Z. H. Beneiüeius XV sfad Aalst. - Hoofdkerk van Sint Martians Na hst oierlijilaii Zondag 29 Januari Maandag 33 Januari' 1922 MAANDAG AANSTAANDE, 30 JANUARI 1922, zal er te 10 1/2 ure, een plechtige Lijkdienst geschieden v©oi* sis ZseSsrwst van Sf. dien Paus SessedicSus Kif, Al de geloovigen der stad worden er toe uitgenoodigd. Een bijzondere plaats zal voorbehouden zijn in het Hoogkoor aan de overheden. EM i LI U3-JGAN N ES C. Ss'gisssis üsissienaiis dssd n Gfsiea (üshefftiiiiirJge ÉefsiaS van iss de KaHtedrsal Ie Mmn VAN Eeügssdie k&isoiale Uening Byltsshlatid's betalingen Ministerie van Landsverdediging Kerkstraat, 9 en 22, Aalet.Tel. 114 XXVUP JAARGANG NtTMMKP, 23 I>.A.Gr33I_«.A. "D> JO CENTIEMEN WEKEUJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nüffei/-Ds Genot H. F anoiscus v. S. Zoo op 7,2d, onder 4,41 II. Alde^undis Zoo op 7,25 ouder 4,42 Eerfile Kwartier den 4 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich to wenden tot het Agentschap Havas. Adolf Maxlaan.13, te Brussel; 8. Place de la Bourae, Parijs en 6, Bream's Buïldinfa Londr«3 E.G. 4 door de barmhartigheid Gods en de genade van den H. Apoatolijken Stoel BISSCHOP VAN GENT Aan de geestelijkheid en de geloovi gen van het Bisdom Gent, zaligheid en zegen in Onzen Heer Jezus Kristus. Zeer beminde Broeders, Eenc droeve gebeurtenis is de wereld overgekomen. Zijne Heiligheid Benedic ts XV, die nauwelijks sedert 7 jaren de H. Kerk bestuurde, heeft na eene kort stondige ziekte het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Groot is de rouw van alle goede kris- tonne. Zij hebben den Heiligen Vader verloren en als echte' kinderen betreuren zij bitter zijnen dood. Ja met recht draagt de Paus den naam vaji Heiligen Vader. Hij is immers op aarde de hoogste vertegenwoordiger van God, don Vader aller menschen. Hij is de plaatsvervanger van Jesus-Christus die door het vergieten van zijn bloed de wereld als erfenis heeft ontvangen, de Koning en de Vader is-geworden van het vrijgekochte menschelijk geslacht. Hij is net zienlijk Hoofd der H. Kerk; als opvolger van Petrus heeft hij de sleutels ontvangen van het rijk der hemelen hier op aarde komt van hem alle macht voort om het geestelijk leven in de ge loovigen te doen ontstaan, te onderhou den en te versterken. Maar wij betreuren den dood van Be nedictus XV niet alleen om het ambt dat hij bekleedde, ook nog om de wijze op dewelke hij dit ambt heeft vervuld, om <ue daden door dewelke hij zich eenen vader getoond heeft voor de kristenen en zelfs voor gansch het rnenschdom. In de droevigste en moeielijkste om standigheden, is hij op den Stoel van den H. Petrus geplaatst geweest. De wereld oorlog was pas uitgeborsten. Het groot- ste deel van Europa was in twee kampen verdeeld vijandig aan elkander. Ontel bare legers gingen tegen elkander op. Het bloed begon met stroomen te vloeien. Verwoestingen van steden en dorpen, plunderingen, brandstichtingen en al het akelige dat. dc oorlog gewoonlijk mede brengt. dit alles was reeds aan gang toen Benedictus XV Paus wierd. Vier volle jaren zou die vreeselijke toestand duren en al langs om meer de volkeren in el lende. in droefheid, in rouw dompelen. En e; waven geloovigen. kinderen van den Paus in beide kampen door den oor log verdeeld l Met welke wijsheid heeft de Paus in die buitengewone moeilijke omstandig heden de II. Kerk bestuurd! Omzichtig in zijne handelwijze, is hij