17 Ds gevolgen van Washington VaSerlaMsclid pkcMigheisi HüogesGhool m Lsüven Oe spoorwegramp te Hennuyères De Dnitsche vergoedingen gBffifigPSU Zaterdag j [Decern. S921 1: Intereatiouale bsseïiöuwisjjsn NIET SCHULDIG Grauwvuurontplcffing e MoaUgnles-sur-Sümbre v.- Ksrtatraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVII» JAARGANG NUMMER £91 3DJSl.Gr3E3I_iA. 1D> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Npfpel-Db Gpnm H. Laxarios |Zon op 7,41 onder 3,531 Laatste Kwartier den 211 bulten het Arrondissement Aalst, zich tê wenden tot liet Agentschap IlAVAS.Adolf Maxlaan,13, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en G, Bream s Buildings Londres E.G.I I Er komt thans van over den Oceaan wat meer licht over de de batten van Washington, en over de uitslagen, die tot nu toe werden verkregen. Deze zijn, wel is waar, nog niet volledig bereikt, maar ze ker is, dat 't Engelsch - Japansch verdrag vervalt en dat er een En gelsch - Japaansch - Amerikaansch overleg in de plaats komt. Dit is het groote nieuws op het gebied der in ternationale verhoudingen. De nieuwe overeenkomst, die voor tien jaar van kracht is, beves tigt den status quo en verplicht de onderteekenaars eikaars rechten tc eerbiedigen ten opzichte van hunne bezittingen en dominions op de ei landen der Stille Zuidzee; en om, in geval van geschil, cene gemeen schappelijke conferentie bijeen te roepen. Deze regeling omvat echter niet het eiland Yap en de Japansche mandaten ten noorden van den eve naar, waaromtrent eene afzonder lijke, overeenkomst tusschen Ame rika en Japan op het punt is geslo ten te worden. Uitgesloten is het aanwerven van nieuwe vlootbasis en het versterken van marinestellingen. Ook de Chi- neesche en Japansche afgevaardig den verstonden zich over de terug gave aan China van alle openbare eigendommen in 't door Japan aan Duitsehland ontnomen Kiauchou behalve scholen, tempels, kerkhoven welke een zuiver Japansch karak ter dragen. Deze magjapan behou den. Voor de Vereenigde Staten is hoofdzaak het vervallen" van het Engelsch-Japansch verdrag. Dit was bij zijn ontstaan gericht tegen het Duitsche en Russische gevaar in het Verre Oosten. Welnu, deze beide gevaren bestaan niet meer en toch was liet bondgenootschap, al was het dan ook in gewijzigden vorm, blijven voortbestaan. De Amerikanen moesten er logisch uit besluiten, dat het dan tegen hen ge richt was. Nu echter bestaat die argwaan niet meer. Dat tot het losmaken van dit verbond de prijs betaald werd, behoeft geen betoog, al is het ook waar, dat de Vereenigde Staten zeer behendig de Engelsche domi nions als hefboom gebruikt hebben, om invloed uit te oefenen op Lon den. Wat er ook van zij, de spliynx- aehtigc Japanees moge achter zijn bril geheimzinnig glimlachen, toch komt het ons voor, dat het verdrag over de Zuidzee-belangen, voorloo- pig ten minste, vrede en rust waar borgt in dit afgelegen deel der aarde. Wij nemen hier een groote proef, zei de Amerikaansche afge vaardigde Lodge op de onderteeke- ningszitting, en trachten in dat ge deelte der wereld den vrede te ver zekeren, schier alles overlatende aan de goede trouw der volken. Hierbij zinspeelde hij op het feit, dat bij dit alles geen militaire sancties, geen dwangmaatregelen te lande of ter zee werden voorzien. Zooals bekend, hebben wij ons bij monde van onzen gezant Car- tier aan de zijde van Frankrijk ge houden en onze pers heeft hoofdza kelijk haar licht ontvangen van die zijde. Om nu niet eenzijdig inge licht te zijn, is het wel eens noodig -en de objectiviteit eiseht het te onderzoeken, wat zooal in andere hoeken der wereld hierover verteld wordt. Welnu in zekere Engelsche mid dens is men er niet al te zeer voor te vinden de bij ons algemeen opge hemelde rol van Briand goed te keuren. De nuchtere Brit doet op merken, dat in de Stille Zuidzee- kwestiê Frankrijk toch maar eene tweede rangsmogendheid is. Op marinegebied staat het namelijk ver achter Engeland, Amerika en Japan. En toch heeft