I Woensdag Maart 1922 ASSHWOiKSOAS DE' 6QUDDQLKEN Bessd Sist Parfemesit He! aanstaande Heilig SskraKteatsceagres te Hants Ktteeferaad Hsi tefpafe'gsrsn der Teifoasiiia huwsSiJk van prinses Eary Slecgeran Landbouwraad OLKSSTEM XXVIII» JAARGANG NUMMER 43 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 DAGELAD 8 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.58 Uitgever: J. Van Nofvrl-Db GbnOT Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tet het Agentschap Havas, Adolf Maxlaan.13, te BrnsselS. Place de la Bonrse, Parijs en 6, Bream's Buildlng-s Londres B.G.4 H. Aljinus Zon op-6,34 ötu!3p5,32 Eerste Kwjrtier den 4 sctbI Aschdag is de eerste dag van den Vasten, op welke de H.' Kerk door .de priesters assche wijdt, waarmede y,ij het voorhoofd der geloovigen piet den stempel des'doods bestrooit, stempelt, zegent en zegelt, Dit seschiedt tent eerste om hun indachtig te maken dat zij maar .stof en assche zijn en daarom spreekt de priester dezelfde woor den die God tot onze eerste ouders .sprak na hunne zonde Gedenlto piemelt, dat gij stof ~djt, en in stof zult. wederkeeren; ten tweede ge beurt dit om behoorlijk den Vasten te beginnen, die een tijd van boet- veerdigheid en versterving is, 'Alles zweeg.,, mijne ooggeloken, 'n Liet geen toegang naar mijn ziel Toen. at stormen losgebroken, Mij dit -i'oord te Innn&n viel: Leveling, 't is uitgesproken: Stenen zult ge, én g'hebt een ziel! Zorgen wij voor die ziel, met eene oprechte boetveerdigheid te 1 doen over onze zonden. Men bemerke hier dat eertijds op aschdag de boet- yeerdigen, die groote zonden ge daan hadden, zich aan de kerkdeur vertoonden, bekleed met zakken of .boetkleederen, blootvoets en liggen- jde plat ter aarde, in de tegenwoor digheid van hunne geestelijke oversten, maar waar eene boetple- ging werd opgelegd. Alsdan werden zij in de kerk ge leid de priesters knielden daar ne- ,der en zongen de zeven Psalmen van boetveerdigheid; daarna werd ,er assche op hunne hoofden ge spreid, om alzoo hunne boetpleging ,en den vasten te beginnen. Uit deze plechtigheid heeft liet ontvangen van de assche zijnen oor sprong genomen, (lij verslaat mij ongesproken: Neergeduwd, onafgebroken Hid de ik om brrmhertigkeid V, die alles zoent en zegent..: Willen wij dan' de assche voor- deelig ontvangen, laat ons dit doen niet een oprecht leedwezen over onze zonden, met een vast voorne men van ons te beteren, met een vu- rigen. wil Van boetveerdigheid te doen, onze slechte driften, in te too rnen. onze zinnen te versterven, en piet dit inzicht den vasten overbren gen, IJc&re, help mij! Heerespoedig Die mij zeiven onbekwaam Hen te helpeni^.uw naam lïopg ik nog, t.iifndd: ooimoedig, De heilige boetetijd begint dus .vandaag, 't is een genadetijd, een yerzoeniugstijd. Zie, nu is het de aan God aangename tijd, zie, nu zijn het de dagen van zaligheid. Jloete, gebed, naderen tot de HH. Sacramenten, om van onze zonden DOOR PAUL FF/VAD 32' Vervolg. Zij hadden nog eenige schreden te gaan, om ter jilaatse le komen waar zij ÏJe markiezin gelaten hadden. Een laatste woord, zoide Georges in weerwil van ons zei ven. ziet gij, 111e- jnfvToutv. dat er een baud is. die ons verbindt en toch zal ik u misschien nooit terug zien In naam van Ellen bezweer ik u mij ééne belofte te doen. IVelke belofte Geeft nooit uwe hand aan den on- ctorgcaaf Hendrik de Villiers. Het huwelijk is vastgesteld, wierp het meisje op, wier verwaring ten top steeg on dio zelf verwonderd was op zulk eene vraag een antwoord te geven. - Het huwelijk is onmogelijk zei- do Georges langzaam. En op eon tegenstrevend gebaar van den kont van Hélène herhaalde hii Onmogelijk Wat moét ik donken vroeg Jielcne, s Mevrouw do markiezin roep u. Morgen ochtend om negen uren zul ik mt.i, w spijt dor wellevendheids gebrui ken, bij mevrouw de markiezin laten aunoiênenj zorg er voor, dat men mij «Ityrngt om dan zul ik u duidelijk