Na HêToïenijdsn Z. H. geaadictoa XV BE Felis'. '1922 0. L. VROUW LlGüTilS Ministerie van Landsvsrdsigifig Prins Karei van Belgie in Engeiseh-Sndie VAN Eens Duif met De hsngersnood in Ruslana Nieuwe Lsening van I milliard IN DE MER van tSsntipy-sar-Samfere Antwoord van M. IHoyersoen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tol. Ill XXVIII» JAARGANG NUMMER 28 X>^G-33J_4A.33 8 cent-Bissen - WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Ncffbl-De Gsndï Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Aèolf Jiaxiean.lti, te BrusaoiS. Piace de la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londras E.G. 1 0. L. Vr. Lichtmis Zon op 7,21 onder 4.47 Eorfite Kwartier den 4 Onze Lieve Vrouw Zuivering, Ons Heeren Opdracht of presenta tie, Lichtmisse, als de Heilige Maagd en Moeder Gods Maria ha ren eenigen Zoon in den "tempel op droeg; als het van Simon voorzegd wierd dat een zwaard van droefheid door en door haar herte zou gaan en als Simeon, den Heere gezien en in zijne'handen gedregen hebbende, zei: Nn laat mij, lixeen knecht, ■met vrede gaan, o Heere, want mij- me nog en hebben Uwen Zaligmaker gezien! Deze Ons-Heer en Onze- Vrouwfeest valt op den bijzonder- stcn zuiveringsdag van de heidenen als ze de stad omliepen met fakkels in hunne hand. Wij, Christenen, en hebben geene zuivering noch geen licht, 't en zij door Christus of in Hem. Immers wij gelijken aan Si meon, den ouden manin onze oude menschheid dragen wij Christus, wij volgen Hem na, wij worden door Hem vernieuwd eu wij vinden den weg des eeuwigen levens bij het licht van Zijn geloof. Het waschlieht dat men draagt, bijzonderlijk aan 't Evangelie en aan de opheffing te Lichtmis, ver beeldt het Kind Jesus dat Simeon droeg, en wat ons betreft, bediedt dat wij ook moeten Christus dra gers zijn. O Maria.' Maagd, die hedeti In den Tempel zijl getreden, Om de wet te onderelaan! Daar gij schoon waart ah de stralen, Die uil 's 'Hemels horen dalen, Schoondcr ah de zilveren, maan. Dus onder den naam van O. L. Vrouw Lichtmis viert onze Moeder de H. Kerk een driedubbele gehei menis, te weten: de Opdracht van Christus in den tempel, en zoo heb ben we een feestdag des Heeren voorhanden; ten tweede, de Reini ging of Zuivering van Maria, vol gens hc-t gebod van Mozes, en zoo vieren wij een feestdag van O. L. Vrouw; en ten derde, dc Ontmoe ting van Jezus met Simeon en An na in den tempel, welke ontmoeting, onder den naam van Hypapante, in de Grieksche kerk gevierd wordt. Christus noch zijne moeder Ma ria hadden geene opdracht noch zui vering noodig, vermits Maria van den H. Geest ontvangen, en haren Goddelijken Zoon als Maagd ge baard had; en zoo was de wet niet verplichtend voor hen beide, maar toch wilden zij die wet niet ontdui ken, om ons allen een voorbeeld te geven van allerdiepste ootmoedig heid en gedurige gehoorzaamheid. Van in de vroegste eeuwen van iiet christendom werd in de Ooster- «che en Westersclie kerken dezen feestdag gevierd. Lichtmis is een afgestelde heilig dag, die Goddank nog te lande eu in menige katholieke stad gefeest wordt; onze buitenmensehen en in zonderheid onze congreganisten van beide geslachten vergeten dezen dag niet, zij wonen de H. Mis bij en gaan te communie ter eere van onze Moeder., In t gewoel onzer groote steden gaat dif feest bijna onopge merkt voorbijj hoe spijtig! Simeon kwam.ontmoeten, Orn uwkindeken te groeten Dat hij in zijn armen stam,' Wens chic t'enden zijne dagen, Die blij üjdmge. op te dragen Aan zijn vader Abraham. Naar het voorbeeld der IT. Moe der Gods doen onze Vlaamsche christene moeders, na de geboorte van hun kind, hunnen kerkgang. Zij hooren mis, gaan ten offeren en dragen eene gewijde keers op. Men zorge om altijd een gewijde keers in huis te hebben. Ze wordt aangestoken, wanneer het dondert en bliksemt, om van God te beko men, dat woning en stallingen, men sehen en dieren van alle rampen