B* Donderdag ge Febr.1922 ËE HOff SERSN99S IN RUSLAHD ËE 60UDD0LKEN Dultseüi® tnskkei? AetiYistisohe aaas!ag§a fa Êgjsf lêise aieawe émwenfeifag fis Perfsgü»!? Vssr els biïsrtüarissg van enzsn êavserSiassdgf ¥eer reserve-offieieren i'k Isa Staatsdienst treden Een doodrijder 0® zaak Laüdra e Dtsltegfe® fetsdsu Nt zgfüsandsnstelsel XXVHI* JAARGANG NUMMER 45 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— X~>A.C3-13X_z.A.I> S CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Van Nüfpel-Db Gbndt H. Araicua jjZon op 6,16 onder5.21 Nieuwe Maan den 26 publiciteit buiten het Arrondiessment Aalst, zich te wenden tot het Agentschap IIavas. Adolf JIaxlaan,J3, te Erusse! S. Place de la Bouraa, Parijs en 6, Bream's Buildings Lcndres E.C. i j Zundag heeft te Brussel eene con ferentie plaats gehad over dên nood der Russische bevolking. Als spreker trad op Dr Sand, se- kretaris der vereenigingen van het Rood-Kruis. Tusschen de aanwezi gen bevonden zich Koning Al'oert en prins Leopold, alsmede een groot aantal parlementsleden. Wat thans in Rusland gebeurt, 'overtreft alles wat wellicht op dit terrein tot dusver is voorgevallen. Vroeger reeds hebben we gehoord van hongersnood in Azie en ander werelddeeien, doch nooit, ïneenen we, is de ramp zoo groot geweest als thans in Oost-Rusland. De pro vinciën waar de hongerdood thans iederen dag duizenden levens weg maait, tellen niet minder dan drie- en-dertig millioen inwoners, waar van 19 millioen thans op het punt zijn bij gebrek aan voedsel te ster ven. Zelfs indien Europa het besluit neemt onmiddellijk hulp te bieden, zullen er desondanks toch nog eeni- ge millioenen menschen omkomen Ziedaar de schrikwekkende nieuws tijdingen, welke Dr Sand Zondag te Brussel is koruen bevestigen. Gewis, in de bladen had men reeds meermalen berichten gelezen over den geesel die thans over het onge lukkige Rusland vaart, doch velen hieven ietwat sceptisch tegenover deze laconische telegrammen over gebeurtenissen in ver afgelegen landen. Vooral tusschen de kinderen is het aantal slachtoffers enorm.Meer- malen gebeurt het dat lijken van dieren en helaas ook van menschen door hongerlijders worden opge- eten. De voornaamste oorzaak dei- ramp is natuurlijk de oorlog, waar door het economisch evenwicht van gansch Europa werd geschokt, doch welke vooral in Rusland on heilspellende gevolgen heeft gehad. Hier ten onzent was de oorlog uit gestreden in 1918; in Rusland heeft hij geduurd tot in 1920. Door den oorlog werden de verkeersmid delen beperkt; de paarden werden opgeeischt, de flinkste jongelingen zijn op het slagveld gevallen. We gens de groote droogte in 1920 en 1921 werden de oogsten vernield. Volgens spreker is het niet waar dat de treinen welke uit West-Eu ropa met levensmiddelen naar Rus land werden gezoDden, geplunderd worden voor dat ze op bestemming komen. Het graan wordt aan de ge teisterde bevolking uitgedeeld tegen afgifte van een zegel, waarvoor 400 gram meel wordt verstrekt. SOMBERE TOESTANDEN Dr. Sand gal zijne conferentie met behulp van lichtbeelden, vol gens foto's door den bekenden ont dekkingsreiziger Nansen in Rus land genomen. Zoo gaf men beelden te zien van uitgemergelde menschen welke langs den weg liggen te ster ven; kinderen met opgezwollen le dematen welke door hun ouders moesten verlaten worden en lang zaam wegkwijnen. De provincies waar deze foto's werden genomen zijn de Krim, het Wolgagebied, Don, Donetz en Kaukasie. Zelfs het gras en de wortels der hoornen wordt door de ongelukki- gen geeten. Sommigen trachten brood te maken uit een mengsel van schors, gras en aarde. Dr'Sand sprak ons van een jonge ling die de dood voelde naderen en den weg opging van.... het kerkhof, Eer hij echter de poort van het doo- denveld had bereikt was hij neer gestort en gaf hij den geest. Met de hulpmiddelen