\Trij«la Febr. 1922 Oardinaal Wmsmzo Vanniil®!!! R@nd hst Parktnetsl Ra eeae Staking Bloedige bstslsïg tssseken Frauselse soSdateis m Buftssit® tagers Sshrikkeüjk engeSuk Ëag da erfekdürig ra» den oorlogsmisdadiger Dittmar Een geweldige Aardbeving gelijkheid dar Settelen ie gewezen Bnitsehen kroon prins predikt de verzoening k Franssh-Engelsshe onderhandelingen Firsaneieele krach te Brussel Be vitrioolwerper te Parijs Een scsialisflselt Congres Stoutmoedige kerkdiefstal te Dertmaad De hoagersasod ia Rustoad XXVIIP JAARGANG NUMMER 29 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Vak Nüffel-Db GbnbT Kerkstraat, 9 an 22, Aalst.Tel. 114 CS-3 9 8f i "Ubllctl.n bulten hit Arrondissement Aalst, zich Ie wenden tot hot Afteotsohap Hatas. Adolf Mailaan.18, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en 6. Bream 3 Build-ngs Londrea C.q^. IJ. Blasius S'Zon op 7,19 onder 4,49 EeraLe Kwartier den 4 Gedurende liet openstaan van den Pauselijken troon wordt de de ken vari het II. College het waarne mend hoofd der Roomsch Katholie ke Kerk en in de tegenwoordige om standigheden wordt dit ambt waar genomen door cardinaal Vincenzo Vanniitelli. Door een wonderlijk samentref fen, ecnig in de geschiedenis der Kerk, werd hetzelfde ambt tijdens liet Conclaaf van 1914 waargeno men door zijn broeder cardinaal Sei-afino Vannutelli. Beide broeders werden tot twee maal toe als bevoorrechte candida- ten voor de tiaar aanzien, en dat zij niet werden benoemd hangt af van omstandigheden, die niets vermin deren van de sympathie die hen om ringde. Zij werden, als men richtingen aanneemt in den schoot van het H. College, tot twee stroomingen gere kend: Serafino beschouwd wordend als conservatief en Vincenzo als progressief. Cardinaal VincenzoVannutelli is de meest indrukwekkende figuur tussehen de prinsen der Kerk. On danks zijne 87 jaren is hij nog ge zond, krachtig, in werkelijkheid jong bij het toezicht over verschil lende congregaties en de toebereid selen tot het Conclaaf. Hij heeft alle deelen der wereld gezien, in mondaine zoowel als geestelijke gezelschappen verkeerd, onder vier Pauzen tallooze belang rijke zendiugen vervuld, en kan dus terugblikken op de langste en schoonste diplomatieke loopbaan van welkdanig cardinaal. Zomer en winter is cardinaal Vannutelli te 5uur uit de vearen, beantwoordt dan zijn koerier, maakt het werk gereed voor zijne congregaties en bezoekt alle jaren zijn bisdom van Ostia en Pales- triua, nog steeds den voorkeur ge vend aan paardrijden boven alle an der model van vervoer. Zijne eerste groote diplomatieke zending was, nu meer dan een halve eeuw geleden, zijn bezoek aan het Russische hof als legaat van den Paus hij de kroning van Alexan der III.' Het volgende jaar was.liij pau selijk nuncius te Lissabon. Later vertegenwoordigde hij Leo XIII hij de wijding der pro-kathedraal te Dublijn, was legaat van den Paus op de Eucharistische congres sen van Londen en Keulen en wis sekle op dit laatste ophefmakende telegrammen met Keizer Wilhelm In Rome in alle gezelschappen zeer gezocht, staat hij gekend om zijn vrijen zeg en zijn onafhanke lijk karakter, wat hem eens, in den tijd toen omgang met de konink lijke familie verboden was, eene be risping van cardinaal Oreglia op den hals haalde, omdat hij op een diner had aangezeten met dames der Italiaansehe hofhouding, Cardinaal Serafino Vannutelli heeft vijf Pauzen gekend en neemt nu deel aan zijn vierde Conclaaf; want als substituut van den Staats secretaris in 1878 nam hij een werk zaam deel aan het Conclaaf dat Paus Leo XIII verkoos. Cardinaal in petto benoemd in het consistorie van 1889, kreeg hij den cardmaalshoed in 1890. In het Conclaaf van 1903, na den dood van Leo XIII, waren de beide Vannutelli's de meest vooraanstaan de figuren, Serafino als