'mm m Oe Enaelsoh-Sersche overeenkomst Belgig en Luxemburg Onze Vorsten in Italis Hst Belgische prioriteitsrecht Voor reizigers die van BultscMsnd komen Donderdag 4 Decern. 1921 Vóór de coafsresüe vaa {ternes TE LOUÏtDES Eene dieffe te ESrussel mm-wnfaa»» O Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVII* JAARGANG NUMMER 301 X>^.C3-3SX-|^.33 S CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.50 -- Uitgever: J. Van Noffbl-Ds Grott H. Eleonora |Zon op 7,40 onder 3,59 f! Eerste Kwartier den 6 f Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 I ZAL M. DE VALERA ZIJN PLEIT WINNEN? Het Iersche parlement is Vrijdag uit éengegaan en zal sleelits na Nieuwjaar terug vergaderen. Intusschen staat liet vast, dat M. de Valera meer en meer terrein verliest. Ware er Vrijdag morgen na eene naehtzitting gestemd geweest, dan zou de Valera misschien meer stemmen be haald hebben dan bij er nu zal behalen in Januari, 't Is daarom dat hij zoo har dnekkig aandrong op het nemen van een besluit, opdat hij erop rekende de stemmen mee te sleepen van een 10-tal twijfelaars. Nu zijn zijne kansen, door het uitstellen der stemming tot binnen 14 dagen, merkelijk gedaald, eenvoudig omdat al de stemmers nu eens een paar weken tusschen het volk zullen leven en niet voortdurend te midden van reizend .geexalt eerden. Het stond nu zoo dat ware er Vrijdag morgen gestemd geweest, de meerder heid voor of tegen de overeenkomst slechts enkele stommen zou bedragen hebben. Men moet dan ook niet voortgaan op de stemming over de verdaging, tot de welke besloten werd met 77 stemmen te gen 44, en, al was dit een eerste succes voor de hoeren Arthur Griffith en Mi chael Collins, die de verdaging vroegen en eene neerlaag voor de Valera-, die wilde doorzetolcn tot stemming, men uu niet moet besluiten dat de overeen komst met zulke meerderheid zal goed gekeurd worden. Tenzij, ik herhaal het, tenzij, gedu rende deze veertien dagen, de vechters bazen uit de Dail, door hunne kiezers en medéburgrs, die naar vrede snakken ge lijk het dortsig licrt naar de lavende bron, tot andere gevoelens worden ge bracht. wat alvast voor de twijfelaars eene mogelijkheid is. Tusschen hen die voor de verdaging hebben gestemd, zijn er acht openlijke aanhangers van de Valera; weet hij 'die lieden bij de eindstemming bij hem te houden, dan zou de overeenkomst door de Dail goedgekeurd worden met G9 stemmen tegen 52. Met de twijfelaars is men echter nooit zeker en rnen doet goed op dit oogenblik te zeggen dat eene meerderheid van 12 stemmen zeker is. De omgang met de kiezers kan die meerderheid grootcr maken en, naar alle waarschijnlijkheid*, niet verminderen, zoodat onder alle opaicht.cn der stem ming de positie van de Valera gevoelig heeft verzwakt. De leden van de Dail hebben, langs beide zijden, zich verbonden dat zij ge durende deze veertien dagen in het open baar geen redevoeringen zullen uitspro ken en zich van alle politieke actie te zullen onthoudenmaar de andere licha men zijn door dit besluit niet gebonden on verscheidene zullen vergaderen om het gedacht der bevolking te doen ken nen. Zoo hebben de graafschapsraden van Carlow en Clare met overstelpende meer derheid besluiten gestemd ten gunste der overeenkomst en de raad van Clare, waarvan de Valera deel maakt-, heeft zich gehaast hem een afschrift van dit besluit te sturen. Ook de Farmer's Union gaat al hare af deelingen in dien tusschentijd raadplegen. Een van de aanhangers van de Valera zei gedurende de Dail-zitüngen, dat