VUIGE LASTER 17 Dinsdag I Januari 1922 HA GAHNES NissswjaarsgÊftesi v. dei Pass Geheimzinnigs diefstal Ie Brussel Nieuwe Staatsgreep ïu Mmgarlje Verdraagzasffihesd Tea Pc'eiie I®a misdadige Aanslag ep de Spoorlijs te Kentish ia da Conferentie Ie Causes Verklaringen van MM, Thorns en Jaspar Ministerie van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen Kerkstraat, 9 en 82, Aalst.Tel, XXVÜI- JAARGANG- NUMMRR 114— rJi^G-BILiAD 3 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.59 üitgsTer: J. Vak Ndffbl-Db Gbnbt H. Antonius jZon op 7,39 onder 4,22 I Laatste Kwartier den J9 PublioiMt buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Hayas.Adolf Maxlaan,13, te Brussel; 8. Place d© la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londras E.G.i I fOINCARE EN DE REALITEITEN WAT CANNES HEEFT OPGELEVERD De Conferentie van Cannes is Vrijdag avond uiteengegaan. Na de uitschakeling van M. Briand, bleef haar wel niets anders over dan ieder naar huis te laten kee- ren en te acteeren wat bereikt.en wat nog onafgedaan is. Bereikt is de financieele regeling met Duitschland jrat betreft het moratorium. Wij hebben vroeger gezegd waarin de gemakkelijkheden van betaling bestaan, die de Commissie van Herstel aan de Duitsche zen ding be toekende: -t De Commissie van Herstel be sluit aan de Duitsche regeering een uitstel toe te staan voor de betaling van de op 15 Januari en 15 Fe bruari vervallende termijnen, voor zoo ver die termijnen niet geheel gedekt zijn door reeds geschiede of nog te geschieden betalingen in specie, of door levering in natura of door de opbrengst van de geïnde of te innen heffing van den uit voer op bovenvermelde data, met voorbehoud van de hierna te noe men voorwaarden 1. Tijdens de periode van voor- loopig uitstel zal de Duitsche re- geenng alle 10 dagen .in vreemde betaalmiddelen, die goedgekeurd zijn, eene som van 81 millioen gou den marken te betalen hebben, waarvan de eerste betaling op 15 Januari a. s. moet gedaan zijn; 2. Binnen de 14 dagen zal de Duitsche regeering aan de Com missie een volledig programma voor! eggen van de betalingen in specie en leveringen in natura voor 1922; 3. Het tijdvak van voorloopig uitstel zal eindigen, zoodra de Commissie of de geallieerde regee ringen een besluit zullen genomen hebben ten aanzien van het hierbo ven vermelde ontwerp en pro gramma Dr Rathenau nam van die voor waarden kennis in naam van 't Duitsche rijk en voegde er aan toe, dat er volgens hem geen sprake kon zijn van in gebreke blijven van Duitschland, aangezien er onder handelingen waren aangeknoopt nopens de stortingen, die het op 15 Januari te verrichten had. a De zaak der stortingen door Duitschland is dus bij gemeen over leg bepaald geregeld door de Com missie van Herstel en noch de hee ren Theunis en Jaspar, noch wie ook die een andere regeling wenschte, kan er niets aan veranderen. Als vandaag de heer Raymond Poincaré minister is, zal hij er even min iets aan veranderen kunnen als >rie ook. Dit is de eerste realiteit. Eene tweede is die der erken ning van liet Belgisch recht van voorrang. Heeren Theunis en Jaspar zijn paar Cannes gegaan om het con tract van Londen ongedaan te ma ken; en niet alleen hebben zij het opgedaan gekregen, maar hun ver zet is de appelcienschil geweest waarop de heeren Briand en Lou- cheur zijn uitgeschoven. Ons recht van prioriteit blijft on aangetast en Vrijdag