ietorioi van den basrSlaafsmlBister Woests Rehearing m M. Woests bondag 25 Bsc^mbsr; jêSiandaa 26 Deceri?Iï.| 1921 KERSTDAG DE Hst papifirengsldgaat verswijnen Mlntsterls van Landimnw XXVU* JAARGANG NUMMER 298 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 DAGBLAD 10 CENTIEHES —WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van NrmFst-Da Qendt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot bet Agentschap Havas,Adolf Jiexlaan.lS, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs ®n 6, Bream's Buildings Loodrea E.G.4 KERSTDAG Zon op 7,45, onder 3,56 Tweede Kerstdag i Zon op 7,45 onder 3,57 Herderhens, herdcrkcns die er zoo vroom Wakende bidt in de slapende velden. Schuchtere herderkens, laat uwen [schroom, Luistert wat blijdschap wij zingende melden Gloria in Excelsis Deo! Waar is er nog zulk een feest gelijk Kerstdag? Kerstdag, die vier weken van tc voren en twaalf dagen nadien gevierd wordt, to weten tot aan dertiendag. Waar is er nog zulk eone feest., dat de priesters drie evangeüen in hunne gebed stonden en diie missen aan den autaar lezen mogen? Waar is er eene feest, die, niettegen staande de duisterheid van 't jaargetijde en de koude van 'f weder, de helderste en de warmste foes te van 't jaar is voor 't liert en het verstand van de men- schen? O Heilige Kerstdag, troost des win ters, blijdzame tusschenpooze in de lange nachten en de donkere avonden, blijde Kerstnacht met Kerstdag, en Kerstmis se, en Kerstblok, en Kerstboom, zijt wel kom rond den heerd, wij zijn immers ook, in onzen tijd, Kerstenen gedaan en Christenen gemaakt geweest, van Hem die voor ons ook een kind wierd. Het is 't feest van 't oude en "nieu we christen Vlaamsche volk, die het Godsdeel uitdeelen. Jt Kindjedoor hemel en aarde verwacht Duizendmaal schooner als 't licht waar [we in.zweven, 't TT ordt van Con Maagd nu ter wereld [gebracht, Om u verlossing en vrede te neven. Gloria in Excelsis Deo! Twaalf maanden komen er in 't jaar, twaalf heilige dagen komen er na Kerst dag; moge ieder dog, zalig en gelukkig, de voorpost zijn van twaalf gelukkige maanden, van een geheel gelukkig jaar, ja van menige dozijnen jaren, bekroond met dertiendag bij den oppersten Ko ning van al, bij Hem en aan Zijne maal tijd. waar geen wisselen is, noch geene strijdigheid, geen dolen, noch geene mis greep, geen weeklacht noch geen tiaan- gewccu, geen begin, neen einde noch tenig gedaan zijn. 'Aan allen een zaligen Kerstdag! Kerstavond, als de sneeuw vliegt, als ;liet buiten koud is en de wind in de ichouw zingt, en de kinders aan de deur ringen van Jezus, dat zoet Kerstkinde ren. Kerstavond en vergeet men niet. Kerstmis, hoogdag of Kerstdag, als Christus, onze Zaligmaker te Bethlehem geboren wierd in eenen armen stal. De priesters doen drie missen de midder- üachtmis, de dagraadmis en de Kerst mis, ter eere van den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest, of van de drie ge boorten Christi de eeuwigeüit don schoot Zijns Vaders, in de verholene duisternis des nachts; de tijdelijke, uit den schoot van Onze Lieve Vrouwe, de moeder Gods Maria, bij 't krieken van den dag; de geestelijkeuit Zijn eigen Herte en verlangende liefde in ods, bij 't helder licht van de klimmende Kersfc- eonne. Vandaag staat de Kerstboom in huis, beladen met alle slacht van eetbare en andere goede dingen, voor de kleinen, meest van al met goud- of oranjeappels die die schoone onsterflijkmakende vruchten van den Paradijsboom betee-' kenen, die de eerste Adam met Eva ver beurde, en de tweede Adam, Christus in zijne kinderlijke geboorte, ons weder- won, met.Maria. Te middernacht, op de heilige stonde, als hemel en aarde malkaar den kus van vrede en verzoening gaven, en dat het heilig Kersten of Christuskind het stroo zijner kribbe genaakte en zijne oo- gen open deed, dan stond plotselings alles stil door geheel de wereld, en 't luis terde al dat er was naar de blijde Engel- boodschap; de herders niet alieen, maar de vogels on de dieren de vallende wa ters bleven aan de rotsen hangen, de ri