BANQUE DALOST MOVE, Beverstraat, 6 9532 SÖTTEGEM, Kasteelstraat, 8 Waar is de Brieventeseh Auto tegen Mote Egüs nieuwe true Etoiasgrijfce ss^lussdiag te iressal Erg werkongeval ie Vilvoorde Dodelijk rijwi@Sg39g§iük te ïsrdtiistsrfüg vas é£$S balen kemp Se Astuerpsa - la WIssfer He KaiMieke Drukkers in Amerika Me geferssderi van keyds gestorven GOEDE ES E L EGG IN SVV A A R D E hl 8&llpHcs ulttertai' met B03 ff. ta kcrlst isrsija AALST, Nieuwstraat, 27, Stomsdigs diefstal te Parijs In Ierland j 233 Aan etc Nieuwe Rolfcrilamsche Cou rant wordt uit Kuba gemeld dat de re- geering van dien Staat Kuba behoort nu tot de Vereenigde Staten bevolen heeft 1,200,000 kilos suiker tc... verbran den. De reden is dat de suikeroogst van ver leden jaar op Kuba uitermate overvloe dig is gewéést, en dat het suiker te... goedkoop zou worden. Iedereen is van gevoelen dat de huidi ge dure tijd maar kan afnemen tenzij met meer voortbrengst, en de grrroote Staatsmannen zijn ook van dat gedacht. Als men dat suiker toch wilde kwijt zijn, waarom heeft men het dan niet naar het hongerige Rusland gezonden? Het schijnt dat er ergens in de wereld een Volkenbond bestaat, die moet trach ten den vrede te doen heerschen. Zoo hij zich ook niet een weinig kun nen bemoeien met het beteugelen van het vernielen van allerlei levensmidde len? Verbranden van eetwaren is toch wel een middel om de prijzen to doen stijgen iets wat door de wetten van alle landen gestraft wordt. De genaamde M., uit de Kolomstraat, te St-Jans-Molenbeek-, bevond zich Zon dag namiddag in een hotel der Beurs- plaats te Brussel, waar een verbruiker met hem een gesprek aanging. Beiden le digden eenige glazen, toen een derde persoon zich in het gesprek mengde, en weldra was het drietal op weg van de eene herberg naar de andere. In de Jolly- straat, te Schaarbeek, lieten de twee gas ten M. M. zitten en deze, willende het ge lag betalen, bestatigde toen dat zijn brie- ventasch verdwenen was met den inhoud van meer dan 4,000 frank en zakenpa- pieren. liet slachtoffer vermoedde dat zijn twee gezellen niet vreemd waren aan den diefstal en ging onmiddellijk eene klacht neerleggen in het kommissariaat der Vooruitgangstraat. Do politie open de een streng onderzoek en vernam dat dc twee gezellen van M. M., de genaam- den X., uit de Claessensstraat, tc Laeken, en Y., uit de Gauckeretstraat, te Schaar beek, waren. Zi} werden ondervraagd, doch hielden krachtdadig staande on- pliehtig te zijn. In de woonst van X. werd eene huiszoeking gedaan; de poli tie ontdekte er eene som van 1,600 fr. in een meubel. Het werd niet. vastgesteld of dat geld voortkwam van gezegden diefstal. Het onderzoek wordt voortge zet. Zondag namiddag kwam M. RenéN., wonende Haechtschen steenweg, te Schaarbeek, per moiocyelet langs de groote baan gereden ie Auderghem, tjoen hij door een automobiel, gevoerd door zekeren Van der B., uit de Vier Winden- straat, te St-Jans-Molenbcek, verrast en tegen een boom geslingerd werd. Over vloedig bloedend uit verscheidene diepe hoofdwonden, werd de gekwetste bewus teloos opgenomen en in bedenkelijken toestand naar 't gasthuis der gemeente gedragen. M. R., uit de Grondelingenstraat, kwam, Maandag morgend, rond 2 ure, voorbij de Zuidstatie, te Brussel. Hij werd door twee late wandelaars aange sproken, die hem vuur vroegen. M. R. gaf zijne brandende sigaar. Eenige mi nuten later werd hij door een onverwin baren vaak aangetast, en hij ging op een huisdorpel zitten. Eene-uur