leider van wat Vidi heeft genoemd de ze ianti en Vincenzo als leider van de meer politieke strooming. Het was Serafino die de zege be haalde en Pius X deed verkiezen terwijl in 1914 Vincenzo mag ge- heeten worden meer overwinnaar te zijn geweest, toen Bcnedictus XV, een diplomatieker Paus dan zijn voorganger, gekozen werd. Vandaar is er weinig waarschijn lijkheid dat stroomingen zullen ont staan, daar het H. College wel de gelijk voornemens schijnt iemand te kiezen, die de stroomingen voor goed zal verzoenen, een man die al- er Vader zal wezen, de zielenher der, de waardige leidsman der Uni verseels Kerk. PARLEMENTAIRE LANDBOUW- GROEP Brussel, 1 Feb. Do parlementaire landbouwgroep heeft gisteren eene ver gadering gehouden onder voorzitterschap van M. Maenhout. Hot wetsontwerp van M. Van Dievoet betreffende de pachtwet werd druk be sproken. Eenige opwerpingen werden ge uit door de heeron Helleputto, Tibbaut en de Montpellier. Een beslissing werd niet genomen. De bespreking zal in eene volgende zit ting voortgezet worden. COMMISSIE VAN BUITENLAND- SCHE ZAKEN Do commissie van buitenlandsclie za ken vergaderde Woensdag morgen, on der voorzitterschap van M. Brunet. MM. Tlieunis en Jaspar woonden de ergadering bij, in den loop waarvan alle kwesties behandeld werden, die in de conferentie van Cannes besproken zijn. Men betrouwde er voornamelijk de kwestie der herstellingen, en die welke op de dagorde der confereneie van Genua staan. M. Segcrs heeft eonc belangrijke rede uitgesproken, waarop de twee ministers antwoordden. Er werd geenó mededeeling gedaan over deze vergadering en de leden had den zich ook een streng zwijgen opge legd. De Federatie der Metaalbewerkers van het Luiksehe, onder voorzitterschap van M. Dclvigno vergaderd, heeft besloten gezel Lahaut af te danken uit zijn ambt van syndicaal secretaris. Wij meldden zulks reeds in een vorig nummer. Dit besluit werd genomen na een gron dig onderzoek der toestanden die voort spruiten uit de staking van Ouerée. De dagorde stelt vast dat Lahaut aan al zijne plichten te» kort gekomen is, door de gelegenheden niet waar te nemen, die zich aanboden om een einde te stellen aan de staking, die duizenden familien in de ellende dompelde en aan de syn- dikaten 9 millioen deed verliezen. De af deelingen zullen nu op hunne beurt dit besluit te bekrachtigen hebben. Wij wenschen natuurlijk do Federatie geluk met haar besluit zich van slechte herders te ontmaken. Alleen weze er bij gevoegd dat ze wel langen tijd heeft noo- dig geluid om in te zien dat zij misleid werd en het aan de burgerpers kwalijk nam, toen zij in den loop van de stakin over kwade herders dorst te spreken. ER ZOUDEN 2 FRANSCïIE SOLDA TEN GEDOOD -EN 20 GEKWETST ZIJN In den loop van den nacht van Maan dag op Dinsdag, werden geweer- en re volverschoten gewisseld tussehen burgers en Fransche soldaten. Het geschiedde naar aanleiding mi een huiszoeking in een huis te Peters- dorf (Silezie), waa> de Fransche militaire overheden verborgen wapens opzochten. Er vielen doodon en gekwetsten van bade kanten. Het gcruclit loopt- dat de Fransekeu 20 gekwetsten en 2 dooden zouden heb- Ten govolge dit hevig incident- heeft de intergeaUieerde commissie besloten de stad instaat va-i beleg te stellen, van 8 uur des avonds tot 3 uur des morgens. Vanaf 9 uur 's avonds is alle verkeer in de stralen verboden. NADERE BIJZONDERHEDEN Ziehier in welke omstandigheden de aanval op de Fransche soldaten plaats Bij eene huiszoeking te Petersdorff was eene belangrijke hoeveelheid wapens ontdekt geworden, namelijk geweren, mitrailjeuzen, enz. Deze wapens werden door do Fransche soldaten medegeno men naar hunne kazerne. Kort nadien trok eene groote bende Duitschers naar de kazerne om te beproeven de wapens terug te nemen. Talrijke handgranaten