en Paos Pius X 9 Donderdag Febr. 5022 aanhouding te ArJwerpen Eiaislcrie vca Lsadsverdsdigfeg Hst preses Gsppie JJt ■2l(£ XXVIII- JAARGANG NUMMKR 34 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 33-<^.C3-^X_.^.X3 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Vav N0FP2L-D3 Qsndï 11. Ajpollina IZon op 7,10 onder 4.59 Voile Maan den 11 Publiciteit buiten hót Arrondissement Aalst, zich te mtv-den tot het A^entachap Havas,.A dolf 2Haxlaan,13. te BrusselS. Place de la Bourse, Parijs - en 6, Bream's Buildings Lond^es E.G.4 Maandag morgend, omstreeks 11 ure, heersebte op het uitgestrekte St-Pieters- pleiri een onbeschrijflijk gedrang. Te ll u. 35 steeg uit die menigte een kreet op Eceo... E fatto! Ziet... 't is ge daan! Een lichte witte rook was inder daad uit de schouw der Sixtijnsche kapel opgekronkeld en werd door den wind op gevangen. Het volk juichte en jubelde E fatto't is gedaan, de nieuwe Paus is gekozen! Ket gejuich steeg als een donder ten hooge en weergalmde verre over de heuvelen van Rome. Ten 12 u. 5 werden de groote glazen deuren der balkonloggia geopend en men zag eene groep kamerheeren en ceremo niemeesters verschijnen. Deze spreidden over de leuning rood-fluweelen drape- rijen en to midden, op de plaats waar straks de nieuwe Paus zal verschijnen, eene wit-zijcfen draperij. Er verliepen verscheidene minuten eer deze toeboreidsels afgeloopen waren. Dan verscheen aan de leuning de roo de gestalte van Z. Em. kardinaal Bis leti, hoofd der kardinaal-diakens. Een ceremoniemeester opende voor hem, aan zijne linker hand, een groot in rood lede ren omslag gebonden boek, waaruit hij de geeikte formuul der heuglijke tij din ging voorlezen. Op een toeken van dei ceremoniemeester verstomde op het Si- Pietersplein alle geluid en trad er eene diepe stilte in. Met luider stem verkon digde kardinaal Bisleti. Anmmtio vobis gaudium magnum; habemus Papara Eminentisshnum ae Reverendissimum Dominum Cardina- lem... De menigte luisterde aandachtig. Kar dinaal Bisleti had een stond zijne lezing onderbroken, om al de kracht zijner stem te vergaren voor de afroeping van den naam. Hij las voort a ...Acliillem... Bij het hooren van dezen voornaam brak er op bet Plein een eindeloos gejuich los. Men hoorde van de verdere afkondiging van kardinaal Bis leti niets meer, maar uit honderd dui zend borsten steeg de blijde kreet op Aehillem Ratti! Ratti! Van op het balkon verzocht de cere moniemeester stilte. Wanneer deze inge treden was, las kardinaal Bisleti verder ...qui sibit imposuit nomen Pium undecimum En opnieuw brak een donderend gejuich los«Evviva il Papa Evviva Pio undecimo l GEKOZEN MET 38 STEMMEN Z. Em. kardinaal Ratti is tot Paus ge kozen geworden met 38 stemmen op de 52 aanwezige kardinalen. Den 4 Oogst 1903 werd kardinaal Bar to, patriarch van Venetie, door het li. College tot Paus gekozen. Die verkiezing had plaats bij de zevende stemming, zoo- als met de verkiezing van den nieuwen Opperherder, Piu9 XT, die bij de zevende stemming het vereischte getal stemmen bekwam.' DE ZEGEN BUITEN DE BASILIEK Zooals wij gisteren reeds zegden, is zulks eene groote gebeurtenis en een tee- ken des tijds. Sedert deê dood van Pius IX, bijna eene eeuw geleden, werd de zegen Van den nieuwen Paus niet meer buiten de Basiliek geschonken, ten tee- ken van protestatie tegen den Italiaan- schen roof der Pauselijke Staten. Leo XIII, Pius X en Benediktus XV schonken hunnen