4 LaMtawonderwijs Woensdag Januari 1922 Rond het Parlement Ouderdomspensioenen Congo AANGEKOMEN Esna nifowa repy&liek In Azia DE VEREENIGDE STATEN VAN INDIE Sn bez&tDuitschiand ffilülsteris van Landbouw De Conferentie •va» Washington De Storm XXVIII* jaargang nümmer 3 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 DAG-BLAD 8 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.58 Uitgever: J. Va» Noffbj>Ds Gstn>? I IL Gregorius SZon op 7,4D onder 4,05 I Eerste Kwartier den 5 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot hot Agentschap Havas,Adolf Maxlaan.lS, te Brussel; 8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 I Sedert eenigè jaren en vooral te genwoordig liecht men in ons land een groot belang aan de rakoplei ding en het beroepsonderwijs. Tal rijke vak- en ambachtsscholen, nij verheids-, handels- en landbouw scholen zijn of worden opgericht. Er is zelfs spraak van het beroeps onderwijs verplicht te maken. Wat beoogt men door dit ver spreiden van meer beroepskennis? Men beoogt de nationale welvaart, waarvan de nijverheid, de landbouw en de handel de bronnen zullen zijn, te verhoogen; men wil onze nijver heidslieden (land- en tuinbouwers en handel aars in staat stellen, te wedijveren met de vreemde concur renten: eindelijk betracht men het verstandelijk peil van onze bevol king te doen stijgen en tot een hoo- gere cultuur te komen. Wij meenen, dot nog het meest belang dient gehecht te worden aan het landbouwonderwijs. Is niet de landbouw de eerste bron van de na tionale welvaart? Onze eigen grond, die. Goddank, over 't algemeen zeer vruehtbara is, moet ons de hoogst mogelijke voortbrengst geven. Hij moet ons schenken het maximum van voedsel, van kleedsel en van an dere allerbeste levensbehoeften. Door onzen eigen grond, en op hem alleen mogen we o vast rekenen. De landbouw is de voornaamste fac tor in het bestrijden van de levens duurte. De landbouw gebruikt meer dan een millioen arbeiders, en de produkten die ze leveren, verte genwoordigen een grootere waarde dan die van al de andere nijverhe den van het land te zamen. Men schreeuwt over alle daken uit meer voortbrengen! Dat doelt vooreerst op den landbouw. Maar Opdat hij op de hoogte weze van zijn zending moet hij zich aanpas sen aan den tijd. We zien met angst dat de beweging tot ontvolking van het land, ten voordeele van de nij- verheidsstad voortgaat. Daar moet paal en perk tegen gesteld worden of s lands welvaart gaat er bij ten gronde. Een eerste middel is de land bouw fabriekmatig inrichten en dè landbouwbevolking een beter be staan bezorgen. We moeten beken nen dat, tot nog toe, de prachtige uitslagen die onze land- en tuinbou wers bekwamen, toe te schrijven zijn aan de bovenmensebelijke krachtinspanningen die zij, gedu rende de zeer lange werkdagen, zich getroostten. Doch de tijd is uit om naar nog verder op te rekenen. On ze landarbeiders zullen en met reden ook een beter sociaal leven Willen leiden. Geven wij het hun. En wij kunnen 't zonder de voort- brengst te verminderen. Laat ons de rationneele werkwijzen invoeren. Op verschillend gebied is vooruit gang mogelijk. Xoemen wij het gebruik van veredelde zaaizaden, het toepassen van sterke bemesting en van groenhemesting, bet bestrij - "an de plantenziekten, het ge- streven kan maar vruchtbaar zijn, zoo de bevolking meewil. Daarom gij, jonge boeren, hove niers, fruitboomkweekers, naar het voorbeeld der jonge werklieden, be zoekt de beroepsclioien van uw vak. INTEÈPELLATIES IN DE KAMER Verdoeken om interpellatie zijn inge diend door 1) Den heer Colleaux over de voorloo- pige som van 120 millioen toegekend aan do C&ckarill Maatschapij. 2) Den heer Melckmans over dë toe passing der huurwet en over de noodza- lelijkheid van een onderzoek betreffende de arbeidswoningen. 