ik 22 Woensdag Maart 1922 Islasftüg m Sst&inen lij Bsiveia^toeSilen ingezet ARME ZWERVELINGEN De Reis earn Vsrsten naar Rente mms Leaning Minïsfëria van Landsverdediging 'ei de» Ministerraad Em Landverrader Onze Frank invoer van Vee XXVIII" JAARGANG NUMMER B7 Kerkstraat, 9 en 52, Aat-st.— Tal, m SAGBLAD 3 CEHTIEMEM —WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gbndt publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zicli te wenden tot het Agentschap lUws.Ado'f Maxlaao,13, ts Brussel; S. Place de Ia Baarse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londras E.C.4 H. Büsilïua Zon op 5,51 onder 04 Nieuwe Maan den 28 Art. 90 van de wet van 28 Augustus 1921 luidt als volgt De sommen, bij de prijskampen in reisduiven ingezet, worden belast als volgt Ér wordt eene belasting gegeven van één frank voor eiken ring verkocht dooi de maatschappijen en bonden, die door den minister van Financien zijn toegela ten. Die instellingen zijn verplicht een register"te houden, waarin het aantal in hun bezit zijnde ringen en het aantal in hot jaar verkochte ringen worden vér meld. De opbrengst van elke verkoop wordt op het einde van elk trimester in de schatkist gestort door gezegde instellin- Êen; deze zijn voor het bedrag aanspra- eiijk. Aan eene belasting van 10 t. h. is on derworpen elke inzet bij de prijskampen waarvoor de terugkeer der reisduiven is voorzien op een anderen dag dan den Zondag of een feestdag, alsmede elke inzet bij dubbelspel of weddenschappen ingesteld buiten het geregeld programma der maatschappij die den prijskamp in richt. De Moniteur van Zondag deelt thans de toezicht maatregelen mede tot toepas- aan. Zij verkoopt de ringen naar de volgorde der nummers, desgevallend©, der reeksen. De prijzen voor verkoop en voortverkoop worden in gemeen overleg met den minister van Financien bepaald. Par. 2. Elke verkoopverrichting door een toegelaten verconiging of bond ge daan, moet liet voorwerp uitmaken van een verzendingsborderel en vermeld wor den in een door den toezichter van den kring.genummerd en geparafeerd regis ter. sing van die belasting. Ziehier de voornaamste bepalingen van het reglement Art. 1, par. 1. Om toegelaten te wor den, overeenkomstig het 2e lid van art. 90 der wet van 28 Augustus 1921, moei elke verceniging of bond van reisduiven- maatschappijen daartoe het aanzoek doen bij den minister van Financiën voor 1 januari van ieder jaar en eerst- maal voor 1 April 1922. Par. 2. Dit aanzoek vermeldt de bena ming, den zetel en het adres van de ver ceniging of bond, waardoor het aanzoek wordt gedaan. Par. 8. De toelating kan te allen tijcle ingetrokken worden ingeval van mis bruik, namelijk wanneer duiven dte niet voorzien zijn van den ring naar het offi cieel model, worden toegelaten tot prijs kampen waarop van toepassing is het for faitair stelsel voorzien bij de drie eerste leden van art. 90 der gemelde wet. Art. 2, par. 1. De minister van Finan cien keurt ieder jaar het model goed der ringen aangewend tot heffing der belas ting. Die ringen voeren het jaartal, een nummer, alsmede oen kenteeken; zij worden uitsluitend vervaardigd door fa brikanten die, op verzoek tot den minis ter van Financiën gericht, door hem worden toegelaten, mits een zakelijken waarborg of eene persoonlijke zekerheid van 25,000 fr. te verstrekken, tot. gebeur lijk herstel van de schade die de schat kist mocht beloopen ingeval van door hunne tusschenkomst gepleegd bedrog. Par. 2. Eik toegelaten fabrikant is verplicht, op straf van