waarover men thans beschikt, kruinen onge veer 9 millioen menschen geholpen worden, zoodat er nog te zorgen valt voor 10 millioen. Men moet, zegde spreker, niet vreezen dat de hulpmiddelen in ver keerde handen overgaan en aan de bolchevisten ten goede komen. De huidige Russische regeering doet alles wat mogelijk is om den nood te lenigen, maar kan onmogelijk voor al de geteisterden zorgen. Met veertig franken, aldus Dr Sand, kan een Belg het leven redden van een Rus. Onnoodig te zeggen dat de con ferentie een diepen indruk teweeg bracht op al de aanwezeigea. Een geldinzameling werd gehouden na dat Dr Sand had gesproken,, waar door op staanden voet; meer dan 5000 fr. werden bijeen gebracht. Ongetwijfeld zal ieder er toe wil len bijdragen om de van honger stervende Russen te redden. Groote sommen moeten uit ons land naar Rusland gaan, waar op het oogen- blik dat deze regelen worden gele zen, honderden en duizenden wel licht met den hongerdood liggen te worstelen. Belgie heeft weliswaar dc oorlogsramp gekend, doch bleef Goddank, gespaard voor hongers nood. Met ijzing denkt men aan het lot van dit land, indien ook deze ramp over ons ware gekomen. Wat voor ons slechts een eventualiteit, een denkbeeld was, is thans realiteit is thans werkelijkheid in een land streek, waar drie-en-dertig millioen menschen wonen. De stem van het bloed zegt en roept dat, waar een andere mensch van honger gaat om komen, het voor ons allen een ge biedende plicht is te helpen. PAUL FEVAE 28a Vervolg. -Ik weel er niets van gromde hij loop met uwen eed, ik weet niet, waar heen. En toch... een eed Luister eens, Georges voor éénc zaak moet ik u waar schuwen. Indien ik zie. dat gij ongewa pend eentegenskmder te gemöet treedt, die van het- hoofd tot de teenen gewapend is, dan trek ik mij terug. Gij zijt. in staat- om tc onpas grootmoedigheid te willen toonen ik kon u. Georges stak hem de hand toe. Ik' wil mijner waardig blijven, zei- de hij, terwijl zijn schoone glimlach'voor een oogenblik de droefgeestigheid van zijn gelaat verdreef, ik wil kon waardig blijven, die mij lief hebben en haar, dié mij... misschien eens beminnen zal. O'Brien liep met groote stappen dooi de kamer. G'j hebt huwelijksontwerpen in het hoofd? zeide hij, terwijl hij eens klaps nader bij kwam. Ja, antwoordde Georges, het geluk van mijn leven stond op het spel; Set is waar. \Voarom hebt gij mij daar niets van gezegd. 1 tij streek zich met de hand over het -warhoofd en hernam - Wij komen daarop terug; wat mijn gedrag tegenover don ondergraaf de V'il- iers aangaat, mijn beste generaal, moet k u zeggen, dat er omstandigheden in 's mensehen leven zijn, waarbij het eene dwaasheid zou zijn, iemand om raad te vragen, zelfs zijnen besten vriend. Op dit oogenblik kan slechts God in mijn hart lezen. Om uv. geweten gerust te tellen, kan ik u alleen beloven, dat ik niet zonder wapenen in den strijd zal gaan. Laten wij nu onze overeenkomst sluiten kent gij «ten afgezant van Bra zilië? - De hertog de Rjvag heeft mij twee of drie malen de hand gedrukt: anders niet. Hij is een zeer groot heer en gaat door voor een zeer aardig mensch. En de hertogin? Is eene wonderbare sekoonc vrouw die weinig praat en troteob schijnt, maar die, geloof ik, droefgeestig is. Zij R eene tweede Voorzienigheid voor de liefdadig heidsgestichten. Jk ken haar een weinig beter dan haren echtgenoot. Gij hadt mij gezegd... Dat ik u gedurende hel ba! eeno arncr kon bezorgen, om van kleeding te veranderen. De secretaris van deu her tog heeft onder mij gediend in de Algu- roes hij is mij geheel toegedaan. -Het hotel van liet gezantschap heeft eone deur die op de avenue Gabriel, bij de Champs-Elysées uitkomt. Het traliehek zelve van den tuin komt op de avenue uit. OM NIET TE ONTWAPENEN Do Timen kondigt een arlikcl af, over de allerhande