en xu tegenwoordigheid uwer moeder zeg en krankheden vergiffenis te beko men. Door liet lichamelijk vasten en de ware versterving, en die is aan iedereen noodig'en betaamt aan alle navolgers van Christus, beteugelen wij de ondeugden, verheffen wij onzen geest, verkrijgen wij deug den, verdiensten, genade, tijdelijke gunsten en eeuwige belooning. Bemerkt hier dat de Vasten eer tijds veel strenger onderhouden werd dan nu. De geloovigen vastten alsdan tot na den Vespertijd, dat is, tot 's avonds toe. Daarom worden nu nog de Vespers, dat is, in den tijd van dep Vasten, voor den mid dag gedaan, uitgenomen op de Zon dagen. Zij namen geen collatie. Tot nu toe, zegde de H. Bernar- dus, hebben wij maar gevast tot de Nonen (dat is tot drij uren namid dag) maar nu voortaan zal eenieder met ons vasten tot 's avonds toe koningen-en vorsten, geestelijken en het volk, edelen en onedelen, rij ken en armen al te samen. Was de Vasten nog zoo streng ten tijde van den If. Bemardus, laat liem ons dan nu ten minste ge willig aannemen, aangezien hij zoo veel verzacht is. Omhelzen wij met liefde het voorbeeld van Christus, de instelling der Apostelen, het ge bod der H. Kerk en de schikkingen van onze geestelijke overheid. Laat ens dan meer derven de spijs en den drank, de spraak, den slaap en alle vermaak; laat ons naarstig op ons zelve letten; laat ons alle kwaad vluchten laat ons de gramschap Gods stillen; smeeken wij dat hij zich over ons ontferme, Verlorenverloren Geploegd en gezaaid, Als God in de voren Geen zegen laat gaan} Verloren, verloren Gewaakt over stee, Is Hij van hier hoven Den waker niet mee,] Verforen, verloren, Gerijmd en gedicht Waar God niet het voorenste Enlaatste van is/ MARC. DE ALC1EMEENE BEGROOTING DER ONTVANGSTEN EN UIT- GAVEN VAN BELGISCH-CON- GO VOOR 1922 Uit de toelichting op die begrooting vernemen we dat de uitgaven van gewo ne bogrooting bedragon 70.069,110 fr. Tekort, 16,690,722 fr. De lieer Franck, minister van Kolo niën, verklaart in zijn memorie, dat die toestand als gunstig mag beschouwd worden. Lr moet inderdaad rekening gehouden worden met de felle handelskriaas en met de plotselinge toeneming der lasten, voortvloeiende uit de verhooging der wedden en loonen en de algemcene stij ging der prijzen. gen, waarom uwe zuster Ellen u ver biedt, dien man te huwen. Zoo ik soms i st kom, zal u iemand een brief komen brengen die de verklaringen inhoudt -welke ik u beloof. Iedereen gelooft de laatste woorden der stervenden daar om zult gij mij geiooven,mej ufvrouw. Hij boog cti€.p; terwijl hij Hefène kou der dan marmer kaast hare moe Ier liet zitten. Zij gcvdeMe eene onbestemde. •m:.r groote vrees. De markiezin was aan eene koortsach tige gejaagdheid ten prooi. De mededeo- isngen van den ondergraaf gistten in haar boezem. Daar zij niemand vond om mede te spreken, moeten wij zeggen, dat zij tot nog toe goed had weten te zwijgen. -7 Gij ziet er geheel ontsteld uit iieiene, zeide zij het dansen schijnt niet goed voor u te zijn. Ach zoo gij wist, wat ik daar even vernomen licb 1 Hélóne zag haar met een starren en verwijderden blik aan, want de geest van Lil en stond voor haar. Gevoelt gij u ongesteld hernam de markiezin; tegenwoordig is de rei dans een'hooi nare dans. Waai u wat fris- sche lucht toe, Hélène. God dank dat net niets zal beteekenen. Zij stak het hoofd vooruit, om dos te beter eeneo zeeroover te zien, die voor- hijging met gebalde vuist cn den pon jaard in den gordel. - Dat is hij misschien 1 mompelde zij. A- Terecht wordt er in de memorie bij gevoegd Dit. cijfer is des te gemakkelijker daar liet verkregen is ondanks een ver mindering in de opbrengst van de uitba ting der goudmijnen in eigen beheer; vermindering als onafscheidbaar voor zien van het hervormingstijdperk, maar dat wij als van tijdelijken aard mogen beschouwen. Alhoewel zij meer dan 5 millioen be draagt, is zi j in de eerste