m Bsndgensolen 28 Zonderlinge jachtwachters Hevigs brand {3 Foatalasöhaa Een oorlegsfesrinfiering ijass^&Jia^si 3 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ncfp3L.De Genot Woensdag Decern. 19211 M. Theunis en de dagbladschrijvers Een wapÉpet ontdekt Je Ola D® Be'astlngen De mllsramp te Mofiügales sur Samhrs Tusschen Chiti en Peru Postzegelnieuws Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVII* JAARGANG NUMMER 300 fci II. Onn. Kinderen JZon op 7,4/5 onder 3,591 Eerste Kwartier den 6 f Publiciteit buitan het Arrondissement Aalst, ziob te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Madaan,13, te Brussel; S. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildinirs Londret E.C.i I In de rogeering-skringen, te Brus sel, ziet men tbana klaar in liet En- gelscli-Fransch-Duitsch gekonkelfoes, dat te Lenden, ten nadeele van Belgie op touw- werd gezet en dat toekomen de maand te Cannes zal doorgedreven worden. Belgie loopt gevaar deerlijk ontgoocheld en gefopt te wordon. Dat hadden wij sedert langen tijd voorzien en hebben er dan ook in den loop van hut eindigend jaar herhaaldelijk op gewezen. Da Engelsche en Fransclto staatslieden hebben gedurende het jaar 1821 verscheidene konfcrencies gehouden en telkens werd, van weers kanten, met veel nuttelooze en ijdele woorden verkondigd dat er niet zou geraakt wordon aan het voorkeur recht van Belgie, hetwelk onaange tast 011 algeheel behouden zou blijven. Mon beweerde dat dit recht onbetwist baar was, terwijl die staatslieden in der waarheid over niets anders ge twist hadden dan over dit voorkeur recht. De spoed welke zij brachten om Belgie in een hollen woordenvloed da verzekering te bieden hunner 011- verbreekbara vriondechap, leek tel kens op eeno behendigs in slaap wieging Ti van hel Belgisch wantrou wen. Dit wantrouwen bleef bestaan omdat Frankrijk on Engeland steeds weigerden Belgie in het beat te stol len van zijne 550 miljoen voorkeur recht, welke sedert Juli 1921 door Duitscliland gestort waren. Die wei gering was het duidelijkste bewijs van do kwade plannen, welke Engeland en Frai krijk togen Belgie aan 't sme den waren. En thans is de aap uit de mouw gekomen. -Het prondbegin van ons voorkeurrecht wordt niet vernie tigd do toepassing ervan zal heelo- ,i ../Li.,,. En hier diont er opgemerkt te wor den dat Frankrijk en Engeland hun recht en hunne bevoegdheid te buiten gaan en zelfs het vredesverdrag van dat het bedrag van ons voorkeurrecht 2 miljard beloopt en dat de Bondge- nootsn ons beloofd hebben ons dat geld uit te betalen voor elke vergoe ding aan de overige landen. Het miljard van 1921 moest ons reeds in zijn geheel toekomen, doch bij wijze van toegeving, moesten wij 450 miljoen laten ten voordeele van Engeland, omdat dit land van 1918 tot 1921 nog geen duit vergoeding voor zijne bezettingskosten had ont vangen. Do sommen welke Duilsch- land in 1922 en 1923 zou storten, moesten eerst en vooral besteed wor den tot du uitbetaling van onze 2 mil jard voorkeurrecht. Zóó, ten minste, werd er beslist in de konferencie van Londen van April 1921. Men ziet dat er sedert dan veel veranderd is, V De oorlogsmisdadigers voor het gerecht EENE COMMISSIE SAMENGESTELD Er is oen commissie benoemd tot be studeering van de vonnissen die door bet Iïof te Leipzig uitgesproken zijn, en van de gedragslijn welke in do toe komst te volgen is. In deze commissie hebben zitting Belgische, Fransclic, Engelsche en Ita- liaansche afgevaardigden. Belgie wordt vertegenwoordigd door M. Servaes, p rooureu r-genraal te Brus sel, en ridder van Elewyek, advokaat- generaal te Gent. De commissie zal eerlang bijeenge roepen worden te Brussel. Hoe lord Kitchener gewroken wordt In de Times heeft de bevelhebber van den Engelschon kruiser Intre pid eenige tot nu toe geheim geble ven bijzonderheden bekend gemaakt, over een gevecht tusschen het Engelsch stoomschip Palmbranch in 1915_ jRfit twee orulerzecpus