Sneeuw te Rome Voorde oude mijnwerkers Ongeluk te Drongen De Paus en Belgie Brandramp te Drongen Yalscfie bankkievea Weer eene baak gesprongen te Parijs Bank en Wisselkantoor GEERAERB-MARTEMS BftNQUE ESCAÜT-KEUSE (SCHELDE en MAASDAM) Ei heHS3rsne@d in üiaslaifiil van 1ÖÖÖ frank Da misdaad van FercUias ia Maroiie In BeriasiiS Koninklijke Rederijkkamer (l De Gaiharinisten DE WARENAR 9552 Vermakelijkheden In verscheidene jaren had men te Rome geen sneeuw meer gezien. Dins dag morgend is zij er gekoiiien cn over vloedig gevallen. Woensdag morgend schitterde de zon terug in een helderen hemel. Talrijke nieuwsgierigen begaven zich naar de hoogten van den Pincio cn van den Janicules om het zeldzaam too- neel te bewonderen van Rome onder een wit tapijt. In Noord- en Midden-Italie hebben er hevige sneeuwstormen gewoed. M. Moyersoen, minister van Nijver heid, ontving Woensdag eene afvaardi ging der gepensionncerde mijnwerkers uit de streken van Charleroi cn van Luik, die hem de verlangens van de oude mijn werkers kwam meedeel en. De minister heeft de afgevaardigden beloofd dat-luj hunne vragen met de meeste aandacht zal onderzoeken. Indien de toestand van het Nationaal Voorzieningsfonds het toelaat, zal M. Moyersoen eerlang een wctsvoorstcLneerleggen, waarbij de be staande wet gewijzigd wordt, ten minste voor wat aangaat de voorbarige invalidi- teil en het pensioen van de weduwen. DE HULPVERLEENING. EEN VERSLAG VAN SIR ROBERT SON NIEUWE BEVESTIGING VAN DEN WANHOPIGEN TOE STAND Sir Benjamin Robertson, de bekende deskundige van den Indischen hongers nood, heeft een reis in de hongerstreken van Rusland gemaakt met den heer Cor.- yin, vertegenwoordiger van Dr Nansen tc Moskou. Hij heeft aan liet Britschc hulpcomiteit het volgende telegram ge zonden Ik heb dc provincies Saratof en Sa mara bezocht en den toestand nog erger gevonden dan de verslagen mij hadden doen gelooven. Er is werkelijk geen krui meltje voedsel in deze streek meer, zooals ik met eigen oogen heb gezien bij mijn bezoek in deze dorpen. De ellende is ont zettend cn de hulp, die er al gebracht is ten eenenmale onvoldoende. Men ziet ge- bede families, vooral volwassenen, die in letterlijken zin van honger sterven. Ik heb zorgvuldig het werk van de Union Internationale dc Secours aux Enfants en van de Quakers, te Buzu- luk nagegaan, welke organisaties respec tievelijk 250,000 en 100,000 personen verzorgen. Zij hebben hun werk zeer pvactisch en systematisch ingesteld cu ik Kan er voor instaan, dat het voedsel ook werkelijk en uitsluitend in handen komt van diegenÖh, voor wie het bestemd is: maar in Saratof zijn het alleen do kinde »en, die worden gevoedte Samara begint men met. do voeding van 30,000 volwas senen, maar niet in voldoende mate om een groote sterfte te verniijden, welke op sommige plaatsen, volgens de leden van de hulporganisaties, dc komende maan den waarschijnlijk dc helft van de vol wassen bevolking zal bereiken. De kin deren in het leven houden, terwijl dc volwassen bevolking sterft, dat veroor zaakt een zeer ernstig vraagstuk. Ik geef in overweging een poging te doen vóór de systematische voeaselvcr- Behaffing zoo mogelijk van 1,000,000 volwassenen in deze twee streken, waar de Britsche organisaties werken, tot aan den volgenden oogst. Te dien einde zou men hulp moeten verschaffen in den vorm van onvoorbc roid graan liever dan van porties voed sel. Alen zal daartoe zeer spoedig moeten overgaan, want na midden Maart is het vervoer, dal nu al moeilijk is, praktisch geheel onmogelijk