hij niet van gedacht zou veranderen, al stuurde men hem ook duizend besluiten en vijftigduizend telegrammen. Die' meneer vertegenwoordigd een der graaf schappen die het rustigst gebleven zijn. Ook de heer J. Lennon, die Kilkenny en Carlow vertegenwoordigtverkeert in hetzelfde geval; de heer Erskino Chil- dors, een geboren Engelschman die on der de razendste Sinn Feiners telt, ver tegenwoordigt evoneens een graafschap, waar de bevolking naar vrede snakt De bevolking zal er dus zorg voor dra gen aan die heeren bekend te maken dat het hun vrijstaat'de Valera ie volgen, maar dat zij hct recht niet-hebben te be weren, dat zij in naam der bevolkiim le spreken. liet beste woord in de Dail is uitge sproken door Richard Mulcahy, overste van den staf van het Iersche Republi- koinsehc leger, wanneer hij zegde dat mj die 't minst hebben gedaan met de wapens, nu 't meeste schijnen te willen doen met de tong. Een van die reddere van Ierland met de toim kwam beweren dat men het Lngclsche leger in zee had gedreven; feitelijk was die held een die gediend had iji fc leger, gevangen genomen was en bij den wapenstilstand in vrijheid ge stold; waarop Richard Mulcahy hem te recht wees met de yerklaring dat hij, als hoofd van den staf, niets anders te zeggen had dan dat men de Engelsclie soldaten nooit verder verdreven had dan eenige honderden meters buiten hunne barakkemenlen. Ziedaar nu het#versehil tusschen de practiscke menschen die te Londen de overeenkomst geteekend hebben en de meer dan verrukte fanatiekere die in de Dail als eksters babbelen maar nooit hun vel geriskeerd hebbenal de soldaten in het Iersche Republikeinsche leger staan als een man aan de zijden van Michael Collins, hun opperbevelhebber; en als het volk van Ierland ziet dat de strij ders het verdrag goedkeuren,- zal het wel zoo verstandig zijn de babbelaars te laten betijen. Want het gaat nu toch wat te veel over zijn hout; nu hebben de soldaten van het Republikeinsche leger den Iersc-hen Vrijstaat veroverden, wanneer zij hem veroverd hebben, komen do babbelaars, die nooit iets meer deden dan wauwelen en die vinden dat het niet genoeg is. 't- Is inderdaad om ze gelijk naar den weerlicht te wenschen, zooals men in al le landen der wereld de extremisten moest wegcijferen, die eigenlijk voor niets anders goed zijn dan om de ernsti ge menschen te... embeteeren. EENE LOGENSTRAFFING In het Paleis van Brussel verklaarde men Dinsdag morgen, dat de geruchten over eene verloving van prins Leopold van Belgie, met prinses Yolande-Margue- rita-Milena-Elisabeth - Romana - Maria, oudste dochter van het Italiaansch vor stenpaar, uit de lucht gegrepen waren. Of zulks nu echter wil zeggen, dat er in 't geheel niets van waar is, blijft af te wachten. Prinses Yolande is geboren te Rome, op 1 Juni 1901; prins Leopold werd ge boren teBrussel den 3 November 1901. De prins is dus een vijftal maanden jonger dan de prinses. IN HET VATIKAAN Observatore Romano schrijft over het bezoek van het Belgisch vorstenpaar aan het Vatikaan Wij weten niet of de reis der Belgi sche vorsten werkelijk einde Januari zal plaats hebben. Wij weten echter, dat de Koning, zonder eenige moeilijkheid te opperen, de voorwaarden van den H. Stoel aanvaard heeft, voor zijn bezoek aan Rome en aan het Vatikaan. De Parijzer Matin schrijft De Belgische pers toont zich diep ont-' roerd. Zij beschuldigt de Fransehe re geering to Londen het recht van priori teit in zake herstel terug ter sprake ge bracht te hebben, 't Is een