51 Eerbied voor onze gesneuvel- den a.u.b. too sosiaiistso Het H, SakrEmeDtskenares Tempeest ep ie Belgische kust Zaterdag Decern. 5921 Een politieke cneeriijkiieid NIET SCHULDIG onfclaa& fêiBisferia ïan Spasrwsp. Een cs. ccri per draadlaozsn telefoon Het Belsiscti Road Kruis en de Watsileidingziekfen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. XXVII* JAARGANG NUMMER 393 114 3I> J^Gt33,X^J*k.JZ> 8 CENTIEMEN - ■WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ndffül-Db Genot H. SSilvester |Zon op 7,40 onder 4,01 Barste Kwartier den 6 Publiciteit bulten hot Arrondissement Aalst, zich te wonden tot het Agentschap Havas, Adolf Maxlaan,13, te Bretel8. Place de ia Bourse, Parijs on 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 i Tn een zijner laatste nummers Schrijft Vooruit een artikel te gen den Heer Minister Moyersoen, ivaarin hij zich afvraagt of Minister Devczc aftreden zal, ofwel of hij, Minister Moyersoen zal doen ont slag nemen omdat deze laatste in den stoet stapte om onze gesneuvel de helden te behuldigen en in de- welke de vlag van den socialisti sche!! soldatenbond gedragen werd met aan top een soldaat die onder zijn voet zijn geweer verbreekt. En Vooruit uit die plechtige hulde- betoog van een heele stad, raapt iets uit waarmee hij politiek voeren kan. De feiten op die wijze vooruit ge bracht zijn onjuist. Als er besloten werd over te gaan tot de plechtige teraardbestelliug van acht lijken onzer Aalstersche gesneuvelde helden, werd door de stadsoverheid opgeworpen dat het niet aannemelijk was in een stoet te gaan met het zinnebeeld van La Louvière zichtbaar aan top van een vaandel. En eerst werd dus besloten, geen vlaggen in den stoet toe te laten. Op .verzoek van den Bond der Ver minkten en van den Nationalen .Strijdorsborid, werd aan de stads- overheid gevraagd die maatregel in te trekken. Inderdaad, beide bon den, fier over de vlaggen hun dooi de stad geschonken, hielden er aan achter hunne vlag, met driekleur doorstreept, te stappen. Er werd gewaagd aan de socia listen, hun manneke met zijn ge- weerke te huis te laten. Zulks vonden ze moeilijk, imtnr iter -i-CTcrr— zitter van den socialistische» Sir ij - dersoond zelf vond dc beste oplos sing met dat manneken te omfloer sen en zoo zal mén er niets van Zien Zulks werd gedaan, 't sol daatje met zijn geweerke onder den voet. werd achter een zwart doekje gestoken en dus... het was niet meer te zien en kon geen schande verwek- ken; Oprecht hij was in den stoet im t, hij v, as verdoken. Wie heeft achteruit gedeinsd? Mijnheer Moyersoen? de stads overheid?... De socialisten, die be grepen dat liet niet kon zijn helden te huldigen die fier hun Vader land en het Recht verdedigden en voor dit/Ideaal vielen met het zinnebeeld van een soldaat die zijn geweer in stukken slaatde socialis ten die op dien oogenblik begrepen lat een zinnebeed van zuiveren poli eren aard misplaatst zoude weest zijn, En dus Minister Moyersoen, wiens eerlijke vaderlandsche gevoe lens en wiens toegevendheid in al les voor niemand onbekend zijn, stapte in een deftigen stoet die ie ders bewondering verwekte. Maar zoo men zegt in 't Frausch: chassez le naturel il revient au galop pas is die plechtigheid voorbij, of de socialisten.geklopt met de-laatste kiezing en nog vol woede en gramschap vonden daarin een gelegenheid om politiek té maken. Daartegen