plaats vergoed door ontvangst vermeerderingen welke voortkomen van de inlandsche belasting en de opbrengst der tolrechten; 't is te zeggen van bestendige en vaste elemen ten, der begrootiug waarvan de trapsge wijze aangroei liet beste voor de finan cieele toekomst der kolonie doet verho pen. Voor de buitengewone begrooting wordt een krediet van 107 millioen voor zien. Dit is, zegt de minister, de belangrijk ste poging, die tot dusver gedaan werd tot de uitrusting van de kolonie. Zooals wij meldden is Z. D. H. Mgi Heylen, Bisschop van Namen, door Z H. den Paus ontvangen en werden de verschillende beslissingen voor het aan staande Heilig-Sacramentskongres geno men. Z. H. bevestigde aan Mgr Heylen, dat alle schikkingen, die genomen waren door Z. H. Paus .Benediklus XV betref fende datum en programma van het kongres, gehandhaafd zijn. De pelgrims en kongressisten zullen zich d_us in den namiddag van Woensdag 24"Mei, den vooravond van O. H. Hemelsvaartsdag, in den Hof van St-Damasus vereenigen, of, zoo het aantal het noodig maakt, in den Hof van de Belvedère. Nadat het Veni Creator zal zijn gezongen, zal Z. E. Kardinaal Vannu- telli tot den Paus een toespraak houden en Dezen vragen deze groote betooging van geloof en üefdc jegens de II. Eucha ristie te zegenen. Paus Pius XI zal van den troon, die voor Hem zal worden op gericht, aldus de opening van het kon gres voorzitten en alle aanwezigen zullen uit Zijn mond de eerste onderichtingen van deze groote dagen vernemen. Den 25 Mei zal Z. H. de pontifikale Mis opdragen in Si-Pieters. De drie vu gendo dagen, Vrijdag, Zaterdag en Zon dag, zullen de pelgrims do Kommiinie- mis bij-venen in cb verschillende kerken, waar de onderrichtingen zullen worden gegeven in hun landstaal. Do plechtige diensten zullen worden opgedragen in de Sl.-Jan van Lafceranen, in de Maria de Meerdere en in de Chies- sa Nuova. De laatsco dienst zal plaats hebben Vrijdag, wegens de viering van het derde eeuwfeest van Phiiippus Neri, in de kerk door hem gebouwd, welke nog altijd bediend wordt door de Oratoria- nen. Drie groote algemeene vergaderingen zullen worden gehouden. In ieder daar van zal een rede uitgesproken worden, één in het Italiaausch en één in het Fransch, gevolgd door één in het En gflïseh den eersten dag, in het Spaaosch den weeden dag en in liet Duisch den derden dag. Op het kongres, dat overeenkomstig de beslissing van Paus Benediktus XV De zeeroover groette haar deftig. Ach neen zoide zij teleurgesteld dat is die arme Grècourt die zal nie mand dooden Hoe gaat het nu, Hé len e Beter moeder. Dat doet mij genoegen. Zeg mij eens, wat voor een man is che heer Geor ges Leslie toch V Wat voor een man herhaalde Hélène werktuigelijk. De markiezin wendde zich tot haar om en beschouwde haar aandachtig. Wat hebt gij t-och, mijn beste, zeide zij ongerust, ik heb u nooit zoo gezien Mij deert niets, moeder, antwoord de Hélène. Het is hier verschrikkelijk warm zoo ging de goede vrouw voort. Hebt gij de hertogin gezien Zij is niet minder dan verblindend schoon 1 Ik weet niet, of haar manteltje van oen goeden smaak getuigt, maar het staat haar goed Iiélène beefde over al hare ledematen. Zoo gij ziek ziit, zeide de markiezin nog ongeruster, wilt gij dan naar huis gaan Neen .antwoordde Hélène. Ik zou er op durven zweren, dat gij eenige reden hebt om ontroerd te zijn. Ilebt gij bij toeval hooren spreken, van hetgeen nier omgaat Wat gaat er dan hier om vroeg Hélène. Stil I zeide de markiezin, daar tot bijzonder doel zal hebben, het vredes- rijk van Jezus Christus te verheerlijken in de H. Eucharistie, zullen de koirferen- cies achtereenvolgens tot onderwerp heb ben de vrede in ?t nijverhcidsleven, de vrede in het familieleven, in het beroeps leven, in het sociale leven, in het natio nal en internationale leven. Den Maandag morgend zal een plech tige H. Sakramentsprocessie plaats heb ben, die