Woensdag I Haart 1922 Ge mmm Leening van één Milliard mm ZWERVIURSiM In den Ministerraad Pagissfsa sndsrschsidlng Be Reis amsr Versies Gons® üet H. Sakrasneütskengres ëndsx-nsmber op 15 Maart De zaak Joannes XXVIII* JAARGANG NUMMER 72 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- Tel. 114 - S CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.50 publiciteit bulten h Uitgever: J. Van Nüffel-Db Ghndt H. Jonas Zon op 5,36 onder 6,15 Perste Kwar. den 4 zich te wenden tot bet Agentschap Havas,Adojf 5Iaxlaan,13, te Brussel8. Place de la Bourse,.Parijs en G, Bream s Buildings Londres b.li. i In do memorie van toelichting bij het ontwerp van wet waarbij de regeering wordt gemachtigd de interesten en 'de af lossing te waarborgen van eene léèning met loten tot een naamkapitaal van één milliard frank, door het verbond der sa menwerkende vennootschappen voor oorlogsschade uit te geven, herinnert de minister van geldwezen den bijval door de eerste leeniiïg genoten. Deshalve, ter 'beantwoording van de roepstem van het verbond, steil de re •geering thans eene nieuwe leening voor. De minister herinnert aan de hedrija righeid van het verbond, hetwelk op V' Februari 1.1. voorschoten 'had gedaan tot een bedrag van 938,877,600 fr. Op dit bedrag van 933,877,600 frank was op 15 Februari 1.1. eene globale ©om van 806,003,136.68 fr. gestort waav- ;van 542,442,489.18 frank van de op brengst der leening werd voorafgelicht, en 323,560,647.50 frank, bedrag 'dei- voorschotten voor de uitgifte dor leening door het ministerie van economische za ken aan liet verbond gedaan. De rekening der leening van 1921 stelde zich op datum van 15 1' ebruari ,1922 'als volgt voor Opbrengst d. locning fr. S00,000,000.00 posten van uitgifte 13,171,301.35 Overschot fr. 786,828,698.05 Stortingen aan geteisterden Beschikbaar fr. 542,442,489,18 Ter Nationale Bank fr. 219,600,000.00 Op de postdhecrekoning 24,786,209.47 fr. 244,386,209.47 fr. 786,828,698.05 Uit deze afrekening blijkt dat, op 'datum van 15 F ebruari 1922, hét Ver bond slechts nog over ongeveer 244 mil- lioen beschikte, voortkomende van zijn leerste leeniiïg niet loten; de nieuwe fi nancieel e verrichting welke de regee- Ong voorstelt te machtigen, zal dit or ganism toelaten -zijne werkzaamheid voort te zetten en uil le breiden. Gezien het goed onthaal der eerste leening door het publiek en volgens het advies der finaneieele overheden, is liét nog op het type der leening met loten, dat het Verbond en de regeering hunne keuze gevestigd hebben. De leening door artikel óén van liet wetsontwerpgemachtigd, is, zooals de voorgaande, op een naamkapitaal van één milliard frank gesteld, aflosbaar in 90 jaren. Een koninklijk besluit zal er de algemcene modaliteiten van vaststel len, den minister van financiën do zorg latende om, op het gunstige «ogenblik, in overleg met 'het verbond en volgens den stand der markt, den prijs en de bijkomende voorwaarden der uitgifte te bepalen, welke het voorbarig zou zijn van lieden al' vast te stellen. Nominaal kapitaal één milliard frank, vertegenwoordigd door 4,000,000 fob liga tie n van 250 frank elk, verdeeld in 200.000 reeksen van 20 obligation. Jaariijksche interest 5 t. li., vrij van belasting, jaarlijks betaalbaar den 1 Juni der jaren 1923 tot 2012. Delging in 90 jaar, bij lotingen, de gedelgde obligatien zijnde uitbetaal- baai' door lot of door 300. frank, 't is te zeggen tegen pari hunner naamwaar- de verhoogd met eene premie van 50 frank. VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 