•:z ijjjlXi ioretten mm mmm arhe zwervelingen Zaterdag April 1922 Hit Si, §akraas®eMsi3g?ss Heg de Aehtyreiidag laisitawissSangsn WseSde-Taks He Eleis onzer Vorsten ia Gezondheidstoestand van SfaalsKiioister Woeste Se Zss-üaandendlenst XXVIII» JAARGANG NUMMER 75 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— 3 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.50 Uitgaver: J. Vaw Nüffbl-Ds Qendï H. Hugues Zon op 5,30 onder 6,19 Eerste Kwar. den 4 publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas, Ado]f Maxlaan,13, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londres E.G. 4 Ons volk heeft broodnoodig eens grondig te overdenken, na te gaan ,wat het ware kristelijk leven is, vraagt en vergt om tot zijn einde van hiernamaals te geraken en dit met meer gemak te bereiken. Geen beter middel daartoe dan de geslo ten retret of geestelijke afzonde- ring. Zulke oefeningen bestaan niet .alleenlijk voor meisjes en vrouwen maar ook voor jongelingen en man- nen. In Belgie hebben duizenden een gesloten retret meegemaaktEn dat waren menschen van, allen stand, .staat en stijl ministers, kamerle den, militianen, arbeiders, hooge- .scboolstudenten, handelsreizigers, werkgevers, officieren, landbou wers, kantoorbedienden, onderwij zers, voetballers, Xaverianen, Vin .centianen... De retret schijnt dus aan al die menschen gemakkelijk nuttig en .aantrekkelijk, En toch zijn er nog steeds, die den moed maar niet hebben den .drempel van een retrettenhuis te .overschrijden. Een heele durf ook! 't Is zoo jammer... voor hen zelf! Hadden zij éénmaal slechts dien gr...coten moed gehad, zij zouden lachen om hun vroegere vrees, of gelijk sommigen er om schreien. Want bij zoo'n eerste retret ontwa ren zij pas, van wat een goed zij zich verstoken hielden.Nu wensclien zij er maar eerder heen te zijn ge gaan nu beloven zij zichzelf plech tig er op geregelde tijden terug te keeren, en... houden woord. Zij kee ren terug, honderden en nogmaals henderden, en brengen telkens nieuwe kameraden mee, en de toe vloed wast maar aldoor. Geen won der! Vonden zij er niet wat zij ieeds lang misten? Op den aan- pïakbrief eener tooneeluitvoering stond onlangs Dat wat ge niet hebt. Wat een kostelijke vondst zoo'n titel! Velen, ontelbaar velen, voelen dat zij iets missen in hun le ven, iets missen aan hun geluk,, cn weten maar niet wat of hoe het te .vinden. Doch daar hebt ge het re trettenhuis. In den gevel zou men kunnen beitelen Dat wat ge niet hebt. Als een uitnoodiging «Komt binnen, hier vindt ge het. Ilier vindt ge wat ge niet hebt in uw leven de een de heiligmakende genade, een ander den inwendi- gen vrede, een derde de overver- meestering van een hartstocht, een vierde eendracht in 't huis- gezin, een vijfde het terrein voor zijn zielenijver, allen... het geluk, VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 17" Vervolg. Komaan mijn jongen, wij behoe ven niet ver meer te loopeu. Maar zou men ons op dit late uur nog binnen laten? vroeg Harry. Wees onbezorgd, mijn zoontje! Mijn goede boekenmaker Curt en zijn lielpei- Ebenzcer Nott, een edele kwaker, pleger, dikwijls tot laat in den nacht te werken. Zij brocheeren dan do boeken cn geschriften die Ourt over- dag ver koopt. Doch al waren zij reeds naar bed, de inensohlievendhcid is in elk uur tot hulp bereid. Wij zullen een warm hart en warme thee