avond, voor zijn vertrek uit Cannes heeft Lloyd George tot de journalisten gezegd: «Wij zijn het volkomen eens met het handhaven van het Belgische voorkeurrecht. Voor zijn vertrek Uit Cannes en dus voor dat hij het gezag uit handen had gelegd, heeft Briand het recht der Belgen erkend. Frankrijk is door deze overeen komst gebonden. Dit is voor Poincaré de tweede realiteit, en aangezien hij, onder de Fransche Staatslieden, de beste van zijn kont dat wij deswege ee- nige ongerustheid moeten koeste ren. Komt ten slotte de derde realiteit, waar tegenover het nieuwe hoofd TWEEDE. LIJST Gazet van Antwerpen n, 200: M. Alpli. Sohelstraeten, camérier van Z.H. Benoit XV, 1,000; M. en Mev. A. Van der Fransche regeering staat, en hetLangenhove, Mochclon, 100En l'hon- is niet de minst voorname het Fransch-Engelsche waarborgtrac- taat. Het is te Cannes niet bekrach tigd geworden, wegens de inzinking der conferentie, maar het staat voor de openbare denkwijze en het be- hecrscht al de internationale ge- dachtenwisselingen van morgen. Zij die veronderstellen dat Poin caré het verdrag met Engeland niet zou bijtreden, plegen eene tekort koming aan waardeering van zijn Staatsmanbeleid. De dagbladschrijvers ontvan gend en antwoordend op de vraag Zal Belgie deelnemen aan het Fransch-Engelsche verdrag? ant woordde de Engelsche premier Er zal een afzonderlijk verdrag tusschen Engeland en Belgie ko men ter vollediging van de Franseh- Belgische overeenkomst. Het is van het grootsche belang voor Belgie en de realiteit voor M. Poincaré ligt hierin De Frnnsch-Belgische overeen komst zou noodzakelijk door Belgie moeten opgezegd worden, indien Frankrijk moest weigeren een ver bond te sluiten met Engeland, na dat Belgie er een niet dit land zou aangegaan hebben. Het is volgens ons uitgesloten dat Poincaré het tractaat met En geland van de hand zou wijzen, ver mits hij aldus Frankrijk schuiven zou buiten de gemeenschap, die den vrede van Europa en het herstel van het economisch evenwicht in dc wereld betracht. Wij zouden niet aarzelen Poin caré een gevaar voor den vrede in Europa te heeten, indien hij in deze zaak een anderen weg moest insla au dan den weg der algemeene belan gen der Europeesche gemeenschap en... den weg van Briand!!! Dat de Duitsche pers hem daar van verdenkt, is voor ons een verze kering dat hij het niet zal doen en dat hij ook met die derde realiteit, die vooral Frankrijk aanbelangt, zal rekening houden. DE DADER ONBEKEND De heer Karei D..., nijvera> te ParijSj rue Duffroy, 103, bevond zich Zaterdag avond op doorreis te Brussel; toen hij een autorijtuig wilde nemen op de Ro- gierplaats om zijn reispakken oj> te laden ter bestemming van het Zuidstation, stelde hij vast dat hij een pak miste waarin kleedingstukken waren ter waar de van 15,000 frank. D... ijlde naar het polifciekommissar riaat om een klacht in te dienen. Een onderzoek werd ingesteld, maar leverde nog geen uitslag'op. Boedapest, 15 Jan. Naar verluidt zou de ex-keizerin Zita Vrijdagavond met prins Otto to Boedapest zijn aange komen. Zij zou in hot bezit zijn van een brief van den ex-keizer, waarbij deze aan zijne rechten op don troon verzaakt, ten gunste van zijn zoon. Het gerucht wordt verspreid, dat de Karlisten pogingen aanwenden om aarts hertog Jozef tot regent uit te roepen in afwachting dat prins Ofcto, ten gevolge van een staatsgreep, den troon kan be