Oe Boreiiwal in den Landbouw in Frankrijk Een foü in grootsn need Oa Belgischs Vorsten In de Sahara De conferentie van Cannes De geallieerde schulden aan Amerika Ministerie van Spoorwegen. Vrij da Decern. 1921 Kabinetsraad Zondagrast in de pers Slachtoffer ösr onvoorzichtigheid ,k3i J XXVil» JAARGANG NUMMER 302 Kerkstraat, 9 gb 22, Aalst,- Tel. 114— JL^.^k.^35"3E55!C—3 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.5Q Uitgever: J. Van Noffsl-Ds Qswdt H. Sabinus IZon op 7,4/5 onder 4,00 Eerste Kwartier den 6 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan.13, te Brussel8. Place d® la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G. i i aNBHBBBKn De kwestie van het 8-urenwerk in den landbouw is ter bespreking gebracht in de Fransehe Kamer, De heeren Capus en Compère- 'Morel hebben het Fransch Gouver nement ondervraagd nopens de In ternationale Konferentie van Gene- y e, die zich heeft beziggehouden met de regeling van het landbouwwerk. De heer Viktoor Boret, oud-mini ster van landbouw heeft doen gel den dat het noodig was eene beslis sing te nemen nopens de kwestie van het 8-urenwerk in den land bouw omdat ze als eene bedreiging boven liet hoofd van den landbou wer hangt en bijgevolg de landbou wers verhindert in volle vrijheid 'maatregelen te nemen voor de toe komst. We zijn allen daarop 't akkoord, zegde de heer Boret dat de 8-uren- dag niet kan toegejiast worde op «len landbouw, maar we moeten aan den minister van Landbouw vragen welk zijn program is in zake van landbouw. Nog verscheidene sprekers heb hen aangetoond welke ongemakken zouden voortspruiten uit de strenge toepassing der 8-urenwet. De heer minister van Landbouw heeft daarop gezegd De Interna tionale konferentie van Geneve heeft geene wetgevende macht en de (Fransche) Kamer heeft het recht de aanbevelingen niet te volgen die haar als ontijdig zouden voorko men. De minister heeft eraan herin nerd dat de vorige regeering ge vraagd heeft, dat de 8-urendag in den landbouw zou verdwijnen van de dagorde der Konferentie van Ge lieve. De huidige Regeering heeft de houding der vorige bekrachtigd en heeft op 1 Mei. eene toelichting ge zonden. de schrabbing dezer kwestie uit de dagorde vragende. Hoewel die schrabbing gedaan geweest is. heeft het (Fransch) Gou vernement, daarom de verbintenis niet aangenomen de bevoegdheid van de konferentie van Geneve te erkennen. Op zekeren tijd heeft zich de Re geering in moeilijkheden bevonden, nopens de uitlegging van den tekst van den vrede van Versailles, Daar er verschil van zienswijze bestaat nopens de bevoegdheid of 'de niet-bevoegdheid ervan, moet de ze kwestie voor het hooger Gerechts hof gebracht worden, dat alleen het vredeverdrag van Versailles kan uitleggen. De minister voegde erbij dat hij denkt Dat het internationaal bureel van het Werk en het bureel van de In ternationale konferentie, hunne be voegdheid te buiten zijn gegaan. Het (Fransch) Gouvernement dat reeds bekomen heeft dat die kwestie van het program van de dagorde zou verdwijnen, zal in zijne houding volharden omdat het inter nationaal bureel eeng onvoorzichtig heid begaan heeft met op zijne dag orde eene kwestie te stellen die niet in gunstige zin kan opgelost wor den. De Fransche Kamer heeft ver volgens met 400 stemmen tegen 78 eene dagorde aangenomen, zeggen de dat zij, die altijd op den eersten rang van hare bekommeringen, de lotsverbetering van den landbouw heeft gesteld, zich er tegen verzet dat internationale beslissingen ver plichtend kunnen toegepast worden op de (Fransche) landbouwers. In andere woorden, de Fransche Kamer wil van den 8-urendag in uen landbouw niet weten, '—r—Ch'- Het gedacht van eenen Amerikaan- schen grootnijveraar