m zweeg eo sloég 'de oögen néder. Vergadering der Reehtenljde i'ii'igs fcratai te Brugge Ss Bïsiwe Lessing vm 9 milliard est trein ém mimn aangevaren Es diefstal va» frank ëmz&htï is AftS^erpen 0@ lOSkGÏÏ'JSf-'VêrwaskllëlgSil vat; Edison Ës reveil® ia P®rtygal Assisealiof va» Oost-Ytaasad, -w- maarschalk Fayslls Os hongerénsml 'm Rusland gnie van het 2e reghnont en stond onder bevel van luitenant de Hulst. De auto, die niet eens getoet had om hare naderinu te doen kennen, sneed a!s een mes door de rangen, alhoewel, zegt het blad, de automobiel voerder al de ruimte had om voorbij het detachement te rijden. Tei wijl een doel den* soldaten nun no p. vor.dc makkers ter hulp snelden, om ringden, de andere de auto, om haar to beletten op de vlucht te gaan. Men heeft twee ambulancicrijluigen moeien ontbieden om de gewonden naar het gasthuis van de Kroonlaan over to biengen. Bij de ondervraging in het politiebu- .reel «lor Levoruostraat, zegt de »Soir kon M. Lardinois geen nauwkeurige in- li htingen geven over de wijze waarop het ongeluk is gebeurd en daarom werd hij ter beschikking van het parket houden. DE SLACHTOFFERS Ziehier de namen der slachtoffers van het ongeluk Jaak Tiling, schedelbreuk; Hubert Macquinoy, gehuwd en vader van een kind, erge inwendige verwondingen; Louis Espenout, been gebroken; .laak Swalens, Maurice De Backer, Picter Wisletj Valeer Lermyle, Erniel Mossel- mans, Alfons De Moor, Victor Jans- sens, Gerard Vercauteren, allen erg ge wond aan het hoofd en over heel het li chaam. Zeven andere grenadiers waren ook gekwetst, doch min erg. Zij werden door de zorgen hunner of ficieren en gezellen naar de kazerne ge bracht. Verscheidene hunner moesten echter in de infirmerie opgenomen wor den. Deze gekwetsten zijn korporaal Buisseret, die de eerste getroffen en op de tramriggels geslingerd werd. Geluk- kiglijk sprongen hem dadelijk een paar soldaten ter hulp, zooniet ware hij on vermijdelijk door een aansnellenden tram vermorzeld geworden. Do andere grenadiers zijn de genaara- den Van Kercken, Maurois, Wuesten- jraedt, Carton, Verneyden en Verdonck DE HERSAMENSTELLING VAN HET ONGELUK Op bevel van het parket had Woens dag avond eene tweede uitvoering van het ongeluk plaats. Om 10 u. 1/2 kwam het parket, dat plaats genomen had in den auto, gevoerd door M. Lardinois. Kort nadien kwam de 11 c kompagnie grenadiers aan, onder het bevel van luitenant de Hulst. De ze ven soldaten, die in de kazerne verzorgd worden, werden per tram ter plaats ge bracht. Kolonel De Kempeneer, bevel hebber van het regiment grenadiers, kwam ook het parket vervoegen. Terwijl de kompagnie vooruitrukte, jiiisl op dezelfde plaats als 's -avonds te voren, volgde de auto op ©enigen afstand. M. Lardinois legde uit hoe 't ongeluk ge beurde. Hij beweert dat al zijne aan dacht getrokken was door den tram dio uit tegenovergestelde richting aankwam en dat hij aldus dc soldaten niet be merkte. Na deze officicele formaliteit, werd M. Lardinois terug ngar het politiekommis- sariaat gevoerd, waar hij nog door liet parket ondervraagd werd, in 't bijzijn van zijn advokaat, Mr Lemmeas. Daarna werd hij in vrijheid gesteld. De rechterzijde van de Kamer verga derde Woensdag te 1 uur. Zij heeft zich beziggehouden met het vraagpunt der toepassing van de- Even redige Vertegenwoordiging in de samen stelling der bestendige deputation. Eene oplossing werd niet bereikt en men zal dc bespreking in eene volgende zitting voortzetten. -V ren alles hebben overtroffen wat er in alle vorige eeuwen is ontdekt, meent Edison, tl; meer zal v tot nu toe Hij wee bewoners ten in aut EEN ENTREPOT VERNIELD 500,000 FRANK SCHADE Een geweldige