mi '-^ï' semerci-. Versailles schenden. Immers, volgons dit verdrag behoort hot verdeelingS- rechl dor door Duitscliland gestorte vergoedingen aan do Intergeallieerda Heo stellingskommissie. Frankrijk en Engeland geven Duitsehland een zeer slecht voorbeeld van tuchteloosheid, met ie weigeren zich aan de beslissi, - gen dier Kommissie te onderwerpen. Daze heeft bepaald dat het Duitsch miljard, is Mei 1921 gestort, moest verdeeld worden 550 miljoen aan Belgis en 450 miljoen aan Engeland. Te Londen is er nu beslist geworden dat die vordoeling op die wijze niet zal geëerbiedigd worden. Het miljard blijft onverdeeld en te Cannes zal België verzocht wordon geen aanspraak te maken op zijne 550 miljoen voorkeurgeld. Men zal er voorstellen de 500 miljoen, welke Duilschland in 1922 zal moeten stor ten, te voegen bij het miljard, om aldus eone globale som te vormen van 1 1/2 miljard. En dan zal er getwist worden over de verdeeling van die som, oen recht dat alleen aan de Her- stelliagskommissie behoort en dat de Opperste Baad zich wederrechtelijk toeeigent. Mon weet natuurlijk nog niet welk doel België van den koek zal kftjgen. Feitelijk komen ons toe 1. De 550 miljoen van ons voorkeur recht van 1921 2. Ons evenredig deel van de 500 miljoen van 1922 3. Ons deel voorkeur van 1922. In sommige kringen wordt de mee ning vooruitgezet dat België de helft van het anderhalt miljard zal beko men, 't zij 750 miljoen, inbegrepen: onze beido voorkeurdeelen van 1921 on 1922 en ons gewoon deel van 8 p. c. op do 500 miljoen van 1922. Die 730 miljoen zouden gansch ons ver- goodingsdoel uitmaken, voorkeur in begrepen, on zullen op al de door Duilschland gestorte ot te storten sommen van Mei 1921 tot einde 1922. Het overige van ons voorkeurrecht zou later op onbepaalde tijdstippen uitbetaald worden. Merken wij op Een der duikbooten werd tot zinken gebracht, de tweede nam de vlucht. De kapitein jan de Palmbranch» deelde mee, dat hij toen de eerste duik boot in de diepte verdween, gezien had, dat een voorwerp uit hot zinkende sernp naar do oppervlakte van het water kwam. Het was een boei mot een kope ren plaat, waarop stond dat ter plaats de U 75 gezonken was. Volgens offieieele Duiteche berichten had deze duikboot westelijk van Scapa. 13 mijnen gelogd. Een or van deed de a Hair rehire het oorlogschip waar op lord' Kitchener zich bevond, in de lucht vliegen. Kitchener is dus spoedig gewroken geweest. dere belastingen op de oorlogswinsten en uitzonderlijke winsten, in het ge heel ontvangen, 1 milliard 421 initlioen frank ontvangen, waarvan 67 millioen in de maand November laatst. Het is interessant to bestatigen, dat verleden jaar, op den zelfden datum, de ontvangsten in zake eedulaire belas tingen slechts bedroegen 1 millioen frank voor de grondlasten, 31 millioen voor de mobilaire taks, millioen voor de beroepsbelastingen, 't zij in 2 geheel 40 millioen, terwijl zij voor 1920 we derzijds 80,109 en 80 millioen bereik ten en voor 1921, 71, 66 en 49 millioen, 't zij in het geheel 455 millioen. Do treindiefstaiien te Wilrijk DRIE AANHOUDINGEN Verleden weck hebben we gemeld, hoe de bevelhebber der gendarmerie vnu* Hoboken, in samenwerking met de Antwerpsche politie, tot de ontdekking was gekomen eener bende, die bij den stilstand dor koopwarentreinentusschen Wil rij ck en Edegem. do wagons open braken. Dank aan het onderzoek, dat met den moesten iever werd voortgezet, hoeft men reeds zware feiten aan het licht gebracht, die aanleiding gaven tot de aanhouding van den vader en de twee .broeders van den bijzondersten treindief T., die, zoo als men weet, voortvluchtig is. Alle drie werden ter beschikking van den prokureur des Konings opgesloten. Het onderzoek wordt voortgezet en het is te verwachten dat nog andere aanhou dingen zullen volgen. Twee beecdigde jachtwachters van twee eigenaars van St-Kruis bij Brugge, komen een kwaad avontuur te beleven; De wachtmeesters