eersten zegen in de Basiliek, dus binnen de muren van het gevang van 't Vatikaan. Zij vreesden dat de zegen buiten het Vatikaan zou be schouwd worden als de erkenning en de onderwerping aan het voltrokken feit van den roof der Pauselijke Staten. Thans zijn de protestaties van het Ponti- fikaat talrijk en duidelijk genoeg, de betrekkingen tusschen het Quirinaal en het Vatikaan zijn eene nieuwe richting ingetreden. De daad van Pius XI, eene daad van verzoening, zal dan ook door niemand beschouwd worden als een af stand der rechten van den H. Stoel. Opeens verdoofden op St-Pietersplein alle gesprekken. Er kwam beweging op het balkon. Het was 12 u. 30. Weer rees boven do leuning het gouden kruis op, gevolgd door eene talrijke groep kardi nalen, en te midden van hen Z. H. Pius XI, het hoofd gedekt met de witte pots, de schouders omhangen met een rood manteltje, afgeboord met blank her melijn. Dq Heilige Vader trad vooruit, tot tegen de borstwering, terwijl uit de menigte een onbeschrijflijk gejuich tot Hem opsteeg. Pius XI spreidde in een breed gebaar beide armen open. als wiMe hij zij no kudde op zijn kartdrukken. Met groote moeite verkregen de ceremo niemeesters stilte. Boven de neergekniel- de menigte weerklonk duidelijk de stem yan Zijne Heiligheid, biddende de aan roeping tot de HH. Apostelen en het Confiteor waarna Hij de formuul van den zegen uitsprak en over de me nigte driemaal een kruis sloeg, haar ze genende, in den naam des Vaders, en des Zoons en des Heiligen Geestes! De gcloovigen juichten geestdriftig, terwijl op het. balkon een Kamerheer Zijne Heiligheid en rooden mantel over de schouders wierp en hem zijn hoed overhandigde. De Heilige Vader zegende vervolgens de Palatijn3che Wacht, die rondom de Pauselijke vlag de eerewacht hield, terwijl de Italiaansche regeerings- froepen, die op de Plaats den ordedienst deden.^de wapens boden. Het was toen 12 u. 45. De plechtigheid was afgeloopen. De Pauselijke stoet verlio; het balkon, terwijl de klokken van St-Pieters hunne vreugde over de stad uitgalmden. NA DE OPENING DER DEUREN VAN HET CONCLAAF Rome, 7 Feb. Nadat de deuren van het Conclaaf geopend waren, bestegen de leden van het diplomatiek korps en van de aristokratio de trap naar do tweede verdieping van het Vatikaansch paleis, waar zich de cel bevindt, die kardinaal Ratti gedurende het Conclaaf tot verblijf heeft verstrekt. Daar werden zij door den nieuwen Paus ontvangen. De slaapkamer was ver anderd. Het bed was verdwenen, en bij eene schrijftafel zag men een grooten vergulden zetel. Pius XI bleef bijna voortdurend staan en gaf geen teeken van vermoeienis. Behalve de personuages van hot Pau selijk Hof, ontving Z. II. ook de kom mandanten van de gewapende korpsen. Voor iedereen had cfo Paus een vriende lijk woord. Toen de Heilige Vader de hulde van den kommandant der Pala tijnsehe lijfwacht ontving, zeide hij Ik zegen uwe twee gezinnen Hij be doelde daarmee de familie Tabanelli en de Palatijnsehe lijfwacht. De Paus ontving vervolgens al de be ambten der Secretarie van State, onder geleide van Mgr Pizza rdo en Mgr Bor- -jongini Duca Hij schonk allen een glim lach, zegende hen en verzocht hun, cp te •taan, toen zij neerknielden Voor de Kaphael-loge komende, ze gende Z. II. de Palatijnsehe lijfwacht en kuste hare vlag. In de Clementine-zaal bleef de Paus •tilstaan voor de Zwitsersche lijfwacht, en begaf zich vervolgens naar de ver trekken, die