28 ïp Dindags Febr. 1022 VISTE GVERTKOG E00 aaathasijk fsst Z@ilerlli$g3 zaak i CE 08US00LKER leg essi hsiiderdjarige Dpamiet-onipiofóing Eem erge imk Se KserseS Hei AiehefceM Bijna verengelst Giften sear l,11 den Pass prsfsst Ass!senSt@f van Osst -VSaand, is tads van Mggèiii XXVIII* JAARGANG NUMMER 48 Kerkstraat, 9 en 22, Aat.st.— Tel. 114 138 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Va* Ndffsl-Db Ge»m Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap IUvAS.Adolf JIaslaan,13, te Brusssl8. PJaee de la Bourse, Parijs en Bream s Buildings Londrs3 E.C. i II. Romanus jjZon op 6,42 onder 5,25 üerste Kwartier den 4 Wat tegenwoordig do grootste schuld is dat zoovele jongelieden verloren loo- pen en den kwaden weg des levens in slaan kan men nagaan en bespieden rnet «eer veel gemak. Men doet gelijk een ander; men ziet en kijkt anderen na en af. ,t Zijn niet de besten die door onze jongens en jon gelingen nagepoetstj nagevolgd en opge hoord worden. Waarom somtijds tegen hun gedacht en niet beter uit hunne beide oogen ge zien Is hot niet omdat ze te los in hun schoenen staan Is liet niet omdat het menscholijk opzicht hen beheerseht Is het niet omdat zij gelijk iedereen zich te veel toegeven Indien zij eene vaste overtuiging bezaten, zou zulks zeker niet gebeuren 1 Neemt een jongeling vastelijk over tuigd van de grondwaarheden van den zedenleer en van de religie hij weet vast en zeker dat een wrekende God van alle gruweldaden en belooner van alle deugden, van ieder deugdelijk werk be slaat en heerseht, dat wij eene onsterfe lijke ziel bezitten, dat Jesus-Christus den Heer en Meester is, dat de 11. Kerk voor hetgeen wat ze ons voorhoudt en voorstelt onfaa-lbaar is.... Neemt een jongeling die weet waarom hij moet zuiver leven, waarom hij geen overdaad in den drank mag doen, waar om de doodzonde een groot en uitzinnig kwaad is; deze zal op den goeden weg nok wel struikelen misschien en vallen, doch luj zal de rechte baan niet verla ten. zulks, weten wij bij ondervinding. Eilaas te talrijk komt men jonge lingen tegen die onbekwaam zijn hun geloof te doen blijken, hun geloof'sge- voelens te rechtveerdigen en aan zich- •/elven te doen verstaan dat het maar redelijk is als goede kristenen te leven. Hun geloof wordt gekwetst ën som wijlen uitgedoofd door de minste op werping, de twijfel bij liet geringste god deloos windje dringt hunne ziel binnen tui hun ijdele kop heeft geen genoegzame kracht meer om de dwalingen van him hert on losbandigheid van hun zeden te verbieden en te bedwingen. Nochtans zs leerden in 1 mum. teerdere jaren wat zij te doen en te laten hadden doch hunne overtuiging staal niet vast genoeg en wordt dan nog losgesehud en weldra ontworteld door de hevigheid van hun toomloozc driften jacht. Om (lie kristene overtuiging steviger, krachtiger, vaster bij onze jonkheden te behouden, te vermeerderente vernieu wen misschien, is het van noode dat door ouders, meesters en oversten, goede boe ken en zedige (maar geen ongodsdiensti ge) bladen hun in de hand gestoken worden; dat zij de onderrichtingen, de eonlerenli.es, voiherdingslessen bijwo nen: dat zij zooveel mogelijk meedoen en zekerlijk deelnemen aan rechtscha pene studiekringen en voordrachtendat- ze met godsdienstige en geleerde mannen omgaan en geen gewicht hechten aan zekere halfgeletterde oproermakers en welwel ers. Dat bijzonderlijk