alle kongressisten en pelgrims zullen bijwonen. Zij zal gehouden avor den in St-Pietere, op dezelfde wijze, als zulks gescliiedde bij het wederlandsch Eucharistisch kongres van 1905. De Paus, de Kardinalen en dc Bisschoppen zullen van de Sixtijnsche kapel daar de Sala regia afdalen in St-Pieters. Andere processies, waarvan dc vorm nog vastge steld moet worden, zullen aan de gcheele Romeinschc bevolking in den namiddag de gelegenheid geven, ded te nemen aan den Eucharistisch en triomf van Jezus Christus. De ministerraad kwam Maandag na middag te 2 u. 1/2 bijeen, onder voor zitterschap van den lieer Then nis. Nadat de raad de parlementaire dag orde onderzocht had, werd een wetsvoor stel goedgekeurd waarbij het heffen van taksen toegelaten wordt in zake het keu ren van maten en gewichten. Nadien werd een voorstel onderzocht houdende het samenstellen van eene kommissie gelast met het onderzoek over de arbeidsprestaties in de verschillende minislerieelc departementen, en met het voorstellen van hervormingen tot bevor dering of vereenvoudiging van den ar beid in die administratieve diensten. Ook werd de ministerraad op de hoog te gestel'd van de voorbereidende bespre kingen tot dc Conferentie van Genua en van de onderhandelingen welke te Lon den werden gevoerd met het oog op het samenstellen van een consortium tot het herstel van den internationalen handel. Ten slotte werd de tekst aangenomen van een wetsvoorstel tot goedkeuring* van de financicele maatregelen welke gedu rende het verloopen dienstjaar werden genomen, ten einde de Duitsche munt door Belgische munt in de distrieten van Eupen en Malmed3' te vervangen. UITSPRAAK DER KOMMISSIE '"s Gravenliage, 27 Feb. De Interna tionale Kommissie van onderzoek betref fende het verlies, tijdens den oorlog, van het groote Nederlaudsche stoomschip Tubantia heeft uitspraak gedaan in het Vredespaleis. Dc kommissie kwam tot het besluit dat de Tubantia op 16 Maart 1916 in den grond word geboord door de ont ploffing van een torpedo, afgeschoten door een Duitsche duikboot. De vraag, of het torpedeeren met voorbedachten rade is geschied, of wei het gevolg was van een vergissing van den kommandant der duikboot, moet vooralsnog onbeantwoord blijven. Het is niet geweken, dat het zinken van de Tubantia te wijten is aan de aanraking met een drijvende tor pedo. De kommissie kan niet toegeven, dat zeker teekenon, die voor deze laatste onderstelling spreken, overtuigde kracht bezitten. Niets geeft aanleiding tot de veronderstelling, dal de ondergang van de Tubantia aan een ander oorzaak kan worden toegeschreven. komt de heer Grócourt u vragen om te dansen. De Grécourl, een eenvoudig en erns tig man, die ook al gemokerd was, kwam ratyufvrouw de Boisfcrudan voor den volgenden quadrille vragen; hij werd afgewezen en trok toen weder ver der met de hand op deu ivoren steel van zijn kaumar. - lk heb beloofd 1e zwijgen, zoo g^ng mevrouw do markiezin voort, om de vraag van Hélène te beantwoorden. Aoli welk een schrikkelijke zaak zoo er ie mand reden heeft gehad om dezen nacht ongesteld te worden, dan ben ik het waarlijk weL Zoo gij wist wat Hendrik mij al verteld heeft Hélène wendde bij het hooren van dezen naam het hoofd om. De markiezin kneep haar heel zacht in den arm. - Kom nader bij, zeide zij, kom nog nader bij. Men kan over die dingen slechts fluisterend spreken. Gij kent wel do geschiedenis van gisteren die Fransehmandie met de arme Ellen eerst gehuwd is en daarna liaar verla ten lieeft, en zijn vijand, graaf Albert von Rosen. H&ène luisterde aandachtig. Dat duel op leven en dood, zoo ^ing do markiozin voort, die zich geluk- rig voelde, indruk gemaakt le hebben, dat bloedverdrag, dio menschonjacht, die Welnu zeide bet ïaejeje^ wicj: Prinses Mary van Engeland is dus Dinsdag in liet huwelijk getreden mc4 •burggraaf Lascellcs. Naar liet schijnt is liet in de komnk> lijke familie van