Nisawjaarweasch en Kieawjaarsdag YLAAMSGHE BÖOGESGHÖÖL 't Mgisske prioriteitsrecht Het antwoord van M. Woests Oe schippers bij slnistar Moyersoen Zondig 1 Jacnarl Maandag 2 Januari 1922 van A'. ABONNEMENTEN OP NIEUWSBLADEN REIZEN naar DUITSCHLAND Êilolsterts vaa Landfcoaw De Conferentie van Washington ^SENAAT. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. XXVIII' JAARGANG NUMMER Tel. 114SO CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.50 üitgeyer; J. Van Notfhl-Db Gsctt H. Bes lij lenis Zoo op 7,46, ouder 4,02 H. Adelurdus Zon op 7,-16 onder 4,03 Ecrsie Kwartier den 5 Pnbllelt.il bullen h»t Arrcmdlsasm.nt Aalst, «ieh te weeden tot het Ageutaohap Rata».Adolf M«l»an.l3, Ie Brussel- 8. Place d. Ia Bourse, Parijs - en 6. Beam's Hcfc oud jaar is gekist, Genageld en begraven; En 'fc nieuwo, korte nadien, Kwam schielijk aan to draven. Zoo 'fc oude was, zoo zal Waarschijnlijk 't nieuwe zijn* Vervuld van koud en heet, Van lieflijkheid en pijn,. Een dingen wenseh ik u, En mij en allen samen. Het oude jaar en 't nieuw. Te doen, in Goaes namen, 'Van aan den eersten da« Tot aan den laateton tuk, - Eene lange keten zijn Van chrisicnweerd gelukt Dat is, don wille Gods In alles ga to slagen, En lief of leed gelijk Met kloeken moed te dragen) Want, wee of weelde, welk Van beiden 'fc zwaarste laat, En 'fc ergste nagevolg, Op onze zielen tast En weet ik l God alleen, Hij weet, en hij zal 't wijzen* ïk wensche 't u en mij, lil 's hemels paradijzen l Nieuwjaarsdag is een volksdag; een Rangrijpend, hertelustig, dankend en af- smeekend feest. Wensclien stuurt men aan elk en ieder. Heden krijgt men vollaards, engel kok ile- of nieuwjaarkooken die een over blijfsel zijn van de oud-lieidensche offe randen die den God van Lauwe, of Ja- nuarius, dat is Satan, geda«*. wierden. Zoo Christus door het doopsel onze hei- densche zielen, zoo heeft Hij door het christendom onze heidensche zeden en februiken christelijk en heilig genu e heidensche uollaard of peperkoek is de christelijke engelkoek geworden, cn het geschenk van het Heilig Christen kind de goddelijke Gif te des Vaders. Eertijds gaf men allerhande geschen ken, zooals handschoen, spellen en zoo voorts. Daarom weefc men in Engeland nog van pin moneygl< ue money, spel- ïengeld, fiandschoengeld, en, in onze re keningen, vindt men, op Nieuwjaardag: Hem zoovele voor coecglielde Weer klank uit oudere tijden is zeker ook ons rijmke van 'k Wensche u 't nieuwe en 't oude, Een paar handschoen voor de koude, En een perruque met haar 'k Wensche u een zalig nieuwjaar. De landslieden rond Hippo, in Afrika, zegfc Sint Augustijn, plegen op mcuw- 'jaamacht tafels vol etolijke ware in huis te stellen, overtuigd dat het jaar gaat af- loopen zoo het met den eersten begon nen is. Men placht ook den zegen des iaars op .vandaag te verzoeken, te voorspellen, en te verbeelden in allerlei gebak met vruchten daarinvan daar is het dat de Engelschen hunne plv/m puddings of pruim- en rozijnpoddingen gehouden nebben, en wijlieden onze koeken van oranje en amandels in o-ebakken zijn, zoetekoek en speculoos. Dit laatste hee- ten do Franschen nog, meteen oud hei- denschen naam, marlis panis, marsham of masse painzoo de onversfcandigen daarvan gemaakt hebben. In Veurno Ambacht hebben ze ook nog eenen licidenschen naam behouden voor hun niéuwjaarsgebak een