door den dooi. Te Buzuluk hebben de Quakers al maatregelen genomen om volwassenen te voeden; deze actie zou ze,er goed uitge breid kunnen worden, maar daarvoor is een belangrijke vermeerdering van de hulpbronnen waarover 'zij beschikken absoluut onvermijdelijk. Ik" wenseh lyer nog ie vermelden, de groote toew ijding van het personeel van deze beide organisaties, die genoodzaakt zijn tc werken onder zware moeilijkhe den. Kon bewijs hiervoor is, dat op een personeel van vijftien personen, de Qua kers reeds één van hun leden hebben ver loren, nl. Miss Pattisoh, die aan typhus is gestorven; twee anderen zijn op dit oogenblik door dezelfde ziekte aangetast. DOOR DEN TREIN VERMORZELD Gisteren, rond 1 ure namiddag, reed Cornelia Emiel met zijnen velo naar zijn werk. Gekomen aan den niet bewaakten overweg aan de wijk Varendriesch, Het de man de bommeltrcin van Gent ko mende, voorbijrijden, sprong terug op zijnen velo en reed over dc sporen. Nauwelijks het eerste spoor voorbij, werd do ongelukkige gevat door een ex- iress-trein die van Briigge in volle snel- ïeid aangereden kwam. Na enkele oogenblikken blies Cornelis den laatsten adem uit. Van zijne velo geen spoor meer. Treffend is het dat het kind van Cor nelis alsook de moeder zijner vrouw bij ongeluk gedood zijn. Algemeen wordt er gevraagd, aange zien dezen overgangsweg zooveel door schoolkinderen gebezigd wordt, dat hij zou bewaakt worden om dergelijke onge lukken te voorkomen. Er heerschle eenige oogenblikken stilte. De ondergraaf doorboorde George: Leslie met zijne wantrouwende blikken Hebt gij, al A-as het maar één oo genblik. het denk beu1'! kunnen hebben dat ik de major wa vroeg deze. Ja, antwoordde Hendrik. Denkt gij dat? o Neen. ik heb mijn geheugen ge raadpleegd «le major is groot or dan gij Niet veel, zoo onderbrak hem Geor ges mei een spottenden lach. En overigen? uwe oogen, uw voor hoofd heeft geen enkel lidteeken behou den .'II et is onmogelijk... Dat is te zeggen, zoo onderbrak hem Georges voor dc tweede maal, er is ook geen lidteeken noèh op de oogen, noch op het voorhoofd van Rosen overgeble ven. Een nieuwe stilte. Eenige onduidelijke geruchten begon nen van de stad op te stijgen en zich met het suizen van don wind te vermengen Ik bon nu zeker, dat gij graaf Al bert von Rosen niet zijt, zeide eindelijk de Villier*. Welke beweegreden hebt gij daar over? Van «Ion voet van den berg of aan dei; top, zeide Georges Leslie langzaam hebben wij niemand ontmoet ik ben geen oogenblik van uwe zijde geweken en nog leeft gij -V- Aan de Libre Belgique wordt uit Rome gemeld, dat bij de derde huldiging der kardinalen, Z. H. tot enkele kardi nalen het woord richtte, onder meer tot kardinaal Mercier, die don Vader vroeg Zijn eersten zegen voor Belgie te geven. Z. H., zeer ontroerd, antwoordde daarop met duidelijke stem Ik zegen Belgie. den Koning, de Koningin en al de Bel gen. Over dc derde adoratie meldt men nogNa liet Te Deum kwamen de kardi nalen den voet en den ring kussen van den Paus, die hen onmiddellijk omhels de. Op een plechtige wijze omhelsde hij kardinaal Mercier en kardinaal Gas- parri. BELANGRIJKE SCHADE Woensdag morgend, rond 5 ure, is brand uitgeborsten in de stalling van landbouwer Edrnond Van Ilecke, Beek straat, te Drongen.' Het vuur nam spoedig eene groote uit breiding en sloeg weldra over tot de schuur. In weinige oogenblikken tijds leken stallen en schuur nog slechts een groote vuurpoel. Ook viel er aan blus- schen of aan redden dei' dieren niet te denken. Alleen een zwijn, wiens