vieren stutten hunnen loop en zwegen, de armen van die vochten of wrochten bleven roerloos staan Jt wa3 vrede en stilte door 't geheel al. Het klinkt en klept een klokske kleen, En vloksjc-s sneev.w, 't rijst al beneên Zoo zacht... En hullen d'aardin maagd'lijk kleed, Zoo stilgelïeim, wijl 't niemand weet 't Is nacht!.. Het klinkt en klept een klokske stil, Alsof het elkeen zeggen wil Ter kerk! Ontwaakt, siuat o-p, cn loopt ter bee, Herdenkt, en bidt geheimvol mee Gods werk!... \Hct klinkt en klept een klokske wijd... Gemanteld warm, t volk gaat verblijd Op gang.. Ter nachtmis, door het gure wêert En 't is als hoorden ze als weleer Gezang... Wijl 't klokske Idinht en kl&pt heel dicht Is in het kcrJcske vol met licht Te- naclU Wijl 't Kindje daar in t Jcrib'ke zit Het volk eerbiedig vraagt cn bidt En wacht... O! vraag maar veel aan 't Kindje teer, liet kwam voor ons op aarde neer Te nacht... Het strekt de handjes, zeegnend zoet, En 't kijkt zoo lief, zoo aardig goed, Het lacht... A.L. Gaat nu tot Hem die in 't bibbeken rust, Dc arremkens open om vrede te bieden, Vrede, die 't menschenwee troostende rr [silSt, jiemelsche gunst voor goedwillige lieden. Gloria in Excelsis Deo! Glorie aan God in den Hooge en Vre de op aarde aan de menschcn van goed willigheid. De nacht was te midden haren loop fen alles lag stil, als uw almachtig Woo^5 van de koninklijke zetelen afgekomen isl zoo zingt de H. Kerk. En het Woord is vleesch geworden en Itet heeft onder ons gewoond, beschrijft fct. Jan Evangelist, on het blijft thans cramenfc des Autaare tot onze medegezel en vriend, tot onze slachtofferande in de H. Mis, tot onze spijs, ons voedsel, onze sterkte, onze kracht en onze volhar ding in de H. Communie. Gaat dikwijls, bijzonder op de Kerst dagen, met een levendig geloof, tot het Kribbeken, of het H. Tabernakel, naar de H. Mis, tot do H. Tafei om Jezus te bedanken, te aanbidden, te offeren' met den priester, te ontvangen in uw hert, en van hem de ootmoedigheid (er lis u een kindje geboren), de armoede (in versleten doekjes gewonden), het lijden (liggende in eene kribbe)), te leeren. JOANNES. ZITTING VAN VRIJDAG 23 DEG* REGEERINGSVERKLARING Het is nu toch waar. De vuile briefjes van 1 frank, waarvan er a. u. b. 60 mil- ran-iu uilrijn-0uiIvn briefjes van 2 frank, gaan ingetrokken worden. De Nationale Bank heeft goed er nieuwe te maken en de oude in te trek ken,'op eenige maanden zijn de nieuwe weer éven vuil. Ook beeft M. Theunis nu besloten ze radikaal te supprimeeren en, zooals in Frankrijk, metalen penningen in te voe ren. Men zal geen penningen van 2 frank slaan, noch van 50 centiemen, alleen stukken van 1 frank, door den Staat te vervaardigen en waarvan het namaken piet dwangarbeid zal gestraft worden. Er zullen circa 73 millioen van die penningen van 1 frank worden gefabri ceerd, voldoende dus om den omloop te verzekeren en eene reserve te behouden. Dringend bericht aan de Landbouwers der stad Aalst. Tot 1 Januari 1922 zal er bij den lieer KamieF Pilate, Nieuwstraat, ter stad, in geschreven worden voor het toekennne van roode en zwarte bonte, bekalfde en onbekalfde Duitscbe vaarzen, op afreke ning van genoegzame Landbouwoorlogs- schade. Een of meer stuks vee kunnen naar beliefte verkregen worden, zolfs wanneer men alreeds Duitach vee bekomen heeft. Het Bestuur der Ve&yerdeelingscommissie. N. B. De prijzen zijn zeer vermin derd I (9217 Brutale bandieten streek in eono bank te Ierland De Times verneemt uit Dublijn Donderdag morgen heeft alhier op nieuw een brutale bankberooving plaats gehad. Op het oogenblik, dat zich vele personen in het bijbureel van de Hibe- rian Bank bevonden, verscheen daar, in groepen van twee a drie, een aantal bandieten. Zonder de aandacht te trekken, kon den zij zich binnen het bankgebouw ver zamelen. Plotseling haalden zij hun re volvers voor den dag en dreven alle aan wezigen in het bureel van den bestuurder waar«ij hen in bedwang hielden. Eenige andere bandieten bewaakten den ingang en bedreigden de binnentre den den met hun revolvers. Op