imm m zibeldosheid van Mü Vrij da. Maart 1922 Be Waarheid Fresia ns®f Stadium Oi'ftesi voor Z, dsn Pans Bs rsisan van ssüs üegerprins PaardesisTiarkt te Erases! Met Maan van Woensdag ÉfS&ifo-a tfc XXVIII* JAARGANG NUMMER 57 Kerkstraat, 9 an 22, Aalst.— Tel. 114 3DA.GBÏjA.D 8 CENTIEMEN WEIKLIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Npp?3l-Db Gaas? XI Mart. van Seb. Zon op 6,17 onder 5,46 Volle Maan den 12 publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildinga Londrea E.C.1 Wanneer zullen wij eindelijk in ÏJelgie eene wet gestemd krijgen, gelijk aan deze, die sedert den 20 Mei 1911 in Holland bestaat, en (Waardoor paal en perk wordt gezet aan de onnoembare propaganda, die nog steeds in Belgie woedt'? Wij be doelen de zedelooze veldtocht tegen de eer der familien. tegen de vrucht baarheid van ons volk en de heilig heid van bet huwelijk. Onder de menigvuldige vormen wordt die oor log tegen het bestaan en het voort zetten van ons eigen ras gevoerden er zijn dagbladen liberale, socia listische of onzijdige, natuurlijk die door het inlasschen der meest verdachte aankondigingen, hunne lezers, stelselmatig zoeken te beder ven. Voor hen heeft het geld altijd een goeden reuk, zelfs als zij het op een mesthoop moeten oprapen. Wij zijn al meermaals opgeko men tegen die wraakroepende han delwijze: alle eerlijke menschen ge ven ons gelijk, 15a zelfs zij, die niet katholiek zijn. maar liun eergevoel behouden hebben, walgen van het geen nu vrij en straffeloos gebeu ren mag. Hoe komt het dat de Ka mers, die sinds den oorlog zooveel slecht bestudeerde wetten aaneen geflanst hebben, den tijd niet vin den om zich met een hoogst drin genden maatregel bezig te houden? Het is reeds negen jaar geleden, op 25 April 1913, dat M. Carton de Wiart, toen minister van Justicie. een wetsontwerp in de Kamer neer legde, voor het beteugelen der open bare aanslagen tegen de goede ze den. Eenige maanden later, op 13 .ïuni 1913. gaf de heer Staatsminis ter Woeste, in den naam der mid- dcnafdeelmg, er het verslag over. En het scheen dat daarmede alles gereed was om in een enkele zitting deze wet, waartegen niemand zich verzetten kor, goed te keuren en te stemmen. Wij moeten nog altijd naar die zitting wachten. Na den oorlog werd het wetsont werp met eenige wijzigingen op nieuw voorgesteld den 22 Januari 3920. In de middenafdeeling werd het met algemeene stemmen aange nomen, zooals blijkt uit het verslag van den heer Brifaut. Waren het dezen keer de ellenlange en dik wijls zoutelooze besprekingen over de nieuwe grondwet, die 't stemmen van deze noodzakelijke verordenin gen vernietigd hebben? Zeker is het dat de Kamers op 21 October 1921 ontbonden werden, zonder dat de eerlijke menschen daarover voldoe ning bekomen hadden, Voor den derden keer heeft M. Carton de Wiart nu een wetsont werp ingediend om de bepalingen van het strafwetboek te verscher pen, en in het bijzonder om de schandalige propaganda voor het opzettelijk storen of voorkomen van het zwangerschap krachtdadig te beteugelen. Het zesde gebod van God. het allereerste belang van volk en land, en het diepste eerge voel dat in alle menschelïharten door den Schepper nedergelegd is, komen hier samen, om eindelijk, en hij hoogdringendheid dc onontbeer lijke maatregelen in Belgie te