51 mm zwervelingen Vrijdag Maart 1022 $!aa!sbegr@8ilng ïoer 1122 3e TerEgkger vsa S3. lippens Giften wo®? 1,11. sten Pass e<i geschenk aan Z, Pias XI ki] zij» tr®eask«$ïijgisg Rend het PsJeeisBt Ge Bsis enier Vsrsïsa staar tee VOLKSSTEM XXVIII* JAARGANG NUMMER 74 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— 3Z»^.C3-EïX_.jQl.I3 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Niwfbl-Dh Gbndt p-jbtieiUIt buïten h«{ Arrondissement Aalst, zich te wenden tol -het Agentschap HA?A3,Ade!f Mailaan,13, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Building's Londres B.C. H. Cornelia Zon op 5,32 onder 18 Eerato Kwar. don 4 ALGEMEENE BESCHOUWINGEN M. Hou tart, verslaggever voor de be grooting van 1922 in de Kamer, besluit rijn verslag met de volgende algemeen© beschouwingen Beschouwen wi.j in hun geheel de zoo ingewikkelde zijden van de begrooting die ons is onderworpen. Een punt bekeerscht de begrooting van 1922 de inschrijving als ontvangst van drie miljard te gelden op de Iler- stellingsprioritcit, die de geallieerde mogendheden aan Belgie hebben toege staan. Het inkasseeren van deze afbe taling brengt ons een dubbel voordeel ©enerzijds vermindert het aanzienlijk de verplichting beroep te doen op het kre diet, anderzijds stelt het van nieuwe fis- kale middelen vrij alvorens het Beheer der Belastingen de toepassing der laat ste wetten heeft verzekerd en er de op brengst heeft kunnen van schatten. Het is een feit dat verspilling en on verschilligheid door den oorlog een ge woonte zijn geworden, tegen dewelke het hoog tijd is aan te gaananderzijds hebben de openbare diensten eene zoo buitengewone uitbreiding gekregen, zij moesten beantwoorden aan zoovele nieu we noodwendigheden dat men onmoge lijk de uitbreiding van het meerendeel der bestuursinrichtingen, in globo kan veroordeelen. Daar is een zeer zware ar beid te verrichten om alles weor in goe den staat te brengen, zooals de regce- ring zich voorstelt het te doen. De misbruiken van ambtenarij die den Staat ten gronde helpt zoowel door de kosten die zij medebrengt als door do krachten die zij opslorpt, moet men bestrijden. Anderzijds, met het oog op don staat van onze Begrooting moet mon van som mige noodzakelijke dingen afzien, na melijk van de luxe-werken, van de tus- echeiikomst van den Staat in alles en overal, van de al te kostbare verbete ringen. Tweede voorwaarde Vermeerdering van dc ontvangsten. Verduiken wij het ons niet dat er nieuwe belastingen noo- <lig zullen zijn binnen zocr korten tijd. Inzonderheid zullen de buitengewo ne uitgaven de aandacht der Kamer moeten gaande maken. Moesten zij zoo als uit de Algcmeene Toelichting blijkt, gedurende oukele jaren nog even aan zienlijk blijven als zij thans op de Be grooting voorkomen, aan zou men 2 tot 3 honderd miljoen meer moeten in schrijven op den dienst van 's Lands Schuld. Ten dot-te, zal de Begrooting der in vorderbare uitgaven, welke thans, dank zij de inlichtingen door den Minister van Economische Zaken aan de Kom missie voor de Bogrooting verstrekt, do lasten voor het herstel met eenige be nadeling ramen. Zooals werd gezegd, is het bedrag van dezen last een der hoofdfactoren van on zen finaucieelen toestand, en deze fak- tor is te geduchter daar hij maar slecht gekend is. Een. nieuw tijdstip gaat in, gedurende hetwelk de kwestie geleidelijk tot klaarheid zal komen. Van nu af aan schijnt het dat eene blijven de uitgave van meer dan een miljard zal voortduren, wanneer, eens het her stel gedaan