som9 beknib" beid geweest, maar wij zijn overtuigd dat dc onpartijdige geschiedenis hem door zijne houding zal lovifci en roemen. Hij is moedig genoeg geweest om tegen de blijkbare schendingen van het Kocht op 'te staan en zijne slem te doen hooren, maar ook voorzichtig genoog om de vol keren waarvan hij de handelwijze moest laken, van hem met.te verwijderen en af te scheuren. Door die voorzichtige houding is de H. Vader in staat geweest onschatbare verlichtingen aan het lijden der men schen te brengen. Wat heeft hij niet ge daan voor de bescherming der bevolking in dc bezette en verwoestelanden? Welke middelen hooft hij niet gezocht om het lot der krijsgevangenen te verzachten Koe dikwijls is hij niet tusschengeko- men om ter dood veroordeelden te red den? Welke pogingen heeft hij niet aan gewend om den oorlog te doen eindigen eii den vrede tusschen de volkeren terug te brengen Na het eindigen van den oorlog hoeft de Paus niet opgehouden overal welda den te verspreiden cn krachtdadig mede te werken om droevige toestanden te hel pen lenigen, in het bijzonder ten voor dode der kinderen die door gebrek aan voedsel kwijnden en hunne krachten ver loren, ten voordede ook van het. Rus sisch volk door den hongersnood zoo wreed geteisterd. Ook beginnen de volkeren reeds de groote verdiensten van den Paus te er kennen. Te Constantinopel, hoofdstad van Turkije, is hem een standbeeld op- fericht veel meer door het toedoen van lusuimannen, Joden, Schismatieken en Protestanten, dan van Katholieken, die daar klein in getal zijn; en op den voet van het standbeeld is het volgend op schrift gebeiteld Aan den grooten Paus van het we reldtreurspel, Benedictus XV, weldoener der volkeren zonder onderscheid van na tionaliteit of van godsdienst, als teekem van erkentenis. De hoofden der volkeren zijn ook ge troffen geweest door den invloed dien "de Paus op de wereld bekomen heeft, en om zoo te zeggen alle mogendheden hebben eenen gezant naar Rome gezonden om ze bij den H. Vader te vertegenwoordigen. En wij, Belgen, zijn wij niet op bijzon dere wijze hot voorwerp geweest der va derlijke bekommernissen en bemoeienis sen van Benedictus XV Is het niet, juist ten voordede van Belgie dat hij liet onrecht ons aangedaan door den vreemden overweldiger openlijk ver oordeeld heeft In al de vooistellen van vrede heeft hij niet altijd als noodzake lijke voorwaarde geeisent de herstelling van ons land in zijne volle onafhanke lijkheid Is het niet ten voordeele van onze lijdende of veroordeelde landgenoo- ten dat hij gedurende den oorlog het meest zijne tusschenkomst heeft aange boden en doen geldon Wij herinneren Ons met aandoening op welke vaderlijke wijze hij Ons ontving, toen Wij na den wapenstilstand hem Onze hulde gingen aanbieden, wolk belang hij stelde in den toestand van ons vaderland, welk mede lijden hij toonde met hetgeen wij gele den hadden. T is dan niet zonder redenen dat wij den dood van dien grooten Pav, van diun lief de vollen Vader betreuren. En die Paus, zoo wijs en zoo groot in het bestuur der H. Kerk, was ook een voorbeeld van godsvrucht en van iever voor Gods glorie en de uitbreiding van zijn rijk. Voor dat hij den Stoel van den li. Petrus beklommen had, was hij te Rome aan het hoofd een er vergadering van priesters, Derde-Ordelingen van den H. Franciscus. Paus geworden, gaf hij ter gelegenheid der 600® verjaring van de stichting van die Derde