20 - Franscii anti-klerioaüsie Be nieuwe Megeeraig Mmisteris vaa Lendlioaw Profiasleraad van Oost-YL iRecern. 192! De Godsvrucht van Maarschalk Focb Rood of geen brood De burgemeester van Audenaards overleden MtscMaafs verpliGiifingfiii 1 ;3 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. XXVII* JAARGANG NUMMER 293 Tel. 114— T~> A A D g CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Van Nüffkl-De Gsm»? ?V',cv,i,TQf H. Liberates 8 Zon op 7,44 onder 3,51j 1 Laatste Kwartier den 24 I Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich to ■wenden tot het Agentschap IIavas, Adolf Maxlaan,13, te Brussel; 8. Plaice de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londre3 E.G.4 (Niet alleen hebben de liberalen bij ons getoond, tijdens de laatste Jxditieke besprekingen over bet vor men vim een ministerie, dat bet an- ti-cleriealisme ben nog in 't bloed zat, al is hun godsdiensthaat en domme papenvreterij vat eleganter geworden, maar deze zelfs in de cri- tiekste oogeabbkken gaat zij nog zoover, dat zij partij van orde •er de hoogste belangen van den Staat door uit het oog verliezen. Kleinzielige partij belangen be nevelen him politieken blik zooda nig. dat het publiek zich afvraagt of zij het nog wel ernstig meenen met bet programma van vaderlandsehe opbeuring, van zuinigheid en van socialen vrede. Nu wij ons voor de bedreiging bevinden, dat de Dait- sebe schuldenaar aan zijne verplich tingen te kort zal komen een te legram van gisteren bevestigt dit vooruitzicht was voor eene histo rische partij het oogenbik slecht gekozen, om uit haar beroesten anti- clerikajen rommelwinkel nog wape nen te voorschijn te halen, die ver leden week de combinatie Theunis dreigden te doen mislukken en aan de katholieken den indruk geven, dat zij moesten gaan regeeren met eene partij van onverdraagzaam heid. Laten wij echter hopen, in 't be lang des lands, dat de partij der flaters, zooals ze hier te rechte ge noemd'werd, tot bezimiing zal ko men en, ook in haar belang, zal in zien, dat de ware verdraagzaamheid alleen, in een tijd, dat geen partij de meerderheid heeft, de eenige mo gelijke basis is, waarop geregeerd kan worden. Waar onze liberalen zich voor te (wachten hebben is voor anti-cleri- Cale invloeden uit Frankrijk, Van deze zijde werd sedert onze onaf hankelijkheid in hunne zeilen ge blazen, dat is bekend. Maar ook thans, meer dan vroe ger wegens ons verhond met Frankrijk ondergaan onze libe ralen den Fransehen invloed. Het anti-clericalisme is een Franseh ex- portatieartikel, dat steeds ver- yerscht wordt. Men had verwacht, dat. na de .verkiezingen van 1919, de geest van (verdraagzaamheid ook in Frankrijk voor goed was doorgedrongen, juist als bij ons. Het was echter een kortstondige droom, De debatten over de hervatting der betrekkingen met het Vatikaan hebben aangetoond, dat de weg naar CitSDssa, waar men zich vroeger van katholieke zijde mee vleide, nog lang niet is ingeslagen. Heeft men 'er niet talrijke sprekers zien optre den, om de eer van Frankrijk te redden die zou bestaan in het groote voorrecht het eenige land der wereld te wordfen dat, met Ita lië, niet aan het Vaticaan vertegen woordigd zou zijn, Toegegeven dat de toestanden in de Fransclie Kamer op dit stuk ge zonder zijn, toch blijft de indruk bestaan, ondanks de eindstemming, die Briand voordeelig was, dat, (moest de heer Jonnart opnieuw naar Rome gezonden worden, en moest dit van een* stemming van den (Senaat afhankelijk gemaakt wor den, het lang niet zeker zou zijn of bi j nog zou vertrekken. De heer Briand had goed ant woorden, dat de scheiding vau Kerk en Staat in Frankrijk niefs gemeens heeft met de oprichting of liever de herinrichting met een Franseh gezantschap bij 't Vati kaan, dat de Fransche vertegen woordiger geen enkele toegeving had moeten doen, dat er geen kwes- jie is