Oe nieuwe Regeering 14 Ministerie van Lantaw Bg overdracIitslislastSng Woensdag 'Decern. 19211 NIET SCHULDIG Hergebruik der Talen fa Gent Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVII* JAARGANG NUMMER £38 X>A.C3-1^X^A-X3 8 CENTIEMEN WEKELIJKS C.iQ Uitgever: J. Van Noffbl-De Gsnw H. Nicaisius JZon op 7,39 onder 3,521 Volle Maan den 14 Publiciteit bullen h»t Arroniils3em.nl Aalst, zich ta vendaa tot hel Agentaohap Havas. Adolf »lailaan,13, Ie BrusselS. Place de la Bourse, Parijs eu 6, Bream's Buildings Londros E.G.I I Den Woensdag na den derden Kondag in Advent of der Quater- temperweek voor Kerstmis wordt, zooals ieder weet, op vele plaatsen en in Vlaanderen in alle steden en dorpen, vroeg in den morgen, eene plechtige mis gezongen, aan het au taar van O. L. Vrouw, tot gedach tenis aan de blijde boodschap des Engels aan Maria Die mis heet Gul den mis, of missusmisse, of lijk el ders luidt, de Herderkensmisse wellicht omdat zij oudtijds met bui tengewone plechtigheid en luister gecelebreerd werds Komt, komt, keerselicht ontsteken, Eer de nacht aan 't uijken gaat, Hoort gij 't haantje lustig preken? Kom t, staat, op, de klokke slaat.' 't I's Gods Engel die 't verkondigt Dat Messias u venoacht, Die gedoold hebtdie gezondigd, Dag en nacht' Op eigenaardige wijze werd te •Brugge in St. Jacobskerk, tot het einde der 18 e eeuw toe, de Bood schap des Engels onder de Gulden mis voorgesteld. Twee zangertjes waren in Maria en Gabriel verkleed en zongen op de gepaste oogenblik de woorden van den Engel en van de Maagd, in liet Evangelie, waar van de Diaken de verhalende ge deelten voordroeg.Zij deden dus ge lijk nu nog gedaan wordt voor het Passieverhaal in de Goede week, Snaar met meer uiterlijk vertoon. Missus est... de gulden Mcsse En valt maar eens in gansch het jaar; Komt, ontwijkt de duisternissen Van den nacht, en gaan we ernaar, 't Is Gods Engel die 't verkondigt Dat Messias u verwacht, Die gedoold hebt, die gezondigd, Dag en nacht! Dit waar mysteriespel was won derschoon Daarin lag de diepe liturgische zin van een echt-christen samenvoe- len des volks met den officieerenden priester, die optrad als verkondiger van Gods woord en wonderheden, Dit doet ons beter de gelijkenis merken tusschen dit spel, geboren uit den eeredienst, en het middel- eeuwsch tooneel, ontstaan in de Kerk. Hoe lief zou liet niet wezen, onze christene Vlamingen in levend tafereel op te voeren, waarbij een choor zijne antwoorden zingen zou, en aangeleid zou wezen door de Evangelisten, die ook liet verhaal zouden doen Ja het Woord is V'leesch geworden, Gulden Messe, en uw gestraal Geeft den eeuwenlang verdorven, Mcnschenboom weêrzegepraal JOANNES. EEN ONDERHOUD MET M. THEUNLS Gisteren avond hebben journalisten. M. Tkeunis ontmoet, welke, in antwoord op een vraag, verklaarde dat hij zich lie den niet meer met do ministerieele crisis heeft bezig gehouden. De minister zal de resultaten afwach ten van de vergadering der rechterzijde, welke vandaag. Dinsdag, plaats heeft. Tot dan toe, aldus M. Tkeunis, neem ik een afwachtende houding aan. Anderzijds vernemen we dat. M. Tkeu nis heden een onderhoud heeft gehad met den minister van Landbouw, M.Ru- zette. PROTE8TATIE VAN M. DEVEZE De ontstemming over het besluit der liberale linkerzijden, insteo van in de liberale rangen af to nemen, neemt nog steeds meer uitbreiding. Men had gezegd, en M. Paul-Emile Janson heeft den