Zalerdag xxvni* JAARGANG NUMMER 12 Kerkstraat, 9 on 22, Aalst.— Tel. 114— 33u^.C3-E3X-«^5lX> 8 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gsndt 1 Januari 1922» @E 09HFIBEHTÏE M SAHMES Snfsüsg van fset Üssütfgïia BHand NIET SCHULDIG 'mEl fifeimjaar$glff@n v. den Paas -t Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, .zich te wenden tot het Agentachap Bavas.Adolf 3!axla2n,13, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs ea 6, Bream's Buildings Londrea E.G.4 'i H. Ililarius Zon op 7,4i ondcr4,1S| fLaalaie liwartier den 19? De gróote gebeurtenissen zijn gisteren werd aan den eersten minister övergd- iiïet voorgevallen te Cannes, maar wel tel seind en luidde als volgt Do kommissie is van oordeel 1. dat het ekonomi3ch on financieerherstel van Frankrijk oon noodzakoliike voorwaarde is voor dat van Europa; z. dat de scha devergoeding, waarop Frankrijk recht hoeft, bijgevolg onaangetast moet blij ven, dat er geen vermindering mag wor den gebracht in den staat van betanngen van 5 Mei 10*21, en dat het niet aangaat de minste inbreuk te maken op den Bel gischen voorrang3. dat Frankrijk slechts deel kan nemen aan de voorge nomen internationale ekonomische kon- ferentie, als hot tevoren duidelijk en af doende toezeggingen krijgt dat al zijn rechten zullen worden ontzien; 4. dat het. besprokon verdrag tusschen Frank rijk en Engeland voor alles do waarbor gen, de maatregelen ter uitvoering en de verbintenissen, die Frankrijk voor het heden en voor de toekomst aan de ver dragen en overeenkomsten ontleent, moet bekrachtigen. De kommissie is derhalve van oordeel dat zonder medewerking van Kamer en Senaat, niets blijvends kan worden be slist. DE AANKOMST VAN M. BRIAND TE PARIJS De Frausche kabineisoverste is Don derdag morgend te Parijs aangekomen. De Lvon-statie Verlatende, begaf M. Briand zich naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken, doch stapte er niet af en liet zich naar het Elyseum voe ren, waar hij een weinig na 9 u. 1/2 aan kwam. Hij werd er dadelijk door presi dent .Millerand ontvangen en had met dezen een onderhoud dat nagenoeg drie kwart uurs duurde. M. Briand keerde dan naar het minis terie van Buitenlandsche Zaken terug en had ei' eene bespreking met M. Ghuis- thau. IN DEN MINISTERRAAD Om 11 uur werd in het Elyseum een ministerraad gehouden, onder voorzit terschap van M. Millerand. Deze minis terraad duurde tot 1 uur namiddag. Na afloop der vergadering verklaarde M. Briand aan dagbladschrijvers, dat hij zijne kollegas op de hoogte had gebracht, niet van hetgeen er to Cannes over de conferentie verteld werd, doch over het geen er in do conferentie gedaan werd. Hij voegde er bij dat hij 's namiddags in de Kamer uitlog zou geven. Dg andere ministers, ondervraagd, hebben geweigerd uitleg te geven over de besprekingen. Zij hebben alleen ver klaard, dat al do ministers t'akkoord waron. IN DE KAMER Talrijke Kamerleden waren aanwezig, toen de zitting geopend werd. Al de mi nisters, uitgenomen M. Loucheur, die te Cannes is, waren op hunne bank. M. Briand nam onmiddellijk het woord. Hij verklaarde dat hij volledigen uitleg wilde geven en geenszins de Ka mer voor oen voltrokken feit zou stellen. Het is voor Frankrijk niet voldoende rijne grenzen te waarborgen tegen oor logsfeiten. Het is noodzakelijk dat Frankrijk zich" mot andere landen ver- binde. Reeds vroeger heb ik verklaard dat de solidariteit der volkeren noodig was. De conferentie van Canne3 nam hare schik- Parijs. Reeds Woensdag ging liet onweer in tie lucht, toen