wapengeweld te onderdrukken. In 1868 komt Gladstone voor de eerste maal óp het tooneel ten voor- deele van lei-land en doet door het Lagerhuis de wet stemmen, die de AnghkaanseJie kerk qls eenige Staatskerk in Ierland' afschaft; in 1870 doet hij het-wèisontwerp op de Tenant stammeneene wet die zekere rechten aan de paeh ters schenkt. Doch het is een plaaster op een houten been en Charles Stewart P... ikcll. de ongekroonde koning 'if.f'.VX Onder Parnell ontstaat de Ho me Rule »-beweging, die zou eindi gen met de stemming van Glad stone's Home Rule - ontwerp, dat echter door de LorcLskamer werd verworpen. Daardoor verloor Engeland de kans op eene vredelievende oplos sing van het geschil. Redmond, de opvolger van Parnell, wordt over vleugeld door het Sinn-Fein ele ment, dat de republiek uitroept en den gekenden oorlog tegen Enge land voert, dewelke leidde tot de redesonderhandelingen van Lon den. Tusschen de volledige onafhan kelijkheid en de volledige knecht schap is nu de middenweg gevon den, de vorm van Vrijstaat, die van Ierland eene natie maakt, even zelfstandig als Canada en Zuid- Afrika, een vrij medelid van het Britsehe Rijk. .Alle vrienden van Ierland zullen zich verheugen in de gelukkige ont knooping vargjiet eeuwenoude dra ma en wenscrjSi Ierland toe dat het eindelijk rust-én vrede moge genie ten, als een vrij volk, dat over zijne eigen lotsbeS^Anningen beschikt, Schaol voor Ziekenverpleegsters Siete Elisabeth Hot onlangs verschenen Koninklijk besluit, waarbij de .nadien voorbereidend tot bekomen van het diploma van gast huis-ziek on verpleegster of ziekenbezoek- ster, is thans van kracht. Deze studiën zijn verdeeld ©ver drie jaren. De aspiranten tot een dezer di plomas zullen .voortaan een ernstige vor ming moeten ondergaanook wordt ver dacht dat zij, als inwonende leerling, opgeschreven wezen in eene school voor zi okenverpleegsters. in het belang der kloostcrgemeenten en der katholiek© werken, en om te be antwoorden aan- den oproep van Zijne Eminentie Kardinaal Merci er, heeft de Hoogeschooi van huiven besloten van dit daar af eensrschool voor gasthuis- zickcmverpleegsteia on ztekenbozoeksters in te richtend- Deze school is bestemd voor zusters, die llbli aan den dienst der gasthuizen, WW1 óöclerwijeof aan liefda dige werken toewijden, alsook voor ka tholieke meisjes;die hun deel willen heb ben in het apostokut of de sociale actie. Dc school - vogr ziekenverpleegsters Sint-Elisabej.il wordt, geopend op 3 .Ja nuari a. s., ofttfer do nooge leiding van Monscig^iu 'aeh Rector der Hooge schooi e-'; v'ón;iM«2L iiv ••decraars der Fa culteit .«vin götteoakunde. Het inteipiatófcAs toevertrouwd aan kïoost<?rzDe theoretische lessen worden dx gegeven door geneesheeren, in '(.«Vteairtsrh en in 't Franseh. De prac- tiscjie oefeningen hebben plaats in het St-Pieters gasthufe. Voor inschrijvingen en inlichtingen, Teve men ziel te wenden, als mogelijk yqffc lö.-Pecembor, aim bet Bestuur dor fflfehoot voor ziekenverpleegsters Sint- Eliaabeth,' 145/ Haamschestraat, te Leu ven. Naar alle waarschijnlijk zal de Op perste Raad, waarin Belgie vertegen woordigd is, binnen een tiental dagen te London of te Parijs vergaderen. Men zal er zieli ook met de kwestie der Duitsche vergoedingen bezig houden. het ook niet weet. Het is bijna een na tuurlijk vraagstuk, hé? Wel, de juiste betrekkingen tus schen de lichamelijke zintuigen en wat wij den geest of de ziel noescen, zijn nooit vastgesteld en kunnen het ook nooit worden. Het is.zelfs onmogelijk te bewijzen, dat wij een geest of een ziel, afgescheiden van ons lichaam, bezitten. Wat de bijzondere moeilijkheid van uw vriend betreft, komt men niet nader tot oen oplossing