zal worden geprotes teerd door alle deftige inwoners van de stad. Het is ongehoord rond de lijken onzer gesneuvelde helden politiek te voeren. Een misprijzen voor de socialistische handelwijze zal alge meen zijn. Eerbied voor onze Hel den Zonder onderscheid van stand, van rang, van philosofisehe of poli tieke opvatting, een algemeene Hulde brengen we aan Hun allen en altijd, Oud-strijders! u ziet nu wat de socialistische Strijdersbond voor doel heeft polilick te maken zelf bij de plechtige teraardbestellliiig onzer gesneuvelde makkers. Poli tiek! niets dan politiek. Uwe belan gen, uw eer als oud-strijders zijn van geen tel... eerst en vooral poli tiek! Dat zult ge niet dulden, bij dien bond zult ge niet blijven. Oud-strij ders moeten hand in hand werken, buiten politiek, 0111 hunne rechten te verdedigen en om in roem te be houden buiten politiek de glo rierijke nagedachtenis hunner mak kers gevallen op bet veld van eer. EEN OUD-STRIJDER. Motel der Kcaactie. tv e verne men uit de beste bron dat de be doelde ving der socialisten in den stoet werd toegelaten buiten de weet van M. Moyersoen, De visas voor Zwitserland afgeschaft Berne, 29 Dec. Het departement van rechtswezen en de politie deelt mede, dat tengevolge van een gesloten overeen komst, de visa tusschen Belgie en Zwit serland van af 15 Januari a. s. afge schaft worden. Het reispas zal volstaan om toegelaten te worden. De doorstoken reispassen, enkel geldig voor de terugreis naar Belgie en de ligita- ticstukken aan Belgen door vreemde mo gendheden afgeleverd, 'zooals het Duitsch personalausweis en het Hollandsch gunstreispas, zullen nog van visa moeten voorzien zijn. Ook de Belgen, die naar Zwitserland gaan om er werk te zoeken, en wederkee- rig de Zwitsers die met hetzelfde doel naar België komen, blijven aan de ver plichtingen van het visum onderworpen. 52° vervolg. De aanwezigheid van die er bij ko mende getuigen was echter, zooals Mau- /.tui- - nel begreep, hoogst wenschelijk. Het gehikte Hein den weerbarstigen Marcholti gerust tc stellen, hij zond om jm en papier, en toen alle aanwezigen, op verzoek van dokter Moran gezworen luidden liet stilzwijgen te bewaren, zoo lang du man leefde^ werd een uitvoerig v. i.'iag van dc moordzaak verkregen. Daaruit bleek, dat Marcbetti na door H\\ -011 ontslagen te zijn, een woning in "Westminster gehuurd had, maar voor hij vertrok, had hij zich dat stilet van Biephan Hnvérfiela toegeeigend, dat hem als hot beste instrument had toege schenen, om zijn voornemen ten uit nemen ten uitvoer te brengen. Gedu nde eeuigc dagen had hij in de buurt rondgezworven, om op een goede gele genheid te wachten, die hem eindelijk «»p den mistigen avond gewerd, toen hij Lawson en Btophan in Pall Mall van el kander afscheid zag nemen. Den eerste hagaande en spoedig inhalende, ging hij er toe over een van zijn verschillende plannen, die hij to voren bedacht had, .uit te voeren. Ik verzocht hem zeer nederig mij Wut geld voor mijn ongelukkigen broe- altijd nederig Hu goed, gij geeft mij niets voor niets, dat begrijp ik. Maai- wat wilt ge mij betalen voor een nieuw stel sel, dat ik heb uitgedacht een stelsel dat niet falen kan? Iïij "antwoordde Loop naar den duivel met je stelsels! maar hij luisterde er toch naar, want hij was even inhalig als gemeen, en ik had hem reeds een stelsel geleerd, waarmee hij niet veel gewonnen