IS Woensdag Maart 1922 BE Ui£ DIENSTTIJD Vsrgssdisig mm werkveriet fiCrediet aaa fet isidenstand Geen Belgen mm naar Irsierika Nd Ontwei? veor de nieuwe giaishnnrwef Sprekende cijfers Ministerie van Landsverdediging Een vl®BgQSaii?Jafil over. ex-Keizer Lnxembnrgsebe wip Ministerie van Speerwegea De bandietensSresk ie Neigem XXVIII* JAARGANG NUMMER S3 Kerkstraat, 9 en 23, Aalst.— Te!. 114— 338 CENTIEMEN WEKELIJKS 0,50 Uitgever: J. Van Nuffkl-Dh Gaunt H. Longïnus gZan op 6,05 onder 5,55 Laatste Kwartier dan 15 publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich to wenden tot hot Agentschap HAVAS.Adolf ïlaxlaan,13, te Brussel; S. Place do la Beurse, Parijs en 6, Bream's Buildings Loadrea E.C. t t De socialistische partij heeft een voornaam punt van haar program ma tijdens de laatste Kamerverkie zingen omgezet in een wetsvoorstel voor den verkorten militairen 'diensttijd; het draagt het handtee- ken van de heeren Vandervelde en Destrée aan 't hoofd, de keuze van de beroemde regeerings-socialisten. Uitgaande van en steunend op liet beginsel der gewapende natie, voorziet het ontwerp een militie-ter mijn van vijf-en twintig jaar, inge deeld in actief, reserve en territo riaal leger, met een verplichte voor bereiding van af de lagere school voortgezet door verplichte aanslui ting tijdens de naschoolsehe jaren bij een'maatschappij voor lichame lijke opvoeding. De actieve dienst zelf, huiten twee wederoproepingen van vijftien da gen en twee proeven van mobilisa tie gaande ten hoogste over zes da gen, wordt bepaald op zes maanden opeenvolgende aanwezigheid in de school der rekruten. In dit laatste ligt dus de huldi ging van den bel uchten zesmaanden diensttijd. Dat is de kern; al het overige zijn verzachtende maatre gelen. die ten slotte aan de feitelij ke opleiding van den soldaat als dusdanig geen verandering toe brengt. Ziedaar, in een paar woorden, de toedracht van het voorstel, Zoo pas in behandeling hij de Kamerafdeelingen, heeft de regee ring gemeend er al dadelijk stand te moeten tegen vatten, zonder dat de minister van Landsverdediging, de heer Devèze, voorloopig er zijn eigen plan wilde tegen opstellen. Van vertrouwen in de Kamer, geeft dit overhaastig optreden al weinig bewijs, maar meteen blijkt het dat dit ontwerp ook weinig kans heeft tot wet te vorderen, NS liet ligt niet in onze bedoeling over het beginsel van den zesmaan den diensttijd in het leger een oor deel uit te spreken. Het komt ons immer voor dat die kwestie niet met één trek op te los ten is, ondanks al het beweren van .volkstribunen wanneer het gaat om de gunst van de massa in te winnen. ,Wie daarin meespreken wil, moet over de noodige bevoegheid beschik ken en die is zeldzaam te vinden. Ontegensprekelijk weegt het bud get van het departement van lands verdediging zwaar op ons finan cieel vermogen, maar zoo de duur van den diensttijd geen onevenredi- gen last op het land werpen mag, zoo mag zijne verkorting toch ook de noodige weerbaarheid niet in 't gedrang brengen, Mogelijk nu, dat de voorgestelde zes maanden beide leidende voor schriften weten te verzoenen, en het bevreemdt ons geenszins dat onder onze katholieke volksvertegenwoor digers er ook verdedigers van den zesmaanden-diensttijd te vinden zijn. We kunnen dan ook liet over haastig stellen van de kabinetskwes tie door de regeering niet onvoor waardelijk bijtreden; 't is niet van heden dat het vraagstuk van den verkorten diensttijd opgeworpen wordt, en vermits uit hoofde van die vermindering aanzienlijke bespa ringen kunnen geschieden in de kos ten van het Staatshuishouden,mocht dc regeering zelf reeds uitgemaakt hebben in hoeverre de verdediging van het land eeue vermindering van diensttijd toelaat, t Ware in ieder geval spijl ig zoo