strine, zoggen ze, net zoo als men voortijds te Rome koutte van strenae; étrennes zeg gen de Fransehmans. Alzoo schijnt het dat al het koekge- bak, zoowel bij ons als bij de ander®, vol keren, zijnen oorsprong heeft in d® reli gie. De bijgeloovigheid en de valsche plechtplegingen van den eersten des jaars doen dikwijls vergeten hetgene in fc Evangelie staat, te weten dat op» heden de Zoon des Allerhoogsten den naam Jezus gekregen beeft het volgend oud liedje diene tot herinnering O zoete 'Jem, God sn mensch, Voet' mij de gunst daar ik nSar wenseh: Komt spant mijn hertê eens op het raam Bi ïdv.tt-r r daar uwen zoeten naam Beschrijft hef mf van mijn gemoed Met 't purper van Vu dierbaar bloed jS'chrijjt Uwen naam dat ik bemin3 Dam honderd duizend keer en in. Wij zullen op dezen dag niet nalaten G-od nog eens te bedanken voor al de wel daden, het vorige jaar van zijne goed heid bekomen, en vergiffenis te vragen over de bedreven® zonden. De christenen wenschen elkander een Zalig Nieuwjaar! in hunnen mond pas sen die woorden best; zij zijn als een ge bed, cn laten wij ze niet door eene min of meer hetdenscbe spreekwijze vervangen JOANNES, Het volgende verzoekschrift is naar den heer Theunis, minister-voorzitter, gezonden Mijnheer de Eerste Minister, De ondergeteekenden, katholieke Pro vincieraadsleden van Oost-Vlaanderen (waaronder twee kiïstene demokraten) Van oordeel dat in het belang der Vlaamsche bevolking, in het belang van 's Lands eenheid en toekomst en om de rechtvaardigheid, het gebiedend nood zakelijk is de volstrekte gelijkheid in rcehten zoo als in plichten te verwezen lijken tusschen Vlamingen en Walen Inziende dat in zake hooger onderwijs do gelijkstelling voor de hand ligt door do vorvlaamsching van eene der twee Staatehoogescholen Inziende dat dergelijke, rechtsherstel lende oplossing aan eenieder in ons land de mogelijkheid en volstrekte vrijheid zal bieden hooger onderwijs te genieten, naar keuze, in het Vlaamsch of in het Fransch Drukt bij de Rcgeermg den vurigen wensch uit dat met behulp van Kamer en Senaat de vervlaamscliing van de Hoo- geschool van Gent in den kortst moge- Lijken tijd besloten en verwezenlijkt worde. Gent, 23 December 1921. GêteeicoxiA P. Van Steenberge, Clem. De Boek. H. De Tracy, burggraat nrc= lain XHII, A. Matthys, A. De Clereq, H. Van de Velde, A. Dhanens, C. De Kesel, L. Braeckman, Aug. Van de Velde, baron J. della Faillo d'Huysse, Dr L. De Ryck, A. Vermast, F. Ronse, A. Goeminne, E. Vincent, M. Van Mos- sevelde, J. Boel, A. Van Heden, L. D'Haeze, A. Van Goethem, A. Van Ise- ghem, Th. De Braeckeleer, O. De Taye. Arth. Van de Volde, J. Van de Vijvere. JF. Van Garsse, J. Van Winckel, E. Mavens, Dr A. Rubbens, P. Thuysbaert, A. Van Geert, Dr E. Rubbens, F. De Hert, A. Verwilghen, A. Van der Lin den, J. Rollier, A. De Riemacker, J.-B. Cooreman, F. Van de Wattyne, N. Bo- liyn, Dr J. Van Cauwenberghe, R,Acker- man, P. de Sadeleer, J. De Vuyst, Dr Pauwels, K. De Rop. In de wandelgangen der Kamer meldt men dat de commissie van buitenland- sche zaken, na een wensch te bobben uit gebracht dat in den loop der komende onderhandelingen een besluit zou getrof fen worden om de betaling van Duitsch-- land te verschuiven of te verminderen, vast verzekerende dat er geen schending zou gebeuren van het BoAgiaehe priori teitsrecht. De Eclair laat betrekkelijk