Orde eenen wereldbrief uit, om die Orde aan te beve len als en bijzonder middel om de kwa len van den tijd tegen te werken. Onder de priesters stelde hij eene godvruchtige vergadering in, ora het. werk der zendin gen, de voorplanting van het geloof op alle wijze te bevorderen. Om de voor beelden der Heiligen beter te doen uit schijnen cn hunne voorspraak te beko men. stelde hij menige uitverkorenen op de altaren en,bij bijzondere gelegenhe den, riep hij in zijne aanspraken of in zijne brieven do aandacht der geloovigen op den eenen of don anderen heilige wtens leven bijzonder dient overwogen cn nagevolgd te worden. En Wij kun nen ook niet opgemerkt voorbijgaan hetgeen hij deed voor de zielen van het vagevuur met aau alle priesters toe te staan drie Missen voor de overledenen te lezen op den 2 November. Eindelijk was hij voornemens eene plechtige hulde te brengen aan het AJ- leirheilige Sakrament en meteen te wa ken tot verbroedering der volkeren, en daarom had bij vastgesteld te Rome een Eucharistisch Congres te houden gedu rende de maand Mei van het loopend jaar. God heeft niet toegelaten dat. hij dit Congres zou bijwonen. Dien Jesus welken hij hier aanbad verborgen in de H. Hostie zou hij reeds gelijk Hij is in zijne glorie aanschouwen in den hemel. Heilig geleefd hebbende is Bcnedistus XV heilig gestorven, na eene kortstondi ge zietkte in dewelke hij op de stich- tendste wijze de laatste HH. Sakramen- ten ontving. Hij zag den dood aankomen met eene kalmte van gemoed die de be- looning is van een heilig leven, bereid, gelijk hij verklaarde, voor God te blij ven werken indien het bom behaagde, bereid ook te sterven, indien hot zijn wil was; en hij offerde zijn leven aan den Heer op voor den vrede van dc we reld. Hij 33 dan gestorven die groote, die heilige Paus en wij mogen hot vertrou wen hebben dat hi j reeds de belooning v11 heeft., dat hij reeds in den Hemel dien Moester aanschouwt dien hij z<wj, vorig bemind, zoo getrouw gediend heeft, aan wiens glorie hij geheel zijn leven heeft toegewijd. Nochtans omdat, de Heer zulk eene volkomene heiligheid vereischt van zijne dienaars die in waardigheid verheven zijn geweest, dat het onmiddellijk ge nieten der opperste rust om de minste onvolmaaktheid kan ontzegd worden, is het voor ons een plicht van dankbaar heid en van kinderlijke liefde te doen hetgeen in ons vermogen is opdat de Heer zich gewaardige ten spoedigste tot het gezelschap der Engelen en der Hei ligen toe te laten den overleden opper priester die op zulke uitstekende wijze Zijn plaatsvervanger hier op aarde is geweest. Bidt dan voor den H. Vader, nadert voor hein tot de H. Tafel, gaat voor hem den Kruisweg, past hem talrijke aflaten toe met de verdiensten uwer aalmoesen en goede werken. Daarbij smeekt den Heer dat Hij aan de Kerk en aan het rnenschdom eenen waardigea opvolger van Benedictus XV schenke. Dezo brief zal op den predikstoel, binst al de missen, in al de openbare ker ken, bidplaatsen, kloostergemeenten en colleges van Ons bisdom, den Zondag 29 Januari 1922, gelezen worden. Gegeven te Gent, onder Onze hand- teekening, Onzen zegel en de tegentee- kning van Onzen Secretaris den 25 Ja nuari 1922. EMILIUS JOANNES, Bisschop v. 