zijnde, deze begrooting zich zal beperken tot een dienst van schul den cn* pensioenen. Daarentegen blijft hel bedrag der an nuïteiten, welke Duitschïand ons na de vereffening der Prioriteit zal storten, in liet domein der gissingen. Het is te vreezen dat, gedurende verscheidene ja ren, de totale storting geen 3 miljard goud marken bedraagt, of voor Belgie's pandeel ongeveer 500 miljoen frank, na aftrek van de aflossing der Priori teit, zoodat eene som van ten minste gelijk bedrag door de leening zou moeten gedekt worden. Hoe beter wij de herstellingslasten kennen, welke de oorlog ons heeft nage laten en welke het Vredesverdrag op do rekening van Duitschïand heeft gezet, hoe duidelijker het blijkt dat de staat van betaling, door de geallieerden vast gesteld, ons slechts een minimum toe kent, bij gebreke waarvan wij het te kort niet zullen boven komen. Zonder op te houden bezuiniging te eischen in het werk tot herstel, evenals in de overige diensten van den Staat, kan men er niet aan denken, dit .werk onvoltooid te la ten, in weerwil van de rechtvaardig heid GOUVERNEUR-GENERAAL VAN CONGO De stoonfboot Elisabethville lub bende afin boord M. Lippens, gouverneur van Belgisch Congo, is Woensdag na middag om 4 uren de haven van Ant werpen binnengeloopen. De heer Arnold, afgevaardigde van het ministerie Van Koloniën, was M.Lip pens te gemoet gevaren tot Doel, waar hij aan den gouverneur de groeten van de Regeering overbracht. Ooi; verschei dene familieleden, waaronder Mevr.Lip- pens, waren met de sleepboot tot Doel gevaren. Op het ontbijt dat aan boord plaats had, stelde M. Lippens een heildronk in op den Koning der Belgen. Te Antwerpen werd M. Lippens opge wacht, benevens de leden van zijne ia- inilie, door M. Franck, minister van Ko loniën, M. van Werven van Schilde, gou verneur der provincie Antwerpen, gene raal Tombeur, enz.; eene talrijke me nigte woonde de aankomst van de Eli- sabethville bij. Om 5 uur hield de Club Africain eene receptie, waaraan deelnamen de burger lijke en militaire autoriteiten van Ant werpen, o. w. M. Van Cauwelacrt, nijve raars, zendelingen en tal van kolonialen. M. Bertrandj voorzitter van de Club Africain, hield eene toespraak,, waarin hij liulde bracht aan den heer Lippens, als aan den man die de Belgische Congo uit een ziekelijken toestand heeft weten ie redden. M. Lippens bedankte voor de blijken van sympathie, welke hem betoond.wer den, en huldigde de nagedachtenis van Leopold II, die in Belgisch Congo zoo in eere staat. Ik zelf, zeide hij, ben enkel een rad in de organisatie van Belgisch Congo. Ik zal het werk trachten voort te zetten an al degenen, die aan de toekomst van Congo hunne krachten hebben gewijd. Door de vereenigde krachten van allen die in Congo een werk van menschheid en beschaving verrichten willen, zal Bel gisch Congo maken tot een kolonie, welke waardig is van een vrij en onaf hankelijk volk. De Elisabethville >v had 165 passa giers aan boord, geen enkel sterfgeval hef et zich tijdens de reis voorgedaan. Het schip had eene lading van 2800 ton ko loniale waren en 400 kg. goud. De stoomboot welke voor de eerste maal de reis naar Congo deed, heeft, lui- dens de verklaringen van do schoepsof- VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 16* Vervolg Tïij nam immer geld, waar hij het maar hekomen kon, maar vermeed steeds op behendige wijze in die soort van on dernemingen te steken, die gewoonlijk bij de rechtbank haar .einde nemen. Zijne speculaties moesten eenigen grond