door te zeggen, dat de lief de een soort van krankzinnigheid is en die is zo waarschijnlijk'. Maar ze is van een geneeslijke soort, denkt ge ook niet? z Daar Is geen twijfel aan. Laat hem de vrouw trouwen, en zijn genezing is verzekerd. Owens gelaat betrok. Och, hernam hij na. eenige oogen- blikken, ge behandelt zulke zaken altijd van een bespotlelijken kant, en ge hebt uw naam op te houden, denk ik. Maar ik spreek in ernst., Maule, en ik ben wer kelijk bezorgd voor dien ongel ukkigen kerel. Zijn tweestrijd ik weet niet, of ik het u duidelijk goma&kt heb is deze. Als hij zeker was, dat zij van hem hield, dan zou hij alle gevaar op zich nemen en aanzoek om haai- doen zoover is hij al gekomen. Maar hij ia niet knap van uiterlijk, hij is niet van haar slag en kortom, hij kan niet nalaten op te merken, dat zij misschien sterken aandrang zal gevoelen om te beweren dat zij van hem houdt, terwijl hot tegenover- De geruchten volgens dewelke de En gelschen zouden besloten hebben een mo ratorium van drie jaren te verleenen, heeft een prijsdaling bij de dollars en eeneverzwak Fang der waarden veroor zaakt. De verstrekking veroorzaakt door do beurscrisis van 1 December en de voor zichtigheid die sindsdien aan den dag- gelegd wordt, hebben merkelijk de uit- wreking dezer handeling verminderd. Daarbij heeft men in officiede kringen doen opmerken dat Engeland in geen geval zonder Frankrijk een besluit mag nemen en dat de geruchten volstrekt valach zijn. HET BELGISCH AANDEEL' Gisteren ontving liet Belgisch minis terie van Buitenlandsche Zaken uit Lon den bericht, dat M. Louoheur, Fransche minister, zic-h thans te Londen bevindt om met het Engelsch gouvernement de overeenkomst van Wiesbaden te bespre ken. gestelde misschien het geval is. Het is ten minste tien tegen een, dat het laatste het geval k. Hoe weet go dat? Ik weet het niet; ik bedoel enkel, wat gewoonlijk gebeurt. Uw vriend ziet misschien niet in, dat zij van hem lioudt, maar hij moet leeron in te zien, dat de kans, dat hij ontdekt, of zij al óf niet van hme houdt, zeer groot is. Welnu, zoo ge cenigen invloed op hem liebt, haal hem dan over haar uit den veg te gaan. Dat is zijn eene en eenige kans. Het is hem schier onmogelijk dat te doen. Laat hij het zich dan mogelijk ma ken. En tot zijn troost kunt ge hem zeg gen, dat de genezing sneller en minder pijnlijk zal.zijn dannij denkt. De liefde tusschen de onderscheidono geslachten wordt veronderstelt een mengsel van be wondering en achting te zij el Deze be paling is niet geheel voldoende; maar voor een doeltreffende redeneering kun nen we ze wel aannemen, toegevende dot de verhouding der samenstellende deelen naar het gelang van het geval afwisselt. Volgens hetgeen gij zegt, hebben bewon dering en achting niet veel met uw vriends ziekte te maken, zoodat een af wezigheid van een jaar hem weer zoo ge- zon a als een visch moet maken. Breng hem er toe een reis om de wereld te doen. Wanneer hij terug komt en de dame met iemand anders getrouwd vindt, dan zal hij zieh verbeugen en uw naam zegenen,. Bij Koninklijk besluit, afgekondigd in het Staatsblad van 8 December, wordt vastgesteld Het marktbericht voor gansch het rijk zal opgemaakt worden olgens de gemiddelde prijzen van de granen en andere landbouwvoorfcbreng- selen, aangeduid door den Minister van Landbouw, die zullen verkocht worden op de regelende markten. Het marktbericht voor gansch het rijk zal opgemaakt worden vanaf 1 Januari 1922, volgens de gemiddelde prijzen van de granen en van andere lanabouvrvoort- brengselen die zullen verkocht worden op de hiernavolgende prijsaangevendc markten in de provincie Antwerpen Antwerpen, Lier, Mcchelen, Moll; in de