hok wat afgelegen was, kon buiten gedreven worden. Negen melkkoeien, eene vaars, een kalf en twee paarden bleven in de vlammen. Een dezer paarden had eene waard van 10,000 frank. De schade bedraagt ruim 75,000 fr. -VW- echter die geruchten. Het vreest dat deze onder het volk eene paniek zouden ver wekken cn dat de geld neerleggers hun ne sommen uit de banken zouden halen. In dit geval zou er meer dan eene bank roote moeilijkheden hebben tot het uit- eeren der toevertrouwde kredieten. Donderdag morgen werd er een minis terraad gehouden, waarin er beraad slaagd werd over de te treffen maatrege len tot de stopzetting dezer verderfelijke propaganda. Al de groote banken van Parijs waren cp die vergadering uilgenoodigd, doch zij weigerden beslist iets te doen, om de bank Lafontaine of eene andere in ge vaar zijnde bank'te redden, daar de on dervinding hen vröeger geleerd heeft, dat zij steeds van hun pluimen laten bij zulk een optreden. De bank Lafontaine bestond reeds ne gentig jaar, met. een kapitaal van 25 mil joen waarvan er HP gestort rijn. Na den wapenstilstand, vertrouwende in de herneming der handelszaken, ver leende de bank groote voorschotten aan nijveraars en handelaars. 't Is het al te groot vertrouwen der bank, dat nu oorzaak is van haren on dergang, daar de handelszaken slechts heel traag hernamen én de verschoten kapitalen niet terug betaald werden. Sinds een jaar reeds bevond de bank Lafontaine zich in eene moeilijke posi tie. Ook heeft de Ban que do France al gedaan wat mogelijk was om de bank Lafontaine te redden, doch 't is vruchte loos geweest. BELANGRIJKE ONTDEKKING Brusel, 9 Feb. Ingevolge de ont hullingen van den aangehoudene Van Diest, zijn er eergisteren door de opspo ringsbrigade talrijke huiszoekingen ge daan en verscheidene personen aange houden. Bij zekeren D., te Anderleeht, heeft men 19 valscho briefjes van 1000 fr. aan geslagen. Bij Leopold G., mekaniekwerker, vond niet hen materiaal dat gediend heeft om de valsche briefjes te fabrikee- ren; men is overtuigd dat hij de nama ker is. Het is de aanhouding eener boterboe- rin van Opwyck, dio een valseh briefje op de Anspachlaan te Brussel ter uitwis seling aanbood, die het gerecht op het spoor der bende bracht. Tot hiertoe zitten» er 15 personen ach ter de grendels en andere aanhoudingen worden verwacht. D Nation Belgo zegt dat sedert 1919 de Nationale Bank 2 a 300 valsche briefjes heeft aangeslagen, die door dc bendo vervaardigd werden. Er moeten er nog verschillende in om loop zijn. Te Parijs is er weer een groote finan- cieele krach uitgebroken. De bank La fontaine staakte hare betalingen. Deze bankroet is toe te schrijven, niet aan de wisselvalligheid van den geldkoers, maar aan deelnemingen in nijverheden, die ten gronde gegaan zijn. Het to kort zou eenige millioencn beloopen. Het gerucht was in omloop, dat de bankroet aan de daling van den wisselkoers t-oe te schrij ven was, daar de wissel Woensdag mor gend eene merkelijke daling ondergaan bod. Dientengevolge zouden er nog ver scheiden».; andere financieele inrichtin gen in groote moeilijkheden verkeeren. liet koïisortium der banken logenstraft Zoudt gij denken, dat de graaf tot een sluipmoord in staat was? mompelde Hendrik, wiens stem op eens dof werd. In de verhouding, waarin gij tegen over elkander staat, is alles geoorloofd. Graaf Albert zal u als een hond neer schieten overal, waar hij u viuden zal dat is de voorwaarde van uw duel. Is hi j rijk? vroeg Hendrik. Neen, hij is zeer arm. - Heeft hij niemand