5 4.:f Gelsed ¥2a des Paos fdoniteur van Dinsdag 4 Januari Een ftoipr overleden? Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 33 8 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nüffei^Db (Sends Januari 1922 Strijd tegen de Ekpoep De storm Msg stasis Zserampen De lersche kwesüe, j XXVIII* JAARGANG NUMMER 4 Publ'ciitll bi'Uen he^Arrontflste^en: Aalst, zich te we.-taen lot liet AgenUohap Havas, Adolf Maxlaan.lS. te Brem»!8, Plac» Se la Bcmw.'Farija - en C, Bream's Buildings Londraa E.G. i H. Teleaphorus Zon op 7,46 onder 4,06 Eerste Kwartier den 5 Enkele "dagen geleden spraken yvij over de tering en liet sanatorium voor teringlijders dat de provincie gaat oprichten. Bene andere ziekte, die vooral kinderen aantast, maar toch ook groote mensehen, is de kroepzeer gevreesd omdat ze zeer besmettelijk is en vele slachtoffers naar het graf sleurt. Enkele jaren geleden heeft men een geneesmiddel ontdekt dat de kroep met zeer goede gevolgen be strijdt, maar toch niet onfeilbaar is. liet is liet serum van Dr Roux, Men beeft nu echter beter gevon den. Om liet scrum van Dr Roux te kunnen toepassen, moet de ziekte uitgeborsten zijn; iemand moet door de kroep aangetast zijn. Het nieuwere middel is een ((voor komend middel; I is te zeggen bet belet de menschcn dc kroep te krij- gen. Het bestaat in bet inenten van zekere stof, gelijk men inent tegen de pokken, hetgeen belet dat men de pokken zou krijgen, gelijk ieder een wel weet. Nopens dat voorkomend middel hebben Dr tlenseval, leeraar bij de ^Hoogesehool van Gent, en doktores Mej. Joanna Clevers, eene studie voorgelegd aan de Koninklijke Akademie van Geneeskunde van Eelgie, Tot onderricht onzer lezers, wil len wij daarover eenige bijzonder heden niededeeïen, Voor wat de pokken betreft, bet is zoo goed als algemeen bekend dat sommige personen niet geschikt zijn om de pokken te krijgen. Als ze tegen de pokken ingeent worden, komen de pokken niet op. Zulke nienselien krijgen de pokken niet. Het is hetzelfde voor wat de kroep betreft er zijn mensehen die vatbaar zijn voor de kroep en er zi jn andere die 'er niet vatbaar voor zij n. In geneeskundige taal zegt men 'dat zekere personen in hun lichaam tegentoxine van de kroep bezitten ,en andere niet. Toxine is eigenlijk Grieksch en kcieekent vergif of eenvoudig gif. Zekere menschcn hebben dus te gengif van de kroep in hun bloed en andere niet. De eersten kunnen dc kroep niet krijgen de anderen wel, ais ze kroepmikroben inzwelgen. Het komt er nu op aan te onder zoeken welke menschcn tegengif van den kroep in huil bloed hebben en welke niet, Het middel is zeer eenvoudig als ga... 't weet, maar geleerde dokters lu bben er jaren op gezweet 0111 het te vinden, en ten slotte zijn M.Hen- seval en Mej. Joanna Clevers ge lukt. Ziellier hoe de dokters ïe werk gaan andere menschcn zullen en mogen bet niet wagen daaraan te beginnen Ze maken een klein selirabbeken een scharte in het vel van den persoon dien men wil onderzoeken. Daarin moet men een stippelken kroep vergif, iets van niemendalle, en toch iets, maar dat in geen geval kwaad kam, Als het vel blijft gelijk het was, is dat een teeken dat de behandelde persoon tegenvergif van de kroep in zijn bloed heeft -— hij is niet vat baar voor de kroep, en moet dus te gen de kroep niet verder ingeent yvordeiit Maar als het vel van den behan delde rood wordt, is feet een teeken en dat liet noodig is hem van tegen- dat hij vatbaar is voor den kroep, vergif te voorzien. Deze hoeft ver der tegen de kroep ingeent te wor den. Ziedaar dus eene zaak die uitge maakt is; men kan kinderen en groote mensehen in twee soorten scheiden 1. Deze die van