Hij op de derde verdieping gekozen hoeft Onder de eerste personen die door den Paus werden ontvangen, bevond zjch de neef van Z.H., Eerw. Heer Enrico Ratti, pastoor van Seregno. De Paus heeft nog een anderen neef, eveneens priester. Men verwacht de aankomst van zijn broeder, Fermo Ratti, die zijdewormkweeker is, een beroep, dat van oudsher in de familie van den nieuwen Paus wordt uitgeoe fend. De familie Ratti ia door den secre taris van den Kardinaal telegrafisch met de groote gebeurtenis in kennis gesteld. Ook het gemeentebestuur van Desio, 's Pausen geboorteplaats, ontving telegra fisch bericht, en trof toen onverwijld schikkingen om de gebeurtenis bekend te maken aan de bevolking, wier blijdschap grenzenloo6 is. IK HAD DIE KEUZE VOORZIEN VERKLAART DE MAARSCHALK VAN HET CONCLAAF Rome, 6 Feb. Op het oogenblik, dat de uitroeping van den nieuwen Paus plaats had stonden er verscheidene Fran- schen van hoogen rang op het terras van deu Gouverneur van het Conclaaf. De heer Jonnart, Fransch gezant, was om ringd door talrijke buitenlandsche diplo maten en prelaten, die hem naar zijn oordeel kwamen vragen. Prins Chigi, maarschalk van het Con claaf, die zich eveneens ter plaatse be vond, zeide Ik had die keuze voor zien. Do Fransche diplomaten stelden den verheven geest van den nieuwen Paus in het licht Door te eener zijde den naam van Pius XI aan te nemen, en ter andere zijn zegen buiten de Basiliek te geven, heeft Hij van 't eerste oogenblik zijner regeering af een waarlijk noogepriester- lijke houding aangenomen. Opmerking verdient het feit, dat twee groote bladen van Rome bijzondere edi ties gaven, waarin de kiezing van Kardi naal Tacci werd aangekondigd. Een wei nig later verschenen er andere uitgaven, waarin het abuis werd hersteld. DE TWEEDE HULDIGING Rome, 6 Feb. Om 15 u. 30 heeft de Paus in de Sixtijnsche kapel de tweede huldiging der kardinalen ontvangen. Vei-volgens ontving Hij in het apgar-j tement,waar Hij gedurende het Conclaaf verbleef en dat het nummer 30 draagt, den Gouverneur en den Maarschalk van het Conclaaf, de leden en officieren van de Pauselijke corpsen en talrijke andere voorname persoonlijkheden. Om 16 u. 30 werden de deuren van t het Conclaaf geopend. Al de kardinalen verlieten het vatikaan. Morgen zal de derde huldiging of Adoratie der kar dinalen plaats hebben. HET WAPEN VAN DEN PAUS Het wapen van den Paus prijkte tot hiertoe op St-Martenskerk te Rome, de ti tulaire kerk van cardinaal Ratti. Het is horizontaal in tweeen geschei den; boven een rustende zwarte arend, beneden drie bollen ir$*angel:eerden drie hoek geplaatst, met de leuze Raptim transit Dit wapen zal nu in al de kerken van Rome het wapen van Benedictus XV vervangen. IN T GEBOORTEDORP VAN DEN PAUS De Times verneemt uit Milaan De verkiezing van kardinaal Ratti tol Paus is een groote gebeurtenis voor de stad Milaan, waar hij jarenlang biblio thecaris van de Ambrosina-bibiiotheek en sedert Sept. 1. 