doen uitvaardigen. Vroeger hebben wij meermaals aangetoond dat de over heid aan haren plicht te kort blijft: zij MOET de zedelijke, ten minste even zorgvuldig als de lichamelijke gezondheid van ons volk bescher men. Alles is niet uit, wanneer men eens het hoofd schudt, en bekent dat eene vlaag van zedeloosheid bo ven Belgie losgebroken is: men moet deze ongenadig te keer gaan. Wij zeggen dat het een hoogdrin gende zaak is. Met de olficieele cij fers als bewijs hebben wij eertijds aangetoond dat het Walenland aan- het uitsterven is, ter oorzake van het zedenbederf, dat, er heerscht, en van hen schandelijk miskennen der hu welijke plichten. Er sterven meer Walen dan er geboren worden; en ware het niet het gedurig inwijken van duizenden Vlamingen, zouden de Waalsehe provinciën ontvolkt geraken. En hieven de ingewekene Vlamingen er aan hunne moeder taal getrouw, dan zou de taalkwes tie in Belgie eene oplossing verkrij gen, waaraan niemand zich ver wacht heeft. Overigens het is opval lend hoeveel Vlaamsche namen er in het Walenland reeds te vinden zijn, In onze Vlaamsche gewesten is de kwaal minder erg: zij woedt er ech ter ook. En met de godsdienstha- tende propaganda van liberalen en socialisten, die altijd met zedeloos heid gepaard gaat, vermindert het getal geboorten op onrustwekkende wijze. De schoone talrijke huisge zinnen van voorheen worden zeld zaam en het bijzonder zedelijk be derf, dat men den haat van het kind genoemd heeft, leidt ook me nige Vlamingen van het echte spoor af. Ikzuchtig zingenot, zonder de Lasten te willen dragen van den staat dien men vrij verkozen heeft, ontheiligt den huiselijken haard. Hoe wil men dat Gods zege op ons ruste'? en hoe wil men dat het land zich heropbeure, als het den zelf moord van het ras plegen durft? De laatste officieele cijfers too- nen klaar en duidelijk hoe uitge breid het kwaad is, en hoe diep het is ingeworteld. Voorwaar er zijn sterke geneesmiddelen noodig, om het behoorlijk uit te roeien. Voor den oorlog waren er gemid deld 171,000 geboorten in het land, en er werden 60,000 huwelijken ge sloten. In de jaren 1919 en 1920, na den oorlog, is hét getal huwelijken met 10 t. h. vermeerderd: 20,598 in plaats van 120,000, zooais de voor- oorlogsche cijfers bedroegen. Doch wie zou het gélooven Met een klim mend getal huwelijken is het getal geboorten gedurende .die twee jaar, kleiner geworden gemiddeld 115 duizend per jaar, in plaats van 171,000. In 1919 en 1920 was er dus een te kort van meer dan 50,000 ge boorten. En indien men er het te kort hij rekent, dat wij onder den oorlog van 1914 tot 1918 te betreu ren hebben, en welk tot 303,000 klimt, dan komen wij tot den ont- zettenden uitslag van 353,000 te weinig geboorten in den tijd van zes of zeven jaren. In een vorig artikel spraken wij over Frankrijk, dat zich om reden der opzettelijke en misdadige kin- derenbeperking in levensnood be vindt. Ondanks de luister-lijke zege praal over den Duitseken vijand, moeten de Franschen de toekomst met schrik inzien; want de bevol king- van Duitseliland stijgt gedu- rig, spijts den oorlog, terwijl Frankrijk nu, met het heroverde Elzas-Lotharingen erbij, minder volk heeft dan in 1911. Sedert lang was Frankrijk het land der kleine huisgezinnen met een of twee, en dikwijls zonder kinderen