Briand er eene eerste rangrol willen spelen. Engelsche bladen geven te ver staan, dat de Eransche belangen in die streken zulk optreden niet rechtvaardigen. Die toon moge ten deele te wij ten zijn aan de voor Engeland spij tige vaststelling, dat Britannia niet meer, zooals voorheen, de hegemo nie heeft ter zee, toch is het niet te loochenen, dat eene drievoudige entente over de Stille Zuidzee ver klaarbaarder zou geweest zijn dan eene viervoudige, er inbegrepen Frankrijk, die op de eerste plaats eene landmogendheid is. Wij spraken vroeger reeds over het optreden van onzen gezant in het Zuid zee-vraagstuk en moesten wij onze Fransche pers gelooven, dan zou hij in de groote sympathie gedeeld hebben, die de Amerikaan sche openbare meening zoo ruim voor heiden, Briand en hem, zou over gehad hebben. Laten wij ons echter niet de hersens opvullen met tendenzpraat uit de kranten. De Waarheid is zoo schoon niet als men ze hier soms voorstelt. De Belgische tusschenkomst hadde he ter niet plaats gehad. Dit blijkt trouwens uit het antwoord van Hu ghes aan een hooggeplaatst Ameri kaan, die voor de Nederlandsche de legatie ook het voorrecht opeischte van het woord te voeren in het debat over de ontwapening te land. Het was mij niet mogelijk de Belgische rede te vermijden zou Hughes geantwoord hebben, doe lende op den Fransehen invloed. Welnu, zooals wij reeds vroeger aantoonden, is onze rol van kleine mogendheid aangewezen. Laten wij eerst de grooten aan het woord, maar als aan onze rech ten te kort gedaan wordt, weze het ons een plicht te spreken. Wij heb ben in den vreemde de Eransche thesis niet te verdedigen. Dat dit land dat zelve doe. Het heeft daar toe de middelen en de personen. Men herinnere zich, dat wij in de diplomatie nog de eerste sporen te verdienen hebben sedert het ophef fen van onze neutraliteit. Trachten wij die te verdienen door op tijd te kunnen... zwijgen en de kat uit den hoorn te kijken. Heeft de les, die Hymans te Parijs kreeg in 1919, dan nog niet gediend? Op het stuk van buitenlandsche politiek kan men niet voorzichtig genoeg zijn, kan men niet genoeg beleid toonen. 43® VERVOLG. Dat zou ik niet kunnen beloven. De zaak is, dat ik het tegenwoordig zeer «1l uk heb, en zelfs wanneer ik thuis ben, heb ik nog heel veel schrifwerk. Mis schien zal het 't beste zijn, dat ik u laat weten, wanneer er vooruitzicht is, dat ik tc spreken ben. Celia staarde hem met ontstemde ver rassing aan. Zij was goed genoeg met den aard van zijn werk bekend om te weten, dat hij het niet to druk kon heb ben om haar te ontvangen de gevolg trekking, dat hij haar niet wenschte te ontvangen, was dus klaar. Nu trof het haar, dat hij den geheelen dag ietwat stil en heclcmaal ongelijk zichzelf was geweest; dat zij het leeuwendeel van het gesprek had gehad en dat. hij haar niet het minst van zijn doen en laten gedu rende haar lange afwezigheid verteld had Misschien had hij de een of andere meer aangename wijze ontdekt om zijn ledige uren door te brengen dan door naar haar gebabbel te luisteren; ook kon het zijn, dat zij hem niet meer interesseerde of vermaakte, nu zij een volslagen vrouw was geworden. Want ofschoon bij veel van kinderen hield, had hij nooit blijk gegeven dat liij veel om hét. gezelschap van vrouwen i. Daarom antwoordde zij vrij norsch Heel goed; dan ik komen, voor ik geroepen word, en zoo keerde zij tot haar spel terug, terwijl hij zich verwij derde, zonder verder afscheid te nemen. De meeste meisjes zouden ongetwij feld weinig moeite gehad hebben de oor zaak van Stephans veranderende hou ding te raden, en Celia, die wist, dat hij zooeven een samenspraak met haar moe der gehouden had, zoo daaruit wellicht juiste gevolgtrekkingen hebben kunnen maken, als zij er niet zoo aan gewend was geweest te doen wat recht scheen in haar oogen, zoodat de moederlijke tus schenkomst ongeveer het laatste was, wat zij geneigd was te vermoeden. Gelijk het nu stoncC begreep zij enkel, dat men het er op had aangefega haar een