Vercauteren en De Meyer, der gendarmerie van Brugge, de den een nachtronde op het grondgebied St-Kruis, langs de'sp- n-wegbaan Brug- ;c-Eecloo, wanneer zij rond 11 uur cp en eigendom kwamen van baron de Peellaert, ontwaarden z-j in de verte liet licht van eenc lantaarnop hetzelfde oo- hadden, begaven zlcli met omzichtigheid in de richting van de Do parlementaire journalisten van alle kleur hebben Maandag middag den afloop der nrinisterieele crisis herdacht met een ontbijt. Zulk een ontbijt ligt in de traditie en eveneens ligt liet. in de traditie dat de nieuwe eerste minister het bijwoont, M. Theunis en zijn kabinetshoofd wa ren dau ook aanwezig; als uitspanning van zijn vermoeienden arbeid, kon bij wel geen aangenamer verzet gedroomd hebben. M. Edmond Pat-ris, deken van do par lementaire dagbladschrijvers, na den heildronk op ilen Koning te hebben in- g^ttld, dronk a#n deu eersten minister OTwensoftt Ui in id 'den bijval tqe, welke heid, waar de projeklielen terecht waren' gekomen. De Fransche artillerie beschoot weldra de batterij, welke 7 man aan dooden en 13 aan gewonden verloor. Meer dan 10G schoten kon ieder jc dikke Bertha iüof lessen. zijnd tocvSjding aan" de openbare zaak- verdient. M. Theunis wist te antwoorden op eeno manier, dia^z.etfs de journalisten uit do oppositie moest ontwapenen en alle- ma n bevredigde. Men ging daarna de koffi$ j^emen in het Maison de la Pressc, waar Êouis Pié- rard en Duvign^aud de beste momenten van 't Drokperscongres deden herleven, zoodat de eerste jmnister het daar-,wel aangenamer dan iiAlg Kamer zal gevon den hebben. O "Vf t» De politic heeft te Glasgow een geheim wapendepot ontdekt. Eon sterke gewapende politiewacht drong 's nachts in de zaal Fullarton, aar twee mannen de wacht hieldenzij werden gebonden alvorens zij liet alarm konden geven. Twee anderen, gaande gemaakt door cfc gevecht, kwrunen het gebouw bin nen gestormd. De agenten ziende, doof den zij de lichten uit en verdwenen. Dc agenten aanstaken hunne fakkels cn snelden de twee vluchtelingen ach terna, die er in gelukten te ontsnappen. Negen andere personen die zich insge lijks in het g* 1 -uw bevonden, werden aangehouden. Zij wmvri alien gewapend. Dg rechtstreeksere belastingen^ ten voordeele van den Staat, der provincie en der gemeenten, geind sedert den wa penstilstand, tot einde November 1921, leveren de volgende uitslagen op 1. De ontvangsten van da verschul digde sommen der dienstjaren 1913 tot 1.919, beliepen 4,513 mülioen, t is te zoggen 90 per honderd der sommen welke nog bleven ontvangen te tvoraen (500 1/2 millioen). 2 De ontvangsten van 1920 bedroe gen een totaal van 416 1/2 millioen waarvan 46 1/2 millioen voor afkor ting op de nieuwe lasten, 80 millioen voor de vrondlasten, 109 millioen voo: de mobiliere lasten. 30 millioen voor de bedrijfsbelasting, 57 millioen voor de supertaks en 23 millioen voor de taks oii de vertooningen. 3.Do ontvangsten betreffende tie be- lastingen voor het dienstjaar 1921, heb- ben 235 millioen bereikt, waarvan 71 millioen voor de grondlasten, 66 mil lioen voor de mobiliere lasten, 49 mil lioen voor do bedrijfslasten, 2 millioen voor do supertaks en 24 1/2 millioen voor de taks op de vertooningen. Het totaal der ontvangsten voor de dienstjaren 1913 tot 1921 is 1,103 mil- ll'J5ö'Wat de bijzondere belasting betreft 'op de oorlogswinsten, de rollen bedroe gen, 't ie te zeggen: er werden inge schreven, 773 millioen welke voorloo- pig werden ingeschreven en de gemde sommen beliepen 300 millioen. In November 1921 bereikten de ont vangsten de 13 millioen. 6. De bijzondere belasting op de Inj zondore winsten bracht eene ronde som op. Er werden 16 millioen ingeschreven en er werden 18 millioen ontvangen. 