nu dat de oorlog anderhalf millioen solda ten weggemaaid heeft, schieten de jeugdige krachten te kort. Vreese- lijk wordt het om zijn natuurter- geud zedenbederf gestraft. Onze Zuiderburen schijnen ech ter besloten krachtdadig tegen het kwaad op te tv-lenen .sedert 31 Juli 1920 bestaat er hij hen eene wet in den aard van deze, die door M. Carton de Wiart voor den der den keer in de Kamer nedergelegd is. Men mag zich afvragen of het nog tijd is voor Frankrijk? Zeker is het echter dat het voor ons hoog tijd is indien wij niet willen vergaan, moet er kost wat kost een sterke nam opgeworpen worden tegen den overweldigenden vloed de, zede loosheid. Wij hebben reeds te lang gewacht 1 Tn antwoord op liet lasterlijk artikel, verschenen in het riummer van verleden week van «Dc Werkman lieeft liet be stuur der Apostelbufzen zich verplicht gezien, het volgend gepeperd briefje, aan gemeld blad te sturen Mijnbeer de Opsteller vatf De Werkman Het "bestuur der Apostelhuizen acht bet noodig gebruik te maken van zijn recht om u te verzoeken volgend artikel op te nemen in antwoord op uw schrij ven in dc gazet De Werkman van Donderdag 2 Maart 1.1., waarin de waar- beid niet te vinden is en waaruit blijkt dat gij nopens de Apostelbuizen slecht zijt ingelicht. Immers sedert wanneer zou er aan de gelukkige bewoners der Apostel huizen iets onttrokken zijn om te durven schrijven dat zij niet meer weten van wat liout pijlen gemaakt? Nu nog, gelijk yoorhecn, en dit reeds sedert omtrent 9 jaren, genieten zij er alle dagen gratis voedsel en huisvesting. Hun pensioen, zegt gij, hebben zij nog niet getrokken. Moet ait ten laste gelegd worden van het bestuur, dat alle voet stappen heeft gedaan om het hun niet alleen te bekomen,- maar zelfs te verhaas ten, en door wiens toedoen het hun wel dra zal geworden?... En dit pensioen wordt hun gedeelte lijk toegewezen gelijk aan al de gestich ten van dien aard, maar, wie durft er beweren dat het; hun, dank aan het bestuur, niet volkomen zal geworden? Is er ooit spraak gew eest het hun te weige ren? Gij ziet, Mijnheer de Opsteller, dat- men u de zaak in een valse li daglicht heeft voorgesteld, en, indien gij het nog noodig zoudt oordeelen ie schrijven over de A postel huizon, gelief dan de waar heid te putten aan $k tere en echte bron nen, waar gij dan ook: zult vernemen, hetgeen u waarschijnlijk onbekend is, dat het werk der Apostel huizen uitslui tend een werk is van liefdadigheiddat men ie danken heeft aan de gedurige zorgen van den Ecrw. Heer Pastoor, en aan de edelmoedige opoffering der Kloos terzusters, zonder tusscheukomst van Staat, Provincie of Gemeente; slechts o00 frank worden er jaarlijks gegeven door het Armbestuur in vergoeding der 7000 frank door datzelfde bestuur aan de Stad betaald voor aangekochten grond en in gansch de stad is er maar één enkele persoon die er jaarlijks met liefde zijne 100 frank bijbrengt. Met achting. HET BESTUUR, Aalst, 4 Maart 1922. De Britsche raad voor geneeskundige onderzoekingen heeft een monografie doen verschijnen over de belangrijkste proeven, die nog mot radium genomen waren. Het gebruikte radium was dc grootste hoeveelheid, die ooit bijeen was febsaeht, namelijk 2 1/2 grain cn af- omstig van riclitmiddelen van kanon nen, wijzerplaten van zakuurwerken en