XXVIll» JA WtCANG NCMMKtl 80 S CENTIEMEN HET NUMMER Vpijdag 7 April 1922 DE VOLKSSTE Bui-eden Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tdehliooii 11-4. T~> A n. FtT A T~> tjiukkei-Uilyever J. Van Nufffl-Dk Gendt. Voor de publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich i. lo, I,-. A8.„ucl,»|. Havas. A.lolf Mnxbnn. 13. Ie ISrussT - S. Pine. ,lu U Hnurae. te Parijs, - el» 6, üre.m's Budding l.ondrea E. Ce DOOD VAN STAATSMINISTER GRAAF WOESTE Een droeve tijding, welke gansoh het land heeft met-rouw geslagen, is ons Woensdag kort na twee uur toege komen Mijnheer Woeste, Staatsmi nister is gestorven Voor enkele dagen had het nieuws zijner ziekte ons bereikt. Doch deze tijding had ons niet zoozeer onsteld daar niemand een doodsgevaar ver moedde. Nochtans de tegenwoordig heid van Kardinaal Mercier, welke hom de laatste H. Sakramenten toe diende, alsook de inlichtingen dooi den Koning genomen, deden lnj ons de gedachte oprijzen dat M. Woeste werkelijk in doodsgevaar verkeerde. Eenigo beternis, voorbode des doods, j deed eenige hoop op hei-stel ontstaan. Doch deze hoop was ij del. Bijgestaan door Mgr Nicotra is Belgie's grooten Staatsman zachtjes in don Hoer ont slapen. In hem verliest Belgie een zijner verdienstelijkste mannen in hom ver liest de katholieke partij een gewetens- vollen politieker en oen overtuigd christen Staatsman ;in hem verliest hot arrondissement Aalst oen vertegen woordiger welke niet zichzelf maar immer on vooral het wolzijn van volk en vaderland voor oogen had! Staatsminister Woeste mag mot recht oon der grootste christene Staats mannen genoemd worden. Zijn juri dische kennissen, zijn vaste katholieke princiepen maakten van hem een man uit oen stuk, een man voor wie vriend en vijand met eerbied nederbogen en die in de katholieke rangen eene leemte laat wolke moeilijk zal aan te vullen zijn. Kerk on Vaderland ver liezen in hem oen sterken steun. Gansch het vaderland is in rouw en hot arrondissement Aalst herdenkt met diepe droefheid zijne onvergete lijke diensten en legt op zijn graf een bloemenkrans van diepen rouw en on- vergaanbare dankbaarheid. M. Woeste Karel-Frederik-August werd geboren te Brussel den 26 Fe bruari 1837. Van in zijne prilste jeugd betoonde M. Woeste eono hartstochtelijke voor liefde tot de studie, eene groote leer zucht en eene noeste vlijt. Dra ont dekte men in den jongen student die buitengewone boldering van geest, die vorhovene scheppingskracht, welke een ontluikend talent verraden. Ook was zijne lotsbestemming spoedig aan gewezen en lachte dp schoonste toe komst de ouders voor hunnen zoon toe. Eene zoo zoete hoop werd niet verijdeld, want ten jare 1858, den ou derdom van 21 jaren bereikt hebben de, ontving M. Karei Woeste, met de grootste ondorscheiding, het- diploma van Doktoor in de Reohten. Met dit tijdstip begon het zoo druk bewogen leven van den toekomstigen grooten en wijzen Staatsman. Allerhande artikels zijner mach tige pen, bijdragen in tijdschriften, volgden elkander met eene verbazende vruchtbaarheid op. Vooral den ellen- digen politiéken toestand, waaronder het Vaderland zuchtte, had hem tot in de ziel getroffen en aangezet om te gen den machtigen, overmoedigen vijand in het harnas te springen. Hoe zwaar en lastig die taak anderen mocht toeschijnen, toch was niets bij machte den jongen geleerde van zijn grootsch plan te doen afzien, en, over tuigd van het heilige zijner zending, betrad hij het uitgestrekt werkterrein. Ten jare 1864 genoot Aalst de eer en het geluk, den reeds gunstig gekenden redenaar in haar midden te ont vangen on zijn meesleepend, betooverend woord te hooren. Het staat ontegensprekelijk vast, dat van dit jaar de sym pathie dagteek ent, waarmede onze bevolking hem altijd bleef omringen, en dat hij de aangeklëefdheid verwierf, die hem later naar het Parlement zond. Eenige jaren nadien, den 12 Januari 1-873, stond hij als advokaat bij het Verbrekingshof. Aan de balie won hij oene welverdiende befaamdheid, zoowel door de uitge breidheid zijner rechterlijke kennissen als door de klaarte en de juistheid zijner bewijsvoeringen. 1874 brak aan. Wijlen M. De Naeyer, die 30 jaren lang het arrondissement Aalst krachtvol en man moe hg had verdedigd, drukte den wensch uit, af te treden, en bood zijn ontslag aan. Den Zondag 3 Mei hielden de kiezers dientengevolge eene vergadering, onder het voorzitter schap van den heer Van Aelbrouck-Snel, burgemeester van Sottegem. De uitbundigste geestdrift kenmerkte deze plechtige zitting, waarop de heer Woeste als kandidaat voor de wetgevende kiezingen van 9 Mei uitgeroepen werd. Met 1412 stemmen.op zijnen naam. uitgebracht, werd Karei Woeste op 9 Juni 1874 volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst gekozen, en werd sinds dan regelmatig herkozen. Hij is dus ruim 47 jaren onze vertegenwoordiger ge weest in het Parlement. Van 1874 tot 1875 nam hij het ambt waar van sekre- taris van het voorloopig