klimmen. Zelfe wordt een grootc betooging inge richt te Sopron, ter core van de ex-keize rin; het hoofdkwartier van de samen zweerders zou zijn zetel hebben rechtover het stadhuis. Men verwacht een verwoeden tegen stand vanwege de boeren. Graaf Bedillen, uit Weenen terugge keerd, zal door den kabinetsraad worden gehoordIwoge militaire overheden zul len hij het onderhoud aanwezig zijn. Al deze berichten moeten echter en- vriend is die Belgie bezit, is het nietder voorbehoud worden aanvaard neur du S. Coeur, Harlebeke, 100; Ter tiaire de N.-D. des Douleurs, Leuven, 25 Georges, Paul en Camille Joset, 100; Mev. de Volder, 100; X., Y., Leuven. 100; Een aalmoezenier van L., 100: Dames do Marie, Col oma, Mechelen, 100; rue du Bailli, 10, Lxelles, 100; M. en Mev. Victor De radder, 100; HH. Vi carissen van het Aartsbisdom, Mechelen, 500; Mev. de Diest, Avin en Heshaye, 500; S. P.t bénlssez-moi, Wervicq, é0: Vic. Simonis, oud-voorzitter van den Se naat, 200; M. André Simonis, senator. 100; M. Pierre David, volksvertegen woordiger, 100M. G. ïïelleputte, Minis tro van Staat, 100; Ed. Jagencau-Rob- ben, Hasselt, 15; M. L. Aussems, gep pastoor, Ans, 10M. Era. De. Mazières. Wervicq, 20; M. L. Mignolet-Waraio Hoei, 20Pour le bonheur de nas fian céa, 20; H. E. Lemmcns, Luik, 20; ano- nyme, Orp, 10S. P. bénissoz-nous et nos 4 petits enfants, 5; De Pastoor van Meessen, 10E. G. Meessen, 10. Totaal, 12,660 fr. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van hot blad of aan M. Leo Mallié, sekretaris, 150, Belliardstraat, te Brussel. (Postcheks n. 38279.) Woensdag werd de E.H. Adriaenssens. partoor van St-Jan-Baptist te Molenbeek, bij Brussel, cn deken van West-Brussel, plechtig begraven. Men had aan het gemeontobestuur de toelating gevraagd, een kruis op den lijk wagen te mogen plaatsen. Die toelating werd geweigerdimmers do liberale gemeenteraad van Molenbeek heeft weleer een reglement gestemd, vol gons hetwelk, de gemeento zich belast met bet lijleemvorvoor, en waarin be paald wordt hoe do lijkwagens zullen ge maakt worden, Het «odel laat hot kruis ter zijde. De huidige liberaal-socialistische meer derheid behoudt dat reglement, dat gc- maa,kt is om de katholieken to tergen. Ziedaar een staaltje van Molenbeek- sc-he geuzenverdraagzaamheid W\ De Koningin ontving Zaterdag och tend, ten Paleize, to Brussel, den minis ter van Binnonlandsche Zaken en Mevr. Berryer, alsook den beer Moyorsoen, mi nister van Nijverheid en Arbeid met zij ne echtgenoote. V Een troepken fronters en aktivisten aangevoerd door een oud-dorps onderwijzer, niet wetend op welks manier zij M. Romain Moyersoen, minister van Nijverheid en Arbeid, zouden bezwadderen, schreef ill De Werkman van 5 Januari 1922, volgende grove leugens s M. MOYERSOEN, voorstander van de Vetvlaam selling der Geut- sche Hoogeschool, de hoop van de Groen Kruisers en de ster van zoo- veie Katholiek Vlaams ch Verbondcrs, heef t als algemeene bestuurder en als algemeene sekretaris van zijn kabinet TWEE VLAAMSCH. ONKUNDIGEN AANGESTELD. Dat is Katholieke Vlaamschgezindheid! Allo Volkstemmei'ten in 't harnas vooi' 'dé, naleving van dé be stuurlijke taalwet! De achtbare heer Minister heeÖ heri de volgende terechtwijzing gezonden i Brussel, den 13 Januari 1922, Waarde Heer Uitgever, Mag ik U vragen in uw eerstkomend nummer, hoofd der eerst» kolom, aan uw lezers te willen aankondigen dat ge het mis op