3) De heer Van Caeneghom over het Kolentanaal. INTERPELLATIES IN-DEN SENAAT De hoer Iloisman-Vanden Nest zal in- terpe'leeren over het toezicht op de bios coopfilm en do heer Asou over het feit dat, op 11 November 1.1., een film voor kieepropaganda werd verboden. DE BUITENGEWONE WINSTEN IN 1922 De heer Theunis heeft verklaard dat de rrgeering besloten heeft, gezien de qkonomisebe krhis, en onder voorbehoud het Parlement daarover zijn meening zal uitspreken, de belasting op de buiten gewone winsten niet te innen over 1922 M. WOESTE ZOEKT BESPARINGEN Eet schijnt dat M. Woeste eene reeks vragen zal stellen om te weten hooveol ambtenaars er in dienst waren in 1914 en in 1921, evenals het cijfer der jaar wedden, er geldelijke voordeden daar aan verbonden. Ook het aantal bekleeders van nieuw ingestelde diensten, tijdelijke bedienden, het aantal aangekochte eigendommen, atheneums en middelbare scholen sedert 1918, met derzelven leeraara en leerlin- S°rr v order de bijwinsten der leden van dë hersteilingscommissie .en of die bijwin sten niot geheven worden op de sommen die Belgie toekomen. Ten slotte het aantal automobielen die er voor dc openbare diensten gebezigd worden. den bruik van iandbouwmacliienen, &de wetenschappelijke veeteelt, ver vroegde teelten in. den tuinbouw, enz. Al die zaken moeten het voor- peip uitmaken van een stelselma tig onderwijs, dat vooral onze toe komstige land- en tuinbouwers moet bewerken. Vergeten wij niet, dat onze naburen op liet gebied van ra- tionneelen landbouw ontzaglijke .vorderingen maken en zij ons wel eens van de markt zonden kunnen verdringen, indien wij van onzen kant, ook geen grooten vooruitgang maaen. Ons Ministerie van Land bouw en tal van provinciebesturen spannen zich in, om onzen land- en tuinbouw tot meerdere volmaakt- «rtikel 4, soonls hierbij gewijzigd, ,-n heid te brengen. De machtige Be'-1 en 6 blijven on bedotie p gisehe Boêrenb -w1 Daar talrijke personen in dwaling ver- keeren nopens de wet op dit punt, geven wij hier onder den tekst van het konink lijk besluit op de wet van 20 Augustus 1920 op de ouderdomspensioenen hou dende intrekking van het koninklijk be sluit van 10 Augustus 1921 betreffende een door een bijzonderen persoon onder houden ouden van dagen. Art. 1. Voor het vaststellen van het pensioensbedrag dient- er met de waarde der in natura verstrekte voordee len aan pensioenaanvragen;, die .door een bijzonderen persoon kosteloos worden onderhouden of waarvan de onderhouds kosten door -een bijzonderen persoon Worden betaald alleen dan rekening- ge houden wanneer- de persoon die alzoo in hun onderhoud voorziet, naar art, 4, 3°, van bovenvermeld besluit in goeden doen' verkeert, In dit- geval, dient de waarde van bedoelde voordeelen vastgesteld on 500, 450 en 400 fr. gelijk bij art. 4, 1:3°, van het besluit van 10' November '1920 wordt- bepaald, indien de pensioensaan vrager geheel wordt onderhouden; -zij dient te worden bepaald naar den bij art, 5 van het besluit van 15 Juni 1921 vastgestclden rooster, indien de aanvra ger slechts gedeeltelijk wordt onctorhou- jlen. Ml, 2.-Een dergelijke pensioenaan vrager dient- bij zijn aanvraag een aan gifte te voegen, opgemaakt door den per soon die alzoo in zijn onderhoud voor ziet. en waarin deze opgaaf doet, Van de voordeelen die hij kosteloos aan den pensioenaanvrager verleent huisvesting, verwarming 'en verlichting kleeding, voedsel, medische en pharma- ceutisehe zorgen, of het bedrag van 't jaargeld voor verplogingskostenvan- de samenstelling- ran zijn gezin; van het totaal bedrag zijner bestaanmiddelen. Deze aangifte dient op een met het of ficieel model gelijkvormig formulier op gemaakt 3. Zoo de bij bovengemeld ar tikel 2 bedoelde aangifte niet wordt voor gelegd, dient de pensioenaanvrager be schouwd als ten laste van een in goeden- doen verkeerenden bijzonderen persoon kosteloos te worden onderhouden. Art. 4. De beulingen van ons he li- YaP I" November 1920, namelijk de pen- mi vragers toepasseli DE ALBER TVILLE De Belgische stoomboot «Albertville» is Zondag morgen rond half negen in de haven van Antwerpen aangekomen met 140 passagiers. Tijdens