12 Staatsminister Woeste &ME mmmmm Woensdag April «922 Friss Laopeli aan hei graf van te ff, Joannes-Berchmans Ie ftee Een Hifi vaa Sjteiiarcd Valsche Eaffikbrieveii Hitten mm 1,den Fans bij zijn frc&isliesiijglng si geschenk aan 1.13. Plus XJ üewssigs Onpietting In Opfser-Sllezie 0e Conferentie Ie Gensia XXVIII* JAARGANG NUMMER 83 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— 1~> A n~RT A T~> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Vak NugggL-Da Gbott ubliciteit buiten het Arrondissement Aalst, rich te veilden tot het Agentschap HavAS.Adoif Maxiaan,13, te Brussel8. Place do la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 H. Julius Zon op 5,07 onder 6,36 Laatste Kwart.den 18 Namens de Katholieke Vereoniging en De Bokkenrijders van Aalst, zal er op Woensdag 12 April 1922, om 10 1/2 ure, in de hoofdkerk van den II. Martinus, eene Plechtige Mis opgedragen worden tot lafenis der ziel van Alle inwoners van stad en buiten worden vriendelijk verzocht dezen Dienst bij Ie wonenen aldus eene laatste liulde te brengen aan onzen geliefden en betreur den Staatsman. De familie van den achtbaren afgestorvene zal in den Dienst aanwezig zijn. Naamkaarten zullen kunnen neergelegd worden bij den hoofdingang der kerk. Te dier gelegenheid worden al de inwoners deï stad verzocht, dien dag de Nationale vlag half top te steken. Door het verhaal dat de Os- servatore Romano er ons van geeft, zullen onze Lezers vaststel len dat deze daad van den jongen prins den besten indruk gemaakt heeft in de geestelijke en katholie ke kringen te Rome. Het blad zegt Donderdag, rond 0 uur 'savonds, kwam prins Leopold in automobiel aan op de Piazza San Ignazio, waar hij op den drempel der prach tige kerk der P. P. Jesuieten ont vangen werd door de eerw. paters Chiavarelli, rector, en Vermeersch. Tiet was P. Chiavarelli die den prins het wijwater aanbood en hem daarna geleidde naar het aldaar van den H. Aloysius van Gonzaga. waar het H. Sacrament was uitgesteld en waar prins Leopold, godvruchtig neergeknield, eenigen tijd het Al lerheiligste bleef vereeren. Daarna werd de prins door pater Vermeersch uitgenoodigd om een bezoek te brengen aan het daar te genover geplaatste' altaar, onder hetwelk de stoffelijke overblijfse len worden bewaard van den H Joannes Berchmans, den Belgi schen heilige en het evenbeeld van den H. Aloysius, voor wien de Bel gen eene zulke grootc vereering heb ben. Ook hier knielde de prins neer en bleef een tijd lang godvruchtig in het gebed verzonken. Hier zooals aan het altaar van den H. Aloysius, bewonderde de prins den rijkdom van het marmer, terwijl pater Chiavarelli hem alle uitleggingen verschafte over de kunstwaarde. De prins stond in bewondering voor de grootschheid van den tem pel en liet zich geleiden naar het indrukwekkend rustaltaar waar pa ter rector hem de sehoone schilde ringen liet bewonderen van den Vlaamschen kunstschilder en broe der van het Gezelschap Jesu, wierts naam, Petrus Delattre, ontdekt werd door pater Chiavarelli. VRIJ BEWERKT RAAR HET ENGELSCH 25° Vervolg Wij moeten hier opmerken, dat kapi tein Adair de samenkomst op liet bal, waarvan wij nu spreken, voorbereid liad, door mevrouw Kevel tot de dubbele uit- noodiging over te halen. Deze dame, die bevriend was met de familie Mel ville, was zeer ingenomen met. den schoo- nen kapitein en had hem reeds menigen dienst bewezcu. Zij was jong, schoon, moeder van twee lieve kinderen; liaar echtgenoot was een oud dienaar van de kroon, die haar op de handen droeg en haar hare volle vrijheid liet. Te Baden-Baden, waar zij zich gelijk tijdig met Blanche en Adair bevonden had, had zij, gedurende de onpasselijk heid van tante Bracedidge, menige sa menkomst van de beide minnenden be