dit vraagstuk naar het goedvinden ran den betrekken minister weer naar de Grieksche kalenders ver zonden werd. Op een andere zijde willen we echter nog de aandacht trekken, na melijk op het indienen van dit ont werp door de socialistische Kamer- groep, die daarmee jacht wil ma ken op een bewijs van vaderlands liefde. Niet, dat een blijk, zoo hij ge meend is, ons ontstemmen zou! Maar 't steekt zoo schril af met het verleden. Er was een tijd, en hij is niet lang genoeg achter den rug om hem reeds vergeten te hebben, er was een tijd dat ook onze Belgische so cialisten uitkwamen voor de volle dige afschaffing van het leger. Meer nog, ook heden zijn zij niet vreemd aan die internationalistische strooming die de regelrechte ver loochening is van het vaderland en den eerbied voor zijn grenzen. En 't moet niemand verwonderen dat dit streven ooit eens opnieuw de bo venhand neme, al heeft nu ook het blad van den bestendigen secretaris der tweede internationale met in stemming de verplichte lichamelijke opvoeding' der jeugd begroet, ook omdat deze aan de verdediging van het land ten goede zal komen bij een gebeur lij ken oorlog, Of meenen de Belgische socialis ten een brevet van vaderlandsliefde te hebben verworven piet hun voor stel dat de weerbaarheid van de gansche natie insluit? En zouden zij werkelijk en voor goed hun ge dachten aan het internationalisme, dat geen grenzen erkent, laten va ren? In zulk geval, kan men niet an ders dan het uitblijven betreuren van een peterschap bij dit ontwerp vanwege een leider hl de Antwerp- sche socialistenwereld. Of willen die hun handen vrij bewaren, en het zaakje overlaten aan die i'egeerings- socialisten, die 't reeds zoover brach ten op de ministerieele kussens te zetelen? Dat zijn de aangeduide vaandeldragers, en ditmaal heeft de soldaat die zijn geweer stuk breekt mogen thuis blijven. Met deze laatste herinnering aan een uitgesproken haat aan leger en vaderland, mogen de internationa listen zich vergenoegen, want het opportunisme heeft zijn eigen wet ten, Het socialisme ïs Internationaal en snakt naar hernieuwing der vroe gere banden. Maar zonderling blijft het dat bijv. de sociaal-democrati sche pers in Holland verleden jaar heel wat kabaal maakte tegen een wetsontwerp betrekkelijk de licha melijke opvoeding der jeugd, wijl nu de Belgische socialisten een voor stel er voor indienen, dat daarbij nog strenger is opgevat en gevolgen heeft, die nu juist geen' afschaffing van het leger beteekent. Er was een tijd, en eens komt hij weder, dat zij én leger én vader landsliefde, beide al zijn ze niet het zelfde, met een trek zullen doorha len. Him goedkoope vaderlandslief de is zoo licht prijsgegeven, VW M. Moyersoen, minister van Nijver heid en Arbeid, lieeii aan het Koninklijk handteeken een besluit voorgelegd, waar bij de vergoeding voor werkveriet ont trokken wordt aan de vrouwwerkver- letsier, wier man len minste vier dagen per week werkt; aan de ver letters behoo- rnd tot een huishouden van lwce perso nen, indien con dezer personen minst vier dagen per week werkt en een nor maal dagloon van volwassene trekt; aan •.•Ie verletters beboerend tol een huishou den van drie of vier personen, waarvan tuco leden oen normaal dagloon van vol- wassene trekken en minst vier dagen per week aan. den arbeid zijn; Een groep volksvertegenwoordigers heeft andermaal (het eerste wetsvoorstel werd op 7 Mei 1919 ingediend), het wets voorstel ingediend tot regeling van het krediet aan de haadeldrijveilden en iii- dustrieclen middenstand. liet wetsvoorstel heeft betrekking op liet inlichten van een nationale krediet instelling voor den middenstand. Het algemeen consulaat der Yeree- ntede Staten te Brussel heeft officieel be richt ontvangen, dat de evenredigheid