zelfs tegen kroep gevrijwaard zijn; 2. Deze die vatbaar zijn voor den kroep en kunstmatig moeten gevrij waard worden, Hoe kan men deze laatsfen vrij waren? Dat is' ook zeer eenvoudig... als ge 't weet, maar de kwestie was dat middel te vinden. Dat middel bestaat in het inspui ten van een mengsel van kroepgif en kroeptegengif. Men geeft twee, drie prikjes onder het vel met een zeer klein spuitje. Dat brengt niets anders teweeg dan een kribbelingsken en ver der geenerlei verschijnselen. De kroepmikrobe wordt niet in- gespüit, maar het vergif dat ze af scheidt vermengd met tegengif, die het gif vernietigd, of onzijdig maakt. Maar waarom spuit men eene gif tige stof inzou het niet genoeg zijn het tegengif in te spuiten? Keen, het is bewezen dat het in spuiten van het scrum van doktér Roux, de behandelden enkel vri j - waart gedurende zekeren tijd, die meestal niet zeer lang is 'daarna kunnen de behandelden nogmaals de kroep krijgen. Men heeft getracht beter te vin den, en gedacht dat liet inspuiten van het gif, vermengd nier het te gengif, het menscheiijk gestel zou opwekken 0111 zelf tegengif te ver wekken, ten einde zich te kunnen verdedigen tegen een ingebeelden vijand, Men heeft vastgesteld dat men juist geredeneerd had. Proefnemingen hebben doen zien dat 80 tot 85 per cent der behandel den, lia de kleine inspuiting, gevrij waard zijn, dat per oprit kan zelfs tot 90 en .95 per cent gebracht wor den. Hoelang blijven de personen, al dus behandeld, gevrijwaard Het is 5 jaar dat de eerste behan- dingen gedaan werden en tot hier toe verwekt op hen, het toepassen van het tegengif geene terugwer king meer. Zc zijn dus nog allen on vatbaar voor de kroep, Talrijke proefnemingen gedaan op Oost-Indische ratten, hebben be VELE SCHEPEN IN NOOD, BESCHADIGD. GEZONKEN OH GESTRAND De lijst- wordt steeds grooler en blijkt nog niet ten einde te zijn. Do Deensclie driemaster «Hosarmahs is Maandag in zeer gehavenden toestand op de rede van Deal nabij Dover aange komen. Het schip heeft dagen lang in den storm op de Noordzee rondgedob berd. Het was beroofd van alle zeilen, het want wuB aan flarden gescheurd en liet dek door de liooge zeeen geheel schoon geveegd. De mannen waren wegens de groote vermoeienissen totaal uitgeput. Dag en nacht hadden zij moeten pom pen om liet schip boven water te houden. In de laatste dagen liadden zij zoo goed als geen voedsel meer gehad. De stoomboot Wicn van Vlieland naar Burnt Island, is twee dagen in zee door den storm opgehouden geweest en door twee togers terug naar Terschelling gesleept om kolen in te nemen. Het is niet de <s S: n Salvador die op j dc Hindribben is vergaan, maar de Spaansdie stoomboot Salvadore van Port de Bouc naar Rotterdam. Uit Kampen wordt aan de Tcle- gr.aaf gemeld Tijdons het noodweer bevond zich de Hoop op Zegen schipper II. Troost, op do Zuiderzee voor den Ketclmond weggeslagen. De springvloed drong het ter benaderende oppervlakte van 22 hec- Kurhaus binnen en vernielde de leeszaal, taren, toegang verleenend tot de bron n. „li;..!.,.;.i 1iw» jo-- der Panderivier. Al deze gronden zijn bevat in het blok' op naam der kolonie. (Geboekt boek XII. fol. 8). Art. 2. Dczo gronden zullen ge* toen door liet heftig slingeren van lipt schip de deklast begon te wérken. Al spoedig sloeg het grootste deel over boord, terwijl het vaartuig gevaarlijk begon te hellen. Op de noodseinen toegekomen, mocht liet de a Jhr van Geusau met veel moeite .gelukken den schipper met gfoin en knechten over te nemen van liet schip. Later' werd de Hoop op Zegen nog drijvend aangetroffen en door de post boot naar Kampen gesleept. De Hollansclie si Alwina van