deze kwestie uitschijnen Het heeft nooit in Frankrijk's bedoe ling gelegen op dit recht in te grijpen. Maar Engeland poogde zijn eigen inzich ten te doen doorgaan, als zijnde die van Frankrijk, dit om de al te dichte toena dering van beide landen Frankrijk en Belgie te voorkomen. Engeland is de schuld dat Duitech- land tegenover Belgie in gebreke van be taling blijft. Belgie mag zich niet langer laten beïnvloeden door Engeland, zooals dit het geval was met Morel en Casement te Lophem. De Indicateur officiel des Trains en het Officieel Treinboek zullen voortaan no^ slechts drie maal per jaar verschijnen (1 Februari, 1 Juni en 1 Oc tober). Do prijs van het abonnement op die twee boeken wordt dienvolgens verlaagd van 8 fr. tot 6 fr, voor het binnenland, en van 9 fr. tot 7 fr. voor het buitenland (Postvoreeniging) B. VISCHVERLOVEN De postkantoren zullen, van 27 dezer af, voor liet aanstaande jaar geldige vischverloven afleveren. WIJZIGINGEN IN DE KLEUR DER STRAFPORTZEGELS Ter uitvoering eener miniaterieele be slissing van 22 December 1921, wordt de kleur van de etrafportzegela van het tegenwoordige type volgenderwijze ver anderd, naarmate van net herdrukken dier waarden Straf po rteegela van 5 centiem blauwig grijs. Strafposizegois van 10 centiemgrooh. Strafporizeg«te van 20 centiem se pia. Strafport ~.cgels van 30 con Hom rood. Strafportócgels van 50 centiem don- koctó&uw, Zooals wij gemeld hebben heeft ci- toyen Hubin, op 't einde der Kamerzit ting van Donderdag, den achtbaren Staatsminister Karei Woeste op gemee ns wijze aangevallen Hij laadde de ver antwoordelijkheid van ae ongelukken die den oorlog over one land bracht op de schouders van den grijzen staatsman Hot anti-militarisnl van voor den oorlog door M. Woeste eerlijk en in volle over tuiging voorgestaan, werd door den anti-militarist Hubin hem als een gruwel en eene misdaad aangewreven. Doch de roode woordvoerder vergat moedwillig te bekem en dat het niet M. Woeste en de katholieken waren die te gen de laatste legei vet stemden, maar wel de socialisten. Ziehier het waardig en striemend ant woord dat M.Woeste den rooden schreeu- ^1. Hubin heeft gevraagd dat do be sproking zou worden voortgezet om hem de gelegenheid te geven zijn standpunt uiteen te zetten betreffende de mini3te- rieele verklaring. Ganseh het eerste deel zijner rede bestond in een rekwistorium tegen mij. Om de rekwisitoriums be kreun ik mij niet; de banvloeken mis prijs ik. »Mijne gedachten en mijne daden zijn blootgelegd in niijiLo geschriften en in mijne redevoeringen. Ik zal echter de ^rstA galesenhgid ie baat nemen om dé legende den kop in-te drukfeil wcitvc men tegen mij bij het volk wil doen doordringen, en ik. verklaar dat, indien God mij^'t leven laat, ik zal voortgaan met dezelfde hardnekkigheid eene edele zaak te verdedigen. Langdurige toejuichingen, rechts be antwoordden deze verklaring, VERVOER VAN GELDWAARDEN Het Ministerie van Buitenlandschi Zaken bericht ons Onaangename incidenten, voorgeval len op de Westelijke grens van het Duit- sche Rijk, doen veronderstellen, dat de reizigers nog niet genoegzaam op de hoogte zijn van hetgeen zij mogen uit voeren, zonder in botsing te komen met de wet op dc uitwijking van de kapite len en met de rcglementatie van den uit voer. De wet op de uitwijking van de ka pitalen laat geen uitvoer van fondsen