mo gen gespaard blijven. Als iemand op sterven ligt, ontsteekt men ook de gewijde keer-sen, als het zi jn kan, geeft m en den stervenden mepscli de brandende keers in de hand, ter wijl men de gebeden van de ster venden voorleest. De gewijde keers beteekent Christus aan wicn de stervende, in zijn doopsel, eeuwige trouw heeft gezworen, en in wieu hij nu al zijn i>etrouwen stelt, opdat zijne ziel. als een wijze maagd, met de lamp van het geloof, ter eeuwige bruiloft moge aanveerd worden'. Ach.' mocht ik het eens aanschoxnven En ook in mijne armen dou wen, Met een diepe ootmoedigheid Noch om leren noch om sterven Zoud' ik Jesus uillen derven: Jesusmijne zabgheid. JOANNES, BERICHT AAN DE MILICIENS VAN 192i DIE VERLANGEN IN EENE RESERVE - ONDERLUITENANT- SCHOOL AANGENOMEN TE WOR DEN Dg miliciens van 1921. die hunne middelbare studiën van den hongeren graad of met den hoogeren middelbaren graad nagenoeg gelijkstaande studiën hebben uitgedaan, evenals de onderwij zers, zullen, m 't begin der maand Juni aanstaande, dc voor dc aanneming in eene school voor Reserve-ondorluitcnan- ten opgelegde proef doorstaan. Zij "die aan dit examen voldoen, worden naar huis gezonden tol den 16 Augustus 1922, datum waarop zij in deze scholen onder de wapens zullen geroepen worden. Zij die er niet in voldoen, worden of on- mjfldelljik in een korps of tot de maand December 1922 naar huis gestuurd, naar gelang zij geboren zijn in het le of het 2e halfjaar. OPROEPING TOT WERKELIJKEN DIENST DER KLASSEN 1921 EN 1922 De Minister van Landsverdediging brengt ter kennis der belanghebbenden, dat elk der klassen van 1921 en 1922 op twee tijdstippen onder dc wapens zullen geroepen worden Worden onder de eerste oproeping van elk dezër klassen begrepen a) De militieplicktigen geboren gedu rende liet eerste halfjaar b) Dc aangenomen milifcicvrijwilligers welk de datum hunner gehorte ook weze. Worden onder de tweede oproeping van ieder dezer klassen begrepen, dc mi- litieplichtigen geboren gedurende het tweede halfjaar. Nochtans zullen de jongelingen aan geduid voor eene Reserve - onderluite- nantssehool, hun dienst beginnen als vólgt Die der klasse 1921, den 16 Augustus 1922die der klasse 1§22, den 2 Decem ber 1922. Men wed dat de tweede zoon van onze Vorsten, prins Karei, graaf van Vlaan deren, als scheepsofficier, aan boord van den Engclschen .kruiser Renown op lange omvaart is. Rond Nieuwjaar lag de Renown in de haven van Boiübay, in Engelscb-Iudie. Ter gelegenheid van Nieuwjaar lmd er in het Belgisch konsu- laat, aldaar, eene ontvangst plaats van 'Ie Belgische kolonie, bestaande dit acht prersonen. Z. Iv. H. prins Karei had aan rijne overeten verlof gevraagd, om in het Belgisch konsulaat een bezoek te mogen afleggen. Die toelating werd hem ver leend, mits een scheepsofficier hem zou vergezellen. De tucht aan boord is buiten gewoon streng en voor prins Karei, even min als voor den prins Wales, die ook aan boord is, wordt -er geene uitzonde ring aan het reglement geduld. Prins Karei werd in het konsulaat ver welkomd door M. Paul Tolkowskv, van Antwerpen, beheerder der Belgische be langen, en door de acht leden der Belgi sche kolonie. Ondanks het drukkend kli maat van ïndic, was prins Karei zeor flink te pas. Op de gemoedelijkstc wijze onderhield hij zich met zijne landgcnbo- ten. Hij vertelde dat het sterke zeemans leven hem uiterst, wel beviel en dat hij gelukkig was dc wereld te mogen rond reizen en zijn geest te verrijken met de nuttigste kennissen van landen en vol keren. Voor ons, Belgen, is het troostvol te zien dat een prins onzer koninklijke fa milie, zich inspant om op de hoogte te komen der ekoupmiseho toestanden in de wereld, waar Belgie geroepen is nieu we wegen 1c banen voor handel en nij verheid. V.'ii zien er het gelukkig toeken in van de bestendige zorgen onzer Vor sten, om ons land vóór te bereiden tot een ekonoinischen strijd, die steeds