de ouders aan hunne kinderen hunne eigene defti ge en vaste overtuiging nopens den Gods dienst meededen. Indien de ouders zel ve verlicht en overtuigd zijn, zal zulks geen moeilijkheden opleveren. ovei"tuigt anderen zoo gemakke lijk als men zelf overtuigd is I JOANNES. De Tempo van Rome verhaalt als volgt een aandoelijk feit, voorgekomen bij de verkiezing en uitroeping van Z. II. Pius XI, als'Paus Nauwelijks had het policiekommis- sariaat van polieie der Borgo-wijk het bericht ontvangen dat de Paus op den dag zijner kroning het volk zou zegenen van op do buiten-loggia van Sint Pie- ter, of de drie bevelvoerende generaals der Italiaanselie troepen gaven orde dat de verschuldigde eer aan den Heiligen Vader zou bewezen worden. Twee kom- pagnies werden daartoe aangeduid de eerste uit de koninklijke wacht, en de tweede- uit het ruiterij regiment ge naamd het Koninklijk Piemont Terwijl echter deze schikkingen geno men werden deed er zich een kenschet send en belangwekkend feit voor. Ecnige officieren, na met hunne man nen te hebben gesproken, begaven zich bij de generaals, en de reeds genomen schikkingen werden ingetrokken. Inder daad, de soldaten van alle korpsen had den eencn dringenden wensch uitge drukt, namelijk dat de twee bevoor rechte kompagnies zouden samengesteld worden uit mannen van al de verschillen de troepen te Rome in garnizoen. Aar dien weisch werd onmiddellijk gevolg gegeven De twee afdeelingen aan welke het bewijzen der militaire eer aan den Paus werd opgedragen, werden gevormd als volgt in 't center da Alpin- jagers, en aan de zijdelings de infante rie, de ruiterij, de bersaglieri, de kanon niers en de koninklijke wacht. Volgens La Nation beige heeft verno men heeft M. Cornil, procureur des Ko- nings te Brussel, Zafccrciag morgen klacht ontvangen over eene zeer kiesc-he en uiterst belangrijke zaak. Een der voornaamste aandeelhouders van eene bank in likwidatie heeft aan het gerecht de manoeuvers aangeklaagd van zekere groep wier leden, volgens hem, een groot aantal titels in onwettig bezit hebben. Het parket, handelend op last van den procureur, is dan een hotel binnen gevallen waar eene algemeen e vergade ring van aandeelhebbers werden aange houden en al de titels alsmede de bor- dereelen werden in beslag genomen. Ht blad voegt er bij dat de maatschap pij vopr de helft aan Belgen en Duit- seners toebehoorde. Men spreekt van manoeuvers van al len aard en 't is om te vermijden dat zekere personen zich tijdens de likwida tie titels zouden toeeigenen dat dit be slag gelegd werd. Men verzekert ook dat er operatien werden gedaan in strijd met de belan gen der maatschappij, waardoor mii- fioenen verlies werden veroorzaakt. Volgens de Nation Beige zou er kwes tie zijn van de Banquc Beige des Chc- mins de fer. DOOR PAUL FE VAL 31® Vervolg Vergun mij slechts ééne vraag, ïuijne beste nicht. Zoo gij mevrouw de hertogin de Rivas waart en zoo het toe val u zulk een man in uw huis gebracht had Ik begrijp u heel goed ik begrijp u... maar ik zal zwijgen Hendrik schudde met het hoofdzijn wenk en tfijne houding hadden iets plechtigs. Dring er niet verder bij mij op aan, besfee nicht, zei de hij, ik zou mij genoodzaakt zien, hei u te weigerenIk wil 'zelfs zijdelings niet medeplichtig zijn, aan hetgeen er hier zal omgaan. Er zal dus iets plaats vinden Ik heb reeds te veel gezegd, mom pel de de ondergraaf. Hendrik