hebben. Genoeg, hij was een edel, een rechtschapen geldmaker en onthield rich van alles, dat hij een gerechtelijk onderzoek als bedriegerij kon worden aangemerkt; dat liet hij over aan Quin- tijn Schnaffet, die er zich gecne gewe tenszaak van maakte om aaudeelen te plaatsen of te verkoopen van eenen spoorweg die misschien in dc maan lag enz., en het geld op te strijken, met hcM vaste voornemen er nooit iets van terug te geven, of er rent voor te beta len. Melville ving dc groot en, Schnaf- fel de klcineu. Seymour Hazeldean had met beiden te doen; want zijne grenzeloozc zucht lot genot, deed hem gretig elk middel aangrijpen om maar geld te maken doch het liefste had hij toch met Mcl- vii'e te doen. Hij gevoelde zich meer verheerlijkt als liij op ecu avondmaal verzocht werd bij Melville, dan dat hij mot Schnaffel, Zwindelweijer en Cornp, bij oesters en champagno zat. In het zelfde huis dat hij bewoonde,' hadden zij ook eene bank opgericht, en op den zelfden avond toen landbouwer Hazel dean te Londen aankwam, gaf Seymour Hazeldean aan zijne tafelvrienden een prachtig avondfeest. De landbouwer Hazeldean vroeg aan de deur zeer beseheiden naar den gent leman Hazeldean, en een jonge knaap, die voor page speelde, antwoordde zoo lomp, dat do eerlijke man die zich voor den gek gehouden zag, den knaap mot eenige stokslagen bedreigde. Het geraas dat nierdoor ontstond, nep een der ta felschuimers te voorschijn, die ei' in zijn zwart habiet, wit vest, dito halsdas, en lichtgeele handschoenen als een hove ling uitzag. Ilij zegde dat Seymour Ha zeldean voor het oogcnblik belet bad, doch aan de duizende ponden van den landbouwer denkende, liet hij hem in eene kleine net gemeubciecrde kamer, verzocht hem eenige oogenbiikken te wachten, cn beloofde zijnen broeder te halen. Deze laatste, uitgeJosrht als een modeplaatje, ijlde spoedig op liet be richt. naar zijnen broeder. De landbouwer bomcjkto echter mot smart de uitdrukking van verstoring op zijns broeders gelaat.'Niels kon hem be wegen aan liet feest deel *c nemen; hij ficieren oen flinke reis gedaan. Alleen aan de machienen zijn er kleine onge vallen geweest. Wat M. Lippens en zijn gevolg betreft, ze werden tijdens hunne reis in Congo niet éénmaal door de koorts aangetast. Niet één hunner is ziek geweest. Zulks baart groote vreugde aan M. Franck, die zegevierend kwam mededeelen Gij ziet wel dat het klimaat van Congo niet niet slecht is. NEGEN-EN-TWINTIGSTE LIJST Vorige lijsten, fr, 96,049.20. Principaal, professors on leerlingen van het St-Josepli-kollegie, Moeskroen, 600; Ravët, Grand-Rosière, 25; Leerlin gen van Carlsbourg, 147M. Ortegat, Waasmunster, 100; Bestuurder en lee raars, St-Stanislas-kollcgie, Bcrchem, 100; M. A. Laurent, Farciennes, 25; M. Joseph Barbier, Nij vel, 100Lux perpe- tua luceat, 100; 11. V. D.. Wevclghem 50; Middenkomiteit der Christen Vak* vorecnigingen, 250; Naamloos, Doornik, 30M. "cn Mev. E. Matthieu, Èdinghen, 100God zegene onze familie, Hoeylaert, 100; Uit Zoningen, 100; St-Michiels- kollcgie, Brussel," 100; Barones Maurice Snoy, 50; B. V., 100; L. B., Mcclielen, 50; O. L. V. Gesticht, Aalst, 100; Lee raars van het Instituut St-Louis, 235; L. V. G., Thienen, 40H. V., zegen ons huisgezin, Aalst, 100;'Gravin Dre della Faille de Leverghem, 1000Derde Orde van den H. Franciscus, Rumbeke, 235; C. M. Bioul, 20; Een bekeerde protes tant, Gent, 5; Naamloos, SinWoris Weert,5Naamloos, Godshuis St-Amund, 5; Eene meid, Arlon, 5; Naamloos, Doi- sclie, 10; Marie Delacy, Wervick, 