andere instrumenten, tijdens den oorlog gebruikt. Dr Lyster, een van de drie Engelsche gcleerdeu, aan wie dit radium werd toe vertrouwd, is een martelaar van de ge vaarlijke proefnemingen met radium, op welk gebied hij een pionier is geweest. De drie onderzoekers stelden zich tot- taak. om de genezende waarde van door dringende stralen als de gamma-stralen van radium bij de behandeling van kan ker le bepalen. De ervaring opgedaan i__ de 20 maanden dat de grootc hoeveelheid radium gebruikt werd, overtuigde hen, dat bij de behandeling van kwaadaardige gezwellen samenwerking tusscheu dok tor, heelkundige, radioloog en patholoog zeer noodig is. Een afdoende behande ling van kanker is. zeggen zij, grooten- deefc een kwestie de toepassing van zulk een intensieve bestraling, dat zij de kwaadaardige cellen aantast en op dc heole omgéving inwerkt. Kadi urn-behan deling moet beschouwd worden als eon hulpmiddel bi j de heelkundige behande ling. Sommige vormen van kanker zijn veel gevoeliger voor stralen dan ander. Het radium, dat bij de proeven ge bruikt is, is nu verdeeld over de voor- raamsle Britsche ziekenhuizen, die "de onderzoekingen voortzetten. Tol dusver is in Europa ongeveer 40 gram radium voort gebracht en in Amerika 120-120 gram. De liandelsprijs bedraagt ongeveer 20,000 p. et. per gram. TWEE-EN -TWINTIGSTE LIJST Overdracht, fr. 75,241.90. Douairière Oi ban de Xivry, Laroche, 100M. Gr. Siméons, Luik, 50Uit dank baarheid, Kortrijk, 30; Mev. Haleux, Kortrijk, 50; Onbekend, Dc Panne, 25; M. en Mev. Bourbon, Gent, 50; Leden der Congr. van St-Vincentius-Paulus, Sint-Joost, 105; II. Vader, zegen ons, Couckelare, 100; M. en Mev. Ch. van Cuyck, 1003e Orde van S. Dominions, Antwerpen, 50God zegene mijn huisge zin, Berchem, 100: V. V., Gent, 50; L. Courtois, Arlon, 25; Omdat het H. Hart- mij ingeve, 100; Mej. Taelman, Oost- acker, 100; Eerbiedige betuiging aan Z. H. Pius XI, 50; M. Etienne van der Meerschen, 100; M. en Mev. Paul van der Meerschen, 50; M. en Mev. R. "Van Ypersele de Strihou, 200; M. Albert Ca- pelle-Vanderougstraete, 100; Een pas toor van Brussel, 50; Supérieure d'une communauté religieuse.100Segon Leva, St-Nikolaas, 50; Mgr Evrard. deken van Brussel, 100; Communauté Ursulines, Limburg, 100; M.. en Mev. van Vaeren- bergh-Matthé, Denderhautem, 25; M. Léon Mondron, Hamendes, 1,000; M.V. Audeghem, 5; Onbekend, Ingelmunster, 5Ter nagedachtenis van eene afgestor vene, 20Leve Pius XI, 5Mijn God, helpt mij, 5; H. V.. zegen ons Leuven, 20; V. priester, Antwerpen, 10; M. B.; Kortrijk, 5; E. H. de Boeek, onderpas toor, Brussel, 20; V. II., Assenede, 20; Bern. Suy. Temsche, 15; Naamloos, Mc- chclen, 5*; Voor eene gunst, 20Aug. De Jaegher, Deurne, 5; G. 8., Schaarbeek, 5; J. M. J., Thienen, 5; Ter eere van liet II. Hart, 5; V. J. E., 20; S. B., Hasselt, 10Voor de ziel van mijne dierbare tan te, id., 10Omdat God mijn droom vor- wezenlijkc, 1; Rue Birmingham, 5; O.- L. Vrouw van Lourdes geneze mij, Mar- telange, 2; Ridder en Mev. Papeians de Morehoven, 20; Reckheim, 3,50; S. S. de Jésus, cxaucez-moi, Molenbeek, 5; M. E., 10; S. Joseph, protégez-moi, 20; In- teution particuliere, 5; J. D., 2; E. Fc- roy, Braine-l'Alleud, 20; Deux fiancés, que le St. P. nous bénisse, 5. Samen, fr. 78,615.40. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad of aan M. Leo Mallic, sekretaris, 150, Belliardstraat, te Brussel. (Postcb.eks n. 38279.) ln een der hotels van de Cote d'Azur. doet, volgens de Figaro een neger prins dienst als portier. Zijn naam is Brahim Kachala Neugami, en hij is de zoon van den koning van Bornoc. In 1909 wekte dit vruchtbare land de begeerighcid der Europeesche mogend heden op. Engeland cn Duitschland ver deelden het onder elkander en een deel van Bornoe werd bij Nigeria, het andere deel bij Kameroen ingelijfd. Daarmede was de koninklijke loopbaan van Bra him Kachala afgesneden, voordat deze nog begonnen was. Hij verliet zijn land en ging naar Parijs. Hij leidde daar ceni- £en tijd een vorstelijk leven, maar daar hij heimwee kreeg naar de Afrikaansche lacht, vertrok hij naar Algiers. Gravin Maric de Brazza interesseerde zich voor hem en bemoeide zich met zijn opvoeding. Brahim Kachala maakte ver schillend-;- reizen en ging ook naai* Con- stantinopel, waar sultan Mohammed V hem met veel luister ontving. De jeug dige prins vermeide zich aan de oevers van den Bosphorus en hij was er nog in 1913, toen de oorlog met Griekenland uitbrak. Toen keerde hij naai* Frankrijk terug. Te Gap Martin bracht hij een bezoek aan keizerin Eugenic. Daar bleef hij het gelieele seizoen door, zonder rekening te houden mei den stand zijner financien. Ten einde zijn geografische kennis en zi jn betrekkingen to vermeerderen, ging bij weer reizen. Hij vertoefde eemgen tijd in Belgie, in Duitschland, waar liij werd voorgesteld aan Wilhelm II, te Rome, waar hij door den Paus ontvan gen werd, en ton slotte te Weenen, waaf de oorlog hem overviel. Hij werd uit Oostenrijk verbannen en keerde naar Frankrijk terug, waar hij dienst nam bij de koloniale arbeiders. Toen hij gedemo biliseerd was, keerde hij naar Nizza te rug, waar hij do beste kringen bezocht en zich zoo goed vermaakte, dat. liij, toen hij op een goeden morgen wakker werd, geheel geruïneerd was. Van dien dag af leidde bij een avontuurlijk leven als chauffeur en portier van alle grootc ho tels; men zag hem beurtelings te Mar seille. te Cannes en te Monte-Carlo, tol hij naar Marokko vertrok, waar sultan Joe- j socf hem óntving. Maar Frankrijk trekt [hem weer aan en hij keerde naar Nizza terug. Hij had geen geld meer om in dc grootc hotels te verbli jven. Men bood hem een baantje aan ais portier in een hotel en hij nam het aan. Thans draagt hi j als blazoen een gouden sleutel op zijn blauwe kraag. Gisterochtend had aan de Zuidlaan te Brussel, de eerste paardenmarkt vau 1922 plaats. Spijts het ongunstig weder, verdrong zich een talrijke menigte aan voornoemde laan. Er waren 700 dieren ten toon gesteld, waaronder 450 zware trekpaarden, 200 lichte trekpaarden, 30 muilezels cu 20 ezels. Zekere paarden werden bijzonder ojv gemerkt. Ten gevolge van de hooge pnj-. zen werd or weinig verkocht. Een zwaar trekpaard kostte 5000 tot 5500 frank Een koppel Brabantschc paarden werd tegen 11,000 fr. aan den man gebracht. Een licht trekpaard werd verkocht.