intrekking der toelating,, een register te houden, waarin hij dagelijks de bestellingen en de ver zendingen van ringen vermeldt. Voor •elke verzending maakt hij twee borde rellen op, die hij,het een aan den bestem meling der ringen zendt, en het ander aan den toeziener der rechtstreeksche be lastingen in wiens kring de bestemme- lin g gevestigd is. Art. 3. Par. 1. De toegelaten vcreeni- ging of bond schaft- zich de ringen recht streeks bij de toegelaten fabrikanten De ringen die, op verzoek der agenten van het beheer, hun niet onmiddellijk zouden voorgelegd worden bij den zetel van de toegelaten vereeoiging of bond, worden beschouwd als verkocht zijnde en van ambtswege ingeschreven in ge meld register, tot staving daarvan de ont vangst- en de verzendingsborderellen der ringen bewaard worden. De voorschriften van het bovenstaande lid zijn niet van toepassing op de ringen niet voorgelegd ten hoofdzetel van eene vereeoiging of bond, maar regelmatig in voorraad gehouden ten zetel der provin ciale of gewestelijke secties. Art. 4. Voor eiken prijskamp welke het voordeel van het forfaitair stelsel ge niet, moet, zoo hij ingericht wordt onder de beschermheerschappij van eene aan genomen verceniging of bond, machti ging worden verleend door dit lichaam, dat zulks onmiddellijk in een stokregis- ter vermeldt. De prijskampen naar ande re voorwaarden ingericht, maken het voorwerp uit der voorafgaande aangifte voorzien bij artikel 92, par. 1, der wet van 28 Augustus 1921. Art. 7. Ingeval van vermoeden van bedrog, is de minister van Financien ge machtigd aan het voorafgaand visa van den toeziener der rechtstreeksche belas tingen van den kring te doen onderwer pen de registers, bescheiden, rekenin gen, enz., gebezigd door inrichters van reisduivenprijskampen of van daarmede verband houdende weddenschappen. Art. 8. Par. 1. De ringen voor 1922 verkocht, voor de afkondiging van dit besluit, door eene vcrecniging óf bond aangenomen, overeenkomstig de voren staande bepalingen, worden gelijkgesteld met de door den minister van Financien goedgekeurde ringen, op voorwaarde dat de belasting van één frank uit dien hoof de betaald worde. Par. 2. Om toegelaten te worden tot prijskampen welke het voordeel van het 'orfaitair stelsel genieten, moeten alle duiven niet voorzien van ringen goedge keurd overeenkomstig artikel 2 of van ringen bedoeld in par. 1 van dit artikel, voorzien zijn van eenen ring van een door den minister van Financien te be palen bijzonder model; die ring wordt met de gewone ringen gelijkgesteld wat het verschuldigd zijn der belasting van één frank betreft. Par. 3. De duiven voorzien van een ring verkocht voor jaren welke 1922 vooraf gingen, door een toegelaten verco niging of bond, moeien niet drager zijn van den bijzonderen ring waarvan spra ke in vorenstaande par. 2, indien de ver ceniging of bond, voor de inrichting dei- prijskampen welke het voordeel van het forfaitair regiem behooren te genieten, de belasting van één frank betaalt voor- ieder van die duiven. Evenwel wordt, oor de duiven regelmatig opgenomen oor 1 Mei 1922, de belasting slechts ge vorderd tot beloop van 50 t: h. van het door die opneming aangewezen aantal. VRIJ BEWERKT KAAR HET ENGELSCH Se Vervolg Nadat zij eenige straten doorgegaan waren, kwamen zij aan een grijs gebouw, waarvan het uiterlijk reeds liet doel ver ried het was do bovengenoemde zondag school, die onder de bescherming van Lena's familie stond. Do tante beval beval Harry en Si ml-aar in liet school lokaal te volgenhier