14° Vervolg Al liet hiervoren opgenoemde, gebeur de voor den tijd dat "gentleman Hazcl- dean als een geldvorst in Greenfields te rugkeerde, om zijnen broeder te bewegen jzijn landgoed te verkoopen en hem naar konden te volgen. Doch loopen wij de dingen niet vooruit 1 De geldvorst scheen Aurora geheel vergeten" te hebben, al thans werd op uitdrukkelijk verlangen van de grootmoeder Aurora's naam niet meer op Greenfields genoemd. De opdc dame kon het den Squire Proudfpot niet vergeven, dat hij 'haren zoon als iemand van liet laagste gemeen van zijn goed had gejaagden zij zou op wraak voor de naar hare meeniug haar aangedane beleediging. De landbouwer Hazeldean vierde juist om dezen tijd hel in Engeland zoo alge meen gebruikelijke hooi-oogstfcest. Het was op eeticn schoonen heerlijken Juni dag dat hij zich met zijne vrouw kin deren, broeder en twee jonge meisje uit de nabuurschap, de gezusters Tr p ge reed maakte, om bij hei feest zijner pn- derhoorigen tegenwoordig te zijn Een _groot wit laken was over het gros uitgc- •spreid, en voorzien van allerlei verver schijnen, waaruit men maar had te kie zen.. Vcrigeas gentleman Hazaldeau ent- Bovoegdhei4 de leening van het tien de jaar af bij vervroeging uit te keeren; in dit geval eindigen de lotingen en al de nog niet door het lot aangeduide titels zijn terugbetaalbaar door eene zelf de s©m, vertegenwoordigende het. pari hunner naamvvaarde, hetzij 250 frank, verhoogd met de gemiddelde waarde der premies van 50 frank lierlei,. op voet van 5 t. h., tot op den datum welke voor de vervroegde uitkeering zal ge steld worden. Om bevrediging te schenken aan den in verscheidene kringen vaak uitgedruk- ten wensch. zal bij de nieuwe leening slechts nog één lot van één millioen frank per jaar betrokken zijn, benevens loten van 500,000 frank, 250,000 frank en van 100, 000 frank; zoo blijft het totaal bedrag per jaar hetzelfde als voor de eerste leening, verdeeling in een groo- ir getal loten van minder bedrag laat toe liet getal door de fortuin begunstigden te vergrooten. Artikelen 2 tol 5 van het wetsontwerp herhalen de bepalingen van de overeen stemmende artikelen der wet van 2 Ja- uuari 1821, welke de uitgifte der vorige leening van het Verbond machtigde. Om te bevorderen dat de leening in goede voorwaarden geplaatst worde, is het noodig ze, evenals de voorgaande, de vrijsteling der cedulairc belastingen op de interestcoupons te verlcenen. Het zelfde geldt ten aanzien der bepa- lingn waarbij de titels van het zegel en de inschrijvingen van de y>ks op de beursverrichtingen worden ontheven; om dezelfde redenen werd het noodig nieuwe bepaling in le lasscliën, die trou wens slechts eene ter zake gevestigde geacht, in den tekst van dit artikel eene overlevering huldigt, en, die tot doel heeft alle documenten de inschrijving betreffende (fnschrij vingdbultcti j nen, kwijtbrieven en ontvangstbewijzen der sommen en tileis, enz.) van zegelrecht Vrij te stellen. Bruascl, 27 Maart. Dc ministers hebben heden namiddag, onder voorzit terschap van minister Tlieunis, in het ministerie van geldwezen vergaderd. De raad nam kennis van het verslag van den minister van nationaal verweer aangaande dcri moord op luitenant Graaf en andere gebeurtenissen die zicli te Duisbrtrg voordeden. De protestatie door deii minister van nationaal verweer aan 'liet Duitseh gou vernement overgemaakt, werd goedge keurd. M. Devèze heeft nog een wetsontwerp onderworpen 'betreffende het behouden hunner bedieningen der dienstplichti gen die onder