'ff 0.L.VR9UW VANLOURSES Nienws uit Congo Een zonderling proces Wetsvoorstel Zaterdag Febr.1922 De DË aOODDilKËN 1 Paul fkval Ministerie van Landbesw op bet gebruik van saccharine in Se bierbrouwerij vni, XXVIII' JAARGANG NUMMER 36 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst."— Tel. 114DAGBLAD 8 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.59 Uitgever; J. Var Nütfbl-Db Gshdt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adolf Maxlaan,13, te Brussel; 8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Breaoa's Buildings Londres E.G. 4 I II. Adolf Zon op 7,07 onder 5,021 Volle Maan den 11 Heden XI Februari viert dé H. Kerk den 64n verjaardag der eerste [verschijning van de Onbevlekte Ontvangenis aan de kleine Berna- delta Soubirous te Lourdes op de bergen. Over enkele jaren heeft Z. H. de Paus dit feest voor ganseh de chris tenheid ingesteld, Z. H. Benedik- tus XV, zaliger, tóen Hij nog in 1913 aartsbisschop van Bologna was, bedevaarde mee met den Italiaanschen pelgrimstocht naar [Lourdes en bracht er zijne hulde aan de H. Maagd Maria. Een jaar nadien Paus gekozen, en als vrijwil lige gevangene in 't Vatikaan opge sloten, ging Hij dikwijls bidden yoor de zoowel nagebootste Lour desgrot in zijne hovingen. Voegen wij op dezen dag onze hulde en bede bij deze van alle ge lezen of tegenwoordige bedevaar ders naar het Fransche, het Vati- kaansche of het Vlaamsche Lour des, welke als de bijzonderste hei ligdommen zijn waar men meest en ,best Maria onder den machtigen ti tel van O, L, Vrouw van Lourdes Vereert, Geen twijfel of de nieuwe Paus, Z, H. Pius XI, zoo godvruchtig, zoo minzaam, zoo vredelievend, zal piet ons medeprevelen Heil u, heil n, Koninginnc, Vrije Vrouw der zoeter minne,' Heil u, wortelstam en poort; Heil u, 's werelds weergeboortl 's Zaligmakers moeder milde Daar hij 's hemels (leuren wilde. Mede ontsluitenstarre in zee, Slaat ons, gade en weert ons wee!. Die zoo diep zijn neergevallen, Helpt ons weder opstaan, allen, Jesu moeder, staat ons bij, Dat ons vrede en vreugde zij. Frankrijk, Belgie, Italië, Duitsch- land, Holland, Portugal, Zwitser land, zelfs Rusland, gansch Europa vaarde er biddend heen, Amerika op zijne beurt zond tal rijke georganiseerde pclgrimaties. Lourdes verlichtte en versterke ons geloof, gaf ons moed en hoop en deed onze liefde meer ontvlam men en ontbranden. Door Maria tot Jesus! En de plechtige ommegangen met het H, Sacrament, en dag- en nachtaan biddingen, en de talrijke missen, en de ontelbare communiën, kwamen tusschen om weldaden, gunsten en genaden in de herten en over het kristen en ongeloovig volk te doen neerdalen. Onze zieken genazen, de bedroef den ontvingen troost, de benauw den en vreesachtigen moed. Ik kan alles in Dezen, die mij versterkt en genade schenkt! riep St-Paulus uit. Nemen wij onzen rozenkrans in de hand, gaan wij tot Maria, de Onbevlekte, en zegenin gen op zegeningen komen over ons. Gaan we tot de H. Tafel, waar M ria ons naartoe wil en ons christen leven wordt bewaard, en deelt zijne deugddoende vruchten aan anderen mee! Bedevaren wij naar Lourdes, dit jaar nog, en vrede en vreugde ko men ons toe, JOANNES. Zijn levenswijze is zeer eenvoudig, zijn manieren taktvol. Zijn voorkomen is streng, maar .boezemt vertrouwen in. In zijn tegenwoordigheid gevoelt men, te staan tegenover een superieur menseh. NOG KARDINALEN AANGEKOMEN Kardinaal Degui, wordt uit Rome ge mold, is gisteren te Rome aangekomen. Kardinaal Degui is aartsbisschop van Quebec. Ook de aartsbisschop van Phi ladelphia, Mgr Douherthi. is Ponderdag voormiddag in de Eeuwige Stad aange komen. EEN ONDERHOUD MET DE ZUSTER VAN Z. H, Do correspondent van de Times bezocht de vijftigjarige zuster van den Paus, Camilla Ratti; zij woont te Milaan alleen op een eenvoudige verdieping. Hij trof haar weenende aan. Zij zegde: Ik her» verheugd over de groote eer, dio mijn familie ten deel Is'gevallen. Mocht Maria onzen nieuwen