21 SPAREN WERKEN Het H. Sacramenlscongres Eene aftnsgpterij Woensdag Decern. 1921 m 408,809 fr, Een cpMiuMe uitvinding Zaak Debeuekelaere Belangrijke diefstal te Antwerpen Bet behoud van bet natuurschoon XXVII" JAARGANG NUMMER 294 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 3 tT A T*> Q CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nüffzl-De Ghn&T Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, eich te wenden tot het Agenttchap Havas,Adolf Maxlaan,13, te Brussel; 8, Place de ia Bourae, Parija en 6, Bream's Buildings Lonirea E.G.4 Ci H. Thomas Zon op 7,44 onder 3,54 Laatste Kwartier den 24 In Frankrijk gelijk in Belgie, komt men ook te kort in het huis houden der Regeering; nochtans in eene veel kleinere mate dan in Bel- gie. De Fransche minister van Finan ciën heeft ook daar voorgesteld nieuwe belastingen te leggen om toe te komen. Aangezien er een groot verschil bestaat tusschen de uitgaven en de ontvangsten van de gewone begroo- ting, verschil dat niet mag blijven duren zonder een gevaar te worden voor de ekonomische heropbeuring van het land. Aangezien het oogenblik geko men is om bij de besparingen, die verkregen zijn op de voorgestelde kredieten, nog grootere besparingen, te voegen, voortkomende van de1 vereenvoudiging of afschaffing van zekere diensten. Aangezien men zijne toevlucht niet kan nemen tot nieuwe belastin gen of tot leeningen, vooraleer eene inkrimping gedaan is die mogelijk gemaakt wordt door den Staat van vrede. Beslist de regeering te verzoe ken aan de gezamelijke begrootin gen verminderingen op te leggen, die de uitgaven terugbrengen tot het cijfer der ontvangsten, die van nu af vast staan voor 1922 De Fransche kommissie van fi nancien is dus van een geheel ander gedacht dan de Fransche minister van financien, die ook tot nieuwe lasten zijne toevlucht wilde nemen, juist gelijk men in Belgie altijd maar op de beurs der lastenbetalers klopt. Tot hiertoe is er in de Belgische Kamers niémand die zich durft ver zetten tegen eene uitgave welke door eenen minister is voorgesteld. Wat men ook doe de tijd zal toch komen, dat men in Belgie er eens. ernstig zal moeten aan denken, waar men het geld zal blijven halen Laat ons hopen dat men er aan denke in tijds Het schijnt echter dat onze socia listen aan heel wat anders denken. Zoo heeft zekere gezel Dejardin in het socialisten 1 >lad'La Wallonië geschreven Vandaag de 8urendag, het mi- numumloon en de erkenning der sijndikaten; morgen toezicht der werklieden, uitbating in regie der openbare diensten en overmorgen de overneming van al de nijverke- i) den ten prof ij te der gemeenschap. Op die manier verwezenlijken wij eiken dag een stuk van ons program ten nadeele van het hui- dige stelsel. Het zal voorzeker op die manier niet zijn, dat men er zal toekomen de uitgaven van den Staat te ver minderen, want elk weet dat al wie van verre of van bij in diensten van dtii Staat is veel beter is dan dezen die in onafhankelijke bedrijven werken. Als iedereen zich in dat geval zal bevinden, zal men nog enkel moeten zien of men nog zal kunnen voort brengen aan eenen prijs aan welken wij onze waren kunnen kwijtgera- ken. Anders zouden we gevaar kunnen loopen als werklieden, bedienden en ambtenaars van de eene of andere regie, van honger te sterven - zie maar eens naar Rusland I Dat zou wellicht altemaal heel schoon zijn indien Belgie een groot eiland ware in de wereld, groot genoeg, cm alles voort te brengen vat zijne inwoners van noode heb ben. Dan zouden wij van andere vol ken .die .wellicht ook, afgezonderd op andere eilanden zouden wonen, geene rekening moeten houden en zij van ons ook niet juist ge lijk wij ons niet bekreunen met dei inwoners van aan of Mars. Maar dat is nu éénmaal zoo niet. Belgie is geen eiland, en daarbij liet is op verre na niet groot genoeg om de levensmiddelen te verschaffen, welke zijne bevolking noodig heeft. We moeten van andere volken voorraad krijgen; en die andere volkeren geven niets af voor niet; ze vragen iets in de plaats, wat zeer