De géS^mzignsge zaak van Maler Staaistusnbouwschooi ie Sent w*- Eandhtensireek te Dendsfwindeke De wereSd wil gefopt zip! Erg aufomoblèkngeiuk te Helle londerlinge en ksesshe zsak te Brussel ffeodtettig sessf te Lettebtrg --V— Traisésifeg te Liik its Skitsehlaisd ilssiseBfisf ran @@sMf!aaM. Ds leutig va» Me geus De lijkschouwing van Eugenie Rey- aaeri wcrel gedaan door drie wetsdokters Van 't parket van Brussel en deje^°£ ters van Oudenaarde. In geheel de streek is er niemand die aan zelfmoord geloofd. Indien Eugenie Reynaert zich wilde-net leven benemen, -dan vraagt men zien M waar ze heel den dag gebleven is. JSxfr mand lieeft ze gezien, had gezegd naar Oudenaardete gaan, im haar trouwkleed te koopen. In die stad hoett niemand ze bespeurd. De mensehen vra gen zich af wie haar belet heeft naar de stad te gaan. Het gerecht onderzoekt voort, om klaarte in de duistere zaak te "brengen. HERINRICHTING Do oommissie van toezicht en van he lleer der Staats tuinbouwschool te Gent, onder het voorzitterschap van den heer graaf Joseph de Heinptmne, heeft op hare laatste vergadering besloten de school te verplaatsen naar Mellc bij Gent. De instellingen der huidige tuinbouw school zijn verspreid en beantwoorden niet meer aan de lieden daagse he nood wendigheden; haar verplaatsing w een vercischtc om aan de teerlingen eene mo derne en volledige vakopleiding te kun nen geven. De plannen der nieuwe op te richten school begrijpen belangrijke instellingen voor do verschillende vakken de noo- digc serren voor bloemen-, sierraad- en koloniale plantenhet toepassen dei incest geschikte stelsels van den Gent- Sfhcu omtrek. Voor de praktische werken worden uitgebreide proeftuinen aangelegd vooi bloementeelt, fruit-, sier- en boschboom- teelt, groententeelt onder glas en in volle lucht. De gansche nieuwo inrichting, be slaande uit eene oppervlakte van onge veer 7 hectaren, zal beschikken over al wat noodig is om aan de leerlingen eene volledige opleiding te geven vooi bet bo rium- van private eigendommen of het uitbaten van moderne handelsbedrijven van bloemen- of plantenteelt, moes- en fruitteelt. Het onderwijs is volkomen kosteloos voor do Belgenvrije leerlingen kunnen ook aangenomen worden. Voor het bekomen van programma s en verdere inlichtingen, gelieve men zich te wenden tot den lieer Bestuurder der school, 15, Ilofbouwlaan, te Gent. EENE VROUW GEBONDEN EN GEKOORD Zondag nacht is er ceDe stoutmoedige bandtetchslreei gepleegd in de hoeve van de weduwe Wouters, op het gehucht Ney- gbem onder Denderwindeke. Twee jonge schurken van rond de 20 jaar oud, zijn in de hoeve gedrongen, na eerst de drio meters hooge afsluitingsgrillie over ge klommen te zijn. Eens op den koer hebben dc kerels, die op de hoogte moesten wezen van de lig ging der plaatsen, eene ruit ingeduwd én langs de opening kropen zij in huis. Zij klommen naar de zolderkamer waar de weduwe Wouters, 55 jaar oud, sliep. Ziende dat er daar eene kaars brandde, deden de indringers de deur geweldig over en weer slaan zoodat de vlam door den uitgelokten wind doofde. Dc kwaad doeners trokken op het bed af en, terwijl de eene de slapende vrouw eene prop in den mond duwde, bond de andere hóar beide armen op den rug en knevelde haar stevig. Dc bandieten braken dan de meu belen open, maakten zich meester van de jiiweelen, van de waarden en van eene som van 250 fr., waarna zij langs liet veld op de vlucht sloegen. Toen de geburen Maandag mogend de weduwe Wouters niet gewaar werden, gingen zij binnen en veilden er de vrouw nog gebonden te bed. De gendarmen wa ren spoedig ter plaatse en deden het eer ste onderzoek, \rouw Wouters, die