brandramp is Woens dag morgen, rond 3 ure, uitgebroken in een entrepot van den Handelsdok, de welke door de stad verpacht is aan de naburige Gist- en Spiritusfabriek. Om 2 u. 45 werden de geburen van den Handclskoro al met eens gewekt door eene ontploffing; het alarm werd spoe dig gegeven en onmiddellijk ontwaarde men eene vlam opstijgen door het dak van voornoemden entrepot. De branddienst van de fabriek was er spoedig bij. doch met zijn beperkt mate riaal was deze niet bij machte op doel treffende manier het vuur te bestrijden en dat op enkele ©ogenblikken eene on gélooflijke uitbreiding genomen had. Het stedelijk pompierskorps kwam echter zeer kort nadien met zijne auto- pomp en de vuurgloed, die eene toren- nooge vlam in de luc.lit joeg, werd met dertien spuiten te gelijk aangevallen. Er was echter niet veel blusschen aan, dam de brand steeds werd aangevuurd dooi de groote hoeveelheid alkool in tonnen, dewelke door de hitte ontploften en de alhoewel met ongemeene kracht, aange vallen gloed nieuw voedsel bijbrachten. De pogingen der brandweermannen werden dan ook vooral samengetrokken om het vuur te beperken, waarin zi j ein delijk na lang en krachtdadig werken samen met den bluschdienst der fa briek gelukten, zoodat dc aanpalende gebouwen konden gevrijwaard worden. Behalve eene groote hoeveel beid al- kool, mout, enz., iiield de entrepot, die nog slechts een puinhoop is, verseheide- ,ne nieuwe machinen in, die ook gansch verloren zijn. De schade wordt op 500,000 frank g schat. De oorzaak is onbekend. De jongste ministerraad heeft, een gunstig advies uitgebracht over de uit gifte eener nieuwe ïeening van 1 milliard bestemd voor de coöperatief der oorlo, schade onder waarborg van den Staat. Het werd overeengekomen dat de mo daliteiten dezer leening zouden verschil len van de vorige, zoo wat betreft den taks der uitgifte"en der intresten als wat aangaat het belang dei- prijzen. Deze zouden ten hoogste een half mil- lioen bedragen, maar er zouden bij elke trekking verscheidene prijzen van 100 duizend frank zijn. -V p dei groote voordeden, die het platteland reeds bezit- m draadlooze telegrafie en telefonie, waardoor boeren nu reeds weer berichten ontvangen en binnenkort zul len dorpsbewoners voor weinig geld ope ra's hooren, die in dc stad worden opge voerd. Gekleurde kinemabeelden, waarbij de personen ook spreken, zullen worden weergegeven, verwacht hij stellig in de toekomst, terwijl de toepassing van elec- triciteit voor het huishouden, bij was- ichen, verwarming, strijken en schoon maken, den arbied van de huisvrouw reeds zoodanig vereenvoudigt, dat ze een dienstbode kan missen. Uit Milaan wordt gemeld, dat een uit Dubica, in Bosnië,, komende trein, welke naar A gr am onderweg was, door de sneeuw genoodzaakt was, kort na het ver laten van do statie langzaam te gaan rij den. Plotseling werd de trein aangeval len door een groot-en troep wolven, die razend waren van den honger. De dieren sprongen op de locomotief en klauterden in do rijtuigen, terwijl ze woedend huil den. De verschrikte passagiers zochten zooveel mogelijk dekking tegen de woe dende dieren en verdedigden zich met geweren en revolvers tegen hun aanval len. Tal van wolven werden onschade lijk gemaakt, doordat ze onder den trein tereent kwamen en overreden werden. Een groot aantal anderen werden door de geweerschoten gedood. Na eenigen tijd slaagde de machinist er ten slotte in, door zoo hard mogelijk te rijden, de las tige aanvallers kwijt to raken. Toen de trein te Agram aankwam, zaten overal bloedvlekken, terwijl er op tal van plaat sen stukken wolvenvleesc'h aan de tree planken en aan dè portieren