VAN CANNES Os uitwijking naar Frankrijk m Zeedag 8Jauaii Maandag 9 Januari 1922 Bfenwjaarsfjifien im dn Paus Da To3wijiil30 van tel Jaar asa hei B. Hart ts Bnissil XX VIII' JAAKGAiNG NUMMÜli 7 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- Tel. 114- X>^C3-SILa^33 - IS CENTIEMEN -WEKELIJKS 0.30 - Uitgever: J. Va» Noff^Db Gairor Publiciteit buiten het H. Ou 'ula Zon op 7,45, ouder 4,10 H. Julianus Zon op 7,44 onder 4,11 Volle Maan den 13 Arroncissament Aalst, zioii M vrotMisn tot het Ageutseuap Havas. Adolf S!aïb»n,13, Ie Brussel8. Piae» da la Bourse, Parijs en C, Bream's Buifi LouJros B.C. t Belgische bladen hebben geschre ven E. H. Karei Van Eecke, aalmoe zenier der Vlaamsche boeren in Normandie, zegt 98 t. h. onzer Vlaamsche boeren in Frankrijk zouden naar Vlaanderen temgkee- ren, indien sai eene hofstede kre gen. Ja, dat Iieb ik gezeid en ge schreven, herzeid en herschreven. Ingezien de geestelijke, zedelijke cn nationale toestand, waarin mijne boeren hen hier bevinden, zou ik meer dan iemand met overtuiging wenschën dat de laatste Vlaamsche boer die in Frankrijk is naar Vlaan deren terugkeere, zoohaast moge lijk, en dat geen enkel Vaamsehe boer nog uit Belgie naar Frankrijk kwame. Sedert vier jaar reis ik van 't ecne boerenhof naar 't andere, om voor mi jne geliefde hoeren, in wie ik mijne rasgenoten begroet, te doen niet wat ik Htil, maar wat ik kan. Maar aangezien die binden mijne zienswijze melden, zou ik begeeren er liet volgende bijgevoegd te zien indien zij eene hofstede kregen, toe- behoorende aan eigenaars, bezield met kristene en mensehelijke ge dachten, en niet met joden- en uit- buitersgedachten, gelijk zekere ei genaars, die van hunne pachters den laatsten cent eischen, en ten hun nen bate misbruik maken van de ze delijkheid onzer Vlaamsche hoeren en gebrek aan hofsteden, toebehoo- rende aan eigenaars die kristelijke gevoelens genoeg hebben om te ver staan, dat een hoer, nadat hij eenen redelijken pachtprijs betaald heeft, iets moet overkomen, om later zijne zoons en dochters te zien boer en boerin worden. kin Ike eigenaars en liet verwenscht staatssociaiismus, dat de staatskas van Belgie ledigt en op de boeren alle slach van lasten en taksen doet wegen, hebben groote schuld aan de uitwijking der boeren naar Frank rijk, en zijn een van de redens dat mijne boeren niet terugkeeren. Zij doen bijgevolg onvader- landsch werk. Ik zou daarvan voor beelden geven bij de macht. Ik geef er drie van de voornaamste 1) Een boer uit de frons treek kreeg van zijnen eigenaar volgend bericht Gij moogt uwe hofstede van voor den oorlog terug hebben, vermits de pacht van de jaren 1915, 16, 17, 18 te betalen aan den ouden prijs en van 1919 voort aan den prijs van .259 fr. de hectare voor pas effen gemaakten grond zonder gebouwen! De boer vroeg mij wat zou ik ant woorden? Ik gaf hem voor raad schrijf ingezien uw jodenvoorstel hangt uwe hofstede aan uwen nek. 2) Een boer van de omstreken van Thielt schrijft mij onlangs Mijne hofstede is verkocht; zij is 14 hectaren groot, voor 14,000 fr.; ik mag blijven mits een pacht van 7-900 fr., dat is 500 fr, de hectare, plus de lasten!!I 3) Een boer van de omstreken van Poperinghe schrijft mij Ik heb nog 4 jaar pacht aan 4,000 fr. 's jaars. De eigenaar zegt mij ik kan u voor 4 jaar niet doen vérhui zen, maar niettegenstaande dat moet gij seffens nieuwe pacht aan- veerden aan 7,000 fr., zooniet is de hofstede na 4 jaar voor u niet mcrl Uit vele gewesten van Frankrijk Zonden mijne boeren mij zulke brie ven. Ik heb er een pak liggen, groot genoeg om een vlugschrift uit te ge- yen Het schandaal van den Yzer. Ik zou er nog bijgevoegd willen: dat de boer na zijn pacht betaald te hebben, geen rekening moet houden van achterloopers, toezieners en jachtwakers, die van hunne neuze maken, feiten welke ik zelf gehoord, gezien en gevoeld heb. Tot nu toe, heeft de wetenschap Dog niet uitgevonden dat men meii twee of drie kan boeren op dezelfde hofstede, in eene eksternest, op eene vliegmachien, enz. Welke