Engeland het gebruik, dat den dag van haar huwelijk ocne bruid eerst nare moeder moet zien voor aleer een ander persoon te ontmoeten. De koningin zou dus zelf hare dochter gaan wekken om de eerste te zijn om haar te omhelzen en haar de teederste ge-, lnkwensehen toe te sturen. Maandag was alles in orde voor dé plechtigheid. A1 de verhoogeii voor de of- ficieele genoodigden waren geplaatst. Zooals begrijpelijk is, werden de vensters der huizen langs waai- de stoet voorbij trekken zal, zeer duur verhuurd. Men be taalde tot 10 pond sterling per plaats- Alle spoorweglij uen hebben bijzondere' treinen ingericht. In alle hotels worden bals en concerten gegeven. Kortom heel Londen zal in feest zijn ter gelegenhoid van liet huwelijk der volksgeliefde prin ses Mary. Zooals wij gisteren meldden, heeft do koning van Engeland zijn aanstaanden schoonzoon ridder der orde van den Kou senband geslagen. Het is de hoogste on derscheiding welke hem kon toegekend worden. De orde van den Kousenband bestaat sinds 1348 en werd ingesteld door koning Edward III. Volgens de reglementen telt liet orde, buiten den koning,vijf en twin tig ridders. Er waren thans vijf en twintig ridders. De oudste in graad is graaf Rosebery, die ridder geslagen werd in 1892 en de jong ste lord Milnor. ridder geslagen verleden jaar. Burggraaf Lascelles is evenwel ridder geslagen, daar hij als lid der koninklijke familie, ten bijzonderen titel kon opge nomen worden. Ook koning Albert van Belgie is reeds vorscheidene jaren riddei dezer orde. De Hoogero Landbouwraad vergader de Maandag in het Akademiepalcis, te Brussel, om te beraadslagen over den duur van het vooradvies door den eige naar van hoeven te geven aan den pach ter, dien hij wil uitzetten. Besloten werd dat hot vooradvies ten minste 6 maand moet bedragen voor pachten van ten minste 1 jaar, en ten minste 1 jaar voor pachten van meer dan 1 jaar. De lieer Leplat, verslaggever, verklaart dat een regeling dient opgesteld wat be treft den verkoop van stroo, de verzor ging der blijvende weiden en den wis3el- louw. De vruchtbaarheid der verhuurde gronden dient, gewaarborgd. Dc bemes ting moet volgens de goede gebruiken geschieden. De heer Ansoulle drukt den wenseK uit dat, in 't belang van den landbouw, de verplichting niet wordt opgelegd de weiden eeuwigdurend als weiden te be houden. Ten slotte worden twee voorstellen in gediend dit van den heer Leplat gewij zigd door den heer Beauduin wordt aan genomen de vrijheid van kult/ur in gewaarborgd en beperkt zelfs de vrijheid der overeenkomsten. Nochtans kan de verkoop van den mest door overeenkomst worden geregeldhet stroo mag niet wor den verkocht gedurende de drie laatste jaren van het huurkontrakt. hand de hand liarer moeder greep. Gij ziit ijskoud. Wolnu... bewaar uwe bedaardheid.... die Fransehman en Rosen zijn hier, op dit bal. Hoe is het mogelijk, moeder I Het is zeker Maar dan, zeide Iiélène moeilijJrj erwijl zij aan een buitengewonen angst ten prooi scheen, dan zullen zij dkan-' der ontmoeten en handgemeen worden. 't Was alsof haai* de koorts ovorvifllj Een oogenbiik bleef zij sprakeloos. Ja, ja, zeide zij op afgebroken toon; zij zooken elkander. Ik liad mot*' ten begrijpen.... —7 Wat begrijpen vroeg de mar kiezin; heeft men u misschien daarvan gesproken V Tui- zake I voegde zij er haastig' bij gij liebl daar even met Georgesi Leslie gedanst, mijne liefste. Gii moet er van weten.... Misschien hebt gij zolf& gezien Ik geloof, dat ik graaf Albert voij' Rosen gezien heb, moeder, zeide Hélène met droeve stem. Waar is hij kunt gij hem mij; wijzen zoudt gij hom herkennen En ik geloof, zoo ging het meisje oort, dat gij, moeder, den Fransehman gezien hebt, die onze arme Ellen den doodsteek toegebracht heeft De markiezin richtte zicK op, gelijk eene gewonde leeuwin. 77 Spreek duidelijk, riep zij uit. ik iUvtd Mul - - - i

De Volksstem | 1922 | | pagina 1