20; K. Servaes-Ulens, Thienen, 20Servaes Geysermans, id., 5; Jufv. Zoé Vandccas- teelc, Brugge, 5; H. H. St-Roch, 10; .Eene dienstmeid, 2; M. F. Do Clercq, 5; L. H., 20Opdat de H. Jozef ons huisge zin zegene, Nieuwpoort, 1Naamloos. Gouvy, 20; M. B., 5; F. II. K. Desmet, bestuurder, Oostende, 20M. en Mev. L. V. G., Ukkel, 10; Dat de H. Jozef mijn proces moge doen winnen, 2.50; II. Jozef, zegen onze zaken, 2.50; H. Va der, zegen onze familie, Ninove, 20; L. S., Schaarbeek, 10; Uit St-Antoniiis-pa- rochie, Leuven, 5; M. Pieter Fok, id., 10, en nog verscheidene andere giften. Totaal, fr. 100,202.20. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad of' aan M. Leo Mallié, sekretaris, 150, Belüardstraat, te Brussel. (Postcb.eks n. 38279.) VERGADERING DER RECHTERZIJ Tijdens eene vergadering van de ka merleden der rechterzij, dewelke heden morgen gehouden werd onder voorzit terschap van M. Dobue, heeft men het voorstel Vandervelde, aangaande den zes maanden dienstplicht onderzocht evenals de houding aan te nemen in de afdeelingen. M. Tschoi'ken, gvenals MM. Poullet en Heyman, hebben erbij de leden der Vlaamsehe rechterzij op aangedrongen, af te zien van zich te onthouden. Er werd geen besluit genomen door de vergadering. BIJ DE VLAAMSCHE RECHTERZIJ De Vlaamsehe rechterzij lieeft gisteren namiddag het onderzoek van liet voor vertrok dadelijk, na echter afgesproken te hebben den volgenden morgen, bij zijnen broeder te komen, ontbijten. Bij dit ontbijt werd, helaas, zijn on geluk als 't ware vervuld. De dcelgenoo- ten van Seymour Hazeldean, Sclmaffe! en anderen, waren erbij tegenwoordig. Hij werd in allerlei ondernemingen ge sleept, zonder er zelfs eene enkele ge dachte van te hebben, dat zijn broeder met diens handlangers zijn geld verbrast- tcn, of tc vermoeden, dat hij zich zon der zijn weten met allerlei schurken streken had ingelaten; en toen einde lijk liet gerecht zich met de zaak moest bemoeien, op aanklacht van derden, wisten zich Seymour en konsoorten mot de vlucht te redden, en lieten den land bouwer Hazeldean voor alles opkomen, jr.lic als medeplichtige werd gegrepen, en niettegenstaande zijne betuigingen van onschuld tot langjarige deportatie .veroordeeld. XVI. BEDREIGD DOOR ROO- VERS EN MOORDENAARS En nu willen wij toi de beide kna pen terugkeeren, die wij in de donkere Adelphi-gewelven achterlieten. Toon Harry gebeden had en wilde inslapen, verbeelde hij zich eenig geraas te hoo ien; hij bleef nog eenen "tijrl lang luis teren, doel» ronddom was het stil als het graf. Hij volgde hot voorbeeld van zijnen broeder en sloot de oogen, stel Vandervelde voortgezet. Er waren twee stroomingen, de eene is gansch tegen het voorstel, de andere zal zich onthouden. Op te merken valt, zegt de Soil* dat het meerendeel der Vlaamsehe rechterzij het voorstel heke len, daar het^ den diensttijd op meer dan 6 maanden brengt door het voor _rc- gimentsonderricht en de schietoefenin gen. Ook acht de Vlaamsehe rechterzij het voorstel onvolledig voor wat de ge westelijke indeeling betreft. IN DE KOMMISSIE van KOLONIËN Deze commissie, Woensdag morgen vergaderd, heeft besloten aan den minis ter te vragen, op de volgende vergade ring, die den 5 April gehouden zal wor den, den gouverneur generaal, M. Lip pens, uit te noodigen. Dan begon zij met het onderzoek der artikels van begrooting, wat tot belang rijke gedachten wisseling leidde, naar aanleiding van de opbrengst der inland- flche taksen, van de handelsvrijheid, de utibating der hosschen, wat