toe, tenzij voor een maximum-bedrag van 3,00(3 mark per persoon en per maand, hetzij in Duifecne waarden, hetzij in buitenlandseho waarden hetzij in bui- tenlanösche munt, berekend volgens den koers van den dag. Grootere sommen roo ien niet worden uitgevoerd, tenzij of met sijionderc röfiehtiming, of op pertoon -rats een officieel en bijzonder getuigschrift. Om dio machtiging of die attestatie te verkrijgen, moet het volgende in acht worden genomen Attestatie. De reizigers, die, uit het buitenland of uit het Saai-gebied ko mende, naar Duitschland gaan, om er korten tijd te verblijven, kunnen zich door het Tolkantoor op de grens eene douane-attestatie doen afleveren in be trekking tot de fondsen en de waarden species, die zij bij 't overschrijden van de Duiteche grens in hun bezit hebben. Verlaten zij Duitschland binnen de vier weken na de aflevering van de douane- attestatie, dan hebben diezelfde personen toelating om, op vertoon van meerge noemde attestatie, fondsen uit te voeren voor een zelfde bedrag als dat, hetwelk bij den invoer is vastgesteld op höt do cument. Den reizigers uit het buitenland wordt in hun eigen belang aangeraden, gebruik te maken van deze regeling, die reeds lang bestaat, en niet te verzuimen, bij 't overschrijden van de Duiteche grens een attestatie te vragen. Machtiging. De reizigers, die in Duitschland verplicht zijn belasting te betelen, kunnen van het «Finanzambt», in liet rechtsgebied, w;»ar zij of hun ver blijf, of hun domicilie hebben, toelating vragen om binnen de maand eene som van meer dan 3,000 mark, of een daar mee gelijkstaand bedrag in buitenland seho munt, berekend volgens den koers van den dag, uit te voeren. De toelating moet bij 't verlaten van het land ten Tolkantoro worden vertoond. Om op de grens moeilijkheden te ver mijden, zijn de bestuurders van de Tol kantoren gemachtigd om, bij uitzonde ring, verlof te geven a&n de reizigers, die in het buitenland verblijven of er nun domicilie hebben en uit dien hoofde worden beschouwd als vreemdelingen, volgesn den gec3t dar reglementatie op de uitwijking van kapitalen om fond sen uit te voeren voor een bedrag van hoogstens 10,000 mark, of oen daarmee gelijkstaande som in buitenlandsch geld, ♦erekend volgens den koers van den dag. HEFFING VAN UITVOERRECH TEN DOOR DUITSCHLAND De Rijkskommissaris voor Invoer en Uitvoer heeft aan de bureelen voor den handel met het buitenland een rond schrijven gezonden, waarbij instructies nopens de heffing van de taksen op den uitvoer gegeven worden. Zullen van iedere taks vrij worden ge steld die koopwaren, in betrdddng waar toe het regiem van vrijen invoer i3 ge handhaafd- Om partij te kunnen trek ken van het oude tarief, bepaald bij art. 2 der ordonnancie van 24 October l.L Reichsanzeiger van 29 October 1921. n. 254, eerste tot vierde bijvoeg sel), is het voldoende, dat de aanvraag van machtiging aan het bevoegde bureel 13 toegezonden. Nochtans, was die aan vraag bij vergissing aan ceu ander bu reel gezonden, dan zou zij hare geldig heid behouden. Krachtens de bepalingen van hetzelfde artikel, zullen worden beschouwd als vaste aanbiedingen, die, waarin melding wordt gemaakt van eventueele prijsver- hoogingen, in zooverre die verhoogingen in rechtstreeksoho verhouding tot de prijzen van do grondstoffen en van de fabricatie staan. Het zal den verkooper