Hendrik 1 spreek in 's hemels naam bad de markiezin; Vooraf moet ik u waarschuwen" dat ik het geheim bok zonder u zal weten. O'Brien komt immers ook. Zoo de generaal u wil inlichtingen geven, antwoordde de ondergraaf', dan js het goed en is mijn geweten gerust. Een licht rood bedekte zijne wangen; maar zijn glimlach was kalm als altijd. Verleden Zondag werd te Loxbergen in Limburg de lOOjarige Maria De Vos gevierd. Zij werd geboren te Loxbergen, toen nog onder Haelen, den 19 Februa- rie 1822 en is tweemaal weduwe. Het vrouwken is helder van geest-, daar zij alle dorpelingen nog kent bij den naam. Zij ziet nog goed en kan ha ren bril goed missen, zegt ze, om te lezen. Haar geheugen is nog helder als dit van eene eerste jonkheidr Zij kan zich nog alles herinneren van de omwenteling van 30, toen zij va ders vee moest bewaken, dat in het bosch verdoken was. Zij weet te ver tellen dat haar oom opgeeischt was om met den aftrekken- den Hollander mede te gaan, met zijn paard en slede, waarop eene deur lag vol brood en hespen. Onder den laatsten oorlog heeft zij voortdurend haar spinwiel laten ronken ondanks liet streng verbod dor Duit schors. Eigenaardig mag wel genoemd worden dat het vrouwken lot den dag van he den voor heel "haar leven goen centiem gekost heeft aan dokter of apotheker want ze is rooit ziek geweest. Alhoewel •Jj met liet koude weer niet buiten kwam heeft ze toch de solemneelc mis bijge woond die ter barer eer opgedragen werd De Weekly Dï?ptach verneemt uit Chicago dat tien vaten dynamiet tot ont ploffing gekomen zijn in een ijsfabriek, elegeu op 8 km. van Chicago. De hevige schok werd in heel de stad waargenomen. Er zijn verschillende ge kwetsten. De schade bedraagt meer "dan een millioen pond sterling. Op dit oogenblik kwam de onbeken de persoon met zijn gedwongen hou ding, die met hem en Georges Leslie, binnengekomen was, bij den onder graaf en fluisterde hem iets in het oor. Hendrik gaf hem heel stil eenige wor den ten antwoord. De onbekende ver dween daarop terstond onder de menigte. De markiezin had den naam van O'Brien meen en te hooren, die dus voor de derde maal uitgesproken wa«. —Wie is die man V vroeg zij. Hebt gij niet gehoord dat Hij van generaal O'Brien sprak antwoordde Hendrik. Zeker. De generaal hoeft veel-vrienden, zeide de ondergraaf langzaam op zijn leeftijd verleert men oude gewoonten zoo gemakkelijk niet. en de generaal jaa«t het avontuurlijke niet hartstocht na. Is de generaal misschien in dat alles gemengd Ik koester voor den generaal eene werkelijke vriendschap. Ik heb alles ge daan wat ik kon, om hem er van af te brengen Maar pij maakt mij waanzinnig riep de markiezin uit. Vervolgens voegde zij er in eene op welling van nieuwsgierigheid bij Ik zeg het u. ondergraaf, gij be mint niet mijne dochter Hendrik wachtte zicli wel dien uit roep van zijn belachelijker! kant te vat- AANHOUDINGEN Door het parket van Dendermonde, is een onderzoek ingesteld betrekkelijk eon- en aanslag waarvan eene jonge dochter der gemeeente Moorsel, over zekeren tijd, van wege verscheidene manspersonen, op den openbaren weg, het slachtoffer werd. Tot heden zijn vier aanhoudingen ge daan. Minister Theunis. bijgestaan door de ministers Masson en Devèze, ontving gis teren een afvaardigijjg van'het komiteit tegen de verbodsmaatregelenDeze vroe gen de herziening van lïê alkohohve.t. M. Theunis