Het bijna avnnnda Ministsria-THs ia 'i water. 15 Belgische c^ooprs in het bezet De Universitaire stichting kg Dinsdag I Decern. 1921 !- Theunis ziet af van de vorming van dit kabinet» Enhij vormt er een ander. !d Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. XXVil' JAARGANG NUMMER 287 Tel. 114 3D.^C3-EB3L_ia3vH> 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0,50 Uitgever: J. Van Noffbl-Db Gbnsi H. Auberlua |Zon op 7,38 onder 3,521 Volle Maan den 44 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adolf i.Jaxiaan.lo, te Brussel; 8. Place de la Bourse, Parijs eo 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 Zaterdag namiddag werd uit Brussel liet volgend ophefmakend telegram ver zonden Isa cle afgevaardigden der liberale linkerzijde ontvangen to hebben, heeft M. Theunis besloten een gehoor aan den Koning te vragen, ten einde aan den vorst mede te deelen, dat hij zieii ver plicht ziet af te zien van dc samenstel ling van een kabinet. Ziedaar een nieuws dat inderdaad niet bemoedigend is, want na een week onderhandelingen, staan wc nu weer zoo ver als bij 't begin, op den dag toen de koning M. Theunis ontbood om hem to gelasten met de vorming van een minis terie. Wat er nu gebeurd is op de vergade ring der liberale linkerzijde, dat deed M. Theunis besluiten voorloopig de pijp aan Marten to geven, zullen wij straks vernemen. Reeds Vrijdag werd men gewaar dat er iets haperde, want terwijl M. Theunis in gesprek was met M. Paul-Emile Jan- son, kwamen ook MM. Hymans en De vèze in het kabinet van den kabinets- vormer en die bespreking heeft lang, zeer lang geduurd. De kink in den kabel kan niet geko men zijn uit het feit, dat aan de liberalen te weinig zetels waren toegekend: de ka tholieken hadden 6 zetels Yoor hunne 82 zetels en de liberalen 5 voor hunne 83. Men moet dus uitgeschoven zijn op con appelsienschel. Maar dewelke? .VERGADERING DER LIBERALE LINKERZIJDEN De liberale linkerzijden van Senaat en Kamer vergaderden Zaterdag mor gen, onder voorzitterschap van M. Mas- son. Men hoorde er de uitleggingen der li berale personaliteiten die in onderhan deling getreden waren met M. Theunis voor de samenstelling van liet nieuwe kabinet. Eene levendige bespreking had plaats en er word onder meer beraadslaagd over het beginsel oener samenwerking met de katholieke partij. Ten slotte werd de volgende dagorde gestemd De liberale linkerzijden van Senaat cn Kamer, Niet- in staat hunne toezegging te schenken aan de thans voorgestelde mi nisterieel e combinatie, Drukken hunne sympathie voor M. Theunis uit en verklaren bereid te zijn hu,u steun te verleencn aan een door hem voorgezeten kabinet dat, enkel een klein aantal nolitieke personen omvat tend, zou volledigd wordon door man non welke door hunne bijzondere be voegdheid aangewezen zijn om nuttig mee te werken tot 's lands herstel. I)e zitting heeft geduurd tot 12 u. 40 Onder de sprekers noemt men MM. De vèze, Janaon, Hymans, Mechelynck, Franck, Max, Speyer, Jourefc, Lambo- rcllo, Robyn. De opwinding is op aller gelaat te lezen, wanneer zij na afloop der zitting- in groep buiten komen. M. Janson is rood als een kalkoen. Wij hadden maar óén competentie «egt hij op schamperen toon en zij be staat al niet meer't schijnt dat het land er nog meer wil hebben. Een Vlaamsch afgevaardigde zegt luide dat hot de Walhnganten zijn die 'fleren onmogelijk maken. Kortom, uit alles blijkt dat het eene woelige bespreking moest geweest zijn. DE LIBERALE AFVAARDIGING BIJ M. THEUNIS Het is te 2 uur dat MM Devèze, Hy mans on Max door M. Theunis werden ontvangen en hem de dagorde der libe rale linkerzijde ter hand stelden. Het is na dit bezoek dat M. Theunis besloot een gehoor aan den Koning te vragen, ten einde hem mede te deeleu flat hij moest afzien van de samenstelling Van een kabinet. Om half vier verliet M. Theunis zijn hotel om zich te begeven naar M. Carton de Wiart, met wien hij ziek over den toe stand onderhield. De liberale afgevaardigden verklaar den na hun onderhoud met M. Theunis, dat deze bepaald zinnens scheen de moei lijke