bedrieglijke middelen door de Dni1 scherm gebruikt om tc ontsnap pen aan dc kontrool der ontwapenigs- kommissic. Zoo heeft men in de werkhuizen Boel strath, te Heitenau, Saksen 600 volledi ge houtwitsers ontdekt. Deze hout-witsers waren daar verborgen, met medeplich tigheid van het Duitech gouvernement, dat gevraagd had, dat de lioutwilsers in de fabriek gehouden zouden worden, in plaats van ze nafir het arsenaal van Span- dau te zenden. Ten gevolge^ dezer ont dekking werd ook eene huiszoeking gedaan in het Ar senaal van Span dan. Daar vond men twee' zalen letterlijk opgepropt met do- kumeiiten< betrek hebbende op den toe stand van 't Duitsche leger op het oogen blik van den wapenstilstand. De kon- troolkommissie vroeg dat een wacht zou geplaatst worden aan deze zalen, doch toen de kommissie 's anderendaags terug keerde, waren alle dokumenten verdwe neu. De Timen voegt er nog bij dat het Duitseh gouvernement allerlei middelen aanwendt, om de bestuurlijke diensten van het oude leger niet te moeten af schaffen. Gewoonlijk gaan zij als volgt te werk De depots, vervoerdiensten per auto camions, fabrieken van tunieken enz. worden verhuurd aan private onderne mingen bij middel van verzonnen huur- ceclen. Hét Diufcch gouvernement houdt zich hei recht .'oor deze huurceelcn op te zeggen wanneer het zulks goed windt. Aldus blijven al deze diensten voltallig ingericht 7t Is daarom ook dringend noodig dat de kontroofkommissic krachtig op trede. ER ZOUDEN REEDS NEGEN AAN GEHOUDENEN ZJ.IN L'Etoiie Beige, meldt, dat behalve de drie.- Autwerpeiiirou wiei- rambot*!:ug wij gisteren meldden, te Gent, ook reeds zes aanhoudingen gedaan worden. Genische bladen spreken onder meer van de aanhouding van zekeren f irniin Paresis van Gent. Het onderzoek wórdt ioverig- voortee zet. Parijs, 21 Fehr. De bladen verne men uit Madrid, dat de leden van het Portugeesehe gouvernement en ook de President der Republiek eene schuil plaats in het lórt Gas ia hebben gezocht. De in Jt land liggende troepen moeten geconsigneerd zijn en tusschen Lissabon en het fort Casia zijn gewapende deta chementen saamgetrokken. Patrouillcn doorkruisen dc straten van Porto en Lis sabon, waar het verkeer na middernacht is verboden. Het doel van de beweging moet zijn dc invrijheidstelling van de gevangenen, beschuldigd van deelne ming aan de revolutie van October 1.1. Te Vigo is uit Lissabon een telegram ontvangen, luidens hetwelk er morgen in geheel Portugal oen revolutionaire algemeene staldng zal uitbreken. Aan Hoe heet de secretaris? Yiegra. Kan den heer Viegra 11 op oen ge- ;even oogenblik dat traliehek open ïha- :en? Ik geloof het wel... waarom? Omdat morgen vroeg noch ik, noch de ondergraaf door de groote poort van het hotel de Rivas mogen uitgaan. Zal ik bij u zijn? Ja, Dan zal men dat kek open maken, Voor dat hek moeien tegen vier uren van den nacht een reiswagen gereed staan met postpaarden bespannen. Hij zal er zijn. De reiswagen moet twee dubbele karabijnen bevatten, met een twaalftal patronen. Dat is dus op morgen vastgesteld? vroeg de generaal. Naar alle waarschijnlijkheid. De karabijnen met de patronen zul len er zijn. Towahriep Georges Leslie. De Indiaan, die tot nog toe onbeweeg lijk gelegen had. als een standbeeld op een graf en die in een diepen slaap ge dompeld scheen, stond op eens recht op. Zoo bleef hij staan, zonder te spreken, terwijl hij afwachtte, dat zijn meester het woord tot hem richtte. Hoeveel mannen zijn er te Mont-, mart re in hot huis van Mo hi ka? Acht, antwoordde de Paionier. Op wie is het aangelegd? den He raido wordt geseind, dat dc Pre sident der Portugeesehe Republiek gaar ne zou aftreden. I>c staking van het trampersoneel te Lissabon blijft aanhouden. De linker- repu'blikeinsche groep heeft een procla matie vervaardigd, waarin wordt gespro