terug te komen op de schei- ilingswet van 1904, noch op die der (godsdienstige vereenigingen... niets kon de verstokte kerkhaters over tuigen, die principieel de zedelijke en stoffelijke voordeelen willen on derschatten van diplomatische be trekkingen met Rome, De heer Briand had goed zeggen dat bedoelde betrekkingen niet al leen voordeelen meebrachten van buitenlandschen aard, maar dat ook in binnenlandsch opzicht Frank rijk orde en rust noodig heeft; dat alle ware republikeinen oordeelen, dat alle oorzaken van verdeeldheid moeten gebannen worden... dat al les werd eenerzijds toegejuichd, maar er blijft in de Fransche poli tiek nog een oude anti-kerikale zuurdeesem zitten, die het land par ten kan spelen. En het is aan die bron, dat onze Belgische liberalen gedurig gaan putten. In het belang der tijdelijke samenwerking van katholieken en liberalen in de huidige regeeiing weze hiervoor gewaarschuwd. Het is in 't algemeen voor ons niet wen- schelijk, dat ons scheepje in het zog vare van het Fransche oorlogschip, en vooral niet in binnenwateren. Zullen de liberalen met hun anti- clericalisme van deze of van gene zijde der grens de ontvolking van het land tegenhouden? Wat doet Frankrijk om te ontsnappen aan de bedreiging van door een minder- talrijke bevolking in rang te dalen? Het voert wetten in op den school plicht, die de kinderen tot vertien jaar aan de hulp der ouders ont trekken. Sterk of' niet, thuis onmis baar of niet, het kind wordt op een oögenbiik, dat het in talrijke gezin nen zoo nuttig is voor de ouders, of voor de jonge kinderen, tot veertien jaar verwarmd aan het licht der wetenschap Is dat niet om de kroostrijke gezinnen te ontmoedi gen Ondanks de protesten van alle kanten, zelfs van protestantsche zijde, wordt de ellendige Fransche wet op de echtscheidingen niet ver anderd. Hoe zou het vrijheidsprin ciep der liberalen ziih kunnen ver eenigen met zulk eene wijziging! Het gevolg is, dat het cijfer der echtscheidingen in betrekkelijk kor ten tijd bijna verdubbeld is. Het steeg van 15 duizend tot 29 duizend per jaar. En al zou de Kamer nog voor eene verandering te vinden zijn: de anticlerieale Senaat zou dit zeker tegenhouden. Wat er ook van zij, de Fransche anti-cleriealen mogen hunne pro ducten thuis houden; wij beschou wen ze in Beigie niet als invoerar tikels, De beroemde Fransche Maarschalk Focli had aan boord van het stoomschip dat hem naar Anlerika overvoerde, her haaldelijk lange gesprekken met een Trappistenpatei', die insgelijks naar de Vereenigde Staten overstak. Die kloos terling. Abt tier Trappisten van Tiet Gcthsemaniklooster, deed zijne studies in het St-Clemen&kollege te Met-z, waar ook Foch in dien zelfden tijd zijne op leiding ontving. De Hoogwaarde Abt heeft in een ka tholiek dagblad van Louisville, in den Amerikaansche Staat Kentucky, het verhaal geschreven van zijne overvaart. Men vindt er de getuigenis in van den eenvoud en van de godsvrucht van Maar schalk Foch, zijne vereering Aan Onze- Lieve-Vrouw en er wordt ook in verteld koe de groote krijgsman de Heilige Mis bijwoont, met een groot gebedenboek in de handen, de gebeden lezend van het begin tot het einde. Het is van algemeene bekendheid dat Maarschalk Foch van oordeel is dat de zegepraal van God zelf gekomen is. Hij zelf was maar een gering werktuig in handen van den Hoer der legerscharen. Toen de Hoogwaarde Abt hem eens vroeg wat hij dacht over de Önfrwape- ningskonferencie en over de groote vraagstukken welke nog moeten opge lost worden, antwoordde de maarschalk eenvoudig Ik ken niéts van politiek. Hot eerri- ge dat ik weet. is dat Jézus-Chrwt die qqs in den oorlog beschermd heeft, ons niet zal verlaten gedurende die konfe- rcncie, en ook niet voor de opklaring van de grooto vraagstukken, ais wij maar wijs blijven. Maarschalk Foch toonde eens aan den monnik zijn