de reis is een der passagiers, Mevr. Van Gendt, over leden. Benevens een© volle lading kolo niale waren, bevondt zich aan boord ook eene reuzen-schildpad, die voor onzen Dierentuin bestemd is. De Albertville hoeft met heel wat slecht weer te kampen gehad. Van af Teneriffe begon eert West-Noord-Weste lijken storm op te. steken, die tot op de laatste dagen dor iels aanhield en zelfs toenam. Vrijdag nacht rond 2 uur, kwam liet schip ter hoogte van de plaats van de West Hinder en bleef er voor liet sleehte; weer liggen. Na aldaar een anker en 60 vademen ketting to hebben verloren, zette liet schip Zaterdag de reis voort tot aan De Wandelaar, waai- opnieuw werd geankerd. Later werd ook ,nog in het Middolgat geankerd, om Zondag morgen ten 5 uur naar Antwerpen op te sfcoo- men. Do officieren en bemanning hebben het niet onder de markt gehad en voor de passagiers is het eene weinige aange name reis geweest. Likwideercn a. u. b. Na do likwideering van het ministerie van Bevoorrading, is het dringens noo- dik ook de eeonomateii der andere ministeries af te schaffen en te likwi- deeren. na den wapenstilstand, toon dc bevoorrading uiterst moeilijk was, kon den dozo eeonomaton ofte magazijnen ge dmd worden, doch thans is liet eerder eene veel kostende onderneming gewor- dpn. De eeonomaton verkoopen inder daad met zeer kleine winst en de onkos ten aan personeel en schrijvelarij zijn zeer groot. De staat betaali de jaarwedden en dekt hot deficiet. Het is meer dan tijd dat daar een ein de aan komt en dat alle gaten langswaar het geld uit de Sjaafekas stroomt, gestopt worden. In bet economaat van het ministerie van Justieie waren op 1 Januari 1922 te krijgen conserven, specerijen, geweef- sels. chokola-le, wiin, kleederen, schoe nen, vier verschilligö merken blink, fles- schen reukwater om het hoofd te was- schen en zelfs borsteltjes om de nagels te poetsen. Do Staat-handelaar heeft zijn lilan moeten neerleggen na zeer slechte zaken gedaan te hebben. Er moet in de bureelen der ministerien geen winkel meer gehouden worden 1 Fransche Goudsmokkelaars Het parket van Béthune (Frankrijk) houdt zich bezig met eene erge zaak, waarin een 20-tal personen zijn betrok die deel uitmaken van eene bende goudsmnkkelaars, die vertakkingen heeft in gansch Franseh-Noorden. Deze smokkelaars kochten overal de gouden munt op. De voornaamste dader is de 41-jarige Alexander Marin age. hespenhandelaar, wonende te Lens, in de E.'cjel Zolastraat die hooge premies betaalde aan dezen die hem gouden munt aanbrachten. Hij werd daarin bijgestaan door Frans Beau- ourt, 39 jaar oud, huurhouder, wonen de te Pont-a-Vcrdun, Gaston Lefebvre, 20 jaar oud, Statiestraat, te Moeskroen, Willem Lefebvre. 28 jaar oud, han delaar, wonende te Mouvaux. Zij hebben voor ongeveer 50,000 fr. goudstukken opgekocht. Ook dezen die de gouden munt tegen 50 t. h. winst afstonden, zullen vervolgd worden. Zaterdag werd to Almedabad, En- felsclr Indie, de jaarlijksche zitting van en mahomedaansehen al - Indischen bond*geopend. Gandhi en vele andere vooraanstaan de persoonlijkheden waren aanwezig. Dc president steldé voer, op 1 Januari '1922 - zienlijke pogingen. Maar li. I, T™ besluit van 10 Augustus al lüu 1,1921 wordt ingetrokken. een Indische Repubüék uit te roepen, onder dc benaming Vercenigde Staten van Indie Men mag, zeide hij, voor geene middelen terugdeinzen, zelfs niet voor den guerilla-óoriog, in geval de krijgswet zou worden afgekondigd. Dc president heeft bovendien Chandi uitgenoodigd, van zijn kant op 1 Januari een gouvernement te vormen, dat zijn eigen parlement en zijn eigen legers hoeft, schoon er voor zulk gouvernement geen kans bestaat om zich door vreedza me middelen staande te houden, want 't- Britsche gouvernement heeft zelfs niet geschroomd, tot de galg en tot mitrail leuses zijn toevlucht te nemen. Bijgevolg, voegde de president erbij, zullen wij op onze beurt geweld moeten gebruiken. Indie behoort en aan de Hin- aoua èn aan de Mahomedanen. Do ont ruiming van Smyrna door de Grieken en de teruggave van Traeie aan Turkije bevredigen geenszins de Muzulmannen. Zij zullen met tevreden zijn voordat hun grondgebied onttrokken is aan allo niet- mahomedaansehe invloeden. Ten slotte verklaarde hij, dat do Mu zelmannen de Hindoes naai- best vermo gen zullen bijstaan in den strijd voor de onafhankelijkheid van Indie.