gunstigd. Zij hield veel van kleine al lerliefste schelmerijen. Maar in liet geval van Adair, stelde zij oen bijzonder en wezenlijk belang. Hare moeder, eene ver mogende weduwe, had den kapitein eene aanzionliiko som voorgeschoten, die hij na zij», huwelijk met Blanche gemakke lijk van liaar huwelijksgoed kon terug betalen. Blanche had geen vermoeden, dat ka pitein Adair do hand in het spel had bij do aanleiding tot de samenkomst, dat me- De jonge prins volgde met de le vendigste belangstelling deze uitleg gingen, waarna pater Vermeersch liem uitnoodigde hem te volgen naar de hovengelegen vertrekken waar eens Aloysius van Gonzaga en Berchmans verbleven hadden. Prins Leopold bewonderde de he rinneringen dezer twee heiligen, om vervolgens de kapel te gaan zien van den gelukzaligen Baldinucci, die zoo rijk is aan herinneringen en autografies. Intusschen had zich eene groote menigte op het St. Ignatiusplein verzameld rond de automobiel en wanneer de jonge prins vertrok, was liij het voorwerp eener warme betooging, vooral vanwege de kat holieke jeugd, die in de nabijgele gen Gregoriaansche Universiteit de lessen van pater Garagnani was gaan bijwonen. Toen, in de eerste dagen van den oor log onze landgenooten moesten vluchten voor de-Duitsche inval, uit Vise, Luik, Leuven, enz., werden zij met open armen ontvangen in Holland waar onmiddel lijk een komiteit Ncdcrlandsch Comi té tot steun van Belgische en andere slachtoffers tot stand gekomen was on der voorzitterschap van M. Van der Aa, Belgisch konsul generaal te Amsterdam. Dit comité heeft nu 'hare rekeningen gesloten en heeft aan den prins de Ligïie. Belgisch minister in den Haag volgend schrijven gericht Gehoor gevende aan de wenschen uitgedrukt in de algemeene vergadering, hebben de likwidators op volgende wijze van do goldsaldo beschikt en gekocht 1. 10Ö.000 fr. van de Belgische lee ning aan 5 p. c., koupons op L Decem ber 1919. 2. 62.050 fr. in Belgisch geld. Wij hebben de eer Ued. doze sommen te laten geworden met onze beste wen schen van voorspoed voor uw schoon va derland. Uwe verwoeste streken moeten door Belgische wilskracht hersteld worden moge de vrede den voorspoed aller vol keren herscheppen. (get.) STUART. Volgen's bovenstaanden wensch zullen deze sommen gebruikt worden voor de herstelling der verwoeste gewesten. De prins de Ligne licoft last gekregen de likwidators van wege de Belgische regeering van harte te bedanken. vrouw Revel de eerste was, die kennis kreeg van zijne weder in vrijheidstel ling. Het dweepzieke meisje, dat alios verhief wat zich in haren geliefde be vond, was, na de langdurige pijn van de onzekerheid en zor^ weder helder en frisch in het hart. 'liaar gang was ge vleugeld, hare taal vlug en als opgewekt door eenen dichterlijken geest; zij zong en neuriede,, waar zij ging- en stond. Er scheen een nuiko geest in het huis geko men te zijn; de lente scheen reeds in aantocht cn zij haar eerste bode, de zin gende leeuwerik. Maar inwendig was zij, in afwachting van de toekomst cn vooreerst van het bal, zoo onrustig, dat dit haar geene bezigheid van de gewone soort veroorloofde; zelfs de lezing, waaraan zij gewoonlijk des avonds op hare kamer eenigen tijd wijd de, boeide haar niet. Een groot deel van den nacht bracht zij wakend door en eerst tegen den morgond overmeesterde haar de afmatting; zij verzonk in eenen slaap, die door aangename dvoomen vcr- vrooiijkt werd, en teen zij daaruit ont waakte, was het reeds tien ure. Eerst te- gon den middag bespeurde zij uit het venster, een van de béide knapen, Harry, die mot ceu pakje in de hand, zooal's de winkeliers die maken, naar hot huis kwam. Daar schoot haar eene geduchte in het lijofd. Zij had de knapen up dezen dag weder besteld, zooals