vinden, wellicht ook nog wat te eten er bij, en dan zal onze kleine kameraad zich morgen wel beter gevae- In Hier zijn wij er. Het ziet er van bui ten slecht uit, maar binnen is bet dc-s te beter. Dat zult gij aanstonds zien, mijn goede jongen. Harry zag bij het licht van de lan taarn een breed bord, waarop de woor den logiest voor vreemden, drie pence por nacht... Met meerdere gemakken, vier pence... Warm water is altijd voor handen.Er word geklopt. Wie is daar? vroeg Mr. Curt eer Juj de deur open deed. het echte, ware, blijvende geluk, Komt binnen! Duizenden kunnen de waarheid dier woorden getuigen. Ziet hen daar heengaan, bij de sluiting der retret, met stralend glaat en voch- tigen blik. Voelt dien handdruk dien pijn doet! Hoort hen verklaren Pater, ik ben maar over één ding hier ontevreden... als we het geluk kigst zijn, stuurt u ons het huis uit Aanschouwt dien man die op uw vraag of hij tevreden is over de re tret, zwijgend zijn aanteekenings- boekje voor den dag haalt, en u op een overigens geheel witte bladzijde slechts deze twee woorden, maar in reuzenletters, te lezen heeft: «Nooit gedacht! Vanwaar dat gelukkig zijn? Die menschen keeren terug naar het zelfde tehuis als vroeger, naar het zelfde werk. dezelfde omgeving, de zelfde moeilijkheden. Waarom dan zooveel gelukkiger? Zij vonden dat wat zij niet hadden; zij zagen wat zij misten en wat heel hun leven voortaan in gouden gloed zal zet ten Begeert ge alleen of in groep eene gesloten retret te doen, schrijf aan C, Van Acker, Bestuurder der Volksretretten, Bestonnstraat, 36, Gent. Z. WA Hel plaatselijk komiteit van het 26e wederlandsch Ileilig-Sakramentskongres te Rome, heeft aan het- episcopaat der wereld liet volgende schrijven gericht In December laatstleden heeft men over de heele wereld aangekondigd, dal het 26e wederlandsch Heilig Sakra- mentskongres van 24 tot 29 Mei van het jaar 1922 te Rome zou gehouden worden. Nu Z. H Pius XI beslist heeft, dat er niots in het program van het kongres zal veranderd worden, moeten de toebe reidselen daarvoor met verdubbelden ijver worden voortgezet, wil de groote ka tholieke geloofsbetooging de vruchten voortbrengen, die de H. Vader er over de heele wereld van verwacht.'Wij zouden Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid dus dankbaar zijn, indien zij in de kerken \an haar diocees oefeningen deed plaats vinden, die de geloovigen zouden voor bereiden tot een geestelijke deelneming aan de plechtigheden te Rome door een hernieuwde godsvrucht tot het H. Sa- krament en ook tot een werkelijke deel neming aan die plechtigheden zouden kunnen leiden. Aan Uwe Doorluchtige Hoogwaar digheid de keus latende van de meest ge- schikto middelen om dit dool te berei ken, zouden wij gaarne liet houden vin een inschrijving of kollckte willen voor stellen, die van ieder slechts ecu klein iff er vraagt-, De bijdragen moeten gezonden wor den aan liet selcretariaat van het inter nationaal Eucharistisch Kongres, Piazza della Pigna, 13 A Rome (17). Elke bij drage zal in de Osservalore Romans vermeld worden. Jack met de lantaarnantwoordde de straatschrijycr met eene stonstoistem. Er werd dadelijk opengedaan. Mr. Curt was een kleine man met roo- de, gezonde oogen cn scjieoven voet, doch overigens zag hij er niet onhandig uit. Het innerlijk kwam bij hem overeen met het uiterlijke; hij was