7. Kortom, sedert 't begin van 1919, dus in drie jaar tijd», werden er, in zake plaats waar van het schot was gelost. Op oen 100-tal meters van daar gmg hel licht al met eens uit. De gendarmen trokken niettemin vooruit en weldra kwamen zij in de nabijheid der pensja- c-res die zich iu eeue gracht vcisc.iolcu sadden. In een oogwenk, dank aan een verdacht gerucht van boombladeren, wa ren de gerechtdienaars bij de pensjagers en geboden deze hunne wapens weg te werpen. De twee nachtridders verrast, ge- hoovzeamdeu én werden ontwapend Zij waren gewapend met revolvers en daar boven met een jachtgeweer geladen met kardoezen voor zwaar wild; zij droegen ee patrijzen en vier konijnen; op de zen oogenblik joegen zij op den eigen dom van M. de Peellaert. De twee pensjagers zijn twee ececdn do jachtwachters, de genaamden V. V. en Van C., wederzijds in dienst bij Mev. de Lophem en baron Gilles de Péliehy, Belangrijke diefstal te Antwerpen Een gekende dief, zekere Jean Corne- lissen. weggeloopen van het leger, klom Zaterdag avond, rond 6 uur, langs een hofmuur van een in opbouw zijnde huis dre Arthur Goemaro lei, in het huis Vic- tor Desguin lei, 52, bewoond door den ingenieur Guillaumo. De kerel doorzocht alle plaatsen en had reeds verschillende kostbaarheden gereed gc-zet om mede te nemen; doch hij werd verrast door de binnenkomende bewoners. Hij nam de vlucht langs denzeliden weg èn nam eene partij juweelen mede Ier waarde van 4,000 frank. De politicofficier Courtds stelde een onderzoek in. De dief, die een doortrapte kerel is, is voortvluchtig. Hij wordt te merig opgezocht. DE LUKPLECHTIGHEDEN VAN EEN HELD De lijkplechtigheden van den dappe ren held Meulenzer de ploegbaas die bij de ramp in de koolmijn het slachtoffer werd van zijne zelfopoffering, hebben Zaterdag plaats gehad met groote plech tigheid. Een peloton van het 2e jagers te voet bewees de militaire eer aan den af lijvige die zooals men weet ridder in de Leopoldsorde was. De schoolkinderen vormden do haag op den doortocht van den stoet. In het sterfhuis en op het kerkhof werden redevoeringen mtgespro- het heldhaftig gedrag van EEN GEVAARLIJK REDDINGSWERK Parijs. 26 Dec. Gisternacht Is in de Grande Rue, 1e Fontsdnebleau, brand uitgebroken in bet modemagazijn der weduwe Senot, waarschijnlijk veroor- zakat door een kacheltje, dat onder een trap brandde. Do trap vatte vuur en geleek weldra een brandstapel, zoodat dc inwoners bo ven gevangen zalen. Op dc eerste verdieping werd io,000 frank schade aangericht. De brandweer snelde onmiddellijk toe en gelukte er in de eigenares en hare drie kinderen langs een venster te redden. Op de tweede verdieping woonden de oude lieden Regfwoni. De spuitgast Cha- zot klom langs een touw tot de tweede verdieping. Hij hond de oude vrouw in een laken en liet haar met de koord naar beneden. Ongelukkig scheurde het laken en de vrouw deed een val van verscheidene meters, zonder evenwel zwaar gekwetst te worden. Haar echtgenoot werd door den moedigen pompier op dezelfde wijze HET STANDPUNT DER PERUAANSCHE REGEERING Santiago, 25 Dec. Uit Lima (Pertij wordt gemeld Xn het nieuwe antwoord op do Chinee sche nota werd door de Peruaansclie re- geering hot verzoek herhaald, de han gende kwesties ten scheidsgerecht aan de Vereenigde Staten voor te leggen. In het antwoord wordt gewezen op ver schillende schendingen van het verdrag van Anenu, welke door l 'Ui'i zonden /Iin begaan. Tevens wordfilc onmogelijkbei» uiteengezet om genoemd verdrag U handhaven, hetwelk volgens dc Peruaan- sche regeering als ingetrokken dient ta worden beschouwd, daar Chili zich niet aan de bepalingen ervan heeft gehouden, VVV OPHEFFING DEK VREEMDE POSTEN IN CHINA Dit is nu een nicuwsje dat als tegen hanger kan aangeteekenrl worden tegen den stortvloed van allefchande meiiwa postzegels, waaryön vooral de nieuwe sta ten van Europa ons begiftigen. Do vreemde postbureelen in het Chi- neesche rijk zullen verdwijnen. Op de conferentie van Washington had de Chineesclic regeering den wensch uitgedrukt de vreemde pos ion te zien af schaffen. De vier mogendheden die iu liet Verre-Opaten dergelijke