had, ofschoon het ten laatste roÉlukto ovenals alle stolsels. Ditmaal maakte ik het hem moeilijk mij te begrijpen, ihaar hij snapte het toch eu zei Marohetti, gij verweuschte dief..., hij had altijd zoon liefelijke manier mij aan te spieken, ik geloof dat er iets in zit. Er zit een fortuin in, hield ik hem voor, maar voor mij ls hot waardeloos, omdat ik geen kapitaal heb. Geef mij een potlood, dan zal ik u in een paar minuten laten zien hoe het werkt. Ik had hém mee genomen naap St. James' Park, en nu bracht ik hem over het grasveld naar een bank achter wat struikgewas, waar op wij beiden gingen zitten. Ik keek rond. Niemand in 't zicht; niets dan mist en duisternis. Ik trok mijn stilet en paf er was oen schurk minder in de wereld. Ik haalde het geld uit zijn zak ken; het was een aanzienlijke som in Engelsche banknoten, en daar was ik bli j om, want ik had nog maar een paar shillings van mij zelf over. Och, de po- DE DAGORDE De dagorde van het wederlandsch Heilig Sacramentakongres, dat in 1922 te Rome gehouden wordt, is met de goedkeuring van Z. H. den Paus vast gesteld als volgt Woensdag 24 Mei. Ten 4 uur, al gemeene openingsvergadering op den St-Damasuskoer of in de Pignazaal, on der het voorzitterschap van Z. H. Paus Benediktus XV. Het adres van de kon- gressislen aan den Heiligen Vader zal gelezen worden door Z. Em. Kardinaal Vincent Vannutelli, éere-voorzitler en beschermheer van het; bestendig komi- teit. De Paus zal antwoorden mot eene redevoering. Donderdag 25 Mei (O. - H. Hemel vaart). Ten 9 uur, Pauselijke Mis in St-Pieters. Ten 4 uur, tweede algemeene vergadering in St-Pietets of in het. Vati- kaan. Redevoering' van Mgr Heylon en van Z. Em. Kardinaal Pompili, Vikaris •van Zijne Heiligheid, plechtig lof. Vrijdag 26 Mei. Ten 7 u. 1/2, kotn- muniemis in iedere nationale kerk met korte onderwijzing in de landstaal. Ten 10 uur, groot Ponlifikaul Officie in eene Basiliek van Rome. Ten 4 uur, derde al gemeene vergadering in St-Pieters en plechtig lof. Zaterdag 27 Mei. Ten 7 u. 1/2, kommimicmis in de nationale kerken. Ten 10 uur, groot Pontifikaal Officie in eene Basiliek. Ten 4 uur, vierde algemee ne vergadering in St-Pi.elers en plechtig lof. Zondag 28 Mei. Kerkelijke dien sten lijk de twee vorige dagen. Ten 4 u., vijfde en laatste algemeene vergadering in St-Pieters en plechtig lof. Maandag 29 Mei. Kerkelijke dien sten lijk de vorige dagen. Ten 4 uur, plechtige processie van het Heilig Sa- kramen t in het Vatikaan in bijwezen van den Paus en sluiting van het kon- gres. BIJTREDENEN Hot Bestendig Komiteit heeft reeds een zeker getal bijlredingen ontvangen van Bisschoppen. Naar verzekerd wordt zullen de Bisschoppen, die liet Heilig Rcmie ïn 1923 en 1924. VOORWAARDEN WAARIN DE POSTKAARTEN MOETEN VERKEEREN Het Beheer van Posterijen vestigt de aandacht van het publiek hierop, dat ton minste de rechterhelft van de voorzijde der postkaarten geheel tot het adres van den bestemmeling en de dienstaanwij zingen moet voorbehouden worden. Ilet.gebeurt dikwijls dat postkaarten van privaat maaksel deze voorwaarde niet vervullen. DIENST DER INTERNATIONLE - TREINEN Onderrichtingen werden gegeven op dat al de internationale rijtuigen in ver keer tusschen Beigie en Zwitserland, en waarvan de levering door ons dient te fesehieden, binnen den kortst mogelij- on tijd en ten laatsto op 1 Juni a. s. ge