later werd M. R. door een voorbijganger wakker geschud. Hij bevond dan dat zijn brie venteseh met 600 frank verdwenen was. Het slachtoffer is overtuigd dat dc twee onbekenden hem. op een of andere wij ze, oen slaapverwekkend middel toege diend hebben. wier voorouders uit Normandie afkom stig zijn. Zijne dichte en kortgesneden haren begonnen grijs te worden. Hij zou een klein dik man van een ta melijk vroolijk uiterlijk geweest zijn, zoo hij niet een valschen blik onder zijne zeer dichte wenkbrauwen verborgen had. Hij droeg een van die grijze jassen, die de gewone kleeding der wijnkooplie- don uitmaken. Bij hem lag op tafel een ■register open, met groote kolommen van cijfers beladen. Een kleine pot soep stond bij de twee lurven op den haard. Mohika begint lui te worden, zcido hij, terwijl bij zijne flesschen aan stuk ken doegdat dier denkt slechts aan eten en slapen. Ik moet eens vragen, hoeveel de wolfshonden kosten. Dan zet ik hem dc deur uit. Ik zal mij nooit uit dc moeilijkhe den kunnen redden, zeide hij eensklaps, terwijl hij zijn hoofd, dat zoo ruw was .-als een roskam, tegen zijne hand aan leunde; zoo men zijn armen spaarpot op interest zet, dan heeft- men de bankroe ten, de omwentelingen, den duivel met zijn h.eelen nasleep te vreezen. Buiten dien heeft men hem dan nog niet bij zich aan huis en kan men dus niet van den morgen tot den avond tellen. Wat hêeft men aan aim gespaard geld, als men liet niet tellen kan?Maar keer hu de medal je cm en dan ziet men het geld, dat men bil zich aan huis bewaart, volstrekt niets op brengen, wat wel de duurste weelde is. Sedert een tweetal maanden kwamen er schier eiken dag in de politiekommis- eariaten der hoofdstad en van de omge ving klachten t-oe tegen een persoon van rond de 40 jaar. Deze kerel bood zich in do liuiasa aan, zeggende dat hij gezon den was door een gebuur, wiens naam hij dan noemde, en die hein verzocht had eenige minuten eene dubbele ladder te komen vragen. Daar waar men 't ge vraagde meegaf, zag men het nooit meer terug en de gebuur die er, zoogezegd, om gezonden had, wist natuurlijk van niets. Meer dan 50 misdrijven van dien aard werden door den al'truggelaar gepleegd. Alhoewel de politie zijne juiste persoons beschrijving bezat, kon zij er toch niet in gelukken hem te knippen. De rechter^ lijke politie moeide zich met de zaak en, na lange opzoekingen is zij er toe geko men den kerel bij de lurven te grijpen, 't Is zekere Alexander Schoenmaecker, 40 jaar oud, bijgenaamd -de Kop wonende in de Huidenvetterstraat. De kerel is ook nog beticht van andere af- truggelarijen en zal bijgevolg eene duch tige rekening met het gerecht te vereffe nen hebben. Schdënmaecker is opgeslo ten ter beschikking van den prokureur des Konings. De lieden die door hem beet genomen werden, zullen met genoe gen zijn aanhouding vernemen. Maandag morgen is er in eene fabriek alhier een erg ongeluk gebeurd. Ver scheidene werklieden waren bezig boo- mente lossen van een wagon, toen een dezer, wegende eenige honderden kilos, van -het voertuig gleed. De werklieden sprongen langs alle kanten weg, uitgeno men een, Jan Nielkens, die er niet den tijd toe had en den boom op het lichaam kreeg. Aanstonds snelde men den onge lukkige ter hulp en men bracht hem, be wusteloos, naar het gasthuis. Daar stel den de geneesheeren vast dat het slacht offer beide beenen gebroken is ter hoogte van de knie, terwijl hij ook nog erge kneuzingen heeft aan 't hoofd. Zijn toe stand