anders aan zij ne zijde dan dien Towah? Ja wel. Vooreerst heeft hij mij nog en zonder mij te vleien moet ik u waar schuwen, dat ik wel tegen ieder ander opwoog. Vervolgens heeft hij nog voor zich een man van groote ondervinding en van een beproefden moed, die een ze- kor rang bij uwe kennissen inneemt een grijsaard. Misschien dc generaal O'Brien? riep Hendrik uit. -Ja, de generaal O'Brien, antwoord de Georges. Waar hebben zij elkander leeren kennen? Tc Parijs in 1846. Rosen had een duel met een zoon van den generaal, die later in den Hongaarschen oorlog ge sneuveld is. Do generaal kwam 's nachts bij Rosen en zeide tot hem lk heb laatst mijne vrouw verloren, mijne ouders zijn reeds huig dood en ik al mijn liefde op BEKENTENISSEN Wij hebben dezer dagen gemeld dat twee personen, betrokken in de moord gepleegd op de winkelierster Rosa Du- mont, te Forchies-la-Marche, zich in het gevang van Charleroi verhangen had den. Een hunner, Frans Noyer, had reeds opgehouden te leven. De tweede, Amédée Josse, de echtgenoot van Rosa Dumont, kon nog tot het leven teruggeroepen worden. Zeer onder den indruk dezer dubbele zelfmoord, heeft een der aangehouden vrouwen, Alexine Sebille, nu volledige bekentenissen afgelegd. Zij verhaalde aan den onderzoeksrech ter, dat zij samen met de cchtgenoote Noyer, Julie Collêngette, in den winkel van Rosa Duntnnt getreden waren, ter wijl Josse en Noyer do wacht hielden. Zij stonden met de vrouw te praten en eensklaps greep vrouw Noyer Rosa Du mont vast en wierp haar ten gronde. Onmiddellijk daarop sprongen de bei de mannen binnen en Josse sloeg zijne omgezet in werkelijke Bankinstelling ander de benaming van Naamlooze Alaatschappij SOCIAAL FONDS franks. BIJHUIS TE AALST: SO, Albert Liéaiartstraat. Aanbevolen voor 't Plaatsen van Geld op loopende rekeningen met vaset en goede waarborgen 't Disconteeren van Ilandelsefïekten. Voorschotten op titels on eigendommen. 't Afleveren van kredietbrieven op vroemde landen. 't Uitbetalen van koepens. 't Uitwiss. van Fransch Geld en andere vreemde munten en checks 't Aankoopen en verkoopen van alle Beurswaarden. 9564 vrouw met eene flesch den schedel in. Daarna sneed hij haar met een mes de keel door. Zij lieten het slachtoffer liggen en ie dereen begaf zich huiswaarts. Josse en vrouw Noyer, op de hoogte gebracht van deze bekentenissen, blijven evenwel halsstarrig alle plichtigheid loo chenen. NIEUWE WOELINGEN Ei' heerscht nog steeds geen vrede in het vrije Ierland. In den nacht van Dinsdag op Woens dag, staken talrijke gewapende benden in automobielen de grens over, overvie len in Tyrone en Fermanagh eenige aan zienlijke protestanten in hun woningen en wisten de meesten te ontvoeren. Volgens een bericht uit Belfast aan de <t Evening News schat men het aantal ontvoerde Unionisten op bijna 100. Tot hen bohooren twee majoors, waarvan de eene een grootmeester is der loge van Oranjemannen van Tyrone, alsmede do Unionist sir Joselyn Booht, de vader van de bekende Sinn Feinafgevaardigde, gra vin Markivicoz. Bij de invallen ontstonden hier en daar vrij hevige gevechten. Te Ennis- killen werden een lid van het parlement en de burgemoester van die stad in hun woning overvallen. Zij boden kraclitda- digen tegenstand en schoten op hun be legeraars, die ten slótte afdropen. Een ander majoor uit Ulster werd in zijne etnzame woning door efn talrijke bende overvallen, doch ontkwam door een achterdeur en wist zich in een poli- tiobarak te verbergen. Bij het eerste alarm werd de burger wacht van Ulster terstond