indruk gegevendat het de Vlaamsche kwestie was die de meerderheid der liberale linkerzijde heeft aangezet om M. Janson te volgen. In eenen brief aan Le Soir pro testeert M. Devèze volgender wijze Ik lees in verscheidene bladen over eenstemmende notas strekkend om tc doen gclooven dat het voorstel van M. Tkeunis eenige verbintenis van do libe rale ministers inzake de vervlaamsching der hoogeschool van Gent omvatte. Daar is niets van. Het was uitdruk kelijk verstaan dat de ministers, partij gangers en voorstaauders der vervlaam sching, niets van hunne overtuiging of ferden dat zij het enkel eens waren over de noodzakelijkheid van een Vlaamsch hooger onderwijs. En dat liet gouvernement, volstrekt onzijdig blijvend, de Kamer zou verzoe ken zoohaast mogelijk te bopaleu in wel ken zin er eene parlementaire meerder heid bestaat. Aangezien ik heb aangenomen aan de linkerzijde de voorstellen van M. Theunis to onderwerpen, zou ik mij werkelijk getroffen gevoelen moest men gèlooven dat ik er in toegestemd zou hebben, haar eene capitulatie voor die vijanden der Fransehe hoogeschool van Gent voor te leggen. Aanvaard, enz. (Get.) Albert Devèze). 't Is dus een uitgemaakte zaak M. Paul-Emile Janson ze^de de waarheid niet als kii de Vlaamsche kwestie als do struikel stok vooropschoof. 't Is dus wel degelijk weerzin voor een samengaan met de katholieken. De Etoile en de Flandre Libé rale doen uitschijnen dat M. Janson met zijne behendige tactiek niets an ders gdeaan heeft dan in de kaart te spe len van de socialisten. Men voorziet dat het er woelig zal toe gaan op de eerstkomende vergadering van de libreale linkerzijde. In allo geval, dc rechterzijde, die he den Dinsdag, vergadert, zal zich niet dc les laten spellen door M. Janson. DE VERGADERNG DER LIBERALEN Uit goede bron vernomen wij dat. het op de vergadering der liberalen buiten gewoon woelig is toegogaan. De drie li- >erale ministers waren zeer verbaasd over de redevoering van M. Janson. Waarschijnlijk zal een tweede verga- 40® VERVOLG, XVIL Tn het kantoor van het landgoed Hadtr horpe aan zijn schrijftafel gezeten, sloeg Stephan Haverfield een legger dicht waarin hij had zitten snuffelen, wierp een aantal brieven in het korfje voor de post en stak de pijp aan, waarmee hij gewoon was den afloop van zijn dage lij kschcn arbeid te begroeten. Reeds meer dun twee jaren Rad hij nu het geregelde, maar eentonige leven geleid, dat een noodzakelijke voorwaarde was voor de goede uitoefening van dien ar beid, en waarin hij zich slechts weinige en korte vacantiedagen verooiloofde, terwijl bij daarin naai' all on schijn een voldoende afzet voor zijn karakter in aanmerking genomen was dit een eenigs- eins merkwaardig feit, hetwelk niet na gelaten had degenen, die hem het best kenden te verbazen. Geen van zijn broe ders had gedacht, dat hij dit rentmees terschap lang zou bekleeden, want of schoon het waai- was, dat liij geen andere merkbare middelen van bestaan bezat zijn weigering iets van zijn erfdeel aan te raken had hij hardneklrig volge houden toch zou het keelemaal niet iets van Stephan geweest zijn zulk een gvarweging gewicht in de schaal te doen leggen, wanneer hij weer eens door een van vroegere opwellingen van rusteloos heid werd aangevallen. Maar hij was noch rusteloos noch buitensporig noch in eenigerlei opzicht in 't oog loopend geweest, behalve als egn bijzonder knap en degelijk administrateur vsfti