Vlissingen naar Sunderland, keerde we gens den storm naai eerstgenoemde ha ven terug. De Holland,ehc'st. Beverland van Antwerpen naar Br rat Island, liep te Vïisriiigen binnen friet Vèrlies van anker en ketting. De Egebehc st. Belbro is te.Dover voor anker gekomen met ontredderd roer. De Engelsche st. Millwater van Antwerpen naar Goole met een lading zand, liep beschadigd te Vlissingen bin nen. Van do Hollandsche stoömvischsloep Pollux van IJmuiden. sedert 14 da gen vertrokken, is geen nieuws meer ver nomen Te Vlieland is aangespoeld een hoef ijzervormige reddingsgordel, gemerkt Sint Albans Abbv. DE STRANDING VAN DE RECORD REIGN Uit den I-Ieider wordt bericht Omtrent het stranden van de Record Rcign vernemen wij nog het volgende: Zooals bekend, vertrok het'schip den tweeden Kerstdag van Den Helder naar Londen. Door den hengen storm gelukte het. niet de veilige haven te bereiken, ter wijl men bovendien zware averij kreeg aan de motoren. Verder gingen alle zen len verloren en geraakte een staaldraad De veiligheidsmaatregelen, welke door de gemeente waren genomen, hebben niets geholpen. Het Casino van Otto Tricdsch dreigt ineen te zullen storten. Men vreest dat de Kuranalgen geheel vernield zullen wor den. Do schade wordt op millioenen ge schat. DE STORM OP DE AMERI- KAANSCHE KUST De Amerikaanseho st. Manatee is verleden Zaterdag op de Bermudas aan gekomen, sleepende de bark ti Wasa- gya Do storm sloeg de Manatee op de kust en ook den toger Butter- field welke hulp aan dien stoomboot wilde brengen. I De Engelsche goclet Bohemia strandde nabij St-Pierre (Miqueon) in gevaarlijke positie. Er hoerschte oen ge weldige oostelijke storm. Z. H. de Paus heeft, zooals wij reeds zegden, een gebed opgesteld voor de voortplanting van het Geloof. Wij laten het hier volgen, met de hoop dat onze lezers er genoegen zullen in vinden liet op te zeggen «O J esus, het weerklinkt nog immer in onze ooren het woord waarmedo Gij, tegenover een reusaclitigen oogst, het klein getal der arbeiders deedt uitschij nen messis quidem multa, óperarii autem pauc-i Drie eeuwen reeds heeft de Apos tolieke Stoel op regelmatige en besten dige wijze voorzien in dc evangelisatie bruikt worden voor de werken van evan gelieprediking en van kolonisatie der. zending; zij zijn bestemd voor teelt- cn weilanden en voor het oprichten van alle bouwwerken van nut voor het beschik vingsdoel der zending. it.ii vi'uuieu tüi gcr.idKie wezen dat dieren, met tegengif be- in de schroeven verward, liandcld, weerstaan aan de kroep, aï Zaterdag nacht sloeg het schip, sle spuit men hun 15 maal zooveel vér- ™m!l1 '1o -1— gif in als er noodig is om elke rat van den kroep te doen sterven. Daaruit ziet men dat de proefne mingen tot het uiterste gedreven worden oir alle zekerherd te ver schaffen. De geheimzinnige zaak te Monceau sur Sarnbre ÏÏET ONDERZOEK Enkele dagen geleden, deelden wij mede, dat, in het bosch Ilameau, te Mon- cean-sur-Sambre, het lijk werd ontdekt van een Italiaan, met name Dominico Coppo, wonende rue des Haies, te Marci- nelle. De man droeg aan den rechter slaap een diepe wonde, veroorzaakt door een revolverschot. Uit hot door het parket ingesteld on derzoek, blijkt thans, dat de vreemdeling die een naarstig werkman was, vermoord werd. Diefstal was de drijfveer van de misdaad. De magistraten vernamen in derdaad, dat Coppo Marcinelle had ver laten, om zich naar Parijs to begeveu. Hij was drager van een grooten resizak en een geldlaseh met 7,000 frank. Het onderzoek wordt ijverig voortge zet. Tot dusver is men er nog niet in ge slaagd den dader fil de daders to ontdekken. - - ■ponde met de beide ankers, over den Razende