15 Vrijdag Januari 1922; 01 OPVOEDENDE TAAK DER LAOEBE SOHgiL 't Begin van 'I Einde Erl©f van "ïgr Heyten Jgiiga fcssren geïaagsjjen Be Bsnfsreniie van Cannes Zij zijn aam 'S draaien Ssissraa! taaiad ia Belgis XXVIII" JAARGANG NUMMER Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 8 CENTIEMEN Publiciteit bullen h.t Arrondlssam.nt Aalst, zich te wenden tot het Agennahap HavAS.Adolf Mazl.an,13, te Broaael- S. Place de Ia Bonn», Parijs-en 6. Bream's Building Loodres B.C.4 WEKELIJKS 0.80 Uitgevers J. Va» Npffel-Db Gümdt H. Veronica Zon op 7,42 onder4,16l Volle Maan den 13 DE LAATSTE MINISTERIEELS SCHIKKING De trouwe lezers van De Volks stem zullen zich herinneren, dat we destijds Lier een reeks arti kelen schreven over dit belangrijk onderwerp,- naar aanleiding van de ophefmakende plannen die het mini sterie van Wetenschappen en Kuns ten koesterde. Het was toch duidelijk dat men van officieele zijde de onafhanke lijke zedcleer in onze lagere scho len wilde binnen smokkelen door toe doen van een algemeen verplichten leergang van zoogenaamde staats- burgelijke opvoeding. Het feit dat een niet-kntholiek aan het hoofd van het ministerie van onderwijs stond ga" veel kans aan die nieuwigheid, welke men ten andere verbloemde als onschadelijk, steunend op de ge- meenspunten van iedere moraal. Maar liet masker werd wegge rukt en het werd bewezen, dat wij, katholieken nooit vrede konden heb ben, met een zedelijke opvoeding-, die verminkt en ondermijnd in haar grondslag, regelrecht tegen onze godsdienstige overtuiging inging en rechtstreeks een inbreuk was op on ze gewetensvrijheid. De waakzaamheid en het een drachtig verzet der katholieken van gansch het land was er noodig om die poging te verijdelen, Is het gevaar geweken Nieuwe verordeningen van wege het ministerie van Wetenschappen en Kunsten, sindsdien verschenen, bieden ons een genoeglijke gelegen heid, om op dit steeds actueel vraag stuk weer te komen. Want 't is niét de vervanging van den minister, die wijziging brengen zal, in een strek king, die minder eigen was aan den persoon van den lieer Destreé, dan wel kenmerkend bij zijn departe ment zelf; anderzijds schijnen deze voorschriften wel bepaald een be stendige oplossing te geven. Waar we vrijelijk kritiek uitoe fenden bij de wording, past ook een oordeel over de eindbeslissing. deren is en zal zij onzin blijven, juist omdat neutraliteit in de opvoe ding een leemte is die nooit kan aan gevuld worden, Er is echter meer, en dat geeft ons nog grootere voldoening men heeft de algemeene moraal gelden de samenraapsel van de overal gel dende zedelijke voorschriften, als verplicht laten varen, en de nieuwe ministerieele verordening laat toe, dat ook de godsdienstige overtui ging mag aangewend worden. Genoemde brochuur immers geeft een plan_van 43 wekelijksche ge sprekken tot bevordering van de opvoeding als voorzien bij art. 21 der schoolwet. En de minister doet opmerken, dat die voorbeelden niet opgevat zijn als een onverander lijk leerplan, en dat op de voorrech ten der schooloverheden geen in breuk gemaakt wordt. Het staat hun vrij, daar wijzigingen aan toe te brengen, door er, bij voorbeeld, in confessioneele scholen op gods dienst berustende overwegingen aan toe te voegen Zoo is dan eindelijk de erkenning gekomen van de opvoedkundige kracht der godsdienstige overtui ging 't is maar rechtvaardig dat er rekening mede gehouden wordt en dat men geen tegenhanger van min der waarde in de plaats stelle. Van de opvoedende taak der lagere school is een boekje, on langs door het ministerie van We- te. ïsehappen en Kunsten uitgegeven en bestemd voor de schoolopzieners gemeentebesturen en leden van het onderwijzend personeel. Als aanleiding vinden we een