ik' Zoscag 2 April XXVIII* jaaroa-ng nummer 75 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 X>.^C3'33Xj.tfLX> 143 CENTIEMEN WEKELIJKS 0,50 Baandag 3 April 1922 PUSSIE20RDJ&& ME ZWERVELINGEN Sa Verjaardag van den Pais Priesterlijks Bensemingen wast te Meitistg ®is de Msstiüglfi vm inge'asid Kialsfcrla tra» Landsverdediging Gifsrd aan Paus IPIcss IS Erg Msm^lsl-ongslak DÊffio@§i?s© Bedevaart jaar 0. L. Vrafl® ra Loardes ttfaelsilge Oiilpleffiig te Turnhout Vrede ia lerlassd ia zaak «Jsasr.es 8^2® zes milliard iarken Uitgever: J. Var Newfel-Ds Gas»? Pussies iinlag j Zon op 3,28, onder 6,21 IIRidiardua J Zon op 5,25 onder 6,31 Eerste KwarL den 4 ublicitslt buitan het Arrondissement Aalst, zich te veuden tot het Agentsoh&p- Havas,Adolf Maxiaan.lS, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs - en 6, Bream's Buildings Londres E.G. 4 f Langs den weg dien Jezus' tijden, Heeft geteekend laat ons gaan- En met Christus ons verblijden, Die zijn kruis draagt voorenaan! Hij zal helpenHij zal steunen. Zoo wij, volgend op zijn stem, Zonder klagen, zonder kreunen, Gaan en lijden neffens Hem. De vijfde Zondag van den Vasten wordt Passiezondag genoemd, omdat on ze moeder de II. Kerk, van dezen dag af tot Pascheu toe, bijzondere gedachtenis 'houdt van de Passie of van het bitter lijden van onzen Heer Jezus-Clir'stns. Te dien einde begint zij vandaag, bij liet achterlaten van het blijde Alleluia, ook het Gloria Patri in de Mis en in de Responsoriën van dezen tijd achter te la ten. Op de drij laatste dagen van den Vasten laat zij liet Gloria Patri ook ach ter op het einde van al de Psalmen. Zij wil ons hierdoor vermanen dat wij, hoe langs hoe meer, op dezen tijd de gedach tenis der droeve geheimenissen A an het Lijden van O. H. J. C. moeten vieren. Geef ons, o God, dat wij dit niet al leenlijk doen met het verstand en met den mond, maar ook met het hert en met de daad; te weten met alle zinnelijke vol doeningen en vermaken te vluchten, en niet gaarne iets voor Jesus-Christ us te lijden. 't Zij met wil en dank gedregen, 't Zij met tv eer zin onderstaan, Mensvh, g'en zult op al uw wegen, Neen gij, 't Kruise niet ontgaan En, en leunt gij 't niet ontsnappen, Vlucht gij verre of blijft gij 't huis Stelt gewillig dan uw stappen, ïn den weg van 't heilig Kruis! Vandaag, niet de eerste vespers, wor den de gekruiste Christusen en de bee! den der heiligen bedekt, en gemaakt als of ze er niet waren, tot verbeelding van den tijd binst do Passie Ohristi, als de Zaligmaker nog niet gestorven was, en de heiligen nog onverrezen in hunne graven lagen. Op Goeden Vrijdag wor den de heilig-Kruisbeeldcn weer ont dekt, en op Paaschavond, na de wijding van de Paaschkeers, die den verrezen Christus beteekent, de beelden der heili gen. Immers de oude heilige aartsvaders ziin met Christus verrezen en de glorie binnen getreden. Dii. bedekken en ont dekken der heitigbeelden wordt nu wei mg onderhouden iu ons lapd, hoe schoon het ook zij van bedicnis. Men laat ook in de diensten de Suf- fragia of gedenkenissen van de heiligen achter; om ons hierdoor te vermanen dat wij voornamelijk op dezen tijd geheel onze toevlucht moeten nemen tot den lijdenden en stervenden Christus. Laat ons hem dan dagelijks iu eenige van zijne smartelijke geheimenissen met den geest bezoeken, hem aanbidden bedanken, en hem smeeken om door zijn Lijden in onze noodwendigheden geholpen te worden. De Kruisen bedekt men om te