reeds welhebbend was en pas nog eene erfenis deed, verklaarde dat de bandieten, de taal uit de streek sprakende eene is een kleine en tamelijk zwaarlijvig, terwijl de Andere redelijk groot en van gewone struisehte is. Het parket van Audcnaarde kwam ook nog Maandag -morgen^ per automobiel ter plaatse, vergezeld van een deskundig^ en van een fotograaf. Er zijn voetindrukken opgenomen, alsook de af drukken der vingeren op de meubelen en op een ruit. Drie weken geleden, pas na het afsterven van haar echtgenoot, hadden dieven reeds gepoogd bij de we duwe Wouters in te breken, maar ze had .gerucht gehoord, was naar beneden ge daald en had de ongewenschte gasten ver jaagd. De gendarmen hebben eene klop jacht gehouden in de streek, maar zonder uitslag. Toch hebben zij goede hoop de ban dieten weldra te zullen kunnen vatten. 175 MILLIOEN TEGEN 17 T. H. PER WEEK De liehtgeloovigheid der mensehen kent geen grenzen. Daar levert het thans tegen een Engelschen gelukzoeker inge spannen proces een sprekend bewijs van. In 1919 kwam een timmerman van Brighton naar Londen en liet strooibrie ven drukken, waarin hij aankondigde dat hij een onfeilbaar middel liad ont dekt, om op de wedrennen te winnen; aan wien hem geld stuurde zou hij 17 t.h. per week uitkeeren. De brieven waren geteekend Hunt. Hij schreef enkele honderden adres sen af uit het groot adresboek, zond zijn strooibrievcn weg... Weldra werden hem even aarzelend nog, checks toegezonden; eerst kleine bedragen. Op het einde der week stuurde hij de beloofde 17 t. h. te rug.! Toen twijfelde men niet meer. De checks stroomden toe uit alle pun ten der wereld. Werklieden, advokaten. geestelijken, geneesheeren, oude dames zonden hun geld aan Hunt. En deze be taalde stipt de winsten het geld der nieuwe klanten verrijkte de eerste in schrijvers. Hunt liet bijkantoren oprichten; de zaak groeide op ongehoorde wijze. In en kele maanden bedroeg de omzet meer dan 175 millioen frank 1 Maar Hunt kon de betalingen niet [blijven doorzetten. De rente slonk tot 8 t. h. cn ten slotte tot nul. Klachten werden ingediend. De boe ken van Hunt werden aangeslagen en hij zelf werd aangehouden. Die zaak brengt thans de geheele Lon- densehe wereld in opschudding. Hélène loosde een diepe zucht; hare lippen werden doodsbleek; haar hoofd rustte tegen den schouder der markie zin. Zij was in bezwijming gevallen XV. DE NOORDSTER Dat is niets, zeide Lafonlaine, dat is eene vrouw, die verdrinkt Zon der ongevoeligheid zoover té drijven, kan men echter wel zeggen, dat op eon bal een bezwijming een niets beduidende zaak is. De hitte is altijd de schijnbare oor zaak van die kleine ongelukken. Maar gij kunt er zeker van zijn, meer dan eens is dc ware reden heol iets anders. Zeker, er worden dikwijls blijspelen, treurspe len. vaudevilles en zelfs operettes in die prachtige bijeenkomsten afgespeeld Gewoonlijk geschiedt dat niet met den degen in de hand en woedende gebaren, gelijk op het tooneelin kleine schouw burgen; maar wat doet er dat toe? het schrik kei ij kste van al de tragische mas kers is dat met den glimlach op het ge- laaf. Herinnert gij u nog wel, dat in do le gende der Roodhuiden, de Paionier Angnniz, den dolk. die het hart. van den onderkoning moest doorboren, deed ver galden? En de gravuren die de boeken onzer TWEE KINDEREN ZWAAR GEWOND Gisterochtend zijn, bij het oversteken der Volpestraat, te ïlalle, twee scholieren onder een auto geraakt, waarvan de vaart evenwel geenszins overdreven was. De twee kinderen hadden getracht, in gezel schap van twee anderen, op het laatste oogenblik nog den overkant te bereiken. Het ongeval schijnt dus