deze wij ze konden de overigen zich meester ma ken van een bedrag van 1600 pond. Vervolgens gelukten zij er in, onge stoord te ontkomen. Het geheele voor val had nauwelijks tien minuten ge duurd en het publiek op straat had niete wonen met ons in hej Allerheiligste Sa-j van hot gebeurde homcrkt De zitting-wordt te 2 uur geopend, on der voorzitterschap van M. Brunei. De bespreking over de regecringBver- klaring wordt voortgezet. M. DEBUNNE (soe. in 't VI.), zet zijn gisteren afgebroken rede voort en be treurt, dat do regeeringsvcrklaring zoo mager is op het stuk van sociale hervor mingen, aL vakonderwijs, woningbouw. Voor bezuiniging verwijst M. De- bunne naai- de begrooting van Landsver dediging. M. Debunne besluit met een warme verdediging van de politiek van M.Wau- ters en voorspelt do samentrekking van al de werklieden tegen het burgerlijk blok. (Zeer wel links.) M. K. HUYSMANS (boo. in 't Fr.), vindt de regeerin gsverklaring zeer vaag en onduidelijk. Èr wordt niets gezegd over de militairen diensttijd noch over de maatschappelijke heivormingen. Hij betwist, dat de socialistische ministers ;s lands gelden verbrast hebben. Blijft nog over de Vlaamsche kwestie waarover al de partijen verdeeld zijn. Ik begrijp heel wel, dat men het aan de Kamer overlaat deze kwestie te regelen. Wat do taalwet betreft, vragen wij ons af of de regeering de sabotage ervan zal dulden. In Belgie zijn er twee eategoricn van geduldigde menschen de werklieden en Vlamingen. Deze worden intellectueel, genen sociaal verdrukt. Ten slotte maakt spreker zich onge rust over de voorgenomen bezuiniging en vreest, dat het kosteloos ouderdoms pensioenen en andere sóciale hervormin gen zullen prijs gegeven worden. Besluitende zegt M. Huysmans, dat het nieuw kabinet op het stuk van bin- nenlandsche politiek een wachtka mer en op het stuk van buitenlandsoke politiek een succursale is. HET ECONOMISCH VERDRAG MET - LUA1LMBU1M.?- M. J ASP AR, minister van Buiten landsche Zaken, dient het ontwerp tot ratificatie van het ontwerp in. Na het tegengestribbel van M. Van Hoegaerden (lib.) wordt het wetsontwerp naar de Commissie van Buitenlandsche Zaken verwezen. Aldus besloten. ORDEMOTIE M. BOEDT (lib., in 't VI.), weerlegt de zinspeling, welke M. Piérard de vori- gen dag gedaan heeft met betrekking tot zijn bijwoning van de opening van de Genteche Hoogeschool tijdens de be zetting. M. PIERARD (soc.), die hierop wil antwoorden, krijgt net woord niet en zegt bedreigend tot M. Boedt «Die kwestie zal in uw eigen partij nog veel stof op jagen. M. BOEDT. Bemoei u met uw ei gen partij. HERNEMING DER BESPREKING Ik kom het kabinetshoofd en zijn re geering mijne eerlijke medewerking toe zeggen. Ik ben zeker dat het ministerie lang aan 't roer blijven zal. Gedurende de twee jaren die op den wapenstilstand zijn gevolgd, beleefden wij eene echt wetgevende overrompeling. Dit gedrang is nadien verminderd. Doem niettemin heeft een politiek man kun nen zeggen dat wij leefden onder eene versmachtende diktatuur. Men heeft zijne toevlucht genomen tot hot algemeen stemrecht. Men zegde Het kiezerskorps gaat spreken; wij gaan weten waaraan en waaraf. Het kiezerskoips heeft gesproken. Het heeft den toestond der rechterzijde ver beterd. Doch, geene enkele partij heeft de meerderheid. Iets is er nochtans veranderd. De gods vrede bestaat niet meer. Dat was een schoon woord om de eensgezindheid te schetsen van al de goede burgers in zake '8 landsherstcl. Dat deze heilige een dracht heeft spoedig verloopen. De ver spillingen verergerden hoe langs zoo meer, en drie jaar lang hebben wij de heerschappij der socialistische partij moeten dulden. Deze nam elke gelegenheid te baat om dees of geen punt van haar programma te verwezenlijken. De liberalen lieten soms hunne ongerustheid blijken over den staat van zakenzij waren bang voor de staatsmoeiallerij welke hoe langs zoo meer toenam; doch zij braken met af met de uiterste linkerzijde. Wat de katholieken betreft, daarojn bekommerde men zich niet. Zij waren de minderheid. Zoo