m Dinsdag Maai'i 9,2 2r Cs Sis ¥®ijaardag vaa Lsnisie Os ü§fs eisier Vorsten ARME ZWiRViLINSiN Erg incident te SaisSsarg iedetien van Beiuietgtfig lia he! Valkaan Mandsebe AffrnggeSaar aangeimidM ig Brussel Algemeeue Liquidatie van hst üatisaaaS Ètssluo IJselijke Rssnp @p zee Esaa leis-Ellips Giften voor L Si den Pass XXVIII' JAARGANQ NUMMER 71! nt T> A. «^i-TRST T"> 8 CENTtEMEN - WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Ndf?sl-Dh Qatnsi Kerkstraat, Ei en ?2, AAtST.Tel. publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas.A dolf Maxlaan.13. te Bruetcl8. Place de ta Bourse, Parijs en 6, Bream a Butidings Londrer B.C.4 H. Gonlran Zon op 5,38 onder 6,13 Nieuwe Maan den 28 De groote beul van Rusland, do be ruchte Lenine. heeft zijn 50e jaar be reikt. Alhoewel een groot getal Kussen ■dagelijks van honger sterven, door de schuld der communistische Bolchevisten, aangevoerd door Lenine en zijne tra wanten, toch wil men feest houden ter ccre van dien onmenséli en een komiteit van pluimstrijkers bestaande uit het mid- dcn-komitcil der communistische partij heeft beslist, bij die gelegenheid eene vol ledige prachtuitgaaf in 't licht te geven dor volledige werken van dien bloeddik- tateur. Die uitgaaf zal bestaan uit 19 groote •boekdeelen. Elk boekdeel zal verkocht worden aan 120,000 roebels. Die volledige uitgaaf zal dus de bagatel kosten van 2,300,000 roe bels. e A'oor dien spotprijs zal men de geestes- voorébrciigselen bezitten van dien wijzen, verstandiger redder van Rusland, die het- oud keizerrijk der Czaren verloste van de drukkende heerschappij welke op alle Russen drukte. Gelukkig Rusland! Gelukkig com munistische partij! juicht en jubelt ter cere van den grooten Lenine, den redder der Russen Het kiekskens leven dat- gij, Russen, leidt, hebt gij aan uwen grooten Lenine te danken! NAAR ROME Programma der plechtigheden Ziehier het programma van het ver blijf der Belgische vorsten te Romo DINSDAG 20 MAART Te 13 u. Aankomst der vorsten te Rome. Te 14 u. 30. De vorsten zullen zich naar hot Vatikaan begeven, waar zij Z. H. Paus Pius XI een bezoek zullen bren gen. Te 18 u. 30. Bezoek aan de koningin- Douairière. Te 20 u. 30. Gala-feestmaal in het Quirinaal met deelneming -der overhe den. WOENSDAG 29 MAART Te 9 u. Bezoek aan het Pantheon en de graven dor koningen van Italië. Ie 9 u. 30. Bezoek aan het graf van den Onbekenden Soldaat. Militaire plechtigheid. Te 11 u. Gehoor in hét Quirinaal, toe gestaan aan den minister-president en den minister van Buiteulandsclie Zaken. Te 12 u. Ontbijt in het Quirinaal. Te 14 u. Bezoek aan het Genie-rnu- aan liet Forum en scutn (Engelenburhgl.) Te 15 u, 30. Bezoek a den Palatijnscheu heuvel. Te 17 u. 30. Ontvangst van de Belgi sche kolonie, in het gezantschap van Bel gië. Te 20 u. 30. Gala - feestmaal in het Quirinaal. DONDERDAG 30 MAART Te 12 u. 30. Ontbijt in lit gezantschap van België. Te L5 u. Inhuldiging der Belgische tentoonstelling. Te 10 u. De vorsten zullen de paarden rennen bijwonen in liet hippodroom van Parioli. Te 17 u. 30. Bezoek ana het Weder- iandsch Landbouw Instituut. Te 20 u. intiem diner. VRIJ BEWERKT KAAR HET ENGELSCH 18* Vervolgl - Het arme meisje, zegde Sim met medelijden, zij wilde haar plicht doen, door de roovers te weren en moest het met den dood bekoopen. Maar waarom had zij zich ook niet schuil gehouden, liever dan zich voor het gold van een ander te laten