nochtans niet geoorloofd zijn, met het oog op de mogelijkheid van verhooging der uitvoertaksen dergelijke restricties in te lasschen. Hot bewijs flat fle priig 18 "bepaald, kan worden geleverd aoor middel van afschriften der bestellingen. De Rijkskommissaris beveelt, dat ai de maatrcgeje.n zullen genomen worden, noodig om liet geheim der transacties te verzekeren, zelfs dan, wanneer de expor- tateur genoodzaakt is, aan de béambtdu van het Bureel den naam van dengene, voor wien de koopwaren zijn bestemd, bekend te maken. Wat betreft de koopwaren, aan depóts of magazijnen van den afzender in het buitenland geadresseerd, deze betalen van 1 November af de nieuwe taks. Kan niet als vaste aanbieding wor den beschouwd, dc eenvoudige toezen ding van een prijscourant, tenzij er een termijn voor het aannemen in steld weze. Vüt>r een zelfde koopwaar 13 de geldige aanbieding die, welke de kooper defini tief heeft aangenomen, toen er over den prijs is onderhandeld; maar de datum van de laatste aanbieding wordt tot basis genomen, als het Bureel wil onderzoeken of de aanvraag om toepassing van het oude tarief vatbaar voor inwilliging ia. De Bureelen voor den handel met het buitenland zijn gehouden, telkens wan neer zij eeae_ verlenging van het verlof tot uitvoer willen toestaan, to onderzoe ken, of die verlenging niet de toepassing van do nieuwe taks medebrengt. Immers de datum van 31 Januari ±922 moet worden beschouwd als het uiterste tijd stip voor het bekomen van de voorwaar den, vastgesteld bij art. 2 van het nieuwe reglement. vastge- AAN DE HEEREN LANDBOUWERS DER STAD AALST Men kan zich van heden af tot 7 Ja nuari 1922 laten inschrijven bij den heer Kamiel Pilate, Nieuwstraafc, Aalst, voor liet bekomen op afrekening van genoeg-» zaam land van oorlogschade, van zo- merzaairogae en zomerzaaihaver, aan den prijs van den dog der aflevering. Idem tot 15 Januari 1922 voor het bekomen van cyanamiet en nitrosulfate d'ammoniaque, ook aan den prijs van den dag der aflevering. Het Bestuur der 3309) Verdeelingskom missie. Frankrijk en het Vatikaan Parijs, 29 Dec. De Senaat heeft de kredieten voor het Gezantschap bij het Vatikaan aangenomen met 183 stemmen tegen 130. X M. HJpyersoen, minister van Nijver heid en Arbeid, heeft Donderdag eene afvaardiging ontvangen van de schippers die do vaartuigen bewonen te Antwerpen gemeerd. Deze schepen, 163 in getal, ooren toe aan den Staat en worden be trokken door de schippers die door de krisis tot werkloosheid gedoomd zijn. Onlangs kregen zij beriehit dat de vaar tuigen" moeten ontruimd zijn tegen oin- de Januari, zoodat de schippers op dien datum zonder onderkomen zullen zijn. De afvaardiging kwam den Minister ver zoeken geen" gevolg te geven aan de ver- wiltiging. M. Moyersoen heeft beloofd Die bijzondèro machtiging strekt zich lover cie kwestie te spreken met den mi evenwel niet uit toj sauntspeciefl,, vervoer van nisier van Ekononrische Zaken en do [zjiak in geweten te zullen onderzoeken. NOC! STEEDS DE DUIKBOOTEN KWESTIE Washington, 80 Dec. -y Bij de zitting van het Maritiem Komifceit hebben de Engelscho en de AmeriksftTisclic gedc.ic- ;eerden aangedrongen op spoedige be handeling van de resolutie aangaande den duikbootoorlog. De Fransche, de Italiaansche en de Japansche gedelegeer den hebben het verlangen uitgedrukt, dat die resolutionverzonden worden