postinrich- thigen bezitten hebben hunno toestem ming tot de opheffing gegeven onder voorbehoud dat het Chineesche rijk voor een degelijke postdienst zal zorgen en geene verandering zal brengen in de te genwoordige inrichtingen. In afwach ting dier afschaffing hebben de vier mo gendheden reeds alle ergemakkelij- maatregel, mits goedkeuring van Japan, is bepaald op 1 Januari 1923. Op voor stel van Engeland, zal de Fransche be stuurder wegens zijne bijzondere ken nissen in dienst blijven. De Fransche postbureelen van Can-» ton, IIoi-Hao, Kouang-Tchcou, Mout sell, Pakhoi, Tchongking, Yunnanfou, de Amerikaansche, Engelsche, Italiaan- sche, Japaneesche en zelfs de Russische bureelen die tot hiertoe in bet Chinee sche rijk hunne neerzettingen hadden, hebben dus nog een jaar tijd 0111 plaats te maken voor de Chineesche postdienst. ANGO Hel ministerie van posterijen en tele graaf van Kemalisdan te Angora, heeft dezer dagen esnon aanzienlijken voor raad ontvangen van de eigen postzegels, het in Italië had besteld, en die ken, waarin w w Meulenzer naar verdienste geschetst cn aus lil urie JtUU' I-JLJUO, nwuuu VA, j reehtstreekecliö bedagtinscn. QÏ bijzon- ^gehuldigd werd, gered. Te 2 uur 's morgens was alle gevaar geweken voor do belendende huizen. HET VERDRAGEND GESCHUT Berlijn, 26 Dcc. Onlangs zijn de oorlogsherinneringen van kapitein ter zee Kinzel verschenen. Deze deelt be langwekkende bijzonderheden mode over de kanonnen welke voor de beschie ten" van Parijs werden gebruikt. De eer ste dikke Bertha werd gestold op het oogenblik dat de Duitsche troepen 80 km. van de Fransche hoofdstad stonden. Na den terugtocht eischte Ludendorff een draagwijuto van 120 km. De Duit- sche ingenieurs achtten zulks eerst on mogelijk, maar na eeniga maanden slaagden zij er in een stuk te vervaar digen, dat aan de wenschen van de op perste legerleiding zou beantwoorden. De eerste proefneming had op zee plaats. Vliegers stelden vaat .dat het eerste pro- jekticl 95 km. van het vertrekpunt was gevallen. De vorm der granaten werd ge wijzigd en een paar weken nadien ving de beschieting van Parijs met twee stuk ken aan. Deze waTen geplaatst in een boscli, achter Loon, op 12 km. van dc Fransche loopgraven on 128 km. van Parijs. Den 23 Maart, te 7 u. 15, open den zij het vuur. Slechts drie dagen la ter vernam de Duitsche militaire over- danr zijn gemaakt naar de bekroonde tee- keningen van den bekenden Turksclien ■schilder en etser Vahaheddin hei. Tot nu wei-den in de gewesten van Anatolie postzegels van de keizerlijke Ottomaansche posterijen gebruikt met een overdruk. Zoodrsi de voorraad daar van zal zijn opgebruikt, wat spoedig het geval zal zijn, zullen de nieuwe zegels in omloop worden gebracht. De reeks bestaat uit vier stuks van 3, 10, 50 cn 100 piasters. Het zegel van drio piasters vertoont het gebouw te Angora, waarin de Nationale Vergadering zetelt, en is rood; 10 piasters blauw, draagt liet lyceum te Sivas, waar het Panislamisti- 9che congres daagt; 50 piasters, licht rood cn zwart geeft oen der episodes weer uit het alom verbreide Arabische fabel van de Leeuw en de Slang. De postzegel van 100 piasters, groen met zwart, is ver sierd met de beroemde heilige moskee van sultan Salim te Adrianopol. for De zegels zijn van groot formaat en schoon uitgevoerd. GRIEKENLAND De Berner Briefmarken Zeitung meldt de ontvangst van de tegenwoor dige postzegel van 5 en 10 drachmen iu kleiner formaat. Voorts publiceert zij een ambtelijk bericht omtrent het ge bruik van weldadigheidszogels, welks reeds in 1917 werden uitgegeven. Het be treft hier een drietal in verschillend» toekeningen. Het decreet luidt verkort als Volgt een zegel ste van de hulpverleening aan gowondo soldaten. In het geval deze zegels ontbre ken. zal de brief worden beschouwd aüj on"efrankeerd on worden betakst. Voor deze bijplakking werden aan vankelijk gebezigd de beide zegels \ver|

De Volksstem | 1921 | | pagina 1