mi nisterieele brief van 1 Juli 1921, die bepaaldelijk de nieuwe schikkingen meedeelt, over een zaak die vroeger steeds onduidelijk voorgedragen werd. In aansluiting en overeenkomstig met art. 21 der schoolwet, waardoor de wetgever dezelfde waarde hecht aan r!e opvoeding als aan liet onder wijs. worden de schooloverheden aanzocht het onderwijs, zoo te rege len, dat de onderwijzer de leerlin gen eens per.week, gedurende onge veer een half uur, onderhoude over een opvoedend begrip, dat het be- langstellingspunt van bijna al de lessen der week zal worden.... Het geldt hier veel minder een nieuwen leergang op. ie richten, welke een half' uur per week inneemt, dan wel gansch het onderwijs opvoe dend te doen werken Met dit zedelijk-opvoedend gele- genheidsonderwijs dat wettelijk voorgeschreven en regelmatig zal gegeven worden, vallen onze bezwa ren tegen den doorloopenden cur sus, die, wanneer het de onafhanke lijke zedeleer betreft, een ge,vaar is Wie den ontwikkelingsgang de zer opvoedkundige kwestie van dichtbij volgde, zal wel opmerken welke schakeering hier is ingetreden in betrekking met de eerste plannen van het ministerie. Want we komen eindelijk tot een eenigszins behoorlijke vastlegging van een algenieene strekking onzer eeuw. Jarenlang stonden onze scholen in liet teeken van bloot wetenschap pelijk onderricht; kennis en nog ken nis was de leidende regel tot men per slot van rekening toch beken nen moest dat de wereld er geen baat bij had, wijl het zedelijk peil der samenleving, het plichtbesef, de verantwoordelijkheidszin en de be schaving steeds meer veld verloren. Onder het bevroeden van die nare werkelijkheid is men bewust gewor den, dat de taak der volksschool elders berust dan wel in de ver spreiding der wetenschap, dat de school eerst en vooral een Werk van opvoeding moest zijn. Het kind brengen tot goed han delen uit eigen overtuiging, daar komt het op aan. De zedelijke vor ming is het hoofddoel, het vormen tot een deugdzaam ménseh; het klaarmaken voor een maatschappe lijke positie is belangrijk, maar blijft een nevendoel. Dit stond vast; maar dan ging de strijd weer los tusschen twee le vensbeschouwingen de godsdiens tige en materialistische, hier beli chaamd in de onzijdige zedeleer. Wij betoogden, zoovat Th. Van Tichelen zijn verweer samen, dat een moraal, waarbij God uitgescha keld blijft, een onding is, geen bin dend motief heeft, en dus geen mo raal is, dat een doorloopende leer gang in zulke moraal voor kinderen uiterst gevarlijk is, vermits bij ge mis aan grondslag de zedelijke voor schriften in de lucht hangen, en de leerlingen onvermijdelijk aan het twijfelen moeten gaan aan de waar de van elk moraal; en ten slotte, dat zulke moraal tegen den gpdsdienst gericht is, dewijl het verzwijgen van het Godsbegrip in de moraal een standnemen is tegen God. Onze katholieke beginselen kun nen we nooit prijsgeven, en 't is aan onze onversaagde waakzaamheid te Officieel wordt gemeld dat, met nieuw jaar, vijf duizend leden van het socialis tisch syndikaat der.ijzerwegmannen van Balgie hun ontslag; nebben ingezonden. Do toren van Babel gaat aan t afbrok kelen opgepast voor den grooten pliets- plelsl Door Zijne Doorluchtige» Hoogwaar digheid Mgr Ilcylen, Bisschop van Na men, is tot allo Kardinalen en Bisschop pen der wereld een schrijven gericht van den volgenden inhoud k« Doorluchtige en Hoogwaarde Heer, In het jaar 1014 sloten wij in het genadeoord der Allerheiligste Maagd Maria, het stadje Lourdee, de eerste reeks af der vijf en twintig wederlandsche Eu charistische Kongres3en. Toen werd het besluit genomen voortaan deze Kongres- sen niet elk jaar, doch elke twee jaar te doen plaats hebben. Doch, door Gods be stel, konden wii* tot