doodslaan. O ja, hernam Harry, herinnert gij u de soldaten die voor de Koningin zich in den oorlog moesten begeven Wat zii verdedigden behoorde hun niet, ten toch deden zij hunnen plicht, ook al moest liet hun leven kosten. Als het dienstmeisje dat zich in dienst van haren heer begeven heeft, achtergelaten werd om zijn goed te bewaken, dan moet zij «at ook doen. Zij heeft om hulp geroe pendat het,niet door sterke mannen gehoord werd. is haar ongeluk geweest. Ha, ik zou niet gaarne willen die hen, Hal Ilarry lachte over deze aanmerking. Lieve broeder, de uiensch kan op velerlei wijze ongelukkig zijn. Wat scheelde hot toch weinig of Mercy was verongelukt, en niemand berokkende haar toch eenig leed. En onze goede Vader dan, hij diende ook niet- en was meester over zijnen eigendom; toen werd Te 21 u. 30. Gala-avond in den schouwburg Constanzi. VRIJDAG 31 MAART Tc 9 u. Bezoek van Z. M. Koning Al- bert aan de kazerne der carabini, aan de ruiterijschool en de school van lichame lijke opvoeding. Bezoek der Koningin aan het gasthuis Umberto I. Te 12 u. Ontbijt in het Quirinaal. Te 17 li. 30. Ontvangst in het Kapi- tool door den gemeenteraad van Rome. Te 20 u. Intiem ontbijt. Te 22 u. Vertrek der vorsten. AVoensdag avond 29 Maart, ontvangst van do Belgische dagbladschrijvers door de Italiaansc.be Persvereeniging. DE STAAT VAN BELEG TE HAMBORN Ziehier de lezing van Wolff over hot geval van den Belgisehen officier Heden avond (22 Maart) reed een Bel gisch luitenant met den tram naar Hani- born en had binnen in het rijtuig plaats genomen. Meerdere jongelingen kwamen plaats nemen op het achterplat form van den tram. Een hunner opende de achterdeur van den tram zoo wijd, dat hij er de liand kon doorsteken, loste twee schoten op den Belg en sprong toen van den train. Van buiten schoot hij nog driemaal op den officier, die op den slag dood bleef. Geen het minste spoor van den dader. De staat van beleg is over Hamborn uitgeroepen. DE BEGRAFENIS VAN LUITENANT GRAFF In den loop van Vrijdag nacht kwam het stoffelijk overschot van luitenant Graff te Verviers aan en naar het ouder lijk huis der Hodiamontsiraat, te Heusy, overgebracht. Majoor Doom vertegenwoordigde den minister van nationale verdediging. De stafkommandant Godechaux, ver tegenwoordigde den generaal Lodz. Talrijke officieren van liet 14c linie, het regiment van den ongehikkigon of ficier, waren op de téraardbestelling te- Onder 5e burgerlijk o overheden be merkte men MM. Grógoire, gouverneur der provincie, Winanay, volksvertegen woordiger, Dufays. burgemeester van Verviers, den gemeenteraad van Heusy, en talrijke gekende personaliteiten. Het muziekkorps van het 12e linie opende den stoet. De lijkwagen verdween onder een berg van kroon en. De droefheid van den vader van den ongelukkige, den gewezen generaal Graff was hartverscheurend. Geen redevoeringen werden uitgespro ken, maar majnr Doom bood aan den gewezen soldaat de deelneming der re geering aan. ik bedank u, luidde het antwoord, ik kan "aan het land nog een leven offe ren, maar wreek hem, dat wil ik. DE AANHOUDING DER MOOR DENAARS VERWACHT Volgens dc briefwisselaar van de Ex press te Duisburg, zou men op het spoor zijn van de moordenaars van luite nant Graff. Men verwacht zich heel kortelings, vandaag misschien, aan de aanhouding der misdadigers, waarover men de bij zonderste inlichtingen bezit. hij door anderen ongelukkig gemaakt, door