te Cannes word vernomen dat do oom missie van financien uit .de Fransche Kamer weigerde de politiek van MM. Briand en Loucheur in zake het uitstel van betaling door Duitsch- land, to onderschrijven. M. Briand is dan onmiddellijk naar Parijs vertrokken en moet zich op dit oogenblik wel dc profeoij van M. Thou- ii is bij den aanvang der conferentie van Cannes Lobben herinnerd Gij zult niet vallen wegens do Bel gische prioriteit, maar wei om wille van het moratorium, dat gij, ondanks Belaic en op don rug van "België, te Londen hebt willen toestaan. Die profeoij is overigens reeds uitge vallen. t Donderdag morgen vergaderde te Pa rijs de ministerraad, na- afloop van don- vvelken M. Briand aan de journalisten verklaarde, dat hij zijne collegas op de hoogte der werkzaamheden van Cannes had gesteld en dat, na zijn exposé, de eenstemmigheid tusschen al de ministers was bereikt. Te 3 uur vergaderde de Kamer en te 7 uur ontvingen wij hot volgende tele gram M. Briand heeft zoo exen de Kamer verlaten om zijn ontslag naar den Presi dent der Republiek te dragen. Men vraagt zich af wat er, na den val van liet kabiffet Briand, van de Confe rentie van Cannes gaat geworden? In alle geval, de Franseh-Engelsohe overeenkomst, waarmee men te Londen de moratorium-operatie heeft willen schavielen, loopt gevaar op dc klippen yan Cannes to stranden. DE ItEIS VAN BRIAND NAAR PARIJS Parijs, 12 Nov. - Van Frausche zijde wordt bet volgende)' gemeld Briand's reis naar Parijs behoeft op zich zelf niet i.c verontrusten, evenmin als hof nieuws volgons hetwelk de ministers te Parijs van ander inzicht zouden zijn dan dio tg Cannes. Dit spreekt vanzelb De eerste ondergaan rechtstreeks den invloed van do parlementaire kringen. Dat Briand liet noodig achtte zijn ambtgenöotcn in do beslissingen te kennen, bewijst het ge wicht daarvan. De ministerraad moet zijn antwoord op Brianö's vraag om in lichtingen eenstemmig hebben opgesteld. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat Briand in dit stadium een verklaring voor het parlemont aflegt. Het zou zijn houding daartegenover, evenals tegenover de an dere leden van den Oppersten Raad, ver zwakken. De hier heersehende zenuw achtigheid noopte Briand dus tot een overhaaste reis. Hij wenschte dc verant woordelijkheid te cleelen van de scheids rechterlijke uitspraak van Millerand om trent het Fransche en Belgische stand punt inzake de waarde van de Saarmij- nen. DAAROM BRIAND TERUG KEERDE Parijs, 12 Jan. De plotselinge te rugkeer van Briand naar Parijs wordt toegeschreven aan de motie, door de se- natoriale kommissie voor buitenlandsche zaken, vc-rreenigd onder voorzitterschap van Poincaré, aangenomen. Deze motie 03° VEHYOLG. - Ik heb mij niet tegen hem gekeerd, verklaarde de hoer Thorne ongeduldig, ik weet niet wat ge bedoelt. Ik ben benieuwd, ik wou wel eens wet-en, of het niet komt, omdat ge er zoo iet» van begrijpt, dat ge opeens zoo norsch als een beer geworden zijt. Ge zoudt aan eiken man het land hebben die Celia tot vrouw zou begeeren. Maar is dat; eigenlijk gezegd, niet een beetje ongerijmd? Als het op ongerijmdheid aankomt, (antwoordde de heer Thorne cich met Moeite bedwingende, zou ik je aanraden mij niet telkens mot onzinnige din; lastig te vallendie zijn ongenjmd. r' wie wil mte Celia trouwen 7 Alsof ie dat niet kondt raden I An dere menscnen hebben het in elk geval wel geraden, dat kan ik ie zeggen. Lady Safford weet het heel zeker. Dan kan ik je niets meer zeggen, dan dat l^ady Safford een grooter dwaas ia dan ik dacht. Nu, ge