verstandig, zacht een vreesachtig, soms wat kleingeestig, door zijne afhankelijkheid van zijne vrouw, die het- haren man maar al te dik wijls voelen liet, dat al hetgeen zij bezat van haar kwam. Daar hij dus niets in den huiselijken kring gold, had lui zicli eenen anderen werkkring verscltaft, en dat was, nevens de boekbinderij, ecu kleine boekhandel. Mr. Curt bad hiermede een dubbel oog merk; hij verspreidde op philantropln- sche gronden vele traktaatjes, en gaf nu en dan volksuitgaven van gezochte wer den uit. Zacht, ,Sir, als ik u verzoeken mag, fluisterde Curt Missis ligt met hoofdpijn tc bed. Er is niemand meer op dan Elie- nezer on ik, doch ik za! u bezorgen wat ik verlang zoo gij in uwe kamer gaat Zre eens flier Curt, antwoordde Jack met de lantaarn, beschouw den jon gen eens dien ik draag, die geeft mij stof voor onnet; goheelen roman. Stil Sir, verhaal mij dil wanneer wij in uwe kamer zijn. Ik zou niet gaar- no hebben dat mi oris wakker werd! Zij j heeft de sleutels, maai; ik zal trachten in Dé Handelskamer van Brussel, is door den heer minister Moyersoen verzocht geworden, hare meening te zeggen over de uitbreiding van de toepassing op den handel Van den 8-urendag, hetzij zooals ze is, hetzij met zekere wijzigingen. De Handelskamer heeft de volgende dagorde gestemd Zij hernieuwt hare vorige wen- sehen. Vast gehecht aan de verdediging der persoonlijke vrijheid, dringt zij aan op de machtige redenen, die haar alle wet gevende tusschcnkomst hebben doen be strijden. welke de burgers dwingen werk te w eigeren dat hun welstand zou doen verhoogeren Roept nogmaals do aandacht in op het groot gevaar aan hetwelk de elcono- raiscnc tnsschonkomst van het land blootgesteld is tengevolge dezer betreur- lijke wet Stelt vast, dat in Belgie do kwaal verergerd is, terwijl andere landen de 8-urenwet niet toepassen of er de streng heid veel van verzachten, cn zelfs trach ten er aa-n te ontsnappen om terug te ko rnet u>t de vrijheid der werkverdragen. Ve' ioeLc nogmaals do schorsing van deze noodlottige wet, door toepassing van art. 12 der wet. BEMESTING DER KLAVER- GEVfASSEN De klavergewasscn zijn totaal mislukt, en deze die er zijn gaan ten gevolge het onvoordeelig koud weder, dat wij tot he den hadden, weinig vooruit. De landbouwers zijn meer dan ooit in afwachting naar groen voeder, waar zoo veel schaarschtc aan is. Wat te doen, om den groei zoovee! mogelijk.te bespoedi gen? Vele landbouwers, die ons daarover raadpleegden, gaven wij den raad hunne klavervelden eens duchtig te beren, maar 't antwoord luidde altijd en onverander lijk, (bit daaraan niet kan gedacht wor den, gezien liet groot gebrek aan beer. Niettegenstaande de vlinderbloemige gewassen, dus ook de klaver, liet vermo gen bezitten de vrije stikstof der lucht te vestigen, en aldus'den grond aan stikstof te verrijken, geeft de aanwending van eene matige hoeveelheid rechtstreeks op neembare stikstofvetle de beste uitslag en bij het hernemen van den groei, afs wanneer do stikstofvestigende microben door de koude nog te bedwelmd, tlus nog te werkeloos zijn. De aanwending van eene matige hoe veelheid zwavelzuren ammoniak, 75 tot 100 kg. per hectare, zal dus de beste uit slagen geven. Men strooit- hem opper vlakkig uit, bij nakenden regen. On middellijk opgelost, dringt hij spoodig tot op de wortelen der plant, en verzekert eenen spocdigen