gaf zij lier: aan den bewaarder over en weinige mkiuten later zaten de arme jongens aan eene gedekte tafel, onder de andere scholieren en genoodigden. Het schoollokaal, nu tot eene eetzaal ingericht, was luchtig en ruim, goed verwarmd en de witte wanden waren met kaarten eu afbeeldingen van gods dienstige tafereelen voorzien. Er waren verscheidene gedekte tafels. Eene brand lucht alsook een geur van gebak vervul de de zaal tot niet geringe vreugde van onze hongerige vrienden. Er werd wel dra op groote schotels beafstuk aange bracht en rijkelijk op alle borden ver deeld. Lena speelde, wellicht ten gevolde van in bel. onderlijk buis ontvangen op dracht» vooral' ten opzichte van hare bei de bijzondere guster,; de rol vaa gast vrouw voortr eitelijk. Var den aanvang Zondag aanstaande, 26 Maart, zullen de Koning, de Koningin en de hertog van Brabant te Rome zijn. In de eerste dagen dezer week verlaten zij Brussel en zullen een kort verblijf hebben te Lu- zern, in Zwitserland. Onze Vorsten zullen vergezeld zijn door M. .Jaspar, minister van Buitenlandschè Zaken; graaf Jan de Mérode, groot-maarschalk van het Hof; graaf Leo Gerard, sekretaris des Konings graaf Philip de Lannoy, groot- meseter van het huis der Koninginba ron de Traux de "Wardin, sekretaris dei- Koningin; gravin Fritz van den Steen de Jeliay, eeredame en kommandant de Meeus, ordonnance-officier des Koning: DE ONGESTELDHEID VAN DEN KONING De Koning, die nog lijdend is aan griep, doch wiens toestand niet onrust wekkend is. wordt verpleegd door dokter Nolf, die den vorst- vooral aanraadt elke onvoorzichtigheid te vermijden op den vooravond van zijn -reis naar Italië. van het feestmaal was /ij, evenals de slinger van een uurwerk, voor de be schroomdheid der beide knapen het be-- wegende en regelende elmeitt; zij plaat- zie zich tusscheu hen en sprak dan aan deze dan aan gene zijde, alsof zij tus scheu oude kennissen zat. Harry maakte indruk op haar door de rustige vastheid van zijn wezen, welke haar aan den koop- manstakt van haren vader herinnerde en den echten Engclschman kenmerkt Sim beviel haar meer door zijn bijna vrouwelijk voorkomen. De kleine hongerige jongen kon ziine beschroomdheid niet overwinnenhi i was het voorwerp van zoovele nieuwsgie rige blikken, hetgeen hem nog meer ver warde en onhandig deed zijn. l.ena be merkte dit. en verzuimde niets om hem meer on zijn gemak te brengen. Zij nam het zelfs op zich om het vlecsch voor hem te snijden; uit dit onbeduidende voorval, alsook uit het terechtbrengen van het medaillon, zal veel ontstaan, dat op de verdere ontwikkeling van dit verhaal be- U'ukkiug hoeft. flel mes dat zij gebruikte was stomp, gleed uit en verwondde, hoewel dan ook onbeduidend, eenen vinger van hare linkerhand. Niemand buiten den op- merkzamen Harry had dit opgemerkt; bij bewonderde de koelbloedigheid, waar mede zij, in tegenstelling van andere kJo.no en grootere nufjes, de pijn wist te verbergen, die zij gevoelde. Onbe merkt v, isolite zij mek haren ge,stikten Bericht aan de militieplichligen- der klasse 1922 die gedurende hunne aanwezigheid onder de wapens hun beroep wenschen voort uit te oefenen Het Staatsblad van 16 Maart, bladz. 