'Gunt. Op bevel van Zijiie Hoogwaardigheid den Bisschop. Clemens Ledegen, Kan. Secret. Een Belgische missionaris, de Eerw. Pater Adons, van de Orde der Minder broeders, is in China, samen met andere kristenen, vermoord geworden. De E. P. Adons was afkomstig van Hasselt. Twee zijner broeders zijn ook missionaris. De E. P. Provinciaal der Belgische Minderbroeders werd verwittigd door volgenden brief, hem door den Minister van Buitenlandsche Zaken gezonden Eerwaarde Pater, Het is met een diep gevoel van droefheid dat ik de plicht vervul aan uwe Kloosterorde het slecht nieuws te melden dat ik, per kabel, van het Belgisch ge zantschap te Pekin kom te ontvangen. Pater Juliaan Adons, van het Vika- riaat van I-Chang, is vermoord. Het. te legram zegt alleen dat bandieten hom, den 16 Januari, gedood hebben, na een aanval op zijne residentie. Zooara de bijzonderheden mij door den Gezant des Konings in China, zullen meegedeeld zijn, zal ik ze u onmiddellijk doen geworden. Ik verzoek uwe Orde, over eenige jaren reeds zoo beproefd door den moord van Mgr Verhaeghe en zijne gezellen, te willen gelooven aan de rechtzinnig heid mijner gevoelens van zeer diepe en zeer pijnlijke gen^gnhead, bij de dood van haren nieuwen Martelaar. (get.) Henri JASPAR. Z. D. H. Mgr Modeste. Evelaerts zond tezelfder tijd, het volgend kort telegram aan den E. P. Provinciaal JuTiaan door bandieten vermoord. Iu China bedienen de Belgische Min derbroeders een der elf apostolische vi- kanalen deze van Zuidelijk Houpee. ij tellen er drie en veertig missionaris sen; hun apostolische vikaris is Mgr Modeste Everaerts, van Antwerpen. Pen E. P. Juliaan Adons was ten on verschrokken en ieverig geloofszende ling; hij was te Hasselt geboren dsn 1G Juni 1879, en we-bte in "China aan den zielenoogst, aan de rijdt van zijne drie broeders, alle drie Frnnciskaners. Zi:ne oude en heldhaftige moeder verblijft neg altijd te Hassetl. Een geheimzinnige en opzienbarende, diefstal is gister ontdekt in den beroem den grafkelder van St-Ambrosius te Mi laan. De koster van de kathedraal be merkte dat het lichaam van den heilige van plaats was veranderd, terwijl de zé gels op de doodkist- onaangeroerd bleven. Na een onderzoek verzekerde de politie- kommissaris van Milaan dat juweelen van groote waarde ontstolen waren. Dit is te geheimzinniger, daar andere juwee len van waarde in de doodkist bleven, en dat het lichaam van den heilige van o 1 plaats is veranderd, ofschoon bewezen is an zijne ueuguon on weiken ontvungeu jaal de doodkist niet geopend werd. DE KIEZERS NAAR DE STEMBUS Cardinaal Czernoch is Donderdag uit Budapest en cardinal en Dalbor en Ka kowski zijn Donderdag uit Warscha naar Rome vertrokken. Cardinaal Bourne was de eerste om te Rome aan te komen. Z. Em. was Woens dag morgen te 10 uur reeds in Rome en reed direct naai' St-Pieters om voor de katafalk waarin het lijk van den afge storven Paus berustte, te gaan bidden. Z. E. legde een bezoek af bij den Staatssecretaris en ging daarna, na zijne vermoeiende reis, in het Engelsch college eene welverdiende rust genieten. Tusschen de aangekomencn van Vrij dag, herkent men de Fransche cardina- len alsook cardinaal Mercier. Cardinalen Begin, O'Conncll en Dou gherty worden op tijd om aan het Con claaf deel te nemen uit Amerika ver wacht. Zullon bijna zeker afwezig zijn car dinaal Prisco, aartsbisschop van Napels, en cardinaal Mistrangelo, aartsbisschop van Florencie, dewelke ziek zijn; carcli naai Mendes Bello, patriark van Lissa bon, wiens gezondheid en hooge jaren hom ook niet toelaten te reizen, en car dinaal do Albuquerque, die