betee- ■kenen boteeea het Evangelie van dozen uag, en dikwijls iu do week zegt, te we ten, dat Jezv.c zich voor de Joden ver- bert/de. Wij moeten hieruit loeren, de onder wijzingen, het. levcu, liet lijden, de dood en ook de gratie vau Christus waar te ne men terwijl het tijd is, opdat wij van nem met verlaten worden en alzoo verlo- ren gaan. Is hij hard, did weg, om treden, Voert hij voire en opwaarts aan, Doet zoo al de heiig en deden, Die den Kruisweg zijn gegaan'; Doet zoo Jesus deed, en t'enden Gwe bane zal zijn hand hens ontkruisen uwe lenden In het hemelsch Vaderland! VRIJ BEWERKT KAAR HET ENGELSCH 18' Vervolg. Als het Gods wil is! antwoordde vort, met- diepen ernst. De r.mn kon een wel,wener van het menselidom worden, zoo de ware vroomheid ingang tot- zijn liart kon vinden. Alles is klaar, sir, zegde Harry, toen dm thee geschonken had. Zal ik hem wekken Dat heelt de reuk van onzen drank reeds gedaan, antwoordde Jack, op Sim wijzende, die juist de oogen opende en ach ia hot. bed oprichtte. Waar ben ik Harry vroeg hij verwonderd. Dit is toch die zwarte bet met, en die ïeelijke men seden zijn hier ook niet. ,T Neon, mijn kleine man, zegde Jack. op te-deren toon, sii «in den weg der gerechtigheid ««gaan, dat wil zeg gen naar de Bpwslraat; van daar zeilen heiden wel den weg naar Nev.gate -in den. Doch genoog va- dat atsdhiuv-iijk t luw is zoete thee, mijn h.'-ine goudkop, wat te el en er bij. K t en el dra zoo opgeruimd Vrijdag 31 Maart, was het de G5e ver jaardag van Z. H. Paus Pius XI, die den 31 Maart 1857 het levenslicht zag te Desio. Het is voor -al de geloovigcn van heel de wereld een kinderlijke plicht liun geestelijken en liefhebbenden vader ge luk te wenschen op dien eersten verjaar dag tijdens zijn Pontifikaat. Het zal ook wei iiet innig verlangen zijn van al de ka tholieken dat het Pausdom van Pius XI, in zulke gunstige omstandigheden be gonnen, bloeiend weze tot heil van de Ohristi Kerk en tot welzijn van allen die aan do geestelijke zorgen van den Heili gen Vader toevertrouwd zijn. Nederige en onderdanige kinderen van Gods plaatsvervanger hier op aarde, zul len wij niet nalaten eeae vurige bede ten Hemel te sturen, opdat de Opperheer de wenschen van de katholieke wereld ver- hoore en opdat Hij, bijgevolg, het Pon tifikaat van Pius XI zou zegenen en het vruchtbaar zou maken. En, als al de geestelijke 'kinderen van onzen Vader te Rome het hart ten Hooge zullen verhef fen en eene vurige bede zullen storten voor het lang en gelukkig leven van dien Vader, dan ook zal de Opperste Vader uit den Hemel met welgevallen neerzien op hen die zoo bezorgd zijn voor het wel zijn van Hem die de lotsbestemming van de katholieke wereld leidt. Bidden wij dan uit al de innigheid van ons liefheb bend gemoed het kernachtig en veelzeg gend gebed van de Kerk voor den Heili gen Vader De Heer beware Hem en make Hem levend en levere Hem niet over aan de listen van Zijne vijanden. De overtalrijke blijken van eerbiedige genegenheid en vau hoogschatting, die den Heiligen Vader toekwamen op de den zijn eersten verjaardag tijdens zijn Pontifikaat, zullen hem voorzeker wel kom wezen en hem nog meer 'kracht en sterkte geven om zijne verheven en zware taak te torschen. In die blijvende veree- niging van gedachten tusscïien het zien lijk Opperhoofd van Rome en de mach tige kudde welke aan zijne leiding toe vertrouwd is, zal de Kerk van Christus immer bestand blijven tegen de storm- loopen