werden door de vensters in de kazerne geworpen. Dadelijk grepen de Fransche soldaten hunne wapens en gaven vuur. Een Duilsoher weid gedood en verschei dene anderen gcJkv. etst. Daarop stoven de Duitschers uiteen, do gekwetsten mede nemend. Alleen de gedoodo Duitscher werd ter plaats achtergelaten. Er konden gcene aanhoudingen gedaan worden. Van Fransche zijde werden twee solda ten gedood en twintig gekwetst, waaron der twee levensgevaarlijk cn zes ernstig Alles wijst er op dat men hier met n goed voorbèiuSion aanval te doen Heeft, welke geschiedde onder leiding van ervaren krijgsoversten. Men heeft ook bevonden, dat de telefonische be trekkingen kort voor den aanval afge sneden waren. Daar er anderzijds ook vastgesteld werd dat er gedurig samen trekkingen van vermomde troepen plaats hebben in Silezie, wordt het nemen van strenge maatregelen eene dringende noodzakelijkheid. HET FRANSCH GOUVERNEMENT EISCHT VERGOEDING M. Charles Laurent, Fransche gezant- te Berlijn, die naar Parijs moest vertrek ken om cr met M. Poincaré tc beraad slagen, werd door den Fransehen kabi netsoverste verzocht voorloopig op zijnen post te blijven om van het Duitseh gou vernement uitleg en vergoeding te ei- sclien ovor den aanval gepleegd op de Fransche soldaten. Het middenpunt der aardbeving schijnt de bodem van den Oceaan te zijn, op een afstand van ongeveer 800 mijlen ten noorden van San Francisco. TE SOTTEGEM Woensdag voormiddag, rond 11 u. 1/2 was de snoeier Cyriel Maechfcdinckx, 51 jaar oud, bijgenaamd Benoit, wonen de te Strijpen, wijk Beysloven, bezig met boomen te snoeien te Ztfttegem, wijk Ronselaer, aan de grenzen van Godveer- degem. jjaar eene stelling bedreigd werd me. den val van een zwaren tak, werd aan de zen laatste een stalen reep vastgemaakt om overgetrokken te worden en aldus in don val geene schade of ongelukken te veroorzaken. De boorasnoeier kapte den grooten tak af; ongdukkiglijk bij het wegdraaien door het overtrekken slingerde de kabel rond het lichaam van den snoeier, die daar op eene hoogte van 15 meters ge prangd in den stalen reep en tegen den boom geperst bleef hangen. Niemand kon het slachtoffer ter hulp komen, om hem uit zijnen neteligen toestand to ver lossen. Om 3 a. 1/2 hing de ongelukkige Maechtelinekx daar nog; het aangezicht was reeds geheel zwart uitgeslagen. De wettelijke overheid is ter plaats" om de noodige maatregelen te nemen, ton ein de het lijk naar beneden te halen. Er vo.lt niet te deen ken aan den stalen reep te 'trekken, want men zou liet lijk in twee trekken. De ongelukkige is gehuwd en vader van één kind. Om 5 uur 's avonds is het lijk van Cy riel Maechtelinekx naar beneden geval len. De boomsnoeier Hossel, van l.eeuwer gem, heeft de kabel die rond het hoofd was gedraaid, kunnen afzagen- Ziehier nadere bijzonderheden om trent die ontvluchting Drie» of vier medeplichtigen hebben tijdens den nacht het oogenbük bespied dat de partoelje voorbij was, om bij mid del eencr koord, die zij over don muur wierpen, in het gevang to dringen Bij middel eencr dunne zaag had Diti mar de ijzeren staven zijner celruit over gezaagd. Hij had zijn lakens aaneen geknoopt en samengerold en liet zich erlangs naar beneden glijden. Maar die koord brak op de helft der hoogte, en de vluchteling moet van verschillende meters hoogte ge vallen zijn. Een auto heeft hem op staanden voet weggevoerd. Men seint uit Washington, dat het seiamografiaeh observatorium van Geor getown een aardbeving van de grootste kracht heeft opgeteekend op waarschijn lijk 4000 km. ten zuiden van Washing ton. De aardbeving begon Dinsdag, om streeks 8 u. 25 's morgens. Tien minuten later waren do schokken zoo hevig, dat. de rogisternaald van de schaal afsloeg. Deze aardbeving werd ook opgeteekend door het observatorium van Ottowa. Verder