8 Woensdag Febr. 4922 ~DE BOUDDOLKEM ORDENAAL RATTI Zijne loopbaan Man van groote cultuur De Faas gssJt zijn zegen Korkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXV UI" JAARGANG NUMMKR 33 H>.A.C3-B5I_,.A.33 8 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gbndt H. Joannes VZon op 7,12 onder 4,57 Voile Maan den 11 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, licit te wenden tot bet Agentschap IlAVAS.Adolf H!axle»n,J3, te PrDSsuLs S. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Lon'dres E.G.i I Kard. Ratti, aartsbisschop van Miiaan, heeft den troon van Petrus beklommen en is voortaan de Va der der geloovigen, de Opperherder, de Opperpriester! Hij heeft den naam van Pius XI aangenomen, aldus eenc diepe hulde van vereering brengend aan de heer lijke figuur van Pius X, onverge felijker gedachtenis, den nederigen en toch zoo grooten Opperherder, ■wiens liefderijk hart door de gru welen hij 't ontstaan van den oorlog werd gebroken. Bij deze benoeming tot Paus van PAUL FEVAE 16* Vervolg. De Franschman sprak Wet is wet, ik ben niet gebonden. Gij weigert aan uwe vrouw recht te laten wedervaren vroeg Rosen, die de hand op zijn hart logde, om het ge weldig kloppen tegen te gaan. Ik weiger het, antwoordde de Franschman. Hij maakte eene beweging om weg te gaan. Blijf, zeide de graaf, zoo gij zonder mijne toestemming van hier vertrekt, zijl gij een man des doods. Gij beraamt een moordaanslag l riep de Franschman, Het zal voor u slechte eene recht vaardige straf zijn! zeide Rosen, terwijl hij hem den arm vatte. Een zwakke gil werd van achter het beschot gehoord. Ellen nep. Luister! zeide Roson, zoo gij op eene rechtschapene manier het huwelijk tegel, schenk ik u al het goud, dat gij mij bestolen hebt. De Franschman begon te lachen. Zoo gij niet wilt, vervolgde Rosen, daag ik u tot een duel uit. Gij, antwoordde Edouard spottend; een blinde! Rome begroeten alle katholieken- der wereld hem met kinderlijken eerbied en met de bewijzen hunner onvergankelijke trouw aan den Ste dehouder van Christus op aarde. De groote macht der Katholieke Kerk heeft, naast haren goddelijken oorsprong, steeds gelegen in de ge hoorzaamheid aan en de liefde voor haar Opperhoofd, dewelke de geloo vigen steeds aan den dag hebben ge legd. Hij de troonsbeklimming van Pius XI zullen allen aan die gevoe lens weer lucht geven, hunne trouw aan den Vader der Geloovigen her halen en de verbintenis hernieuwen dat zij, als oprechte zonen der kerk. steeds naar Zijn woord zullen luis teren en aan Zijne stem gehoor ge ven. Er is in den laatsten tijd in de pers veel geschreven over stroomin- ■Ten in het Conclaaf; die stroomin- ;en hebben natuurlijk geen betrek dng op 't geloof of de geestelijke leidingen; zij betreffen enkel som nige gedachtenuieeniugen in dt richtsnoeren van Eet bestuur van den H. Stoel. Even weinig als wie ook weten wij wat er in het Conclaaf is omge gaan en wij hoeven het ook niet tf veten, uitgaande van het beginse lat de Pauskeuze meer wordt ge .eid door gebeden dan door de in aigen die sommige vindingrijk journalisten steeds, aan een Con jlaaf vastknoopen. Dit weten wij wel dat de keuzt gewoonlijk valt tiff den prins dei Cerk, die 't best aan de wenschei an den tijd en aan de tijdelijke jelangen der KejdjJjeantwoordt. Voor hare eeuwige belangen zor ,en al de cardinalea, en zorgen ook ie minste harer priesters, op gelijke .vijze. s n> Onmiddellijk'na de kiezing van ■en nieuwen Paus, neemt bij plaats >p eenen troon en de cardinalen ko nen hem eene hulde brengen dooi Jen handkus. Daarna verdwijnt Zijne Heilig heid en wacht tot ai de toebereidse 'en voor de openbare