aan hun onvoor zichtigheid te wijten. Voorbijgangers snelden te hulp. Fcr- nand V. werd opgenomen met zware wonden aan hoofd cn beenen; Oscar L. had het bewustzijn verloren; het bloed vloeide hem uit een breede kwetsuur aan het hoofd; hij had ook een sleutelbeen gebroken. De beide kinderen worden in het gast huis verpleegd. Hun toestand is zorgwek kend. altijd eene slang tusschen bloemen ver borgen? De bezwijming van mejufvrouw de Boistrudan ging dus onopgemerkt vcor- bij. Het was ook zoo warmwij zouden het niet noodig geoordeeld hebben dit onbe duidend voorval te melden, zoo het niet de rede geweest was, die mevrouw de her togin de Rivas bij (le markiezin en hare dochter riep. Zij naderde met dc haar eigene minzaamheid den plicht van meesteres des huizes vervullend. Toen Hélène de oogen weder open deed, zat zij in een leuningstoel in het kabinet van mevrouw de hertogin. Deze had aan liaar al die kleine zorgen besteed waarin de vrouwen uitmunten. Nu zijt gij gerust gesteld, mevrouw de markiezin, het lieve kind is weer bij gekomen. De eerste oogopslag van Hclène viel op den ondergraaf Hendrik de Villiórs, hetgeen haar licht deed opschrikken en daarna weder de oogen sluiten. Ik ben het, waarde nicht, zcide Hendrik, jaag ik u vrees aan. Hij glimlacbtte. De hertogin kustte Hélèrie op het voorhoofd en herhaalde met eene blij moedigheid, waar achter wel dc schijn lag, eenigszins met hem den spot te drij ven. Jaagt hij u vrees aan? Hélène antwoordde niet; do hertogin jeugd vorsjt rdon. tooiuleu ons immer ook] wierp een zijdelingsehen blik op Hen- M. Comit, proküreur des Ivonings te Brussel, heeft Zaterdag morgend klacht ontvangen over eene zeer kiesehe en ui terst belangrijke zaak. Een dep- voornaamste aandeelhouders van een bank in likwidatie heeft aan het gerecht do maneuvers aangeklaagd van zekere groep, wier leden, volgens hem, een groot aantal titels in onwettig bezit hebben. Het parket, handelend op last van don prokureur, is dan een hotel binnen ge vallen, waar eene algemèene vergadering van aandeelhebbers werd gehouden cn al de titels alsmede de bordereelen werden in beslag genomen. Het blad voegt er bij dat de maat schappij voor de helft aan Belgen en aan Duitsehcrs toehoorde. Men spreekt van maneuvers van allen aard en 't is om te vermijden dat zekere personen zich tijdens de likwidatie titels zouden toeeigenén dat dit beslag werd ;elegd. Men verzekert ook dat er opera tien werden gedaan in strijd met cle belangen der maatschappij, waardoor millioenen verlies werden veroorzaakt. Er is kwestie van de Banque Beige des Chemins de fer -V Zondag morgend om 1 uur, kwam M. Emiel Delhougne, handelsbediende, wo nende Vijf windgatstraat, op den Brus selsehen steenweg in gezelschap van vrouwen. Omtrent de herborg' De Zwaan werd hij door zekere De Cleef, bijge naamd De Soepe aangesproken De Cleef vroeg, aan M. Delhougne waarom hij hem zoo bezag. M. Delhougne had daarop niets te ant woorden, doen De'iOieef ging hem ten lijve. De aangerande viel ten gronde, kon opspringen en wildé in De Zwaan binnenloopen. De patroon uit dé herberg opende ech ter niet meer, De Cleef wierp zich op M. Delhougne; deze laatste trok zijn revolver, maar De Cleef greep naar zijnen arm. M. Delhou gne ging het onderspit delven, toen hij een schot kon aflossen, nu wel met het inzicht niet zijnen, aanvaller te dooden. maar dat toch De Cleef in de keel trof. De Cleef stortte, ten gronde en stond niet meor op. Op de losbranding kwam volk loegeloopen en M. Delhougne, wec- nend als een kind, vofgde de politie naar jhel kommissariaat, waar hij zijne verkla ring in het bidzijn van gétnigcp deed