dwaling die 't noodig is categorisch te logenstraffen. Werkelijk vraagt het plan van M. Lloyd George eenige opoffering aan Bei- me in den loop van het jaar" 1922. De Fransehe regeering heeft 'er zich bij be paald dit plan, zoodra zij het kende, aan de Belgische regoering mede te deelen. Maai- de vertegenwoordigers van Frankrijk betwisten aan België het recht niet zelf eene beslissing te nemen. Het is niet van Fransehe zijde dat men eenig voorwendsel tot een Fransch-Belgisch geschil zal geven. Frankrijk en Belgie bezitten samen 60 t. h. van de schuldvordering op Duitschland. Hunne belangen zijn dus dezelfde. Wat de gevoelens van Frankrijk voor Belgie betreft, het zijn die eener ge trouwheid, die niet versagen zal. De correspondent der Echo de Pa ris te Brussel deelt de indrukken mee die hij inwon in Belgische politieke kringen over de besprekingen van Lon den, waar de kwestie van 'het Belgische prioriteitsrecht te berde kwamen. Hij zet als volgt de breede lijnen van het vraag stuk uiteen Duitschland bekomt een moratorium, schrijft hij; het betaalt in 1922 maar 500 millioen mark-goud, maar het moet anderezins het akkoord van Wiesbaden uitvoeren. Op de 500 millioen mark gaan er 250 naar Belgie en 250 naar Frankrijk. Kortom, Frankrijk zou 1 milliard of 11/4 milliard loveringen in natura krij- gen, plus 250 millioen mark-goud in spe cies. Belgie, dat nog 1200 millioen moet trekken voor zijn prioriteit, zou maar 250 millioen ontvangen. De ontroering is zoo groot in politieke kringen, dat voor Woensdag een kabi netsraad is bijeougeroepen om over den toestand te beraadslagen. Ik kan u de verzekering geven dat in die zaak de Belgische regeering onhan delbaar zal wezen, want rij weet dat rij op staand on voet uit de Kernei* zou ge vaagd worden als zij op dit punt eenige toegeving moest doen. Een naklank der reis onzer Horsten in Algiers In het laatste nummer van de Revue des Pères Blancs (de Witte Paters van Afrika), komt een schilderachtig ver haal voor van den doortocht onzer Vor sten te Gardaia en- to Lagliouat, tijdens hunne laatste reis in Algerie. Te Gardaia, nadat de Araben hunne geweren hadden afgeschoten, ter eere van den Koning, dien zij verwonderd waren niet beter te zien gelijken aan de schitterende prinsen der Oosterse he ver tellingen, had de Koningin alleen het voorrecht de doehtere der Woestijn zon der gelaatsluier te zien. Ziehier in welke omsiandigheden Een bezoek werd aan de Witte Zus ters gebracht. Op defi koer stonden de kinderen op twee rijen geschaard, eh schenen ontroerd bij het gedacht dat een Koning hun een bezoek gingl>ren- gen, aan hen, onbekende meisjes der Woestijn. Wat verder, ter zijde, stonden de gesluierde vrouwen achter den muur. Daar, beschut tegen de blikken der man- uon, zouden zij den sluier kunnen op lichten, wanneer de Koningin hen zou koiïien bezoeken, want de Musulmansche wet verbiedt hen bet gekat aan een man, al was het een Koning, tc toonen. Op t vastgestelde uur kwamen de Ko ning en de Koningin der Belgen. Zij iWerden verwelkomd door de Zuster-Be- stuurster en al de Zusters. Een licht ge- fezel doorliep de rangen van de onge duldige jeugd, terwij fop de kleine aan gezichten eene groote voldoening zicht baar werd. De Koning en de Konnigin bleven voor de kinderen staan; terwijl de Ko- niDg en zijn gevolg in gesprek waren met dc Zuster-Bcstuurster, werd de Ko ningin, door de Moeder-Overste, bij de Araab3cke vrouwen geleid. Voor Hare Majesteit alleen vielen de sluiers, en de Koningin kon het