weeldcrigeu groei. Voor eene volledige bemesting mag men zekerlijk de staalslakkcn nóch de potasch verwaarloozen, doch men passé er op dan zwavelzuren ammoniak niet mot de sts.i klakken te mengen, opdat er geen verlies aan stikstof zoude ont staan. Al hetgene wij nopens de klaverge wassen komen te zeggen, is insgelijks toepasselijk op de weiden. Hier mag men evenwél van 100 tol 150 kg. zwavelzuren ammoniak per hectare toedienen. INTENSIEVER. hare kamer te sluipen cn de sleutels uit haren zak te nemen. Wanneer zij wak ker wordt, kan ik de sleutels niet krij gen; zij geeft zelf alles wat er gevraagd wordt. Ik zal licht brengen. Jack ging met de knapen voorzichtig naar zijn achterkamertje; het was klein maar rein, cn bevatte eene goede slaap stede. Sim werd dadelijk te bed gelegd Daarna ontstak Jack de brandstoffen, die reeds in den haard gereed lagen, cn spoedig eene weldoende warmte in'het vertrek verspreidden. Harry gevoelde een in langen tijd niet gekend welbeha gen. Sim kreeg de rozenkleur op 't gelaat terug en zag er uit als een kleine Johan nes met zijne goudkleurige lokken, die schilderachtig om zijn voorhoofd hin gen. Mr Curt kwam nu weder met zijnen helper te voorschijn zij braqjilca ocne theeketel, luct kopjes en wat daarbij be hoorde, zooals suiker, melk, brood, ge zouten boter cn kaas. Dat is alles wat ik heb kunnen vin den, zegde hij. Alle kassen zijn gesloten en missis liceft de sleutels onder haar hoofdkussen. O, dat is meer dan genoeg, ant woordde Jack verheugd, dat hij zijnen beschermelingen wat eten voorzetten kon. De kwaker beschouwde de zorgvuldig heid van den .straatschrijver met een in nig genoegenzijn oog scheen te zoggen zoo bevalt gij mij, gij pude ongelukkige Het Staatsblad van Woensdag kondigt een Koninklijk besluit af ter toepassing van art. 38 der wet van 28 Augustus 1921, waarbij nieuwe fiskalc middelen ingevoerd worden. Dit- artikel, par. I, luidt Voor de sommen betaald uit lioofdc van consumptien en verblijf in hotels, spijshuizen, pasteibakkerswinkels en an dere inrichtingen waar de klienteel lei- plaatse verbruikt, wordt het evenredig recht op de kwijtbrieven, gevestigd door artikel 1 der wet van 24 October 1919. gebracht op 5 t. li. en verrekend van 10 tot 10 frank, zonder beperking wanneer liet bedrag van de uitgave overschrijdt a) 10 frank per eetmaal en per persoon b) 15 frank per dag en per persoon voor huur van kamer of appartement; c) 30 frank per persoon en per dag verblijf. Par. 2. Hetzelfde recht is eisclibaar wegens de betaling der verkoopprijzen, wanneer het bij de aankoopen, gedaan tusschen niethaiidelaars of bij kleinhan delaars voor het persoonlijk gebruik van den kooper of van zijn gezin, volledige artikelen geldt ofwel losse stukken be- hoorende tot een van de hierna vermelde categorien, namelijk 1. wapens, gewe ren en jachtmunitie; 2. automobielen voor personenvervoer, motorfietsen, plei- zierbooten en plcizicrbootjes, jachten; hunne bcnoodigdheden en toebehoorten 3. echte of onechte juweelen, goudwerk, paarlen en edelgesteenten; 4. pelswerk; 5. reukwerk. Par. 3. Do bestaande vrijstelling voor de kwijtbrieven, die niet 10 frank over schrijden, wordt gehandhaafd. Krachtens art. 39 moet er altijd, wan neer het bedrag van 5 t. li. toepasselijk is, een afzonderlijke kwijtbrief afgele verd worden, oehalve wanneer de ver koop aanleiding