natuurlijk is, en dat iets is geld, Dat geld vinden we niet in den grond, noch elders. We kunnen er maar aan geraken met dingen die wij gemaakt hebben aan anderen te verkoopen 't is te zeggen we moe ten zien aan geld te geraken met te werken. De Faus en de maatschappelijke kwestie Z. H. de Paus, bij de ontvangst der leden van Primaire Katholieke Vereeni- ging der kunsten en ambachten, sprak eene redevoering uit over de werkmans- kwoetie. De Paus zegde onder andere Zij zijn voorzeker niét van meening dat alle ambachtslieden en werklieden, zoovele professoren en doktoren moeten worden. Edoch, wij willen niet ontken nen, dat aan de werkers en ambachtslie den van onze tijd voornamelijk in dien zij tot de katholieke opinie behoo- ren een graad van wetenschappelijk© en godsdienstig onderricht moet bezorgd worden, hooger als deze die vroeger als •voldoende kon beschouwd worden. Die ontwikkeling hebben zij van noo de, om niet begoocheld to worden door de alsche wetenschap hunner makkers uit een ander kampzij is vooral noodwen dig om hun toe te laton dc dwalingen in zake goddienst en kerkelijke geschiede nis te weerleggen, om die stoutmoedige halve geleerden te vPoord te staan, die al hunne zoogezegd© wetenschap gingen putten in romans of sectaire bladen. Edoch er is eene studie waarop de werklieden zich vooral moeten toeleg gen 't is de stadie van het maatschap pelijk vraagstuk in het algemeen en van de werkerskwestie in het bijzonder. Ook houden wij eraan, to verklaren hoezeer het ons vertroostte, te vernemen dat die studie krachtdadig verder zou ■doorgedreven worden, volgens do regelen door wijlen Leo XIII in zijn beroemden wereldbrief Rcrum No varum voor- uitgezet. Op I Er weze niet alleen eene theori- sehe toetrediüg, maar ook eene prakti sche in de werkstelling der grondbegin selen en leerstelsels'over den stand der werklieden, en de arbeiders zullen hunne rechtmatige wenschen vervuld zien. Eenerzijds zullen de dienaren, de am- bachtlieden, de werklieden bestatigen, dat aan de vervulling hunner plichten ook voor hen het genieten beantwoordt van onloochenbare rechten, en anderzijds zullen de patroons en de kapitalisten leeren dat zij ook in gebreke blijven voor de vervulling hunner strenge plichten tegenover de nederigen der maatschap pij- Het plaatselijk komiteit van Rome houdt zich ijverig met de voorbereiding van het Heilig Sakramentekongres bezig. De aanwezigheid van Z. D. H.Mgr Hey- len, bisschop van Namen, den voorzitter van het bestendig komiteit der weder- Iandsche, Eucharistische kongressen, die ten aanzien van deze kongressen een ja renlange ondervinding bezit, was van be lang, om beter de algemeene lijnen te kunnen vast stellen en dc arbeid zekerder en sneller in de goede banen te leiden. De bijeenkomst van 6 December was reeds van zeer veel belang. Met een zeld zame bevoegdheid belichtte de prelaat de hoofdpunten van het program, dat tot in de kleinste bijzonderheden zal openbaar gemaakt worden. Het plaatselijk komi teit hoopt, dat het program met de ver langens der geloovigen van de geheele wereld zal overeenkomen. Op bijzonderen wensch van Z. H. den Paus zal de gedachte Vredesheerscliap- pjj van onzen Heiland door de Eucharis tie het hoofdmotief vormen van do in de algemeene vergaderingen te houden re den eeringen. Het is hef -levendige verlangen van den H. Vader, dat na den stoffeïijken en zedelijken achteruitgang tengevolge van den wereldoorlog, die de hartstochten deed ontvlammen en haat en wraak- zucht onder de volken vorwekfo de kost bare vrucht der algemeene verheerlij king van den Jezus Eueharisiieus juist de vernieuwing van den vrede in d© zie len zai vormen. Niets is van meer nut voer de verzoe ning tusschen de volken schreef de H. Vader onlangs nog in zijn brief Lifcen- ter admodum aan net #Zwitsersche Episcopaat, dan een algemeene uitbrei ding van den eeredienst van liet H. Sa- k ram ent, het Sakraznent, waarin ail en den vredeminnonden Koning aanbid den, Hem, die de Weg, de Waarheid en het Leven is. Deze algemeene gedachte