behoeft niet zoo barseh en kingen in dion zin. Öet vraagstuk dei' vergoedingen heeft daar niets mede te maken. Al wat do veiligheid van Frank rijk betreft blijft gewaarborgd. De conferentie van Genua is eene zui vere ekonomische kwestie en de volkeren die er aan deel nemen zullen waarborgen moeten aanvaarden. Eenige onderbrekingen worden ge hoord, waarop M. Briand zegt dat de kwestie ernstig' eenoog is, om deze onder brokingen van kant te laten. Voortgaande, verklaart M% Briand dat hij overtuigd is, dat Duitschlanc nooit den oorlog zou ontketend hebben indien liet kennis had gehad van hei Fransch-Engelach verbond. Alleen de Commissio van vergoedm- gen heeft het roch-, aan Duitschland uit stel van botaling te geven. Frankrijk heeft de meerderheid niet in deze com missie en hot is zeker dat .een moratorium aai toegestaan worden, Het Fransck gouvernement heeft voor zijne belangen gestreden. Frankrijk heeft genoeg geleden, om te eischen dat 1922 voor geen centiem zou schadelijk zijn. En in do conferentie van Cannes lieeft Frankrijk geen centiem verloren Frankrijk zal trekken wat hem verschul digd is. Engeland heaft eene groote opof fering gedaan en onze Belgische vrien den moeten wij dank zeggen omdat zi. ook offers brachten. Daar M. Briand hevig onderbreker wordt, sluit hij zijn dossier en wil het spreekgestoelte verlaten, doch de voor zitter, M. Perret, noodigt hem vriende lijk uit te blijven. Onder de_ toejuichin gen van do drie vierden der Kamer, keert M. Briand dan terug en zet zijne rede voering voort. Hij wij3t er op, dat zijne voorganger? niet voorzien hadden, dat de mark zoo zeer zou dalen en dringt or op aan, dal Engeland en Frankrijk uit hun verbond zooveel voordeel trokken. M. Briand heeft het vervolgens ovct den waarborg-pakt en betoont welke voordeelen en voor boido landen uit deze overeenkomst kunnen voortspruiten. Ontroerd herinnerde M.v Briand aar, de samenwerking van de Fransche on Engelscho legers en vloten. Hij doet uit komen hoo zeer hij het; Engelscho voor stel waardeert, dat hierop uitkomt, dat Engeland zich aan de zijde van Frank rijk zal scharen, mot zijne land- on zee macht, van het oogonblik dat Frankrijk zal bedreigd zijn. Een Kamerlid van rechts onderbreekt hierop en beweert, dat Engeland geer landmacht bezit. De heer Perret roept hem tot orde en do heer Briand verklaart dat zulk een uitroep vanwege een Kamer- iid, onmiddelijk na den oorlog gekozen, eene onwaardigheid is. De heer Briand betoogt verder dat hij het recht niet heeft naar zijn post van Cannes terug te kecren, indien hij niei de zekerheid heeft geen dolkstoot tè ont vangen. En ik kan niet zeggen dat ik op de noodige zedelijke kracht, kan steunen. (Beweging op allo banken.) Ik voelde uit de verte, dat ik niet het heelo vertrouwen bezat (protest van centrum en links). En toch acht ik de onderhandelingen met de bondgenooten nuttig, Ik wil zeggen dat op geen oogenblik de belangen van Frankrijk vrewaarloosd werden. Nu mogen anderen aan de beurt ko men. De heer Briand verlaat de tribune en geeft opnieuw een teeken van ontmoedi ging. Drio kwart van de Kamer juicht toe. Hij gaat weer terug naar zijne plaats. Talrijke Kamerleden juichen toe, maar tot ieders verwondering nam hij zijn por- wij allen meenden, dat hij ken, dood was. Luister nu eens liier, Harriet, zei de heer Thorne op zifn meeat beslisten toon, ik wil niet dat men Celia met dien onzin lastig valt, en ik verzoek je het voor ia te houden. Ge kunt me op mijn woord gelooven, dat Stophan Hnverfield niet