18 Bij de Bokkenrijders J m EEïERSIS -- Uitgever: J. Van Nüïfül-Db Ghnot Woensdag r Januari922| De Conferentie te Genua CHsJsr&mspensjoeneR van afgestorvenen B&l eau het Gd De Engelsche-Belgische Overeenkomst L Os nieuwe Regeering in Frankrijk XXVUP JAAROANG NUMMER IS Kerkstraat, 9 en 88, Aalst.— Tel. lid DAGEL.AD 8 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.S3 f»-rsjl-rt 3£WM^ Pieterstnel te Items IZon op 7,38 onder4,29p 3 Laatste Kwartier tied 14 jf Publiciteit hutten het Arrondissement A?.!st, sieb te wenden tot Let Agentschap HAVAS.Adolf ?.!axlaan,13, te BrusselC. Flace de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londrea E.G.4 i Beterais en immer gelukkiger zijn... staat hooger dan een droom, 't is het noodzakelijke van allen en elkeen. Het leven, schreef Lacor- daire, is ecne wettige, rcclitmachtige en natuurlijke beweging en opgang naar de gelukzaligheid. Nochtans wat men ook in het werk stelle, zal men nooit hier op aarde waarlijk en waarachtig wel zijn. De Wel is van deze wereld niet, want altijd zullen er te veel menschen en te veel zaken zijn om zulks te beletten. Doch men zou hier beneden minder slecht, ja zelfs veel minder slecht kunnen zijn. En het daartoe uitgezochte mid del? zult ge mij afvragen. Dat middeltje is eenvoudig, ja Zeer eenvoudig: Het zoude voldoen de v-ezen ieder in zijn midden en in zijn huis meester te laten. Het tegenovergestelde zal immer talrijke eischen, twisten en twee drachten vorderen en meer andere droerige en leelijke dingen, welke er de gevolgen van zijn, verlangen. Nu, de eerste van al die moet meester zijn te huis, is God. God hoort overal thuis. Dus in plaats van onze welspre kendheid, onzen tijd, onze krachten, ons leven, te verkwisten om tegen een machtiger onzer te kampenin plaats van God buiten onze wetten, onzen huiskring, onze scholar, onze herten te jagen en te willen beweren (hoe kan men toch zoo dwaas te werk gaan), dat we zullen kunnen verbannen Dezen die nooit in bal lingschapskluisters kan gesmeten worden... om min slechter te zijn, zoude er eenvoudig spraak zijn van te erkennen dat (tod het recht heeft zooals Hij het verstaat de we reld en ons zeiven te bestieren. Wij moeten bekennen dat plicht is voor ons, arme kleine wezens van een levensdag, het bewonderings- waardig bestuur van de eeuwige wijsheid niet te stooren of te belem meren. God... hoe kortbondig is zijne wetgeving niet!.., hoe volledig is ze niet! Tien wetten, onveranderlijk als de bestendigheid van den wetgever zelf. Tien wetten, eeuwig rechtvaar dig, eeuwig wijs. Tie Tien wetten, welke op twee uit komen Doet niet aan anderen, wat ge zelf niet zoudet willen aangedaan worden. Doet aan anderen wat ge zelf op redelijke wijze zoudt willen u gedaan zien. Goederen, faam, eer, leven, alles is in veiligheid door de eerste. Wat het tweede gebod betreft, het omvat al de uiterste nauwgezet heid van de christelijke liefde. O! bewonderenswaardige wetge ving! Natuurlijkerwijze en onwil lekeurig verzucht men er naar! Zoekt ze maar op eens wetgeving er aan gelijkend! Onze samenleving is hiel geluk kig. Wij staan aan nen draai van den weg, "van waar wij hare ziekte van zoovele kwalen kunnen inzien. Kunnen we anders of haar ter hulp snellen om ons uiterste best te doen die beternis te bewerken. Zekerlijk vele edelmoedige zielen isijn op zoek naar een geneesmiddel. Wij dienen zulke opzoekers door onze bijtreding, onze aanmoedigin gen, onze onderlinge genegenheid te ondersteunen; wij moeten mee doen aan hunne geesterwerkingen en werken; wij moeten inroepen de begrippen der maatschappelijke huishoudkunde. Doch wat dringender noodig is, zfjn wel de lessen van zedelijkheid, van echte, stevige christelijke ze- denkundgt Zulke wetenschap hebben we broodnoodig, nu dat men ons eene leeke moraal voorzet. Wij