heeft gegeven tot een authentieke akte verleden in België. Een boete van 500 fr. treft de overtreders. Het Koninklijk besluit stelt vast dat het plakzegel bestemd om de heffing van liet zegelrecht- op dc kwijtbrieven tegen het bedrag van 5 t. h. te verzeke ren, beslaat twee gelijke dcelcn welke voor aanwending van elk ander moeten afgescheiden worden. Het voert, op elk der zijkanten, in boven elkaar geplaat sten tekst de woorden Taxe de luxe en Weelde-taks Bij gebruik moeten dc zegete onbruikbaar gemaakt worden met de handtcekening cn dc dagteeke- ning; ook naamstempels mogen daartoe gebruikt worden. Voorloopig worden zegels le koop ge steld tot een bedrag van 50 centiem, 1, 2, 3, 4, 5, G, 7, 8, 9, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500,1,000 en 2,500 frank. Dezen morgen hebben de Koning, de Koningin en prins Leopold de kerk van Sint Juliaan bezoebt, de parochiekerk van onze ïandgenooten. Zij worden ont vangen door Mgr Vaes,Mgr Iiebbelynck, Pater Cambier, priésters Seminaristen en talrijke Belgen. De vorsten en de prin3 hebben het gulden boek geteekend van deze acht eeuwen oude stichting. Karei II was een der beschermers ervan, cn Leopold II bezocht ze toen hij nog Hertog van Bra bant was. Na dit bezoek hebben de vorsten zich naar het gezantschap van liet Vatikaan begeven en hebben daarna de bibliotheek dronkaard! Hij sloop stilletjes heen cn kwam eenige minuten later met eenige eetwaren terug. Hier, vriend Jack, zoo sprak hij, liier hebt gij wat van mijnen voorraad! Thee, brood, een wéinig rimdvleesck, koude aardappelen en eenen pekelha- ring. O gij lief verpersoonlijkt woord van God, jubelde Jack, hem omarmende. Dat is voeder voor mijne jonge raven. Kom aan, Hatry, maak gij ons dit maal eens spoedig gereed. De knaap zette thee, maakte de aard appelen en de pekelharing gereed, cn smeerde boter op het brood. Jack met de lantaarn gaf intusschen aan beide man- uen ccn verhaal van den roofmoord van den zwarten Dick en Joking Jem in Piinliko, hunnen aanval op de beide knapen in de Adelphigewelven en hun ne gevangenneming door do politie Curt's oogen schitterden bij dit verhaal, hij werd onrustig; nauwelijks had Jack de gebeurtenis verteld of hij sprong op, en greep hem bij zijne schouders. •—-Heerlijk, prachtigriep hij geheim zinnig. Dat geeft een zaak zooals wij ei in langen tijd geen gehad hebben! Laat nu uwe talenten hunne vlucht nemen, doch draal niet. Schrikkelijke moord van het dienstmeisje Marie Mudd door de beide roovers de zwarte Dick cn Joking Jem, hunne gevangenneming in dc Adelphigewelven, beschreven door van het .Vatikaan en de pinacotheek be? z«vht. Te 12 u. 30 hebben de Belgische vor- Mcn in het hotel van het gezantschap bij het Quirinaal den Koning, de Koningin en d. i kroonprins van Italic, een ontbijt aangeboden. Waren aanwezig lieerei? Facia, voorzitter van den ministerraad; Schanzer. minister van Buitenhmdsche Zaken. andere Itali^ansche hoogwaar» digheidsbekleedersM. Jaspar, en de lo den van het gezantschap. Voor liet gezantschap bracht de mei nigte dc vorsten ccn ovatie. Dezen morgen om 10 u. 45, licbbcn de auto's van het Vatikaan de Belgische souvereineu, den hertog van Brabant cn den heer Jaspar afgehaald op liet Bel gisch gezantschap bij don II. Stoel om hep naar het Vatikaan te brengen. In de tuinen van hot Vatikaan werd het Jtoo- ge gezelschap