vastzaten -'Betreffende den diefstal van eene brie ven tosch met 400,000 Si. diamanten, ge pleegd ten nadeele van M. Gaspard Le- vinski, wordt nog gemeld dat dc besto lene te Londen woonachtig is in de Atio- «e Garden, 28. Op 'l oogenblik dat hij don diefstal bostangde, bevond hij zich in een koffiehuis der Pelikaanstraat. De verbruikers werden nog afgetast, doch van de verdwenen diamanten geen ©poor. De bestolene is verzekerd tegen diefstal en verlies. punt durven wagen, niemand, zeg ik, zelfs niet madame Dalmas en mejuf frouw Suzan na, de kamerjuffers, die mevrouw de hertogin bedienden. Maar Juist op den dag van dit feest, had er iets buitengewoons plaats gehad, dat de ziel •van ons beide kameniersters met vreug de vervuld had. Sedert dat oogenblik sloegen, zij clkan der gedurig gade en dc ijverzucht die al tijd terstond tusschen twee ambtgenooten ontbrandt, werd alle oogenblikken bij hen grooter. Er was iets voorgevallen. Aan wie zou het vertrouwen geschon ken worden, aan madame Dalmas, een voorname kamerjuffer, of aan mejuf- vrouw Suzanna, die daarenboven de schoon e kunsten nog beoefende. Geen van beide wilde met de ander het geheim deelen. Welk geheim? Ziehier wat mejufvrouw Suzanna en madame Dalmas wisten. De hertogin had uit Amerika eene ge zellin barer jeugd mede gebracht, van eene zeer achtingswaardige, maar arme familie, dje voel onderwas dan zij, en die haar bijna tot moeder verstrekt iiad. Zij heette Rosario en was heel laat te Rio-de- .Taneiro met den voornaams teil schrijver yan mijnheer do Rivas gehuwd. Dien zelfden morgen, was Rosario in het hotel haar een bezoek komen bren gen, De kameniers hadden heel weinig yau het onderhoud tusschen Rosario en Edison heeft bij gedegenheid van zijn 75e verjaardag, verschillende intervie wers ontvangen. Hij verklaarde aan een hunner, dat hij de ontwikkeling van de draadlooze telegrafie en telefonie als de grootste uitvinding van de laatste jaren beschouwde. Hij meent, dat de draad looze overbrenging waardoor muziek en toespraken tegen lage prijzen in Araeri- kaansclie huizen kunnen worden ge hoord, nog maar in het beginstadium verkeert. Op dezelfde wijze als de uitvindingen en ontdekkingen van de laatste 100 ja mevrouw de hertogin kunnen opvangen Rosario had den vorigen avond in liet hotel de Boistrudan doorgebracht dat alleen wisten zij zeker. Vervolgeus waren er namen uilgespro ken als do ondergraaf Hendrik de Vil- liers, Georges Leslie/ graaf Albert von Rosen... - Madame Dalmas en mejufvrouw Su zanna. kenden alleen een enkelen van deze namen Hendrik de Villiers, die met den hertog bevriend was. Het was nog vroeg, toen Rosario reeds wegging. Mevrouw de hertogin was nog niet op. Teon zij opgestaan was, vonden Su zanna en madame Dalmas haar in ge dachten verzonken. Zij hoopten beide iels nieuws te vernemen. Rosario kwam dien dag tweemaal te- rug. Mevrouw do hertogin scheen er niet aan te denken, dat er dien avond een groot feest bij haar zou plaats hebben Zij gebruikte niet aan het ontbijt. De hertog vroeg haar zelfs of zij ongesteld was. Madame Dalmas en jufvrouw Suzan na wachtten en zaten op den loer. Zij hadden de koorts: zij vermoedden, dat daar wat achter schuilde en beiden hiel den zij zich gereed? om ijver te betoonen en zoo het- mogelijk was, zelfs met uifr». sluiting van hare mededingster. De ondergraaf Hendrik de Villiers had een kleinen groom, Jan genaamd in dc volgende 25 jaren cu tot stand gebracht dan EEN ONDERHOUD Diefstal rail een kalf ten nadeele vaïï De Caluwé August, te Adegem den 11-12 MET I Januari 1919. CUNHA LEAL' Diefstal van twee koeien ten nadeele' De Times ..