gelaat zien van deze vrouwen, deze onduidelijke menschen- vormen,_ die haar eenige oogenblikken vroeger in de straten der stad voorbijge gaan waren. Dc Koningin vroeg tot welken stam zij bohoorden, of zij Araben of Mozabicten waren. Zekere der vrouwen herinnerden naar aan xypen van stemmen die zij, op de doorreis gezien had. Doch de vrou wen werden spoedig gespraakzaam. Zij vroegen aan de Koningiu Hoo vindt gij ons land? En 't antwoord was Schoon, zeer schoon. En wanneer de Vorstin vertrokken was, konden de Bcni Myab's niet genoeg zeggen en herhalen Hoe eenvoudig, hoe zachtaardig is zij. IN HET VOORUITZICHT VAN DE CONFERENTIE VAN CANNES Do Petit Parieien meldt dat te Cannes een groote beweging heerscht met oog op de aanstaande vergadering van den Oppersten llaad en dat de laatste toebereidselen om de afgevaardigden te ontvangen, getroffen worden. Kolonel Harvey, gerant der Vereenig- de Staten te Londen, heeft vertrekken in het Carton hotel besproken. Men weet nog niet in welk hotel de heeren Biiand en Llovd George hun in trek zullen nemen. EEN ONDERHOUD TUSSCHEN MM. LLOYD GEORGE EN BRIAND De heer Lloyd George, op weg naar Cannes, heeft Maande»? rvmmidog tij dens zijn oponthoud in de Lyon-st-atie te Parijs, een onderhond gehad met den heer Briand. De twee eerste ministers hebben afge sproken elkander nog eens te ontmoeten voor de opening van de conferentie te Carmes, ten einde tijdens een privaat on derhoud al de kwesties te onderzoeken die aan de beslissing van den Oppersten Raad zullen onderworpen worden. De heer Briand zal dus Parijs een wei nig vroeger verlaten dan men eerst daeht en waarschijnlijk Dinsdag 3 Januari uit Parijs vertrekken om des anderendaags te Cannes aan te komen, waar hij dan al den tijd zal hebben 0111 voorbereidende besprokingen met den lieer Lloyd George te voeren. V erbodsbepaUngen treffende, bij het verlaten van Duitschland. het reisgoed dei' reizigers en 't geld dat zij in hun bezit hebben. Men deelt ons de volgende nota mee Bij toepassing van art. 2 der voor schriften van 5 April van den Rijksmi nister van economische zaken, waren bij 't verlaten van Duitschland alle voor werpen vrij verklaard die bestemd zijn voor het persoonlijke of beroepsgebruik der reizigers en die als reisgoed konden beschouwd, wordezu Eene groote vrijheid van appreciatie was desaangaande overgelaten aan de tolbeambten met het nazicht dezer koop waren gelast. Ten einde den uitvoer der producten van de nijverheid aan lage prijzen te voorkomen heeft de Rijksregeering het uitgaan van alle gebruiksvoorwerpen on dergeschikt gemaakt aan het voorafgaan delijk verlecnen eener toelating van den ambtenaar der vergunningen. Alleen de artikelen voor persoonlijk gebruik of voor het uitoefenen van 't beroep van den reiziger bestemd, ont snappen aan de toepassing van dit voor schrift, voor zooveel, natuurlijk, het geen nieuwe voorwerpen betreft, die allen door de verbodsbepalingen blijven getroffen. Vat den invoer der sommen betreft, in bet bezit der reizigers gevonden, die mogen zonder vergunning niet toegela ten worden boven eene soni van 3000 mark per maand of eene gelijkwaardige som, berekend aan den koers van den dag. Hoogere sommen mogen den weg naar het buitenland niet nemen, ten zij door bemiddeling der banken en mits voor leggen eener verklaring over het belang der som, naam van bestemmeling en aan wending van het bedrag. Wil evenwel de reiziger aan de grens alle moeilijkheden voorkomen, kan hij de som, die hij wil meenemen, door