de groo- te landgoederen, die aan zijn zorg waren toevertrouwd. - Zeker, als hij voldaan is, dan kan men niets anders dan dankbaar zijn placht Jaspar somtijds op te meiken, maar wat hem met dat soort van leven vol beslommeringen verzoent, dat be grijp ik niet. Stephan had hem met het enkele woord Celia kunnen antwoorden. Het kind, dat gedurende twee volle jaren zijn bijna dagelijksche gezellin was ge weest, had niet alleen, in haar ontwik keling tot jonge vrouw, haar eerste aan trekkelijkheid voor hem behouden, maar zij was gaandeweg het eenige wezen ge worden, voor wie hij ooit blootlegde wat zij voor zijn eigen persoonlijkheid hield. Goed gedrag en verloop van tijd hadden natuurlijkerwijze in zijn voordeel ge sproken bij degenen, die hem in 't eerst hardnekkig hun rug hadden toegekeerd, zoodat men langzamerhand van ver schillende kanten oen grootere toeschie telijkheid had betoond, die, als hij ver kozen had die te beantwoorden, ton slotte misschien de algemoene uitsluiting luid doen opheffen. Maar hij had er zich niet opa bekommerd die beantwoorden.. dering plaats hebben, waarop dezelfde dagorde zal besproken worden. Ook in li berale kringen is men van meening dat de dagorde van verleden Zaterdag met een groote meerderhid zal verworpen worden. Men verzekert dat thans de positie van M. Franck als minister sterker is dan ooit. DE MEENING IN KATHOLIEKE KRINGEN Een der leiders der rechterzijde ver klaarde heden dat de liberalen een daad hebben gesteld van politieke onwelvoeg lijkheid. Art. 25 der Grondwet zegt De Ko ning benoemd en stelt- de ministers af Op him vergadering hebben de libe ralen zieh rechtstreekser! willen mengen in een kwestie, welke volgens de grond wet aan den Koning toekomt. Sedert dat de sodalisten deelnemen aan de regeering, nemen zij dienaan gaande eerst een besluit in een algemeen congres betreffendo de al of niet deelne ming. Aldus handelen zij reohtstreekach in strijd met de grondwet- De liberalen nu hebben hetzelfde ge daan, ofschoon zij zich als éene grond wettelijke en monarchistische parli j uit geven. Waarschijnlijk zal dit punt het voor werp uitmaken eener bespreking tijdens de vergadering der rechterzijde, lieden Dinsdag. EEN TEGENSPRAAK Een liberaal blad kondigt aan dat M. Hubert, welke aangeduid is voor de por tefeuille van "Kunsten en Wetenschap pen, een katholiek is en dat men de libe ralen slechts vier zetels zou hebben aan geboden. In tegenspraak met dit bericht verne men we dat M. Hubert als lid der Libe rale Associatie van Luik staat ingeschre ven, De wet betreffende het gebruik der talen in bestuurszaken, treedt den 1 Ja nuari aanstaande in toepassing. Veel gemeentebesturen, ook Brussel en Antwerpen, hebben dienaangaande reeds de noodige schikkingen genomen. Te Gent werd de kwestie verleden Maandag in een zitting van al de kom missies to zamen besproken. Er was een verslag van den heer sche ien Van den Bossche, namens, het Col- ege opgemaakt, dat het volgende besluit voorstelde 1. Dat de Fransche taal gevoegd wordt bij de Vlaamsche voor de diensten die onder zijn (van den gemeenteraad) ge zag staan 2. Dat de berichten en mededeelingen aan het publiek in de beide landstalen zullen geschieden; 3. Dat liet proces-verbaal van liet Col lege enkel in het Vlaamsch wordt opge maakt. Bij den aanvang der zitting vroeg M. Van der Brugge, socialist, dat de bespre king over 't gebruik van ?t Vlaamsch in