opzet telijke weigering in ontvangst te aoen nemen. Dit maakte haar zoowel onge lukkig als gemelijk, en toen de eene dag na den anderen verliep en haar geen en kele boodschap van het Witte Huis bracht, toen werd zij werkelijk boos. Na verloop van een week erkende zij ver bolgen, dat Stephan om de een of andere reden met haar wenschte te breken, on al wat zij verlangde was een spoedige gelegenheid om hem aan het verstand te brengen, dat, als hij buiten haar kon, zij het heel gemakkelijk zonder hem kon stellen. Inderdaad, zij verlangde hier des te vuriger naar, omdat op den bodem van keur hart de vernederende zekerheid school, dat or niemand was, wiens kame- School v. Ziekenverpleegsters Sc-Ellsabeth Het onlangs verschenen Koninklijk Besluit, betreffend de voorbereidende studiën tot 't bekomen van het diploma van Gasthuis-Ziekenverpleegster of Zie kenbezoekster, is thans van kracht. Dezo studiën zijn verdeeld over drie jaren. De aspiranten tot een dezer diplomas zullen voortaan een ernstige vorming moeten ondergaan; ook wordt vcreischt dat zij, als inwonende leerling, opge schreven wezen in cene school voor zie kenverpleegsters. In het belang der kloostergemeenten en der katholieke werken, en om te be antwoorden aan den roep van Zijn Em. Kardinaal Mercier. hoeft de Hoogeschool van Leuven besloten van dit jaar af eene school voor Gasthuis - Ziekenverpleeg sters en Ziokenbezoeksters in te richten. Deze school is bestemd voor Zusters, die zich aan den dienst der gasthuizen, aan onderwijs, of aan liefdadige werken toe wijden; alsook voor katholieke meisjes die lnm deel willen hebben in het Apos tolaat of de sociale actie. De school voor Ziekenverpleegsters Sinte-Elisabeth wordt geopend op o Ja nuari aanstaande, onder de hooge lei ding van Mgr den Rector der Hooge school en van de hoogleeraars der Fakul- teit van geneeskunde. Het internaat is toevertrouwd aan Kloosterzusters. De theoretische le3sen worden er gegeven door geneesheeren, in :t Vlaamsen en in 't Franseh. De praktische oefeningen hebben plaats in net St-Pietersgasthuis. Voor inschrijvingen en inlichtingen, gelieve men zien te wenden, aan het Be stuur der School voor Ziekenverpleeg sters Ste-Elisabefh, 145, Naamschestraat, te Leuven. Ga iijkplechtigheden van M. Etienne De Sadeleer M. Etienne de Sadeleer, zoon van den achtbaren Staatsminister en senator ba ron de Sadeleer, serjant-tolk, bijgevoegd krijgseommissaris ter statie van Amiens, word er den 26 Maart 1918 bij het groot Dnitsch offensief op zijn post gedood. Het lijk werd voorloopig in het kerkhof der Madeleine, te Amiens, begraven. Vrijdag laatst geschiedde de ontgraving in tegenwoordigheid van de burgerlijke en militaire overheden van Amiens. Na een plechligen dienst in do kerk Saint- Leu trok de lijkstoet naar de statie, waar do krijgseer bewezen "Werd door een groep van 't 72o voetvolk. Een nieuwe vader- 1 andsdie plechtigheid greep 's anderen daags plaats te Haeltert, bij de aankomst van het lijk van den betreurden held. Al do overlieden der gemeente en gansch do bevolking waren er bij aanwezig. Na een dienst in do kerk, ging men in stoet naar het kerkhof waar het lijk in den familie kelder bijgezet werd. M. Lauwereyns, burgemeester; M. De Graeve, voorzitter der oud-strijders, en M. Scheerlinck-De Bom, namen er op- volgenlij k het woord om den jongen held een laatste gemeende hulde te brengen. M. Etienne de Sadeleer werd te Ilael- tcrt door iedereen geacht en bemind en bleef immer trouw aan de vaderlandslie vende overleveringen zijner familie. Zijn broeder was evenals hij oorlogsvrij williger, en zijn oom, M. Emiel de Sa deleer, burgemeester van Haeltert, werd door de Duitschers opgesloten en dan naar het kamp van Ilolzminden verban nen. Hij stierf verleden jaar aan de ge volgen dezer hardvochtige gevangen schap. M. Etienne de Sadeleer had bij het be gin van den oorlog zijn testament ge maakt, dat aanving met deze woorden: Moet mij eenig ongeval overkomen, ik zal weten te sterven