-correspondent te Li^saU'Van Lippens Désiré tc Adegem, den bon maakt melding van een interview 113-14 Januari I Jl J. De dicistal werd ge niet den voormaligen premier Gun ha pleegd met braak en mkhmming. 'al. die verklaarde, dat het tijdperk van Diefstal (met braak en mkhmming) vnn .ïnmn r/An.nn an i r Leal, periodieke revoluties in Portugal nog niet in evenwicht gekomen. Cunha Leal zegde, als premier te zijn afgetreden, ornaat hij geen georgani seerde politieke partij achter zien had. Zelfs indien ik als dictator had willen regeeren, zooals mij werd aangeraden, verklaarde hij, zouden de middelen daar toe mij hebben ontbroken. Ik had al leen de dictatuur kunnen vestigen door ;ewapende revolutie. DE BENDE VAN ADEGEM De beschuldiginysakle Zooals begrijpelijk,, beslaat de besehul- diginsakte dezer zaak een waar boekdeel. Wij zullen er ons dan ook toe bepalen, er in eenige nummers een beperkt uit treksel van te geven. De akte van beschuldiging luidt o.rn. als volgt Beklaagden Naucits Alfone, Mortier Jozef, Grammens Hendrik, De Sutter Lodewijk, Roelandt Philemon, Merci Jozef, Van Hauwenhuysse Kamiel, De Pré Philibert, Do Meyer Kamiel, Cou- vreur Jozef, Buysse Jan-Baptist en Coppé Elodio. De 12 voornoemde beklaagden hebben allen feitelijk deel uitgemaakt eener vereeniging van boosdoeners, gesticht in December 1918 door Oscar Merci, die als opstandeling te Adegem doodgeschoten werd den 18 December 1920. zal niet Zaterdag, maar Maundag Belgie verlaten. Na zijne omreis door Belgie, zal hij zich naar de abdij van Maredsous bege ven om een bezoek te brengen aan zijnen vriend, generaal baron de Grunne, die na den wapenstilstand het kloosterkleed aantrok eu in de Benedieli jnerorde trad. HULP AAN RUSSISCHE KINDEREN Brussel, 22 Feb. Het lcgercomiteit van liet werk voor hulp aan de Russisehe kinderen, is samengesteld uit voorzitter, luitenant-generaal Biebuyekleden, lui tenant-generaal Ruequoy, bevelhebber van het bezettingslegerluitenant-gene raal baron Buffin, bevelhebber der divi sie ruiterij en de Bevelhebbers der leger- omschrijvingn, luitenant-generalen De- lobbe, Cabra, Lqtz en Van Acker. Secretaris-schatbewaarder, maj, Bras- sine, onderstafoverste der Ge legerdivisie. De heer Arthur Wauters, broeder van den gewezen minister, die hoofd was van de hulpzending door de internationale Federatie der Vakbonden, te Amster dam, naar Rusland gestuurd, is te Brus sel aangekomen. Hij had Moskoïi den 13 Februari ver laten. Zijne beschrijving over de lionger- snoodtooneelen, in de Soil* is ont zettend. Wat men ook doe. zegt hij, het is zeker duf twee derden der bevolking zullen omkomen. borduurtcr, die door overtollig werken het oudste der kinderen van eene arme blind geworden was. Die familie, die daardoor tot de uitorste grenzen der ar moede gebracht was, ontving op zekeren dag het bezoek van een engel. De herto gin getroostte zich de moeite tot de ze- jvendé verdieping op te klimmen, waar madame Lemière met hare kinderen van koude en honger omkwamen. Van dit oogenblik af veranderde alles liet brood ontbrak nooit meer in de arme woning de jonge meisjes hadden werk; de jon gens gingen naar school. De oudste trad ili diénst bij den hertog de Rivas, die hem laler aan den ondergraaf de Villiers afstond. Ilij heette Jan. Jan hield meer van mevrouw de hertogin dan van zijne moeder. Jan kwam dien dag om twee uren in den namiddag naar mevrouw de hertogin vragen. Suzanna en madame Dal raas wilden hem wegzenden, maai- hij zeicTe tot hen Mevrouw verwacht mij. Men diende hem bij de hertogin aan,, die bevel gaf, Jan onmiddellijk binnen te brengen als hij kwam. De twee kameniers zagen elkander ver stomd aan. !Wij weten echter niet, wat