Bol, terwijl de opvarenden in den grotsten nood verkeerden. Do be manning zat in den voormast, door mid del van flambauwen en blauwliehten. voortdurend noodseinen gevende. Do Record Reign wolke een zeer sterk platboomsvaartuig is, is totaal ver loren. Door de zware averij, welke het op zee opgedaan heeft, is het loodrecht op den dijk blijven zitten. Naar wij vernomen, deed het schip tij dens den oorlog dienst voor do vervol ging van Daitsche onderzeebooten. S. O. S. De draadlooze post to North Foreland heeft op 31 December een bericht opge vangen, meldend dat de stoomboot <v.Jehmarn zich zinkende bevond on 04*38 N.-B. en 4* O.-L. P GESTRAND OP DE RIVIER De Engelsche st. Kenrix met eene lading kolen, 1800 ton, is gestrand op de Suikcrplaat nabij Terneuzen. Er is hulp in de nabijheid. ERNSTIGE VERWOESTINGEN IN DÜÏTSCHLAND Men meldt, uit Hamburg r Ophot Noord-Westelijke kustgebied van Duitschlaud, voornamelijk té Wcs- terland en op het eiland Sylt, zijn door den storm en de springvloeden weer ;rooto verwoestingen aan de kustvrer- :eu toegebracht. Op het eiland is opnieuw een stuk ytustmuur ter Jengtc van dertig me aer ongoloovigen. Talrijke vruchten wer- cen voortgebracht door den iéver wan de mission narissen welke door de Kongre- gaüe der Propaganda gezonden werden. Jxct bloed gestort door den edelmoedigen kamper, in wien drie eeuwen geleden de- zelfdo Kongrcgatie de voorbode kon zien van hare Martelaars, is liet zaad geweest van de christenen. En nochtans, hoevele volkeren zijn nog gedompeld in de duis ternissen van dc onwetendheid! Hoevele naties stnan er nog in de schaduw van de dood! Oh! wat is bot pijnlijk liet ge tal géioovigen te vergelijken meClict veel I grooter der ongeloovigcn Deze vergelijking doet ons nog meer naar waarde schatten het bewonderens waardig licht van het Geloof door het welk wij gesteund worden in onze a&rd- elio bedevaart, maai- het verlevendigt terzelfder tijd in ons hart do herinnering deze andere goddelijke woorden Bidt toch den Meester van den oogst, opdat Hij arbeiders naar zijn oogst zen- kIc Rogate ergo dominum messis ut mittat aperanos in messem suarn. Gij zijt, Heer, de Meester van den oogst waardoor verbeeld wordt, de ma=sa aer mcnschen. ;t Is dus aan U dat wij vragen liet getal der missionnarissen te vermeerderen, hun ievcr te doen aan groeien, hunne vermoeienissen te zegenen opdat de goede oogst van liet goddelijk woord overvloedige vruchten kan doen opdoen voor de kemclsche zolders. Verhoor, o Heer, dit gebed welk in ons opgeweld is door het verlangen Uw nik te zien uitbreiden. En, opdat de schoono verzuchting adveniat regnum tirum nog meer uit ons hart kome dan van onze lippen, verleen ons de standvas- I tigheid in het voornemen, dat wij U ook [opofferen, van op de best mogolijke wijze en in de mate van onzo krachten mede te ievereu aan alles wat het Werk der Voortplanting van het Geloof kan bevooraeelen. Z. H. de Paus verleent aan al de gcloo- vigen, telkems zij dees gebed zullen op zeggen, en aflaat van 300 dagen. Aan hen die het eiken da» opzeggen, ia een volle aflaat toegekend, eens per maand aan de gewone voorwaarden. GRONDEN IN DE KOLONIE Eostelooze afstand aan de Orde van den H. Bcncdioliis Art. 1. Aan de Orde van den H. .Benedietus wordt schenking gedaan der hierna opgesomde domeingronden waar van de grenzen bij benadering bepaald zijn op do schets welke bij het decreet behoort 1) Ongeveer 3Ö0 hectaren domein gronden op do Mondaierivier en hare bij rivieren gelegen en zich ten Zuiden uit- strekkend langs den rechteroever der j N ufunintngenvier 2) Een terrein van 2500 vlerkante me ters (50 meters op 50 meters), gelegen