boezemt groote onrust in. Nielkens is rond de 30 jaar, gehuwd en vader van familie. Twee knapen, 7 en jaar oud, speel den, Zondag namiddag, op het gaanpad der Ribeaucourtstraat, te >St-Jans-Molen- beek, met de marbollen. Een marbol rolde in het midden van de straat en dé 0-jarige Emicl Faes, wijde hem gaan op rapen de arme knaap werd door een wielrijder verrast en met zulk geweld omgereden dat de schedel gekloven werd; het slachtoffer bekwam ook erge kneuzingen aan de beenen, en moest in bedenkelijken toestand naar het gasthuis overgebracht worden. De wielrijder, die ook gevallen was, kwam er met lichte kneuzingen van af. A ANHOUDINGSM AND A AT BEKRACHTIGD Maandag morgend heeft de Raadka mer der rechtbank van Antwerpen, voor gezeten door den heer Maquinay, onder voorzitter, het aanhoudingsbevel uitge vaardigd tegen den -koopman B., van Bcrchem, bekrachtigd. De heer substi- tuur Van Eeckhoute bekleedde den zetel van het openbaar ministerie. Men zal zich herinneren dat B. aange houden werd om voor ongeveer 470,000 frank kemp te hebben verduisterd. Het is de heer de Cock, onderzoeks rechter, die met deze zaak gelast werd. Men vindt allerhande domme dingen uit cn men heeft nog niet een middel ge vonden, om geld te doen rente geven dat in den kelder ligt! Hij begon te glimlachen. Mijnheer Benedikt Lyon was niet een der gierigaards van den ouden stempel. Bah! hernam hij, terwijl hij een scherpen punt maakte aan een scherf zijner flescli, ik heb liever mijnen spaar pot onder de oogen. Jadat is dom. maar dat is mijn smaak. Ik hoop, dat de huur prijzen liet volgend jaar nooger zullen zijn. Daarenboven begin ik oud te wor den en vergaat mijn eetlust. Weldra zal ik die fijne middagmaaltjes, die ik er tot nog toe van nam, kunnen afschaffen. Des te beter! Wat helpt liet spaarzaam to zijn, als zulke dingen zoo ijselijk duur zijn De groote magere hond, dien Benedikt den naam gegeven had van Mohika, eene herinnering aan zijne reizen en lotge vallen, stak zij% n snuit op dit oogenblik uit en opende half zijne slaperige oogen. Wat is er! luiaard? zeide Benedikt, waarom verwondert gij u? gij hoordt oenen stap in de straat. Het is reeds zes uren voorbij, oude jongen. Iedereen is niet zoo lui als gij. Mohika richtte zich langzaam op zijne pooten op en rekte zich uit; vervolgens lei hij zich weer met zijn muil tegen den grond, richtte zich daarna op zijne lange pooten op en bracht een dof gebrui uit. Benedikt verbleekte» GEWELDIGE SNEEUWSTORM IN HONGARIJE EEN ERGE TOESTAND In Hongarije heeft een geweldige sneeuwstorm -gewoed. Op zekere plaatsen ligt de sneeuw meters dik. Zeven treinen konden hun reis niet voortzetten. In Debreksin is de nood zeer groot. Vier dagen sneeuwde het er onophoudel ijk. De kleine huizen zijn heelemaal in gesneeuwd; het is schier niet mogelijk door de straten te komen, zoodat de ver strekking van levensmiddelen en brand stoffen met de grootste moeilijkheden gepaard gaat. Vijf en dertig overleden personen lig gen boven aarde en kunnen niet begra ven worden. De laatste trein van Budapest naar De- brekzin werd door den sneeuwval ver plicht te stoppen onderweg; do reizigers bleven 36 uren lang zonder voedsel in de wagons Bij Mohakz is de Donau bevroren. De volhardende pogingen van Mr Ni cholas Gouner oiri de Americ Daily Tribune tot nu toe het eenige katho lieke dagblad in de Engelsche taal, op te richten en tot bloei te brengen, zijn uit nemend geslaagd. De Tribune ver schijnt nu zeven maal per