hulde.zijn af geloopen. Nu treedt de Heilige Vader, be deed met al de zinnebeelden Zij ier waardigheid, de Sixtijnsche ka pel binnen, en ontvangt er, voor de tweede maal, de vereering der cardi nalen, met den voet' eh den handkus en de gebruikelijke omhelzing. De derde vereering, die openbaai is, geschiedt in St-Pieterskerk tt midden van al den luister van een kerkelijk feest. Bij al deze plechtigheden, die gis teren plaats hadden, zullen de ge loovigen der gansche wereld in dei geest aanwezig zijn geweest en met de Romeinsche bevolking zullen zij de figuur toegejuicht hebben, Sic thans den herdersstaf in de hand heeft en Christus' lammeren weidt. In den geest zullen zij vooral aanwezig zijn hij de kroning vai den Paus, wanneer Zijne Heilig heid, op de sedia gestatoria ge zeten, zijne zegepralende intrede in de St-Pieterskerk doet. Uit duizenden en duizenden hor sten stijgt dan, midden van een on beschrijflijk tooneé! van geestdrift, een kreet op, in alle talen der we reld Leve de Paus! Dat is de kreet waarmee honder den millioenen geloovigen ook van daag zullen instemmen, een kreet Een duel op leven en dood en zon der uitstel te geven noch te vragen, zoo ping Rosen voort op langzanten toon. Wat zou mij de band hinderen, die mijne oogen bedekt? Wij zullen de een tegen over den anderen staan, gij zult de hand op mijn schouder, ik de hand op uwen schouder leggen... En de politie zal zich van den over winnaar meestal- maken! zeide Edouard, nog altijd spottender wijze. I>at heb ik voorzien, hernam Bosen, ik kan mijne pen zonder behulp mijner oo gen over het papier leiden. Wij zullen beide eene verklaring opstellen, in de volgende bewoordingen vervat a I* steil vrijwillig.en door eigen hand Ik zal u mijne handteekening: geven, t ri "ij mij de uwe. Hij die overlijdt, zal dat ge schrift bij het lijk neerleggen. I)e Franschman wilde dat voorstel ver re van zich verwerpen, maar Bosen zeide hem Tovrah staat aan de deur hij is gewapend; gij hebt dus eeene keuzo. Welnu dan I riep eindelijk de Fransch man wij zullen binnen een uur vechten ik heb eenen plicht te vervullen en zai mijne wapenen medebrengen. Tecken eerst, zeide Rosen. Hij had vooraf op tafel sclnijfbenoo- digdheden doen brengen. Het eerst schieef hij zelf in groote en leesbare letters de formule op. die wij zoo even gehoord hebben en'teekende kr-;--cn v-r; -V - ïargf-okemng. dan Graaf Albert von Bosen. -Geef ae. papier aan het kind, zeide Fraimelnnan greep de pen op zijaej^ai' beurt en schreef do formule. Rosen hoorde de pen over liet papier krassen, terwijl hij do naamteekening neerschreef. Met. welken naam hebt gij getee- kend? vroeg hij. Edouard, antwoordde de Fransch man. Bosen greep het papier en verscheurde het. Dat is de naam van den dief en den schaker, zeide hij ik wil den naam, deD waren naam van den edelman hebben. De Franschman sloeg metric vuist op tafel. Seen gedraisch! zeide Boson; zij mag ons niet hooren. Begin op nieuw, ik weet uwen waren naam even goed als gij. Te gelijker tijd riep hij Margaretha, die terstond daarop verscheen. Maak uwen zoon wakker, beval hij. Margaretha had een zoontje van tien jaren. Het kind kwam. Rozen zond daar. op Margaretha weg. De Franschman aarzelde een oogen- blik, voor hij schreef, maar eindelijk on derwierp hij zich aan de noodzakelijk heid. Terwijl Margaretha binnen kwam, had hij in liet half donkere voorhuis het onheilspellende gelaat van Towah ge zien, die zijn tomahak in dc hand had. -sen hoorde voor de tweede maal het eene aanbeveling zal geweest zijn voor de voortzetting van liet diplomatische werk van Beuedictus XV. Men is het algemeen eens om de keu