zal zoowel leerstellig als praktisch door Italiaansche en buiteiüandsche redenaars van naam worden uiteengezet. Voorts heeft ook de onderkommissie, welke met de huisvesting der kongres- sist en is belast, reeds verscheidene zittin gen gehouden en praktische besluiten go- nomen. Met het plaatselijk komiteit werkt de wcdorlaodsche kommissie samen, ten einde zooveel mogelijk overal sympathie voor het aanstaande kongres te winnen. Daar alle menschelijke arbeid echter te vergeefs is, wanneer dè zegen van hoi'en er niet op rust, zai het komiteit zoodra daarvoor de toestemming der bevoegde overheden is bekomen, een kruistocht van gebed onder de groote u eu kleinen ondernemen, opdat liet wedt der voorbe reiding moge gezegend worden. Dan zal Christus' triomf zich ook in een des to volkomener en schitterender vorm open baren. Be Belgische Slaat bestelen Oüd-veroordesJde, Staatsambtenaar 't Is geene alledaagsche geschiedenis, deze yan den avonturier Désiré Fyen en van zijne bijzit, Adolfien Dieusart, bei den verdwenen sedert b^fc begin van 1920 en die door liet Parket van Brus sel opgezocht worden. Fyen is geboren te Antwerpen den 2 April 1869. Hij liad alles bijeen een twaalftal veroord eehngen ondergaan voor aftruggelarij, voor schriftverval- sohing, enz., toen de oorlog uitbrak en hij verliet juist de gevangenis wanneer de Duitschers Belgie binnen rukten. Waar de kerel naartoe trok is niet ge weten, maar zeker is het dat" men niets meer hoorde tot in 1918. In het. begin van dit jaar deden de Duitschers een groot getal bewoners van Fransch-Noor- den naar Belgie uitwijken en Fyen was daal' tusschen. Zijne bijzondere kennis van de Duitsche taal trokken de aan dacht van de bezettende overheden op hem en de kerel kreeg een post in den dienst vav, de uitwijkelingen op de Louisalei. Bij den wapenstilstand was hij nog altijd te Brussel en hij woonde in de Voetgangersstraat, te S E Joost-te n- Noode, 't Gelukte hem een post te krij gen in liet ministerie van economische zaken, niettegenstaande zijn slecht voor gaande. Maar de kerel kende op zijn auimken den toestand van de uitwijke lingen, en hij wist ook beter dan iemand wat de Duitschers die menschen ontno men hadden aan geld en aan waarden. Zoo kwam hij aan 't hoofd van den dienst der teruggaven, met den -graad van bureeloverste. Fyen scheen een eer lijk man te willen worden, maar de oude streken zwommen weldra boven. EENE EERSTE ONTVREEMDING Fyen hield zich niet alleen bezig met de uitkeering aan de uitgewekenen van Franscli-Noorden, maar ook aan de Bel gische burgers die uitgeplunderd waren. In Augustus 1919 kwam de eerste beko ring. Toen de Duitschers do West- Vlaamsche gemeente Ardoye verlieten, hadden zij ten nadeele van een Inwoner een bedrag van 4.5,000 fr. gestolen in geld en in titels. Fyen wijzigde de schrif ten teh nadeele van den uitgeplunderden eigenaar en gelukt© er in de 45,000 fr. te doen storten op rekening van zijne verloofde, Adolfien Dieusart, die zich had opgegeven als zijnde woonachtig te Brugge. Zij streek het geld op en nie- mancf had vermoedens. Die eerste slag gelukt zijnde, besloot Fyen op groote schaal te beginnen. De Duitschers had den gestolen in het klooster van West- Roosebeke. Fyen wist het zoo behendig te regelen dat de gestolen som, die niet al te groot was, gebracht werd op 8201)00 frank on hij begaf zich naai- West-Roo- sebeke, ging naar het klooster, toonde er zijne kaart van_ Staatsambtenaar en zeg de dat er een brief zou toekomen die men hem moest ter hand stellen. Toen de brief afgegeven werd overhandigde men hem aan aen kerel, die er het betalings mandaat van 320,000 fri uithaalde. Hij deed valsche - papieren maken en Adol fien Dieusart, verkleed als non, ging naar de Nationale Bank waar zij het geld opstreckj DE ONTDEKKING Kort nadien bestatigde een der ambte naars van het ministerie dat. er eene mis sing gedaan was. Er was namelijk eene som van 2,300 fr. te veel ingeschreven bij de zoogezegde opgaven van liet kloos ter te West-Roosebeke. Onmiddellijk werd een