van de nietelingen die zich eene macht wanen, dan wanneer alles er op wijst dat ze slechts onbeduidende aard wormen zijn. En zoo zullen de woorden van Christus immer waarheid wezen, door al de ecuwen heen Mijn Kerk is de steenrots tegen welk al de machten der hel zich te pletter zullen loopen. WN BISDOM GENT Zijne Hoogw. Mgr de Bisschop heeft onderpastoor benoemd te Zaffelare, den E, H. Zaman, id. te Elsegem. H. VORMSEL Zijne Hoogw. de Bisschop zal het H. Vormsel toedienen te Aalst, den Donder dag 6 April, te 61/2 ure, plechtige Com munie en Vorming voor S. Martinusge- sticht. Londen, 31 Maart. Dc Koning en do Koningin van Engeland «uilen den Koning en de Koningin der Belgen op 8 Mei e. k. een officieel bezoek brengen. Onmiddellijk daarna zal Koning George in Belgie en in Frankrijk ven sclieidone soldatenkerkhoven bezoeken, waar Kngolaehe soldaten begraven zijn. druil:, dan zijt gij ids een prinsje. Hij bracht hem eene tas tlieo aan den mond en liet hem drinken. Het was nektar voor de knapen, na zoovele ontmoetingen en ontberingen. Sedert vier ure des namiddags, toen zij den juwelierswinkel verlieten, hadden zij rondgedwaald. Toen zij van Pimliko naar de Adclphigewelvcn gingen, was bet. bijna middernacht, nu was het vier ure in den morgend. DE MATIGHEIDSAPOSTEL Toen Curt en do kwaker, met. water, zeep en twee hemden terug kwamen, was al het eetbare van do tafel verdwenen. ,wjj hebben het dek geklaard, zoo als gij ziet! zegde Jack schertsend. Honger is de beste kok. antwoord de Curt. Jack had nog iets op het hart: het scheen hem echter moeite te kosten om het le uiten. Mr. Curt, begon hij, na cenig tal men, eene kleine, opwekking zou mij goed doen, verstaat gij, eene pint ale of een paar druppeltjes genever of whisky! A immer meer. sir, antwoordde AAN DE KANDIDATEN RESERVE- OFFICIEREN Een bericht van den minister van Landsverdediging, rond 25 Januari ver schenen, deed dc algemeene voorwaarden kennen, waaronder de thans gedemobili seerde militairen van lageren rang, die werkelijk deelnamen aan den veldtocht 1914-1918, kunnen bevorderd worden tot reserve onderluitenant. Als gevolg van deze mededeeling werd aan de belanghebbenden, die zulks aan vroegen, een exemplaar gezonden van het Ministerieel Rondschrijven van 31 Januari 1922, le Algemeen Beheer, le Beheer en Staf van het Leger, Sectie A n. 5/1037, dat over die zaak handelt. De minister van Landsverdedigin heeft de eer aan de daarbij bedoelde ouc militairen te laten weten dat volgende wijzigingen aangebracht zijn aan hoo gervermeld rondschrijven, opdat dezen, die hooger studies doen, van de verlofda- fen der hoogeschooi zouden kunnen ge- ruik maken om de vereisehte wederop- roepingen te volbrengen. 1. De gansche duur der wedcroproe- pingen en stages, opgelegd aan de kan didaten der categorie 2 C (soldaten) is op 15 weken gebracht. Voor de kandi daten dor categorie 4, op 18 weken. 2. De duur van den dienst, welken de kandidaten der categorieën 2 C en 4 in een wapenschool moeten doen alvorens over te gaan naar de School voor reserve- onderluitenants, is op 3 (in plaats van 4) weken gebracht, en mag gedaan worden van 9 tot 22 April, van 5 tot 25 Juni of van 10 tot 30 Juli. Geen enkele aanvraag zal nog aanvaard worden na 15 April 1922. «y De correspondent van de Manchester Guardian deelt mede De Curators en de voornaamste leden an de bibliotkek van Bodley in Oxford, alsook do bekende professors zuilen aan Z. H. den