sociale kop zal voor de duizenden en duizenden Vlaamsche boerenzoons van 25 tot 40 jaar, die sedert 5, 10 jaar, gemakkelijk een flinke, brave, werkzame boerin kun nen vinden, maar geene hofstede, geen bestaan kunnen uitvinden; óp- dat onae boerenzoons niet meer ver plicht zijn, fakteur in peerden, koeien, zwijns en kalvers te worden en herbergiersbaas, en tegen wil en dank aan de verpesting van Vlaan deren mede te helpen. Een verstan dige pastoor van Vlaanderen zei mij De groote kwaal van mijne parochie is, dat er boven de 100 boe renzoons zijn, die zouden willen boeren en geene hofsteden vinden, tenzij aan jodenprijs. En hij voegde er bij Is dat niet jammer voor ons boerenvolk, dat het vernuftigste, meest ontwikkelde en kristelijkste boerenvolk der we reld is? Mijne leeraars hebben mij geleerd Qui vult finent, debet veile et medium. Wie het einde wil, moet de middel willen. En om die middel te vinden zal het niet te veel zijn dat de openbare besturen met den Staat aan 't hoofd, de eigenaars, de persoonlijke onder nemingsgeest, de sociale koppen sa menspannen en afdoende hand aan 't werk slaan im. een dam te neerpen legen de rampsaige boerenuitwij- lcing. De vereenigingsgeest, de krachtuitbating en de edele mede werking van ons katholiek volksge zind staatsbestuur heeft de land- bouwkrisis, voortkomende uit den verval der prijzen, der landbouw- voorthrengsels over 40 jaar, afdoen de bestreden en verdient den dank der boeren. Eene nieuwe krisis is ontstaan, het gebrek aan landbouw- uitbatingen, de grondkrisis. Men zoeke er eene oplossing aan! Wat werd er tot nu toe voor gedaan, bui ten hier en daar eene te zeldzame persoonlijke werking en de werking van den Belgisehen Boerenbond door zijne heidemaatschappij en lio- veniersgildcn, werking, welke de groote boerenvriend, die het minis terie van I ...nabouw in handen heeft en van welke, tusschen haakjes ge zegd, mij een Fransehe volksverte genwoordiger zei Belgie heeft den prachtigsten minister van Land bouw van den aardbol, zal gelukkig zijn te ondersteunen zooveel het in zijne macht is, en het staatssociaiis mus geene stokken in 't wiel steekt! Wie beters weet, schrijve het. KAKEL VAN EECK, Aalmoezenier der Vlaamsche hoeren, in Normandie. De Bond der katholieke Dagblad schrijvers van Belgie opent heden, onder de hooge bescherming van het Episco paat, zijne iaarlijksche inschrijving voor de Pauselijke Nieuwjaarsgiften. Hij noo- digt al de Belgische katholieken uit er zich edelmoedig bij aan te sluiten. Na elke groote krisis, keert de mens<jh- heid zich naar hot Pauadom; dat ver- schijnsel wordt op onze dagen, eens te meer, waargenomen. Al de naties komen raad en steun vragen aan den Opvolger van Petrus. Deze dringt zich op als nf- doendelijkst en het onmisbaarst middel om de heropbearing van de geschokte maatschappelijke inrichting te verzeke ren. Wij zien, in zekere mate, de menseh- beid, de zorg harer lotsbestemming leg den in do handen van den vertegenwoor diger van Jezus-Christus. Op een zoo gewichtig en voor de toe komst der kerk en der menschheid zoo beslissend oogenbük als thans, moet het Pausdom aan de oogen der wereld in al zijne grootheid verschijnen, sterk door den rechtzinniger! en onvoorwaardeïij- ken steun van al de Christenende Paus moet zich gesteund, aangemoedigd ge-! voelen door de verkleefdheid van al zijne i kinderen. De Nieuwjaarsgiften voor den Paus! zijn eene zeer natuurlijke gelegenheid om rond den Paus zijne kinderen van j Belgie te scharen, om duidelijk aan tej toonen hoe groot de krachten zijn waar-j ever Hij in ons land kan beschikkenzij kunnen ulzop doelmatig helpen om het' van het Pausdom in Belgie en in aen vreemde te verhoogen. De katholieke Belgen zullen deze ge voelens weten te deelenallen willen deel nemen aan de kinderlijke betooging waarvan dc Nieuwjaarsgiften voor den Paus de uitdrukking zijn. jH ajt De inschrijving ia van heden af geo pend. Do inschrijvingslijst zal gelijktijdig door al do katholieke dagbladen van het land afgekondigd