gemobiliseerd en in motorwagens cn auto's haar het terrein van den raid gezonden. Toen een verdachte auto weigerde stil te houden, werd er door de burgerwacht op gescho ten en een der inzittenden gewond. In het geheel werden vier auto's met 17 in vallers ingerekend. De aangehoudenen waren voorzien van bommen, geweren en revolvers. Naar verluidt heeft de Britsche regee ring troepen ter beschikking gesteld van den militairen commandant van IJlster. Over deze incidenten deed AL Cham berlain in het Engelsch Lagerhuis vol gende verklaring Groote benden staken de grens over in Londonderry, Tyrone en Fermanagh. Zij vielen de woningen aan van aanzien lijke burgers aan de Ulster-zijde van de grens en bezetten ze. Talrijke aanzienlijke burgers, waar onder hooge sheriff, werden gewond of over de grens gevoerd. Bruggen weiden opgeblazen. In Fermanagh werden 20 bijzondere politic-agenten van Ulster over de grens gebracht. Dit vonnis was door den onder-koning nen aangehouden die veroenzelvigd wer den als "leden van het lersclie republi- keinsehe leger en die van bommen en andere wapeii3 voorzien waren. De regeering telegrafeerde aan Col lins dat zij den toestand als uiterst ern stig aanschouwden. Zulke daden, zegt Chamberlain, stel len een verkrachting daar van het vredes verdrag en brengen het Engelsch-Iersch verdrag in gevaar. HET ANTWOORD VAN COLLINS Tegen het einde van de zitting in het Lagerhuis, deelde Churchill mede, dat hij een telegram van Collins had gekre gen, waarin deze zegde, dat de raids hun oorzaak niet hadden in een grensgeschil, maar in de vrees over het lot, van de ge vangenen in Londonderry, die ter dood waren veroordeeld. Dti vonnis was door don onder-koning veranderd; ofschoon Collins dit nog niet wist, heeft hij bijzondere pogingen aan gewend om deze daden van geweld te voorkomen. De voorloopige regeering verzekert ons, dat zij alles doet wat mogelijk is, om de veiligheid van de gevangen genomen mannen te verzekeren, en hun spoedig naai' huis te laten keeren. Stedelijke Schouwburg van Aalst GASTVERTOQNING Doon - Het Viaamsche Voikstooneel - op Vrijdag 47 Februari 1922, te 7 uur stipt 's avonds, opvoering vai van Hooft met Dr Oscar DE QRUYTER in de titelrol. Kaarten zijn te verkrijgen in het Land- bouwerghuis, Keizerlijke Plaats, 39, Aalst, van Donderdag 7 Februari. Hol nummeren zal geschieden op Zondag 12 Februari, van 9 tol 12 uur 's morgens. De personen vreemd dan de stad mogen hunnen plaatsen bespreken per brief gericht van den Secretaris. Dirk Marlensstraat, 49, vóór 12 Februari, met bijvoeging van het verschuldigd bedrag en de opzendingskosten. Vogks&chouwbury Folies Bergère Kruisvaatrstraat, te Brussel. Bestuurder Ernest Kindemans Zondag 12 Februari, le 3.30 en te 8 a Twee verlooningen van Pelagie. Lustig zangspel in drie bedrijven door Willem Pouillon, met Mev. Irma De Veirman in de rol van Pelagie en Karei Verhoeft in die van Al. Krotvos. Een lach het heele stuk door. Koninklijke Viaamsche Schduwrburg Lakenstraat, te Brussel. Bestuurder Jan Poot Zaterdag 11 Februari, te 8 u. Dc koerier van Lyon, levend historisoh drama naar het Fransch.. Zondag 42 Feb. te 3.30 u. Dearmestu- dentoperette in vier tafereelen van Milloc- ker, 's avonds le 8 uur Dc Koerier van Lyon Maandag 13 Feb. te 8 u. De Koerier van Lyon Woensdag 15 en Donderdag 16, telkens te 8 uur. Kleine, Burgerstoohcelspel in drie bedrijven van Jef P;iuwels. Vooraf Bietje een actie van Maurits Pable. het terrein, waar het duel moest plaats hebben, liet den jongen O'Brien