zij zich herin nerde. Zonder twijfel bevonden zij zich in de Een bankbriefje van 1000 frank dat tot een nieuw nagemaakt type behoort, werd zoo pas ontdekt. Op het eerste gezicht verschilt het valsche briefje weinig van het echtede riabotsing van handteekeningen en num mers is schier volmaakt. Het eenig gekende briefje heeft de volgende teekens 269 II 774, 6707774 Datum 23 Januari 1919. Watermerk Het door nabootsing be komen gegolfd watermerk is te duide lijk. Voorzijde Goed nagemaakt. Keerzijde De vignetten zijn klaar blijkelijk verbeterd, wat inzonderheid op den omtrek der teekening ziclibaar is. Bijzondere kenteekens 1. Op de echte bankbriefjes is de letter n in het woord Gouverneur bijna op dezelfde wijze getrokken als de letter u; het ver schil komt duidelijker uit op het val sche briefje. 2. Achter de handteekening H. Slacquet is op de echte briefjes slechts céh punt geplaatstop het valsche brief je staan er twee. 3. De naam van den maker van het briefje H. Hcndrickx De 1. Inv. welke onder op de voor- en de keerzijde staat, is op de echte briefjes door eene punt gevolgd; deze punt is op het valsche briefje weggelaten. Er werd over het algemeen opgemerkt, dat de peusonén die beroepshalve bank briefjes verhandelen aan ue kennis van de eigenaardigheden der valsch-e briefjes groot belang" hechtten. Is deze kennis somtijds nuttig, zij is nochtans niet van het groot practisch belang dat veronder steld wordt en, het is een heel andere regel dien de kassiers moeten volgen om de valscuo briefjes te ontdekken. Do regel die zich in dit geval opdringt kan als volgt uitgedrukt worden. Elke kassier moet zich zoo g >cd moge lijk al de bijzonderheden vau de echte briefjes kunnen voorstellen (voorkomen van'den druk, dc nummers, het papier) bij tegenstelling vestigen de verdachte briefjes al(his fcetec de aandudit- Op to merken dat de hoofdkcnteckens der valsche briefjes maar licel zelden door de Bank aan haar personeel worden medegedeeld cn dat nochtans, dank zij de -waakzaamheid van dit personeel en dezes volledig bekend-zijn met de eclite briefjes, de valsche briefjes die het in handen komen onmiddellijk worden ontdekt. Wanneer het Beheer der Bank, bij uitzondering, gepast oordeelt de eigen aardigheden van een valsch briefje aan zijn personeel bekend te maken, laat het nooit na die eigenhaardigheden ook aan de groote Openbare Besturen mede te doelendoch het onvermijdelijk verveel- vuldigcn van de omzendbrieven zou, in dit verband, het werk der kassiers eer der verzwaren dan vergemakkelijken; en zulks blijkt bijzonder als men weet dat er van een zeilde valscli briefje dik wijls verschillende typen bestaan die gedeeltelijk de hoofdkenmerken gemeen hebben. De bankbriefvervalschingen waarover sedert den wapenstilstand, al de instel lingen die briefjes uitgeven, bijzonder bezorgd zijo, zijn een rechtstreeksch ge volg an den oorlog. Ten einde liet kwaad ganseh uit Ie roeien, is de Bank begonnen met liet uitgeven van nieuwe typen van briefjes die, voor al de waar den, te beginnen met 5 frank, vervaar digd zijn van papier waarin een Hoofd als watermerk staat; eenige maanden zullen natuurlijk nog moeien verloopcn vooraleer de door de Bank getroffen schikkingen hare volle uitwerking ge ven. 