zoeken betemis! G'hebt goesting naar rijkdom en goederen. Veronderstelt dat gij ze krijgt in overvloed. IRn dan? Ge begeert de zee en hare wateren, alhoewel gij er u niet kunt in ophouden... Vraagt en vergt nog meer. Bespreekt wie ken en vleugels zooals de vogelen er bezitten; verkondigt meester te zijn van zon, maan en sterren! Vraagt maar op, want het zijn slechts gemaakte en geschapene dingen. Welhaast, zoekende zult ge vin den Dezen, die alles schiep en miek, en in Hem en door Hem zult ge al les in uw bezit krijgen, hier en hier namaals. Indien men het hadde verstaan in 1914, zouden we nooit den bloed- stortvloed, welke Europa ten onder bracht, beleefd hebben, en er thans nog de gevolgen van dragen. Laat het ons eens voor goed be grijpen Buiten God is het persoonlijk ge luk zoowel als het maatschappelijk geluk slechts een hersenschim. MABC. DUITSCHLAND EN DE BIJEEN KOMST TE GENUA In Berlijnsche politieke kringen be weerde men Zaterdag, dat de rijkskanse lier zelf aan de internationale economi st-he conferentio van Genua zal deelne men. Vermoedelijk zal ook Dr Batlienav deel uitmaken van d© Duitsche delegatie. Rijkskanselier Wirth zal waarschijnlijk naar Genua gaan, daar, naar men weet, Lloyd George den wensch heeft geuit, de leiders der verschillende kabinetten te Genua te zien. Een officieel besluit kon de Duitsche regeering nog niet nemen, daar zij nog geen schriftelijke uitnoodi- ging heeft ontvangen. Volgens een telegram uit Parijs lieeft Llovd George aan Harvy, den Ameri- kaanschen gezant, meegedeeld, dat de bijeenkomst te Genua zeker door zal gaan en-dat de Vereenigde Staten vijf afge vaardigden zullen mogen zenden. De bijeenkomst zal 3 Maart beginnen. schuldigd pensioensgedeelte betaaldzoo hij tusschen den 1 Mei on den 31 Juli Het Staatsblad van 15 Januari kondigt de door de Kamers einde December 1921 gestemde wet af, waarbij machtiging wordt verleend tot het uitkeeren van de vervallen gedeelten, over het jaar 1921, van het bij de wet van 20 Augustus 1920 voorziene ouderdomspensioenen aan sommige rechtverkrijgenden van afge storven pensioengerechtigden Bij het afsterven van een gerechtigde op het ouderdomspensioen, worden de vervallen en nog verschuldigde pensioen- gedeelten aan ae rechtverkrijgenden uit betaald in de orde en onder de voorwaar den hierna opgegeven. De nog verschuldigde pensioengedeel ten worden uitbetaald1. aan de(n) echt genoot^), waarmee do pensioengerech tigde samenwoonde en ten wiens huize hij is overleden2. bij gebrek aan de(n) echtgenoot(o), aan de kinderen of' iede re n persoon waarmee d« pensioengerech tigde leefde, of aan de openbare of bij- 'cn ■■■W ver houding met het bedrag van het voor inbeslagneming vatbaar pensioensge deelte gdiik dit bij toepassing van het Koninklijk besluit van 15 Juni 1921 werd bepaald. In al deze gevallen moet do pensioengerechtigde overleden zijn bij deze, die de vervallen en verschul digde pensioonsgedeelten eischfc. Hebben verscheidene der bij n. 2 hier hooger bedoelde belanghebbenden recht op "de nog verschuldigde pensioenge deelten, dan dienen deze een lasthebber aan t,e wijzen, op wiens naam bedoelde pensioensgedeelten zullen betaalbaar wor den gesteld. Het bedrag der nog verschuldigde peu- sioensgedeelten, die aan de .rechtverkrij genden mogen worden uitbetaald, wordt als volgt vastgesteld zoo de pensioenge rechtigde in Januari 1921 is overleden, wordt er geen enkel verschuldigd pen sioensgedeelte betaalbaar gesteldzoo de ponsioengcrechligdo tusscnen den 1 Fe bruari en den 30 April 1921 is overleden, jyordts het orer het eerste kwartaal ver eindelijk, i3 hij na laatstgenoemden da tum overleden, wordt liet over het- gan- sche jaar verschuldigde pensioen be taald. Do krachtens deze wet ingediende aan vragen worden opgemaakt op een met het officieel model