M. Delhougne, Jor besehikking gehou den van den heer onderzoeksrechter, werd echter vrijgelaten, daar hij in staat was van- wettige zelfverdediging, j Het tijk van den aanrander De Cleef werd naar het dooden huis gebracht. ZES PERSONEN GEKWETST Luik, 27 Feb. In de rue St-Laurent gebeurde oen ernstig tramongeluk. Een zwaar geladen tramwagen werd door twee motorwagens in beweging ge bracht. De laatste motorwagen bleef plots staan, terwijl liet andere een vijftigtal metei's voortreed, doch, door dc zwaarte der vracht, terug reed en tegen den staan- den motorwagen aanbotste. Een geweldige schok volgde. Daardoor braken de kettingen': tusschen den hoofd motorwagen en dén,' geladen tramwagen. Deze laatste, in den val van het ander rijtuig meesleurend; reed cle helling af, en botste met een vreeseiijken schok op een andere aanrijdende passagierstram. Zes personen werden mm of meer ern stig gewond. DE MOORD OP ERZBERGER Berlijn, 27 Feb. Dc aanhouding van Dr Adolf Muller, uit Munchen, die beschuldigd wordt van de moordenaars van Erzberger te hebben begunstigd, ibeeft nogal opschudding verwekt. Een avondblad beweerde gisteren, dat Dr Adolf Muller'steeds Tic-t bijzondere ver trouwen van den gewezen Beierse,hen leasten minister von Kahr heeft genoten, jen zelfs verleden jaar tijdens de geschil len tusschen Beieren cn liet rijk, als lid van de officieele Beiorsehe afvaardiging to Berlijn is geweest. Volgens de Munchener Post zou Dr Muller in het geheel niet meer als ad- vokaat werkzaam zijn, maar met twaalf andere heeren in dienst staan van een po litieke organisatie, die door een zekeren Dr Pittinger wordt geleid. Op het oogen blik dat deze twaalf heeren vergaderden, wérden zij door de politie verrast. Onder hen bevond zich een Hongaar, die lid is van het Ontwakende Hongarije ver der de gewezen leider der politieke poli tie te Bamberg cn een regeeripgsraad, '[genaamd graaf Soden, die onlangs we gens zijn opvallend reaktionnair optre den een jaar verlof kreeg. Graaf Soden was de politieke vertrouwensman van minister-president von Kahr en van den beruehten hoofdkommissaris van politie van Munchen, Poebner. Op .bevel der overheden is nu bij Poebner een huis zoeking gehouden. Deze leverde in het geheel geen uitslag op. HET VOORZITTERSCHAP DER REPUBLIEK Parijs, 27 Feb. Volgens den Ber- lijnscben briefwisselaar van Le Jour nal doet in politieke kringen het ge rucht do ronde, dat de demokrater! don Berlijnschen hoogleeraar von Ha.ruach als kandidaat tot het voorzitterschap zou den stellen. Hij was een der ondertoeke- naars van het manifest der 99. De linkervleugel der Volkspartij is voor admiraal von Scheer, die het bevel over de Duitsche vloot voerde in den bij bet Skager-Rack. Do verkiezing lieeft plaats in Juni of in September a. s. GEWELDIGE BRAND IN EEN MIJN TE GLEIWITZ Berlijn, 27 Feb. Uit Gleiwitz wordt aan de Vossische Zei bung geseind, dat aldaar brand is uitgebroken in de mijnen. 75 mijnwerkers, die,in de nabij lieid van den brand werkten, waren half verstikt, maar konden toch nog gered worden. Heden woedt het vuur, op een andere plaats, inet buitengewoon hevigheid. Men meent dat het hier oen politieke wraakneming geldt. Maandagmorgen vingen de debatten aan in de zaak der bende van Adegem, waarbij, zooals men weet, niet, minder dan 22 beschuldigden terecht staan, VOOR DE ZITTING Dat deze zaak een buitengewone, be langstelling verwekt, blijkt reeds uit het feit, dat zich reeds om 9 uren een groote menigte voor het gerechtshof verdrong. EEN VROEGE BEZOEKER Om 8 u. 3/4 was een persoon er in ge lukt het gerechtshof binnen te dringen. Opgemerkt door den huisbewaarder, zegde