menschen, die stellig veel slechter waren dan Jack. Hot. arme meisje in Pimliko is bij hot- volbrengen van haren plicht omgekomen, en haren meester zal gewis een goed aandenken aan haar be waren. Ik had hen wel eens wiflen zien te huis komen, toen zij hun dienstmeisje in haar bloed badende vonden Limley heette de lieer, dit hoorde ik door een dor moordenaars zeggen. Hij i« zeer rijk, want dc ijzeren kist was vol geld en de kas was vol goud en zilver, dat- tot tafel gereedschap moest dienen. Zijn rijkdom neeft hij behouden, want de nplicie kwam nog tijdig genQcg om de moor denaars gevangen te nemen, en dat heeft hij eigenlijk aan ons te danken, maar wie zou hier gaaiTom dank in te oogsten als een ann meisje er zich öm laat ver moorden A'oor al het geld van de we reld deed ik dat niet. Weet gij wat, Hal zegde Sim. hot is toch goed dat wij arm zijn. AVij loopen dan geen gevaar beroofd of ver moord te worden, want wi j hebben niets en dat is ons geluk. Gij vergeet het pakje, broeder, dat ik bij mij heb. Denk gij dat het. veel van waarde bevat, Hal Zeker, er zijn zeer kostbare zaken in, Sim. Zouden wij het niet eens openma ken, om le zien wal erin is .WAT SPA ONS GEKOST HEEFT De financieele bijeenkomst te Spu, in Juli 1920, heeft ons het mooie sommetje van 760,000 frank gekost. Hier de uit eenzetting der uitgaven Hotelkosten, Britsche afvaardiging, 140,000 fr.; Duitsche afvaardiging, 6S.000 fr. Fraïische afvaardiging, 58,001) fr. Italiaansclie en Poolselie afvaardigin gen, 33,000 fr. Servische, Kroatische en Slowakische afvaardigingen, 7,000 fr. V Belgische afvaardiging, 92,000 fr. Japanschc en gedeelte der Fransche, Engclsche en Italiaansclie afvaardigin gen, 70,000 fr. Ondergeschikt personeel, 67,000 fr. Huurprijs villa's, 13.000 fr. Een Brusselsch Tinna leverde voor meer dan 100,000 fr. levensmiddelen, waaronder 16,000 fr. wijn, 5.000 fr. taatrtjes, een lOOtal pralinezakjes van 550 gr., tegen 30 fr. de kg., oranjewater, whisky, enz., enz. Spa kreeg een toelage van 25.000 fr. en drie hotelhouders, als schadevergoe ding wegens uitstel der koiifercnüV. 45,000 fr. De extra-toe lagen- bedroegen meer dan 30,000 fr. Wij moeten ei" ook nog aan toevoegen, dat bezuiniging werd betracht af en toe zijn de hotelrekeningen met 10 fr. ver minderd wegens..ongebruikt bed. Verder worden zilveren sigaretten- en bonbondoosjes uitgedeeld, die 750 fr. per stuk kostten, als bewijs van erkentelijk heid voor de gastvrijliaid van zekere per sonen. Eu dan predikt men andrezijds bezui niging, besparing, versobering... Wat zal Genua aan Italië kosten? destinaris gevraagd werd onmiddellijk naar Holland terug te keeren. Het par ket van Brussel gelastte den heer Van- derstricht, politieofficier, gehecht aan het parket, een onderzoek te doen. Alle opzoekingen aan de Noordstatie bleven vruchteloos. Voortgaande op zekere aan duidingen, ging de officier van politie opzoekingen" doen in Oen hotel van de Naamsche Poort, waar hij eindelijk den gevluchten bankier aanliield. Deze laatste had. benevens paspoorten van al de Europeesche landen, ongeveer 100,000 frank op zich in Belgische, Fransche en Engelsche banknoten. In zijne koffers vond men nieuwe kleeren, ondergoed en pelsen. Hij was pas uit Pa rijs teruggekeerd en was op het punt- naar den vreemde te trekken. de Een avondblad meldt dat Z. H. Paus, Zondag ochtend de Romeinsche edellieden in plechtig gehoor heeft