der in Amerika toegelaten Belgen, het getal 1557 bereikt heeft en verdere wij king tot 80 Juni 1922 dus niet meer toe gelaten is, volgens de Amerikaanschc wet van 19 Mei 1921. Het valt echter op te merken dat die wet den toegang niet verbiedt aan zekere categorien van reizigers als 1. officie ren en ambtenaar? der Belgische regee ring, hunne famiiien, dienstboden en ambtenaars; 2. Belgen, die zonder op onthoud Amerika doorreken3. Belgen, clie als toerist, voor handelszaken of voor plezier reizen4. Belgen van minder dan 18 jaar, wier oudei's Amerikaansche bur gers zijn. De wet voorziet daarbij dat, wanneer het toegelaten getal voor '*t is gelijk wel ke natie bereikt is, alle persoon tot die natie zal uitgesloten zijn, uitgenomen de gewezen burgers die verlangen in Ameri ka terug te keeren, beroepstoonoelisten, kunstenaars, zangers, ziekediensters, priesters of bedienaars van eerediensten, enz., met hunne dienstboden. Het algemeen consulaat te Brussel, en cle consulaten te Antwerpen, Gent en Luik zullen met genoegen de personen ten dienste staan, welke verlangen, zich naar Amerika te begeven. HÜURVERLENGING TOT IN 1926 HUURVERHOÜGING TOT 75 t. li VAN DE HUISHUUR VAN 1914 Het ministerie van Justicie heeft aan de Kommissie voor de herziening van de huishuurwet een ontwerp van nieuwe huishuurwet medegedeeld. Ziehier de voornaamste wijzigingen die, volgens dit voorontwerp, aan de thans in voege zijnde wet van 14 Augus tus 1920 zouden gebracht worden I, DE HUURVERLENGING Huurverlenging zou van reehtswege worden verleend aan alle huurders en oud-huurders tot op den datum van ;t jaar 1926 overeenstemmende met den datum van het eindigen van hun loo pend of reeds verlengd huurkontrakt. Worden van deze wettelijke huurver lenging uitgesloten 1. De villa's, buitenverblijven en an dere lustwoningen, zoodat dit in de wet; van 1920 reeds werd bepaald. 2. Do huizen met jk uitsluitende han delsbestemming. 3. De handelshuizen die, alhoewel ook gedeeltelijk als woonsfcgelegenheid aan gewend (dus: de huizen met z. g. z. ge mengd karakter) in 1914 een huurprijs betaalden boven een evenredig vastge steld minimum zijnde dit minimum 3000 fr. voor zekere groote steden2000 frank voor steden van minder belang, enz. Tegen deze wettelijke huurverlenging kan de eigenaar zich verzetten als hij daarvoor kan inroepen de volstrekte noodzakelijkheid.» om het huis zelf te betrekken, hij of zijne naastbes taan den. Deze zwaarwichtige reden moet hij, op straffe van verval, doen gelden met zijn Huurder in rechte te dagvaarden binnen de drie .maanden na liet in voege treden der wet of na het ontstaan der gewichti ge redenen (geen spraak meer van het uitzenden van een aanbevolen brief, zoo als thans). De huurverlenging zal den huurder in dat bepaald geval geheel bf slechts ten deele ontnomen worden, naar ge lang de behoeften tot huisvesting van den eigenaar. Eene strafbepaling wordt voor zien voor het geval dat de eigenaar be drog heeft gepleegd tot het bekomen van het intrekken der huurverlenging, en j voor het geval dat hij zelf het huis niet j zou gaan betrekken; de uitgedreven huurder zou in dit laatste geval gerech tigd zijn het huis terug te g;aan betrek ken en schadevergoeding te eischen. II. BEPERKING DER HUUR PRIJZEN Alleen voor de huizen waarvoor do wettelijke huur verlenging wordt ver leend »J zquals hierboven bepaald, zou het den eigenaar verboden zijn een huur prijs te eischen staande boven de 75 t.li. van dc huurwaarde van 1914. Voor huizen of huurpanden, waarvan de huurwaarde in 1914 niet dc 1200 fr. 