hebt en verkeerd zijt ingelicht. Aan mijn kabinet is geen algemeen - bestuurder, maar een kabt* netshoofd, Gentenaar van geboorte. Heel het land door, weet men dat die heer zijne moedertaal machtig is. Aan mijn kabinet is geen algemeene-sekretaris, maar een secreta ris die lang genoeg in Aalst vertoefde, opdat iedereen aardig opkijk» waimeer gij beweert dat hij Vlaamsch-onkundig is 11 Aanvaard, waarde Heer Uitgever, mijne beleefde groeten, De Minister, 5> (get.) R. MOYERSOEN. n Aan den Heer Uitgever van De Werkman Aalst, Wij laten onze lezers zelf oordeelen over de gedragslijn van de op stellers van De Werkman De kabinetsoverste en de sekretaris van den heer Minister Moyer soen zijn geen onbekenden in Aalst. Velen zelfs onzer lezers zijn er reeds mede in betrekking geweest, en zij weten dan ook dat beid» heeren Vlamingen zijn uit een stuk. EEN ONDERZOEK AAN DEN GANG Het onderzoek in dez ernstige zaak duurt voort. Welke trein heeft de dwars liggers en ijzer" staaf van het; spoor ge slingerd? Het onderzoek heeft op deze gewichtige vraag nog geen antwoord ge leverd. Geen enkele machinist werd een hevigen seliok gewaar, ten minste tot nu toe is daarover geen verslag nitgebraoht. Door de lokoraotief van een snel trein, die in volle vaart is, kunnen de dwarsliggers en do ijzeren staaf heel aped weggestooten zijn, zonder dat machinist of stoker een schok voelen zei ons een van bet personeel. En hij haalde daar voorbeelden van aan. onder meer hoe voor den oorlog een Moktrein bij Ber- chem een man overreed een zelfmoor denaar zonder dat de machinist iets van 't gebeurde bemerkte en zeer ver baasd was, toen men hem het aoval meldde. De dwarsliggers oil de ijzeren staaf, ofschoon deze 60 kg. weegt, bieden goen zware hindernis. Die dwarsliggers hebben de daders Ier plaatse weg kunnen nemen, want ze la gen daar voor een herstellingswerk. De ijzeren staaf daarentegn hebben ze van een stapelplaats gehaald nabij het sein huis. Dit Konden ze ouopgem'erkl doen, door langs den buitenkant, der lijn te sluipen. Van de ijzeren staaf werd blijkbaar door de lokomotief een hoek afgekapt. Bij een ontsporing kon de romp vreese- lijk geweest zijn, want de spoorlijn ligt daar vrij hoog ten opzichte van het land terzijde, dat daar een inzinking vertoont. De aanslag gebeurde op de sporen, waarop de treinen uit. de richting van Antwerpen rijden. Van de daders is nog geen enkele aan wijzing bekend, SAMENKOMEN VAN MM. BRIAND EN LLOYD GEORGE Ranjs, 14 Jan. De Engelsche, Bel gische en Duitsche afgovaardigden kwa men to Lyon aan en werden er door M. Briand begroot. In het Crillon-hotel had M. Briand een onderhoud met M. Lloyd George, M. LOUIS DUBOIS BIJ M. MIELERAND Parijs, 14 Jan. M. Louis Dubois had een onderhoud met den voorzitter der republiek, en sprak hom over de kwestie'der Duitsche credieten, daar er volgens hem geen sprake kan wezen van een moratorium. De kwestie der vervaldagen wordt thans onderzocht. M. Rathenau verstrekte bescheiden omtrent ziin beweringen, bescheiden die zullen onderzocht worden. Dan zal men de noodige maatregelen treffen. In den trein tusschen Cannes en La- rijs, hebben M. Thounis en Jaspar de Belgische journalisten ontvangen die do conferentie van Cannes hebben gevolgd. Welke zijn do resultaten der Con ferentie geweest? vroegen dc journalis ten. Van af den eersten dag, antwoord de M. Theunis, heeft-M. Lloyd George het