H. maar bedroefd oyer het verlira van mijn broeder, die altijd zoo goed voor mij .Vader besehermen, helpen, bijstaan ,en vrede bekomen in gansch de we- }'eld. Wij, oud-bedevaarders van Lour des, wij beantwoordden reeds twee maal officieel aan hare uitnoo- jdiging, reeds tweemaal met onze priesters en de laatste keer met on zen geliefden Bisschop van Gent, Mgr Seghers aan 't hoofd, onderna men wij de lastige doch zooveel yruchteiiaf werpende reis naar het verre Lourdes, naar de Massabielle rots waar Maria in achttien ver schijningen zich vertoonde, sprak, zegende, aanwakkerde en genas naar ziel en lichaam, Gaat zeggen aan de priesters dat ik wil dat men mij hier eene kerk bouwe, en men er in processie kome! gebood Godes Moeder, En na de eerste bedevaart der pa rochie Loubajac den 25 Juli 1864, kwamen er duizenden en duizenden. DOOR 19» Vervolg. Bij de barrière des Martyrs stond hij fctil en liet den arm van Leslie los. >Sedert eenigen tijd spreek ik niet «neer tot u, zeide hij, dewijl ik voel, dat ik op den rand sta van mijn ondergang en over mijn geluk te beslissen heb. Gij maakt aanspraak op mijno beurs, dat is duidelijk.., Dat is duidelijkherhaalde Leslie. Uw aanval was ruw, maar gij hebt hochtans zekere grenzen in aehtgono- inen. Ik heb gedaan, wat mij geschikt echeon, om de hen met. de gouden eieren levend to vangen. Zoo ik u gedood had, had ik geen losgeldIk heb gevoeld, dat gij gewillig tot mijn voorstel Houdt' toe treden. Gij zijt oon uitstekend verstaan der, mijnheer de ondergraaf! Veronder stelt eens, dal het denkbeeld bij u ware opgekomen, om mij te dwarsboomen, dan gaf ik dien naam, dien ik op de lip pen bad, aan de gretige nieuwsgierigheid Van al die adelijko toehoorders prijs... - Dat is goud waard, natuurlijk, zoo '-'lak hem de Villiers vooruit! bader Zij gingen de barrière door, slóegen rechts om en begonnen hot hellend vlak 8p to klimmen, dat uit steile trappen be was. Ik vrees, dat ik hem thans nog slechts zelden zan kunnen zien. Ik was verheugd, toen hij als kardinaal naar Milaan terugkeerde. Ik zag hem sedert dien bijna dagelijks. De correspondent vroeg Haar. wat haar broeder gezegd had bij zijn vertrek naar het Conclaaf. Zij antwoordde Mijn broeder is zeer terughoudend en spreekt niet gaarne over zich zelf. Hij zegde mij echter, te hopen en te wen- schea, naar zijn geliefd Milaan terug te keeren. Zijn verkiezing was een volko men verrassing voor mij. DE FIGUUR VAN PAUS PIUS XI Dezelfde correspondent van de Ti mes kent persoonlijk Paus Pins XI, en beschrijft hem als een korte, maar krachtig gebouwde gestalte. Zijn vroeger rood haar is thans bijna, volkomen grijs. De blik zijner oogen behield de jeug dige levendigheid. Hij geeft den indruk van groote warmte en terughoudend heid. - Hij is niet spraakzaam, maar zijn op merkingen zijn steeds ter zake en indruk wekkend; soms zijn zij gekenmerkt dooi den echten Milaansehcn humor. staat en naar den telegraaf leidt. Georges Leslie gaf zich niet meer de moeite te vragen, waar men hem leidde.. Hij ging niet groote stappen voort, als een ware bergbewoner en dê ondergraaf moest al zijne krachten inspannen, om hem te volgen. De ondergraaf zeidc bij zich zelvèn Rosen zou zich wel wachten, zoo Voor mij op to loopen. Rosen zou wel ver moed heboen, dat ik onder mijn pelsjas pistolen droeg. Die man stelt zich op die wijze bloot, omdat hij weet, dat zijn le ven geene waarde voor mij heeft. Sta rechts om! beval hij, toen Georges het toppunt van Montmartre be reikt had. Georges stond stil en wachtte hem. Zij fingen te zamen achter, het telegraafge- ouw om en de barrière' door. Dé ondergraaf Hendrik en Georges begonnen'in den beogen en pos goval- len sneeuw te vraden, dié de hoogte be dekte. Zij hielden niet stil, voor zij aan den rand van de eerste rotssteilte op twee honderd voet afstands van het telegruaf- gebouw aangekomen waren. De hemel was zoo helder en dc aarde zoo schitterend, dat zij het landschap