ze gelukkig te vinden. Men herinnert dat, voor het Conclaaf, bij eene ontvangst in liet Fransche se mi- van liefde en gehechtheid, een kreet mri% Kardinaal Dubois, aartsbisschop -. van Parijs, met een fijnen glimlach tot .li/a nirinrr n-pptt oor» Ho innni-li i L-cto die uiting geeft aan de innerlijkste gevoelens van al, wie den eerenaam van katholiek draagt Leve Zijne Heiligheid Pius XI Leve de Raus! Cardinaal Achille Ratti werd geboren ïo Daisio, provincie Milaan, op 31 Maart u857. Hij deed er zijne studiën en onder eheidde zich weldra door eene uitzon Jerlijke verstandelijkheid en zijn aanleg voor de geschiedkundige studiën. Friester gewijd te Milaan, werd hij er »ijna onmiddellijk na zijne priesterwij ling aangeduid als bibliothecaris van dt Imbrosiaansche universiteit en bezette iit ambt gedurende lange jaren, zich jijna uitsluitend wijdend aan de weten schap. Hij verbeterde en verrijkte de biblio- .heek cn gaf er talrijke brochuren en gc- eerde schriften uit. Bij hot begin van zijn pontifikaat, riep Z. H. Benediktus XV, zaliger gedach onis, hem aan het hoofd der Vatikaan- -che bibliotheek. Hij verving er Pater Ehrle, een ge-- eerd Duitsche Jezuiet, wiens verdere; ianwezigheid to Rome evenwel onge- venscht werd geacht. Korten tijd daarna benoemde Bene iictus XV, die in Mgr Ratti niet alleen len grooten geleerde bewonderde, maar sok den man met de diepe mensehen- kennis (wat hij te danken had aan zijne alrijke reizen in het buitenland), hem ot pauselijken nuntius in Polen en ver leende hem den titel van aartsbisschop van Lepanto, titel die in het bijzondei aan den eersten nuntius van Polen paste Ter gelegenheid der regeling van de we3tie van Opper-Silezie, hield M. Ratti de weegschaal gelijk tusschen beide partijen, niettegenstaande men er sterk had op aangedrongen dat hij in de zaak eene voorkeurshouding zou nemen. Duitschland, die dit aanzoek gericht had, was om die houding ten zeerste mis noegd. Mgr Ratti werd kardinaal benoemd met net laatste consistorium, op 13 Juni 1921, en metóen aangeduid tot aartsbis- chop van Miiaan. De bevolking der groote Italiaansche stad, ofschoon zij nog geheel en gansch gehecht was aan kardinaal Ferrai, den engelzachten herder, zette een grootsch onthaal op touw. Kardinaal Achille Ratti wordt aanzien als een man met breede gedachten en men veronderstelt dat hij de politiek van Benedictus XV zal voortzetten. De nieuwe Paus, man van groote cul tuur, spreekt heel vlottend Fransch, wat in den geest der kardinalen misschien En toen dc kleine jongen het papier had, hernam graaf Albert Lees, Ni col aas, lees mijn jongen gij krijgt een dollar om pudding te koo- pen. Het kind spelde met eene duidelijke stem en alsof net zijne les in de school op tó zeggen had, de verschrikkelijke ter men van het verdrag Ik sterf vrijwillig en door eigen hand. Geteekend... Allen waren in de zaal van mevrouw de Beistrudan in spanning om den naam te vernemen. De markiezin stond op, terwijl inte gendeel de ondergraaf Hendrik de Vil- iiers zich op een zetel neervlijde. Georges Leslie, die zich geheel door het aandoenlijke van zijn verhaal had la ten meesleepen, zou miasehien den naam, dien hij verzwijgen wilde, uitgesproken hebben, zoo niet de generaal O'Brien eensklaps bet woord genomen had. Geteekend, de ware naam van den Franschman, zeide hij ernstig. Het is be ter den naam hier met uit te spreken; want er zouden onder de aanwezigen kennissen van hem kunnen zijn. De ondergravinnen zouden den gene raal wel in liet, aangezicht hebben willen slaan, daar hij zoo hunne nieuwsgierig heid teleurstelde. De markiezin beloofde hem nooit van haar leven te