1. aartsbisschop was. Maar nog grooter gebeurtenis is deze ver kiezing voor het aorn Desio, gelegen op 32 kilometers afstand van Milaan, waar de nieuwe Paus werd geboren. Toen ik heden middag aldus de co:respondent mij per auto naar dat dorp nad begeven, trof ik de inwoners allen op straat aan, in levendige gesprek ken met elkander gr-wikkelcl over het verheugende nieuws, terwijl de toren klokken beierden. Een groote schare boeren, vrouwen en kinderen had zich verzameld voor een huis van twee ver diepingen, het geboortehuis van den nieuwen Paus. In dat liuis heeft langen tijd zijn vader gewoond,'die ter plaatse directeur yan een zijdefabriek was. Hij was niet rijk, doch vrij bemiddeld. Pius XI was de derde zoon van zes kinderen, van wie er nog drie in leven zijn, n.l. zijn oudste broeder Ferno, en Camilla, het jongste kind. De nieuwe Paus bracht er zijn jeugd door, waar hij ook dè schooi bezocht. Kardinaal Ratti hield veel van zijn dorp en bracht er geregeld een bezoek. Hij lo geerde dan bij zijn vriend, een rentenie rend procureur. Deze vertelde mij onder andere het volgende Achille en ik waren goede vrienden Ik zou u veel kunnen vertellen over de len en avonturen uit ons beider jeugd. Sedert zijn jeugd was hij een lief hebber van boeken en het is moeilijk te zeggen, welke van beide het meest zijn belangstelling mocht wegdragen. Als tienjarige knaap maakte hij reeds tochten naar de naburige heuvelen. La ter strekton deze toch len zich uit tot de Alpen en werd hij een koen bergbeklim mer. Zoo beklom hij o. a. de Cervin, den Mont Blanc en den Monte Rosa. Hij was de eerste, die van de Italiaansche zijde den top van den Mont Blanc be reikte, en de weg, dien hij op deze tocht volgde, is nog genoemd naar zijn reis makker, Mgr Grasselli. In het jaar 1880 bereikte hij den Di- for-top van den Monte Rosa, en stak het eerst ae Zumsteintop over. AAA NIEUWE AANHOUDING De wisselagent V., Tan Brussel, is in hechtenis genomen. Op drie weken tijds had advokaat Duysters bij hem reet- belanprijko som men, voornamelijk in papierwaaiden, gedeponeerd. TE BERCHEM Wat deu wisselagont van Berehem aangaat, bij hem zijn enkel de boeken en papieren aangeslagen die betrekking hebben op de aaukoopen van acties, die hij voor Mr Duysters heeft gedaan. Voor eene zeer. aanzienlijke som aan- koopen rijn onbetaald gebleven en deze wisselagent zal een der groote slachtof fers rijn bij den eventueelen krach. Deze agent handelt voor Mr Duvstere sedert 1913. VOOR DE RAADSKAMER Mr Duysters zal vandaag voor de raadskamer verschijnen, die zal beslissen over het al of niet bekrachtigen van het aanhoudingsmandaat. Het is de neertuimeling van het Gros- nvi-aandecl dat de neertnimeling van den sekwester Dnystem -oor '-volg bad 't Scb-jnt dat het inulie acties was dat hij gcspesaloara heeft. SCHIET- EN MANEUVERSPERIODE VAN 1922 WEDEROPROEPING DER MILI TAIREN met ONBEPAALD VERLOF De wederoproeping der militairen mei onbepaald verlof om deel te nemen aar de schiet- en maneuversperioden zal dec. jaar aldus plaats hebben I. Militairen behoorendc tot dt eenheden, welke geen deel uitmaken van het Bezettingsleger. 1. De militairen met onbepaald verlof der klassen 1916 en 1917 (bijzondere lichting van 1919), belmoren j tot het voetvolk, de ruiterij, de afdeelingsgcnie, den luchtvaartdienst, de sein troepen, hut bataljon pontonniers, het spoorwegba- taljon en het detachement torpedistcn en mariniers, zullen weder onder dienst ;eroepen worden, en do militairen de lassen 1916 en 1917, die tot hoogerver- melde korpsen behooren en in 1921 wederopgeroepen ofwel in de eenheden welke aeel uitmaakten van het Roerde tachement, onder de wapens gehouden weiden, dit jaar niet opgeroepen wor den. De militairen der klasse 1917, behoo- rend tot de ruiterij der 3e en 6e L. A., met verlof zonder soldij tot einde Mei van dit jaar, zullen voor do wedcroproe ping aanzien worden als met onbepaald verlof zijnde. De militairen der klasse 1917, behoo- rend tot de artillerie en het vervoerkorps zullen niet weder onder dienst geroepen worden in 1922. 