voor zich tot in bijzonderheden konden zien. Parijs lag aan hunne voeten, in een dichten nevel gewikkeld, die van bin nen door het gas verlicht werd en eene roodachtige kleur aannam. BERICHT AAN DE ZAAIZAAD HANDELAARS Het Departement van Landbouw be richt on.s dat het beschikt over een ze kere hoeveelheid zaaizaad van voeder- beeten der variëteit Ideal de Kirsch en over zaaizaad van half-suikerbeeten der variëteit Zuckerswalse Friedrich- werlh geleverd door Duitschland in uitvoering van het. vredesverdrag en die door een Belgisch laboratorium als goed kiemende bevonden werden. Die zaaizaden kunnen aan de hande laars verkocht worden aan de navermelde prijzen, franco thuis geleverd Ideal de Kirsch 160 fr. per 100 kilogr. Half-Suikerbeeten 120 fr. per 100 kilogr. EEN BELANGRIJK VONNIS In de handelswereld van Katanga is er thans schier van niets anders spraak, dan van een bclangTijk vonnis onlangs geveld door het beroepshof van Elisa- bethville en dat vanwege dc handelaars algemeen protest heeft uitgelokt. Een officier der openbare macht had een proces ingespannen tegen oen on dernemer, var» vervoerdiensten, daar een pak, door den. officier verzonden, niet ter bestemming was aangekomen. De ondernemer ontkende alle verant woordelijkheid, daar het pak enkel aan vaard was onder voorbehoud, daar het zeer slecht ingepakt was'. Daar het schier (.««mogelijk is zich in Congo betamelijk emballeergoed aan te schaffen, laat artikel 9 der wet van 6 Juni 1917 inderdaad aan de ondernemers van vervoerdiensten toe, dit voorbehoud op de vrachtbrieven aan te teekenen Wanneer de verpakking slecht is, het geen bijna altijd het geval is, moet de afzender dit voorbehoud teekenen, zoo niet weigert de ondernemer liet pak aan te nemen. Van den anderen kant wil dit artikel nu toch ook niet bedoelen, dat de onder nemer van vervoerdiensten zoo maar deze pakken mag onbewaakt laten en ze la ten stelen. Het Hof van Beroep van Elisaboth- ville heeft nu echter beslist, dat het feit, dat men het voorbehoud betrekkelijk de slechte verpakking heeft aangenomen, den ondernemer van vervoerdiensten volkomen ontslaat van alle verantwoor delijkheid. Zooals men ziet is het niet zonder re den, dat de talrijke handelaars protest aan teekenen tegen deze uitspraak. OOK WOEKERAARS IN CONGO Uit de oostelijke provincie wordt ge meld, dat Albertvillc gelukkige wijzi gingen ondergaat, bijzonderlijk sinds de gouverneur-generaal, M. Lippens, daar geweest is. Men werkt er met koortsige haast aan het optrekken van talrijke gebouwen, Het gerecht heeft ecliter reeds verschei dene zaken van woekerhandel in handen, 't Is vooral in baksteenen en bouwgron den dat of gewoekord wordt. 't. Is te ho pen dat men deze plaag of afdoende wij ze zal aantasten. DRAMATISCHE DOOD Uit Kianbi wordt de dramatische dood gemeld van M. Caudron. een handelaar sinds lang aldaar gevestigd. Zekeren morgend bemerkte hij dat 's nachts drie leeuwen in zijn geitenpark gedrongen waren. Hij besloot de roofdieren ai' te wachten en legde zich den volgenden nacht in hinderlaag. Toen de leeuwen weer naar het geitenpark afkwamen, kon M. Caudron een hunner kwetsen, waarop de twee anderen de vlucht namen. 's Anderendaags morgends zette hij zich, vergezeld van verscheidene negers, op zoek naar de leeuwen, en ontdekte weldra hunne schuilplaats. Een goed ge mikt schot velde dadelijk een der leeu wen neer, doch een anderen wierp zich met een reusachtigen sprong op M. Cau dron en reet hem met een klauwslag den buik open. De inboorlingen konden de zen leeuw, alsook der» derden, dooaen, doch M. Caudron zelf was zoo erg ge kwetst dat hij 's anderendaags aan de be komen wonde bezweek. Daar minister Wauters zijne magazij nen sloot, werd een groot getal zijner be dienden overbodig. En diegene zijner beambten, welke hij niet kon binnen smokkelen in een ander departement, ontvingen drie maanden op voorhand opzeg. Nu, een bedienüe dezer laatste cate gorie weigert