antwoordde dat hij het initiatief' daartoe niet ugraen kon maar hij opperde de meening dat de afvaardi ging beter lot een uitslag zou komen door het parlementair initiatief op te wekken. Zaterdag namiddag rond 1 1/4 ure kwam te Gent een auto van de Anglo Beige langs de Temeusche vaart ge leden. Dc auto botste tegen een der pa len, waaraan de schepen vast liggen. Door den scliok brak de as en sloeg de auto op zijde, met het gevolg dat hij in het. water reed het voertuig bleef steken o\> de balken die daar in het water liggen. De chauffeur was in tijds van den auto gesprongen, een jongen die nevens hem zat, kwam in het water terecht, docli werd spoedig uit zijnen netcligen toestand gered. Had de auto moeten omkantelen, de twee inzittenden waren voorzeker ge dood geweest. ten. Integendeel gaf hij aan zijn gelaat eene uitdrukking van weemoed. Mijn beste nicht, zeide hij op den toon eener diepe overtuiging. Hélèno is mij lief; op haar heb ik al mijne toe komst, al mijn geluk gebouwd... En gij hebt geen vertrouwen in hare moedor Luister. De markiezin schoof haren lcunig- stoel nog nader bij. Maar Hendrik bleef in dezelfde ver legenheid. Hij kon zoo maar niet een naam verzinnen, hij kon ook niet den naam uitspreken van een werkelijk be- staanden persoon, daar zulks eene be sehuldiging was van eerloosheid. Hendrik nam de handen zijner toe komstige schoonmoeder in de zijnen en zeide terwijl hij het voornaamste vraag punt ontdook - Gij hebt er mij toe gedwongen wat ik u ga zeggen, is een geheim, waar leven on dood Van afhangt niet alleen is diegene liier, die gij den Êranschman noemt, maar zijn tegenstander.... Hoe zoo onderbrak liem de mar kiezin, graaf Albert van Rosen Hendrik stond op. Ik hoop, zeide hij ernstig, dat ik ruij niet behoef te beklagen over het in u gesteld vertrouwen. Hij boog en verwijderde zicli vervol gens. De markiezin bleef een ijogenblik in ZEVENTIENDE LIJST Overdracht fr. 58,310.15 Ter eerc van S. Jozef, 25 fr.N., rust. pastoor, St. Truiden, 25; M. E. dc Ma- lander, Ronse, 100M. en Mevr. E. Car- pentier, Isegern, 100; Baron en Barones se P. de Moffarls, 100; M. en Mevr. Ferd. van den Bussche, Antwerpen, 100: 10 PI. Nauwijnck en familie, Houfehem 300; Mevr. X. Mulou, 100; Gravin de Villegas de Saint-Pierre, 100Abdij van den Cesarsberg, Leuven, 100M. en Mev Paul Veldekens, 50A. M. D. G., Na inncs, 50: Notaris Lieben, Saventhem 25; Pensionnaat van liet H. Hart, Viel salm, 75; Clergé du doyenné d' Antoing 120M. en Mevr. Ludovic Amand, 100 oud werkman .door zijn moed staat ver beterd hebbende, Brussel, 100: H. Gus taaf Gahide, 10Ó; De parochianen var St. Lambertus, Hcverle, 100; Ter nagc dachtenis van M. Léon Frère, Kain, 50 A. d. S., 25Naamloos. Luttre, 100Ba ziel Vermeersch, Denterghcm, 100; Don airiére L., Brussel, 100 Mevr. Clément van Caillie, Brugge, 100 Z. E. H. Kan. Desmet, id., 25; Naamloos O. L, V. Vive- Capelle, 25; Z. E. II. Kan. Lescouthier. Brugge, 25; M. en Mevr. Verhacghe, Wervicq, 100; Baron en Baronnes de Crombri'gghe dc Looringlie, Brugge, 100; Mej. M. de Wulf, Brugge 100 Naamloos, Moerheke, 100; M. en Mevr! A. de Mturisse, id., 25; M. Nestor PIL .-art, Etterbeek. 