uit Brazilië niet op tijd kan aankomen. Indien de drie Amerikaanscke cardi nalen aankomen, na het sluiten dei p.oort, maar terwijl het Conclaaf nog aan gang is, moet voor hou onmiddellijk de poort goopend worden. Men schat dat 55 cardinalen zullen deel nemen aan de stemming, zoodat dc- gekozene die de twee derden der stem ming moet hebben, 37 stemmen halen moet. Het Conclaaf, dat Paus Benedictus ver koos, telde 54 stemmers. De Duitsche cardinalen zijn Donder dag morgen te 9 u. 20 uit Munchen ver trokken met den Bremcr-sn el trein, waar aan tegen betaling van het tarief een salonwagon was gevoegd, welken ook voor de terugreis dienen zal. De cardinaal aartsbisschop van Wee nen is ook Donderdag vertrokken, even als de cardinaal patriark van Lisabon. BEZUINIGINGEN IN 'T CONCLAAF De correspondent van de Times» te Rome heeft vernomen, dat het plan be staat, vanwege de buitengewone duurte van arbeidskrachten en materialen, bij de uiterlijke regeling van het Conclave ditmaal een besparing te betrachten. Vroeger wem er voor elk kardinaal en zijn staf' een streng afgesloten, uit drie vertrekken bestaand appartement inge richt, ten einde het houden van bespre kingen tijdens de stemming te voorko men. Bij het laatste Conclaaf had de materieele inrichting omtrent 800,000 lire gekost. Indien men het thans op denzelfden voet wilde inrichten, zouden de kosten 2,000,000 lire bedragen. Vandaar dat er waarschijnlijk een heel eenvoudige inrichting gemaakt zal worden met enkele deur-afsluitings, zon der gansche appartementen en afslui tingsmuren. Ook bestaat het plan, dat de eardina len hunne maaltijden gezamenlijk zui len nuttigen, ten einde liet benoodigde aantal koks te verminderen. Op die maal tijden zal echter stilzwijgendheid als re gel gelden. Hierover verneemt Belga Cardinaal Gasparri heeft alle schik kingen getroffen, opdat de voorberei ding voor het Conclaaf zoo vlug en zoo economisch mogelijk gemaakt worden. Men is nu becig de Sixtijnsche kapel in stemmingzaal te veranderen. Het Staatsblad van 27 Januari kon digt een koninklijk besluit af, waarvan de bijzonderste bepalingen luiden als volgt Schuldbrieven aan toonder der Openbare Schuld van Belgisch-Congo worden uitgegeven die voor het geheel een nominaal kapitaal van vijf en twin tig millioen frame (25,000,000 fr.) ver tegenwoordigen; deze schuldbrieven zul len, te rekenen van 1 December 1921 eenen interst opbrengen van zes ten hon derd 's jaara. Dit nominaal kapitaal van vijf en twintig millioen frank zal vertegenwoor digd worden door vijf en twintig dui zend eenheidsschuldbrieven, van duizend frank. nen hervormd worden in cenhcidsschuïd- brieven. Bij de uitgifte zullen vijf honderd ti tels van vijftig cenheidsschuldbric.cn van 1,000 fr. uitgegeven worden. Dc titels zullen van zosmaandelijkseho koepons voorzien zijn, betaalbaar in Bel gie, den 1 Juni en i December van ieder jaar. De eerste koepon zal 1 Juni 1922 voor vervaldag hebben. Dezo leening moet dienen om den mi nister van Koloniën toe te laten t de uitvoering over te gaan van eene reeks groote werken voor openbaar nut, in Bel gisch-Congo. Parijs, 27 Jan. Dc Duitsche regoe- ring heeft vandaag aan den voorzitter der waarborgcommissie, die haai* zette heeft to Berlijn, den tektst afgeleverd im het programma van betalingen, in specien en in natura voor 1922. Alsook het programma van fiscale Iict- vorming met passende waarborgen, die