worden. De namen van de inschrijvers zullen, in een album verzameld, samen met de opbrengst van de inschrijving den H. Vader overhandigd worden. Het Bureel van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers De voorzitter, J. Van Men ten; de on der-voorzitters, L. Gille, H. Gobbe; de schatbewaarder, G. De Myttenaere; de secretaris, L. Mallié. Men kan de inschrijvingen zendon aan het bureel van dit blad, of aan M Leo Mallié, secretaris, 150, Belliardstraat, Brussel. Aan wien het millioe;» van 14 Januari Talrijk zijn de houders van voorloo- pige titels van de leening der Verwoeste Gewesten, die vergeten hebben hunne ti tels te ruilen tegen definitieve obligatien Zij moeten nochtans weten, dat slechts deze laatste obligatien deel nemen aan de loting van 14 Janöan welke de obliga tie aanduidt die het lot van één millioen frank wint. Indien zij do kans willen loopen mil- lionnair te worden, moeten de achterblij vers zich haasten, want de voorloopige ti tels wórden in de provinciën na den, lOn der loopende maand niet meer geruild na dien datum hebben de ruilingen al leen to Brussel plaats; zij worden op den dag der loting geschorst. Er blijven, op 4 Januari 1922, nog 700,000 voorloopige titels te ruilen. Vrijdag, den eersten Vrijdag van het jaar, hadden in de hoofdkerk van Brus sel, twee indrukwekkende plechtigheden plaats, de eenre, ten 5 j*ur, voor de da- men, en do tweede, 's avonds ten 8 u. 1/2, voor de mannen, namelijk de gebruike lijke en zoo grootsche toewijding van het nieuw jaar aan het Heilig Hart. De namiddagplechtigheid werd zelden zoo talrijk bijgewoond. De midden- en zijbeuken van do aloude Sinte-Gudula kerk waren letterlijk opgepropt met dui zendtallen van vrouwen, uit al de stan den, van af de hoogo adellijke damen, deze der groote burgerij, tot dezen van den middenstand en volksklas. Hare Majesteit de Koningin had eraan gehouden, aan deze grootsche betooging van Geloef, aan deze heerlijke hulde aan het Heilig Hart des Verlossers deel te ne men. Zijne Emihencie de Kardinaal-Aarts bisschop van Mechelen, die de plechtig heid voorzat, vergezeld van Mgr Evrard, pastoor-deken van Brussel; Z. E. H. Ka nunnik Cocheteux, pastoor der Konink lijke parochie St-Jaak-op-Coudenbrg, Z. E. H. Kanunnik Desgam, bijzondere sekretaris van Zijne Eminentie; do pas toors van de verschillende parochies en de geestelijkheid der hoofdkerk, ging, processiegewijs, ten 5 uur, Hare Majes teit aan het portaal der hoofdkerk, langs den kant der Ste-Güdulaplaats, verwel komen. Onder het 't spelen van 't groot orgel werd de Voretin naai' het Hoogkoor ge leid, waai zij plaats nam op een prachti- goü bidstoel, langs den kant van het Evangelie. Hare Majesteit, was vergezeld van Mevr. de gravin de Hemricourt de Grunne, groot-meesteres; M. den gra de Lannoygroot-meester van het Huis der Koningin, en een eeredame. Een plechtig lof vinj» aan. Na de Ado- remuz en do O S ancti.-- ima}do or de zang- kapel der hoofdkerk uitgevoerd, werd er, van op den kansel door E. H. Halkin, on derpastoor van Ste-Gudula, lezing gege ven van het Gebed voor Belgie de Opdracht aan het H. Hart bevattend. Dit schoon gebed werd stil, zin voor zin, dooi de geloovigen herhaald, met diope gods vrucht en ingetogenheid. Na het Tantum- Èrgo-, gaf Z. Era. de Kardinaal den plechtigen zégen met het .Allerheiligste, en de plechtigheid werd gesloten met den lofzang Loué'soit a tout instant, Jésus au St-Sacrement door de menigte aangeheven. Het was 5 u. 45 toen Hare Majesteit, met hetzelfde ceremonieel als bij hare aankomst, uitgeleide gedaan werd. Zijne Emin. met de capa magna omliangon, het staatsiegewaad zijner hooge waardigheid, werd vervolgens, langs de sakristij, door de geestelijkheid naar de dekenij geleid. Het was, onder een indruk die blijvend zal wezen, dat de menigte den tempel verliet M. THEUNIS BEWIJST DAT DUITSCHLAND KAN BETALEN Sedert hunne aankomst te Cannes. Donderdag morgen, zijn de Belgische af gevaardigden niet werkloos gebleven. Bijzonder M. Theunis heeft do