taak, aan dewelke hij zich inge spannen had, voort te zetten, 't is te zeg gen, als de Koning ei- mee tot akkoord gaat, een anderen weg in te slaan verklaarde dat, naar zijn oordeel, het toekomstig kabinet minstens voor de helft uit competenties zou bestaan. BIJ DEN KONING Om half vijf werd M. Theunis ten pa- leize door den Koning ontvangen. Wh meenen to weten, zegt de Soir dat Zijne Majesteit fel aangedrongen heeft bij den minister van hinancien, opdat hij zijne onderhandelingen zou voortzetten voor de samenstelling van een kabinet waarin een zeker aantal be legde mannen de plaats zouden inne men van politiekers. DE VERGADERING DER LIBERALEN In de vergadering der liberale linker zijde, heeft eerst M. Devèze een overzicht gegeven van den toestand. Daarna nam M. Janson liet woord om de door M. Theunis voorgestelde combi natie te beknibbelen. Volgens "hem liad dat ministerie een al te politieke alluur. De hceren Hymans, Max en Flagot steunden vorigen spreke*. M. Pecher gesteund door MM. Lambo- relle, Fro nek en Lejeune, bestreden ech ter de stelling van M. Janson. Dergelijke pretenties moeten noodza kelijk, zegde M. Pecher, de voorgestelde combinatie doen mislukken. Bij de stemming onthielden zich ver schillende aanwezigen. VERDEELDHEID BIJ DE LIBERALEN Na de vergadering hebben verschei dene liberalen uiting geven aan hun spijt over de gestemde dagorde. M. Neujean zegde aan de journalisten: We gaan naar den warboel. Andere liberalen deelden dezelfde meening. óp het oogenblik dat de drie afgevaar digden der liberalen bij M. Theunis bui tengingen, zegde oen liberaal journalist tot hen Uwe medewerking weigerend, ver wekt gij warboel in het land. Het publiek zal van meenm® zijn dat gii u zeiven een brevet van maohteloosheid hebt gegeven. Wio beweerfc zulks? wedervoer M. Devèze. Een groot aantal afgevaardigden die aan de vergadering deel namen, ant- woorddo de journalist:. De drie afgevaardigden der linkerzijde loochenden zulks niet en verwijderden zich zonder verderen uitleg te geven^ DE WALLINGANTEN Op dezelfde vergadering heeft ook een scheldpartij plaats gehad tussehen M. Remouchamps, den bekenden Wallin- gant, en de Vlaamscbe liberalen. Op een gegeven oogenblik vergat de heer Remouchamps zich zoodanig, dat hij uitriep «Er is een verrader in de liberale par tij, welke de von Bissing-wet heeft ge stemd! M Hiermede bedoelde hij M. Franek. M. Péehor antwoordde dat de anti- Flamingantische politiek te Antwerpen veel stommen heeft gekost aan "de libe rale partij. Ook M. Lamborelle was verontwaar digd over het'optreden van M. Remou- Eon li/3 van het afgetreden ministerie woeggebrachL De Nation Beige wiens politieke reporter een liberaal is, verneemt dat de houding van de liberale groep door een groot aantal parlementairen van deze denkwijze veroordeeld wordt. VERKLARINGEN VAN M.THEUNIS Zaterdag avond, te 7 uur, heelt M. Theunte in zijn kabinet de volgende verklaringen afgelegd U weet wat er sedert dezen morgen ge beurd ia. Ik ben daar juist bij den Ko ning geweest om hom op de hoogte te stellen van den politieken toestand. Ik herken dat do houding van de libe rale groep mij verwonderd heeft en dat ik me aan een dergelijke houding niet had verwacht Verder beoordeel ik niet de redenen welke hen aangezet hebben hunn gedragslijn te wijzigen. Iedereen is vrij vast te stellen waar zijn plicht en zijn belang is. Wat hier ook van zij een nieuw feit heeft zich voorgedaan hetwelk overwo gen moet worden. De eerste kwestie die nu gesteld wordt is^de indruk te kennen welke door deze wijziging op de andere partij wordt te- Zet u, heer Minister, uwe pogingen om uw ministerie te vormen, voort? Eerst moet ik de feiten overwegen die de gebeurtenissen aangaan en aen toestand nagaan. De kleinste groep heeft haar ziens wijze doen kennen en moet natuurlijk ook het advies van de andere groep inge wonnen worden. Het feit dat ik, na een week met het ministerie niet klaar ben, bewijst niet dat alles mislukt is. Misschien weet u zelf lioe lang dergelijke onderhandelin- fen in andere gelegenheden hebben