den opzeg te aanvaarden, evenals de drie maandelijksche vergoe ding. Hij spant een proces in tegen den Staat en ziellier waarop hij zijnen eisch staaft Gedurende twee jaar, ben ik door mi nister Wauters gelast geweest met al de vuile kommissiën van zijn departement. Daardoor heb ik mij al de nij veraars óp den hals gehaald en het spreekt van zelf dat die heeren mij nu, in hunne nijver heidsgestichten, geen© plaats willen in ruimen. Dientengevolge vraagt hij aan den Staat eene vergoeding van 50,000 frank. MM. de volksvertegenwoordigers De Bue, Fischer en Crick hebben eene wet voorgesteld op liet gebruik van saccha rine in de bierbrouwerij. De toelichting van het wetsvoorstel luidt De wet van 21 Augustus 1903 ver biedt terecht het gebruik van saccharine voor het zoeten der bieren. Men kan in derdaad niet toelaten dat de suiker, die een voedsel is, vervangen wordt door eene zoetstof zonder eenige voedingskracht. Ten gevolge van de suikerschaarschte gedurende de bezetting werd aan de brouwers toegelaten, vanaf 1917, sac charine als zoetstof te gebruiken. Deze toelating werd verlengd tot in October 1920. Sedertdien werd het opnieuw ver boden saccharine te gebruiken; m.a.w., de wet van 1903 werd opnieuw van kracht. Het brouwersbedrijf is er door getroffen, of, om juister te zeggen, is on mogelijk geworden. Zoo, in 1917, do Onder dien ontzaglijken sluier lag Parijs onzichtbaar en in diepe stilte. De ondergraaf Hendrik nara zijn hoed af om dc zweetdroppelen af te vegen, die de nöordoosterwind aan zijn voor hoofd vastvroor. Hij kon niet moer adem halen. Georges ademde zoo kalm en zoo ge makkelijk, als aan den voet van een berg. Hier zijn wij goed, zeide hij. Zeer goedantwoordde de onder- fraaf, terwijl hij zijne rechter hand on er de voering van zijn pelsjas instak. - En toch, zoo vervolgde Georges Leslie op een kalmen en spottenden toon, er liggen hier te veel huizen achter ons. Mn kan hier zeker .in alle veiligheid pra ten, maar onder voorwaarde dat onze pistolen geen deel nemen aan het ondor- lioud. Onze pistolenherhaalde de onder graaf, terwijl hij eene schrede terug deinsde. Gij hebt er twee onder uwen pels jas, mijnheer de ondergraaf, hervatte Georges, ik heb er maar één, doch dat er zes waard is Terwijl hij dit zeide, wierp Georges plotseling zijnen mantel achterover en had een zesïoopigcn Amerikaanschen re volver in de hand, dien hij van zeer na bij op de borst van zijnen reisgezel richtte. Nu is dat wapen in do handen van iedereen; maar toen werden de eerste revolvers aan den uitvinder Colt in Frankrijk als eene zeldzaamheid be schouwd^ VERKLARING Laat uw wapen zakken, bid ik u, mijnheer, zeide de ondergraaf, wien het dreigende gevaar al zijne tegenwoordig heid van ^eest scheen terug te gevenik zal mijne nand ledig uittrokken on mij nen pelsjas sluiten. Wees zoo goed en doe dat eerst, mijnheer, antwoordde Georges heel be leefd laat mij eerst uw ledige hand zien en ik zal er mij een genoegen uit maken, mijnen revolver niet noodig te hebben. Hendrik de Villiers trok zijne1 hand leeg te voorschijn en knoopte ziinen pels jas dicht, Georges liet «ogenblikkelijk zijn jlistool zakken. Uitstekend, mijnheer d© onder graaf! zeide hij. Merk wel op, dat ik niet geloof, dat gij van uw wapen zoudt ge bruik gemaakt hebben. Gij hebt mij vol strekt noodig en gij weet het heel goed. Waarom zou ik u zoo groot noodig hebben? vroeg de Villiers, die vrijer adem haaldewant op het zien van den revolver van Georges, was bij hem de gedachte weer opgekomen, dat hij zich misschien teeenoyer Rosen zelf bevond. .Gij. hebt mij noodig, hernam L<&- suikerschaarschte de toelating tot het ge^ bruiken van saccharine wettigde, dan is thans,, ten gevolge van de schaarsehte der oude bieren die het gebruik van sui- iker als zoetstof toelaten, met evenveel re den gewettigd het voortduren van de toe lating van liet saccharinegebruik, totdat het gebruik van suiker weer normaal en mogelijk zal