over, het 8 urenwerk. De heer Vauelam, een Ameri kaan die aan het hoofd staat van eene lokomotievenbouwerij, in wel ke 26.000 werklieden werkzaam zijn is Europa en ook Belgie komen be zoeken, Hij is nu te Brussel afgestapt. En onmiddellijk is een Brusselsche dagbladschrijver hem gaan vragen wat hij over Belgie denkt. De heer Vauclain heeft gezegd dat hij in de hoogste bewondering staat voor Belgie; dat Belgie op den eersten rang staat van alle nij- verheidslanden 1 (Dat was voor den oorlog ten min ste het geval). Belgie heeft zich in den oorlog ridderlijk, edelmoedig en roemrijk gedragen. Maar het komt er nu op aan de potten te betalen door den vijand van gister gebroken. Voor dat werk moet geheel de wereld samen spannen. Over den ekonomisehen toestand heeft de heer Vauclain het volgen de gezegd Het land om het even welk behoort niet alleen aan patroons en werklieden, alsof loonen en geld de eenige rijkdomen waren De eenige rijkdom is de voort- brengst; daaruit spruit van zelfs de noodzakelij kheid te werken. Ik vrees voor Belgie ter oorzake van den 8urigen arbeidsdag. Past op Ge blijft trappelen ter plaats; ge geraakt niet meer vooruit en daarachter komt bergaf. Indien uwe werklieden tien uren werkten in plaats van 8, deze twee uren zouden hun profijt bijbren gen dat, na enkele jaren, hun de welstand zou aanbrengen, zoo niet den rijkdom.... Ze zouden 's avonds wat meer vermoeid zijn, maar dat juist zou hen aanzetten, thuis te blijven in plaats van elders eene uit spanning te gaan zoeken, die dik wijls schadelijk is. Een volle dag werk voor een vol loon. 't Is goed gezegd, maar het is de eerste maal niet dat die aanmaaning gegeven wordt; sedert lang hebben we er de aandacht op geroepen dat XOurenwerk, in plaats van 8uren- werk eene opbrengst zou geven die een vijfde grooter is dan nu. Natuurlijk, niet in alle nijverhe den is lOurenwerk noch mogelijk noch wenschelijk er zijn ook nij verheden waar de werklieden nóg geene 6 uren daags werk hebben, tengevolge van gebrek aan bestel lingen, Maar daar waar bet werk onder geen opzicht noch lastig, noch onge zond, nodi gevaarlijk is, zou 10 urenwerk voorzeker grootelijks bij - dragen om liet land spoedig herop te beuren. Mgr. Hohmani, patriark van Syrië, roept dringend de hulp in van het. Werk der Vreemde Missiën, ten voordeele zij ner schapen, katholieken van Syrië. In onze landen die nochtans zoo hard beproefd zijn geweest door den oorlog, kunneiv ona moeilijk een gedacht vormen over het schrikkelijk lijden (her volken, welke na geteisterd te zijn ge weest door den oorlog, nog altijd ver volgd worden door de Turken. In Mesopotamie een bisschop met zijne geestelijkheid om het leven gebracht; ,meer dan 40 priesters gedood omdat zij hun geloof niet wilden afstaan; duizon- den geloovigon den marteldood gestor ven anderen verbannen, vrouwen en jonge meisjes aan de Turken verkocht ziedaar in korte woorden den grievend en toestand van zijn land, beschreven door Mgr Hohmani. Nochtans, doen de wakkere priesters, die aan de moorderijen ontsnapt zijn, heldhaftige pogingen om hunne ver woeste kerken en kapellen uit hunne pui- nen te doen oprijzen en den Godsdienst in de kristeno middens te doen herle ven. Zij smeeken ons het werk der vreem de Missiën om hun gewaden van den Syrieschen ritus, altaarlinnen, kande laars, gewijde vaten te bezorgen. Hoe pijnigt het ona hen niet te kun nen voldoen 1 Do geldmiddelen ontbreken ons daar toe. In dees tijdstip van het jaar, geeft men zooveel uit aan feesten, vermaken en kostelijke nieuwiaarsgeschenken. Ahl indien men ook een weinig wilde schen ken aan de ongelukkige broeders van ginder, welke schatten zouden wij den eerbiedwaardigen patriark, die