gc- uurd. Do minister zegde nog dat thans zijn eerste werk zou zijn den toestand to be spreken met de leiders der rechterzijde. Betreffende do houding der liberalen, zegde M. Theunis nog dat deze tamelijk ongewoon is. DE INDRUK In parlementaire kringen is men van meening dat een zeker aantal liberalen niet ongaarne een socialistisch-libcraal ministerie zouden zien tot stand komen, Waarschijnlijk zulien nu do katho lieken de volgende oplossing voorstellen M. Theunis zou eerste mi uister blij ven, cn vijf andero katholieken welke reeds waren aangeduid, zouden hun por tefeuille behouden. De vijf overige por tefeuilles zouden overgaan in de handen van bevoegdheden, zoodat do liberale partij dan toch nog gedeeltelijk voldoe ning zoude hebben. Ze vragen competenties, men zal hun competenties geven. DE PERS OVER DEN FLATER DER LIBERALE PARTIJ De meeste dagbladen in het land be- oordeeien zeer streng de houding dor li berale partij aangenomen, en zelfs dc liberale bladen doen hol vrij onzacht. De Gazette zegt dat het besluit der liberale partijvevradering eene ware ver stomming in pnutieko klingen en nog het meest in de liberale kringen heeft verwekt. Men aanschouwt het maneuver als een toegeving aan de socialisten en een po ging, tot herstel van de Union sacrée De Brusselscho liberalen, besluit het blad, spreken openlijk van flater en zelfmoord - Dc Flandre Libérale schrijft dat men recht naar den warboel loopt. Do Etoile onderlijnt dat leden dei- liberale linkerzijde. de aandacht trok ken op den warboel die voorspruiten zou uit de mislukking dei* combinatie Theu nis en het deel verantwoordelijkheid dat rusten zou op dc liberale linkerzijde De Neptune vindt de houding der liberale linkerzijde kortweg onbegrijpe lijk en hoopt dat zij tot andere inzichten zal koinen, opdat, men morgen van haar niet zegge, dat zij 's lands betengen heeft verraden. Do algemeene afkeuring, zegt het blad, zal de liberalen treffen, die stelling namen tegen de combinatie Theunis op het oogenblik dat er nog middel was be langen te verzoenen of in te toornen, de welke met het algemeen belang niets te stéllen hadden. Eiji wat vooral afkeiuingswaardig mag lieelen, is dat het gebeurde onder het masker van een plotselingen wensch naar een ministerie van competenties, een camouflage waarmee men nie mand om den tuin zal leiden. Het a Laatste Nieuws zegt naar aan leiding der dwaze houding van zeker deel der liberale linkerzij Het gold hier eigenlijk een voortzet ting van de dwaze Brusaelsch-liberale politiek, welke zich over het Vlaamsche land wilde uitbreiden en waarvoor de liberale partij reeds zoo zwaar geboet heeft. DE BEKENTENIS Door de «Nation Beige» ondervraagd, zegde M. Janson Waarom hebben wij dan de dagor de gestemcl die nu zooveel beknibbeling uitlokt? Waarom zijn mannen als Adolphe Max, Paul Hymans, Masson en zooveel andere onmiddellijk met Mau rice Fóron en met mij overeengekomen, om te weigeren in het liberaal-katholiek ministerie te treden, dat men wilde sa menstellen? Ook hier zal ik zonder omwegen ant woorden Ómdat de groote meerderheid van de liberale linkerzijde van Senaat en Ka mer niet de gevangene van de Vlaam sche rechterzijde wil worden. DE ZONDAG VAN M. THEUNIS M. Theunis gaf Zaterdag te verstaan dat hij Zondag wat rust. zou nemen. Dit gebeurde niet. Onze minister van Geld wezen hield zich met zijn secretaris M. Terlinden onledig om zijn talrijke brief wisseling die door de gebeurtenissen der laatste dagen liggen bleef, af te hande len. In den loop van den avond ontving hij een Amerikaansche afvaardiging die met hem over den politieken toestand kwam. sprekeUu Het ging naar men beweert over hoogst belangrijke finantieele vraagstuk ken voortvloeiend uit onze betrekkingen met de Vereenigde Staten. Aangaando de vorming van liet kabi net, verklaarde een personaliteit die nauw in verband staat met de katholicke- liberale onderhandelingen, dat de katho lieken niet meer zulen samenwerken met de socialisten. Het land duit zulks niet. STRENGE VEROORDEELINGEN 't Is tegenwoordig een gevaarlijke onr