de wapens worden geroe pen. M. vheunis heeft de besluiten voor gelegd der commissie aangesteld tot het voorbereiden der werken der conferen tie van Genua, MM. Jaspar en Tlieunis gullen het gouvernement bij deze con ferentie vertegenwoordigen; een verte genwoordiger der socialisten en dei- christen syndikaten zullen hen vergezel len. De raad heeft de bespreking herno men aangaande het oprichten van een nationaal gedenkteeken aan afgestor venen van den grootcn oorlog. Verscheidene punten werden nog be sproken. Er was ook spraak liet feest van 4 Oogst af te schaffen en op 11 November het sluiten van den wapen stilstand te herdenken. brak er niets aan om eeneu lekkerbek te bcvredigon, dan champagne in ijs, en derhalve had hij dan ook'in alle stilte gezorgd dat- er van dezezilverkoppen eene dozijn aanwezig'waren, welke in een hoekje verborgen waren, om te gele- genertijd, zooals hij zegde, af te schie ten. Met (lit landelijk feest giug ditmaal eene samenzwering gepaard, waarvan do handelende loden ,Tr landbouwer, zijne vrouw ca moeder waren, tenvijl do gent leman en dc beide meisjes Trupu de slachtoffers zouden zijn. Dc oude dame was in deze samenzwering bijzonder ievc- ng geweest-. Zij wilde met geweld haren zoon onder de pantoffel van eene jonge; dame hebben. Tiet vrijgezellcnleveu van haren zoon was haar te wuft en te kost baar. Ook meende zij de vroegere praat jes van de liefdegeschiedenis «in Aurora het best te kunnen stillen als haar zoon getrouwd was. Opdat zijn |ev,-n degelij ker en aangenamer zon worden, had zij aan eeng rijke lasdbouwersdochter ge- Hacht, die dm gentleman zou uopun ooi; zeiven zich op het land te vestigen. De gezusters Tmpp sphenen haar hiertoe hoi bestgeschikttiaar vader was oud on zou lie lit te bewvgon zij,; bij een hu welijk van o tio zijner dochters, zijn landgoed over ie neniea. r.n daar dos ,.'s samoii'/.we.iug van weïke vnai.-.iTiijidiik noO.Ii do trouwlus tige zusters, noch de gentleman ccnige Graaf Lobauski, gezant van Polen, heeft Zaterdag aan M. Devèze, minister van Landsverdediging, het Groot-Lint der Orde Pro-Polonia -restituta over handigd. Het is een der hoogste onder scheidingen van het- nieuw Polen. HET VERTREK UIT BELGIE Het was vijf minuten over elven toen de Koninklijken trein Zondag avond de Noord-statie uitetoomde. Bevonden zich in de statie om af scheid tc nemen van liet Vorstenpaar, den hertog van Brabant en M. Jaspar, de volgende personaliteiten De ministers baron Ruzette, Neujean. Devèze, Moyersoen en Berryer; M... Max. burgemeester van Brusselde Pauselij ke Nunci us; M. Danco, van de Ita- liaansclie ambassade. Het gevolg van het Vorstenpaar be staat uit graaf Jan de Merode, groot- maarsclialk van 't Hofgraaf de Lan- noy, groot-meester van het Huis der Koninginde heer Max Leo Gerard, secretaris des Konings;. baron de Traux de Wai'in, secretaris der Koningin graaf Guy d' Ouitremont, adjudant van het Hof commandant de Meeus, or- donnance-officier van den Koning en gravin van den Steen de Jehay, eereda me der Koningin. De beer Jaspar is vergezeld van den lieer Mulls, /gehecht, aan lite kabinet- van Buitenlandsche Zaken. Prins Ruspoli de Poggio Suasa, ge zant van Italië to Brussel, was ter gele genheid der reis van den Koning naar Rome, reeds vroeger naar Italië vertrok ken. Straatsburg, 27 Maart. De Belgi sche vorsten die zich naar Rome bege ven, hebben te Straatsburg stil gehou den van 8. 