hij, naar liet proces te komen luis teren; hij had zien overigens voorzien van mondvoorraad voor een ganschen dag! De arme werd tot zijn spijt, aan de deur gezet- Om 8 u. 3/4 kwam een peloton gen darmen, veertig man sterk, onder bevel van den eersten opperwachtmeester, S. Verschelden, de ordemaatregelen uitvoe ren. DE BEKLAAGDEN WORDEN BINNENGELEID Om 9 uren kwamen twee celrijtuigen ^aangerold, omringd van gendarmen. Uit het eerste rijtuig kwamen 7 ban dieten te voorschijn, waaronder 3 solda ten uit het tweede rijtuig 6, waaronder 2 soldaten. Onder de 13 aangehoudenen zijn er een drietal buitengewoon kloekgebouw de kerels. Allen zijn de handen geboeid.- Terwijl men overging tot. liet vervuL len van de wettelijke formalitieten, wérd liet publick man voor man tot de mbiieke omheining toegelaten, tot deze Domvol wtis. Buiten het paleis bleven talrijke per sonen het oogenblik afwachten dat een toeschouwer de gehoorzaal zou verlaten om dan de plaats te kunnen innemen. DE BEWIJSSTUKKEN Op de tafel voor het hof, werden de be wijsstukken geplaatst, aangeslagen tij; dens het onderzoek. O. m. bemerken wij er drie revolvers, waaronder een groot Duitgeh wapen, dat verkoold werd terug gevonden in het huig te Adegem, dat in u-and werd gestoken bij de aanhouding van Naudts; verder 3 petten die toebe hoorden aan René Clacys en Merci Os car;, de eerste overleed in de gevangenis, de -tweede werd gedood bij de aanhou ding van Naudts; ook ongeveer 120 pa tronen en hulzen; een kleinen waaier ge stolen bii den moord op Ferdinand Phi- lippe te Reims en de kleederen van de zen vermoorden persoon; verschil lende .portretten en enkele kleedingstukken van sommige beklaagden. Om 10 u. 1/2 gaat de bei en het hof doet zijne intrede DE ZITTING GEOPEND drik. Kom met mij, ondergraaf, ik heb u iets te zeggen. Hendrik kwam nader; de hertogin nam hem bij den arm en verwijderde zich eenigc schreden met hem. Dc man, op wien gij wacht, zal ter stond komen, sprak zij met eene zachte stem. En toen zij den arm van Hendrik in den haren voelde beien, voegde zij er bij Zoo alles dezen nacht niet afgedaan is, waarschuw ik u van te voren dat gij een verloren man zijt. Zij stonden bij de deur, zij wierp ze achter den ondergraaf dicht, die van ver bazing ontsteld was. Vervolgens ging zij, heel blij te moe de, weder bij Hélène zitten. Zie zoo, ik cn mojufvrouw de Boi strudan zullen nu voortaan heel dikke vriendinnen zijnik heb haar al een ge heim toe le vertrouwen. Beluister ons niet, zeide zij tot de markiezin. Zij boog zich altijd met- den glimlach om den mond naar Hélène toe cn fluis- lénde i Vrees niets; hij heeft vrienden die voor hem waken. Hélène wierp haar een bedeesden en ongcrustcn blik toe. Ik sprak niet van den ondergraaf, hernam de hertogin. Heb vertrouwen en goeden moed! Gij zijt beide zeer edel moedig cn gij verdient samen gelukkig te zijn. Wanneer de oceaan tusschen u en mij zal liggen, deuk dan nog eens aan mijne woorden. Zij kuste nogmaals Hélène, die het stilzwijgen bleef bewaren en wendde zich daarop tot de markiezin Morgen kom ik tijding inwinnen over de gezondheid van mejuf vrouw de Boistrudan, zeide zijneemt mij niet kwalijk, zoo ik u nu alleen laat. De deur ging op dit oogenblik met eene reut open en mejuf vrouw Suzanna, dc kamenier, verscheen, om hare mees teres le roepen. Wat. heeft zij u gezegd? vroeg de markiezin aan Hélène. Dat is een lieve vrouw Wat zij mij gezegd heeft, herhaal de het meisje. Ik weet er niets van. Er ligt als het ware een nevel op mijn denk vermogen. Terwijl zij tot mij sprak, moe der, meende ik uc stem van den een of anderen goeden engel te