hard nekkig wordt. Wij zijn overtuigd dat prins Karei dc kostbare ondervindingen, welke hij thans opdoet, in de toekomst do beste vruchten zal doen dragen voor het Belgisch Vaderland. FRANKRIJK EN DE VERKIEZING VAN EEN NIEUWEN PAUS De bijzondere correspondent van de Figaro te Rom - heeft Jon nart, den Franschen ambassadeur bij het Vati- kaan, een vraag gesteld in zake de ver kiezing van een nieuv. en Paus. Jon nart heeft daarop in woorden van warmou lof over den overleden Paus gesproken en er aan toegevoegd Hoe kan ik and?rs verlangen clan een Paus, die de groote tradities van den afgestorven Paus voortzet. Ook de bijzondere correspondent van dc Echo de Paris heeft zich tot het Fransche gezantschap bij het Vatikaan gericht in zake de verkiezing van den nieuwen Paus. De journalist vroeg Heeft het Fransche gezantschap een kandidaat? Het antwoord luidde. Neen. Het Fransche gezantschap laat het aan het Heilig College, dat er uitsluitend moe belast is, over den kandi daat te kiezen, dien het 't meeste ver trouwen licefl. Plet Fransche gezant schap zal zich niet verlagen tot het kleine en ongepaste spel der verkiezingscam pagnes en de Fransche kardinalen zijn te onafhankelijk van karakter, dan dat het gezantschap druk óp hen zou kun nen uitoefenen. Indien het Heilig College een politiek van overeenstemming met de regeerin gen wil, in het bijzonder met de" Fran sche regeering, zal de nieuwe Paus onge twijfeld het bijna ten «inde gebrachte werk van Benedietus XV voortzetten. En wat ook de richting van het Heilig Col lege moge- zijn. de verkozene zal een vriend van Frankrijk zijn, want Frank rijk zal zijn vriend willen zijn. Enkele weken geleden was een veld- vlucht uitgeschreven tusschen Engeland en een eiland gelegen in het Kanaal. Dc duif van een liefhebber van Wor cestershire vloog verloren. Zij is terug gevonden geworden in Kalifornie, op Jö,000 km. van hot vertrekpunt. Dat is een Oceaan- en vastelandv 1 ueht, die kan meetellen. HET DAL DES DOODS MEER GEVALLEN VAN KANNIBALIS ME. IJSELIJKE BIJZONDER HEDEN Hoe verschrikkelijk de berichten ook zijn, die door de buitenlandsche hulpin richtingen en door de leden van het Nan- sen-comiteit uit Rusland gezonden wor den over de ellende in de Russische hon- gergtbieden, zoo sehijnen deze schitde- ringu nog niet. eeps de afschuwelijke verschrikkingen nabij te komen, van den toestand in do afgelegen gebieden van Oost-Rusland. Zooals men weet. behooren tot de zwaarst getroffen gebieden de districten van Poegatsjef en Bo.ezoeloek in het gou vernement Samara. De bolsjewiek Oho- eholf, heeft dit Dal des Doods zooals het genoemd wordi, bezocht en geeft in de Iswestia verslag van zijn bezoek. Zelfs de reeds ellendige voeding met allerlei onverteerbare surrogaten is niet kunnen voortgaan, daar de sneeuw de wortels en kruiden in de bo-teehen bedekt e«n voor de menschen onbereikbaar ge maakt heeft. Gevallen paarden on hon denlijken gelden als lekkere beetjes, die zeer zeldzaam geworden zijn. Bij dozijnn liggon de lijken der ver hongerden langste straten en in dc-i gra ven. Hoe het er in de afgelegen dorpen uitziet, weet niemand, daar het bij ge brek aan paarden onmogelijk is er door te dringen. Het wordt waarschijnlijk ge acht, dat daar sedert lang alle ieven uit gestorven is. Choeholf heeft verder óp zijn" reis vastgesteld, dat de gevallen van kanniba lisme in den laats ten tijd op schrikba rende wijze toegenomen hebben. In het dorp Mojbja heeft een vrouw baar hongerdood gestorven dochter gedeelte lijk opgegeten. In het dorp Biugodarof, in het dist rikt Boezoeloek, hebben drie families, door wilden honger gedreven, het lijk van een pas gestorven dertien jarigen jongen, eerst geopend, de ingewanden er uitge nomen en na oppervlakkige reiniging rauw verteerd. Tengevolge van het eten van dit men- sehenvleeseh, is een der vrouwen gestor ven haar lijk is desniettemin opgegeten. Van het