het eerst vuren en toen diens pistoolschot gemist had, vuurtje hij zelf niet maai' vroeg hem om verschooning. Zoo! mompelde dc ondergraaf, dan moet 'do generaal licm wel met lijf en ziel toegedaan zijn! De generaal O'Brien houdt veel van den graaf, zeide Georges Leslie een voudig weg. En, hernam Hendrik, graaf Albert heeft zeker gedurende zijn verblijf te Parijs in 1846 op die wijze veel Heden leeren kennen? Dat is hoogst waarschijnlijk. De ondergraaf haalde mot kracht adem. Wij moeten ons daaruit redden! dacht hij luid. Georges sloeg zijnen mantel om zijn hals en zeide Dat is een duivelsche wind ik heb koude. Ei ik heb warm! riep Hendrik, terwi jl hij hem bij de hand vatte. Luis ter, mijnheer Leslie, wij behoeven onder ons twecen geen omwegen te gebruiken gij kent mijne geschiedenis.. Ik ken u door en door... Gij houdt mij voor een ellendeling. Vób'i'f niet... zeide Leslie lachen de; maar gij hadt Baltimore niet moeten dit kind opgedragen. Rosen kwam ogjverlateu, voor uwe raak mat Rosen. daan te hebben. Aleen intusschen niet, dat gij met mij niet kunt handelen. Toen ik in Vccino was, daar ginder aan den anderen kant der Rio-Gèla, heb ik misschien meer kwaad gedann dan gij. Wat ligt er dan achter dat alles verbor gen, mijnhoev? Een kleine stapel goud, dien gij gestolen en ec-nc vrouw, die gij tot schande gebracht hebt. Men gaat naar Amerika om zich rijk to maken en dc echtscheiding is er door de wet geoor loofd. Ik ben bevriend geweest met een aanhanger der Mormoncnsekte en keur alle oogpunten goed, waaronder men het kwaad beschouwen kan. Ik herhaal het u, uwe schuld bestaat nergens andei's in, dan dat gij zaken maar ten halve gedaan hebt. Die vrouw heeft een wreker; die kleine goudstapel heoft een eigenaar. Gij hadt den wreker van die vrouw zes voet- onder de aarde moeten bezorgen en den eigenaar van den goudstapel honderd va demen onder de zee Zoo dat werkelijk uwe denkwijze is, zeide Hendrik, wiens wantrouwen toe nam naarmate do andere meer verdier- lijking ten toon spreidde, waarom hebt gij dan met Rosen tegen mij samenge spannen? Omdat ik veel van u hoop te krij gen, antwoordde Leslie zonder te aar zelen. Oh, zeide de ondergraaf, zoo ik daarvan zéker was! Ik zal het u bewijzen, mijn beste mijnheer, ten koste vaü uwe beurs. Tot nog toe had Hendrik de schaam- telooze verdorvenheid van dien man niet ernstig opgenomen, maar plotseling scheen het hem toe, dat het plan van Leslie duidelijk voor hem lag. Wanneer had Iiij zich bedrogen? Nu, terwijl hij iichtgeloovig alles aannam, of vroeger toen hij mistrouwend op rijm hoede was? De Villiers zeide bij zich zeiven in van die vluchtige overzichten, die e klaps in gewichtige oogenblikken oai brein komen licht geven Dat is van die eosmopolitischt roovei's, die met alles hun voordeel zoe ken te doen. Hij heeft Rosen in Ameriki gekend en heeft bij toeval mijne avontu ren in de Sierra Nevada en te Baltimori vernomen. Ik ga mij met een enkelei slag in dezen strijd op leven en dood ver rijken heeft liij bij zich zeiven gezegd Roscn vertrok; hij volgde hem en vei kocht zich aan hem. Door Rosen wen hij in betrekking gesteld met dien oudei O'Brien die voor niets arbeidt. Toen di man gisteren de zaal der markiezin bin nentrad, kende hij mij in werkeiijkheii niet en ik begrijp nu, waarom de gene raai den schijn van te twijfelen aannt mende, mii cr toe wilde brengen mij Calil'ornisch epos te Vertollen... Ik bei met het hoofd voorover in den strik gallen. ft Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2