100; M. en Mevr. Ed -.an O verbek e, 100; A..L. 100; M. Gos- tanf de Bavay, 100 Mevr. Victor Javobs, 100; Opdat de H. Vader onve familie zegene, 25; F. B. pastoor, 100 M. eu Mcvi*. Joz. Verhelst. Brussel, 100 P. I). I.adeuze, 1Opdat het H. Hart zou zege nen, Gussenhqven, 10 M. Joz. Leelereq, Leuven, 20; Naamloos, Ardoye, 20 On bekend, Wyngene, 20; E. H. J. Couc- ke en familie, S. Kruis, Brugge, 20Eer onbekende uit S. Kruis, 2Opdat (lc PI Vader ons driecn zegen e 5; Leve de Paus Pius XI, Aerscle, 10Abbé L, Hanotiau, past;, 20; Mei. Aline Hanotiau, 5: PL Vader zegen Vlaanderen, 10; Üit'Koc- kelberg, o; Mej. Grange, Péruwelz. 20; Eene meid, Elsene, 10; O. Goede Jezus', vereenig ons in Uwe liefde, 5; Opdat de H. Vader mijne familie zegene, 5; Voor mijmu ïjjoreelc geneziug, Ter eere v. onz. nieuwen Paus, Brugge, 20; En op dezen steen zal ik mijne kerk bouwen. 5A. Bauters, 5Bekomen genezing, Ed. O., 5; Voor dc gezondheid van ons drie- !n, Ukkel, 5; E. D., Brugge, 20; Ter nagedachtenis van mijn lieven echtge noot, M., 5; God aanhoore mij A. S. 10; Ter nagedaditenis van een afgestorvene^ 5; M. Jaak Sauer, Dolhain, 2.50: Naam loos. 3; TOTAAL fr. 62,073.65.' Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van liet blad of aan M. Leo Mallié, sekretaris, 150, Relliardstraat, t6 Brussel. (Posteheks n. 38279.) Generaal graaf Grunne, weduwenaar der dochter van graaf de Montalembert. 72 jaar oud, is in het klooster der Bene- diktijnen van Maredsous getreden. De nieuwe kloosterling zal den naam dragen van Broeder Dominikus en zal geprofest worden den 21 Maart aanstaande, feest dag van don II. Benediktus. Deze plech tigheid zal bijgewoond worden door de kinderen en kleinkinderen van graaf de Grunne, waarvan er in den Belgischen adel de schoonste namen dragen. AKTE VAN BESCHULDIGING {Vervolg cn slot MOORD EN MOORDPOGING TE MARCHIENNE-AU-PONT Poging tot moord op dén adjunkt-po- litiekommissaris Dubus en op de agen ten De Corte Gaspard, Duculot Fernand en Gillis ï'rancois, te Marchienne-au- Pont, den 11-12 December 1920. Moord op Lebrun Jules, te Marchien- ne-au-Pont, den 11-12 December 1920. Den 9 December, om 9 uur 's avonds, kwamen twee personen in het poiitie- kommissariaal verklaren dat er zich in het logementhuis der echtgenooten Go- bert, in de Chenoisslraat, te Mareliien- ne-au-Pont, twee kerels verdoken hiel- len, die reeds verscheiden moorden had- ten gepleegd en veel geld op zich had- Ion. 's Anderdaags werd door politieagent De Corte een omzichtig ouderzoek inge leid, dat echter geen uitslag opleverde, laar niemand scheen te durven spre ien. Maar op 11 December vernam De Cor te door een vrouw dat de-verkregen in lichtingen echt waren. Enkele uren later kwam de vrouw hem berichten dat de beide kerels Merci Oscar en Naudts Al- fons waren en zich voorgenomen hadden weer naar Frankrijk te vluchten. Dc Corte deed verslag aan den poiitie- kommissaris Baré. Deze had niet de 'minste onderrichtingen of aanwijzing over de kerels ontvangen. Hij stuurde dan ook De Corte naar Charleroi, om daar, bij do rechterlijke politic, inlich tingen te vragen. Er was daar juist een telegram toegekomen, de aanhouding vragend van 'Merci Jozef, die zich ook :e Marcliienne bevond. Dit telegram -'cwam van dc rechterlijke brigade van Gent. Omstreeks 9 uur 's avonds kwamen de agenten def openbare macht voor het logementehuis der echtgenooten Gobert. Ze verdeelden zich in twee groepen; de eene belaste zich met den voorkant van het huls te bewaken, de andere met den achterkant. Dubus en De Corte drongen het huis binnen. Vrouw Gobert was er met