derneming in 't bezet gebied aankoopen te doen. De Duitsche politie gaat tegen de koopors op de meest brutale manier te werk. Menschen met pakjes worden in de statie aangehouden; hunne reispassen nagezien en, zijn het vreemdelingen, dan worden zij als boosdoeners naar het hoofdbul-eel geleid, waar hunne pakken worden onderzocht. Dat spel is begonnen den 24 Novem ber. Daags nadien kon men in den Stadt-Anzeiger van Keulen, het. vol gende lezen Om den uitvoer van koopwaren te verhinderen is. op bevel van den pro cureur van Keulen, gisteren in do groote statie liet afzoeken van reizigers begon nen. Dit werd uitgevoerd door 30 politie beambten, en de eerste dag leverde reeds goede resultaten; y verdachte perso nen werden aangehouden, op dewelke koopwaren werden gevonden wier uit voer verboden Isdozen morgen was het aantal aangehoudenen nog grooter. De strijd tegen warcnverschuiving, woeker, enz., zal streng worden doorgedreven. En in liet nummer van Maandag 28 November van hetzelfde blad kon men lezen Het Keulsche woekergereeht heeft verleden Zaterdag afgerekend met de buitenlandsche opkoopers en cle straffen zullen ras genoeg gekend zijn om aan de vreemde uitzuigers den lust te be nemen, nog eens naar Duitschland te komen om het. verder uit te mergelen Het gerechtshof, waar 30 vreemde op koopers voor de vierschaar moesten ver schijnen, geloek wel een reispokkenzaal en voor de rechters moesten de betichten hunne koffers en kisten openen, om de gehamsterde waren te toonen. Een Antwerpenaar, die naar Keulen was gekomen, zoogezegd om zijn oog- meesber te raadplegen, had hier allerlei scboone dingen opgekocht en werd ver oordeeld tot twee weken gevangenis en 20,000 mark boet. Van eene dame uit Antwerpen werden 30 zakdoeken, 6 sjaals en een mantel af genomen en rij kroeg, om haar kooplust te koelen, o maanden gevang en 60,000 mark boet. Twee personen uit Meerbeek, bij Char leroi die dozijnen bretellen, hemden en schoenen wilden wegvoeren, kregen 3 maanden gevang en 100,000 mark boet. Een schildersbaas uit Brussel, die zijde wilde meenemen, 3 dagen gevang en 20,000 mark boete. Een machinist, die in bezit gevonden werd van 12 kammen, kinderschoenen en 18 messen en vorken, werd gestraft met eene week gevangenis en 10,000 mark boet. Eene telefoonjuffrouw uit Keulen, eene Duitsche, die betrapt word, toen zij aankoopen deed in verschillige winkels voor twee Fransche dames en een Hol- lan dsche, kreeg zes maanden gevang. Eene vrouw uit Jemappes en hare moeder, die allerlei eetwaren hadden ge kocht, o. a. twee pond boter, vier pond hesp, en verder zeep, metworst, Holiand- schc kaas, wandelstokken, scheermessen, tabaksdoozen, bretellen, handschoenen, enz., kwamen er ieder van af met drie dagen gevang en 10,000 mark boet. Twee Belgische dames, die bij Tietz, te Aken, 50 sigaren en kleerstoffen had den gekocht on te Keulen worden ge snapt, 3 dagen gevang en 10,000 mark boet. Ziedaar eenige staaltjes van hof ple zier dat men tegenwoordig beleeft, als men in Duitschland voor den goeden koop gaat zorgen. Wij weten nog niet of de Belgische overheid tegen deze streng® straffen ge protesteerd lieeft. In alle geval, als de Belgen er iets ®aan koopen, komen ze met centen in hun handenate in den tijd de moffen in Belgie iets wegvoerden, dan deden ze ?t met geweld en zonder er ieta voor te betalen. Dat is 't verschil van do differentie. Wat er ook van zij, te Keulen hebben wij niets in te brengen. Men is daar in de Engeteche zone van het bezet gebied en wij kunnen de Engelschen niet dwiji- ïou de Belgen te beschermen tegenover ie Duitsche politie. Mauv de mtergeallieer-lo 'commissie heeft overal iets tc zeggon en die zou cf moeten tusschenkomen, om de moffen aan 'fe verstand te brengen dat, als er ie mand te straffen heeft, het de geallieer de overheden zijn, en dat het Duitsche gerecht, absoluut niets in de pap te brok ken heeft. Er zou, in den tijd, maar eens éóti Belgisch magistraat moeten geweest rijn die een Duitscher had durven veroord ce len ze zouden hem dat eens anders aan zijn verstand gebracht