week te Du- brique (Owa) en zal eerlang worden overgebracht naar Detroit (Michigan). De snelle ontwikkeling van het orgaan verdient opmerking. Eenige jaren gele den was de Tribune nog een week blad, en geleidelijk heeft zij den vorm van een dagblad aangenomen. Iedere stap vooruit werd door de lezers van het blad naar best vermogen gesteund. Dc Catholic Telegraph van Cin- cinnaty, het oudste katholieke nieuws blad in de Vereeuigde Staten, is flink op weg om zich tot een dagblad te ontwik kelen. Trouwens, verscheidene katholie ke uitgevers zouden, naar men zegt, lust hebben om nog andere katholieke dag bladen te stichten. Dat zou wel degelijk in een bestaande behoefte voorzienwant tot dusverre beschikken de katholieken, trots hun aanzienlijk getal (zij vormen 17 t. h. van de bevolking van liet land), niet over de vereisehte middelen om de katholieke gedachte meer en meer in gang te doen vinden. Van nationale kar tholieke dagbladen kan er in dit onme telijk land geen sprake zijn. Om met den trein van New-York naar de kust van den Stillen Oceaan te komen', heeft men minstens vier dagéft noodig I Een schipper, Ruspold genaamd, v/as met. zijn drie zonen, 17, 14 en 12 jaar, hout gaan rapen in het woud bij Haral- erg (Duitschland); Zij verloren er den weg daar de gevallen sneeuw elk spoor uitgewischt had en.stapten uren aan een stuk voort zonder uit het woud te gera ken. De kinderen, ten einde krachten, lieven achter in een dicht bewassen plek, terwijl de vader vorder trok in de rich ting der stad biust de zou haar laatste stralen afzond. Na bovenmensebeliike pogingen ge lukte de vader er m de eerste huizen te bereiken en zijn wedervaren mee te dee- lcn. Een groep personen begaf zich da delijk op weg met lantaarnen, en het spoor volgend der voetstappen van den vader in de sneeuw achtergelaten, kwam men uren later op de.plaats waar de drie jongelingen gebleven waren. Men vond, jammerlijk genoeg, noch slechts drie lij ken. In zulk een weer, mompelde hij, hebben roovers nog een goede gelegen- meid om den aanval op iemand te doen. Men klopte hevig aan de deur. Benedikt liep naar zijne nachttafel, op welke twee pistolen lagen en stak ze in zijnen zak. Tegelijkertijd greep hij zijn geweer van de nationale 'garde dat tegen den muur stond. Mohika slak den neus naar den wind uit en toonde zijne roodo oogen. Men klopte een tweede maal en dit maal nog harder. Benedikt haalde een van zijne pistolen! over. Zijne hand beefde. Die man had dikwijls den dood getart, maar de onverschrokken soldaat, die vroeger den dood onder de oogen gezien heeft, wordt eensklaps bedeesd, wanneer hij voelt, dat hij dc eenige beschermer van zijno moeder of zijne bruid ie. Benedikt had geene moeder noch bruid bij zich; maar hij had iets dier baardere; wij weten, dat bij zijn geld nog niet uitgezet had. Benedikt, Benediktriep eene stem van buiten, wordt wakker, doe open 1 De hond Mohika stak zijnen staart tusschen zijno pooten en ging vervolgens weer rustig neerliggen. De spieren van Benedikt's gezicht ontspanden zich. Toeli aarzelde hij nog en bekeek zij nen hond met aandaeht. Zijl ge wel zeker, dat hij het is? vroeg hij aan Mohika, Stad Brussel 5 0/q to bokomen aan 471,25 Stad Gent 5 0/o idem 470,00 Gemeentekrediet 5 O/'q idem 470,00 Ct edit Maritime et Fiuvial 5 0/o idem 475,00 Cie Transantlantique Beige 7 1/2 0]q idem 490,00 Sucreries de Roustchouck 7 1/2 0/q idem 490,00 Bid DE EEN POSTBUBEEL GEPLUNDERD MEER DAN 800,000 FRANKEN WAARDEN