Tijk van den armen knaap, in hetzelfde dorp gestorven, bleken bij opgraving uit een massa-graf hoofd en beenen verdwenen tcj zijn; desniettemin werd ook nog de romp door hongerenden weggehaald en in hun hutten opgegeten. Al deze gevallen van kannibalisme, zoo zegt Choclioff, zijn door liet hulpeo- miteit van het dorp vastgesteld en een proces-verbaal ervan is naar de hvofdaf- deeling van het distri kt verzonden en de schrijver eindigt met tc zeggen, dat in het voorjaar de ter beschikking stelling, van zaaikoren voor deze streek overbodig zijn zal, aangezien er daar dan niemand meer zijn zal, in staat om het land te be bouwen. Wij vernemen dat, waarschijnlijk le gen de lente, een nieuwe leening van I milliard zal aangegaan worden voor de verwoeste gewesten. Met genoegen zal ook iedereen verne men dat de dwaasheid liet groote lot tel kens op t millioen te brengen niet meer zal hernieuwd worden: dc loten zullen van kleiner bedrag wezen. Hot is toch logischer en wijzer dat ge legenheid wordt verleend aan tien of twintig personen, loten van 50,000 frank of nog minder te winnen, dan dat een enkele met een millioen gaat strijken. VW ZITTING VAN 31 JANUARI 1022 De zitting wordt geopend te 2 uur. on der voorzitterschap van den heer Brunei. DE VOORZITTER. Wij zetten de bespreking voort van de interpellatie der heeren Falony en Dclattre tot den minis ter van Nijverheid en Arbeid, betreffen de dc mijnramp van 15 December 1921 in de tput Saint-André der kolenmijnen van <i PoiricT te Montigny-sur-Sam- bre. MINISTER VAN NIJVERHEID EN ARBEID De ramp die den 15 December laatst is voorgevallen, heeft den dood veroorzaakt van acht werklieden en heeft er elf an deren gekwetst. Ik buig eerbiedig hot hoofd voor deze slachtoffers die op het arbeidseerevcld gevallen zijn en bied aan hunne gezin uen het rouwbeklag der re geering. (Zeer wel.) Sedert korten tijd zijn er verscheidene rampen gebeurd in onze kolenputten, in zonderheid in de streek van Charleroi. Zij kunnen niet toegeschreven worden aan een gebrek van toezicht, want 't mij nen opzicht legt er zich krachtdadig op toe om de van kracht zijnde wetgeving te doen naleven door allen. De toezichtsdienst kwam nooit te kort aan zijn taak. Merken wij op, dat in de mijnen in 't algemeen en in de mijnen met veel grauwgas in 't bijzonder, de op- delvingsvoorwaarden te dikwijls veran deren om de tocziehters too te laten nutti ger wijze al die veranderingen te volgen onder opzicht der veiligheid. Do achtbare ondervragers hebben de dracht hunner interpellatie aanzienlijk uitgebreid, door het stellen van vragen betreffende ongevallen die voor dit van 15 December gebeurden. De lieer Falony lierkmercLe liet onge val van Spinnoy, dat de dood van twaalf arbeiders veroorzaakte. Het ongeval gebeurde in een mijnader die slechts 17 meters breed was, en uit het onderzoek bleek dat de ramp moet toegeschreven worden aan verscheidene oorzaken en niet aan één enkele. Een der werklieden liad een benzine lamp met slechten aansteker, en er was grauwgas juist ter plaats waar die work man is voorbijgegaan. Door to duwen op den aansteker, stootte do werkman dezen in de lamp on door do vrij gewordeu opening ontplofte liet grauwgas. De slechte staat der lamp was uooit op gemerkt geworden en werd niet. bevon den op om 't even welke andere lampen. Een onderzoek is ingesteld geworden. Het is echt dat weinigen tijd na het on geval de benzinèlampen vervangen wcr- [en door olielampen. September tor koolmijn van Nord-Mnr- cinelle. Twee werklieden zijn verslikt ge worden door eene schielijke ontsnapping van grauwgas. Nooit was de aanwezig; hei d van grauwgas vastgesteld geworden in deze laag. Op 22 October is een ander ongeval gebeurd in een koolmijn van Charleroi. Het onderzoek heeft met bewezen dat het feit Aan in twee mijnaders tc gelijk te werken de oorzaak van het ongeval had kunnen zijn. Men ging hier te werk bij uitkalving der groeve. Een groote kolenblok werd behouden, tevens nog versterkt door en stevig stucwerk om de werkplaats voor instortingen te vrijwaren. Die werken waren dus goed opgevat en goed uitgevoerd. Desondanks, zijn het stutdak en de groeve alleè iu eens inge stort. De reden ervan was louter toeval en er werden geen rechterlijke vervol gingen ingespannen. De heer Falony hooft daarna de ramp herinnerd op 13 Mei 1919 voorgevallen in den koolpul n. 2 der koolmijnen van Hyon-Ciply, en waarin 17 werklieden het leven verloren, ingevolge eene uitwa seming van grauwgas. 