zij dachten. De kleine groom Jan bleef langer 'dan ■een kwartier uurs bij mevrouw de her togin, dio den toegang der kamer aan iedereen verboden had. Een lid der bende, Clacys René, is tijdens zijn verblijf in de gevangenis, overleden. De hieronder opgesomde feiten getui gen van de bedrijvigheid der bende; er dient opgemerkt te. worden dat er,althans volgens de verklaring van Mortier Jozef, nog tal van andere diefstallen gepleegd werden, waarover geen bepaalde inlich tingen konden verschaft worden. Van af December 1918 tot Mei 1919 werd de streek van Eekloo-Maldegem Adegem onveilig gemaakt door leden der bende die er op uit gingen om kippen, konijnen, koeien, paarden en al wat ze vinden konden, te stelen. Het is niet vastgesteld dat De Meyer Kamiel, alhoewel werkend lid der bende, rechtstreeks zou mede geholpen hebben aan het plegen dei* diefstallen, maar hij is aangesproken uit hoofde van bepaalde medeplichtigheid. Coppé Elodie, tijdelijk gescheiden echtgenoote van Juliaan Schelstraete, vrouw van slechte faam en zeden, min nares van De Meyér Kamiel, had te Ade gem een winkeltje, dat vaak diende tot schuilplaats voor dc booswichten. Al de andere beschuldigden waren uit voerende leden en hebben deelgenomen aan de misdaden en wanbedrijvn, waar van verder nog gesproken wordt. Dc aangeklaagden zijn allen gevaar- ijke kerels, die steeds gewapend liepen met browning-revolvers, dolken-ci^ zelfs met ontvreemde oorlogsgeweren. Het was meestendeels bij De Sut-ter Louis dat de leden der bende vergader den om hun plannen te bespreken. Als er te beraadslagen was over dief stallen in de streek van Maldegem-Sij- seele te plegen, hadden de vergaderingen daats in de woning van Van Hauwen- raysse, te Maldegem. De bende maakte zich pliehtig aan de volgende misdrijven Diefstal van een paard ten nadeele van Van Meenen August, landbouwer te Maldegem, in den nacht van 27 op 28 December 1918. Diefstal met braak en beklimming ten nadeele van D'Hondt Hendrik, te Mal degem, in den nacht van 6 tot 7 Januari 1919. Een koe werd gestolen. van-twee koeien en een os ten nadeele van De Leeuw Juls, to Adegem, den 28- 29 Januari 1919. Diefstal (met braak en inklimming)! van vier koeien ten nadeele van Hermie Kamiel, te Eekloo, den 19-20 Februari 1919. Diefstal (met braak en inklimming)', 'van twee koeien ten nadeele van Wau ters Karei, te St-Laureyns, den 4-5 Maart 1919. Diefbtal van een paard en een kar, enz., ten nadeele van Landuyts Honoré, te Maldegem, den 18-19 Maart 1919. MOORD TE ADEGEM Mortier Victor vernachtte ten huizo van De Sutter Louis, te Adegem, en, naar we reeds hooger zegden, was deze» woning dikwerf do vergaderplaats dep booswichten. Merci Oscar kwam er den 19 Maart 1919 binnen en verklaarde dat hij naar Ursel moest om aldaar in te breken in een pachthof. Claeys René, Grammens en Do Meyer zouden hem behulpzaam zijn. Doch Claeys kwam een poosje daarna binnen en deed een ander voorstel. Hij vertelde dat- hij Van de Casteelé Edmond, veehandelaar, wonende te Ade gem, in gezelschap van een ander koop man, De Vulder Karei, met zijn rijtuig naar Eekloo had zien vertrekken. Bij zijn terugkomst zou Van de Cas- teele dra:-er zijn van een belangrijke som gel en Claeys oordeelde de gele genheid gunstig om hem alsdan te over vallen, te vermoorden en uit te plunde ren. Het plan werd goedgekeurd en dc rol, dooi' ieder te vervullen, vastgesteld. Rond den avond kwamen de bandie ten samen op de door hen uitgekozen plaats op den steenweg naar Adegem, voorbij het dorp. Merci Oscar en Claeys René hadden elk een revolver. De Sut- ter (of Mortier) droeg een Belgisch sol- datengeweer, ten nadeele van hel leger