alles niet kan gelukken zonder vervoermiddelen te maken. Men heeft zich ook verwonderd ge toond, de opbrengst voor de taksen op den aleóol-verkoop nog te zien stijgen. Dit komt omdat net bier en de wijn, slecht vervoerbaar zijnde, de kolonialen vinden dat whisky, met water gemengd en zeer matig genomen, de beste drank in Congo is. DE PAUSELIJKE EN KONINKLIJ KE GESCHENKEN Wij meldden gisteren dat Z. H. Paus Pi us XI onzen Koning en prins Leo pold mozaïeken schonk. Hierover ver nemen we nader dat de Koning een mozaïek ontving, verbeeldende het Co losseum, terwijl de mozaïek die den erf prins geschonken werd, de Dageraad van Guido Reni voorstelt. Betrekkelijk hot 'Gobelin-tapijtwerk dat 'onze Koningin aangeboden word, zijn echter geen nadere {inlichtingen toegekomen. De Belgische vorsten hebben aan den Paus een kunstrijk kruisbeeld in ivoor en kostbaar-hout geschonken. HET BEZOEK AAN DE KONINGIN-MOEDER Dinsdag te lialf zeven brachten de Belgische Vorsten een bezoek aan de koningin moeder Marguerite. Te half negen had in het Quirinaal een groot banket van 100 genoodigdon plaats. OP HET FEESTMAAL IN HET QUIRINAAL Op het feest maal, des avonds door do italiaansche vorsten aangeboden, liet de koning van Italië uitschijnen Mot een waar genoegen wenschen de Koningin en ik u welkom in dc kapi- tool. Het Italiaansche volk vereenigt zich met oprechte geestdrift aan. uw "geluk. De eenheid van beschaving en volks overleveringen tusschen beide landen, de liefde voor de vrije instellingen en voor de economische belangen, bij beide volkeren even 6terk ingeboren, hebben een diepe wederzijdsche genegenheid doen ontstaan. De vriendschapsbanden werden nog versterkt door de dapperheid waarme de wij beiden voor hetzelfde ideaal stre den, strijd tijdens denwelke het Belgisch leger een onoverwinbaren en heldhafli- gen weerstand bood. Het is mij aangenaam thans te her halen, cn ik ben overtuigd de tolk te zijn van heel mijn land, gansch mijn bewondering voor de dappere ridderlijk heid Uwer Majesteit, gids en ziel van zijn volk, en voor de edele werking dei koningin. Italië koestert slechts een doel don vrede op stevige grondvesten te vestigen. Het is overtuigd dat die taak ook die is van uw edel en vlijtig land, waaivau wij de groote vredeslievendlieid bewon deren. In die gevoelens drink ik op liet wel zijn en den voorspoed van Uwe Majes teit, van Hare Majesteit de Koningin, van Z. H. den Hertog van Brabant en van Belgie. HET ANTWOORD VAN KONING ALBERT Koning Albert antwoordde in volgen de termen Sire Ik bedank Uwe Majesteit voor dc ede le woorden waarmede zij haar genegen heid voor mijn land en mijn familie uitdrukte. Die woorden treffen mij des te meer, daar zij uitgaan van den vorst met zulk hoog en verlicht verstand, die zich in gevend van de glorierijke overlcvcrin gen zijner vermaarde familie, gedurende den oorlog zulke schoone voorbeelden van moed, van volharding en van ver trouwen in den zegepraal gaf. Uwe Majesteit zal mij toelaten te her inneren aan het bezoek dat wij in 1918 aan het Italiaansche front brachten, aan Pasubio, aan de Asiogo bergvlakte aan do Piave. Het zal een onzer blijvendste herin neringen wezen dat wij ons bevonden hebben te midden uwer prachttroepcn, cn dat wij de loopgraven zagen in twee bergh el li ngen aa ngebracht. Het waren reuzentaken door uw Krijgsi ngenieurs verricht. Dc koning wijst verder op de vader landsliefde der Italiaansche soldaten, op do dapperheid van het leger, op de over winningen die het behaalde. Hij