bericht gestuurd dat die som zou terug betaald worden. Mon oordeelc over de verbazing der brave Zusters. De Moeder-Overste schreef dat ze nog geen cent goxien had en de ambtenaar, die met de zaak gelast was, deed een onderhoek instellen. In 1920 vermoedde men dat Fyen de bedrieger was... maar de kerel was verdwenen. ONDERZOEK DER POLITIE De politie werd met de zaak in kennis gesteld, zocht, doch zonder te vinden Er werden in heel het land opzoekingen bevolen, die vruchteloos bleven. De fijn st© speurders werden uitgezonden zoo naar hef buitenland als in het binnen land en toch neoft men het spoor van het verdwenen koppel niet kunnen ont dekken. Naar alle waarschijnlijkheid heeft Fyen zich de eenzelvigheidsstukken van een Franschen uitgewekene toegeeigend, en is hij naar Duitschland vertrokken. Immers, daar kan hij heel gerust verblij ven, aangezien hij de Duitschers tijdens den oorlog groote diensten bewezen hooft. Het onderzoek va» het parket hoeft nu toch «en eersten uitslag opge leverd, namelijk do oukiokking van een aftruggelarij gepleegd ten nadeele van een inwoner van De Panne. Deze had in een huis dat hem toehoort en dat te Yper stond eene som van 42,000 fr. weggestopt. Ze werd gevonden en gesto len door de Duitschers. Fyen wist zich door het ministerie 20,000 fr. te doen uitkeeren om den bestolene te vergoeden, maar hij stak het geld in zijn eigen zak. En wie^weefc hoeveel aftruggelarij en de kerel nog op den lever heeft? In tus schen kunnen we vaststellen dat vele brave, eerlijke monschon, heel dikwijls armoede moeten lijden, omdat de plaat sen welke zij zouden kunnen bokleeden ingenomen zijn door kerels die er zich rijk stelen. HET MIDDEL OM GOUD TE MAKEN Het bericht, dat een Duitsche schei kundige er in geslaagd is, synthetisch, d. i. kunstmatig goud tc maken, heeft, in de heele pers veel beroering verwekt. De meeste bladen trekken het nieuws nog in twijfel, maar toch blijkt het in zekere kringen geloofwaardig te worden geacht. Zoo heeft de lieer Fisher, pro fessor aan de Universiteit te Yaio (Ver Staten), thans in Engeland verblijvend, besloten naar Duitschland te reizen ten einde aldaar eenige juiste gegevens om trent. deze ophefmakende ontdekking in te winnen. Naar de heer Fisher reeds van een zeer geloofwaardig persoon vernam, geldt li$fc hier niet een uitvinding welke alleen maar het fabrikeeren, in een laborato rium, van een kleine hoeveelheid goud zou mogelijk maken, maar een middel om zooveel goud als ijzer te vervaardi gen. Dat een dergelijke uitvinding, indien het hier niet een totaal verzonnen be richt gekit, een algelieele omwenteling hi het ekonomische leven zou teweeg brengen, spreekt van zelf. Maar het oo genblik is, zoolang geen zekerheid be staat, nog niet gekomen om verder over de, door een dergelijke uitvinding in he* leven geroepen vraagstukken, uit te weiden. De gewezen volksvertegenwoordiger der Frontpartij zit noe altijd in het ge vang van Vorst opgesloten, op aanhou dingsmandaat afgeleverd door liet mili tair parket van Brabant. Volgens de mi litaire rechtspleging, blijft dit mandaat van kracht, zoolang het niet ingetrokken is door do overheid die het afgeleverd heeft. Het moet niet op vastgestelde tij den hernieuwd worden, zooals het geval is bij rechtspleging tegen burgers. Debeuckeïaere had gevraagd om voor- loopig terug in vrijheid gesteld te wor den zijn verzoek is afgewezen geworden de krijgsauditor wettigt zijn besluit door de erge beschuldiging (hoogverraad)die tegen Debouckelaere gedaan is, en door de .noodwendigheden van het onderzoek, dat verre van gesloten iahet is thans op een rustpunt gekomen. De betichte heeft tot nu toe de beschuldiging niet" willen besprekenhij zegt dat zijne aanhouding aÜeen gedaan werd om hem te beletten zijne kandidatuur te verdedigen. Middelerwijl wil do militaire overheid volle zekerheid hebben, dat de documen ten, waarop de inbeschuldigingstelling steunt, echt zijn. Drie officiers-oxpertcn zijn met deze zending gelasjt Men zal verscheidene Duitschers, dio in den