groot misboek en bij haalde cr eene lichtteekenig uit. ?t Was de af beelding van het diploma voor hetwelk hij, in "October 1S69, student zijnde in het St-Clemenskollege, waardig ^geoor deeld werd lid ie worden der Kongre- gatie van de Heilige Maagd. In 1918, toen de Maarschalk aan het hoofd van zijn zegevierend leger te Metz, terug Fransche stad geworden, zijn in trede deed, was het eerste bezoek welke hij aflegde voor het kollege waar hij zijn opleiding genoot. Hij sprak met den Eerw. Pater Pmktor en bad de vreugde hem de afbeelding van zijn diploma te kunuen toonen. Maarschalk Foch is, God zij geloofd niet de eenige groote man die zien vrank en vrij vertoont als diepgeloovig chris ten. Hoe klein zijn daarnevens de waan wijzen die, in him dommen hoogmoed, denken dat de Godsdienst slechts goed is voor kinderen en voor oude vrouwen! Die beklagenswaardige lieden beginnen echter hun krediet te verliezen, want, hoe slecht de wereld ook weze, toch wordt elk rechtzinnig mensch er meer en meer van overtuigd dat de Godsdienst goed, ja zelfs onontbeerlijk is voor elkeen. -V Van het nieuwe ministerie maken deel vier Vlamingen (MM. Van de Vy- vere, Ruzette, Franek en Moyersoen) drie Walen ((MM. Neujean, Masson en Berryer), drie Brusselaars (MM. Jaspar, Devèze en Hubert)), plus M. Theunis, die evengoed Vlaming is als Wal; 't bes te is wellicht hem Belg te noemen. M. Jaspar is wel t-ot volksvertegenwoordiger voor Luik gekozen, doch liij heeft steeds to Brussel gewoond waar hij geboren is. Hier kan bijgevoegd werden dab de hoe ren Devèze en Hubert meer naar de. Waalsche zijde overhellen; M. Devèze stemt immers geregeld tegen de Vlaam- sche taalwetten. Alles te samen genomen kunnen we <£ver de samenstelling der nieuwe regee ring zeer.tevreden zijn als Belg en ook als Vlaming. Men weet dat M. PouIIet een portefeuille, die hem werd aange boden, heeft geweigerd. Een der meest gezaghebbende leiders der Vlaamsche Kamergroep verklaarde ons overigens eergisteren dat de oplos sing zeer voldoende mag worden gehee- ten. Zooals we reeds zegden, beschikken de Vlaamsche ministers over de depar tementen der standsorganisatie land bouw, economische zaken (verwoeste ge westen), den dienst der ambachten en neringen; arbeid en nijverheid. DE MINISTERSPOSTEN De werkzaamheden van sommige mi nisteries worden eenigszins gowijzigd. Zoo worden die van openbare werken' toegevoegd aan het ministerie van land bouw, om zoo samn één departement te vormen, onder de benaming van Mi nisterie van Landbouw en Openbare Werken Het departement van binnenlandsehe zaken zal voortaan heeten Ministerie van Binnenladscke Zaken en Openbare Gezondheid Hot departement van nijverheid, ar beid en bevoorrading zal do benaming dragen van Ministerie van Nijverheid en Arbeid Het is gelast met de veref fening der diensten van bevoorrading. DE MINISTERIEELE VERKLARING die in breede trekken Vrijdag in kabi netsraad werd vastgesteld, zal in den mi nisterraad van Maandag, onder voorzit terschap des Konings, worden opge maakt. Aangezien de Kamerzitting van Dins dag zal besteed worden aan de kwestie der kiezing van West-Vlaandercn, zal de ministerieele verklaring eerst Woensdag afgelezen worden. Botsing Ontsporing Zondag morgen ten 4 uur was een goe derentrein, die van Herbestal kwam en naar'Antwerpen reed, tussclien Ans en Borgworm gekomen, toen op eeno dalen de helling een ketting brak. Het voorste gedeelte van den trein reed,voort; maai* te Bierset gekomen, werden de remmen gesloten. En toen kwamen de achtergebleven wagons, twaalf in getal, die men niet had kun nen remmen, op het stilstaande gedeelte aanstormen met vrees/dijken schok. De twaalf wagons vlogen .uit de spo ren en werden holder de bolder dooreen geworpen. De stoffelijke schade is zeer groot, en al de banen zijn belemmerd, zoodat de treinen leng. Afschot on Hasselt