t Vlaamsch zoude geschieden, of 't Fransch zou vertaald worden, zulks om al de raadsleden in de gelegenheid te stellen de bespreking met vrucht te vol gen. De heer schepen Siffcr verklaarde ver volgens, dat hij en schepen De Mun- nynck tegen het verslag van den heer A an den. Bossche hadden gestemd, zulks omwille der onvolledigheid en onklaar heid. Van socialistische cn liberale zijde werd verklaard dat ze het verslag toe traden. Van wege do katholieke zijde werd levendig op meer duidelijkheid aange drongen. Met bepaalde voorstellen ver tolkte de heer advokaat Stonno de mee- ning van de groote meerderheid der ka tholieke groep. Artikel 1 der wet beval drie voorname schikkingen r In Vlaanderen is de diénst-taal Vlaamsch Aan ?t Vlaamsch mag 't Fransch toe gevoegd worden Maar 't Fransch mag nooit de diénst- taal vervangen. De zitting eindigde met een voorstel dat aan de katholieken volledige voldoe ning schonk, hierin bestaande dat bij het voorstel van de meerderheid van College wordt toegevoegd, paragraaf van het artikel 1 der wet, namelijk De bij de wet bepaalde taai mag nooit door de andere teal vervangen wor den. Aldus is het klaar dat in allo aangele genheden het Vlaamsch zal moeten ge bruikt worden, maar als men liet nuttig oordeelt, men*er eene Fransche verta ling mag aan toevoegen. M. Cnudde, der socialistische groep, W6rd als verslaggever aangeduid. DRINGEND BERICHT aan de Heaven Landbouivcrs, Landbou wertmijveraard, Landbouwers-brouwers der stad Aalst, Eene insehrijyingslijst tot het beko men van in Duitscliland teruggenomen paarden, op afrekening van genoegzaam landbouwooriogsehade, is van heden af geopend bij den Heer Kamiel Pilate, Nieuwstraat, ter stad. De geteisterde landbouwers, Iandbou- wers-nij veraars, landbouwers-brouwers, enz., dio een merriepaard begeeren, en nog tot hiertoe geen verkregen hebben, worden verzocht zieh tc doen inschrijven voor 23 December, 1921 bij gemolde Heer Pilate. NB. De prijzen dezer paarden zijn zeer verminderd, in vergelijking met de prijzen der vorige on verdoelde paarden. De Veeverdeclingslcommissie 9185), i van Gewest Aalst. Hetzij omdat hij te trotscb was verge ving (e aanviuirden, of omdat hij zich bewust was die niet noodig te hebben hij had de seinen, die de Saffordsehé dames, welke vroeger het, hoofd schud den, nu niet meer gaven, niet willen op merken. Met liaar eehtgenooten en zo nen, die hij van tijd tot tijd op het jacht- veld ontmoette, stond hij op vriendschap- lelijkcn, ofschoon niet op vertrouwelij- ten voet, maar hij behoorde met tot ae Graafschapsclub, en evenmin had men ooit van hem vernomen, dat hij een ken nis uitnoodigde om met hem onder het zelfde dak het brood te breken. Ook Celia, hoewel zich minder afge- :onderd houdend, was niet toesel ietelfjk voor anderen, en behalve dat zij bijzon der gevoelig was voor spotternij, koes terde zij een-niet geheel ongegrond ver moeden dat de meeste menschen haar voor kwajongesachtig en ongemanierd aanzagen. Stephan hield van de dingen, die liaar aanstonden, begreep dadelijk de dingen, die zij zegde of niet zegde, be rispte haar nooit, vleide haar nooit en was altijd dezelfde. Zij had haar kleine verdrietelijkheden en bekommernissen, en die haa ook hij. Hierover spraken zij zelden, maar elk hunner was, zonder het noodig te hebben woorden te gebruiken, van het medegevoel van den ander ver zekerd. Zij hadden aan elkaar genoeg deze