bureel der Kamer. Op 14 Juni 1884 bood men hem de portefeuille aan van het Ministerie van Justicie. Ka lang aarzelen en op aandringen van MM. Malou en Beernaert, aanvaardde hij het gewichtig ambt, dat hij evenwel niet lang bekleeden zou. De tijding van zijn aftreden klonk als een ontzetten- den donderslag door gansch het land. De Vrijmetselarij had gezworen heuren bloedvijand te doen vallen, en zij drong'?...Als hij sprak, iedereen zweeg, onder den indruk van zijn machtig woord, en de minderheid krinkelde zich onder de bloedige zweepslagen welke Woeste haar dikwerf spotla chend toedient. Nooit is hij buiten de kwestie getreden, nimmer deed hij nuttelooze onderbrekingen, dan om terloops eene onwaarheid te doen uit schijnen of den rodenaar binnen de palen der bespreking te houden. Wan neer het de Kerk en haro Bedienaars goldt, dan vooral dwong M. Woeste bewondering en eerbied af niet den minsten hoon of smaad heeft hij zij nen Godsdienst laten toebrengen, of hij sprong recht om den lasteraar' te antwoorden. Onder de ontelbare wetten door toe doen van M. Woeste gestemd, verdie nen de volgende eene bijzonder mel ding De vereenvoudiging der rechts vormen voor het huwelijk, de wet op de huisvesting der behoeftigen, de wet over de werkmansboekjes, over het ge bruik der Vlaamsche taal, over de landbouw, over de beroepsvereenigin- gen en de mutualiteiten, enz enz. I Wie sinds den wapenstilstand re gelmatig de verslagen der Kamerzit tingen volgde heeft genoeg kunnen j vaststellen welk werkzaam deel hij nam aan alle besprekingen van de vele sociale hervormingen sinds dan ingevoerd. Tot eenige dagen geleden nog was hij in de kamer van Volksvertegen woordigers nog steeds de man, de re denaar, naar wien steeds aandachtig geluisterd werd en 't werd steens bewezen dat zijn woord 't zij bezadigd, 't zij striemend immei waarheid bevatte. Staatsminister graaf Woeste was groot-lint, officier of ridder van talrij ke inlandsche of vreemde orden, ver eerd met het Pauselijk Pro Eccle sia et Pontifice met het eereteeken der mutualiteiten, enz. enz. was erin gelukt eens te meer zag zij hare helsche kuipe rijen met goed gelukken bekroond. Den 23 October van hetzelfde jaar gaf hij, op verzoek des Kouings, zijn ont slag als Minister van Justicie. Zijne kiezers en katholieken uit geheel het land samen gestroomd alhier, brachten hem als vergolding, te Aalst, op 31 Mei 1885, eene onvergetelijke hulde. Op 15 November 1891 herkende de Koning de hooge verdiensten van hem die men zoo barbaarsch van de mi- nisterbank had verwijderd en benoemde hem tot Staats minister. Op 18 Juni 1899 vierde men te Aalst zijn zilveren jubel feest als volksvertegenwoordiger. Een machtige stoet, waaraan ruim 100 katholieke kringen en vereenigingen van heel het land deelnamen, doorkruiste do straten der stad. In den loop zijner lange parlementaire loopbaan, werd M. Woeste eenmaal bijna tot de orde geroepen Die gebeurtenis deed zich voor tijdens de vermaarde maand December 1880, wanneer men de oorlogsbegroo- ting besprak. M. Woeste gaf als reden van zijn stilhouding om te stemmen, dat het leger de daden van den minister van oorlog gelaakt had. Frère Orban eischte de tot orde roe ping van M. Woeste. De voorzitter der Kamer, M. Guillery, weigerde de tot orderoeping ter stemming te brengen. Frère Orban drong aan, Guillery nam op staande voet ontslag, bewerend dat de parlementaire politieke leiding »aau het kabinetshoofd behoord. Hij verklaarde, dat M. Frère Orban het recht niet had op de prerogatieven van een Kamervoorzitter in te grij pen. Wie voelde zich niet aangegrepen, voor Woeste inge nomen, hem in het Parlement hooiende spreken, met eene stem, waarvan den klank door merg en beenderen M. Woeste trad te Brussel in den echt den 4 Januari 1866 met Mevrouw de Baronnes Greindll Maria-Louiza- Augustina-Eieonia, geboren te Brug ge den 8 (September 1841. Hun huwelijk werd gezegend met 6 kinderen, te weten 1® Woeste J oanna-Coiistancia-Eleo- nora-Charlotta-Maria- Vincent de Paul- Ghislena, geboren te Brussel den 3 Fe bruari 1867; 2 Woeste Elisabeth-Eleonora-Con- stanoia-Augustina-Charlotte-Maria-Jo- zef-Vincent de Paul-Ghislain, geboren te Brussel den 19 Januari 1870; 3® Woeste Jooris-Auguet-Antoon- Maria-Jozeph-Vincent de Paul-Ghis lain, geboren te Brussel den 19 Janua ri 1870 4® Woeste Gabriella-Louisa-Maria- Jozef-Vincent de Paul Ghislena, gebo ren te Brussel den 7 Januari 1874 5® Woeste Eugeen-Karel-iLeonard- Maria-Jozef-Vincent de Paul-Ghislain, geboren te Ukkel den 1 Oogst 1876 6® Woeste M<oria-Julia-Erama-Jozef- Vincent de Paul-Ghislena, geboren te Ukkel den 27 Oogst 1878. De Volksstem is overtuigd liier de tolk te zijn van alle hare lezers, om aan de beproefde familie van den diep- betreurden staatsman, graaf Woeste, de rechtzinnigste gevoelens van deel neming in het smartelijk verlies dat zij komt te óndergaan, te betuigen.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1