hooren. Goed zoo! zeide de markiezin; jon ge meisjes geven aan alles eene dichter lijke wending. Welk een gestaltewelke oögcnIk heb nooit mooiere oogen ge zien... hebt gij liet opgemerkt? Daar is de joffgen, zeide on der tus schen me jufvrouw Suzanna tofc de her- tomn. Do twee kameniers gaven dien naam aan den kleinen Jan, den groom van dén heer de Villier?. Mevrouw de hertogin ging terstond naar haar vertrek, waar zij zien met het Het Hof wordt voorgezeten door raads heer Norbert Cocqueau des Moties; als rechters zetelen de heeren Verbrugghen, ondervoorzitter bij de rechtbank van eersten aanleg, en Reychler, rechter. De zetel van het openbaar ministerie wordt bekleed door den heer August Le- safffe, substituut van den lieer prokureur generaal. De beklaagden zijn in de volgende or de geplaatst, tusschen een dubbele rij gendarmen Alfons Naudts, Victor Mor tier, Hendrik Grommen, Lodewijk De {Sutter, Philemon Roelandt, Jozef Merci, Cvriel Van Hauwenhuisee, Floribert De Pré, Honoré De Pré, Kamiel De Meyer, Jozef Couvreur, Jan Buysse, Edmonct Kerschaever, Elodie Coppée, Pieter De Lodder, August Muyssen, Hendrik Do Baere, Juli aan Acke, Livina De Sutter, August Maeve. Alfons Ansalens en Jozef De Weirdt verschijnen niet, de zaak wordt ontbon den verklaard wat dezen betreft. Wan neer de heer voorzitter de namen vraagt der beschuldigden, doet Kerschaever op merken dat hij zijn ouderdom niet kénfw DE JUR Y Men gaat over tot de samenstelling van de jtify, waarbij 2 bijgevoegde gezwoor- nen worden uitgeloot. Hoofdgezwoorne, Robert Van der Straeten, gemeentesecretaris te St-Giilis- DendermondeErnest De Clercq, staats- gepensioneerde, Gent; Gustaaf Kallaerfc, ondernemer le Gent; Jozef Vermeylen, brouwer te Beveren-Waas; Karei Bou- ckaert, brouwer te Eename; Leo Van Eeekhaute, fabrikant te Gent; Jozef Mor tier, handelaar te Gent; Georges Carel», mekaniekbouwer te Gent; Polydoor Bleys, staalsgepensioneeYde, te Ledeberg; Oscar De Saeglier, notaris, te Bottelare; Jozef Van Gocy. notaris te ExaardeJan Poppe, scheikundige te Gent. Bijgevoegde gfcwoornen Ernest Van Goetnem cn Gustaaf Vaii der Meerseh. Na de eedaflegging werd aan eiken ge- zwoornen een afschrift van de akte van beschuldiging overhandigd. De heer Karei Van den Abeele, grif fier bij het Assisenhof, ving daarna de voorlezing aan van de 34 pagina's lange akte, stuk waarvan onze lezers reeds me* dedeeling kregen. kind opsloot. Na eenige minuten belde zij om hare kameniers te roepen en beval haar, eeu nieuw gewaad te brengen. Goed zoo! zeiden Mev. Dalmas en mejuf vrouw Suzanna bij zicli zelve. Zij wil niet herkend zijn! Mevrouw de hertogin de Rivas vroeg werkelijk een masker en eenen domino. Het was twee urén in den nacht.; de pret nam steeds toe. Men begon te intri- gueeren, zooals men zegt. De oude en eerbiedwaardige gewoonte om te mtrigueeren op het gemeakerd bal, waarvan oude lieden uit de provincie nog spreken, is uit de mode, evenals de eerste slag met den strijkstok in de opera. Alles gaat voorbij, zelfs plathe den. Dit heeft zijn voordeel. Die oude manier was heel aardig, men kwam naar iemand toe en zeide tot de zen Goeden avond mooi masker, ik ken u, gij zijt van Brives-la-GaiUarde; gij draagt valsch haar, valsclie landen en' uwe kuiten zijn van floretzijde. Gij hebt uwe millioenen in de rioo- lén opgeraapt. Mooi masker, ik heb u geke-nd, toen gij nog heel klein en heej zwierig waart. Gié hebt heel goed gedaan, door eene deftig houding aan te nemen. En andere aardigheden van hetzelfde», gehalte meer. Zulk eene wijze van intrigueeren kaat niet meer toegelaten worden in onze za*

De Volksstem | 1922 | | pagina 2