nabij de statie van Kansenla, begrensd door de baan van de statoi naar de zen ding en door de terreinen van den spoor weg; 3) Ongeveer 2097 hectaren domein gronden, bevattend een groot blok van ongeveer 2075 hccjaren en ooq driehoek. Een drama te Berlijn VERSCHILLIGE PERSONEN DOOK EEN KRANKZINNIGE MET EEN DOLK GEWOND Berlij'n, 2 Jan.De Kurfurstendamm. te Berlijn was gisteravond het tooneef van een sensationeel drama. Een krankzinnige rende om ongeveer zeven uur s avonds van de statie Zoolo gischer Garten den Kurfurstendamm op, en stak met een dolk naar alle voor bijgangers. Verschillende personen werden ge wond. Een wachtmeester van de veilig heidspolitie, die den krankzinnige wilde ontwapenen, werd zoo zwaar gewond, dat hij kort daarna overleed. Eerst nadat en andere beambte der veiligheidspolitie den man door een schot in den buik buiten gevecht had gesteld, slaagde men erin. den razende aan te houden. Dinsdag'van verleden week overleed te Romo ae Eerw. Pater Giuseppe Lais, Oratoriaan, onderbestuurder van het Ob servatorium van het Vatikaan. Deze dood is een groot verlies voor de wetenschap. Geboren te Rome in 1845, werd hij leer ling van den wereldberocmden storre- ktmdige Pater Sccehi. Na zijne studiën can ingenieur voltrokken te hebben, trad hij in dc Kongregatie der Oratorianen, waar hij zijne sterrékundige opzoekin gen voortzette. De wetenschappelijke werken en bijdragen die hij in het licht paf-zijn ontelbaar. Maar het bijzonderste werk waaraan hij om zofl te zeggen gansch zijn leven toegewijd heeft) was de fotografische kaart van den sterrehe- mel. Gedurende 30 jaar heeft hij daar. aan onverpoosd gewerkt. Niettegenstaan de zijn groote geleerdheid, bleef Pater Lais altijd eenvoudig, en is altijd een voorbeeldig kloosterling geweest. Eene bestatiging van gewicht Het Franseli Kamerlid M. Henry' Cliéron, die verslag heeft, uitgebracht over de begrooting van 1922, schrijft de volgende volzinnen in zijn verslag, dat opgang maakt in Frankrijk en druk be- sproken wordt in de bladen van alle rich, j tingen en tendenzen k Wij hebben do wet gestemd van den achturigen werkdag. Dat was eene fout. Men moet den moed hebben zulks te be- i kennen. Zullen wij toch eindelijk niets' doen om aan dien toestand te verholpen. Frankrijk nlag toch niet kapot gaan om', den wiilo eener formuul. Dio wet vertegenwoordigt een jaar-, lijks verlies van verscheidene miljards voor do voortbrengst. Zij vermeerdert dus op verpletterende wijze de levens-,' duurte. DE ZITTING VAN HET 1ERSCHE PARLEMENT Dail Eircann heeft Dinsdag zijne zit* tingen, welke op 22 December laatst go- schorst waren, hernomen. Onmiddellijk werd do bespreking van hot Engelscli-Iersch verdra* voortgezet.. Verscheidene afgevaardigden, die niet ingeschreven waren om aan liet debat deel te nomen, hebben nu den wenscli te kennen gegeven, toch te spreken. Onder de hevigste tegenstanders van het verdrag is ook gravin Markiewicz, lid van het parlement, die zooals men weet al wat Engelsch is een hevigen haat toe draagt. Men zal zich herinneren, dat zij in 1916, bij den grooten Icrechcn op stand ter dood veroordeeld word, doeïi later gonade kreeg. Gisteren verklaarde zfj, dat zoolang Ierland niet vrij is, Ierland opstandig zal blijven. Andere afgevaardigden verklaarden, dat de overgroots mcerderhoid van Ier land voor de bekrachtiging dor overeen komst is zelfs de stad Cork, welke steeds do sterkste vesting der Sinn-Feiners was, is nu voor de overeenkomst. Het is zoo goed als zeker, dat de stem-, ming over de overeenkomst niet voor; Donderdag of Vrijdag zal plaats hebben^.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1