gelij Wormig formu lier; daarbij dient gevoegd een uittrek sel van do overlijdensakte van den pen sioengerechtigde, akte waarop de plaats (straat en nummer), waar laatstgenoem de is overleden, dient vermeld; al die stukken moeten naar den Minister van Nijverheid en Arbeid worden gezonden. Maandag avond hecrschte eene enge jneone beweging op de Paleizenplaats te T>russel. Onze Vorsten gaven hun eerste bal Do vensters van het groot Paleis waren verlicht en gedurig reden rijtuigen en autos de grooto poort van het Paleis bin nen. Gendarmen te paard en politie agenten deden den ordedienst. In het Palcis vormden lakeien in groot uniform, rood en goud, de haag bij het voorbijgaan der genoodigden. Meer dan vier duizend uitnoodigingen waren rondgestuurd geworden en mei schat dat minstens twee. duizend vijf honderd porsonen de uituoodiging beant woord hebben. Evenwel waren er velen die door do griep belet waren naar het bal te komen. Te oordeelen naar de pracht- en smaak volle toiletten der damen, zullen de Brus selsche kleermaaksters goede zaken ge daan hebben. Onder de genoodigden werden vooral do vreemde gezanten, in staatskleedij. zeer opgemerkt.'Er waren ook vele offi cieren. Tiet protokool van het Hofbal is steeds hetzelfde. Hot werd dan ook Maandag avond stipt nageleefd, ouder leiding van graaf Jean de Mérodc, groot maarschalk van. liet Hof, bijgestaan door graaf Gwydo d'Oultremont, adjudant ten Pa- leize en ridder Maurice de Pagnoul, kan selier van het Hof. Volgons liet traditioneel gebruik, werd oe diplomatieke kring gehou den in de Iveizerszaal. Daar waren ver- Paderd het diplomatisch korps, met. den auselijken nuncius aan het hoofd, de ministers, de Staatsministers, de kooge adel. 'fc Is daar dat HH. Majesteiten hunne intrede deden. Na deze ceremonie verliet de Pauselijke nune.us l.efc paleis. Talrijke genoodigden werden aan het Vorstenpaar voorgesteld. Daarna was het de beurt aan do jongelieden die hunne intrede in de wereld deden. Volgens de gebruiken, moeten de jonge meisjes in fc wit gekleed zijn om aan de Vorsten voorgesteld te worden. Maandag avond waren er zeer vele witte kleedjes... Na de voorstellingen begaven de Vor sten, voorafgegaan door de dignitarissen van het Hof, zich naar de balzaal. De Koning droeg het kaki-uniform met het groot-lint dei' Leopoldsorde. De Konin gin droeg een prachtig mauve» kleed met langen sleep. Onze Vorsten en hun gevolg namen plaats op het Koninklijk verhoog. On der de bevoorrechten bevonden zich de ministers en hunne eebtgenooien, waar van er verscheidene voor het eerst aan het Hof verschenen. Ook het diploma tisch korps bevond zich daar volledig en al de adelijke familien van Belgie waren er vertegenwoordigd. Onmiddellijk na de aankomst onzer Vorsten begon het bal. Er waren echter zooveel danslustige paartjes, dat de bal zaal te klein was en dat er ook in de Kei- zerszaal gedanst werd. Er waren twee zoogenaamde gezanten qtiadriljen op hot programma. Prins Leopold moest er ook aan deelnemen, doch hij lag met de griep en was dus op zijne kamer moe ten blijven. Het dansen werd onderbroken, toen de Koning on de Koningin hunne genoo- digde naar de buffetten leidden, alwaar verveischingen aangeboden werden. Onze Vorsten toonden zieli zeer min zaam en onderhielden zich met velen himner gasten. Om 11 u. 1/4 werd het traditioneel avondmaal genomen, en dit had, zooals gewoonlijk, rijn verzekerden bijval. De Koning en de Koningin verlieten de balzaal om half een ure en het- bal eindigde om 1 ure. Terwijl do genoodig den Heengingen, eene blijde herinnering meedragend van dit heerlijk feest, speel de het muziek van het le gidsen de marscli <x Lison-Lisette van Borel- Clerc. twee eerste kwartalen verschuldigde pen sioensgedeelten betaald-; zoo hij tusschen 1 Augustus cn 31 October 1921 is overle- gekende