VERDWENEN Toen de ontvanger van het postbu- reel der rue Vauvenargues te Parijs, Zon dag morgend in de bureelen kwam, be merkte liij dadelijk dat dieven bij mid del van valsehe sleutels binnen geweest waren. Hij begaf zich onmiddellijk naar de plaats waar den brandkoffer stond en vond dezen opengebroken liggen. Voor eene waarde van §75,000 fr. bons der Nationale Verdediging waren verdwe nen. De nummers zijn echter gekend en reeds van Zondag in alle richtingen rond gestuurd. In den brandkoffer lag ook nog eene som van meer dan 100,000 fr. in bank briefjes. Deze werd door de dieven niet bemerkt, daar zij naar alle waarschijn lijkheid al te overhaastig te werk gingen. Eenige dagen geleden had de poortier in een der kelders eene"heele verzameling allerhande materialen gevonden. Den kende dat deze er door bedienden van den telefoon achtergelaten waren, had hij de materialen in een anderen kelder verborgen. De dieven zijn de materialen 't was hun inbrekersgerief in dezen kelder gaan halen en lieten het achter bij de geopende brandkast. Het lijdt dus geen twijfel, dat de die ven goede bekenden zijn in het postbu- reel. Het onderzoek wordt dan ook in die richting gedaan. -VVV Gevaarlijke grap Veel menschen hebben wel eens de grap uitgezet, den steel van oenen vriend weg te trekken, terwijl deze een oogen blik rechtstond. Een inwonen van Zoningen is dezer dagen het slachtoffer van zulke grap ge worden. Terwijl hij rechtstond om het vuur aan te wakkeren, had iemand zijnen •stoel weggetrokken. Willende neerzitten viel hij, brak zich de ruggegraat, werd naar huis gebracht en stierf. De schulden der Verbondenen aan Amerika New-York, 13 Feb. De heer Otto lvahn, een bekend bankier van Wall Strete, heeft voor de leden van het Natio naal Instituut voor sociale wetenschap pen, zijn meaning uiteengezet over de weuschelijkheid de in tergeallieerde schulden te schrappen. Hri oordeelt dat dergelijke verlichting der Ëuropeesche lasten de geheele we reld ten goede zal komen. Voor mij, zegde spreker, staat het vast, dat zoowel in moreel als in prak tisch opzicht deze schulden moeten ver vallen, wat ook de bet-aalkracht zij van de staten die ons geld schuldig zijn. Deze eerlijkheid en liefdadigheid zou ons de erkentelijkheid van de gansche wereld bezorgen. Mohika liet het hoofd hangen en spar telde met den staart. Wat duivel komt hij op zulk een uur van den nacht hier doen? bromde Benedikt terwijl hij naar de deur ging. Hier, Mohika! zeide hij, zijne woorden afbrekende; zoo gij u vergist hebt, dan krijgt ge er Benedikt deed de deur van zijne slaapkamer open en liet zijnen.bond het eerst doorgaan. De deur van de straat gaf toegang lot een kleine vierkante plaats, waar men met drie trappen naar opging- Doe dan open, Benedikt! zeide de stem van buiten. Dat zijt gij dan tocl\, mijnheel' de ondergraaf, vroeg do eigenaar uit over tollige voorzichtigheid. Ik ben het en ik klop hier reeds tien minuten Benedikt, trok. een dikke ijzeren ket ting weg, schoof de grendels open en draaide een ouderwetseh slot om. De deur ging open en een sneeuwvlaag woei hem in het gezicht. Gij zijt niet alleen? zeide Benedikt, toen de ondergraaf binnen was. Toch welantwoordde deze. Ik ben zeker eene groote grijze schaduw achter u gezien te hebben. Luis ter Mohika Mohika gromde en trachtte te vergeefs zijD dikken snuit tusschen de reet onder de deur door te steken. Gij droomt alle beide! riep de on-> Nog de krach van La Fontaine te Parijs EEN