- DE STAKING DER SPOORWEG BEDIENDEN GEËINDIGD Parijs, 2 Jan. De Petit Parisien ontvangt onderstaand telegram uit Ber- lijn Na onderhandelingen, dio 8 uren ge duurd hebben, hebben het Rijksgouver nement en het syndikaat dor treinbeamb- ten een compromis gesloten, dat een einde aan de staking maakt. Het gou vernement verklaart zich bereid om aan het personeel dezelfde loonen te betalen als die, welke door de partikuliere nij verheid worden uitgekeerd. Voorts zal het een gedeelte der gevraagde voorschot ten op de verhooging storten. Zooals te voorzien was, heeft het ka binet Wirth besloten, de voornaamste eisehen der. beambten in te willigen, ton einde dc algemeen e staking met haar economische gevolgen le vermijden. AAN DE HEEREN LANDBOUWERS DER STAD AALST Men kan zich van heden af tot 7 Ja nuari 1922-laten inschrijven bij den heer Kamiel Pilate, Nieuwstraat, Aalst, voor het bekomen op afrekening van genoeg zaam land van oorlogschade, van zo- merzaairogge en zomerzaaihaner, aan den prijs van den dag der aflevering. idem tot 15 Januari 1922 voor bet bekomen van cyanamiet en nitrosulfate d'ammoniaqueook aan den prijs van den dag der aflevering. Het Bestuur der 09) VercLeelingskommissie. HET EKONOMISCH HERSTEL VAN EUROPA Parijs, 2 Jan. Over liet oprichten van een Internationale Kredietvereeni- png en de daarmede verband houdende kwesties wordt nog het volgende gemold De handelsmenschen, 'financiers en te Parijs bijeengekomen, om de midde- In te bestadeeren, ten einde het ekono- misch herstel van Europa te verzekeren Er werd beraadslaagd over een memo rie, opgesteld door de Britsche afgevaar /en, en, naar verluidt, werd die met vrij algemeen e instemming ontvangen. De breede beginselen, die ami die me morie ten grondslag liggen, zijn dat bot ekonomisch herstel van Europa afhangt 1. van het herstel en de uitbreiding van de spoorwegen; 2. het herstel van wet en orde en erkenning van partikuliere rechten en eigendom; 3..een ingrijpend aanpakken van het ruilmiddelvraagstuk. Het ligt voor de hand dat deze midde len rechtstreeks toegopast zouden moeten worden op Midden- en Oost-Europa, of schoon zij middellijk het heil van Eu ropa in zijn geheel beoogen. Bovendien stelt het tweede beginsel de belangrijk ste politieke vraagstukken pan de orde cnaangezien de pkonomie en niet de po litiek, voor zoover zij gescheiden kunnén worden, de taak van de konferentie is, is het niet waarschijnlijk dat de gedach- tonwisseling hierover nog verder in bij- onderlieden zal gaan. Anderzijds wordt gemeld, dat men be seft, dat de liinderpalen op den weg van bet ekonomisch hcistel van Europa slechts weggeruimd kunnen worden door samenwerking tusschen alle naties van Europa en van de groote industrieele be langhebbenden in de verschillende lan den. Vandaar het denkbeeld van interna tionale industrieele aaneensluiting om te berinnen tusschen Engeland, Frankrijk, Belgie en Italië, in de hoop op dc mede- erking van de Vercenigde Staten en met openlat'iug van de deur voor Duitsch- land en Rusland. Naar verluidt zou de voorgestelde or ganisatie geen regeeringsinstituut of po litieke instelling zijn, maar eenvoudig n groote industrieele korporatie die de jverheid, handel en financiën van de aangesloten lauden vertegenwoordigt. De regeeringen, steden en "partite uliere ondernemingen zouden een beroep om bijstand op de korporatie kunnen doen. Als b, y. Oostenrijk deze. internatio nale korporatie te bulp riep voor het her* stel van zijn spoorwegen, zou het kapi taal, grondstoffen, machines, enz., krij- SeEKONOMISCHE BIJEENKOMST? TE PARIJS