2290 tot 2293, heeft de lijst der beroepen aangegeven die in het leger kunnen aan gewend worden. De militieplichtigcn van 1922, die verlangen gedurende hun militairen dienst en dezer beroepen voort uit te oe fenen in eene inrichting, dienst of een heid van het leger moeten, voor 1 Juni n. s., tot de militaire overheid vermeld in de laatste kolom van de lijst waarvan sprake, een verzoekschrift sturen, met aangifte van naam, voornamen, beroep, inschrijvingsgemcente voor de militie en juist adres (gemeente, straat, nummer). Vervolgens zuilenrij opgeroepen wor don om een beroepsbekwaamheidsproevc af te leggen. S/W Maandag namiddag werd ten paleize van Brussel een ministerraad gehouden, onder voorzitterschap van den Koning. Het grootste gedeelte van de zitting werd ingenomen door een uiteenzetting van den Minister van Koloniën, over de maatregelen door hem getroffen tot uit- ocring van de groote openbare werken in Congo, namelijk de uitbreiding der poor wegen, de haven van Kinshassa. de slroomzeevaart. Do minister gaf ook een uiteenzetting van den gezondheids toestand en van de landbouw-eolonisatie. Do Minister van Landsverdediging lieeft aan den raad de uitslagen bekend gemaakt, van zijn bezoek in de Belgische bezettingszone. Ten slotte hebben de be voegde ministers, dc heeren Neujean en Theimis, verslag uitgebracht over den i'inani'icelen toestand van de Lloyd Royal Beige. Daar het- vraagstuk zoo in gewikkeld is, is de bespreking niet kun nen geëindigd worden. Deze zal op een volgende zitting worden voortgezet. M. Theunis, minister van Financien, zal, lieden Dinsdag, op liet bureel der Kamer een wetsontwerp neerleggen, waarbij aan de regeering machtiging verleend wordt eene nieuwe leening, uit gegeven door den Bond der Samenwer kende Maatschappijen van Oorlogscha- de, te waarborgen. Deze nieuwe leening zal een intrest van 5 t. h. opbrengen. Zooals wij reeds gezegd hebben, zal de leening een mil liard bedragen, vertegenwoordigd door 4 millioen obligatien van 250 fr. ieder, verdeeld in 200,000 reeksen van 20 obli gatien. Het kapitaal is uitkcerbaar op 90 ja ren. De intrest, vrij van belasting, zal jaarlijks, den 1 Juni, betaalbaar zijn. De obligaties zullen uitkcerbaar zijn door loten of door 250 fr, verhoogd met een premie van 50 fr. Dc Bond der Sa menwerkende Maatschappijen van Oor- logsehade zal de leening vanaf het tiende jaar kunnen terugbetalen. In zijne memorie vim toelichting, geeft M. Theunis omstandigen uitleg over de werkzaamheid van genoemden Bond, en over het klimmend cijfer der voorschotten die hij reeds voor dc ver goeding van oorlogschade gedaan heeft. De 32u samenwerkende maatschappijen die tot heden bestaan, hebben ongeveer 80,000 zaken afgehandeld, tot een glo baal bedrag van één milliard. Buiten de voorschotten voor den te rugaankoop van meubelen, had de Bond op 31 December 1921, den heropbouw of de herstelling van 19,082 huizen toe gelaten, terwijl 8,900 andere huizen in herstelling waren. Dat zegt genoeg hoe de nieuwe leening onrechtstreeks nuttig zal zijn aan den heropbouw van 't land. De trekkingen zijn vastgesteld als volgt de tien eerste jaren, 12 trekkin gen met 37 1-oteu, vertegenwoordigend 7 millioen. De tien volgende jaren, 12 trekkingen met 32 loten, vertegenwoor digend 6 millioen. De zeventig overblij vende jaren, 1.0 trekkingen met 25 loten, vertegenwoordigend 5 millioen. Ieder jaar zal er één lot zijn van 1 mil lioen. De andere loten zullen zijn van 500,000, 250,000 en 100,000 fr. De prijs der uitgifte is nog niet vast gesteld. Het- zal klaarblijkend afhangen van den toestand der geldmarkt rond 15 Mei, datum waarop de inschrijving zal geopend worden. Men denkt even wel dat de obligaties, naar alle waar schijnlijkheid, aan pari zullen uitgege ven worden. Zooals men ziet komt de nieuwe lee ning goed met de voorgaande overeen. De