Paus, ter gelegenheid zijner inwijding, een versierden gelukwensch- brief zenden. Dit wordt gedaan om de gebeurtenis te herinneren dat voor do eerste maal in de Pauselijke geschiedenis de kroon toe gestaan is aan eenen student van de Uni versiteit van Oxford, die dc Bibliotheek van Bodley bezocht. Dit adres is in Latijn op perka ment geschreven en rijkelijk met zijde overtrokken. Vrijdag namiddag, kwart na 5 ure, kwam een groote limousine met 5 inzit tenden den steenweg afgereden van Lier naar Duffel. Aan de zwenking van den weg wilde de limousine links rijden ten einde een boerenkar te vermijden, die rechts den zelfden weg afreed. Op dit oogenblik echter moet de chauf feur der limousine do richting van zijn rijtuig niet meer meester geweest zijn, zoodat op een gegeven oogenblik de auto naar rechts zwenkte en op de kar terecht kwam. De scliok was verschrikkelijk. De auto kantelde links om, met het voorste deel totaal in gebeukt en verbrij zeld; ook de kar werd gedeeltelijk stuk geslagen, het rechter wiel werd eenige meters verder in een gracht geslingerd waar het in splinters neerkwam. Gelukkig werd geen enkel der inzitten den gedood; twee echter zijn tamelijk zwaar gewond, de andere minder ero- i.'ir gewond, de andere minder erg. hart. welk een heldere geest gij dan bezit, en wanneer ik mij dan voorstel welken indruk gij maakt onder den invloed van den spiritus, dan zou ik u te voet vallen en bidden er nooit een druppel meer van aan te roeren, en gij zoudt een ge lukkig mensch zijn. Opmerkelijk, glimlachte Jack, het hoofd schuddend, zij raden het gebruik van drank af, en hunne vrouwen hou den eene herberg! Acli, Sir, dio heeft zij als weduwe opgezet en gij houdt die nu tegen mijnen wil. Dat is een doorn in mijn oog, en ik bid God dagelijks dat. hij haar die groote fout moge doen inzien. Ook ik was eens een dronkaard, Sir, en wel een van de sleentste soort. Ik ging op zekeren Zon dagavond met een paar zuur verdiende stallingen naar het koffiehuis. Onder weg zag ik eene groep werklieden, man nen, vrouwen en kinderen, in wier mid den iemand liet woord voerde. Ik bleef eene poos staan zoo als al de anderen en hoorde toe. De spreker was een werkman, zooals wij hij verhaalde a AIU..G1, au, aiiiwoorfliie wericman, zooais wii Jir 25 i onfeldd. Nooit sal ik zoo Il'Oo hij een dronkaard iets aanvoeren, oni liet ecu ander toe te den, lioe hij zijne vrouw en ki routen crgcef het mij, sir, want als ik j kweld had, als ware hij noe was gewor- kinderen ge- LVat r, 'horen toestand rijpleen wild dier geweest. l{ij°b&chrcJf ons l tene c,lsi!e inborst-, welk een waimgoe zijne vrouw door zijn slecht yoOr-j" 6-14 SEPTEMBER 1022, onder het Eere-Voorzitterschap van Z. D. H. Mgr Seghers, Bisschop van Gent/ Wij durven verhopen, dat alle diocesanen die wenschen het Heiligdom vaQ Lourdes te bezoeken, voor deze bedevaart zullen inschrijven. Voor het Werk dor Arme Zieken, zal het Komiteit zooveel zieken aannemen nis de ingebrachte gelden liet toelaten. HOE DE RAMP ZICH VOORDEED De ontploffing in de ijzerfabriek aan de vaart van Turnhout, heeft aldaar een wel te begrijpen opschudding verwekt. Het was half tien toen een zware knal over de stad en omgeving weergalmde. Overal dreunde de kreet de ijzergieterij is in de lucht gevlogen Wat had er plaats gehad? In het nieuw gebouw, onlangs opgericht, loopen onder den grond drie buizen met samengeper ste lucht, die de motor in beweging bren gen. Een dezer