ons me delijden afsmeekt, niet kunnen doen ge worden Het zijn de nieuwjaarsgiften geschon ken aan Jesus, zoo arm in zijn taberna kel, die wij vragen aan de zoo begunstig de christenen van ons vaderland. De giften kunnen besteld worden te Antwerpen, Hemelstraal, 23Brussel, Van Maerlandstraat, 20 Gent Oude Houtlei, 52; Luik, Boulevard d'Avroy, 134 Bergen, Rue des -Teiliers, 3. Het werk zal voor de giften gewaden ^aanschaffen en ze opsturen. Brussel, 28 Dec. De ministers ver gaderden heden te 9 1/2 ure, onder voor zitterschap van M. Theunis, in het mini sterie van financiën. Al de ministers waren aanwezig. De Raad had ter bespreking dc uit- moodiging der Fransche Regeering om zich to doen vertegenwordigen bij de in- tergeallieerde conferentie, die den 6 Ja nuari te Cannes gehouden wordt. Bij die gelegenheid onderzocht de raad wijdloopig de kwestie der herstel lingen en in het bijzonder al wat het prioriteitsrecht van Belgie aangaat. De raad hield zich vervolgens bezig met de begrootingen der verschillende ministeriecle departementen en de te neinen maatregelen om die zoo spoedig mogelijk ten bureele der Kamer neer te leggen. Dan werden eenige loopende zaken afgedaan, en de orde der parlementaire werkzaamheden geregeld. Het Belgisch Bpekdrukkersverbond, op de Kerstdagen in congres te Brussel fcrereenigd Na kennis genomen te hebben van het vertoog over de Zondagnist in het "en commentarien die het dagbladbedrijf litiokte Keurt volledig het ontwerp van wet op de Zondagrust voor de dagbladen goed. zooals het door den Hoogeren Raad van Nijverheid en Arbeid werd gestemd op 19 Januari 1921 Stemt in beginsel de afschaffing van den Zondagarbeid En stelt voor dat die afschaffing, na mens het congres, in liet collectief con tract bij dezes horaenüig worde inge- sohreven. -VW DE UITGENOODIGDE REGEERINGEN M. Briand zond een schrijven, Zondag 1.1. aan de verbondene mogendheden Engeland, Amerika, Japan. Italië en Belgie, om hen uit te noodigen zich te doen vertegenwoordigen op de volgende zitting van den Oppersten Raad, te Can nes, op 6 Januari a. s. gehouden. Op net programma staan de twee vol gende vraagstukken 1. Vergoedingen; 2. Bijeenroeping een er internationale conferentie. STAATSSEKRETARIS FISCHER NAAR PARIJS Donderdag zijn te Parijs de voorbe reidende onderhandelingen voor de con ferentie van Cannes begonnen. Dr Fischer, Duiteche Staatssekreta- ris en voorzitter der Kriegslasten Com mission, is Woensdag uit Berlijn naar Parijs vertrokken, om er aan de bespre king te gaan deelnemen. De medewerker van Le Journal te Berlijn meldt daarover, dat Dr Fis cher, behalve eeno reeks voorstellen welke hij namens het Duitsch gouver nement moet doen, uitgebreide volmacht heeft, om de onderhandelingen voort te zetten. Duitschland heeft de methode der rechtstreeksche ein mondelingsche on derhandelingen verkazen boven het ge ven van een schriftelijk antwoord, dat mogelijks aan de eischen der verbonde nen niet zon voldaan hebben. VOOR DEN VERVALDAG VAN 15 JANUARI Berlijn, 28 Dec. «Lokal Anzeiger» weet te melden, dat Duitachland in alle geval toch 250 miljoen made-goud zal te betalen hebben op 16 Januari., NOG HET BELGISCH VOORRANGS- RECHT. BELGIE'ZOU GERUST MOGEN ZIJN? De Figaro schrijft het volgende Indien men zicli to Berlijn optimis tisch toont omdat men al zijn hoop op Engeland plaats, te Brussel wordt Frank rijk ervan beschuldigd, een overeen komst met Engleand te willen sluiten ten koste vim het Belgisch voorkeur recht. De Belgen rekenen op het cabinet Theunis, dat als een zakenministerie aanzien wordt, om do financieele on eco- nimische heropbeuring van het land te bewerken. De openbare schuld bedraagt niet minder dan 35 milliard