de posteensucr in een omslag laten verze gelen. Op het gebruik van checks en ac- creditieven is er geen de minste beper king.. A>/VV DE OFFERGIFTEN Het beheer van het heiligdom van Lourdes heeft laten weten dat er voor laan geen plaats meer beschikbaar zal zijn voor het opstellen der offergiften, noch in de kapellen, noch op de muren der drie kerken van O. L. Vrouw yan Lourdes. DE GAVE Do municipale raad van Lourdes ont ving van een ondernemer een vooretel, waarbij de Gave, voor de grot van Mas- sabielle een viertal meters achteruit zou geleed worden, hetgeen den omgang van net volk veel zou vergemakkelijken. DE DADERS TE NIZZA AANGEHOUDEN Marseille, 27 Dec. Gisteren avond kwam M. Xavier José Polina, 48 jaar oud, bankier te Hong Kong, thans te Nizza verblijvend, bij de veiligheidspo litie aldaar klagen, dat twee kerels hem onlangs te Brussel van eeno som van 25,000 fr. hadden beroofd en dat hij deze kerels thans aan het terras van een koffiehuis had zien zitten. Vlug werden eenige politiemannen uitgezonden en de twee kerels werden aangehouden. Het waren twee Engel- echen, John Gleeeon, paardenkoopman, en James Burton, paardenafrichter. Beiden werden naar het politiebureel overgebracht en er in eene kamer opge sloten. Gleeson sprong er door een ven ster, doch werd spoedig teruggev.it. Zij zijn naar het gevang van Marseille overgebracht. Wetsontwerp tot goedkeuring van de Overeenkomst tusschen Belgie en het Groothertogdom Luxemburg gesloten en waarbij een Economisch Verbond tusschen beide landen opgericht wordt. Ziehier de memorie van toelichting bij het wetsontwerp gevoegd De Regeering des Konings, wensclien- de de economische banden, die Belgie en het Groothertogdom Luxemburg veree nigen, nauwer aan te halen, heeft op 25 Juli met de Groothertogelijke Regee ring eene overeenkomst gesloten, waar bij een Economisch Verbond tusschen beide landen wordt opgericht. De Overeenkomst omvat in hoofdzaak een Tolverbond, dat is te zeggen de af schaffing der Belgisch-Luxemburgsche tolgrens en de aanneming door do Groot hertogelijke Regeering van het toltarief en de tolreglementen die in Belgie van kracht zijn. De grondgebieden "der beide Staten zullen dus in het vervolg ten opzichte der douanen en accijnzen slechts een grond gebied vormen. De Overeenkomst be paalt dat er gemeenschap van ontvang sten zal beslaan voor de tolrecht en en voor de meeste accijnsrechien. Wat be treft de niet gemeenschappelijke accijns- taxen, heeft de Luxemburgsche Regee ring zich verbonden zijne wetgeving, in de mate van het mogelijke in overeen stemming te brengen met die van Belgie en in ieder geval, acdjnsrechten stel len die ten minste gelijk zijn aan de om* ze. Aan den anderen kant zullen bijzon* dere overeenkomsten het verkeer rege* len tusschen den Belgischen en den Lu- xemburgschen Staat van de goederen waarvoor geene gemeenschap yan ont vangsten bepaald werd. Samen met het Tolverbond, heeft dd Regeering des Konings tusschen beide landen vorschillcnde andere kwesties wenschen te regelen, die er verband medo bobben of waarvan'do oplossing moet bijdragen tot de toenadering tusschen beide Staten. Aldus is het; in zake finan cien volstrekt noodzakelijk gebleken het Belgisoh muntstelsel uit te breiden tot hot Groothertogdom Luxemburg en bij gevolg de Luxemburgsche regeering te helpen de thans in het Groothertogdom in omloop zijnde bankbriefjes ^te ver vangen. De Luxemburgsche regeering is echter gemachtigd briefjes in omloop te laten waarvan het bedrag