ontvreemd. Het was dan omstreeks 9 u. 1/2 's avonds. Mortier werd in de richting van Ade gem gezonden, om te zien of het rijtuig aankwam. Tiet lr'^ld stil voor de woning van De Vulder, in het dorp. De Vulder stapte uit, en, na afscheid genomen te hebben, trad hij zijn woning binnen. Van de Casteele reed daarop met zijn rijtuig voort. Toen het rijtuig ter hoogte dér plaats kwam, waar de booswichten zich achter de boomen verdoken hadden opgesteld, scholen Clacys twee maal, Merci Oscar twee maal, Mortier Victor vier maal in de richting van Van de Cas teele. Do ongelukkige door verscheidene kogels getroffen, was bijna op slag dood. Claeys en Merci sprongen in het rijtuig, doorzochten dé zakken van den vermoor de cii roofden zijn brieventasch. Na den moord begaf De Sut-ter zich onmiddellijk huiswaarts. Merci Oscar, Mortier Victor en Claey9 René trokken nam- het huis van dezen laatste en verdeelden er het geld, 't zij een som van 3750 frank. 's Anderendaags kreeg De Sutter voor zijn aandeel 550 frank. Mortier en De Sutter bekennen beide deze feiten. ('t Vervolgt.) WV Suzanna, die ditmaal binnentrad op het oogenblik, dat hij uitging, zag das de pen van mevrouw de hertogin nog nat was. Zij had dus geschreven. Jan kwam om tien uren 's avonds nog eens en zij schreef alweer. De twee kameniers brandden van ver langen, om elkander hunne indrukken mede te deelen, maar zij wachtten er zich wel voor. Terwijl mevrouw de hertogin de laat ste hand legde aan hare kleeding, kwam de kleinfc Jan voor de vierde maal. Madame Dalmas en Suzanna moesten uitgaan. werk-elijk, mevrouw de hertogin scheen op één keer smaak in de brief wisseling gekregen te hebben De twee dienstmeisjes zouden er zeker veel voor gegeven hebben, zoo zij een oor tegen het sleutelgat hadden kunnen leg gen, maar zij hinderden elkander we- derkeerig. Zoo er niet altijd een afgun- ftige wedijver tusschen de dienstboden eerschte, zou de hoedanigheid van mees ter een weinig tc moeilijk zijn. Hebt gij mijnen brief bezorgd? vroeg de hertogin aan Oen groom. - Ja, mevrouw, antwoordde het kind, En wat nieuws is er bij uwen mees ter? Ik heb slechts ééne zaak vernomen de kamerknecht heeft mij bevel gegeven, Georges Leslie qm middernacht te laten binnentreden VASTENAVOND. De Burgemees ter van Aalst bericht zijn ingezetenen, dat gedurende de caranaval-dagen, het toegelaten is zich te verkleeden. Het maskeren, grimmeeren of zich door iets onkenlijk te maken, is totaal verboden. De herbergen en publieke danszalen zullen moeten om .1 uur 's nachts geslo ten zijn. De Burgemeester, F. DE HERT. pci zee urogi; 's avonds kwam hij weer^ jVat heeft de ondergraaf sedert Kej^ vc#rek van generaal O'Brien gedaan? Hij heeft met zijn pistool en zijn karabijn in den tuin gescnolén, cn daar na is bij gaan slapen. Om hoe laat is die heer Benedikt aangekomen? f Tegen zes uren. Hadt gij vroeger dien Benedikt somwijlen bij den ondergraaf gezien? Neen, nooit. Jan, mijn kind, zei.de de hertogin", ik dank u. AJÏes wat ik voor uwe moedei: gedaan heb, hebt gij mij heden dubbel vergoed. Mijne moeder heeft mij gezegd, antwoordde de kleine groom, dat mijn bloed en mijn leven aan mevrouw de hertogin toebehooren. Nochtans kwam er op zijn eerlijk en verstandig gelaat, eene wolk van droef- beid. Niet waar, hernam de hertogin, die vreesde ziine gedachten te raden, gij denkt toeli niet, dat ik u eene slechte daad heb doen verrichten? O! riep het kind uit, wij weten tc huls wel, dat mevrouw de hertogin eene heilige is! En tooh..j Toch? herhaalde de hertogin.- De wangen en het voorhoofd yan Ket kind waren rood geworden. De hertogin zeide tot henl

De Volksstem | 1922 | | pagina 2