ken van een samenzwering om de in hechtenis genomen officieren in vrijheid te stellen. Voorts wordt er in het mani fest gezegd Eene zoo geweldige bewe ging wordt voorbereid, dat ze niet zon der vreemde tusschenkomst zal kunnen worden onderdrukt. V\A De volgende gegronde opmerkingen treffen wij in een Brusselsch blad aan Verschillende landen hebben een drij vende tentoonstelling ingericht. Ver schillende nijveraars van Marseille heb ben de stoomboot St. Antoine uit- fernst. De boot- zal een handelstocht oen gedurende drie maanden en 23 ha vens van dc Middel'andseke Zee bezoe ken. De gedachte van een drijvende ten toonstelling is voor 20 jaar in ons land geboren. Andere landen met- ons hebben ze ten uitvoer gebracht. Dc Italiaansche nijveraars hadden de stoomboot Vunacria uitgerust. De uitslag ervan was dat er voor een bedrag van 50 millioen lire handelszaken wer den gedaan. De Italiaansche nijveraars richten dan ook een nieuwe drijvende tentoonstelling in. In Duitschland werd een zelfde plan opgevat. Engeland heeft een schip van 20.000 ton voor een drijvende tentoonstelling ingericht, dat- de havens van noordelijk Europa bezoeken zal. De Amerikanen bouwen op dit oogen blik, met hetzelfde doel, het reusachtige schip St. Louis In Tsjeko-SIowakije werd bij gebrek aan eene zeehaven een trein, in drijven de handelsfoor ingericht. De trein be zocht Roumenïe en Bulgarie en bleef ge durende twee dagen in alle belangrijke centra's staan. Hei: sukses was 'belangrijk. Ook zal de toekomende lente, ren dergelijke trein naar de Balr-isehe landen rijden. Kan in Belgie hetzelfde niet worden gedaan Het. schijnt dat de regeering een plan instudeert om een drijvende tentoonstel ling iu te richten. Bij koninklijk besluit van 15 Decem ber 1921, hoeven do re serve-officieren die aan den veldtocht 1914-1918 deelnamen, liet bij artikel 14 gevorderd getuigschrift, van middelbare studiën niet over te leg gen: zij zijn ontslagen van het examen van ordeklerk voorzien bij artikel 13 van het organisch reglement van het hoofd- beiieer. Krachtens een koninklijk besluit van 29 December 1921. zullen de agenten van het hoofdbehec-r, uitvaardigers ge naamd, voortaan ordcklcrkcn-uitvaareii- gers genoemd worden: hun aantal, voor zien bij artikel 2, wordt van 2 op 10 een heden gebracht. (Staatsblad van '22 Februari.)" BOLT MET ZIJN AUTO IN EENE KOMPAGNIE ORENADIERS 13 GEKWETSTEN Een erg ongeluk had Dinsdag avond plaats op de Louizalei, ter hoogte van. -den steenweg van Vleurgat, te EÏsenc. Eene kompagnie grenadiers keerde rond 10 1/4 ure van eene nachtoefening in liet Zonienboseh terug, toen plotse lings een prachtautomobiel, welke uit de richting van het Ter Kamerenbosch kwam, midden in dc kompagnie soldaten terecht kwam. Vijftien soldaten werden omver ge worpen en dertien hunner min of meer erg gekwetst. Een der soldaten had c- ne schedelbreuk bekomen. Na in eene nabu rige apotheek verzorgd te zijn geweest werden de gekwetsten naar het krijge gast huis overgebracht. De chauffeur werd naar liet policie- burecl der 6e wijk geleid. Het parket is verwittigd. Een onderwijzer, verblijvende in eene Fransehe provinciestad heeft aan den prokureur-generaal geschreven, dat hij heel goed Mev. Hóón, welke te Mon treal begraven ligt, gekend heeft. De onderwijzer geeft den burgerlij ken stand van Mevr. Héon op, de om standigheden harer dood enz. cn beves tigt- dat zij niets gemeens heeft met de Mevr. Héon, een der vermiste verloofden van Landru. Men verzekert anderzijds, dat de pre sident der Fransehe Republiek het go- recht zijn weg zal laten volgen in de zaak Landru. M. Gilbert, die voorzitter was van het Assisenhof van Versailles en de advo- kaat-generaal, M. Godefrov, hebben ver slagen ingediend, welke besluiten tot de terechtstelling van den lijkenverbrander van Gambais. Men