grootste krachtdadigheid aan den dag gelegd in de verdediging der Belgische rechten. Pas waren MM. Jaspar en Theunis te Cannes uit dpn trein gestapt, of zij bega ven zich naar de eerste exporten vergade ring, dewelke, zooals wij nooger zeggen, de kwestie van het Belgisch voorkeur recht onderzocht heeft. M. Theunis voerde or het woord en heeft in kernachtige taal, met de bewij zen erbij, uitgelegd dat Duitschland wel solvabel is en kan betalen. Zijne bewijs voering maakte diepen indruk op de aan •vezigo experten en gevolmachtigden van Engeland, Frankrijk en Italië. M. Theu nis behandelde verder het vraagstuk dei herstellingen. Hij verzette zich krachtda dig tegen het akkoord Lloyd George- Briand van Londen, en bewees dat dit geknoei niet alleen de Belgische belan gen onder de voeten trapt, maar ook eene schending uitmaakt van plechtig geslo ten verdragen en eene verloochening der, onder eerewoord, aangegane verplichtin gen. M. Theunis wees er nogmaals op dat geen enkel traktaat moet herzien of ver scheurd worden, omdat Duitschland kan betalen en in staat is al de geldstortingen ce verrichten, welke het ultimatum van Londen het voor 1922 oplegt. Dc'Belgische minister zette dan breed voerig de Belgische oplossing uiteen, welke voorgesteld wordt door de Belgi sche leden der Intergeallieerde Herstel lingskommissie. Wij hebben onlangs over do Belgische oplossing alle bijzonderheden meege deeld. De leden dei- Herstcllingskommis- sie zijn in het bezit van dokumenten, wel e bewijzen dat. Duitschland over vreem de titels en geldwaarden genoeg beschikt, om in 1922 ruim 4 miljard te betalen. De bondgenooten hebben dan ook be- dist eene bijzondere kommissie te gelas ten met een grondig onderzoek der Bel gische oplossing en dor solvabiliteit van Duitschland. Donderdag namiddag on avond heeft M. Theunis zijne zienswijze nog nader toegelicht in voorafgaandelijke bespre kingen bij Lloyd George en Briand. On ze minister heeft met de meeste beslist heid verklaard dat Belgie geene opoffe ringen zal doen, daar ons land in vol strekte onmogelijkheid verkeert af te Hon van de vergoedingen, welko het noo dig heeft tot zijne herleving. M. Theunis hééft Donderdag avond ook een interview verleend aan den Dailly Mail Men vroeg hem ziin ge dacht over een mogelijk Franscn-En- gelsch militair verbond. De minister ver klaarde dat dergelijk verbond in Belgie voorzeker algemeeno goedkeuring zou vinden, daar het een waarborg te meer is voor den vrede. Sprekende over de Duit- sche herstellingen zegde hij, dat de uit betaling aan Belgie van al zijn vergoe dingen eene levenskwestie is voor hel land. M. Theunis zou een© groote rede voering uitspreken in de openingsver- gadcring van den Oppersten Raad. DE OPENINGSZITTING Cannes, 6 Jan. De conferentie werd heden morgen geopend, zonder buitenge woon vertoog. Ware het niet dat, in de nabi jheid van den Cercle Nautique, eenige gendarmen post gevat hadden, zou men niet vermoe den dat de vertegenwoordigers van de geallieerde mogendheden eene vergade ring houden die bijzonder belangrijk zijn zal. Binnen de Cercle Nautique is de be weging grooter, bijzonder in de salons welko de drukpers voorbehouden zijn. Te 11 uur treden de afgevaardigden de zaal binnen. Aan de hoefijzer-vormige tafel M. Briand, voorzitter, met aan zijn rechter zijde MM. Lloyd George, lord Curzon, sir Robert Horne en sir Evians, Britsche afgevaadigdendan MM. Bonomi della Toretta en Rainori, Italiaansche afge vaardigden links van den voorzitter na men plaats MM. Doumer en Loucheur kolonel Harvé, vertegenoordiger van de Vereenigde Staten; baron Hayashi, burggraaf Ishu, afgevaardigden van Ja pan MM. Theunis en Jaspar, Belgische vertegenwoordigers. Acuter elke afvaardiging bevinden zich de secretarissen. Voor den voorzitter bevindt zich de vertaler. Nadat do voorzitter de afgevaardigden verwelkomd had, nam M. Lloyd George het woord, om zijne zienswijzen over den JÜgemeeneg economischen toestand van Europa uiteen te zetten en zekere voot;« stellen bekend