dusverre,, tengevolge kkige tijden, geen enkel van de ongelul Kongres houden wijze dan door een nieuwe reek noch op eenige andere ;cbeden bewerken, dat :on beginnen. Eindelijk echter is onze wensch in vervulling gegaan en zullen wij met den zegen des H. Vaders het zes-en-twintig- sto Kongres kunnen houden te Home van 24 tot 29 Mei 1922. Daar zullen wij Christus den Kohing in het Heilig Sa- krament tegenwoordig, verheerlijken, en Hem de plechtige hulde kunnen bren gen, welke wij aan de Goddelijke Ma jesteit om zoovele en zoo grooje 'redenen verschuldigd zijn. Dienzelfden Koning Christus zullen wij in don Paus als zijn Plaatsbekleeder huldigen en Dezen onze kinderlijke verknochtheid betoon en, ten einde aldus eene vergoeding tc schenken voor de smart, waardoor Zijn vaderlijk hart gedurende den oorlog en ook na de afkondiging van den vrede getroffen werd. Christus, .dén Vorst des vredes, en bij diens Plaatsbekleeder, den min- P33Ton bevorderaar des vredes, zullen wij die gaven van eenheid en vrede trach- ten te verkrijgen, waarvan de aangebo den offergiften de verzinnebeelding zijn De H. Vader zelf zal op bijzondere wijze deel hebben aan het Kongres A an stonds bij het begin zal Hij alle deelne mers ontvangen en tot hen een toespraak houdenden volgenden dag zal Hij een plechtig Mis3a papalis opdragen, op den 29 Mei zal Hij met eigen handen m de processie liet Allerheiligste Sakra- ment dragen. Daarom richt ik met vertrouwen tot Uwe Hoogwaardigheid het verzoek het Kongres te willen zegenen en daarbij, indien het mogelijk is,- tegenwoordig te willen zijn. Ook verzoek ik u door gebe den en door het heilig Misoffer aan God het gelukkig verloop ervan te willen aan bevelen, en de U toevertrouwde geloovi- gen aan tc sporen hetzelfde te doen. "^ok stel ik U ervan in kennisy dat de H. Vader heeft toegestaan dat de'Bis schoppen, die in het jaar 1922 of 1923 gehouden zijn tot brengen van een be zoek ad limina ter gelegenheid van het Kongres, aan hunne verplichting kunnen voldoen. Hiermede verblijf ik met den mees ten eerbied van Uwe Doorluchtige Hoog waardigheid de zeer naar, onderdanige die- -imrvn ia/aaot waaKzaamneia te kind Daar ligt voor ons j danken, dat de opvoedende taak der ten we w'ot T? F"®' y™h; i IaSere scho01 xoor onze kinderen in tteutsale schoolonze scholen nog steunen zal op te onzen opzicht nu nnnder verwer- haar ecnigen grondslag, den eods- pebjk zal wjn; voor katholieke kin-jdienst, B Th. LUD, Bisschop van Namen, - Voorzitter. Kan. THARSICIUS BOOTSMA, Sekretaris. Het nieuiy regiem voor de jouge hoe ren vagebonden begint peperduur aan t land to kosten. In zekere gevangenhuizen of toe vluchtsoorden heeft de strikte naleving van de ministerieele onderrichtingen den prijs van den on'derhoudsdag dier inte ressante pensionnairen doen klim men tot de bagatel van 35 frank daags, of 12,775 frank per jaar en por jonge ling. Dat gaat over zijn hout. Een vagebond, een nieldeuger kost dus aan het land zoo veel als een bureeloverste van de offi cieele organismen. M. Theunis, onze spaarzame minister, zal wel doen paal on perk te stellen aan de zotte geldverspillingen van den gewe zen minister van justicie. Een beetje min voorname, gedistin geerde voorkomenheid voor die jonge hoeren gevangenen zal hup. vast en zeker geen zeers doent DE ZITTING VAN WOENSDAG Bij de opening wenschte M. Briand kolonel Harvey, aanwezig geluk om zijn spoedig horstel. Op verzoek van M. Briand werd de Duitsche afgevaardiging voor do commis sie van vergoedingen tegen 5 uren- ge daagd. Na dit onderhoud zal de commissie de geallieerde regeering raadplegen. Op zijn beurt zal dc opperste raad de Duitsche afgevaardigden aanhooren. M. Briand verzoent M. Lloyd George hem gedurende een