buizen sprong met een zwaren knalzoodat al de ruiten van het gebouw in stukken vlogen. Twee werklieden, die in de onmiddel lijke nabijheid werkten, werden in stuk ken geslingerd en een, waarvan beide beenen afgerukt waren, bleef op den slag doodde andere leefde nog eenige oogen- blikkeii, doch stierf weldra in de schrik- keliileste pijnen. Het zijn Joseph Merckx, weduwnaar, 63 jaar oud, wonende in de Kwakkel straat, en Joseph Borgers, 26 jaar, slechts enkele maanden getrouwd. Een derde werkman, Jan Gladinez, be kwam gelukkig slechts onbeduidende wonden aan armen en beenen. Het waren de heeren Lampert, be stuurder, met zijn dienstoverste en M. Waterschoot, van Oud-Turnhout, bureel overste, die het eerst op de plaats des onheils waren. Kort daarna verscheen de h. Vereecke, opzichter van het ministerie van Arbeid, cue juist in de nabijheid een zagerij wil de bezoeken. Onmiddellijk werden de noodige maat regelen genomen en de gekwetsten ver pleegd. Het parket van Turnhout, samenge steld uit de heeren Janssens, prokureur des Konings, De Beute, substituut, en Hannoset, griffier, waren ook spoedig ter plaatse. De stoffelijke scliadc is aanzienlijk. Londen, 30 Maart. Lagerhuis. Churchill geeft kennis van de voorwaar den van liet akkoord, gisteravond tus- schen het gouvernement van Zuid-Ier- land en dat van Noord-Ierland gesloten. Vandaag wordt de vrede verklaard. De beide gouvernementen zullen sa menwerken voor 't herstel van orde en rust in de streken, waar onlusten heer- schen. De politie van Belfast zal uit katholie ken en protestanten bestaan, en er zal eene rechtbank voor zware misdrijven gevormd worden. In zos graafschappen van Ulster zal het republikeinsch leger niet meer optre den. Binnen de maand na de homologatie an het Engelseh-Iersch verdrag door het Lagerhuis zullen de twee partijen nogmaals vergaderen, om een onderzoek te wijden aan het probleem der éénheid van Ierland, of aan het akkoord over de grensregeling der beide Ierlanden ZITTING VAN 31 MAART De heer L. Dubois, nijveraar te Won- delgem, en zijn vrouw spraken over de Duitsche huiszoekingen in hun streek^ Jeannes was steeds aanwezig. Mev. Lassaire, echtgcnoote Karei Ga* linck, herbergierster le Gent, bevestigde de verklaringen van den heer Dubois. Mev. Delaweire, echtgenóóte Oscar Bauwens, uit Gent, werd door-Jeaunes aangehouden. De Duitsehers veroordeelden haar toti 4 jaar dwangarbeid. Jeannes en von Kir- chenheim woonden het proces bij. Zij werd in de gevangenis slecht behandeld. Mcj. Bertha Van Hevel, meid bij den heer Delaweire, verklaard, dat Jeannes huiszoekingen bij haar meester kwautf doen. De heer Aehiel Dobbelaere, herbergier te Sint-Pieters-Jette, werd insgelijks door Jeannes aangehouden. Hij werd door b(M klaagde met een revolver bedreigd. Jeannes. Nog een bijgerecht, niel waar, mijnheer de voorzitter? Getuige. Hoe zoo, schurk? Mev. Meickens, echtgenoote Dobbö-ï laere, en haar dochter Maria, bevestigen de verklaringen van lieer Dobbelaere. Jeannes. Leugens mevrouw, gij waart- niet thuis. De heer Martens Picter, landbouwer t£ Bouchout, bracht den heer Dubois over de grens. Hij werd aangehouden. Hij weet echter niet of Jeannes, ja dan heen» zijn verklikker is. Jeannes. Ik was er, ja, ja, ik was er, ik zog het u! De heer Vandervelde, vleeschhouwel te Bouchout, bevond zich in gezelschap van Martens toen hij werd aangehouden.' Tijdens de volgende zitting, zullen een 40-tal getuigen ten gunste