katholieke maatschappij, hunjden indien provincieraad en do groot den, worden cr drie kwartalen betaald; eerste avondmaal ter gelegenheid der groep in don gemeenteraad uitmaken. *Ann ^"'herinrichting der maatschappij. A De spijzen bereid door den vriend Ka- rel Van den Bossche, lieten zich goed smaken, 't Was echte Vlaamsche kost. Jammer genoeg heeft de griep ook aan Bokkenrijders hare perten gespoeld. Zoo moesten do heer Minister Moyersoon, M. Achiol Eoman, voorzitter der Bok kenrijders, burgemeester Felix Dc Hert en anderen nog zich laten verontschul digen. Terloop weze hier gezegd, dat M. Ach. Eeman de eenige overlevende stichter der Bokkenrijders is (1866). Ook waren al de aanwezigen liet. eens om de hoop uit te drukken, hunnen geliefden voor zitter op het aanstaande feost, aan het hoofd der Bokkenrijders te zien. Het was M. Paul Eoman, die, in afwe zigheid van den voorzitter, de eerste het woord nam. Hij bedankte de volksvertegenwoor digers de Bét-hune en Van Schuvlen- bergk, voor de eer welke rij de Bokken rijders aandeden, door met hen te komen avondmalen. M. de Béthune antwoordde en wees er op welke grooto diensten deze aloude maatschappij reeds aan de katholieke partij bewezen had. Steeds werd het kruim, de kern dor katholieke partij in de Bokkenrijders gevonden. M. Van Schuylonbergh bodankt op zijne beurt het bestuur der Bokkenrij ders en hoopt, dat het niet. de laatste maal zal zijn, dat hij do eer heeft mede aan tafel te zitten. Hij drukt den wensch uit, de standsvereeniging zoo machtig mogelijk te zien inrichten, ook voor bur gers, landbouwers en hoogere burgerij. Door eendrachtig werken, zal de katho lieke partij nog vele overwinningen be halen. Daarna nam M. Georges Eeman, schat bewaarder, het woord on droeg volgend verslag voor Mijnheeren, Het zij me toegelaten, volgens aloud gebruik, een kort verslag te maken over de politieke gebeurtenissen der laatste jaren. Acht jaren scheiden ons van ons laatste samenzijn. Dit tijdperk moet, op politiek terrain, in twee deelen gesplitst worden. Het eerste begrijpt de kiesstrijd van 1914, gehouden onder het oud stelsel on welke geene verandering to wege bracht in onze vertegenwoordiging ter Kamer en Senaat. Het tweede, mijne heeren, dagteekent van November 1918. Het driekleurig ministerie Delacroix, ejevolg gevende aan de belofte gedaan aoor Z. M. de Koning, schonk ons het zuiver algemeen stemrecht van mannen van 21 jaar. Ten gevolge dezer, brachten de wet- fevende kiezingen van 1919 ons in min- erheid in de Kamer, cn gedurende twee jaar moeten wij het driekleurig ministe rie onderstaan, en een groot deel van het socialistisch programma rien verwezen lijken, tot, wanneer op 20 November 1921 het kiezerskorps tor kennis gaf dat het land vijandig is van omwenteling c onredelijk bestuur. Den 20 November 1921 was voor ons een zegepraaldag, want met het alge meen stemrecht, gelukten we er in de katholieke partij ter Kamer met 8 zetels te versterken en, sedert 1919 in het land ongeveer 12,600 stemmen te winnenen met genoegen mogen wo bestatigen dat hef. arrondissement Aalst zijn aandeel heeft bijgebracht aan dezen triomf. Voor wat dc laatste gemeente- en pro- vihciekieringen aangaat, moet ik enke- lijk zeggen, aat de uitslagen bevredigend waren, dat we, niottegonstaande de nar- NEERLEGGING TN DEN MINISTERRAAD De ministers vergaderden Maandag namiddag, onder liet voorzittersehap.des Konings in het Palcis te Brussel. MM. Tbeunis en Jaspar hebben ver slag gegeven over de uitslagen der con- ferencie van Cannes. Zij deden de bewoordingen kennen van dc Engelsch-Belgische overeenkomst welke tot nu toe nog slechts eene prin- ciopsovereenkoinst is, gesloten tusschen lord Curzon en den minister van Buiten- landscüe Zaken van Belgie. De beide kabinetten moeten de over eenkomst