afwezigheid van 48 uren to vervangen. Het verbond tusschen Frankrijk en Engeland is zoover gevorderd dat M. Briand naai- Parijs kan gaan met een voorontwerp der overeenkomsten. Die overeenkomst zou de grondsteen wezen van soortgelijke latere verbonden mot Belgio en Italië. In de Belgische conferentie middens is men voldaan over dc houding der Fran- sche afvaardiging. IN DEN FRANSCHEN MINISTER RAAD Cannes, 11 Jan. Over do volgende princiepen was men het in den minister raad eens 1. Geen Duitsche schuldvermindering toestaan 2. Niet van de bezetting van het Rijn land afzien; 3. Het tocpassingsrecht van militaire en economische straffen behouden voor wanneer de omstandigheden zulks moch ten vergen. Na afloop van den ministerraad, toon den de ministers zich zeer terughoudend over de beraadslagingen. Zij verklaarden alleen dat de voorzit ter van het kabinet hen opnieuw geraad pleegd had over zekere te bespreken pun ten. M. Doumer zal niet meer naar Cannes terugkeeren, daar hij van oordeel is, dal zijne aanwezigheid aldaar niet noodza kelijk is. Hij voegde er bij dat al de af gevaardigden der Vergoedingskommis sie te Canes zijn en dat zij wel de Duit sclie afgevaardigden zouden ontvangen. EENE LOGENSTRAFFING Cannes, 11 Jan. M. Jaspar verzoekt het nieuws te logensraffen door de Fran- sche pers de wereld ingezonden, dat MM. Jaspar en Theunis aan M. Briand een vergelijk voorstelden betrekkelijk de prioriteitsrecht tegen zekere voordeden in tolopzicht aan Belgie toe te kennen. Daar was nooit spraak van. Allen lie ten wij uitschijnen dat een economische toenadering tusschen beide landen ge»- wenscht is. M. BRIAND NAAR PARIJS Cannes, 11' Jan. M. Briand heeft Cannes te 3 uur voor Parijs verlaten, in gezelschap van MM. Peycelon en Tan nery. DE DUITSCHE AFGEVAARDIGDEN TE CANNES De Duitsche afgevaardigden zijn Woensdag morgend le Cannes aangeko men. Zij hadden plaats genomen in een Duitsch rijtuig clat aan den expresstrein uit Parijs gehecht was. Aan do statie bevonden zich slechts weinig nieuwsgierigen. De Duitsche afge vaardigden werden ontvangen door M. Carteron, sekretaris van M. Briand. Zij werden naar het Hotel du Pare gevoerd. Men denkt dat de Duitschers tegen voorstellen zullen doen, alhoewel de Op perste Raad enkel de kwestie der betalin gen met hen wil bespreken. Woensdag namiddag hield de Kom missie der vergoedingen eene belangrijke zitting, welke bijgewoond werd door de Duitsche afgevaardigden. De Duitsche afgevaardigden hebben de voorwaarden aanvaard waarop de ver bondenen zich t'akkoord gesteld hadden, 't is te zeggen betaling van 720 miljoen mark-goud in 1922. Zij vragen echter verzachtingen voor wat betreft de beta ling der vooroorlogsche schuld. DE DUITSCHE BLADEN KLAGEN Briand hebben geeischt dat zij zouden geschieden in vorm van ultimatum, dat geen tegenvoorstellen, noch beknibbeling gen, noch besprekingen kan dulden. De Engelscnen en de Italianen ver langdon een conferetie met de Duitschers en een grondig onderzoek hunner tegen*, voorstehen. BELGIE EN 'T FRANSCH- ENGELSCH VERBOND Cannes, 11 Jan. De onderhandolin gen betrekkelijk het opatellen van he| erbond worden voortgezet. - Belgie zou er in betrokken wezen. MM. Theunis en Jaspar hadden reels een onderhoud met M. Briand en Lord Curzon. De Opperste Raad hield zicfy onledig met den toestand van Rusland. Het socialistisch Kamerlid Dolvigne schrijft in Le People een artikel, waarin hij de kwestie van den 8-urigen werkdag bespreekt. Daarin zegt hij onder anoero men zou het nooit radon Ik raad de werklieden aan zich niet te verzetten le gen de afwijking dier wet, en geen tegen- stónd te maken als zi j meer m en zouden moeten werkenmaar zi j moeten onhan delbaar zijn en geen millimeter toegeven