2. De militairen met onbepaald ver lof der klasse 1918 (bijzondere lichting van 1919) behoorende-tot de artillerie zullen weder opgeroepen worden om deel te nemen aan de scliietperioden te Elsen- bora. Duur en tijdstip der wederoproepin gen. De militairen der klasse 1916, behoo rende tot het voetvolk en de ruiterij zul len wederopgeroepen worden In de le L. A. van 13 tot 31 Juli In de 2e L. A.van 23 Aug. tot 8 Sept In de 3e L. A.van 19 April tot 5 Mei. In de 5e L.A.van 7 Juni tot 23 Juni In de 6e L. A.van 23 Feb. tot 16 Maart. De militairen der klasse 1917, behoo rende tot het voetvolk en de ruiterij, zul len wederopgeroepen worden In de le L. A.van 31 Juli tot 23 Aug. In de 2e L. A.van 8 Sept.tot 29 Sept. In de 3e L. A.van 5 Mei tot 27 Mei In de 5e L.A.: van 23 Juni tot 14 Juli. In de 6e L. A.: van 16 Maart tot 7 April. In de Ruiterij Aid.: van 17 Juli tot 8 Augustus. De militairen der klassen 1916 en i.917, behoorende tot de afdeelingsgcnie, zullen weder onder dienst geroepen wor den voor een tijdperk van 28 dagen in den loop der bruggenbouw-oefeningen welke te St-Bernard zullen plaats grijpen voor De le L. A.van 3 April tot 26 Mei. De 2e L. A.van 6 Juni tot 28 Juli. De 6e L. A.van 31 Juli tot 22 .Sept. De Ruiterij Afd.: van 26 Augustus tot 22 September, Alsmede te Luik en te Namen respec tievelijk voor de 3e en 5e Legerafdeelin- gen op de tijdstippen door de bevelheb bers dezer af deelingen te bepalen. Het tijdstip voor de wederoproeping der militairen van de klassen 1916 en 1917, die deel uitmaken van de Lucht vaartdienst, de Seintroepen, het Pon- tonniersbataljon, het Spoorwegbataljon en het detachement Torpedistcn en Ma riniers, zal bepaald worden door de bevel hebbers van deze korpsen. Deze wederoproeping zal vier weken beslaan voor de militairen van het pon tonniersbataljon, het spoorwegbatafion, en drie weken voor de militairen die aeel uitmaken van het detachement torpe distcn en mariniers.De duur van het we deroproepin gstijdperk voor den lucht vaartdienst en ae seintroepen zal vastge steld worden dooi- de bevelhebbers dezer korpsen, op zulk eene wijze dat de aan de krijgsoefeningen deelnemende deta chementen erdoor samengesteld wezen De militairen van do klasse 1918, die deel uitmaken van do Artillerie, zullen wederopgeroepen worden voor den duin- der schietoefeningen, welke zullen plaats grijpen te Eisen born Van 26 April tot 6 Mei het le regi ment grof gesehut en het loopgraafge- schut van het 3e regiment grof geschut (met uitzondering van de batterij loop graaf geschut, die te Brasschaet ligt). Van 9 tot 27 Mei de artillerie van hei 6e L. A. en het 2e regiment grof geschut. Van 12 tot 30 Juni de artillerie van de le L. A. en de drie groepen van liet bezettingsleger. In^den loop der maand Juli de artil- lerie*der ruiterij-afdeeling. Van 8 tot 26 Augustus de artillerie van de 2e L. A. en de drie artillerie-groe pen van het bezettingsleger. Van 28 Augustus tot 14 September de artillerie der 5e L. A., en de drie ar tillerie-groepen Van het bezettingsleger. Van 15 September tot 4 October da artillerie van de 3e L. A. Op een tijdstip te bepalen door den bevelhebber van de afdeeling grof ge sehut de le batterij loopgraafgeechut van het 3c regiment grof geschut en dc batterij