moe-, ten worden omgeieid. Geen gek wetstee noch dopdenj In de wasscherij Duvivier, te Renou- pré, werden twee christen gesyndi keer den, die formeel waren aangeworven, doorgezonden, omdat de overige werk lieden met staking dreigden als de twee christenen werden aangenomen. De doorgezonden arbeiders hebben daarop eene klacht naar den procureur des konings gezonden. De verantwoordelijken, in onderha vig geval, vermoedelijk de leider die tot staking aanspoorde en de meestergast die de christelijke gesyndikeerden doorzond, zullen voor de correctioneele rechtbank gedaagd worden voor overtreding der wet van 24 Mei 1921, op de vrijheid van den arbeid. Een ander geval van inbreuk op de arbeidsvrijheid, in dezelfde gemeente voorgevallen, is in onderzoek. In de Hoogeschool te Neiv-York INHULDIGING VAN EEN BORST BEELD VAN KARD. MER GIER Zaterdag beeft in dc Hoogeschool van New-York de plechtige inhuldiging plaats gehad van een borstbeeld van Kar dinaal Mercier. De plechtigheid geschiedde m tegen woordigheid van den Belgischen gezant en talrijke overheden. De kanselier Elmer Ellsworth Brown, voorzitter der Hoogeschool; baron de Carrier de. Marchienne, gezant van Bei gie; Dr M. F. Egan Formes, minister van Amerilca in Denemark en M. Guth rie, voorzitter van de Vereenigmg der rechtsgeleerden, hebben redevoeringen uitgesproken. Het borstbeeld, een werk van den beeldhouwer Salvatorc Paolo, werd aan geboden door kapitein Franklin Paris, voorzitter van het komiteit dat de gelden inzamelde. Een aanzienlijk getal Beigenden Ame rikanen woonde de plechtigheid bij. Gemeld wordt dat M. Robert Doutre- ligne, burgemeester van Audenaarde, oud lid van de Kamer van Volksverte genwoordigers, overleden is. NOG HET ANTWOORD VAN DB HER STELKOMMI6SIB Men meldt uit Berlijn Het antwoord der Commissie van Her stel, dat Zaterdag door een vertegenwoor diger van de Commissie op het departe ment van buitenlandsche zaken werd medegedeeld, is telefonisch uit Parijs ontvangen. De Duitsche regeering heeft verzocht haar den officieelen tekst van het antwoord toe te zenden. Uit het antwoord blijkt intusschen, dat de Commissie van Hérstel .Tan de Duitsche regeering drie wagen stelt 1. Hoe hoog is de som die de Duitsche regeering in Januari en Februari beta len kan'? 2. Voor hoelang verlangt de Duitselie regeering uitstel van betaling? 3. Welke waarborgen kan de Duitsche regeering bieden voor den termijn van liet uitstel van betaling? Over den verderen inhoud van het antwoord wordt te Berlijn weer eens het stilzwijgen bewaard. Het Acht Uhr Abenblatt meent te weten, dat in tegen stelling met de berichten der Fransche bladen de tocht der nota niet scherp is. In alle geval is van een directo weige ring in de nota geen sprake. In Berlijnscha diplomatieke kringen wordt beweerd, dat do Commissie van Herstel van plan is de economische en financieele toestand van Duiteehland op nieuw to onderzoeken. Het is mogelijk, dat hiertoe een bijzondere commissie zal benoemd worden. Men meent te Berlijn, dat in dat geval de Commissie van Herstel haar bevoegd heid verre te buiten zou gaan en dat al leen de gezanten raad e»n diergelijk be sluit mag nemen. ROND HET VERZOEK VAN BETALING-UITSTEL Het rijkskabinet heeft zich nog niet mot de drie wagen, welke door de Com missie van Herstel tot. do Duitsche regeo- ring gericht zijn, bezig gehouden. Men verwacht echter, dat de regeering uitvoerig op deze wagon zal antwoor den dit antwoord zal vermoedelijk niet voor het midden der week verzonden worden. In regeeringskringen gelooft men, dot er zich nog groote moeilijkheden zullen voordoen, doch niettemin wordt de toe stand inct meer optimisme beoordeeld dan, gisteren. De voorgenomen rijksdag-debatten over het waagstuk der schadevergoeding zullen op verzoek der regeering vonrloo- pig niet plaats vinden, DRINGEND BERICHT aan de