afgewacht door 500 kinde ren van de pauselijke scholen, destijds gesticht door Mgr de Merode, Belgisch prelaat tijdens 't pausschan van Pius IX, de leerlingen van de Broeders van Barm hartigheid van Mechelcn en die van de Zusters van O. L. V. De kinderen zon gen de Brabangonnc, die werd begeleid door de muziek van de Pauselijke gen darmen. De soiLvcreincn hebben daarna de verschillende museums, het Borgia- pal' is, de Raphaelzulcn en ae bibliotheek 'bezichtigd. In de bibliotheek toonde Mgr Lcgrelli de prachtige verzamelingen en verstrek* te eenigen uitleg. Dc Belgische vorsten» de hertog van Brabant en M. Jaspar ver lieten het Vatikaan te 12 u. 10. De auto'g van het Vatikaan brachten lien naar het Belgisch gezantschap. De gezondheidstoestand van Staatemw uister graaf Woeste is zoo voldoende moi gelijk. Volgens La Libre Belgique zou hij zich no» te bed moeten houden, alhoewel hij zich op de hoogte houdt dei; parlementaire werkzaamheden. Volgens De Standaard echter, zou hij gisteren, reeds deel genomen hebben in de afdee- lingen der Kamer aan de stemming over het wetsvoorstel Vandervelde betrekke-» lijk den zesmaandendiensttijd. Donderdag namiddag vergaderden dd afdeelingen der Kamer, voor het onder zoek van liet wetsvoorstel Vandervelde, waarbji den zesmaandendienst in 't leger ingevoerd wordt. Na nogal woelige be sprekingen, werd er overgegaan tot de stemming. In d le afdeeling stemden 7 voor, 11 tegen en waren er 7 onthoudingenin de 2e afdeeling 11 voor, 16 tegen en 3 ont houdingen; in de 3c afdeeling 11 voor, 17 tegen en 1 onthouding; in de 4e af deeling 13 voor, 11 tegen, geen ont houdingen; in de 5e afdeeling 13 voor, 13 tegen en 2 onthoudingen, en in de 6e afdeeling 9 voor, 14 tegen en 3 onthou dingen. In de 4e afdeeling alleen was er eend meerderheid voor Het wetsontwerp. Do afdeelingen te zamen verwierpen het voorstel Vandervelde met 82 stemmen te gen 64 en 16 onthoudingen. 162 Kamerleden op de 186, namen deel aan de stemming; er waren bijge volg 24 afwqzigen. Werden tot verslaggevers benoemd MM. Helleputte, Jauson, du Bus de \Var- neffe, Colleaux, Hymans en Tibbaut. eenen ooggetuige. Aldus moet de titel dor brochure luiden. Ik zal ze uitgeven. Gij zijt nog onder den indruk van het- gebeurde. Sir, zet u daarom dadelijk aan net schrijven en lever ons nog een mees- ierstuk. Wat dunkt u daarvan? Welaan, ik zal zien wat ik er van' maken kan, als wij thee gedronken heb ben en de beide jongens te bed liggen. Wees zoo goed mij wat inkt en eene pen te verschaffen. Zeer gaarne. Sir, ik zal ook eena schotel met. warm water brengen, opdat de jongens zich kunnen wasscnen eu een paar goede hemden van mijnen stiefzoon die als scheepsjongen verdronken is. Mijne vrouw weent altijd als zij zijn goed ziet, en heeft reeds dikwijls gezegd dat zij het gaarne weg zou willen geven, wan neer zij een paar zindelijke, arme jon gens aantrof, die er behoefte aan liad. den, on ik geloof dat wij die juist gevon den hebben. Het zal hun goed doen als zij zich eens versehoonon en wassiheu kunnen. Arme beklagenswaardige kin. deren 1 Amen, prevelde de kwaker met ge vouwen handen, op eenen zalvenden toon. Toen Curt zich verwijderde, liep hij hem achterna, Meester, fluisterde de kwaker id den donkeren gang lot den boekbindor, wij redden wellicht zijne ziel nog. ('t Vervolgt.)'

De Volksstem | 1922 | | pagina 1