40 tot 9 ure. Zii werden in de statie begroet door M. Alapctite, commissaris-generaal der republiek. Koning Albert heeft zich onderhou den met generaal de Pouydraguin, mili taire gouverneur van Straatsburg. Basel, 27 Maart» De Belgische Vof- sten, met hun talrijk gevolg zijn te Ba sel aangekomen. Na een kort oponthoud vertrok de trein te 13.35 uur in de richting van Lucerne. Koine, 27 Maart. De Corriere del- la Sera van Milaan publiceert in zijn nummer van 26Maart twee,belangrijke artikels aan Belgie gewijd. Het eene is een uiterst sympathieke beschrijving van hot huidige leven in Belgie op nijverheids en kunstgebied, hel, andere stelt de vreugde vast der Bcl- gn wanneer zij vernamen dat hunne vorsten een officieel bezoek zouden bren- gü aan Italië. Ook wordt het gewezen op den heldenmoed der Belgische na tie in den loop van den werldkrijg. aan de italiaansche GRENS Dc Italiaanse lie Koninklijke trein uit Rome is naar de grens vertrokken. Bevonden zich in den trein de Bel gische gezant graaf van den Steen de Jehay, alsook generaal Albrici en de le den der militaire zending aan den per soon des Konings gehecht. Te Corno zal eene Italiaansche eere- wacht met muziek en vaandel de eer bewijzen. gedachten hadden. Het was den laatsten als Londener dandy dan ook maar alleen tc doen om zich te vermaken, waarbij hij echter niet vergat aan dc beide dames zijne bekwaamheid in het hof maken te doen blijken. Terwijl mevrouw er zich in verheugde toon Seymour de dames uitnoodigden hem naar eene afgelegen brug aan de rivier te vergezellen, had hij echter een gansoh ander oogmerk dan onder vier oogen, met een der meisjes de in orde te brengen. Hij wilde de meisjes alleen laten prooven van zijnen heerlij ke champagne, om haar daardoor recht vroolijk te maken, en ook daardoor liet gehcele gezelschap in eene genoegelijke stemming tc-.brengen. Madame lluzoldoun, alsook Hazel dean en zijne vrouw bemerkten met veel genoegen, dat zich tusschon Geor- gine Tm pp en den gentleman een ver trouwelijk gesprek scheen te ontwikke len. Zij vermoeden v. -trekt niet dat. op het oogenb'ik Seymour niet Cupido, maar den god Bacchus ging offeren; zij' voorspelden roods een recht voordeelig en aangenaam huwelijk, ha-wijl de Lon dener dandy slechts ecu oogenbiik genot in den .zin had. Ziei gij die lieden dam wel fluis terde de eerwaardige ïrum-oue Jiare stief dochter in hot oor. Zoo deed ook de va der van uw echtgenoot, toen hij mij tot eene boerin wilde maken 1 Ik ben recht Aan boord der stooinboot Elisabeth- ville Vei'Icloringen ran M. Lip pens, gouverneur-generaal van Congo Dc stoomboot Elisabeth ville is Zondag morgen te La Pallice aange komen en wordt, zooals wij reeds gemeld hébben, Woensdag te Antwerpen ver wacht. De eerste reis van deze stoomboot is veeleer slecht geweest en van af Tene- riffe heeft de onstuimige zee dc passa giers fel gehinderd. Verscheidene dagbladschrijvers zijn den gouverneur-generaal tot La Pallice te ge moet gevaren. ïn een gesprek met de journalisten, verklaarde M. Lippens onder meer dat al de berichten nopens een misverstand dat zou lieerschen tusschen den minister van Koloniën en hem zelf loutere verzinsels zijn. M. Lippens zegde verder nog dat het noodzakelijk was de transportmiddelen te verbeteren, nieuwe wegen aan tc leg gen, en het aantal dokters te vermeerde ren. Nopens de toekomst- van Belgisch Congo, toonde de gouverneur zich heel optimisch gestemd. Over het vraagpunt vgu de missionna- rissen, legde hij de volgende verklarin gen af aan de correspondent der Etoile: Het schijnt dat men mijn omzend brief aan de ondergouverneurs beknib beld heeft. Welnu, ik