haar door de Conferentie van Cannes wa ren gevraagd. Een bijzonder koerier zal die voorstel len naar de herstelcommissie te Parijs brengen. De Kriegslasten Commission lieeft dezen avond aan de commissie van lier- stel meegedeeld, dat de Duitsche regee- ing vandaag, in de door de herstelcom- rnissie aangeduide bank, de som van 31 millioen marken goud had gestort, de welke de Duitsche regeering alle tien da gen storten moet tot volledige vereffe ning dei' som in 1922 te betalen, krach tens het besluit der Conferentie van Cao* AANWERVING VAN RESERVE- OFFICIEREN Ten einde de aanwerving van reserve- officieren uit te breiden tot zekero gede mobiliseerde militairen van lageren rang, die werkdadig deel genomen hebben aan den veldtocht 1914-1918, en dus onder vinding van den oorlog hebben, lieeft do Minister van Landsverdediging besloten beroep te doen op al de oud-onderofficie- -Korporaals, -brigadiers cn -soldaten, die in een der hieronder aangehaalde ea- tegorien kunnen gerangschikt worden: le Categorie. -a) De gedemobiliseer de militairen, die do leergangen gevolgd hebben der 9e sessie van het" Onderrich tingscentrum voor hulp onderluitenan ten der ruiterij of der 12e sessie van het Onderrichtingscentrunv voor hulponder- luitenanten van het voetvolk, doch die het eindexamen niet konden ondergaan, kunnen hunne kandidatuur stellen en reserve-onderluitenant benoemd worden in hun wapen. b) De gedemobiliseerde militairen, die aan het front, bij een strijdende eenheid of bij een vervoerkorps, ten minste twee (2) jaar dienst gedaan hebben als onder officier en ten minste middelbare studies van den hoogeren graad voleindigd heb ben. 2o Categorie. a) De gedemobiliseerd de onderofficieren, b) de gedemobiliseerd de korporaals en brigadiers, c) de gede mobiliseerde soldaten ran het veldleger, die aan het front dienst, gedaan hebben in een strijdende eenheid of in een ve^ voerkorps. Om aangenomen te kunnen worden als kandidaat reserve-onderluitenant in hun wapen of dienst, moeten de militairen der 2e categorie 1. Ten minste de 2e dei' oude of man derne humaniora voleindigd hebben, voor het voetvolk, de ruiterij en het ver voerkar]»; de le klas der wetenschappen lijke studiën voor de artillerie en de ge nie, of de 5e afdeeling dei* oud-regiment- icholen, of de voorbereidende leergangen an de laatste sessie der onderriehlings- centruras voor hulp-onder! uitenanten (4e sessie voor do artillerie, 7e voor de genie), om na vier jaar normaalschool 4 diploma behaald hebben van regent onderwijzer. 2. Aan het front dienst gedaan hebben in een strijdende eenheid of in een ver voerkorps van het veldleger, gedurende ten minste 12 maand, of ton minste 6 maand indien de periode van 28 Septem ber tot 11 November erin valt. 3e Categorie. De gedcmobiliseerden der le en 2e categorien. die thans hqn diploma vtui geneesheer, apotheker of veearts bezitten, zullen kunnen aange nomen worden in den geneeskundigen dienst of in den dienst dei* paardenart sen. Zij zullen de 3e categorie uitmaken. 4e Categorie. De gedemobiliseerde gegradeerden en soldaten van het veld leger, die aan het front, dienst gedaan - y hebben in een strijdende eenheid en met örvolg zullen deze Utcls gebeurlijk kuQ-\jieze. eenheid, deelgenomen hebben^ hetzij Volgens de noodwendigheden zullen titels kunnen uitgegeven worden van vijftig ecnheutecKuletbrieven; in het

De Volksstem | 1922 | | pagina 1