voordeelen zijn schier dezelfde. In 't belang van den spoedigen heropbouw onzer verwoeste gwesten, is het te hopen dat de nieuwe uitgifte den bijval van de eerste zal kennen. zakdoek hot; bloed van haren vinger, cn wist dit zoolang onder het eten te doen, als haar vinger nog bloedde. Nadat er genoegzaam vleesch toege diend was, verscheen het Engelsche na tionale gerecht plumpudding, met palmtakken en ander groen versie Vijftig jonge gezichten glansden van ge noegen bij het zien van deze spijs. G deze kleinen waren of te arm of iu een te verlaten toestand om in dc kring van familie of vrienden eens goed Kerst mis te kunnen vieren, waartoe in Enge land bepaald plumpudding noodig Hier vonden zij ruim vergoeding door de barmhartigheid van eenige rijke lie den, die er zicli zelve ten vreugde van maakten om deze kinderen in de gele genheid te stellen, zich een goed te kun nen doen. Onder een groot gejubel' maakte het gez&mtlijke sehoolauditorium zich ge reed om liet zoete gebak te doen ver dwijnen. Daarna dischte de leeraar een geestelijk dessert op, door een danklied aan te Keffen, hetwelk de kleinen met denzelfden geestdrift medezongen, waar mede zij dc schotels cn borden geledigd hadden. Gedurende den maaltijd had Lena, de kleine beschermster van liet feestmaal gelegenheid gehad om Hany cn Sim gade te slaan, zij had opnieuw gezien hoe zeer het gedrag der Hazeï- deans bij dat der andere knapen afstak. Het werd haar daardoor duidelijk dat Harry's beweering, dat hij en Sim geene Bergen, 20 Maart. Vandaag is het proces" Jeanncs, warvan wij de akte van beschuldiging verkort meedeelden, vooi het Assisenhof van Henegauw begon nen. Het was reeds 11 uur toen de beschul digde werd binnengeleid. De voorzitter meldt dat dc zaak min stens drie weken zal duren; Woendag zal or geen zitting zijn. Na lezing der acte van beschuldiging, wordt te 1 uur de zitting geschorst. Zij wordt te 2 uur heropend en Ms Jacquemotte, verdediger,, geeft lezimj van een lang document, geschreven dcoi J eanncs, die daarin weerlegt dat hij zul- ke voorname rol in de Duitsche Polizei heeft gespeeld. De voorzitter gaat daarna over tot de ondervraging van den betichte. Met stukken en brokken kan men hem ternauwernood bekentenissen ont wringen dat hij in dienst van de Duit- schers is geweest. Er worden nochtans 147 feiten ten zij nen laste gelegd. Hij loochent le Charleroi, Luik en Antwerpen gewerkt te hebben en is niet vier jaar in dienst der geheime politie geweest, maar slechts 29 maanden, liet overige van dien tijd was hij in dienst van een Zivitverwalfcung zoodat er wel geen braver jongen op heel de we reld te vinden is dan nij. Menigeen heeft zich reeds afgevraagd, waarom de Belgische frank lager staat dan de Fransche. De oorzaak schijnt te moeten gezocht in het feit dat wij 7 mil liard mark in casso hebben; verder dat Frankrijk veel minder invoert dan wij en dat de hooge Fransche toltarieven on zen uitvoer naar Frankrijk zeer beper ken. gewone straatjongens waren, waarheid was. Lena hield zich dien dag bijna uit sluitend met hen bezig, en onderhield hen, toen na het opruimen der tafels den kinderen gelegenheid tot spelen ge geven werd. Zij deed verscheidene vra gen omtrent hunne familie en betref fende de oorzaak van hun ongeluk, zon der te vermoeden dat zij, door hare eige ne familieomstandigheden, niet geheel vreemd daaraan was. Harry en Sim konden, terwijl zij over hunne vader en moeder spraken, niet altijd hunne tranen weerhouden; ook Lena was zeer aangedaan, het meisje