frank, en do meerderheid van het Parlement spreekt zich ten voordeele van een krachtdadige politiek, ten opzichte van Duitsohlana uit. De Belgische dagbladen geven aan een groote ongerustheid lucht, die, wij ho pen het, door de Fransche regeering zal gestild worden. De Fransch-Belgisch^ samenwerking is nuttiger dan ooit, want alles laat voorzien dat de debatten te Cannes woelig zullen zijn.. Uit de Journal Geen enkel misverstand tussclien Frankrijk en Belgie, aangaande den grond der kwestie van den staat van be talingen, is mogelijk. Waarom zijn de Belgen wantrouwig? Omdat zij een her ziening van den staat van betalingen vreezen. Waarom pakken zij Frankrijk aan? Omdat zij onze regeering ervan ver denken, aan dit ontwerp een min of meer formeele medewerking toegezegd te heb ben. Het is hier dat wij halt moeten roepen. De heer Briand verklaarde Zaterdag nog, in de Kamer, dat Frankrijk de han den geheel en al vrij heeft. Dit wil zeggen dat ons land moet be reid zijn met Belgie den strijd tegen de hersenschimmige combinaties van den heer Lloyd George aan te binden. Laten wij" de fout niet begaan ons te verdeelen, op het oogenblik dal de engste eendracht noodig is, om onze gemeenschappelijke belangen, die op gelijke wijze bedreigt zijn, te verdedigen. DE AANKOMST DER AFGEVAAR DIGDEN Cannes, 28 Dec. De Engelsche, Amerikaansche, Japaansche, ïtaliaan- sche, Belgische en Fransche afgevaar digden, die aan den Oppersten Raad zul len deelnemen, zullen allen in hetzelfde hotel afstappen, alwaar twee verdiepen voor hen voorbehouden zijn. Do Opperste Raad zal zijne zittingen houden in de groote vergaderzaal van den Cercle Nautique langsheen de zee. Deze conferentie zal een achttal da gen duren. M. Lloyd George zal in dc villa Va- letta afstappen, welke door Mevr. Orr- Lewis te zijner beschikking gesteld is. Alles in 't alles zullen de afgevaar digden samen een 200 in getal zijn. De Amerikaansche afgevaaraigden Bullen op 29 December aankomende Engelscnen pp 1 Januari en de anderen op 5 Januari. Men meldt uit Cleveland (Ohio) In den loop eener redevoering in de Handelskamer uitgesproken, zegde M. Justice Clark, lid van den Oppersten Raad der Vereenigde Staten, dat de ge dane ooiiogsleetiing der geallieerden aan ^Amerika als nietig verklaard moesten worden, aks een blijk van rechtvaardig heid en genegenheid tegenover de Sta ten, die grooter opofferingen hadden ge waagd voor het gemeenschappelijk be lang dan wel de vereenigdo Staten. Vervolgens, zich plaatsend op een praktisch commercieel standpunt, zegde nij, dat die schulden een te zwaren last zijn voor die landen cn dat de vernieti ging ervan, het hernemen der wereld- sche handelsbetrekkingen in groote mate aanmoedigen zou. V Gisteren namiddag had in het krijgs- gasthuis der Kroonlei, te Eïsenc, een erg ongeval plaats, wederom toe te schrijven aan de onvoorzichtigheid van het slacht offer. Een der knechten, de 22-jarige F..., had zich naar den kelder begeven, om hout te gaan halen voor de verwarming Hij vond er in het hout een slaghoedje en wilde het losvijzen. Eensklaps ontplofte het slaghoedje en do onvoorzichtige werd al de vingeren afgerukt en erg aan het gelaat gewond. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De krijgsauditeur heeft een onderzoek geopend, om te weten hoe en door wien het slaghoedje in |iet hout geraakt Het Tijdschrift der Witte Paters vort Afrika, kondigt een belangwekkend ver* haal af van den doortocht onzer Belgi sche Vorsten langs Gardaia en Langho* not, tijdens hunne reis door Noord* Afrika. De autos doorsnorren, zonder stil to houden, de stad Gardaia cn richtten zich regelrecht naar de kerk. Het eerste be zoek Hunner Majesteiten is voor den Kim ning der Koningen. Van den dag te vo ren hadden zij reeds eene gelezen Mis aangevraagd, ten einde hun Zondags* plicht te kwijten, en op het gestelde uur waren zij ter'plaats. Zij werden aan de deur der kerk doos de missionnarissen ontvangen, en naar de hun voorbehouden plaatsen geleid. De kerk was vol niet officieren vair- hel garnizoen te Gardaia. Aanstonds ving de H. Mis aan. Do Belgische Vorsten toonden er zich ware, overtuigde christen. Men zag dat zij zich wezenlijk in tegenwoordigheid gevoel den van Dezen die in den Hemel heerscht, en van Wien alle Vorstelijken afhankelijk zijn Die God. welken zij aanbaden in de nederige kerk der woes tijn, is dezelfde die verblijf houdt in hot paleis te Brussel. De H. Mis die zij bij woonden is dezelfde die wordt opgedra gen in de koninklijke kapel; en hier, zooals ginder stuurden zij tot God lninn* bede voor liet heil van hun teergeliefd Belgie. v De menigte der inlanders, die de ko ninklijke rijtuigen was gevolgd van bij het binnenrijden der stad. bleef aan de kerkdeur staan en bewaarde een eerbie dig stilzwijgen. Het feit, dat een aardsche koning iri deze nederige kerk ging bidden voora leer zelfs de officieele overheden to gaan »begroeten,_ maakte den diepsten indruk op die buitengewoon goMsdicnstige Mu- zulmaansche volksstammen. Hij vreest God zegden zij, en zulks deed de Ko ning der Belgen nog hooger in hun aan zien stijgen. Zij kregen ook de overtuiging dat dii godsdienst, door de missonnarissen ge predikt, niet zoo verachtelijk is als A l ien in hun land vermeenen, daar zells de koningen denzelven aankleven; dat hij niet. zoo valsch is, als men hun wijs maakt, daar zelfs de koningen, die naai* de meening der iuboorlingcn, alles moe ten weten, denzelven beoefenen. Na de H. Mis mochten wij onze eer betuigingen aanbieden aan Hunne Ma jesteiten den Koning en dc Koningin. De Koning nam de eerste 't woord. Hij dankte ons, om wel zoolang te heb ben willen wachten, ten einde hun toe te laten de H. Mis bij te wonen. En daar wij hem zegden dat dio kleine moeite ruim beloond was door de groote eer ons aangedaan, vervolgde Koning Albert Ik ken reeds lang de Witte Paters. Ik had do gelegenheid uwe medebroeders te jleeren kennen en hoogschatten "in Bel- gisch-Kongo. Uw werk in Afrika is op recht wonderlijk en waardig van uwen stichter, den Kardinaal Lavegerie. Ik bewaar van de Witte Patei's het beste aum denken! Hare Majesteit de Koningin deed ver volgens met groote belangstelling na. vraag naar onze werken, en de moeilijk heden die wij moesten ontmoeten in do»* Muzulmaaneche gewesten. VERKOOP VAN OP VOORHAND GESTEMPELDE POSTZEGELS In sommige postkantoren worden er op voorhand gestempelde postzegels van 1, 2, 3 en 5 centiem te koop geboden, bestemd tot het frankceren van druk-, werken en nieuwsbladen. Die postzegels mogen bij geen hoeveel heden van minder dan duizend stuks verkocht worden. Er staat een gestempeld merk op, be staande uit den naam van het kantoor en het jaar der stempeling. Zij zijn gel dig gedurende dit jaar en gedurende de eerste twee maanden van het daaraan volgende jaar. De door middel van op voorhand ge* stempelde postzegels gefrankeerde zen dingen moeten bij hoeveelheden van ten minste'duizend stuks aan het winket van een postkantoor afgegeven worden. Die zegele zijn waardeloos wanneer zij op in de brievenbussen geworpen zen* dingen geplakt zijn. liet minimum van duizend stuks wordt niet vereischt bij liet inbrengen van nieuwsbladen die rechtstreeks van de uitgevers komen. t FRANKEERTnG DER NIEUWS BLADEN EN TIJDSCHRIFTEN In afwijking van artikel 15 van hef Koninklijk besluit van 20 September 1920* blijft het JKfftj van de gefrankc<u>

De Volksstem | 1921 | | pagina 1