worden gc« ihoord. Namens liet hof, bracht de voorzitter, alvorens de zitting op te heffen, hulde aan liot vaderlandsch gedrag van de ge tuigen, die door de Duitscliers werden veroordeeld. Mr Jacqmotte, verdediger, sloot zich1 bij de welverdiende hulde aan. Mr Winant. Jeannes wenscht dooi zijn advokatcn niet meer te worden ver-* dedigd. Jeannes. Ik zal mij zelf verdedigen', doch ik weet nog niet of ik mijn advoka^ ten zal verzoeken het stilzwijgen te be houden. Ik weet tot dusver niet hoelang het debat zal duren. beeld cn door wanhoop gedreven ook aan den drank was geraakt, en hoe zij in ellende gestorven was. Hij schetste haar sterfbed met dc akeligste kleuren. Het doodsbed, omgeven van uitgemager- de in lompen gehulde, jammerende kin deren. Ik luisterde aandachtig, ik voelde in mij eene groote verandering ontstaan, ik sloop weg. Ik ging niet naar de herberg, maar stilletjes naar huis en deed in mij zelve dc belofte om nimmer eene drup pel brandewijn of genever meer te drin- :en. Het sterfbed der ellendige drink ster, omgeven door die arme kinderen, stond als een spooksel voor mijne ziel. Ik was een vrijdenker, een atheïst, ik geloofde aan niets; dit voer mij door aoofd en hart, ik wilde mij ook daarvan beteren. Op eens hoor ik het gelui der klokken van dc Westminstcrabdij, waarop dat der klokken van alle andere Londensche kerken volgdezooals men zegde was dit voor eene groote overwinning; ook over mijn eigen hartstochten? Vroeger giug er geen dag voorbij dat ik de herberg niet bezocht, nu dacht ik mei walging aan den vorigen avond, toen de waard uit den Vroolijken Schaker mij smoordronken op straat gooide. Ik giug in den vroegen morgen paar De onderhandelingen welke tussclieij Belgie en Duitscliland plaats hebben, worden gerekt tot in het oneindige cn liet blijkt klaar dat Duitscliland geen lust heeft te betalen. In tegenwoordigheid van dien slecK-: ton wil, zal de Belgische regeering aan D'.utschland een allerlaataten en korteu uitstel verleenen, waarna in geval vau niet betaling, de wet op de sekwestet streng zal toegepast worden. Laat ons hopen, dat alles tocli nog ten beste zal vergaan en dat Belgie, dat, reeds zoo dikwijls geschoren is geweest, dn ïonal niet bij don neus zal genomen wor den. ■HHtB— imbledon, waar mijne goede moede* m armoede leefde. Zij groette mij zoo vriendelijk cn bood mij de helft va# hare thee en van haar karig ontbijt aan, ik gaf haar eenen halven souverein het eerste geld dat de drank mij niet ontroofde. Ik verhaalde haar toen, hoe zich mijne inwendige verandering toe gedragen had; wij vielen elkaar om derf hals, en weenden. En toch hebt gij, zegde Jack, on danks al uwe schoone beginselen, eene vrouw getrouwd, die zoo erg drinkt, als ik dit.ooit een man heb zien doen! Het hart hecrecht over de rede, Sir, antwoordde Curt, meesmuilend. Zij' was eene levenslustige en aangename vrouw, ook hebben weduwen dikwerf iels inne mends aan zich. Ach, Sir, eene weduwe en een getrouwde man zijn twee verschil lende personen. Alles viel anders uit dan ik dacht. Er bleven slechts doornen van de ro- :en over. Toen ik haar na ons huwelijk n het eerst over haar drinken borlspte, sloeg zij mij in het gezicht; wanneer ik haar aanmaande om de lieden die bij ons logeerden niet tot hot gebruik van' bier en brandewijn aan te zetten, noemde zij mij c-m ezel cn zegde dat ik mijn eigen werk mara behartigen moest, zooals zij hare dcoa3

De Volksstem | 1922 | | pagina 1