Heercn Landbouwers, Landboit wers-mjvpraars, Land bouwers-bron wen der stad Aalst. Eene inschrijvingslijst tot liet beko men van in Duitschland teruggenomen paarden, op afrekening van genoegzaam landbouwoorlogschade, is van heden al geopend bij den jticcr Kamiel Pilale„ Nieuwstraat, ter^tad. De geteisterde landbouwers, laadbom wers-nij veraars, landbouwers-brouwers» enz., die een mcrricpaard begecren, en nog tot hiertoe geen verkregen hebben, worden verzocht zich te doen inschrijven voor 23 December 1921 bij gemelde Heer Pilate. N. B. - De prijzen dezer paarden zijn zeer verminderd, in vergelijking met dö prijzen der vorige en verdeelde paarden. De Veeverdeelingskommissii 9185)] van Gewest Aalst. Dringend bericht aan de Landbouw cri, der stad Aalst. Tot 1 Januari 1922 zal er bij den heel Kamiel Pilate, Nieuwstraat, ter stad, in geschreven worden voor het toekennna van roodo en zwarte bonte, bekalfde en onbekalfde Duitsche vaarzen, op afreke ning van genoegzame Landbouwoorlogs- schade. Een of meer stuks vee kunnen naai beliefte verkregen worden, zelfs wanneer men alreeds Duitsch vee bekomen heeft. Het Bestuur der Veeverdeclingscomm issi e. N. B. De prijzen zijn zeer vermin derd! (9217 ZITTING VAN 15 DECEMBER 1921 M. De Riemaecker opent dc zitting om 14 u. 45. 1. Lezing van de begrooring. M. Van Sweden, .socialist] zegt dat het onmogelijk is geweest voor de leden de begrooting grondig te onderzoeken. Hij vraagt dat voortaan de kommissiën, een veertiental dagen voor den zittijd va» den provincieraad zouden bijeenge roepen worden om do begrooting op het gemak to kunnen nazien. Spreker beknibbelt vervolgens de al gemeene ineenzetting der begrooringer wordt meer gedaan tot verbetering der dierenrassen dan voor het bestrijden der tering. Voor kinderbescherming, voor gezondheidswerken zou veel beter moé ten gezorgd worden. Hij beknibbelt de hulpgelden voor onderhoud en herstelling van kerken, en stelt aan Oost-Vlaanderen de provincie Henegouw tot voorbeeld, die op eeno be- grooting van 85 milliocn, 16 millioen besteedt ten voordeele van het volksom derwijs. Er is kwestie geweest van de uitbrei ding van het grondgebied der stad Gent, door het inlijven van verschillende na burige gemeenten. Hoe ver staat het daarmee. Spreker beknibbelt de manier van elektrificeering der provincie; men zou de elektriciteit in regie moeten uitbaten, wat eene bron zou zijn van rijke inkom- sten voor de gemeenten. De heer Gouverneur. Veertien da- gen voor den toekomenden zittijd, zul len de kommissiën bijeengeroepen wor den. Wat betreft de bijeenroeping van de commissie voor Groot-Gent, men moet in aanmerking nemen dat ze samen ge steld was uit de Burgemeesters der be langhebbende gemeenten. Ten gevolge der gemeentekiezingen zijn verscheidene nieuwe burgemeesters, en deze moesten benoemd worden eer de kommissie kon bijeenkomen. Ze zijn benoemd on de kommissie zal binnenkort vergaderen. M. De Windt beknibbelt de manier op welke do begrooting opgemaakt is. Hij zet den Raad aan spaarzaam met de geldmiddelen der provincie om te gaan, de werken van betuiging der pro vincie van vooruitzicht en onderwijs te kunnen ondersteunen. M. Vcrwilghen, lid der Bestendig© Deputatie. Ik dank de twee vorige sprekers voor de lessen welke zij ons wel hebben willen geven. (Gelach.) Een socialist.Het eerste woord dat ge spreekt is een woord van spot. (Uit roepen.) M. Verwilghen. Een oogenblikje a. u. b. Ge hebt ons voorzeker de les wil len spellen. Welnu, gelief te luisteren en ge zult vaststellen dat ik niet. spot. Spreker doet uiteen waarom de bo- grooting is moeten opgemaakt worden zooals ze voor ligt - ae reden is dat wé nog niet weten hoeveel de belasting op het inkomen voor do provincie zal op brengen. Hij antwoordt daarna aan M. Van Sweden. Deze zegt dat wij zooveel geveg

De Volksstem | 1921 | | pagina 1