twee, en hun eigenaardig bondge nootschap ongetwijfeld des te vaster, naar de mate ygn dp eigenaardigheid Over de overdrachtsbelasting wordt te genwoordig veel gesproken en elk vertelt wat hij hooren zeggen heeft, 't zij het waar of onwaar weze. Wij donken dat het nuttig zal zijn hier de groote princiepen dier belasting zoo kortbondig mogelijk uiteen te zetten en er eenige voorbeelden te laten op volgen om de wet-duidelijker te maken bij onze lezers. Beginnen wij met te zeggen dat elke verkoop gedaan door eenen handelaar in 't klein aan eenen 'particulieren of werkman die koopt voor zijn persoonlijk februik of voor datgeen van zijn huis- oudon. altijd vrij is van de belasting of taks. Maar de taks zou wel verschuldigd zijnindien de meubelen, voorwerpen of koopwaren, aangekocht door onverschil lig wie, bestemd zijn voor een nijver heids-, handels- of laadbouwgebruik. Het is dus van het grootste belang voor handelaars, verkoopers in ;t klei li en koopei's, een verstandig onderscheid te maken tusschen hetgeen men koopt voor eigen gebruik of om voort te voi- koopen. Wat men koopt voor eigen gebruik i£ vnj van overdrachtstaks, en de verkoo- per heeft het recht niet die belasting of taks aan den kooper tc rekenen. t Is hetgeen nochtans voorvalt in som-' mme gevallen, en zoo gebeurt het dal verkoopers eenen taks doen betalen welke do kooper niet schuldig is. Dat is een a verkeerde toepassing der wet. In liet algemeen is de taks niet ver-' schuldigd, wanneer een bijzondere of een handelaar handelt als privaat per-- soon en levensmiddelen en voorraad van allen aard koopt zooals kolen, brand hout, wijn, bier, likeuren, klcederen, ta-z pij ten, peteen, linnengoed, beddegoed, ju weel en, reukwerken, kuismeubelen, meubelen voor slaapkamers, salons, keu- kengerief, schilderijen, porcelein, kunst werken, bloemen, planten, automobielen rijtuigen, paarden, voeder voor huisdie ren, tabak, sigaren, essencen, speelgoed voor kinderen, boeken, pianos, gramo- phonen, wapens, bootjes, speeljachten, enz.zelfs wanneer het bedrag der faktu- ren verscheidene honderden duizenden franken zou beloopen. Er dient opgemerkt dat die vrijstelling van taks ook geldig is voor koopwaren gekocht in den vreemde, wel te verstaan indien zij gekocht worden in dezelfde voorwaarden, want.de wet maakt geeu onderscheid wanneer men voor eigen ge bruik eenige vaten Bourgogne of witte wijn koopt in Frankrijk of in het Groot Hertogdom Luxemburg. In alle geval is de overdrachtstaks niet verschuldigd en dc douane mag er de betaling niet van eischen. Maar, wanneer de gekocht koopwaren, t zij in Belgie, 't zij in het buitenland, moeten dienen of gebruikt worden voor een nijverheids-, handels- of landbouw- noodwendigheid, dan is de taks wel ver schuldigd, alhoewel men niet gekocht heeft om voort te vorkoopen, want, in dit geval is er geene spraak van persoonlijk of privaat gebruik, maar van koopwaren die dienen om voort te brongen. Eenige voorbeelden Aankoopen van oliën, vet, essences, automobielen, auto-camions, rijtuigen bureelmeubelen, bureelbenoodigliedcm boeken en drukwerken, kolen, verwarm- toestellen, gedaan door eenen voortbren-* ger of eenen handelaar met het oog op zijn fabriek of zijn magazijn, dus niet voor zijn persoonlijk gebruik, moeten den taks betalen. Aankoopen van land vetten, zaden maïs, haver, hoof, gruis, enz., gedaan door eenen landbouwer of eenen vcefok- ker, die