provincie Brabant Brussel, Leuven, Thienen, Nijvelin de provincie West- Vlaanderen Brugge, Kprtrijk, Vcume, Roeselacre, Icperen; in de provincie Oost-Vlaanderen Gent, Aalst, Oude naarde, Eecloo, Sint-Niklaas, Lokeren, Ronse, Dendermondc, Zele; in de pro vincie Henegouw Bergen, Ath, Edin- gen, Doomijk; in do provincie Luik Hoei, Borgworm, Luik? Venders, Anbel; in de provincie Limburg Hasselt, Ton geren, Sint-Truiden, Maeseik; in de pro vincie Luxemburg Aarlen, Bastenaken, Virtonin de provincie NamenNa men, Dinant. De Bdsjewiki hebben een propaganda- week ingericht ten gunste van de verbe tering, in de kazernen, van het roode leger. Goussief, lid van de krijgs-sovjet der republiek, heeft eene proclamatie uitge vaardigd, waarin maarschalk Pilsiidsld behandeld wordt als een blind tuig van dc Fransche woekeraars en verklaard wordt dat Rusland onlangs nog, bijna in een nieuwen oorlog gewikkeld was met Polen. Goussief verklaart dat. deze oorlog vroeg of laat onvermijdelijk uitbreken moet, doch daar Rusland vermoeid ns na den burgeroorlog, acht Goussief het noodzakelijk van nu af de voorbereidse len te versnellen en de propaganda te vermenigvuMi en om den rood en solda ten te doen begrijpen dat, zonder de zege vna de wereldrevolutie, de Russische boe ren hunne vrijheid en hunne gronden zullen verliezen. Goussief besluit dat het roode leger bereid moet zijn niet alleen defensieve, doch ook offensieve oorlogen te onder nemen. Het Staatsblad van 8 December kon digt, een Koninklijk besluit af, mede on derteekend door al de ministers, en gc- dagteekend van 2 December, waarbij de ambtenaars, beambten en dienstlieden der Staatsbesturen op den vollen ouder dom van 6G jaren van ambtswege op peneioen gesteld worden. Uitzondering mag gemaakt worden voor de agenten wier verdere medewerking van bijzondér belang zou zijn voor den Staat. Ik zal het liem voorstellen, hernam Owen neerslachtig na een lange pauze maar ik vrees, dat hij het niet uitvoer baar zal achten. Bovendien, liet idee dat zij met iemand anders zal trouwen is nu juist niet..., maar dat doet er niet aan. liet feit is, Maule, dat ik het sterk be twijfel, of ge wel begrijpt, waarover ge spreekt. Maule begreep Eet zoo goed, dat hij nog denzelfaen namiddag het veld over wandelde naar liet Witte Huis, om Ste- plian op te zoeken, dien hij reeds vroe ger had moeten opzoeken, en hem het in nem gestelde vertrouwen te verraden. Het verraad als het zoo genoemd mocht worden was volgens zijn mee ning door den onweerlegbaren ernst van den toestand gerechtvaardigd. Het spijt mij bet je moeten zeggen, begon hij, toen men een poos over Ste phens eigen zaken gesproken hacL dat uw broeaer Owen weiara een verloren man zal zijn, tenzij iemand hem redden kan. Ik kan het met Hij slaakte tegen over mij een soort van hulpkreet, maar hij wou niet geholpen wonion, toen ik hem uit den nooa trachtte te redden. Met andere woorden ofschoon lui le vendig inziet, dat Miss Campion haar netten naar bem uitwerpt, ziet hij geen middel om er aan te ontsnappen. Stephan floot een deuntje. Agatha Campion? Bij Jupiter 1 En een oogenblik later Dat is net. dus. Ja, en het is een leelijke geschiede nis, want bot meisje beeft al de boosaar- DE ONDERHANDELINGEN VAN M. THEÜNIS M. Theunis heeft Donderdag heel vroeg een onderhoud gehad met M. Car ton de Wiart. Nadien liet hij zich bij M. Woeste aanmelden. Daarna had hij een langdurig gesprek met M. Ilymans. Die gesprekken schijnen er op "te wij zen, dat de onderhandelingen op Don derdag morgen, na twee dagen, niet hooi ver gevorderd waren. Alen begint eerst met de leiding der politieke groepen to raadplegen. De indruk van M. Theunis, na die gesprokken, was, dut