goedkeuren, alvorens de be woordingen ervan mogen worden aange kondigd, Mijne heeien, niettegenstaande deze bevredigende uitslagen, moeten we noch tans zeggen wo zijn minderheid en als minderheid zijn onze mandatarissen soms gedwongen tot toegevendheid, wat in vele omstandigheden hunnen toets tand zeer vermoeilijkt. Aan ons de plicht den strijd opnieuw aan te vangen, om zooals vrooger het be stuur van land en gemeento in handen te krijgen. Wat wol mogelijk is indien we onze partij vrijhouden van inwendige scheuring, alle onze katholioko instellin gen met raad en daad steunen, en uit on ze rangen de onverschilligheid bannen welke de vrucht is der zoogezegde onpar tijdigheid door sommige onzer tegenstre* vers zoo zeer aangepredikt. Ten slotte, mijne heeren, valt er me eeno aangename plicht te beurt, deze in naam van ons allen, onze beste geluk- wenschen toe te sturen aan ons medelid en stadsgenoot, M. Roraain Moyersoeit, bij zijne benoemingen van provinciale senator en minister van Arbeid en Nij verheid. Wij betreuren zijne afwezigheid in ons midden, en we drukken den wensch uit dat, na eene spoedige herstelling, gebruik m&kende van het groot, gezag en de alge- meene achting, welke hij bij hoogep ambt geniet, Minister Moyersoen zou willen voortwerken voor het welzijn va* ons arrondissement en van ons duurbaar vaderland. Leve do Bokkenrijders, Leve de katholieke partij l De clou van het muzikaal gedeelte was natuurlijk het lied der Bokkenrij ders Vive le Bov,c! Het werd gezonde* door den vriend Arthur De Paepe, aio, alhoewel lijdend, or toch aan gehouden had hot avondmaal bij to wonen. f Niettegenstaande zijne ongesteldheid, j wist vriend Do Paepe toch de noodige kracht en uitdrukking te vinden, om hot lied naar verdienste te doen uitkomen. Ook was zijn bijval overgroot. Hier mag ook gezegd worden dat Arthur De Paepe,1 een der ieverigste werkers is van de maat schappij on dat hij daarom aller dank verdient. Nadien werden nog eene gansche reeks kluchtliederen gezongen, onder meer door de heeren Prosper Van der Taelen, Poppe, De Rouck, enz., enz. Ook het symphonisch.gedeelte van het feestje was goed verzorgd en de heeren muzikanten naalden eere van hun werk. t "Was dan ook niet te verwoD deren dat da uren letterlijk vervlogen en dat hel.1 reeds laat was, vooraleer er aan scheiden gedacht werd. 's Anderendaags, om 10 uur, werd in Sfr-Martenskerk eene plechtige Mie van dankzegging opgedragen. De fanfaren a Wfllen ia Kunnen had zich boreidwitlig ten dienste der Bok kenrijders gesteld, om ze onder het spe- len van menig lustig deuntje ter kerke te geleiden. Na de Mis werd eene korte wandeling gedaan door de stad en daarna trok rae® naar het lokaal, waar hot wederom een gezellig samenzijn was. De heeren werken der katholieke par- tij, die nog geen lid zijn der Bokkenrij- ders, kunnen zich aangeven bij een der bestuurleden. Mogen de Bokkenrijders steeds aterkor en sterker worden, de keurbende vormen van de katholieke partij, om met do eerstkomende gemeeutekiezingen dc ka- tholieken terug de meerderheid te bezor- gen op het stadhui» van Aalst. Dan zal de beiaard spelen en /idles, 4a i BOKKEN DANSEN. Parijs, 16 Jan. De ministers en on der-secretarissen hebben heden morgen van 9 u. 30 tot 12 uur in de woning van M. Poincaré vregaderd, om het regee- lingsprogramma "te bespraken. In den namiddag begaf M. Poincaré zich naar het ministerie van Buitenland- sche Zaken, waar hij door M. Briand ont- vangon werd. MM. Poincaré en Briand waren nog in het cabinet vnn den minister, wanneer het bezoek van lord Curzon, Engel.'* ha minister van Buitenland«ehè Zaken, werd aangekondigd. MM. Poincaré cn Briand onderhielden zich eenige oogenblikken met lord Cur zon, wanneer Al. Briand het cabinet ver- liet,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1