heb enkel bestaan de feiten aangehaald. Ik houd me niet bezig met het godsdienstig werk van de missies, hetwelk me niet aangaat. Volgens mij moet er in Congo, zoowel voor de missies als voor het bestuur, eene élite zijn. In het personeel der Congoleesche ka tholieke missies is er een hoog percent Duitschers, Oostenrijkers en Hollanders. Ik heb doen opmerken dat, wil het on der wijs vrucliten afwerpen, het moet toevertrouwd worden aan een personeel dat opvoedkundig onderlegd is. Geen enkele katholieke missie bezit een gasthuis, de protestantsche zendin gen wel. In alle domeinen moet men vakkundigen hebben, want men wordt niet van zelf onderwijzer of verpleger. I)e Elisabethville die eenige her stellingen aan de machienen moest uit voeren, is eerst. Zondag, rond midder nacht, uit La Pallice "naar Antwerpen vertrokken. Het gevolg van den gouverneur-gene raal bestond uit M. Joseph Olyft, be stuurder generaal in liet ministerie van Koloniën; graaf de Pret Roose de Cales- berg, die als particulier M. Lippens ver gezelt en vooral op jacht ging; Mej. Lip pens en Mej. Brunard. In al de groofce steden waar er een Heilig Sakrumentskongres gehouden werd, wierd het kongres gesloten door eene plechtige processie door de straten der stad. Iedereen zal zich nog herinne ren welken indruk die processie maakte toen zij, wel is waar, zonder H. Sakra- ment, door de straten van het protes- tantsch Londen trok, ter gelegenheid van het laatste algemeen kongres. Het ware hoogst tc betreuren dat in de hoofd stad van liet christendom zulk een plechtigheid, niet mochte plaats hebben. Daarom studeert het inricht ingskomi- teit van het kongres, de mogelijkheid om het kongres le sluiten door eene gelukkig, dat ik op mijnen ouden dag, fceymoui', die steeds als cenen vlinder rondfladderde, om zich van alle bloe men genot le verschaffen, in eene solie- de bic zien veranderen. Of in cenen vogel die zijn nestje denkt te bouwen I meende hare schoon dochter. «Tusit mijn kind. Ik wilde de ver gelijking met den vogel niet makon, terwijl mij de koekoek in de gedachten kwam, die zijn gebroed in vreemde nes ten brengt, terwijl hij te lui en lief der- lijk is om zich een eigen nest te maken. Ach zie toch, hij heeft Georgine zijnen arm aangeboden, terwijl zij er sterk van bloast; Dat wordt een paar, en ik denk dat wij dezen schoone dag met een ver lovingsfeest zullen besluiten. De goede oude dame bemerkte het on- weder niet dat zich boven haar lroofd samenpakte en dat in het volgende uur dreigde los te breken. Seymour Hazeldean had juist miss Georgine er toe overgehaald haar naai de brug te volgen. Xlli. HET IDEAAL DER EER STE LIEFDE. Seymour Hazeldean. de gentleman, brak schertsend eencn tak van de haag, maakte er oenen krans van en zette dien Georgine op hot sehoonc haar, terwijl de oogen der overigen met welgevallen op hel schoon e paar rust ten. Plotseling, toen zij dicht bij dc brug prachtige processie door de straten van Rome. Het is verboden in Rome pro cessies te houden, niet door eene Staats wet, maar enkel door eene verordening van het Stadsbestuur. Daarom zullen de besprekingen over deze processie moeten geschieden enkel tusschen het komi- teit en afgevaardigden van den gemeen teraad. Men mag verhopen dat de on derhandelingen tot ccn gunstmen uit slag zullen komen. Volgens net ont werp zou de processie niet uit de Six- tijnsclie kapel naar dc Basiliek van St. Pieter gaan, maar zou ze vertrekken uit de Basiliek van Sint-Jan van Leteranen, en zoo langs de straten der stad, naai