hare dochter aanw ezig. Woont Merci liier? vroeg Dubus, zonder den voornaam te bepalen. De moeder antwoordde bevestigend en vertoonde het logomentboek, "waarop Merci Jozef ingeschreven stond. De rouw verklaarde dat de man naar een bioskoop was. De politie vroeg daarop een huiszoe king te mogen doen, wat de vrouw ge redelijk toestond. Ze verzocht hare ichter de politie te vergezellen. Hortense, na geaarzeld te hebben, nam een nachtlichtje en ging voor. Op het verdiep duwde ze oen kamerdeur, die op kier stond, open, plots roepend Alu mon Dicu Tc-rzel fdertijd liep'ze dc trappen af. Op het/elfde oogenblik schoot men van in de kamer iri de richting van de •olitie, maar zonder iemand te^lreffeu. De beide politiemannen schoten terug. Het vuren duurde aldus een heelc poos: gelukkig werd geen der politiedie- naren getroffen. Dubus zond daarop om de gendarmerie. Middelerwijl sclmten Merci en Naudtó door het venster naar de bewakende agenten. ;edaehten verzonken en zat daarop we- ier als te voren op heete kolen. Zij was niet meer in het paleis van het gezantschap maar in den schouwburg van de Porte-Saint-Martinzij stond daar op liot tooneel midden in een me lodrama onder alle kleedingstukkon zag zij dolken verborgen, iu alle zaken pisto len. Kaalhoofd brandde. Er werd dus een drama in deze prachtig verlichte en welriekende zaal afgespeeld Onder de raaskers zag zij bloeddorstige oogen. Twee of drie malen meende zij, den sluipmoordenaar voor haai' te zien voor bijgaan, terwijl hij haar op Venetmun- seïie wijze den arm aanbood? Venetië venetië Ja dat was avel een Veniciaansche nacht gruwelijke hartstochten onder fluweelen kleederen verborgen, de voet der dansers, die in bloed ging uitglijden! Jago moeit daar ergens zitten en dan Shylock nog met een groot aantal schur ken, alle van dc lagunen der Adriaiische zee afkomstig; de markiezin vroeg zich af, of zij niet de brug der zuchten zou moeten overgaan, om naar haar hotel te rug te keeren. Het uitstekend orkest speelde altijd bedaard door, maar op zulke feesten is het orkest zoo bedriegelijk De quadrille ging altijd haren kalnicn en gelijkmatigen gang. Hij had niet liet minste bewustzijn er van, dpfe dg, uitbarsting .ns&ij was. Mevrouw de markiezin zocht met de oogen naar hare dochter, maar zag baat met. Ilólène en Georges Leslie haddon de lwee eerste figuren gedanst, zonder een woord met elkander te spreken. Ilólène was zoo ontroerd, dat zij over haai geheel lichaam beefde. Dc naam Fileu scheen liaar op de lippen te zwe- ven. Georges beproefde bij de derde tas- •lienpooe te spreken, maar kon geen woord uitbrengen. Toen de dans horvat word, vatte hij al rijn moed te zamon an toen Hélène weer bij hem kwam vroeg hij haar Hoeveel brieven hebt gij van Miaa Lllen talbot in de laatste drie maanden* ontvangen - Ellen heeft mij in het laatste jaar met meer gesohreven, antwoordde he( meisje met verwondering. Had zij u vroeger van graaf von Roseu gesproken. 7-K) «ad mij gezegd Ik zal g* lukkig met hem zijn Georges aarzelde een oogenblik en her* vatte toen met zachte stem Ellen had heel dikwijls tegenover haren verlooiden van u gesproken... na melijk tegen dengene, die met haar ver loofd was voor dit ongelukkig huwelijk. En toen het meisje bleef zwijgen hert nam Georges fluisterend, alsof hef hem moeite kostte am te spreken,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1