als vurige kristen, als fiere en echte vaderlander Bij tes tament had M. Etienne de Sadeleer aan het. bureel van Weldadigheid een kapi taal van 25,000 frank vermaakt, waar van de intresten jaarlijks moeten ver deeld worden onder de belangwekkend ste arme familien der gemeente. Dat de duurbare geboortegrond, waar in de jeugdige held thans rust, hem licht wezel VERTREK VAN GASTON DUPONT Gaston Dupont, do laatste zwaarge wonde van den aanslag die gepleegd werd in den nacht van 5-6 Juli 1.1., op den sneltrein Brussel-Parijs, verliet gis termorgen den Belgischen grond. Te dier gelegenheid hadden de post bedienden van Brussel i een indrukwek kende betooging op touw gezet. Om streeks 8 u. 15, wanneer Gaston Dupont, vergezeld van zijn vrouw en kind, het station intreedt zijn de postbeambten op het perron opgesteld om hun Franschen kollega te ontvangen. Een prachtige bloementuil, met het opschrift Hulde en sympathie aan onzen vriend Gaston Dupont werd hem door het Brussel- sche personeel aangeboden. Nadat de heer Dupont had plaats genomen in een leunstoel, hield de lieer Bernier, schepen en wn. burgemeester van St-Gillis, een rede, waarin hij herinnert aan de in drukwekkende betooging, vier maanden geleden, ter gelegenheid van het vertrek raadschap zij minder gemakkelijk ont beren kon. De Saffordsche wedrennen brachten haar die gelegenheid. Niettegenstaande zij met andere meer belangrijke sport wedstrijden in Engeland samenvielen, werden ze altijd druk bezocht-, en zoo de sport niet bepaald eerste kln.«°e was, stond zo hoog genoeg in de tweede, om de plaatselijke notabelen een reden aan de hand te doeu hun huizen tijdens de drie dagen van hun duur met gasten te vullen. Merlwood Hall bijvoorbeeld, dat zich onder het nieuwe regiem tot een gebouw had ontwikkeld van oen orde, geheel ver schillend van wat het in het kalme ver leden geweest was, wemelde van een ver zameling menschen, zoo voornaam, dat zijn. meesteres wel opgetogen had kun nen zijn, als niet. het maatschappelijk succes zich op de ironische wijze van de meeste bereikte idealen op haar gewro ken had. Wat twee jaren van huwelijksleven, rijkdom en snelle vorderingen in de hooge kringen ook voor Agatna gedaan hadden, het was hun blijkbaar niet ge lukt een tweede vrouw van haar te ma ken. Sommige menschen dachten, dat zij teleurgesteld was, omdat zii kinder loos was gebleven; anderen (niet van haar eigen kunne) waren^van meening, dat het mogelijk zou zijn haar gelukkig te maken, als haai' vreemde geaardheid haar maar niet altijd te kort deed zijner twee kollega's,de heeren Dandennet en Chalriez, en drukt zijne groote vol doening uit den heer Dupont ook te zien terugkeeren naar zijn vaderland. De heer Paufret, opzichter der Fran sche Posterijen, neemt daarna het woord en bedankt al degenen, die medegehol- pen hebben aan de verpleging en het lier-' stellen der Fransche gekwetsten. De heer Dupont en zijne familie, on der het spelen der Brabangonne, nomen plaats in liet rijtuig van het hoofd van den trein. De lieer Dupont toont zich aan het venster, en, ontroerd, drukt nog de hand van eönige Belgische kollega's. Onder luide toejuichingen vertrekt de trein. De hli. Depauw, Belfroid en Mi- lot, Belgische postbedienden, ver^ezellou hun Franschen makker tot Parijs. Bij uitzondering stopte de sneltrein la Hennuyères, ora aan het gemeentebe stuur en het stationpersoneel toe te laten bloemtuilen aan te bieden aan den heer Dupont. DUITSCHLAND WEIGERT TE BETALEN l}e Duitsclie regeering heeft Donder dag morgen de IntergeaTiieerde Herstel lingskommissie verwittigd dat zij op den nakenden vervaldag van 15 Januari do verschuldigde storting van 500 miljoen mark-goud niet zal kunnen betalen. Door deze gewichtige beslissing ver werpt Duitsehland het ultimatum van Londen, waardoor het in April 1921 het mes op de keel werd gezet. Denkt Duitscnland door deze weigering mis schien drukking uit te oefenen op de on derhandelingen Brian d-Lloyd George en op den Oppersten Raad, die