te maken. De hoofden der verschillende afvaar» dingen hebben hunne principieelo good-* keuring gegeven voor deze voorstelen, welke verzonden werden naar een comi- teit hetwelk heden namidag te 15 u. 30 vergaderd, en samengesteld zal zijn uit de minister-presidenten en de ministers van buitenlandschc zaken. Anderzijds werd besloten dat do mi* ulsters van geldwezen zouden vergaderen op. ©en nader te bepalen uur, ten einda het verslag der deskundigen, belast met het onderzoek van de kwestie dor scha» devergoeding, te beetudeeren. Cannes, 6 Jan. In den loop der eer1» ste zitting van do conferentie werd ook lezing gegeven van het besluit-ontwerp, de vorige week aangenomen door de con ferentie van nijverheids- en financieel© deskundigen, te Parijs bijeengekomen, onder voorzitterschap van M. Loucheur, en strekkend tot het economische herstel van Europa. Dit ontwerp werd in zijne breede lij nen aangenomen. Te dien gevolge zal kortelings een in ternationale conferentie bijeen geroepen worden. De bijzonder belanghebbende mogendheden zullen uiteeuoodigd wor den, in begrepen Duitscnland en Rus land. Voor Rusland echter zullen zekere voorwaarden gestold worden. Heden namidag, te 15 u. 30, zal de- Opperste Raad een nieuwe zitting hou den om de waarborgen te bepalen welke te dien einde, van Rusland moeten ge- eischt worden. In zijn uiteenzetting op de conferentie heelt M. Lloyd George er op aangedron gen, dat het lot van al de natiën van. Europa onderling verbonden is, dit ia het bijzonder voor wat Rusland betreft. Het staat vast dat den economischen toestand van dit land gevolgen heeft over heel de wereld, in het bijzonder voor wa| Duitschland betreft. In het kort, de Engelscho minister liet het verband uitschijnen dat bestaat tus schen Oostelijk eu Midden Europa. M. Lloyd George liet uitkomen dat dé economischen toestand van Duitschland zou verbeteren, zoo het zijn handelsbe trekkingen met Rusland kon hervatten. Frankrijk, in die voorwaarden, zou eveneens belang hebben in deze betrek- lingen-herinyoering, aangezien Duitsclv land's financieelen toestand er bij ver* beteren zal. Het hoofd der Engtische regeering heeft bepaald dat het wel verstaan is, dat -.irenge waarborgen zouden dienen geno men te worden tegenover de sovjets-re» gccring. Pen eerste vertischte is dat de .schui len der voorgaande regeeringen dienen erkend te worden. MM. Bonomi, Theunis en burggraaf rshu sloten zich bij de verklaring van M. I loyd George aan. M. Briand was het hiermede eveneens n princiep eens, maar drong op do nood zakelijkheid aan, dat men waarborgen van Rusland diende te bekomen. M. THEUNIS AAN 'T WOORD M. Theunis, hoofd van de Belgische afvaardiging, heeft gezegd dat Belgie, meer nog dan welk land, er belang bij heeft, dat alle markten heropend worden uit oorzaak van de dichtheid zijner be volking. Om zijne bevolking te voeden is België genoodzaakt 80 t. h. van de noodige gra- uen in te voerenom deze granen te be talen, moet Belgie voortbrengen en een aanzienlijke hoeveelheid nijverheidspro» dukten uitvoeren. Voor den oorlog was Belgie een groof' nijverheids-uitvoerland en 80 t,. h. zijner produkten werden verkocht op de mark ten van Europa en van Engeland. Deze twee cijfers leggen uit waarortf M. Theunis het eens was met het prin-- ciep der voorstellen van M.Lloyd George, welke inzonderheid de heropening van1, al de markten beoogen. DE KWESTIE DER VERGOED - DINGEN De kommissie gelast met het onderi zoek der vergoedingenkwestie heeft Vrij dag namiddag hare werkzaamheden voortgezet. Rond den avond scheen het dat men eene richting insloeg welke aan België een belangrijker deel in de vergoedingen toekende. Te dien einde zouden de beta lingen in specien, van Duitschland ge* eischt, vermeerderd worden. Echter blijven de rechten van Frank* rijk ten volle verzekerd. De onderhandelingen en besprekingen zullen nog voortgezet worden, vooraleer de zaak aan de goedkeuring van den Op? persten Raad te onderwarpon,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1