de Basiliek van Sint-Pieters trekken. Zoodoende zou de processie gansch de- stad doorkruisen, want -Sint-Jan van Leteranen ligt op het eene uiteinde der stad, en Sint-Pieters op het andere." Bij de aankomst in Sint-Pieters zou Zijne Heiligheid het Heilig Sakrament ne men en dan den zegen geven aan het volk. Naar het onderzoek van het Ministerie van Nijverheid cn Arbeid, wordt de een voudige index van de verhooging der kleinhandelsprijzen in Belgie op den 15 Maart 1922 voorgesteld door den cijfer 37Inliet Rijk), tegen 380 den 15 Febr. Het is 379 voor Antwerpen en agglo meratie, 394 voor Brussel en agglomera tie, 360 voor Gent en agglomeratie, 378 voor Luik en agglomeratie. WS ZITTING VAN 27 MAART Geopcpd ten 10 u. 15, wordt het getui genverhoor voortgezet. Gravin Jeanne de Belleville, wonende lo Montignies sur Roe, hezat te Audre- gnie een klein gasthuis, dat do Duitachera rn 1914 on'bennhurlig sloten. Daar verbleven Engelachen, die in de eerste veldslagen gekwetst waren on nu door de Duitschers krijgsgevangen wer den genomen. Het was toen dut de gra vin met de prinses de Croy cn Mej. Tliu- liez den later zoo beroemd geworden spionnendienat inrichte. De gravin vertelt nu de omstandighe den van hare aanhouding, welke plaats had in Augustus 1915, op den weg naar hare woning. Zij werd door de politis van Brussel in de Berlaimonlstraat on dervraagd en toen in de gevangenis van St-Gillis opgesloten. Getuige werd ter dood veroordeeld, maar later werd hare straf in levenslan gen dwangarbeid veranderd. Zij bleef in de gevangenis tot den wapenstilstand. Getuige kan niet zeggen of Jeannos tusschen de politiemannen was, die haar aanhieldenook niet wie haar aanklaag- de. Een tweede getuige, gravin Marie de Belleville, was tijdens de aanhouding ha ler zuster in het kasteel an heeft tusschen de agenten Jeannes herkend. Jeannes heeft heel het kasteel doorzocht, en zoo heeft getuige hem gemakkelijk kunnen herkennen. De voorzitter.— Gij erkent Jeannes nu stellig. Getuige. Ja, en ik bedrieg mij niet. Jeannes. - Ik twijfel niet aan de rechtzinnigheid van getuige, maar ik be vestig dat ik bij die aanhouding niet te genwoordig was. De getuige dwaalt. De prinses de Croy is te Bellignies in haar kasteel aangehouden door de Duit- gekomen waren, verbleekte dc gentle man; zijne oogen schenen uit hunne kassen te willen puilen en staarden op óén punt. Hij luef zijnen arm op en stond als een marmeren beeld. Alias Georgine stiet eenen gil uit en trok zich terug, Seymour legde zijnen arm be schermend om haar. Tusschen do strui ken der haag werd eerst een magere, bleeke arm zichtbaar, die door de door nen was opengescheurd en bloedde, ter- - wijl men in den volgenden oogenblik de uitgeteerde gestalte eener vrouw te voorschijn zag komen. Er waren aan haar nog sporen van vroegere schoon heid te zien, maar duidelijk zag men de versohi'ikkelijke verwoestingen van een langdurig lijden. Met, eenen gillenden schreeuw «prpng de gestalte aan Seymour's zijde, vatte met de cede hand zijnen arm en scheur de met de andere Georgia den krans van liet hoofd, die zij nu op haar eigen hoofd zetle. Staat mij dc krans goed. Seymour? vraagde zij wild. Zie ik cr wel zoo schoon mede uit als den bruidkrans die gij mij reeds zoo lang beloofd bobt Zii wilde met haren vuist eeneu slag aan Georgine toebrengen, die Seymour gelukkig afweerde. Weg, valscli wijf 1 schreeuwde zij, weg slang die mij mijnen bruidegom wil ontnomen 1 Spreek, Sim, kent gij uwe bruid niet meor 'f

De Volksstem | 1922 | | pagina 1