haalde de heldendaden aan d.cr Italiaansche vloot en van liet Italiaan sche vlieg wezen. Onze vorst liet inzien dat Italië den weg der ontwikkeling volgt en den vre de verlangt. Dc Italiaansche bevolking arbeidt cn streeft onverpoosd voor den vooruit gang van kunsten, wetenschappen, let teren, handel en nijverheid. Met vriendschappelijke samenwer king zal den heropbouw der beide lan den vergemakkelijken. De koning eindigde met te drinken op den bloei van Italië en ter cere der Koningin, der Koningin-moeder en van heel de koninklijke familie. OP HET GRAF VAN DEN ONBE KENDEN SOLDAAT Wij meldden gisteren onder onze laatste berichten reeds enkele woorden over het. bezoek aan het Pantheon en aan liet graf van den onbekenden sol daat. Zooals men weet is het graf van den onbekenden soldaat opgericht vlak voor diet grootscho monument van Victor Emmanuel II. De Piazza Venetia was gansch ont ruimd en afgesloten door troepen en teymnastgroepende straten die in de historische plaats loopen, waren door ruiterij, gendarmen en dragonders ver sperd. Hij droomde van zijn ouderlijk huis, en het genoegen dat hij daar gesmaakt had. Hij droomde dat zijne moeder hem bewaakte, maar plotseling was hot hem alsof hem eene ruwe, met haar begroei de hand, over het gelaat streek, en was het een droom of wérkelijkheid, dat die zelfde hand naar het pakje greep dat hij in den zak had Ilarry schreeuwde op eens luide om liulp en Sim, uit den slaap gewekt, be gon verschrikt mede te schreeuwen. Stil, gij jonge honden, of ik zal u den mond voor altijd stoppen, riep op ruwen toon eene stem de beide kna pen toe. Geef hier het pakje waarvan gij zooeven spraakt, en ik zal u geen leed doengeef gij het mij niet, dan vermoord ik u Zoo lang ik leef geef ik het niet af, sprak Iiany, vast besloten. Geef het maar, lieve broeder, bad Sim bevende. Neen ik wil niet, zegde Harry. Komaan dan Dick, klop dan dc knaap met den hamer maar voor al tijd den mond dicht, dan zal ik den andere wel even den hals omdraaien. Intusschen had Uarry het pakje on der den arm, en drukte het stevig toe* Wilt gij of wilt gij niet, "zegde nog eenmaal dc roover, weiger mij nietj langer, of hot kost uw leven l Ik wil en moot het pakje hebben, en als gij begint te .schreeuwen, dan rul: ik u dei tong uit den hals O Hal, Hal, hij vermoordt mij, nep nu Sim, door eenen ruwen stoot op den grond gegooid. Moord moord riep Harry, kuit mijnen broeder los, hier is het pakje Neen, bij God, hij zal het niet hebben, donderde eensklaps eeue stem er tusschen, en een lichtstraal verhelder de het tot nu toe donkere gewelf. De nieuw aangekomen was Jack met de lantaarnmet de vlugheid van ceuen jongeling viel hij op den roover aan, die Sim nog steeds op den grond gedrukt hield en gaf hem met zij'nen met lood bekleedden stok zulk eenen hevigen slag op het hoofd, dat hij als een geslacht? os op den grond neerviel. Toen wierf» hij zich op den tweeden roover, nam dezen hel pakje snel uit de hand, en dreef hem door stokslagen op de vlucht. Sim lag nog bewusteloos op den grond en Harry wierp zich luid weeneud over hem heen. Hij is dood, riep hij vertwijfeld uit en tranen rolden langs zijne wangen. O mijn goede broeder, waarom bracht ik u nier heen, o mijnheer als Sim eens werkelijk dood ware, wat moest ik dan Neen, neen. hij* Is niet dood spreek zoo niet mijn jongen, laat ons hopen, zegde Jack. dat liet slechts ccne onmacht is, maar geen dood. dat zog versehrikkcüjk zijn.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1