naar de Kommissie van deskundigen. Do Amerikanen hebben zich tegen die procédure verzet, voorgevende, dat het probleem een algemeenc verklaring van politiek van do zijde der Conferentie vereischt. M. Balfour bestreedt hevig dc Frarw sche zienswijze. De Fransche afgevaardigde, M. Sar- raut, verklaarde daarop dat indien Duitschland zich plichtig maakte aaii misbruiken, zulks niet noodzakelijk hel geval zou zijn voor andere landen. ZITTING VAN VRIJDAG 30 DEC. De zitting vangt te 2 uur aan, onder voorzitterschap van M. de Faverc.au. DE HOUDING DER SOCIALISTEN M; LEKEU (soc.) legt uit om welke redenen do socialisten geliandeld hebben, zooais men weet, in do kwestie der kie zing van het bureel. Spreker erkent wel dat de coalitie tusschen katholieken cn liberalen, niet juist het karakter heeft van een coalitie, zooals men dit woord gewoonlijk verstaat. De socialisten ne men ook genoegen met de benoemingen van eenige socialisten als lid van het bu reel. M. MAGNETTE. Zoodat de toe stand dus thans opgehelderd is. M. BRAUN (kath.) laakt de héuding der socialisten tijdens de laatste zittiug. VOORLOOPIGE CREDIETEN VOOR 1922 M. COPPIETERS (soc.) verklaart vlot de socialisten zich zullen onthouden. M. THEUNIS, minister van Finan cien, verdedigt het ontwerp betreffende de voorloopige credioten. Aangenomen met 70 stemmen cn 3G onthoudingen. Eveneens wordt het wetsontwerp over de muntpenningsbons tot een bedrag van 73 millioen frank aangenomen. ORDEMOTIE M.VAN VLAENDEREN (soo.) neemt het woord in 't Vlaamsch om te wijzen op een fout, welke in den Moniteur in zijn naam voorkwam. De voorzitter verzoekt hem zijn vraag te herhalende tweede maal heeft M. de Favereau verstaan. Daarna wordt overgegaan tot do be noeming van een lid van den kolonialen raad. HET LEGERCONTINGENT M. LEKEU (soo.), verklaart dat de - socialisten zich zullen onthouden. Hij zegt ongeveer hetzelfde als de socialisti sche spreker in de Kamer. M. GALONNE (soc.), teekent protest aan tegen zekere beweringen van M. De- vèze, (Se gezegd heeft dat de zesmaantlo. lijksche dienst het leger zou ontredderen: M. DEVEZE, minister van Lands verdediging, beantwoordt de kritieken van vorigen spreker. M. LEKEU vraagt dat de militair! kwestie zoü gauw mogelijk zou opgelost worden. Hiermede is de algemeene bespreking gesloten. KOLONIAAL RAADSHEER M. de Voorzitter deelt het resultaat mede van de verkiezing die zoo juist plaats heeft gehad de heer Dubois ia benoemd tot koloniaal raadsheer. STEMMING Het ontwerp op het legerkontingent wordt goedgekeurd met 69 stemmen to, gen 31 onthoudingen. TRAMWEGTARIEVEN Het ontwerp op de verlenging dei tramtarieven wordt ter bespreking ge, legd. M. COPPIETERS (soe.) zegt dat zijii partij die tarieven goedkeuren zal, eeli, ter onder voorbehoud. Nadat minister RUZETTE gezegd heeft dat de toestand geen andere oplos sing mogelijk maakt, is de bespreking afgeloojen en het ontwerp wordt goed» g'VERSCHILLENDE ONTWERPEN Ontwerp op do verlenging van hef wetsbesluit van 7 November 1918,. op den in- en uitvoer; goedgekeurd. Ontwerp op het uitbetalen van den achterstand 1921 der oudardomspen.' sioenen; goedgekeurd. Verlenging van het wetsbesluit van 5 November 1$18 on de bevoorrading dor bevolking", goedgekeurd. De zi'ung wordt opgeheven om 5 U.20Ï gaasteands aftïpg Dinsdag 24 Januari*

De Volksstem | 1922 | | pagina 1