po-' litieken inlichtingsdienst van hun land werkzaam waren, als getuigen moeten ondervragen. Indien het onderzoek tot eene verzending voor den krijgsraad be sluit, dan zal, In alle geval, het procea niet voor April 1922 opgeroepen worden. EEN JUWEELENWINKEL LEEGGEPLUNDERD Een stoutmoedige diefstal is Zondag avond gepleegd tusschen half tien cu half twee, in den juweelenwinkel van M. Boon, Sint-Gummarusstraat, 44. Uit het heele gedoe der inbrekers mocf men opmaker dat liet kerels zijn, dio zeer goed op de hoogto zijn van de inrich ting van het huis. Hot was tijdens de afwezigheid der be woners dat de dieren, denkelijk wel langs een leegstaande huis der Dambnig- gestraat, over den hofmuur zijn geklom men en alzoo in den hof geraakten, van het huis van M. Boon. Voorzien van eene dubbele ladder zijn ze vervolgens op het eerste platform go- klommen en verder op het tweede. Daar gekomen stonden ze voor twee vensters, doch ze wisten wel, dat langs daar niét in mis was te geraken, want ijzeren staven, die langs den binnenkant stonden, be letten allen toegang. Ook langs het gelijkvloers was voor hen geen toegang, want de deuren zijn met ijzeren platon bewapend. De schelmen ad den oenen zekerder weg verkozen, cn wel langs het dak. Eenige pannen waren door hen weggenomen, en na de dunne latten te hebben verbrijzeld, waren ze in huis. Alsdan was het hun niet moeilijk meer tot den buit te geraken. Om in alle gebeurlijkheden te voorzien, hadden ze nog eenen beitel meegenomen, waarvan, zo zich niet hebben moeten bedienen ca die ze ter plaatse hebben achtergelaten. De dieyen hebben om zoo te zeggen de geheele uitstalling leeggeplunderd en om zich niet te zwaar te belasten, zich tevre den gesteld met de gouden juweelen. Al wa,t zilver was bleef onaangeroerd. Llun buit is nogal belangrijk en be slaat uit: 19 heerenuurwerk en, 80 trouw ringen, 69 armbanden, 124 damenrin- gen, 220 pendentifs, 110 brelokken voor damen, 4 damenkettingen, 135 halssnoe ren voor damen, 20 kravatspelden, 24 diamanten ringen voor vrouwen, 30 bre lokken voor keeren, 20 potloodeneen paar diamanten oorringen, 54 borstspel den, 4 diamanten mansringen, 128 ca chetringen en 35 uurwer-kkettingen voos heeren. Dit alles in goud en eene waarde vertegenwoordigend van rond de 80,00(1 frank. De schelmen zijn denkelijk wel langs denzelfden weg vertrokken als ze geko men zijn, en nogwel met zekere haast, of ton minste hebben ze hunnen buit zoo slecht ingepakt dat in den hof en ook iu huis dor DambruggestrAat, enkele ju weelen verloren gingen en ten grond® werden weergevonden. Een ijverig onderzoek is ingesteld, ora de stoutmoedige dieven te ontdekken. EEN JAARVERGARING TE BRUSSEL Gisternamiddag hield de Kommissie voor Monumenten en Landschappen haar jaarvergadering te Brussel, onder voorzitterschap van den heer Lagasse de Locht. De voorzitter brengt hulde aan afge storvenen gedurende net verloopen jaar, en aan generaal Baltia, hoog kommissa- ris der distrikten Eupen-Malmcdy, die aanwezig was, insgelijks aan de heeren Rasse Benoit, Janssens, tie Bisthoven. Masson, minister van Rechtswezen, eu Brunfaui De heer Houbar, sekretaris, doet voor lezing van bet afgedane werk gedurende 1920-21. Hij bevestigt dat een wet voor de be scherming van Monumenten en mooie Landschappen noodzakelijk is. Waarna de heer M. C. Tulpinck, in naam van Oost-VIaamsch komiteit, liet woord neemt, om protest aan te teekenen tegen de ontbossching in de omstreken van Brugge. Kammnik Van der Glieyn en de heer Vinck protesteeren tegen ontmanteling der versterkingen van Dendermonde. De heer StiUekens spreekt in denzelf den zin. De priester Polyd Daniel, wenscht dat men zich zou bezighouden met het bo« gijnhof van Sint-Truiden. Priester Puissant verheugt zich over de goede gevolgen die het wetsvoorstel, voor de bescherming van Natuurschoon zal teweeg brengen voor het Henegouw* sche kasteel van ILavré. Allo andere verslagen bver de provin ciale komiteiten werden aan de ledei> uitgedeeld.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1