geworden zijn. Het zoeten der bieren door gewone suiker is inder daad slechts mogelijk voor de bieren diö heelemaal ontdaan zijn van gists tof f en .r iMct jonge bieren vermengd, verdwijnt de suiker spoedig ten gevolge van gis ting, die ontaarding veroorzaakt, waar door het bier ongeschikt wordt voor het gebruik. Nu, er zijn geen ongegiste bie ren meer, en dit spruit voort uit de schaarschte der grondstoffen en het op vorderen, door de Duitseliers, van mate riaal, koper en tonnen. Men wijst op het belang van de suikernijverheid, maar men vergete niet dat deze nijverheid door den oorlog niet geleden heeft, terwijl het brouwersbedrijf in den grónd geboord werd. Mon dient evenmin liet belang van den fiskus aan te voeren, vermits liet wetsvoorstel een bij belasting op de ge bruikte meelstoffen voorziet. liet wets voorstel geldt, enkel als eene overgangs regeling. Het is volkomen gewettigd, daar het ons belangrijk brouwersbedrijf moet redden. De artikelen luiden f Art. 1. De verkoop van saccharine- houdende bieren wordt toegelaten tot 30 October 1922. De brouwers, die saccharine willen' februiken, moeten dit vooraf aangeven ij aangeteekenderi brief met ontvangst bewijs toegezonden aan den minister van Financien. Art. 2. Het gebruik van saccharine in de bierbrouwerij wordt slechts onder do volgende voorwaarden toegelaten a) Het saccharinehoudend bier moet een aanvankelijke dichtheid hebben van ten minste drie graden volgens den Bel-» gischen wettelijken densimeter. b) De brouwer, die saccharine gebruikt bij zijne bierbereiding, moet daarvan aan liet publiek kennis geVen door het opschrift Brouwer van saccharine- houdendc bieren aangebracht op zijne brouwerij, op al do daarvan afhangende gebouwen en op het uithangbord. Die woorden moeten ook voorkomen op het postpapier van dien brouwer en op al het vaatwerk dat saccharinehoudendc bieren! inhoudt. c) De brouwers, die saccliarinehoü- dende bieren bereiden, moeten een bij komend aecijnsrecht van één frank per honderd kilos betalen voor al de door hen gebruikte hoeveelheden meel. Art. 3. Elke drankslijter, berber-» gier of biersteker, die saecharinehouden- de bieren levert, moet daarvan kennis ge ven aan het publiek, door een plakbrief,* waarop voorkomen de woorden Ver koop van saccliarinehouderide bieren ».- Die plakbrief moet in de slijterijen aan geplakt zijn derwijze dat hij door elkerf rooper of verbruiker gemakkelijk kan gezien worden. Art. 4. De noodige saccharine voor de brouwers, die daarvan willen gebruik maken, moet door hen aangekocht wor den bij hunne Beroepsverenigingenal leen aan deze is het toegelaten, ze in tö voeren. Art. -S. Elke houder van saccha rine, Beroepsvereniging of brouwer, moet te allen tijde aan de accijnsbeamb* ten rekenschap geven van ft gebruik dei;, hoeveelheden saccharine, welke hij inE bezit had. lie, gansch alleen daarom, omdat, zoo ik weiger, u op twee of drie vragen, dip gij mij zult doen te antwoorden, gij een ver loren man zijt. Werkelijk mijnheer Leslie? Daarcnbo«*n veronderstelt eens een oogenblik, dat gij mij daar straks voor den kop geschoten hadt; dan waarf gij üplfs ook onherroepelijk verloren ges weest. Zult gij mij het genoegen dosn, mij te zeggen waarom? Dat ligt nu in mijne berekeningen# mijnheer de ondergraaf. Ziehier het ge* val Rosen kent u... zelf er staat hem een' man ten dienste, die hem nooit onge hoorzaam geweest ia. Ik heb werkelijk, toen ik uit hef hotel de Boistrudan trad, meenen to zien# stamelde Hendrik..., die onder de war me voering van zijn pelsjas van angst sidderde. Gij hebt goed gezien, mijnheer dé ondergraaf. Gij weet dus, wal; ik gezien bob? Gij hebt. twee vurige oogen gezien# door een soort monnikskap overscha duwd. De rnau met. dat kleed stond be nedon aan den trap, toen ik zelf uitga* gaan ben. Was het Towah. de Indiaan? Dat was Towah. En is Rosen te Parijs? Rosen stond op tien passen afstand van Towah. -

De Volksstem | 1922 | | pagina 1