werd uit Ban Francisco ge meld Hevige schokken, van eene aardbevin Onze Gontsche vrienden hebben den strijd aangevangen om ook in Gent de gelijkheid der scholen voor de stedelijke toelagen in te voeren. De correspondent der Etoile laat verstaan dat de liberalen zullen trachten er een speld voor te steken en dat de Ant- werpsehe oplossing geen kans heeft te Gent te worden aangenomen. Zij maken zich illusies, zegt de corres pondent, als de clericalen zich inbeelden dat het te Gent van leien dakje zal loo- pen zooals te Antwerpen. Volgens hem zouden de katholieken afgescheept zijn geworden door de socia listen, bij do eerste poging in dien zin, welke zij bij do socialistische groep heb ben gedaan. En hij heeft reden om te gelooven dat dc zienswijze van de socialisten sedert dien zich niet gewijzigd heeft. Wc besluiten er enkel uit dat het. anti- clericalisme er bij blauwen en rooden zoo diep in zit dat hot enkel is uit belang wanneer zij iels rechtvaardigheidsgevoel schijnen aan den dag te leggln. Waar ze ons klein kunnen krijgen, zullen ze wel niet nalaten het te doen. De gewezen Duitsclie kroonprins heeft an uit Wieringen aan Docler Zorn een schrijven gezonden waarin hij den afge vaardigden van het Duitsclie rijR bij de confereneie van k-.-u Haag, die zijn par tijgangers zijn, uitnoodigt op tc houden ido republiek te bestrijden. Men moet slechts een doel nastreven de heropbouw van het land. Nu de con stitutie van Weimar een voldongen feit geworden is, blijft er ons slechts over de republiek te aanvaarden voor ec-n niet te bepalen duurtijd. 'Wij moeten ons des te meer onder werpen, daar in Duitschland alleen een regeering mogelijk is die op dc werklie- denmassa steunt. De kroonprins verzet zich tegen een opstand tegen hel bestaan der republiek. Hij yindt ook overbodig de bespreking dor verantwoordelijkheid van den oor log- De kroonprins wil het vertrouwen win nen der meerderheid van de bevolking. bracht; baar wonden zijn ernstiger dan men eorst gedacht had. Ook is in de buurt van de (rare Bainl- Lazare c-en dnme door vitriool gowond, terwijl dagelijks klachten bij do politie inkomen over beschadigde pelemantcs en andero klcederen. Volgens Reuter is het nu min of meer bepaald vastgesteld, dat- de con ferentie onder lord "Curzon, den hcor Poincaré en markies dclla Toretta 8 ot 9 Februari te Parijs een aanvang zal ne men. Vooraf zal men te Londen, met zorg de agenda voor de besprekingen opma ken. Er bestaan ongetwijfeld racenings- verschillcn, die noodzakelijkerwijze uit den weg moeten worden geruimd. Zoo rijst o. a. de kwestie van den duur van het Veiligheidspact, waaraan een synal- lagmatisch en niet een eenzijdig karakter ;egeven moet worden. Men zal trachten, linnen de perken van de Engelsche po litiek de gevoeligheid van Frankrijk zoo veel mogelijk te sparen. Nopens dc kwestie van het Nabije Oos ten moeten nog eenige belangrijke' pun ten worden opgehelderd. Toch bestaat er niet de minste-aanleiding om te veron derstellen, dat de conferentie der buiteu- landsche ministers zou wegvallen. En, zooals hooger gezegd, men hoopt, dat de beraadslagingen volgende week een aan vang zullen nemen. 'VW Het parket heeft. Dinsdag avond, de Banquo d'Eseompte et do Change Lombaardstraat, doen sluiten. Deze bank eene private inrichting, werd den 1 Ja nuari 1919 gesticht en had twee en twin tig bijhuizen in het land. namelijk in de streek van Namen en (lembloere. De geldstortingen stroomden toe. Doch tal rijke klachten bii het gerecht toegeko men, hebben tot de sluiting geleid. Men spreekt van een tekort van 1 millioen. Pe beheerraad heeft onmiddellijk eene vergadering gohouden om de te nemen maatregelen te bespreken. De exporten zijn aan 't werk, en men zal weldra weten of men al of niet voor eene zaak van af- truggelarij