meer idee heeft Celia te trouwen dan om Lady Safford tot zijn vrouw te rc- men. Hoeremijntijd waarom maak je toch zooveel werk van een schoonzoon dio, om er het minste van te zeggen, zoo bijzonder eigenaardig ia geweest on dia reecb over de dertig ia. Dat ia geen onderdomRn hij ziet er goed uit en is «eer bemiddeld en... Ha, nu kopen we erDe landheer van Meriwood is heel iets anders dan mijn nederige rentmeester! Dat is «eker, stemde mevrouw Thom» bedaard toe. Ik wil geen oogen blik beweren, dst, ik gaarne een schoon zoon zou gehad hebben zooals hij geweest zou zijn, toen hij nog onder verdenking stond; dat zon niemand gewild hebben. Maar do tijden zijn verandord. Boven dien kan ik je nu wel bekennen, dat naar mijn meoning Celia van hem houdt. tefeuillo cn verliet dc zaal. gevolgd door al de ministers. De zitting werd geheven. HET ONTSLAG VAN HET MINIS TERIE BRIAND Parijs, 12 Jan. Na het Palols Bour bon verlaten te hebben, begaven zich al de leden dor rogeering om 16 u. 35 naar den Voorzitter der Republiek, om het ontslag van hot cabinet in te dienen. Toen hij het Elyseum verliet, ver klaarde do'heer Briand, dat zijn ontslag onherroepelijk was. Ik zou met hebben kunnen regeoren zoo zeide hij als ik niet beter ondersteund werd. Hij voegde er bij, dat hij niet naar Cannes zou teruekeeren, maar dat zijn ontslag niet zou beletten, dat de conferentie van Gonna zou plaats hebben, zooals het voor zien was. HET ONTSLAG AANVAARD M. Millerand heeft het ontslag van het ministerie aanvaard, cn in roorende woorden zijn leedwezon uitgedrukt over het besluit door de ministers genomen. Hij bedankte do ontslaggevende minis ters voor de niedeworking welke zij hem gedurende bijna oen jaar verleend had den. M. Briand bedankte dan den presi dent voor zijne hartelijke woorden. DE RAADPLEGINGEN VAN M. MILLERAND Parijs, 12 Jan. De heer Millerand begon zijne raadplegingen met- een ver hoor van den heer Perret. Dit gesprek duurde tot- 18 u. 35. De voorzitter dor Kamer legde den poütie- ken toestand uit en voegdo er bij, dat constitutioneel er geen bezwaar tegen be stond den heer Briand weer terug aan 't bewind te roepon, aangezien hij vrij willig ontslag ingediend had, zonder door eone Kamerstemming hiertoo gedwongen te zijn. In dg veronderstelling, dat de heer Briand do regeering niet meer zou willen aanvaarden, heeft do heer Perret. onder de personen, die hiertoe geroepen konden wordeu; den naam vooruit gezet van R. Poincaré. M. POINCARÉ MET DE SAMEN STELLING VAN HET NIEUWB MINISTERIE GELAST M. Millerand ontboot Donderdag avond M. Poincaré naar hot Elyseum en verzocht hem zich te willen gelasten met de samenstelling van het nieuw kabinet, M. Poincaré antwoordde dat hij Vrij dag eenige vrienden zou raadplegen en aan een bepaald antwoord zou geven. HET NIEUW KABINET? Parijs, 13 Jan., 1 uur 's morgens. Gisteren avond zegde men in politieke middens, dat M. Poincaré beroep zou doen op de volgende politieke personali teiten Financen, M. Marshal, onderstaats- sekretaris, M. de La3teyrie; Landsverde- liging en Pensioenen, M. Maginot; Ma rino, M. Landry; Binnenlandscho Za ken, M. Maunoury; Landbouw, M. Jean Durant; Juslicie, M. Doumergues; Open baar Onderwijs, M. Léon Berard of M. Herriot; Openbare Werken, SI. Le Trocquer; Koloniën, SI. Sarraut. M. Poincaré zou kabinetsoverste en de. portefeuille van Buitenlandsche Zaken overnemen. WAT SI. THEUNIS OVER HET ONTSLAG VAN HET MINISTERIE BRIAND DENKT De tijding van het ontslag van het mi- nisterio Briand werd te Cannes ont-van- §en terwijl