wanneer er kwestie is der verhooging van- het dagloon dat zij trekken moeten voor het overwerk! Dc socialistische hoofdmannen zijn dus aan 't draaien, 't is goed om bcstati- gen. Als het zoo voort gaat, zullen zij, bin. nen enkelo jaren, verklaren, dat zij het acht-urenwcrk hebben gepratronneerd, Al de Duitsche bladen zijn het roe rend eens, om te schrijven aat Duitsoh- laud nimmer zulke groote som zal kun nen bijeenbrengen, en dat de waarde van den mark nog meer zal dalen. Zij bewe ren, dat alleen eene vermindering van het vergoedingscijfer, den algemeenen conomischen toestand kan verbeteren. EEN ULTIMATUM? Da Duitsche afgevaardigden, zullen, zooals men weet, in de algemeene verga dering van den Oppersten Raad ontbo den worden, waar hun mededeeüng zal gegeven worden van do getroffen beslis singen. e bondgenooten hebben onderling adslaagd in welken vorm dezo mede deeling aan de Duitschers zal gedaan worden. MM- Theunis, Jgspar, Lpuoheur ca De Koning en de Koningin hebben Dinsdag avond in het kasteel van Laeken een diner gegeven ter cere van hun gast, rten beroemden Franschen vedllieer, ge neraal Gouraud. Tusschen do uitgenoo- digden waren M. do Margorie, gezant van Frankrijk te Brussel, en zijn bijzon derste medewerkersluitenant-generaal Biebuyok, bevelhebber der 6e legeraf- deelinggeneraal Maglinse, hoofd van den legerstaf; eenige groolwaardigheid- bekleeders van het Hof. Prins Leopold en prinses Maria-José waren insgelijks aanwezig. In den namiddag bracht generaal Gom raud een bezoek aan M. Devèze, minister van Landsverdediging," en had met hem een lang en vriendelijk onderhout). Woensdag morgend begaf de generaal zich naar Waterloo, vergezeld van geue- mal Serot Alméras-Lateur, FraMchen miltiairen geattacheerde te Brussel, kapi- tein Goffinet, ordonnancieofficier des Konings, en luitenant Ronyer. rijn or donnancieofficier. De Fransche veldheer heeft lang en met groote aandacht den 1 panorama van den Slag van Waterlos bezochthij beklom vervolgens den heu vel, waarop de Leeuw troont, doch bleef er slechts eenige stonden, daar de wind er te geweldig loeide. BIJ KARDINAAL MERCIEB De roemrijke aanvoerder van het vier. de Fransche leger dat Reims verdedigde bracht rond 3 uur en half namiddag een bezoek aan Z. Em. Kardinaal Mereier. Per automobiel van Brussel naar Mo- ehelen gekomen, stapte generaal Gou raud, die in gezelschap was van generaal Serot Alméras-Latour, Fransche militai re attaché, luitenant Ronyer en kapitein Goffinet, ordonnancie officiers, op de IJzeren Leen uit het voertuig en bezich tigden de plaats en vooral het stadsar chief. Dan begaven zij zich naar de Me- tropolitane kerk, die zij binnen en buiten bezochten. Te voet begaven do hooge bezoekers zich daarna naar het aartsbisschoppelijk -.aleis, waar zij ontvaugen werden door :en Z. E. heer kanunnik Dessain, 6ecre- iris van Z. Em., en vervolgens geleid naar het bijzonder salon van Mgr Mee cier. Hier had tusschen onze doorluch tten prelaat en den heldhaftigen Fran schen generaal een allés-hartelijkst on. derhoud plaats, dat ruim een uur duurde. G...11 1 1 a Om half vijf gebeurde hot afscheidt Generaal Gouraud vertrok naar Leuven, waar hij om 5 uur het woord ging rich ten tot oe studenten der Hoogeschool in de groote zaal van het St. Thomas insti tuut. 's Avonds te Brussel teruggekeerd, vertrok de eenei-aal te middernacht naar Mainz en Coblenz, in bezet Duitschland, om zich van daar naar Straatsburg te be geven, waar hij eenigo dagen bij zijnen ouden vriend, generaaT Degoulte, ver blijven zal. öp 't einde der maand keert generaal Gouraud naar Syrië terug, waariiij, zoo als uren weet, Hoege-jKunmüssin-is is voo* Jfrenkrijk,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1