zullen ver giffenis schenken. Hendrik de Villiers trachtte te glim lachen. - Dozen keer, zeide hij. terwijl hij zijn das opstreek, is de naam er netjes^ een journalist zegde En cardinaal Ratti? Wat zegt men zoo al van cardinaal Ratti? Men had van dan af den indruk dat do aandacht van den Franschen cardi naal met welgevallen gevestigd was op den aartsbisschop van Milaan. Rome, 6 Feb. De nieuwe Pau3 hoeft van op de buitenloggia van de basiliek' zijn zegen geschonken aan het publiek. De menigte op Sint-Pietersplein was ontzagelijk en het onafzienbare plein zag zwart van het volk. De vorschijning Zijner Heiligheid gaf aanleiding tot. tooneelen van onbo- schrfjfiijken geestdrfit. De Italiaansche troepen hebben de wapens gepresenteerd. Het was 12 u. 35 toen de nieuwe Paus »p het buitenbalkon der basiliek ver scheen, om de menigte te zegenen, terwijl le andere Pauzen, sedert den dood van Pins IX, den zegen gaven van het bin- nenbalkon. Alhoewel het regende, was de menigte ontelbaar en zij begroette den Paus met eindeloos gejuich en gewuif van zakdoe ken. De Italiaansche troepen presenteerden het geweer. De II. Vader, die omringd was door do cardinalen, opende de armen als wildo hij die ontelbare menigte omhelzen. Cardinaal Bisleti deed dan een teeken met de hand en terwijl de menigte neer knielde, gaf Z. H. de absolutie. Eene nieuwe, nog grootscher ovatie begroette dan den Paus, die nog den roo- den mantel cn den rooden kardinaals hoed droeg. Te 12 u. 47, na oen tweede maal den zegen geschonken te hebben, verwijderde de Paus zich. Op dit oogenblik luidden de klokken van St-Pieters en die der honderden ker ken van Rome. De menigte op St-Pietersplein, in stee van te verminderen, neemt nog voortduw rend toe. Prins Chigi, maarschalk van het Con claaf, heeft, op bevel van den cardinaaL seeretaris van het Conclaaf, aan het Agentschap Stefani, de volgende meedo- deeling gericht Zijne Heiligheid Pius XI, met alle voorbehoud voor de onaantaateliike rech ten van de Kerk en van den Heiligen Stoel, die Hij gezworen heeft te bekrach tigen en te verdedigen, heeft ziin eersten zegen gegeven, van het buitenbalcon op de St-Pietersplaats, met de bijzondere in- tes^ie dat deze zegen niet alleen bestemd weze voor de personen, op de St-Pietera-, Ïlein aanwezig, niet alleen voor Rome en talie, maar voor al de naties enjil de volkeren, en dat hij aan heel de wereld de wensch en de verkondiging brenge dezer wereld-bevrediging die wij allen zoo vurig wenschen. van gekomen. Geteekend, herhaalde Georges op strengen toon de ware naam van den dief en den schaker. Rosen gaf een dollar aan het kind en legde het papier in zijn, brieventasch. Daarop zeide hij tot den Franschman: Gij hebt een uur. Towah zal u vol gen. En tot Towah Zoo hij te ontsnappen... Towah wees op zijn tomahak. De Franschman ging met Towah weg. Nauwelijks waren zij in de straat of Towah vief neer, van achteren door eene knoda getroffen. Mohika, de bediende van den Franscïw man, had zich aan de deur van het hui*' in hinderlaag gelegd. De Franschman en Mohika gingetf' dienzelfden dag nog te Annapolis in de baai van Chesapeack scheep op een pakefc- boot, die koers naar Havre richtte. Die man kan niets anders dan eetf lafaard zijnzeide Hélène, wier blikken van toorn schitterden en wier wangen bloedrood geverfd waren; ik dacht dat wel! Zij sprak die woorden op een beslisterf en luiden toon. Iedereen in het kabinet van de maf» kiezin verwonderde er zich over, want Ilélène was een zeer zedig meisje. Georges Leslie wendde de oogen naaf haar om. Zijne blikken schenen huax l* bedanken.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1