ont vangen. Dc H. Vader verklaarde dat eerst en vooral diende gearbeid aan dé beves- tigiug van den wereldvrededat het bol- chewisme best bestreden wordt door rui me Inilp te bicden aan de noodlijdenden. De Paus maande de vrouwen aan tot bestrijding van cue mode, die de deugd in Jt gedrang brengt. Z. Heiligheid be val insgelijks een kruistocht tegen de on eerbaarheid. Zondag is dc genaamde Johannes Sa-] muel Lcnacrtz-AVagrier, te Brussel aan gehouden. Hij werd geboren te 's Gra- venhage op 25 Januari 1879,en had vodr conigen tijd een bank geopend, in' n. 152 Stadhouderstraat, in dezelfde stad. De bank deed goede zaken, toen plotse ling Lcnaertz-AVagncr verdween. Een on derzoek der boekon bracht uit dat de zoo genaamde bankier voor ongeveer één millioon gulden verduisterd had. Na clen plichtige vruchteloos in Den Haag opgezocht tc hebben, kwam een Ilollandsch polhic-officier naar Brussel waar men dacht dat Lenacrtz zich ver scholen hield, maar moest onverrichter-i zake terugkeeren. Eon paar dagen geleden werd een tele gram onderschept gericht aan zekeren Hcnaus-AVagiier, verblijvende in een ho tel rond du Noordstatie, waarin aan de Nooit deed ik dat Ik zal nimmer eenen brief of een pakje openmaken dat mij is toevertrouwd geworden, al kon ik er lord-mayor van Londen door worclen, of al wilde de koningin er mij toe dwin gen overigens heb ik toch gezien wat er in gepakt, is; liet is een portret, omzet met goud en diamanten, van zeer groo te waarde, ik héb eens een dergelijk stuk gezien bij den squire van Ashbrookhall, doch dat was niet half zoo mooi.ook had onze grootmoeder zulk een portret met •diamauten omzet. Het was toch veel gewaagd van den gentleman, zeide nu Sim, dat hij zulke arme knapen, als wij zijn, zooveel waar de toevertrouwde. Had hij dan zekerheid dat het goed zou overkomen O ja, mijn eerlijk voorkomen, zoo als liii zelf zeide, kon'hem niet mislei den. Als het ons niet gelukt lady Blan che Melville tc vinden, clan hoop ik dat ik dien heer nog eens te zien krijg, om zijnen eigendom terug te geven. Sim schudde liet hoofd. Ha als die beide roovers geweten hadden, dat wij bij ons hadden, dan hadden zij ons eerst beroofd en later in de Theems geworpen. O, Sim, wij zouden zoo hard ge- loopcn hebben dat zij ons niet konden inhalen, wij hebben jonge beenen. Maai' ik kan zoo hard niet loopon als gij. Hall. -— Vcrtw ij f cling en angst geven Ten einde voldoening te geven aan het publiek, zoowel van de hoofdstad als van de provincie, dat verlangt onze kostnmen en onze zuiver wollen stoffen te beko men, blijven onze magazijnen te Brussel open alle werkdagen dat in de Troon- straat, 125, van 8 1/2 tot 17 1/2 ure zon der onderbreking, en dat in de Oratoricn- bergstraat, 14, van 8 1/2 tot 's middags en van 14 tot 17 1/2 uur. Gomaakt kostuum 125 frank. Stof, zuiver wol, 'gewaarborgd, 1 m. 40 breed, tegen 18 frank de meter. (Medegedeeld.) \AA VIJF LUCHTREIZIGERS OMGE KOMEN. - DE VLIEGLOODS GERED Miami (Florida), 25 Maart. Verle den nacht heeft men in volle zee opge pikt de vlieger Robert Moore, die sedert drie dagen en drie nachten wanhopig aan een water-vliegtuig vastgeklemd was. Moore was uitgeput van klachten en had de ijlkoorts. Ycrleclen Woensdag was hij in volle zee gevallen, ten gevolge een schroef- brciik. Vijf passagiers bevonden zich aan boord van liet vlieguuichien. Twee vrou wen stierven van uitputting en twee an dere werden