staat. REEDS VOOR MEER DAN VOOR EEN MILLIOEN FRANK AAN PELSWERK VERNIELD Wij hebben reeds gemeld dat een zon derliilge, onhotande maniak de Pariaien- nes de schrik op het lijf jaagt met zooveel mogelijk pelswerk door vitriool te be- eehadigeo. In ita buurt vuu de Opera, Gare Saint- Lazare. (latents Lafayette en groote win kels en openbare gebouwen, houden thans zooveel politio-agenten on detec tives de waelit, dat de vitrioolwerper het veiliger heeft geacht naar don anderen oever van da Sêine te verhuizen. Hij had trouwens reeds zooveel schade aangericht, nam' geschat wordt, voor meer dan" een millioen frank, dat het tijd werd voor deze maneuver. Een dame die een taxi wilde nemen, werd sterken vitriooirettk gewaar, toen zij het rijtuig wilde binnen gaan. on ua een onderzoek bleek dat dc kussens met vitriool waren besprenkeld. De chauffeur kon aan de politie een voortkomende, werden waargenomen j nauwkeurig signalement geven van den- over heel dc kuststreek van den Stillen igene, die het laatst met.hem gereden had. Oceaan tot aan de grens van Canada. Een dame, die zooals men weet verle- Men heeft een aftakking van 10 1/2 I den week vitriool op haar handen ge- rum. vastgesteld in de aardkorst, jworpen kreeg, is naar het, hospitaal gc- De socialisten houden op dc Paasei i- dagen een congres waarop de volgen.lo, kwestien zullen besproken worden de propaganda bij de vrouwen en het vrou- weaistemrecht; kiimuul van mandaten; samenwerking; exploitatie $an dc tram- en buurtspoorwegen, en de schoolkwes tie. Te voren zullen de schoolkwestie, hot vrouwenstemrecht en de coöperatie door den Algemeenen Raad van de socialisti sche partij besproken worden. Wat het "Wouwenstemrecht voor Ka mer en Senaat betreft, die kwoatie werd reeds terloops aangeraakt door M. Von- dervelde op het congres van 2 December 1.1., toen nii verklaarde dat de groote meerderlieia (32 tegen 4) van den Alge meenen Raad zich ten gunste van het vrouwenstemrecht uitgsproken heeft, cn dat, welke ook de verdere houding van de socialistische partij weze, die leden hun gegeven woord zullen gestand doen en het vrouwenstemrecht goedkeuren. Overigeas, zei M. Vandervelde, de be weging voor het vrouwenstemrecht is niet meer tegen te houden. Daarom moet er een doeltreffende propaganda onder de vrouwen worden gevoerd, ten 'einde ze voor de socialistische gedachte te wiiw n. Het lijdt dan ook .geen twijfel dat hel socialistisch Paaschcongres die hervor ming goedkeuren zal. EEN TABERNAKEL VAN 300 KILO GESTOLEN Uit Dorlmuntl woidt aan de DuiUcho bladen gemeld, dat er in de Franziaka- nerkirehe eèn inbraak is gepleegd, waar bij een ongeveer 300 kilo zware tubcrua, kei werd gestolen. Hierin bevond zieli een monstrans, oen ciborie mei hostiën, vier kleine en zes groote luchters. De dievan hebben den buit in een auto vervoerd. Men is hun nog niet op het spoor. De monstrans was vervaardigd van ge. dreven zilver; ook de andere gestolen kerksieraden hebben groot» waaide. DE HULP KOMT TE LAAT Wat men ook doet, het iü pu te laat, om cLe bevolking van Rusland te redden, heeft Di- Nauaen verklaard in een inter-s vkw. Man spreekt, vorvolgde hij, van da. öj schrikkingen van den oorlog. Maar de uitgeputte, uitgehongerde Ruwcai lij- de?? weken en maanden achtereen alvo rens te sterven. Zie mtm eens naai* de lij- ken.het vel zit op de beenen. Die on ge lukkigen eten brood, dai gemaakt is van leem cn droge bladeren, ten einde hurf honger «enigszins te stillen. De verschil lende ziekten richten verschrikkelijke verwoestingen aan en Dr Nausen zcgtt dat de verhalen, welke omtrent kanniba lisme de ronde doou. waar zijn. In vela districten eet men de dooden op en in liet i gebied van Bairiara begint men zt4fs eL kander te dooden.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1