houwitsers van 9"2. II. Militairen behoorende tot de* eenheden welke deel uitmaken van het bezettingsleger. De wederoproeping van de militairen lie deel uitmaken van het bezettingsle ger zal later geregeld worden. ER WORDEN OPNIEUW RECH TERLIJKE VERVOLGINGEN INGESPANNEN TEGEN de BARON3 COPPEE Wij hebben gisteren reed3 eenige re gelen gemeld over do onvoorziene wen. ding welke het proces, ingespannen doot de barons Coppee tegen Le Peuplo en Le Soir genomen heeft. Daarover vernemen wij nog Een opschuddingwekkend cicuwa brengt andermaal de massa in beroe ring. Het is waar dat na den wapenstil stand de openbare opinie aan de opzien barende tijden gewoon geraakt is. Tegen de heeren barons Coppée wor den dus voor de tweede maal rechterlijke vervolgingen ingespannen. Zij worden beschuldigd van levering van benzol en pókolie aan de Duitsehe legers. Op 3 September 1920 werd een ont slag aan rechtsvervolging ten voordeele van de heeren Coppée uitgesproken, na dat zij gedurende enkele weken in voor- loopige hechtenis hadden gezeten, en de Raadskamer nadien hunne voorloopige invrijheidstelling bevolen had. Daarop begon kort nadien de pers campagne van het socialistisch dagblad Le Peuple dat zich bij de beslissing van den heer prokureur generaal Servaia niet wou nederleggen en bleef staande houden dat de heeren Coppée wel dege lijk aan de Duitsehe legers oorlogslevo- rancias hadden gedaan. Destijds werd ook verteld dat het ontslag van rechts vervolging tegen het advies in van deu prokureur generaal Servais uitgesproken werd. DE HEEREN COPPEE TREKKEN HUN AANKLAGERS VOOR HET GERECHT Het doel van die perscampagne, waar aan enkele andere bladen deelnamen, was de heeren Coppée er toe te brengen een proces tegen de aanklagers in tu spannen. De heeren Coppée hielden rich gedurende geruimen tijd stil en ant woordden niets op do zware beschuldi- ^ngen welke tegen hen werden uitge bracht. Zij achtten zich gedekt door het ontslag van rechtsvervolging door den lieer prokureur generaal uitgesproken. Opdat hunne zaak opnieuw aan een rech terlijk onderzoek kon worden onderwor pen, moest een nieuw feit van beschulcü- ging worden ontdekt. De aanklagers stonden er borg voor dat zij dit nieuwe feit in hun bezit hadden. Een redacteur van de Peuplo schreef in zijn blad een open brief aan don heer prokureur generaal Servais, vaarin hij de liceren Coppée openlijk van hoogverraad beschuldigde. De heer prokureur generaal liad'den journalist moeten vervolgen, hetgeen echter niet geschiedde, maar op denzelfden dag wer den de aanklagers, namelijk twee Brus- selsche dagbladen, voor het gerecht ge daagd op aanklacht van dt heeren Cop pée zelf. DE ZAAK WERD VOOR r>E BUR GERLIJKE RECHTBANK TB BRUSSEL OPGEROEPEN Die zaak waarin de heeren Coppée dus op hunne beurt als aanklagers optraden bij monde van de heeren advokaten Ren- kin en Des Cressonnières, werd voor d* burgerlijke rechtbank van Brussel opge roepen. Het leed geen twijfel dat de betichten door die rechtbank zouden veroordeeld worden, omdat zij vooral na een ontslag von rechtvervolging ten voordeele van de heeren Coppée dezen van hoogverraad hadden beschuldigd, en zij door de bur- gerljike rechtbank niet zouden worden toegelaten om de gegrondheid van hun ne beschuldiging te bewijzen. Als gij iemand voor dief uitmaakt alhoewel hij een dief is, wordt gij toch gestraft. Maar de advokaat van de heeren Gop-

De Volksstem | 1922 | | pagina 1