krankzinnig, sprongen in zee en verdwenen weldra; de vijfde pas sagier, gansch uitgeput, liet zich in do zee glijden en verdween evenals de vier vorigen. De slachtoffers zijn personen die te Bimini vertoefden, een zeer bezochte stad in Florida. Een regelmatige vliegdienst was ingericht tusschen Bimini en Miami. Heden Dinsdag 28 Maart, zal de zon- yerduistering gedeeltelijk zichtbaar zijn in Europa. In onze streek zal ze begin nen ongeveer 10 uren voormiddag, ma ximum ongeveer 1 ure 11 minuien na noen, einde der verduistering ongeveer 4 ure 4 minuten namiddag. Men kan ze dus best waarnemen om 1 ure nanoen. Men neme een stuk glas (van een ruit of zoo iets), men houdt liet over een brandende keers of bougie tot het zwart maar niet ondporschijnend is van den rook; dan kijkt men door dat zwart geworden glas naar de zon $n men zal de verduistering kunnen gadeslaan zonder dat door de schittering van het licht de oogen zeer doen. krachten zegde vader menigmaal. Herin nert gii u nog dat hij eens in het bosch eeheii hert geschoten heeft, dat in de vlucht een der pooten werd verbrij zeld, en niettegenstaande de hert nu op drie pooteif moest loopen, kon vader hem met onzen vluggen hond Karlo toch maar niet inhalen. En kent gij de geschiedenis der Ara bieren, die Gerard de leeuwendooder ver haalt Het hoofd van eenen stam had eens eenor zijner onderdanen met het rechterbeen aan het linkerbeen vah een ander met ijzeren ringen doen vastklin ken en liet toen beiden in de gevangenis werpen. Toen echter den volgenden mor- gend de kerker geopend werd waren bei de gevangenen verdwenen. De hoofdman zond naar alle kanten lieden uit om de vluchtelingen te zoeken. Eindelijk von den zij er een van in eene groeve lig gen; hij droeg nog den ijzeren ring om zijn been en vertelde dat zij gevlucht waren, terwijl zij er voor zorgden juist gelijk hunne beenen neer te zetten. Des nacnts waren zii echter door eenen leeuw overvallen, die den eenen vluchteling tot op het been had opgevreten. Hij zelf had zich in de groeve gered... En wij hadden zeker met onze vier boenen beter kunnen loopen als de Arabier fnet drie. St hoorde! gij niets vroeg Sim plotseling. Beide knapen luisterden. Ik hoor niets, gij vergist u, Sim. Ik verbeelde mji voetstappen in de ACHT-EN-TAVINTIGSTE LIJST Overdracht, fr. 92,200.20. Graaf en gravin Guillaiime de Lichtei- velde, 100; M. en Mori Severin Percy, 100; M. Clément Grégoire, Hannut, 50; M. en Mev. Franz Hubean, La Louvière, 25; Een Vlaming, 100; M. Nonven, pas toor, Wanlin, en zijne moedor, 25; II. V., zegen mijn huisgezin, Schepdael, 100; Graaf en gravin Louis d'Ansem- bourg, 100; II. Vader; zegen ons, 100; Hulaegeschenk, eene weduwe, 100; D. J. L. M., St-J.-t.-N., 200; M. F., Brussel, 100; A. D. H. en familie, Bressoux, 50; Clergé du doyenné d'Aubel, 80; Mev. Herman Dc Prcter, 100; M. en Mev. Rondaxhc Leroux, Flcron, 50; Uit dank baarheid aan het H. Hart, Roesélavc, 50; Christ en Gaule, 50; E. H. Van Stace- ghein, Vyve St. Baafs, 25; E. H. Roe- lants, pastoor, Petegem, 50Gentsclie Priesters, H. Geest College, Leuven, 90 M. Julicn De Graeve, Renaix, 50; AL D. V., Gent, 100Congrég. des Enf. de Ma rie, Verviers, 150; Groote Congr. der Jongelingen, Rumboke, 110; Voor Kerk en Paus, 50 Voor een bijzondere gunst, Antwerpen, 50; Baron en barones J. Gil les de Pélichy, 100; Dokter Bocver, Na men, 100M. Ledoux, pastoor, Aischc en Refail, 