voorziet dat Landru Zaterdag :al terechtgesteld worden. Ten minste, heeft het algemeen parket al zijne voor zorgen genomen tegen dien dag. Dc Duitsche bladen wijden ellenlange artikels aan bet neergelegd wetsontwerp van M. Emiel Vandcrveldc, dat voor doel heeft den diensttijd in het leger te bepalen op (i maanden. lit dat feit trekken zij, mei groote vreugd, het besluit'dat eene ministcrieele kris is nakend-is. welke zou uitioopen op het aan 't bewind komen van een sociatia- tisch-aktivistisch ministerie en bet aan nemen van do gewestelijke inrichting der legerregimenten. Die bladen rneenen dal dit alles wel an aard zou kunnen zijn de kwestie der talen te vergallen, te verbitteren, en zon der veel omwegen verklaren zij, Duit- schers, er belang bij te hebben dat do verdeeldheid in Belgie, maar vooral op taalgebied aangevuurd worde. Ziedaar dc hoop welke de Duit. che bladen voeden, bij gelegenheid der neer legging van liet wetsvoorstel Vairder- velde, nopens dvn duur van den militai ren diensttijd in 't loger. Daaraan ziet men dut onze goede vrien den van over den Rijn altijd op dc bres zijn en rechts en links roeren om te zien of er niets te scharjakken is dat lumne zuelit naar weerwraak dienen kan. Die man zal men eens dooden, ant woordde Towah, terwijl hij op O'Brien wees, mij ook eens c-n u twee keeren. Dc generaal begreep het niet. Georges intussehen drukte hem de hand en zei- de tot hem De vriendschap van een man als ik s een zware last en daarenboven is er ge vaar bij. Ik wilde maar. dal ik dien schurk in het bois de Boulogne of elders tcgeu- -T»r mij had staan, antwoordde de oude Brien twintig stappen en goede pis- ik keur het duel niet goed in be ft' lolon.. guls ei. maai- wanneer men niet anders kan, dat heet ik een duel... Georges zag op zijn uurwerk. Nu op jacht zeide hij tot Towah; ij hebt lang genoeg blootsvoets geloo: pen. Fr ontsnapte een heeeche en krachtige kreet aan do borst van Towah. /iijn gestalte scheen zich eensklaps uiteen tc zetten. Hij stak zijne reebierhand in de plooien van zijn kleed en trok er eui lang mes uit met een houten steel, dat zoo fijn geslepen was als een scheermes. Hij zwaaide het drie of vier malen boven het hoofd en begon toen te dansen, ter wijl hij een eentonig dounlje neuriede. Dat was het wilde lied van den Indiaan, die op liet punt staat, ten oorlog te trek-! ken. Op het oogenblik, waarop hij zijn mes voor de derde maal rondzwaaide, liep hij op het deurvenster aan en verdween in den nacht. Die man moet als een tijger op zi ju ijand toespringenzc-ide O'Brien. Een schor geluid antwoordde hem vort huilen. Towah, die volgens gewoonte niet door dc deur wilde uitgaan, was iu één sprong den muur overgekiommeny die iu de me de Pariue uitkwam. -v- Nu gaan wij scheiden, mijn be-tè, generaal, hernam Georges. Gaat gij niet met mij? vroty de ge« neraal. Neen, een ander zal mij aan med vrouw de hertogin voorstellen. Ik waclrtt u om twee uren 's nachts op het aller-, laatste. Vergeel niet hot Hongaurseh goj waad onder uwen domino, denk aan den) reiswagen c-n de wapenen. Zorg vooral! ."oor u zei ven en wees onophoudelijk op1' uwe hoede, want mijne vijanden zijn) voortaan ook de uwe en die man heeft' besloten, u om liet leven te brengen. Wij zijn ie Parijs, antwoordde ibf generaal en niet bij de Gonddolken. Ik'j ga hier per rijtuig weg en per njtwig zali ik iu liet hotel van het gezantschap aam! komen. Wees niet ongerust over mij..,-! ik ben ook niet ongerust over u. Ik weet niet wat gij doen wilt, mijn beste Geor^ ges, maai- ik weet, dat, al wat gij doen': zult, eerlijk en braaf zijn. Tot weer-! ziens. Ik ben om twee uren in liet hui» vau mevrouw de hertogin de Rivas bij ué Zij drukten elkander in de armen OU daarop gutgtje ouderen ei;,tal jveg.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1