ONDERZOEK TE PARIJS I Parijs, 13 Feb. De Fransche rehea ring verklaart thans den oorlog aan net- geen gemeenlijk genoemd wordt zekero financiepers Over sommige banken wrden, door deze pers, valsehe berichten verspreid en zulks veroorzaakte liet ineenstorten van do Bank Lafontaine. De heer Berthelot, bijzondere kom- missaris van de Beui's, werd door den heer substituut Cord, van het parket van het Seine-departement, belast met het uitbrengen van een verslag over deze zaak. Zijne bevindingen zijn van zulken aard dat de heer Devize, onderzoeksrech ter, met een onderzoek belast werd te gen X.1. wegens het bekend maken van valsch nieuws, van aard om de openbare orde te storen2. wegens poging tot af zetting. De veldtocht van valsehe berichten te gen bankinrichtingen te Parijs gevoerd, werd te Rijsel ook ondernomen. Daar had zij geen uitwerksel. Nog andere on derzoeken zullen worden geopend. Met een biljardstok gedood Tijdens eene biljardpartij, kregen do twee spelers, M. Houdoert, landbouwer te Sl-Aubin-La Bruère, en M. Leclerc, lanbouwer te St-Piere-le-Cheville, twist. Leclerc bracht met zijnen biljartstok een zoo hevigen slag toé op het hoofd van zijnen tegenstrever, dat deze dood ten gronde viel. Leclerc werd aangehouden. NOG STEEDS AANSLAGEN Volgens berichten uit Clones, zouden de gendarmen uit Ulster de eersten het vuur op de Iersche vrijwilligerspatröuill© geopend en den aanvoerder gedood heb ben. Uit Belfast wordt aan Reuter gemeld dat tijdens een schietpartij in de straten, van Belfast, twee personen gedood en een derde gekwetst werden. Uit Belfast wordt nog gemeld dat eeii bom geworpen werd in een herberg; een gevecht ontstond tusschen gewapende en niet gewapende burgers en politie, die was komen aangeloopen met machine geweren en pantserautes. Talrijke personen werden gekwetst. Ook werden werklieden door gewa pende benden aangehoudende politie kon de gevangenen verlossen. De gebeurtenissen aan de grens heb ben dc ergernis tot op het uiterste gedre ven; men verwacht nog erger ongere geldheden. EEN NIEUWE MOORD Een toezichter van de koninklijke Iersche gendarmen die, in verlof zijnde, ziiue echtgenoote ging bezoeken, werd Zondag vermoord te Clonakilty, in het graafschap Cork. Zijn zoon, een 19-jarige jongeling, werd ernstig gekwetst. dergraaf uit; er is geen menschelijk we zen op dit uur in geheel Montmarfcre buiten. Hij schudde zijnen pelsjas af, die ge heel met sneeuw bedekt was en kwam toen binnen. Benedikt volgde hem. Nu nam de ondergraaf twee blokken: hout met een half dozijn turven en wierp ze op het vuur. Doe, alsof gij te huis waart, grom de Benedikt met bitterheid. De ondergraaf wierp zich in den eenï- g'en leuningstoel, die er was, en die met zijn gebrokene armleuningen in den hoek bij kt vuur stond. Hij veegde .zich het hoofd ai'. Toen bemerkte Benedikt eerst dat hij bleek was als een lijk en beefde. Wat hebt gij dan? vroeg hijis u een ongeluk overkomen? De ondergraaf antwoordde niet; al zijne gelaatstrekken waren onbeweeg lijk.; zijne oogen zagen ganseh verw5- derd in 't rond. Hii zal op de beuis gespeeld heb ben, dacht Benedikt, wien het op eens helder voor den geest werd hij komt zeker geld van mij leenen. En terstond daarop zeide hij -—Ik zou heden naar u toe gegaan zijn, mijn beste mijnheer de ondergraaf, zoo gij mij de eer van uw bezoek niet ver gund badt. Ik kan u de reden wel te ken nen geven ik wikle eenig geld van u leenen. X't Vervolgt.),'

De Volksstem | 1922 | | pagina 2