hebben. Vandaag, in 'fc bezet gebied, gaan ze te werk, zooals zij hier onder de bezetting te werk gingen. Welnu dat is onduld baar. Wij vragen geenszins bescherming voor dc woekeraars, die van do waarde vermindering- van den mark prof'iteeren om ginder heelo voorradon op te koopen aan centiemen, dewelke zij hier aau franks voort verkoop en. b Dat die hun plan trokken en het ri sico van hun beroep dragenwat wij ech ter niet kunnen dulden is dat, in hel bezet gebied, straffen als bovenstaande door Duitsche rechtbanken op Belgisch* ingezetenen worden toegepast en dit we gens overtredingen, die nog niet het hon derdste paart beteekencn van de misdrij ven, die zij hier vier jaar lang straffeloot hebben aangericht. -V- Van wego de Universitaire Stichting is ona het pas verschenen verslag ovec haren eersten jaargang geworden; een stuk waar een opvallend feit in de weder- opbouwing van ons land werdfc boteo kend. Oorsprong en doel van de Universi taire Stichting zijn aan hot publiek niet onbekend; in de sombere dagen der be zetting voorbereid, in 1919 op voorloo- pige grondslagen ingesteld, werd dit werk zooals men weet officieel bij de wel van 6 Juli 1920 opgericht en met vaste inrichting voorden bij Koninklijk be sluit van 31 Augustus 1920. Het eerste dienstjaar is verstrek ca, daarover loopt bewust verslag. Het getuigt over een werkzaamheid dio men ontzaglijk mag noemen't weze genoog te zeggen dat 9 Commissies, aan welker beraadslagingen 68 vooraanstaan-. de personaliteiten hebben deel genomen, 37 zittingen hielden. Bij uitvoering der beslissingen door deze inrichtingen getroffen, kende da T eheerraad, gedurende het jaar 1920- 1921. 362 studielecningen toe, die op 708,475 frank beliepen24 studiebeur zen aan Belgische jonge lieden op Ame rikaansche Universiteiten2 beurzen vtn Belgische koloniale gem «.shceren in Bra zilië; 3 beurzon aan studenten op Euro- peesche Universiteiten; 30 toelagen, van" 2,000 tot 14,000 frank, aan jonge lieden om ken toe te laten zich in Brigie aan wetenschappelijke navorschingen to? tie wijden; 15 toelagen van 1,000 tot 15,000 frank, aan Belgische geleerden, die zich door hun werken onderscheidden, opdat zij in volle geestesvrijheid en met de beste technische middelen hunne nazoe- kingon mochten doorzetten; 350,000 fr. aan do Studentenhuizen van onze vier Universiteiten en van de Mijnschool te Bergen25,000 frank aan twee weten schappelijke genootschappen; 500,006 frank aan ieder der vrije Universiteiten Brussel en Leuven. De Stichting heeft heb uitgeven van een verzameling wetenschappelijke wer ken ondernomen; 4 dezer zijn reeds ter pers; fr. 54,360.72 werden toegestaan" aan 7 uitgaven, welke ingevolge bijzon dere omstandigheden, buiten de uitga ven der Stichting moeeten in Jt licht ge geven worden; fr. 4,445.40 werden toe gestaan voor het illustrecren van weten schappelijke artikels; 19 tijdsohriften werden met toelagen van 1,200 tot 25,000 frank begunstigd: liet uitgeven van een driomaandelijkscn bulletijn der Stichting werd beslot-enc en kring, waar al de jonge lieden verecnigd zijn die in het buitenland studeeren werd opgericht onder do bescherming der Stichting. Een enkele taak welke de Stichting zich voorgeschreven had, blijft te ver vullen de uitbreiding van het onder wijs aangaande de bescherming van do kindsheid. Aan een bijzondere Commis sie werd opdracht gegeven om vast te stellen op welke wijze de Stichting op dit gebied zou tusschenkomenzij ver gaderde reeds verscheidene malen, en een beslissing zal eerlang getroffen wor den. Eindelijk zal binnen eenige maanden, die groote nationale instelling, welk® wij te danken hebben aan de initiatie! van do heeren Francqui, Hoover, Hégoi en Caltior, gevestigd worden in een ge bouw, in de Egmontetraat gelegen, en te dien einde aangekocht. Dit gebouw zal, buiten do bureelen der Sekretariaat, za len begrijpen voor voordrachten, archie-, ven, spijshuis, vergaderingen, biblioth* ken, en bovendien, kamers voor vreemd* leeraars en studenten, die tijdelijk Brussel verhÜiyepu

De Volksstem | 1921 | | pagina 1