^te gen 3500 frank en meereen poney 1500 tot 2000 frank; een Engelsch muilezel 1200 tot 1500 frank. Naai* verluidt, moeten nog slechts dui zend paarden in Duitschland worden herzameld. De Duitechers trachten ech ter de beste dieren te bewaren. De jury was als volgt samengesteld dc heercri Th. Meul, Paul Wielemans, F. Van Autgaerden, provinciaal veearts, E. De Cooman, G. Dcvis, E. Ganz, F. Goosseri3, voorzitter van de provinciale Landbouwkommissio, L. Massart., E. Van Lint, A. Van Schelle en de Raymaeker, sekretaris. De volgende preinien werden uitge^ reikt Zware trekpaarden le prijs, 200 fr. cn vergulde medalje heer Mathieu2o prijs, 150 fr. en vergulde medalje; heer De Temmerman. Lichte trekpaarden le prijs, 200 fr. cn vergulde medalje heer Mathieu; 2e •prijs, 150 fr. en vergulde medalje: heer Do Temmerman3e prijs, 100 fr. en zil veren medalje heer Mathys. Woensdag 12 April a. s., tweede paai den foor. OVERGROOTE SCHADE. DOODEN EN GEKWETSTEN IN BELGIE Het orkaan dat Woensdag van 's mor- gends tot rond 3 ure namiddag over heel Belgie woedde, heeft zoo wat overal be langrijke ^schade aangericht. Langsheen de bijzonderste spoorlijnen zijn ontelbare telefoon- en telegraafpalen omvergeworpen of afgebroken, aldus het treinverkeer belemmerende en den si- gnaaldienst geheel buiten dienst stel lende. Dientengevolge hadden alle treinen Woensdag namiddag en Woensdag avond uren en uren vertraging*. Ilefc beheer van telegrafen verzoekt ons te melden dat de storm van heden grootc stoornis heeft verwekt in het telegrafisch en telefonisch verkeer, zoo met het bin nen land als met de omliggende landen. Groote vertraging spruit daaruit voort bij het overseinen der telegrafische be richten, terwijl in talrijke richtingen liet telefonisch verkeer tijdelijk onmogelijk is geworden. Ongelukkiglijk bepaalt alles zich niel bij ongeworpen schouwen, afgerukU dakpannen, gebroken ruiten, ontwortel de boomen, enz. Er zijn ook talrijkt slachtoffers te betreuren. IN BRUSSEL EN OMTREK In de Ulensstraat, te Sint-Jans-Moleiu beek, is de groote schouw der smelterij Nestor Martin door een ontzettenderi windslag omgeworpen. De schouw kwam op het dak van een werkhuis terecht, dat instortte. Zes werklieden die niet tijdig kono»n vluchten, werden onder de pui- nen bedolven. Vijf hunner werden erg gekwetst; de zesde, Antoon De Hert, 30 jaar oud, wouende Wijwegen, 6, te Sint- Pieters-Jette, is overleden terwijl men' jiem naar het gasthuis overbracht. Het parket van Brussel is ten 5 ure ter plaats gekomen, vergezeld van een expert. In de Ribeaucourtstraat, te St-Jans- Molenbeek, is eene der uitstalkassen van een grooten hemdenwinkel door den wind opengeslagen en heeft de ritrien verbrijzeld. Eenige personen die achter den hoek schuilden werden door de stuk ken glas getroffen. De genaamde Elisu. Van Steenwinckel, erg gekwetst aan het hoofd, werd onmiddellijk naar het gast huis overgebracht, waar haar toestand, als onrustwekkend beschouwd wordt. In de Picardstraat, to Sint-Jans-Mo- lonbcek, werd eene groote zinken plaat van een huis gerukt en in do straat ge slingerd. Een meisje wonende iu de Van- denbogaerdenstraat, werd er door getrof fen en zoo erg aan het hoofd gekwetst, dat men het kind naar het gasthuis moest overbrengeu. Op de Koningi n neplaats, te Schaar beek, werden vijf personen door den wind opgelicht en met geweld togen deu gevel der Sinte-Mariakerk geslingerd., Twee dezer personen werden deerlijk ge-) wond a&u het hoofd en kloegen over m-i wendige pijnen. Zij'werden in eene na-I

De Volksstem | 1922 | | pagina 1