Parijs, 2 Jan. De bijeenkomst yaif geallieerde zakenlieden en financiers welke alhier plaats had, onder voorzitter schap van den heer Louclieur, is Zater dag gesloten geworden. Deze bijeenkomst trof geen besluiten, maar bepaalde zich tot een uiteenzetting der vraagstukken, welke het herstol van gezonde ekonomi- sche verhoudingen over do wereld betrof fen. De Belgische «afgevaardigden Le- preux, Guit, Galopin en Blaise namea aan do besprekingen deel cn stelden een uitvoerige nota op in dewelke aangedron gen wórdt, wat de Belgische aanspraken betreft, op liet behoud der bepalingen, van het verdrag van Versailles en de se dertdien gesloten overeenkomsten. Ook werd gewezen op de Belgische belangen in Rusland. Ton slotte werd men het er over eons al dezo vraagstukken te Cannes verder le behandelen. DE DUITSCHEPoS BLIJVEN WEG Parys, 2 Jan. Do Duitschc afgo» vaardigden welke te Parijs voor do Kom missie van Ilerstcl waren verschenen en twee dagen uitstel hadden gevraagd om zich, betreffende het in gebreke blijven vfcn Duitscbland in zake de betalingen, telegrafisch in verbinding to stellen met hun regeering te Berlijn, zijn Zaterdag niet opgekomen. DE MEENING TE BERLIJN Parijs, 2 Jan. In politieke kringen te Berlijn is men niet gerust over do uit komsten van de konferentio, welke dezer dagen te Cannes zal worden gehouden. Hoewel mon er van overtuigd is dat En gland weet dat de ekonomische inzin- :ing waaronder het lijdt, grootendeols te wijten is aan de waardevermindering vau de mark, en dus al zijn krachten zal in spannen om het ekonomische evenwicht eenigszins te herstellen, vreest men an derzijds dat. Briand zich al te veel ver bonden zou hebben tegenover de Fran sche Kamer en dus op de A-oorstellen van Lloyd George niet zal ingaan. Toch ver wacht men dat Frankrijk en Engeland het eens zullen worden over het toestaaiv, aan het Duitsche rijk. van een twee- of driejarig moratorium. ONTRUIMING VAN HET RIJN GEBIED? Parijs, 2 Jan. Uit goede bron meent men te weten dat Lloyd George ter kon-* ferentie aan Frankrijk en Bolgie voor stellen zal het Rijngebied te ontruimen. Als tegenwicht zou hij een defensief ver* bond met Engeland aanbieden. DE EERSTE AANKOMSTEN TE CANNES Cannes, 2 Jan. Zijn alhier reed.4 aangekomen, sir Wortkingfcon, sir Erio Olden, sir Edward Erigg, sir H. Hill, sir Basil Blackett, Mej. Debie, Mej. Annan en <de heer Tarafcon. Ook Bonar Law ver blijft reeds te Cannes. Lloyd George bracht Zaterdag zijn dag door in de Golf Club. ONGELUKKEN OP ZEE Het hc'v'ig stormweder dat einde ver leden week en Zondag nog over de >J oordzee woedde, heeft heel wat onge lukkon veroorzaakt, waarbij jammerlijk genoeg ook menschenlevens verloren gingen. De stoomtreiler Ibis is Zaterdag- namiddag te Oostende aangekomen, heb bende aan boord een matroos behoorende tot de bemannnig van een tot nu toe on gekend Spaansch schip, dat des nacht- vergaan is op de plaats van het vuurschip t West-Hinder De zeeman was er in gelukt, zich mot vier andere mannen aan een sloep vast té klampen. De vijfde werd door de Ibis gered. Ongetwijfeld staat dit nieuws in ver band met het volgende Een draadloos telegram meldde dat dó stoomboot Mar Caspio zich in nood bevond op één mijl ten Z.-W. van den Wandelaar Naar het schijnt had het reeds een sloep uitgezet, is deze sloep omgeslagen; en zijn allo inzittenden omgekomen. Later werd uit Terneuzon vernomen dat de Mar Caspio welke met eene lading erts op weg was naar Gent, aldaar aangekomen is. Tengevolge vaö den storm is de mail- boot Princesse Elisabeth komende» an Dover, Vrijdag avond tegen het oos-! telijk staketsel te Oostende terecht ge-1 komen, doch kwam er zonder zichtbare averij af. Toen het schip Zaterdag namiddag, vertrok en in zee was, stelde men vast> dai het niet moer naar het roei' luisterde. Het'seinde om hulp en eene groote» pogboot stak in zee. De maiboot, die om half drie was ver-,' trokken^ is evenwel met eigen middcle^j

De Volksstem | 1922 | | pagina 1