kozen worden tusschen de rij tuigen type Belgischen Staat van den jfongsten bouw, met uitsluiting van de Duitscho dor te geven. Hij lachte mij uiten vroeg Litie zou mij niet gevonden hebben, al jjiij, of ik ooit gehoord had, dat hij geld ware zijn zakken ook ledig geweest wj wijze van aalmoes weggaf. Ik dacht, ik had mijn plannen gemaakt maar wat ik dacht, maar ik antwoordde, nogjdit maakte alles gemakkelijk. Ik snelde naar den ingang van het park aan den kant. van Westminster, ging er. met ver schillende anderen uit, wien gelast werd haast te maken, daar de poorten weldra zouden gesloten worden, en voor "ik naar mijn kamers ging, wisselde ik een dei- banknoten in eene herberg. Dat was dwaa3, maar ik geloof, dat net hel eeni- ge dwaze ding wos, dat ik ooit deed. Den zelfden avond rees ik rechtstreeks naar Livorno om mij bij mijn broeder te voe gen. Ik geloof, dat ik nooit verdacht werdmaar het zou in elk geval niet ge makkelijk zijn geweest mij op het spoor te komen. Ik had geen druppel bloed op mijn kleeren; ik had, toen ik de brug over kwam, het stilet, m het water ge worpen, en bij mij thuis had ik de men- schen, die mij als oen Franschman onder den naam van Martin kenden, gezegd, dat ik met de volgende boot naar Parijs zou»vertrekken. Het overige, van Marchetti's geschie denis was spoedig verhaald. Hoe weinig hij ook voor een ontdekking, vreesde, had het hem tach, alles goed beschouwd, als een wijze voorzorgsmaatregel toege schenen, den Atlantdschen Oceaan over te steken. Hij had derhalve geen tijd laten verloren gaan met overtocht naar Rio de Janeiro te nemen voor zichzelf, zijn broeder en diens vrouw. Daar, eu in dó andere deelen van Brazilië, bad hij fewoond, totdat hij, gelijk hij het noem- e, de noodlottige ramp ondervond, bei de deelgenoten aan zijn vlucht door de gele koorts te verliezen. Hij was tot tra nen Jtoe bewogen, toen hij over hun dood rijtuigen die ons door de Internationale Commissie van matcriaalherzameling werden toegekend. Al de diensten welke op dit oogenblik tusschen Belgie en Zwitserland bestaan, blijven behouden. Met ingang - van 1 Februari 1922 wordt trein n. 2 (vertrek uit Londen te 9 uur en Oostende-kaai te 16. 25 u.) ver sneld en zal te 7.16 in stede van te 8.25 te Bazel aankomen, zoodat hij zijn aan sluitingen naai* Luzem-Milaan zoowel s winters als 's zomers behoudt. Bovendien wordt met ingang van 1 Juni a. s.. een nieuwe verbinding Oos- tende-Chur ingesteld, door middel van een rijtuig I-II in treinen 16 en 15. Het zwemdok te Luik gezonken Luik, 29 Dec. Het zwemdok op de Maas is Woensdag avond gezonken. Men weet dat de kabienen en het cha let van den bewaker rusten op 18 boot jes, waarvan er 14 gezonken zijn. Die bewaker bemerkte dat heel 't ge vaarte naar eenen kant begon over te hei- len en had spoedig de hull) van arbei ders-specialisten ingeroepen. Het was evenwel te laat en 't gansche dok zonk naai- omlaag. Deze ramp is tc wijten aan de droogte die in de streek bijzonder hevig was. ONGELUKKEN Wij hebben gisteren, de heldhaftige redding gemeld van de vischsloep «Ger- maine 616 te Gravelines thuis hoo iende en welke door de Oostendsche red- .dingsloep binnengehaald werd. Eene andere sloep van Gravelines, de G. 122Ü was zoo gelukkig niet. Deze sloep wilde door eigen middelen de ha ven binnenvaren, doch miste de vaar geul en strandde ten Oosten der