beginsel aangonomen van den gan- schen Hoogcren Raad, dat onder zekere voorwaarden de conferentie te Genua moest bijeen geroepen worden, ten einde het behoud van den vrede en het econo misch herstel van Europa te verzekeren. De vastgestelde voorwaarden zijn van aard diegenen gerust to stellen, di© kon den denken dat wij te Genua lieden gin gen ontmoeten wier gedachten niet met de onze overeenstemmen. Welnu, de voorwaarden zijn aangenomen door al de Europeesche naties en door de Voree- nigde Staten en Japan. Europa is feitelijk een groot lichaam. Als een deel ziek is, lijden al de andere deelen van het lichaam. Belgie heeft er meer dan wie ook belang bij, dat Europa een gezond lichaam vorme; het voert toch 80 t. h. der tarwe in die» hot voor zijne voeding noodig heeft, het moet zijn producten naar den vreemde sturen om zijn invoeren te betalen, het is een land dat grondstoffen moet invoeren om ze te verwerken, het is een land van transito en van handel. Belgie kan niet bestaan zonder vrede en zonder een economisch gezond en sterk Europa. Neem daarbij in acht. onderbrak M.s Jaspar, dat do natiën te Genug bijeen ge roepen worden op do basis van den eer-* bied voor de bestaande tract aten. Overigens, het is valsch te gelooveii dat- het huis van den eenen kan opge bouwd worden, terwijl het huis der hor- stellers zelf in puin zou blijven. Eene schuldvordering op een schuldenaar heeft maar iets waarde als die .schulde naar solvabel is. En de herstellingen? vroegen d$ journalisten. Er is eenparigheid, zoowel in do Commissie van Herstel als in den Hooge- ren Raad, om .voor 1922 aan Duitschland gemak van betaling te verleenen, zegdft M. Theunis. TERUG TE BRUSSEL MM. Theunis en Jaspar, terug vatf Cannes, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag te Brussel aangekomen. Diemt met Tiet buitenland. Opmaking in lires, van voor Italië bestemde posU ivissels. Hoogste bedrag van de titels getrokken: 1. op Frankrijk2. op het Saargcbicd. Invorderingswaardcn en zendingen tegen terugbetaling. Sedert 1 Januari 1922 worden dc xuot* Italië bestemde gewone en telegrafisch© postwissels in Italiaanach geld opge maakt. Da uit Italië herkomstige zendingeiï moeten voort in Belgisch gdd opgemaakt worden. In de betrekkingen met Frankrijk (met inbegrip van Algerie en Monaco), is het hoogste bedrag van dei postwissels op oene waarde gelijk aan 1,000 frank (Belgisch geld) of 1,000 frank (Fransch geld) bepaald, al naar de zendingen voop Frankrijk of Belgie bestemd rijn. In dezelfde betrekkingen is net hoog ste bedrag dei' voor Frankrijk of Belgi© bestemde zendingen van in te vorderen waarden onderscheidenlijk bepaald op 1,000 frank (Fransch geld) en 2,000 frj 'Belgisch geld). Het hoogste bedrag der voor liet Suar- gehied bestemde postwissels is op ecu© waarde gelijk aan 5,000 mark gebracht tegen den op het oogenblik der opma king van kracht, zijnden koers. Het is insgelijks op 5,000 mark dat hofc hoogste bedrag der* voor dit gebied be stemde invordering* en terugbetalings- zendingen bepaald is. Dit gebied neemt sedert 1 Januari I.f. deel aan den dienst der te protestceren in» vorderingswaarden Hert bedrag van de in te vorderen waarden en ae zendingeii tegen terugbe taling gewisseld tusschen Belgie on net Groothertogdom Luxemburg, moet van wederzijde in Belgische franken worden^ uitgedrukt.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1