niet hoogcr is dan 10 frank en voor niet meer dan 25 millioen. Wat betreft de jnarken die de Luxemburgsche regeering bezit, krijgt deze laatste de verzekering, dat zij het voerdeel zal genieten van de behande ling, die toegepast zal worden op het ge heel der in liet bezit der Belgische r©+ geering zijnde marken. Langs den anderen kant laat de Over eenkomst aan de Groothertogelijke re geering toe aan de landbouwers, voort brengers van graangewassen gcscliikt voor de bereiding van brood, de over gang te vergemakkelijken van het thans ,in het Groothertogdom van kracht zijn de douanestelsel tot datgene dat door het Tolverbond zal worden ingevoerd. Wat de spoorwegen betreft, voorziet de Overeenkomst de eenmaking der uit bating van het geheele Luxemburgsche net met normaal spoor. Deze uitbating zal het voorwerp uitmaken van eene re geling tusschen beide landen en de Overeenkomst bepaalt dat zij verzekerd zal worden hetzij door den Belgischen Slaat alleen, hetzij met de medewerking van den Luxemburgsehen Slaat, hetzij door tusschenkomst van een door beide Regeeringen afgevaardigd organisme. In afwachting dat het definitieve stelsel worde ingevoerd, zijn verschillende be schikkingen voorzien die in voorkomend geval aan het Beheer der Spoorwegen van den Belgischen Staat zullen toelaten voorloopig deze uitbating te verzekeren. Beide regeeringen hebben de uitwer kingen der Overeenkomst tot het gebied van het onderwijs uitgebreid. Immers zij verbinden er zich toe eene overeenkomst te sluiten betreffende de gelijkswaardig- beid van studiën en van diploma's als mede de voorwaarden der uitwisseling van leeraars en van leerlingen. Do Overeenkomst bepaalt insgelijks dat de behartiging der Luxemburgsclie belangen in den vreemde toevertrouwd zal worden aan de Belgische consulaire agenten, in de plaatsen waar het Groot hertogdom Luxemburg geenc consulaire agenten bezit. Het is buiten twijfel dat dc uitvoering dezer Overeenkomst menigvuldige be sprekingen tusschen beide regeeringen alsmede een geleideüjke aanpassing "der respectieve wetgevingen van beide lan den, noodzakelijk zal maken. Met het oog op de centraliseering der werkzaam heden, stelt de Overeenkomst een ge mengd organisme in, genaamd Hoo gere Raad van het Verbond dat gelast zal zijn de verbinding tusschen beide regeeringen te verzekeren en de schik kingen die volgens de Overeenkomst zul len moeten gesloten worden, ter studie te leggen. Toevlucht tot scheidsrechterlijke uit spraak wordt voorzien voor al de geschil len die tusschen beide landen zouden kunnen ontstaan betreffende de uitleg ging of do toepassing van een der bepa lingen van het verdrag. De regeering twijfelt er niet aan dat bet parlement deze Overeenkomst zal goedkeuren die voorzeker de hoogere be langen van het land dienen zal. Dientengevolge heeft zij de eer, over eenkomstig de bevelen des Konings, het hierbij gevoegde wetsontwerp tot goed keuring der Belgische-Luxemburgschfl Overeenkomst van 25 Juli 1921, aan ziioe beraadslagingen te onderworpen. De eerste Minister, THEUNIS. Do r« Libre Belgique meldt De Belgische regeering is besloten, zegt men, "om onverwijld het mogelijke te doen ten einde de betrekkingen tus schen Belgie en het Groot-Hertogdom te vergemakkelijken. Zoo zal zij het Groot- Hertogdom het genot van ons binnen- landsch posltarief verschaffen Ofci zeer snelle spoorwegverbindingen tot stand brengen tusschen Brusse^ Luik en hetj Groot-li ertogdom.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1