's jaars to boven gaat, zou slechts eene verhooging van 60 t. h. toegelaten zijn. De prijzen voor gebouwen uitsluitend voor den handel bestemd of voor han delshuizen met gemengd gebruik met eene huurwaarde (in 1914) van meer dan 3000 fr. voor Brussel, enz. vrij, onbe perkt. Deze hum-beperking zou gelden niet alleen voor de hiuirkonlrakten reeds voor het uitvaardigen der wet afgesloten, maar ook en dat is hieuw voor al de kontrak ten die voor 1926 nog zouden afgesloten worden. Strenge straffen worden uitgevaardigd legen alle private of collectieve personen die rechtstreeks of onrechtstreeks tot het overtreden der door deze wet gestelde maximumprijzen zouden drijven, door misbruik te maken van de nooden der huurders. III. HERZIENING DER BESTAANDE HUURKONTRAKTEN Al de voor het in voege treden der wet afgesloten huurkontrakten (dus ook die van voor Augustus 1914), kunnen, op vraag van eigenaar of huurder worden herzien, om te worden in overeenstem ming gebracht met de hoogerbedoelde toegestane verhooging van den huur prijs. Om don lezer een gedacht te geven van het verschil der vrachtkosten in 1914 en in 1920, geven wij hiér eenige welsprekende cijfers, Zij geven den mid- denprijs in franks per ton. Eene ton katoen kostte aan vervoer van de Ver. Staten naar Antwerpen, in 1914, 115 fr.in 1920, 558 fr.wol van Buenos-Ayres naar Antwerpen, 14 fr. in 1914, en 750 fr. in 1920; steenkool van Londen-Antworpen 14 fr. in 1914, en 45 in 1920petroleum Amerika-Antwerpen 200 fr. in 1914 en 3200 fr. in 1920; steenkool Antwerpen-Congo 23 fr. in 1914 tegen 106 fr. de ton in 1920. Voor rubber en ivoor zijn die cijfers voer-de zelfde reis Congo-Antwerpen respectieve lijk 29 cn 384; 23 en 850. En als de scheepvrackten voor al do aangevoerde producten wij gaven cr hier maar enkele zoo gestegen zijn, moet men dan ver gaan zoeken naar de oorzaak der prijsvernooging van de pro ducten zelf Moet men dan eene heele klasse van burgers, die sedert tiental en van jaren, die hechtste elementen der maatschappij vormden, ook op handels gebied beschuldigen van prijsopdrijving en woekerwinsten t UITBETALING VAN BEGIFTIGING VAN HET STRIJDERSFONDS Maatregelen werden zoo even getroffen om 'de strijders van den grooten oorlog zoo spoedig mogelijk in bezit te stellen van nun spaarboekje. Voor ongeveer 40,000 militairen, wier diensten aan en achter bet front niet ge heel gekend zijn, zal men er zich bij be palen bet getal maanden aanwezigheid in het leger te berekenen, dat elk van hen kan doen gelden tusschen 1 Oogst 1914 en 11 November 1918. Voor de belang hebbenden zullen spaarboekjes opge maakt worden met een bedrag, voorloo pig berekend op de eenige basis van 50 frank por maand. Als deze oerste bewerking zal gedaan zijn, zal de Beheerraad van het Strijders- fonds ongeveer nog 110,000 aanvragen- vragenlijsten in zijn bezit houden. Deze zullen dan geschift worden ten einde ze naar de kwartiermeesters der korpsc-n te zenden. Deze kwartiermeesters zullen dan de diensten berekenen. De militairen, voor wien het niet mo gelijk zal zijn het onderscheid vast te stellen tusschen de diensten aan het front en de diensten achter het front, zullen de begiftiging krijgen op de voor- loopige basis van 50 fr. per maand. De gedemobiliseerde strijders, die hun begiftiging nog niet ontvangen hebben, zouden wel doen opnieuw en uit eigen beweging aan hun kwartiermeester hun diensten tijdens den oorlog op te geven. En hier kan men niet genoeg aanraden al de zorg en de gewenschle juistheid bij te brengen in het opsommen dezer dien sten dit in het belang zelf der rechtheb benden. Laat er ons ter inlichting bij voegen dat, op 28 Februari, laatst, de rechten op de begiftiging van het Strij- dorsfonds gesteld waren voor 3 8fS,0f>0 go- demobiliseerden en voor een bedrag van 444 millioen frank. Admiraal von ïlébeu r-Pascliwitz, -dia jaren lang dienstdoend vleugeladjudant van den keizer was, heeft in een door den nationalen bond