verliepen de zaken ge durende drie jaar. Het voorval van Li Louvière was cr noodig om een vader- landse.hlievendo opsprong in het land te verwekken. Bij het naderen van de verkiezingen gaf de heer Wauters, in een interview, lucht aan de hoop zijner partij. Hij ver klaarde, geen deel te zullen uitmaken van een ministerie van godsvrede, zoo zijn partij bij de verkiezing zetels ver loor. Hij stelde ook als voorwaarde tot het medewerken zijner partij aan een nieuw ministerie, het aannemen door de regeering van het socialistisch program ma. Vooreerst de zes-maandendienst, ver volgens het breed uitbreiden van de maatschappelijke verzekeringen .Wat het geld aangaat, zegde de heer Wauters, dit zal gevonden worden door een stelsel van bepaalde belastingen. De socialistische partij toog dus naar de stembus met haar volledig prograrp- ma. Het land was verwittigd. Het voelde schrik en verstond dat net oogenblik daar was om gedaan te maken met een stelsel dat bestond in het onder de knie houden van de Kamer door de socialis ten... Ziedaar hoe de toestand was. In het voorgaande stelsel werd er mede rekening gehouden, dat katholieken en liberalen die politiek niet bijtraden. Ik zei dus dat het land met dat alles gpedaan wilde maken. Er, is geen spraak van terug te keeren tot een katholieke of tot een liberale politiek. Een bezorgd heid moet boven alles staan het herstel van het land. Vraagstukken rezen op, van welke 's lands bestaan afhing do leden van het nieuwe kabinet moesten trachten ze op te lossen. De heer Huysmans zei straks dat de verklaring van den hoer Tbcunis een al- opvatting van het land Het land wil dat het herstel geschiede en omdat dit programma door de nieuwe regeering aangekondigd wordt, werd het zoo goed onthaald dat is zoo waar dal gij, leden der uiterste linkerzij, het nau welijks durft aanvallen. De heer Huysmans zei straks dat de regeering het over niets eens is. Heeft hij de minis terverklaring niet gehoord? Er zijn vooreerst de binnenlandsche kwesties die wellicht tot hiertoe het land niet genoeg bekommerden. Daar zijn hoofdzakelijke belangen, die moeten tegemoet gekomen worden. Belgie verzaakte aan zijn onzijdigheid. Het speet mij, maar 't is een feit. Het verdrag van Versailles keurde die be slissing goed, ofschoon de verdragen van 1839 tusschen Nederland en ons nog be staan. Meent gij dat wij voor alle buiten- landsch gevaar behoed zijn? Stellig, wij hebben een overeenkomst met Frankrijk, maar wij kennen ze slechts op heel onvolmaakte wijze. Duitschland stelt eischen en plannen van weerwraak ontstaan er. Dc hoofdzaak is het land dat nieuw statuut te geven, waarvan er in de troon rede sprake was en dat nog maar ge schetst werd. 9 Ik begroet do overeenkomst met Lu- somburg, wij zullen ze goedkeuren als een gelukkige toepassing van onze bui tenlandsche noodwendigheden. Do mi nister van buitenlandsche zaken zal geen oogenblik verliezen, ik ben er zeker van, om onzen buitenlandschen toestand te versterken. Ons vroeger statuut steunde op de on zijdigheid en de versterkingen. De onzij digheid verdween. Wat de forten betreft, wordt er beweerd dat de zware artillerie ze nutteloos maakt .Nochtans, zond» dit feit te erkennen, mag men zich afvragen of de regeoring de forten niet beschouwt als verdedi- §ingsmiddel om den vijand op te hou- en. Op dat bijzonder punt zal ik terug komen bij de bespreking van de begroo tingen van buitenlandscne zaken en van landsverdediging. Nu de financieele kwestie. Zij be- heerscht alles. Van hare oplossing hangt de opbeuring van het land af. Do heer Theunis spande reeds loffelijke pogin gen in. Doch or moet wel erkend worden dat zij onvolledig waren en aan de ver wachtingen van den hoer minister niet ten volle beantwoordden. Ik geloof dat de ontwerpen van den achtbaren minister geen verzet ontmoet ten vanwege zijne gewezen kollegas. Doch, ik geloof dq socialistische mi nisters handelden alsof die ontwerpen niet bestonden. Ik heb overigens desaangaande een® reeks vragen ingediend. Daar is een ontzaggelijke taak to veis