de Duitaebe afgevaardigden oor den Oppersten Raad gehoord wer den. 46 A'?. z'-i «en!Gij zoudt alle kleinigheden en teekens ,im lkhet ook Z1P> wan'I niet opmerken, zooals eene moeder doet, ld vermoe^",1?' Jack, daarom geloof ik, dat ge wel wat- u.cnde tot niets er over te spre-1 verwonderd zult zijn, maar dat zult ge van niemand anders kunnen zeggen. Dat was prettig om te hooron 1 Zoo er één druppeltje zoetigheid in het bittere drankje van den armen 'Thorne geweest was, dan was hot de ovortuiging geweest, dat Celia's geheim in ieder geval bewaard was, en nu moest hij do minst scherpzin nige vrouw ter wereld op koelbloedige wijze hooren verzekeren, niet alleen dat zij het geraden had, maar ook dat het de aigemeene zienswijze mocht genoemd worden I Hij maakte zich juist op een meer heftig dan waarachtig antwoord ge reed, toen een bediende kwam melden, dat de hoer Stophan Ilaverfield zich in de bibliotheek bevond. Dit hoorende, liet hij den volzin onuitgesproken en zei en- Kom mee en wees beleefd jegens hemHet is gemakkelijk genoeg beleef)] te zijn zonder uitbundig te wezen. Ont houd het nu goed, Harrietals go ook maar oven Celia'? naam noemt, dan zal je de drommel halen I Laat dat aan mij over, als ge zoo goed wilt zijn. Er waren slechts weinig dingon, die mevrouw Thorne niet bereid was gaarne aan iedereen over t« laten, die ze voor haar op zich wilde nemen. Jaek, dat wist zij, zou zelfs een onwelkomen gast beleefd behandelen, en zij luisterde met inwendige pret, terwijl hij kort daarop hun bezoeker op onlmndigo, weifelende] gestuurd," M. Lloyd George, die voorzitter was, schorste dadelijk de zitting. M. Lloyd George deed opmerken dat do toe3tand zeer kicsch was en dat er moest gewacht worden tot Frankrijk een andoren vertegenwoordiger aangedidd had. Zoo is dus de conferentie van Cannes feitelijk geëindigd zonder dat or eene be slissing genomen is aangaande dc ver goedingen. M. Thounis verklaardo aan een dag bladschrijver Het'is voor ons zeer klesoh iets ta zeggen ovor do Frauscho ministerieels krisis. De liuidigo toestand is natuurlijk betreurenswaardig en do conferentie zit in den pot. Doch liet is mogelijk dat de Fransche krisis in weinige dagen opge lost is en dan zal men do onderhandelin gen kunnen voortzetten. In afwachting staat er ons niets anders te doen, dan onza valiezen in te pakken. Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie, onder do hooge bescherming vfta het Episcopaat. EERSTE LTJST 7j. Em. Kardinaal Mercier, Aar (-bis schop van Mecholon, 1,000; Z. D. II, Mgr Waffelaert, Bisschop van Brugge, 500Z. D. H. Mgr Hoylen, Bisschop van Namen, 500; Z. D. H. Mgr Rutten, Bis schop van Luik, 500; Z. D. II. Mgr Croov, Bisschop van Doornik, 500; Z. D. Ét. Mgr Seghors, Bisschop van Gent, 500; de Courrier de l'Escaut Door nik, 100; do Courrier du Soir Ver vier!, 100; Het Handelsblad Ant werpen, 100; Hot Nieuws van den Dag Brussel, 200; La Patrio Brugge, 100; de Pays Wallon Char leroi, 100; Vers l'Avenir Namen, 200; Het Volk Gent, 100; Werk der Vlaainscho Katholieke Drukpers, id., 100; M. en Mevr. J. Piens-Cooreman, id., 100; Gravin Camille de Lichtervclde, 100; M. en Mevr. Vermeulen-de Mia- noye, 100; Gostieht dor Daincn van da H.'Familie, Heimet, 100; id., Thielt, 100; id., Brussel, 100; id., Bevekem, "100; Mej. Bovyn, Eecloo, 100; Mannen der Derde Orde, Wervick, 100; M. J. van Zeebroeck, Nethen, 100; Kanunnik Si mons, pastoor van Sint-Gillis-Bmssel, 100F. L. B., 100Eere-kolone! on -Mev. Delvuux do Fenffo, 100; M. Alois Mal- fot, TurnI\)Ut, 