de combina- tio wel op naar pooten zou kunnen gezet worden. M. JASPAR BIJ M. THEUNIS Om 2 uur was M. Jaspar in gesprek rnet M. Theunis. Eon paar uren later was het de beurt aan M. Berry er. Tijdens zijne gesprekken met de poli tieke leiders, heeft M. Theunis op hot feit gewezen dat een tweeledig ministe rie moeilijker samon to stellen is, dsn een ministerie waarin de drie partijen ver tegenwoordigd waren. Naar allo waarschijnlijkheid zal M. Theunis heden vaststellen wie van hot nieuw ministerie deel uit zal maken. Het zal te nemen of te laten zijn. Indien men het laat, dan zal M. Theunis de taak af wijzen die hem door den Koning toever-i trouwd is. M. FRANCK ZAL VERVANGEN WORDEN Het Is zeker, dat indien M. Theunht er in gelukt een kabinet samen te stellen, M. Franck er geen deel zal van maken. De portefeuille van koloniën zal beheerd worden door M. Forthomme, de nieuw gekozen liberale volksvertegenwoordiger voor Verviers, gewezen konsul van Bel gie in Transvaal. De Standaard weet reeds te zeg gen, dat M. Forthomme het niet eens noodig gevonden had de taal der Zuid- Afrikaners aan te leeren. DE NIEUWE EERSTE MINISTER Een Antwerpsch konfrater, dio M. Theunis tijdens cn na den oorlog aan werk zag, schrijft over hem M. Theunis was vroeger officier, daarna financier, voorzitter van de com missie der militaire aankoopen te Lon den, gedurende den oorlog. Hij werd re servedrol onol benoemd voor den duur van den oorlog. In het leger komen zulko onsamenhangendheden voor, dat men onkol ten voorloopigen of uitzonderlij ken titel mannen van groote waaide wil benuttigen. Na den oorlog werd AI.Theu nis financieelc expert te Versailles en export van het Belgisch gouvernement. Al spoedig trok nij door zijn vernuft de aandacht op zich en nederig als hij is, liet hij gerust doen. In de vredesconfe- rencie speelde liij eeno overwegende rol. t Is hij, die bij ons voorrangsrecht «twee miljard mark het woordje goud deed toevoegen. Daardoor deed hij ons eene fortuin toekennen. 't Is ook hij, die uit Londen aan liet ministerie van Lophem telegrafeerde, det uit Louden en Holland ontelbare marken naar Belgie verzonden werden, dat bet noodzakelijk was de grenzen te sluiten,, voorzorgen te nemen, en deze marken niet aan pari, 't is to zoggen aan fr. 1.25, aan te nemen. Haddc men naar hem geluisterd, Belgie zou met geen zes miljard marken gezeten hebben, waar dige eigenschappen van haar kunne, zonder voor zooveel ik ontdekken kan een enkele van de hoedanigheden, die ze kunnen vergoeden. Ik heb naar do laatste paar dagen gade geslagen, en ik geloof niet, dat ik mij in haar vergis. Arme kerel Kom morgen oens overloopen naar de Holt Lady S&fford heeft al naar ie gevraagd en zie dan zelf, dat het neelomaal niet onmogelijk is, dat je lpoeder verliefd is geworden. Ofschoon Owen tot zijn ergernis be speurd-had, dat het niet onmogelijk is zoo'n vrouw lief te hebben, zou hij er waarschijnlijk volstrekt niet over ge dacht hebben haar ten huwelijk te vra gen; als hij even overtuigd waa geweest als Maule en Stephan, dat haar bedoe lingen alles behalve onbaatzuchtig wa ren. Maar behalve dat hij daarvan aller minst overtuigd was, deed het hem leed, en was hij inwendig zeer vertoornd er over, dat hij niet wist, wat hij van Aga tha geloofde noch wat hij van haar wenschte te gelooven. Do vroolijke jon gelui van Lady Saffords logeergasten lagen aan haar voeten of gaven zulk* voor; zij bejegende hen 'minzaam" en verdween beurtelings met een hunner. Bovenstaande gevolgtrekking maakt.» hij dien avond na het diner, nadat hij daartoe aangezet was door een gedrag dat zelfs Lady Safford opmerkte en at keurde, ('t Vervol

De Volksstem | 1921 | | pagina 1