vullen. Hot vertrouwen van het volk in het crediet van den Staat moet hersteld worden. Indien de toestand niet verbe terd, blijven er enkel twee oplossingen; over zware belastingen of bankroet. Zware belastingen, ik weet dat de uiter ste linkerzijde die eischt. Het land wil weten hoe verre gij helj brengen wilt. Wat mij betreft, wcnech ik den heer Theunis lang leven als mi» nister. Een woord aangaande het taalvraag- stuk. Naar mijn meening wordt daaraan een belang gehecht dat het niet heeft,- Het komt neer op het vraagstuk nopens de Gentsche Hoogeschool. Welnu, aan gaande beginselkwestie zijn wij het allen, eens. Het Vlaamsch hooger onderwijs moet opgericht worden. Het komt er op aan, de wijze van oplossing te vinden. Bij de huidige bespreking zal ik geen uitspraak doen, maar wat ik bevestigen kan is, dat bet een gematigde oplossing zal dienen te zijn, of dat er voor geen meerderheid zal zijn te vinden. Er werd nog gezegd, dat men wilde re geeren tegen de demokratie en de arbei dersklasse. Daar is niets van. Daaraan denkt niemand bij de rechterzijde, even-, min als bij de linkerzijde. De demokra tie is een feit. Wij willen meer welzijn voor den arbeidersstand. Maar wc willen dit niet zooals de leden der uiterste lin kerzijde. Zij bezworen het monopolie- van den arbeidersstand te bezitten. Zij bezitten dit niet. Wij willen rekening houden met de verlangens van alle standen, terwijl de. socialistische partij den klassenstrijd wil. De lieer PIERARD. De kiesstrijd is gedaan! De heer WOESTE. Ja, maar den wetgevenden kamp is het niet. En in uwe redevoeringen* komt altijd die bewe ring, dat de socialisten de eenige verde digers van de werklieden zijn, terwijl wij het niet zouden zijn. Wij zijn om die noodwendigheden be zorgd even goed als gij zelf. Wij zijn het waardoor de eendracht zal hersteld wor den. Dat wil zeggen dat ik tegen de werk stakingen ben, zooals zij in den jongs ten tijd plaats vonden. Wij willen geen op- hltsingspolitiek die tegen de arbeiders keeren zou. Blijft de militaire kwestie. Zij wa^ aanhoudend op de dagorde van 1830 af., Hoe ze op te lossen Het studiewerk duurt altoos voort Maar gaan wij, terwijl een groot ge* deelte van Europa nog in vuur cn vlam staat, zonder grondige beraadslaging den ze3maandscben dienst aannemen? Gij beweert dat hij zou voldoende zijn. Dat zullen wij onderzoeken. Het land moet. om den eersten schok te kunnen weer staan, voldoende krachten hebben tegen* over een aanvaller. Het ware vanweg* de Kamer onvaderlandsch werk onzi landsverdediging te verzwakken, alvo rens alle gevaar geweken is. Men doet niet altijd wat men wil. Bo ven den wensch dien wij koesteren, moe? men rekening houden met de noodwen digheden der verdediging. De heer DEMBLON. Dat moest gc voor den oorlog zeggen. Do heer WOESTE.Ik heb 't gezegd en daarom stemde ik voor de militair^ wet die ons onderworpen werd. De heer DEMBLON. Gij zijt dt partijganger van den inval. De heer WOESTE. Gij, gij slero del tegen de versterking van het leger en tegen de finanoiewet die haar mogelijk maakte. De hoor HUYSMANS. Wij stem* den voor de gewapende natie. De heer WOESTE. Indien gij ze keren dag de bespreking op dit terrein wilt brengen, zal ik u te woord staan. Ik heb zooeven opgesomd wat ik in de ministerieele verklaring gevonden heb. Ik heb er bezorgdheid in gevonden voor de buitenlandsche politiek. Ik heb er nog in gevonden bezorgdheid voor d« binnenlandsche politiek, inzonderheid wat den finaneieelen toestand betreft. Anderzijds bekommert de regeering zich om het militair- en talenvraagstuk. En redenaars uit deze Kamer durven zeggen dat er niets steekt in deze verkla ring I Het volk zal er in gelezen hebbeo wat het verwachtte, ziéaaar do waar hei dj want het volk wil eene politiek van arbeid en bevrediging. Ik ben overtuigd dat het onthaal, door dit programma in het land genoten^ reeds vruchten heeft geworpen. Ik heb oorlog gevoerd gedurende een groofco gedeelte van mijn leven. Ik heb jhet gedaan om tot de» vuade te trerakem

De Volksstem | 1921 | | pagina 1