'TWEE-EN-DERTIGSTE LIJST Overdracht fr. 103.809.70 M. Eiiemie Groen. Diest, 100; Eenige leden der Boerengilde', Pithom, 72; Ab- bé J. Artus, professeur, Adennc, 25; Mme Sclioenmaeekers, nee Comtesse du Monceau, 100M. J. Loots, curé, Meer- beke, 100Congregatie der O. 0._^ Has selt, 25; Twee Nicupoortenaars, 25; Ju lie en Aloys Beyls, lloeselare, 100; Pour obtcnir une guerison, 50Naamloos van M. J. C. 25; Naamloos Zurenborg, 50; L. Luyckx, id., 100; M. L. Lauwors, pastoor, St. Norbert, 50Voor eene ge nezing, Eeckeren Donck, 25M. A an Haelst, pastoor, Bclcele, 50; Naamloos, Gent, "25; A. Pie XI,en mémoire de no- tre fils, 100; M. A. Snoeck-Verstrakte, Gent, 25; Naamloos Denderleeuw, 50; Mev. Fiévé-Claeys, Gent, 100; Congr. des Enfants do Marie du S. Coiur, 100; Deux prctres du diocese, 100Les élèves des religieus.es et du Catéchisme Pont- de-Loup, 35; J. D. Warcoing, 25; Om een gunst, Evergem, 15; P. Molenbeek, 5; Pour obtcnir deux graces, Morianwélz, 10II. Vader, zegen ons vaderland, Broe- chem. 10 Naamloos, 20; Van Cutsem, 10; Uit dankbaarheid aan het H. Hart, 20; S. J. R., 10; A. R., 10; Naamloos, Antoing, 20; Naamloos, Doornik, 5; Mev. V. Wery, Bergen. 20; M. Cli. Hep- tia, Fraipont, 20Familie Laroche, Neuf- chateau, 5; Onbekend, Wenduvne, 10. Totaal, fr. 108:081.70. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad of aan M. Leo Mallié, sekretaris. 150. Belliardstraat, te Brussel. (Postcb.eks n. 38279.) keuken. Hoe was liet haar mogelijk ge weest om op den dag voor een hal, zich met het lot vau twee rondzwervers bezig te hoi den Blanche beval Jessie, Harry op hare kamer te laten komen. De knaap trad bedeesd binnen. Zijt gij en uw broeder nu verza digd, mijn jongen Ja jufvrouw, volkom op. Hier zij twee sliellingeti voor u. Vandaag en morgen heb ik het veel te druk, om den noodigen tijd te vinden om met mijnen vader over u te spreken. Kom dus overmorgen weder. Gaat nu beide in Gods naam heen en hoor eens hier, mijn jongen, lioud voorzichtig uwen mond Misschien kunt gij bij den kapitein in dienst treden Harry en Sim waren hierdoor voor de twee volgende dagen vrijgelaten. Toen zij 's avonds terugkeerden naar het huis van den* lieer Curt in Shorts Gardens, ontwaarden zij tot hunnen schrik eene groote verandering. Jack met de lantaarn was niet te huis. Curt cn de kwaker Ebe- nczer Nott waren stil bezig, om eenige in hel rond liggende goederen bij elkan der te pakken, waarbij vrouw Curt, halt' dronken en zeer opgewonden, hevig aan ging, enkele voorwerpen weder wegnam on op eenen ruwen toon beval, niets wog te nemen dat haar eigendom was. Haar rampzalige man antwoordde niets op ha re schimpredenen, maar ging rustig zij nen gang. Slechts de kwakker zoent de EEN WAPENDEPOT IN EEN KERK HOF DOOR DE DUITSCIIERS ONDERMIJND 23 FRANSCI-IE SOLDATEN GEDOOD EN 10 GEKWETST Nadere bijzo nderheden Dc geweldige ontploffing, die liet le ven kostte aan meer dan 20 Fransche soldaten van do geallieerde bezettings troepen in Opper-Silezie, heeft Zaterdag in den omtrek van Gleiwitz plaats gehad. Het ontzettende onheil geschiedde in een kerkhof, waar een compagnie Fran sche soldaten en een afdeeling pioniers afgevaardigd was, op zoek naar een ge heim Duitsch wapendepot. De geallieerde overlieden, die van liet bestaan dezor geheime schuilplaats inge licht werden, hadden dus deze troepen ter verkenning van het terrein gezonden. In een kript, gelegen onder de kapel van het kerkhof, ontdekte men een ovcr- groote hoeveelheid mifcrailjeusen en ge- woodende vrouw van tijd tot tijd door eene vrome spreuk tpt bedaren te bren gen, hetgeen de vrouw echter steeds met spotten en lachen beantwoordde. Plotseling wendde jufvrouw Curt zich tot de jongens, die met angstige bezorgd heid, vragend naar de vreemde bezigheid van de beide mannen stonden te kijken. Wat moet gij hier nog hebben, nut- telooze sukkels riep -zij kwaadaardig uit. Het stond u zeker wel aan, in een ander mans kamer te slapen, waar gij geen slaapgeld of huur behoeft te betalen Maar dat is nu uit Uw schoon bescher mer kan zelfs niet meer boven Jan blij ven; hij valt uit zijne kamer, waarvoor bij geene huur betaalde, zoo goed als uit cle galen van zijne kleeding. Als hij zijn geld met andere rondzwervers