haven. Gelukkiglijk konden de opvarenden ge red worden, doch de sloep zelve werd in weinige oogcnblikken tijds, door de woe lige golven stuk geslagen. Overal werd aan. kust werken groote schade veroorzaakt. Te Duinbergen zul len de hcrelellingsworken verse i i ei done ten Oosten, is het metselwerk, dat geheel in beton armé opgericht was, groot elijks beschadigd. liet beheer van Bruggen en Wegen heeft de noodige maatregelen ge nomen om eene gebeurlijke uitbreiding der schade te voorkomen. Te Oostende zelve heeft men eene on rustwekkende ontdekking gedaan. Men heeft namelijk bevonden, dat heel het metselwerk van den dijk, van aan het Kursaal tot bij den ouden vuurtoren, letterlijk hangt daar het zand er van onder weg gespoeld is. Natuurlijk zal hier ook tot dringende en veel kostende werken moeten over gegaan worden, Zooniet zou heel het ge vaarte kunnen instorten. DE WESTHINDER AAN T DRIJVEN Tijdens het hevige tempeest is de vuurboot <c Wesfchinder in Noordelijke richting aan 't drijven gegaan. De grooto sleepboot van Oostende vaarde in den avond uit om de vuurboot op te zoeken, doch kon hem niet vinden en moest on verrichter zake naar Oostende terugkee- ren. Donderdag morgen, rond 3 uur, werd sprak, maar hij betoonde niet de minste ontroeringen had die blijkbaar ook nooit gevoeld noch over de misdaad, noch over den man, die er ten onrechte van beschuldigd was geworden. Wat den laatste betreft, kon hij dan ook niet in zien. hoe. Signor Avrafil hij be doelde Haverfield die vrijgesproken was, zich over iets te beklagen kon heb ben. Hij had ziin gemoed willen ontlas ten, omdat hij net geval nog nooit aan iemand verteld had, behalve dan aan zijn broeder; maar hij had het overbodig en zich niet verplicht geacht de onschuld van een man, op wien de politie toch geen vat had, aan het licht te brengen. Hij zelf had, naar het scheen, meerma len gelegenheid gehad met de Brazi- liaansche politie in aanraking te komen. Hij maakte er geen geheim van, dat hij, na het geld van Lawson tot den laatsten penny verdobbeld te hebben, een afwis selend leven had geleid en de zeereis, die zijn laatste hier op aarde zou blijken te worden, was dan ook enkel ondernomen, omdat luj den grond van Punambulo te heet voor zich gemaakt had om er op te staan. Toen het bleek, dat Marcbetti niets meer te vertellen had, haastte Maule zich de bandteekeningen van den stervende, den dokter en de verpleegsters in te za melen eu de geeehreven verklaring, waarop deze namen nu geplaatst waren, overluid voor te lezen. En deze verkla ring zou openlijk bekend worden ge maakt, zeide hijen wel bij de eerste mo- gelijke gylegonlyeid; welken uitslag ze de Westhinder ontmoet door de Har wichboot Roulers De Westhin» der bevond zich alsdan ten Oost-Zuid* Oosten van de boei van Thornton Ridge, op 150 meters van de plaats waar het an ker vast zat. Aan boord bevinden zich een tiental vuurwachters-matrozen. Donderdag namiddag werd in de s(& tie van draadloozen telefoon, ingericht op den Eiffeltoren tc Parijs, een concert gegeven. De genoodigden waren de le den van den Luchtvaartclub van Belgie, vereenigd in hunne feestzaal, to Brns il. Het concert, werd te Parijs bijgewoond door M. Paul Laf fout, onderetaalssek re tails voor Posterijen, Telefoon en Tele graaf. Verscheidene kunstenaars der Porij zer schouwburgen heten zich hooren, on der meer Mej. Yvonne