's Anderendaags worden ter plaatse der instorting twee beschadigde lampen terug gevonden. Het onderzoek heeft bewezen dat de schik king .van het werk niet ongewoon was. liet ongeval dient toegeschreven aan het ontploffen van een uitwaseming van grauwgas, ten gevolge van eene instor ting. Het grauwgas schijnt niet in de be houwen mijnader bestaan te hebben voor de instorting. M. DEJARD1N. Is het echt dat de onderstelling van eene schielijke uitwar seming werd van de hand gewezen? M. MOYERSOEN. minister vaif Nijverheid en Arbeid. Zeker. De in storting, waardoor het breken veroor zaakt werd van hot glas eener lamp, wordt als de eonige oorzaak van het on geval beschouwd. Zoodanig dus, dat gee ne enkele verantwoordelijkheid ter zake is. He kom eindelijk tot dc grauwgas-ont- ploffing. voorgekomen op 15 December 1921 in den put Saint-André van dc mij nen Poiiier te Montigny-sur-Sam- bre. Dit ongeval veroorzaakte den dood van elf werklieden en drie der slachtoffers liggen nog onder de instorting, zonder dat men zeggen kan wanneer ze zullen kunnen opgehaald worden. De mijn van Saint-André is niet ge rangschikt tusschen de mijnen met schie lijk uitbarstende grauwgas. De miju-~ werker.? bedienden zich van bcnziuela ra pen en deze zijn nog in gebruik. Op 12 Augustus 1921 was in de mijn waar het ongeval kwam, nog toezicht ge beurd, zonder dat er grauwgas ontdekt wordbij het bezoek van 26 November werd grauwgas ontdekt in voldoende hoe veelheid om de vlam der benzinelampcn te. doem uitdooven. Op 2 December werd verbetering vast gesteld. De ingenieur der mijnen Had de werkplaats bezocht op 26 Augustus cn'6 December hij had geen enkel spoor van grauwgas ontdekt. Op 15 December werkten de arbeiders in een onregelma tige laag. Omstreeks. 9 u. 30 werd door die werklieden geschaft. Do werkmeester Meulenzer plantele een stuthout met het oog op liet verbete ren van een gang; hij had zijn lamp op den zijmuur geplaatst; de hoofd werk meester Talon was nabij de vier werk lieden gebleven. Volgens'de verklaringen van Meulenzer, geraakte een blok kolen los. die zijn lamp omwierp. 't Was dan dat een grauwgas-on(plof fing ontstond, waardoor al de lampen worden uitgedoofd. Meulenzer, alhoewel erg gekwetst, keerde moedig terug naai de werkplaats met een nieuwe lamp om do werklieden te halen. Hst noodsein werd gegeven, de reddingswerken inge richt, maar drie arbeiders ontbraken aan den oproep. Do bestuurder de- mijnen en de ingenieurs, met luch&maskam aan, poogden tc vergeefs de skciitvffcrs tq redden. De mij nader stond in vlam an er mois ten muren opgericht worden, tot het uit dooven van den brand. Ziedaar liet ver haal der feiten, zooals ze uit hoi onder zoek bleken. Al de» getuigen bevestigen, slechte één, ontploffing te hebben gehoord. Het schijnt bewezen dat er lucht ge noog was, maar uit het onderzoek mag' men basl uiten dat de lucht verversching onvoldoende was ter werkplaats waar het ongeval ontstond en. vooral waai- Meiri lenzer arbeidde. Wat de aanwezigheid Aan grauwgas betreft, die was denzolfden dag aange klaagd door een getuige. Dat is buiten twijfel. Meulenzer verklaarde dat klompkoleiï op zijn lamp gevallen waren. Wij mee-, non dat men de oorzaiik der ontvlam- Het tweede ongeval is gebeurd op 2QXming elders moet zoeken. Men mag daty

De Volksstem | 1922 | | pagina 1