25; M. Pimpurnieux-David, Na men, 25; Onbekend, 25; M. Baisir, pas toor, Biesmes, 100; Mej. de Severin, 50; Naamloos, St-Joost-ten-Noode, 100; Het Seminarie te Hoogslraeten, 200; Ecu priester uit Brugge, 50Opdat Z. II. de Russen ter hulp kome, 50; H. D. V. B., Roesselare, 50; H. V., zegen onze fami lie, Brugge, 25; Uit Audenaerde, 100; E. H. Pastoor te Sluysen a-. Y., 50Cerele Concordia, Montignies Neuville, 63Su perior en leeraars, St. Ant. Coll., Ronse, 100; II. V., zegen zijne familie, 1; Om eene gunst te bekomen, 1; H. D., Ateur- ne, 20 Pastoor en parochianen, Rechri- cal Tiïlet, 20.50; Twee priesters, 10; Voor het geluk van mijn huisgezin, 3 Pecq, 5Naamloos, Tierdensom, 10; A. R. C., Oostende, 5; H. V., zegen inij, 1; Ter core van Sint Jozef, 1; E. T. F., Sot- tegem. 5; Onbekend, ïloesselt, 20; M. Jos. Declerck, Arlon.10; Onbekend, Eer- negem, 10; E. B., Bincke, 10; Flor. Fau- ville, S. Martin, 5; Onbekend Hospice Mont-St-Araand, 15; Ter eerc van deu H. Jozef om eenige gratiën, 5: M. en Mov. J., Atervieis, 2; Leve Z. H. Pins XI, 2; S. C., protégez-nous. 5; O. A., Petit Reebain, 5; Bijzondere intentie, Ater- viers, 5Pnur que mes enfants marekenfc dans la bonne voie, 15; Onbekend, 5; V. Liiiseh, Verviers, 10C. en L., id., 10; Pour que mes enfant3 se portent bien, 2 En l'honneur de N.-D. de Xhcvemonfc, 23; Onbekend, 5; Opdat God de ziel mijner zuster genadig weze, 5; A'our 't geluk van Fons, Louis en Sophie, 5; G. S. N. O., 5; Dat God onzen arbeid zo- gene, 2.50; Naamloos, 2 L. E. II., 20; r. M., 20; Reconnaissance au S. C., A^e- laines, 10Pour mes parente défunte, 5 H. V., zegen mijne familie, 10; Onbo- kend, 5; ld., 10; Une mère nour la con version de son fils, 10; C. M., Brussel, 10; Pour la guérison de ma fille, 20; Opdat Christus zegeprale, 10Een trani- hediende, Hoeylart, 5; E. II. Vanneste, Oostende, 20Achiel AVoslyn, Thourout, 20H. V., zegen ons huisgezin, Ghistel, 5 Id., id., Thourout, 20; Un abonné, 5; Tout dévoué a la cause de Dicu, 20. Totaal, fr. 96,049.20. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad of aan M. Leo Mallié, sekretaris, 150, Belliardstraat, t« Brussel. (Postcheks n. 38279.) nabijheid te hooien. Dat is ook bepaald verbeelding Sim, wees daar gerust op. Evenwel zou liet geen wonder ziin dat hier menschen wa rén, hoewel ik liet niet donk, want straks toen wij hier kwamen zag ik eene flau we schemering van licht, die ik nu niet meer zie. Zoudt gij denken, Harry, dat hier menschen in onze nabijheid sïapeo kon den vroeg Sim bevreesd. Neen, dat geloof ik niet, dan zou- <len wij toch wel iets hooren. Gij kunt genist zijn Sim, zijt gij slaperig Ja, zeer;* ik zou wel eens gaarno lang slapen op een zacht bed als in Greenfields. Vertrouw op God, Sim-, dan zult gij weder in een goed bed slapen. Maar gij -moet u dat niet te erg aantrekken Sim, en bedenken, dat er vele duizenden even als wij zonder bed zijn. Iiebt gij gebeden, Sim Ik bid nu! antwoordde Sim zacht reeds door slaap aangetast. Harry zelf bad innig. In de laatste da gen had liii zoo veel beleefd, dat hij ei aan begon te denken dat hunne lotge vallen niet alleen aan menschelijk toe doen tc wijten waren. Hij gewendo er zich om in alles de schikkende hand der Voorzicnglicid te zien. en dit sterkte hem nu om in die ontzettende ruime gewelvea eene slaapplaats te zooken. Plotseling sclirikto nij. Hij streek zijnen broeder

De Volksstem | 1922 | | pagina 1