100; M. en Mev. Nicolas Goblet, Luik, 100M. Jules Dallemagne, id., 100; M. L. Burnotte, Gouvv, 100; M. Georges Vorcruys3e, Kortrijk, 100; S. S. N. J., 500- De Damen van Sint- Andriea, Doornik, 100; Kanunnik De Brouwer, oud-deken van Yper, 200; Mevr. wed. van Mol de Witte, Brugge, 100M. Emile Stinglhamber, 100Mcv, wed.'August Beemaert, 100; M. Alph. Harmigmes, advokaat, Elsene, 100; M. en Mev. J. Carton dc Lichtbuer, Gent- brugge, 100; M. en Mev. Leon Cosyns, Meerbeke-Ninove, 100; Graaf en Gravin Hipp. d'Ursel, 200; M. en Mev. Karei Ilanquet de Brouwer, Luik, 100: B. D. P. A., 100Mev. Alfred van Wossenhove, 100; Graaf en Gravin 'Camille Liénari, Aalst, 100; M. en Mev. Simonis, Favg Polleur, 100; M. en Mev. Mathieu Lie- sens, Tamines, 200De Zusters van Ste- Maria, Namen, 100; M. cn Mev. Mallié, Brussel, 25; Gezonden 18 Oct- 1021, 20, Totaal 8,745 fv. Men kan do inschrijvingen zenden aafi het bureel van hot blad of aan ij. Leo Mallié, sekretaris, 150, Belliardstraat, ta Brussel. (Postcheks n. 88279.) wijze verklaarde, dat Celia met Herbert naar het Witte Huis was gegaan; want Stephans antwoord bevatte slechts wat wei te voorzien was. Juist, zeide hij, ik vond het zeer waarschijnlijk dat zij daar zou zijn. Om u de waarheid te zoggen, ben ik dan ook zoo vroeg gekomen om tijd te hebben die oude plek nog eens weer te zien. Zou ik er eens heen mogen wandelen en later terugkomen om een kopje thee te drin ken? Dit verzoek, dat mevrouw Thorne tot haar groot genoegen van veel beteekenis toescheen, bracht juist de tegenoverge stelde uitwerking teweeg op haar echtge noot, die echter niet anders kon doen dan grinniken en iu het onvermijdelijk» berusten. Ik ga mee, sprak hij. Herbert had mij toch ook al gevraagd, of ik eens naar een jongen stier wou komen kijken, die hij onlange voor mij gekocht had. Ik heb u immers leeds gezegd, dat Herbert thans voor goed als mijn rentmeester is aange steld. 't Is niet het werk, dat ik liefst voor hem gekozen zou hebbenmaar wat moet men doen met een knaap, die in Eton cn Oxford niet genoegkan leercn om bij het leger te komen? Hij zegt, dat het liem wel aanstaat, en tot nu toe schijnt hij de zaken nog niet erg in de war je hebben Dat zal hij ook niet, zoolang hij Celia als adjudant heeft, merkte Stephen lachend aan. Er werd nog wat gepraat over Herberts ooruitzichten en Celia's groote bekend heid met do onderdeelen van zijn tegen woordig beroep. Stephen sp»k op heel natuurlijken toon over haw en zonder oen zweem van eigenwaan. Miascliien was dit de juiste weg om in te slaanen dia zou het ook ongetwijfeld geweest zijn, zonder een ongelukkigen tegenloop iu dé1 omstandigheden, dien men niet van hem verwachten kon, dat hij liem gissen zou, Maai' zijn gastheer zou. terwijl hij uiter lijk zijn opgewekte bedaardheid behield, van met» zonder pret gehad hebben aU hem een goed pak slaag te geven. Men vat, voor den drommel I in zolk'en tragf- schen ersnst geen liefde op, om van zijn levensonderhoud, vrienden, vaderland, allee ten behoeve daarvan af te den en dan na verloop van achttien maanden glimlachend het geheels geval in verge telheid te ddtnpelen. Vergeet als ge kunt, of als ge moet, maar laat een monsch jé vorwenschte wispelturigheid niet behoe ven te slikken en zie er dan niet uit alsof hij je eigenlijk nog bedanken moest 1 Als Stephen er zoo uitzag, dan wist hij het waarschijnlijk zelf niet, want zijn spreektoon op den weg over het veld noas jiot Witte Huis was uederig genoeg,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1