voortbrengt om te verkoopen, moeten den taks betalen. Aankoopen van wijn, likeuren of le vensmiddelen, gedaan door eenen hotel houder en herbergier voor handelsgei bruik, betalen den taks. Brouwers en wijnbouwers zijn ver koopers in t klein (detaiUants), wier verkoop van bier en wijnen aan bijzon- ~®rei* niet belastbaar zijnmaar wanneer diezelfde brouwers en wijnhandelaars leveren aan hotelhouders en herbergiers dan moet- de taks betaald worden wan neer het bedrag de 30 frank overschrijdt. Ten slotte zij herinnerd, dat de fak- tuur niet bekleed moet zijn met den. kwijtschrift-zegel, indien zij reeds den zegel der overdrachtsbelasting draagt. en ongelijksoortigheid, die het van zelf meebracht werd lachenderwijze goed gekeurd door degenen die zieh misschien genoodzaakt zouden gezien hebben er tegen op te komen, als het eenige kans op toekomstig gevaar vertoond had. De foedkeuring van mevrouw Thorno wam wel is waar wat minder van harte dan die van haar echtgenoot, maar in de eerste plaats kende zij het vruchtelooze van elke poging om Celia tegen te wer ken en in de tweede plaats overwoog zij verstandig genoeg, dat de natuur eq de gewone loop der gebeurtenissen ook ge wone gevolgen zouden meebrengen. In dezen zomer had de gewone loop der gebeurtenissen Celia'svertrek naar Londen, haar voorstelling aan het hof en een onvermijdelijke uitzetting van haar horizon meegebracht. Zij en kaar ouders waren gedurende niet minder dan drie maanden van Hadtlirope afwezig ge weest; zij zouden nu spoedig terugko men, en Stephan, die met zijn pijp in den mond en zijn handen in de zakken van zijn loshangend jasje den tuin in drentelde, begreep met een gedrukt ge moed, dat hij, wat voor een Celia tot hem mocht terugkomen, zijn lief vrien dinnetje wel niet meer zien zou. Dat zoo mijmerde hij is het ergste van bondgenootschappen met menscnen, die jonger zijn, wanneer ze niet tot iemands eigen kunne behooren. In mannen blijft altijd iets van den knaap leven, en dient als gchakel tusschen het vc&fotan bet tegenwoordigemaar wanneer een mei». e kinderachtige manieren aflegt, dan i>ergt zij ze voor goed op zoodat zij met het verhes van haar vroegere persoonlijk heid noodzakelijkerwijze een vreemde linge moet worden voor de vrienden ba rer kindsheid, al is zij ook nog zoo be koorlijk in haar nieuwen levensstaat. Zoo kwam het, dat .Stephan, die Celia tijdens haar afwezigheid nog meer ge mist had dan hij mogelijk had geacht, half vreesde voor zijn aanstaande voor stelling aan mejuffrouw Thorne. Hij had het hek voor zijn huis bereikt en hing er over te leunen, toen een fraaie automobiel, die met veel grooter dan de voorgeschreven snelheid voortreed, den weg kwam optuffen, en de daarin zit tende persoon riep, toen zij het her kende, den chauffeur toe te stoppen. Twee jaren waren onmerkbaar over hel rossige hoofd van Lady Safford heenge gaan, wier met den tijd gesloten over eenkomst werkelijk eeuwig scheen voort te duren. Haar belangstelling voor Ste phan was wellicht niet zoo groot meer ala ze geweest was. omdat zij hem zoo zeiden zag en omdat een man, die niet wil ko men dineeren, wanneer hij genoodigd wordt, naar vergetelheid- streefttoch bleef zij van heru houden ter wille van zijn knap uiterlijk en zijn oorspronke lijkheid 'eigenschappen,'die bij <k massa van haar medeschepselen op be-i treurenswaardige wij ze.schenen te ontj breken».

De Volksstem | 1921 | | pagina 1