van nationaal-ge zinde officieren in Hannover gehouden vergadering een lezing gehouden over het leven van den ex-keizer in Doorn. Hij vertelde, dat het Iiuis Doorn met meubelen uit het particulier bezit van den ex-Keizer eenvoudig gemeubileerd is. De dood van de ex-keizerin heeft ecri leegte achtergelaten, die niet meer aan te vullen is. Nu de keizer niet meer kan jagen, rijden en zeilen, zijn de schoon heden van hét park de eentee genicti- gcn. die den ex-keizer zijn gebleven.' Evenals vroeger is de ex-keizer ook thans nog een vriend van vroeg opstaan. Om half negen 's morgens houdt liij alle dagen in (le week eön godsdienst oefening, terwijl er eiken Zondag een dominee uit de'buurt naar Doorn komt. Na het ontbijt neemt de ex-keizer in het park de noodige lichaamsbeweging door hout te hakken cn hout te zagen, waarna hij zich de Hollandsche bladen laat voorlezen. Na het middagmaal houdt de ex-kei-» zer zich onledig met het schrijven van bespiegelingen naar aanleiding van het geen hem uit de bladen is voorgelezen, waarna liij weer een wandeling doet. Na het avondmaal wordt er wat voor gelezen en om half elf gaat alles naai bed. Naar de adjudant ten slotte meedeelde is de stemming der bevolking, dio den /ox-keizer eerst min of meer vijandig was, tfchans milder geworden. Eon dor eerste gevolgen, hetwelk voor zeker ook ziin belang heeft, van het Bel- gisch-Luxmburgsch ckonomiscli akkoord zal de vrije invoer wezen der Luxemburg' schc wijnen, in Belgie. De Luxemburg- sche moezel wijn, zal, te Brussel per val feleverd worden volgens kwaliteit, te re- enen van fr. 1.50 den liter. De andert §oede geklasseerde wijnen zullen vooi en afnemer fr. 2.50 tot 5 fr. de flcsch koeten. De prijs dre gechampagniseerde wij. nen zou ongeveer 8 fr. de flesch bedra gen. NIEUWE SPOORWEGZEGELS Eerlang zullen de statiën voorzien wor- iden van spoorwegzegels van 2,3,4, 5, 10, 15 en 20 frank van een nieuwe uitgifte. Deze op gewone snede vervaardigde vi< gnetten zijn eenigszins grooter dan de bc< staande zegels; het hoofdmotief bestaal uit het Belgisch wapen en den Belgi schen leeuw, aan de zijden voorzien van twee gevleugelde wielen; ze zijn van liet tweetalig type; het waardecijfer is aan'- geduid in de linkerhoeken, terwijl da vermelding Fr. n in de rechterhoeken voorkomt; ze zijn gekleurd als volgt 2 fr. zwartgrijs; 3 fr. lichtbruin; 4 fr, bleekgroen; 5 fr, karmijnrose10 fr." bleek-zwartbruin15 fr. rood en 20 fri bleekblauw. Deze kleuren goed kenmeri kend voor elk zegel, zullen de waarde! verwisseling voorkomen. Do nieuwe afbeeldingen zullen enkel geleverd worden en dienen door de staa tien maar te koop gesteld na nlgehcelt, uitputting van de oude. EEN GEVEINSDE AANRANDING DE VEINZERES PLEEGT ZELFMOORD Zooals wij reeds vroeger meldden, werd weduwe Leoutine Van Cutsem, wo nende te Neigem, bij Denderwindeke, op haar bed gebonden gevonden. Het slacht offer verklaarde, dat. zij 's nachts door. twee jonge kerels werd overvallen en mis handeld. De kwaaddoeners, voegde zij e< aan toe, plunderden vervolgens het huis. De rijkswacht stelde een streng onder- zoek in, dat echter zonder uitslag bleef. De bevelhebber van de rijkswacht, de heer Nagels, ondervroeg verscheidene malen de woduwe, die weigerde meer uit- 'leg te geven uit vrees van te worden; gedood! Gisternacht,-stolde een gendarmonpi- lroelje vast, dat de luiken van de woning betrokken door de vrouw, verbrijzeld wa ren. De gendarmen verschaften zich toe gang tot het huis en vonden de weduwe verhangen aan een raam. De dood had reeds zijn werk verricht- Naast het lijk lag een brief, waarin dc weduwe bekent, dat de aanranding ge veinsd was. Men veronderstelt, dat d» ^ouw in het hoofd was geraakt.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1