kortelings zal geroepen worden om cenc beslissing te treffen over het moratorium en de toe passing van ijieuwe belalingsraaatrege- Ien voor het Reich! Op die wijze zullon zij wellicht een ganscn tegenovergestel- den uitslag bekomen en de Bondgenoo- ten dwingen hun nogmaals het mes op de keel te zotton. Op eene andere vrij zo is er met dat volk toch niets aan te van-, gen, Eon draadloos bericht uit New-York' meldt dat aldaar ernstig gesproken wordt over de mogelijkheid eene leening van een miljard dollars "te doen aan Duitseh land. Deze som zou terugbetaalbaar zijn binnen vijftig jaar en gewaarborgd zijn door do Duitsche nijverheid of door do tolontvangsten. ACHTTIEN SLACHTOFFERS Men meldt uit Montignies-aan-Sam- ber, dat een ontploffing plaats greep in de schacht Saint^André, kolenmijn van Poiries. Er zouden een achttiental slacht offers zijn. Gistermorgen, om 9 u. 15, weerklonk eensklaps het noodsein een lamp was verbrijzeld en had de gemelde ontplof fing ten gevolge. Dadelijk werd de red dingsdienst ingericht en reeds 's mid dags waren er zeventien slachtoffers bo ven gehaald. Twee ongelukkigen zijn vermist, met name August Lorbet, van Couillet, en Lod. Hoorenbeek, van Mon- tigni es-aan-iSamber. Vijftien slachtoffers verkeeren in doodsgevaar. Dg ophaling der gewonden ging ge- parad met de ijselijkste tonneelen. ton om iemand daartoe kans te geven; maar wat iedereen duidelijk was, en wat zij geen moeite deed te verbergen, was haar algehcele onbekwaamheid om het met haar echtgenoot te treffen. Hij be zat klaarblijkelijk het vermogen haar te verbitteren, ofschoon de wijze, waarop hij dat gebruikte, van lijdelijken aard moest- geweest zijn, want men had nooit van hem gehoord, dat hij iets inbracht tegen de scherpe uitdrukkingen, waar mee zij hem in het openbaar, zoowel als in het bijzonder leven placht aan te val- len. Owen begreep niet, waarom zijn vrouw zoo'n afkeer van hem had, maar mis schien hod zij het evenmin kunnen zeg gen, als hij het haar gevraagd had. Maar hij vroeg het Iiaar niet, hii sprak zelfs niet meer met haar dan volstrekt nood zakelijk was, en daar hij tehuis geen vrede vond, zocht en vond hij dien in de verschillende plaatsen, waar hij zaken deed. Voor hot overige was die afkeer wederzijdsch. Het door Maule voorge schreven geneesmiddel deed zijn werk maar al te goed, en zijn kortstondige hartstocht stierf uit op het ©ogenblik het zeer vroege ©ogenblik dat. de vrouw, met wien hij voor zijn leven ver bonden was, de ijaele voorwendsels ter zijde wierp, waarmee zij hem tot zich had gelokt. Na dit alles kon hij moeilijk nog eon liefhebbend echtgenoot zijn, maar hij deed zijn best een verdraagzaam oa schie-j inschikkelijke man te wez^n wet bo vengenoemd gevolg. Werkelijk, riep de ongelukkige man uit in een dier zeldzame oogenblik- ken van mededeelzaamheid, wanneer hij zich veroorloofde op zijn huiselijke ellende te zinspelen,- men zou gedacht hebben, dat Agatha alles liad, wat zij meende of verwachtte te krijgen door met mij te trouwen. En al heeft zij dat niet, dan ligt de schuld nog niet bij mij, en wat men niet genezen kan, moet ver duurd worden. Waarom moet zij haar uiterste best doen om ons beiden het leven ondraaglijk te maken? Het hoofd omhoog, ouwe jongen! antwoordde Stephan, tot wien deze wan hopige vraag gericht was, het ergste moet misschien nog komen. Maar Owen kon zoo'n onverschillig denkbeeld niet aanvaarden. Tn de eerste plaats, zeide hij, wil ik niet on- leerd worden, en ten tweede ken ik Aga tha te goed om te gelooven, dat zij inij ooit onteeren zal. Reken er op, zij be grijpt maai' al te goed, dat er in dit land voor eene gescheiden vrouw geen maat schappelijke toekomst is. De twee broeders ontmoetten elkaar niet dikwijls, maar wanneer dit wel het i geval was, dan werden zij wat meer tot elkander aangetrokken door hum ge meenschappelijke wetenschap, dat Aga tha gaarne een verwijdering tusschen, hen had teweeg gebracht. i'i VervolgtJ,

De Volksstem | 1921 | | pagina 1