Printemps, ALM. Noté, Lucien Guitry en Sacha Guitry. M. Alfred Brun speelde eene romance voor riool. De verschillige kunstenaars werden door de genoodigden te Brussel'gehoord, alsof deze in de zaal van den Eiffeltoren zelf aanwezig waren. Daarna nam M. Paul Laffout het woord en zegde Voor de eerste maal laat de slem van Frankrijk zich officieel, door mid del van den draadloozen telefoon over dc grens hooren. In deze plechtigheid kon niets ons aangenamer zijn, dan onze stem te richten tot het edele Belgie, aan wien zoovele roemrijke cn smartvolle gedenkenissen ons binden. Eens te-meer wil ik luide verkondi gen, welke genegenheid alle Franschen hunne Belgische broeders toedragen en stuur ik onze ^bewonderende hulde aan den grooten Kouing, ridder van de eer en van het recht, en aan hare beminne lijke Majesteit de Konjngin. Moge het nieuwe regiem der draad- looze betrekkingen, de solidariteit welke tusschen onze beide volkeren op de slag velden van den grooten oorlog bezegeld is, immer sterker en sterker maken. Ora deze plechtigheid tc sluiten, zong mn£-de Brrthrmrr.mm pn rlp Af nr. Men weet dat onder de voornaamste doelen des Roodo Kruis van Belgie, vooral het stelselmatig bestrijden in aanmerking komt der waterleiding-ziek ten en vernietigende besmettingen. Gehoor gevende aau de uitnoodigin- gen der Roode Kruis vereenigingen, ziju de heeren Professoren Bayet en Malvoz, leden der Geneeskundige Akademie, door het Belgische Rood Kruis als afge vaardigden ter Internationale Vergade ring van Oost-Europa, gehouden te Pa rijs" van 14 tot 17 December, gezonden geweest, ten einde de afweringsmiddelen dier ziekten voor te leggen en in te stu- deêren. Tot nu toe, hebben de werkzaamheden dier vergadering en barer voordrachten, nog niet kunnen bekend gemaakt wor den. Niettegenstaande mag u van heden af gezegd worden, dat het deel, dier twee wijsgeeren bijgedragen, ontzaglijk groot, zou teweeg brengen, daarover gingen zijn gedachten nog niet die gevolgen zou den misschien meer dan eén omwente ling veroorzaken. Toen allen geteekend hadden, en Maule na de voorlezing het stuk bij zich had gestoken, verlangde dokter Morau nog even met den zieke alleen gelaten te worden, en gedurende het eerstvolgende half uur had de philosoof de spraak zaamheid van een der verpleegsters te verduren, wie het blijkbaar genoegen deed in zoo'n interessante zaak betrok ken te zijn geworden. Zij hoopte werke- lijk^ zeide zij, dat mijnheer Maule het niet noodig zou vinden in de een of an dere mededeeling, die hij aan de pera *zou zenden, haar naam te noemen, be doelende natuurlijk, dat zij hoopte van wel. Was het waar, dat die arme mijn- hoer Stephan Haverfield door zijn vader met een shilling was afgescheept? En zou zijn broeder hem zijn erfdeel terug ge ven, nu de utispraak der jury in 't gelijk was gesteld? Er bestond feitelijk geen mogelijkheid, dat Marchetti herstellen zou; maar indien hij, als door een won der, eens weer beter werd? Zou dat niet vrij lastig kunnen worden voor dege nen, die zich onder eede verbonden had den te zullen zwijgen? En zoo voort, met een schrillen woordenvloed, totdat de doktor, op wion Maule gewacht had, weer verscheen, hem bij den arm nam eri hem naar buiten in den vochtigenk storma.chügen nacht voerde. Ts de man dood? vroeg Maule. Neen. maar hij .zal den nachfc iilej

De Volksstem | 1921 | | pagina 1