trachtte hen te troosten. Mijn vader is rijk, zeide zij, en hij doet gaarne goed. Ik ben er zeker van dat. hij u helpt, wanneer ik hem verhaal hoe ongelukkig gij zijt. Wellicht staat hij toe dat- gij in ons huis komt wonen dat zou zeer schoon zijn, niet waar Harrv was zoo gelukkig door deze woorden, dat hij slechts door hoofdknik ken antwoorden kon. Dan was er een einde aan al hunne ellende, dan behoef de zij niet meer angstvallig naar een nachtverblijf rond te zien Deze ge dachte maakte hem en zijnen broeder zoo blijde, dat zij Lena's verzoek dade lijk opvolgden en vr ooi ijk blindeman netje mede gingen spelen, waarbij Lena zich den doek voor de oogen binden Hot cn haar best deed om Hayy of Sim te vangen. Ziehier de voornaamste bepalingen van het nieuwe reglement door baron Ruzette, minister van Landbouw, uitge vaardigd betreffendeden invoer vim vee in Belgie. VEE VOOR DE WEIDE Dc minister van Landbouw,, overwe gende dat er bijzondere voorzorgainaat* regelen dienen genomen te worden om de uitbreiding van liet mond- en klauw zeer te beletten bij de aanstaande tor woide zetting van het vee en dat het ove rigens betaamt de verschillij» in Voege zijnde schikkingen nopens het gezond heidsonderzoek van liet ingevoerd veo le vereenigen en samen te vatten. Besluit De invoer van de herkauwers herkom stig uit Nederland, Frankrijk en liet Groot-Hertogdom Luxemburg, niet voor den vleesclihandel bestemd, is toegelaten 1. Van den kant der Hollandsche grens, langs de tolkanforeu Middelburg, Watervliet, Selzaete (statie), De Clinge statie), De Clinge (dorp), Santviiet, Es- schen (statie), Lsschen (dorp), Meersel (Meerle), Strijbeek (Meerle), Weelde (statie), Arendoiick, Achel (statie), Mae- aeyck, Visé (statie) en De Planck 2. Van den kant der Fransche grens, langs de tolkantoren Jjamorteau (statie), Agimont (statie), Moinignies (statie) cn Abeele (statie) 3. Van den kant van het Groot-Her togdom Luxemburg, langs de tolkanto ren tiouvy (statie), Benonüehamps (sUv- tie), Wardin, Sterpenich (statie), Autel- bas en Athus (statief Bij hunne aankomst aan bet tolkan toor en na hunne ontlading uit de wa gons, ondergaan de dieren voor den vleeschhandél niet bestemd en herkom stig uit Holland en Frankrijk een ge- De algemecne vreugde werd plotse ling gestoord. Townley, de oude dienaar van Lena's familie kwam de zaal in, na derde dc tante en fluisterde haar eenige woorden in het oor. De dame verbleekte en gaf van schrik eenen gil. Lena ijlde naar haar toe. De geheide school vverd oplettend. Townley, wat is het vroeg Lena haastig, is er een ongeluk gebeurd Een ongeluk, miss. Het betreft vader toch niet Uw vader, miss. Hij heeft een aan val van beroerte gehad. Wees echter ge rust, miss, vervolgde hij schielijk, ziende dat Lena zeer verschrok, mijnheer was een tijdlang bewuslleloos, hij is nu weer bijgekomen en de dokier heeft goede hoop gegeven. Toen hij weder bijgeko men was verlangde hij u en uwe tant6 te zien. Lena vloog naar de plaats waar liare mantel en doek lagen. Gauw, tante, gauw. riep zij. zich aankleedende Townley, hebt gij een rii- tuig Ja, miss, ik ben er mede gekomen. Kom tante kom. Ik moet naar mij nen vader, naar mijnen dierbaren vader. In weinige minuten was Lena met ha re tante in het rijtuig gezeten, dat reeds voortrolde eer Tfarrv eu Siin, die hen volgden, aan do deur genaderd waren. Harry zag den wagen zoolang na tot hij om den hoek oener --trast verdween, toen 'stond hij eene poos i't gedachten verzoti-i

De Volksstem | 1922 | | pagina 1