ver dronken heeft, in plaats van de beloofde huur te betalen, dan mag hij nu door het gat gaan, dat. de timmerman open gelaten heeft. Bij mij heeft hij uitgezon gen-, even als al zulk gespuis van manne- volk, dezen ezelskop (haar man) er bij erekend Maakt dat gij wegkomt )e kamer is aan een ander verhuurd, die beter betalen kan, dan uw zwende laar Zy naderde de verschrikte iongens, terwijl zij. met eene ledige flcseh zwaai de, alsof zij er mede wilde slaan. De eer sten weken verlegen achteruit en gingen naar dc straat. Sim schreide, maar Harry trok in sombere trots de wenkbrauwen Jn de hoogte. Terwijl zij nog doelloos cn radeloos weren alsook munitie in overvloed. Op het oogenblik dat de pioniers een cnderaardschen gang binnendrongen, greep ccn geweldige ontploffing plaats die de onmiddellijke dood van 7 pioniera en 4 infanteristen ten gevolge had. Daarenboven werden een Franscli ambtenaar en een puttengraver insge lijks door de ontploffing gedood. Tien soldaten en 3 officieren werden zwaar gewond, 3 dezer militairen zijn reeds aan hunne verwondingen gestor-: ven. Uit het onderzoek blijkt dat deze ont ploffing veroorzaakt werd door een helsch tuig dat te dien einde in den kel der geplaatst was. De kapel werd geheel vernield. Dc ontploffing was zoo buitengewoon hevig dat de lichamen van de gedoode soldaten 100 meters verder door de lucht geslingerd werden. Een monsterkrater van 10 meters breedte en van 4 meters diepte, gaapt thans op de plaats waar de ontzettende ontploffing geschiedde. De laatste inlichtingen vermelden 'eeds 23 dooden en tiental gekwetsten. Dc overheden van Gleiwitz, onmidde- - ij k op de hoogte gebracht van deze ramp, hebben ten teeken van rouw de sluiting der openbare instellingen bevo len. t Afgevaardigingen van de geallieerde oezettingstroepen hebben spoedig d.6 plaats des onlieils bezet. Do Duitsche pers poogt de verantwoord delijkheid der geweldige ontploffing die in het kerkhof bij Gleiwitz plaats greep, op Polen te schuiven, met te beweren dat het Poolsche munitie en wapenen zijn die in de schuilplaats opgeborgen waren en dat do Duitschers niet ver antwoordelijk gesteld kunnen worden voor deze afgrijselijke aanslag Van officicelo zijde wordt gemeld, dai het aantal godoodo Fransche soldaten 11 bedraagt. Er zijn 10 zwaar gekwetsten Ook de bewaker van het kerkhof werd gedood. Op het oogenblik der ontplof- 1 mg>d men reeds 3 machiengeweren en 60 geweren gevonden. Reeds vroeger waren wapnes en munitie in dit kerkhof gevonden geworden. In het kanaal, nabij het kerkhof vond men een lijk waarvan de beide boenen afgeslagen waren. De intergeallieerde kommisie heeft de dagbladen van Gleiwitz geschorst. Alle koffiehuizen en vermaakplaatsen zijn ge, sloten. DE PLECHTIGE OPENINGS ZITTING Genua, 10 April. De wederlandschd economische conferentie werd heden na middag, te 3 uur, door een plechtig© openbare zitting in het historische Pa lazzo San Georgio geopend. Voor deze uitzonderlijke gelegenheid was Genua in feestgewaad. Een buiten gewone levendigheid is te bespeuren in ai. de straten en plaatsen. In de bijzonder ste straten is het verkeer onderbroken, ten einde de afgevaardigden aller sta ten, de Itaiiaansche senators en Kamer leden, de leden der ekonomische en fi- laneieele commissies, de burgerlijke, militaire en godsdienstige overheden en de vertegenwoordigers der pers toe te la- Icn den zetel der conferentie te bereiken. voor het huis stonden, trad de kwaker naar buiten, ging met de kinderen een weinig op zijde, en zegde dat z'ij eenige oogenblikken zouden wachten, totdat vrouw Curt naar de gelagkamer zoude gegaan zijn; dan moesten zij zachtjes ia zijne kamer sluipen en daarin tot mor. gen blijven. Zoodra hij met het inpak, ken gedaan zou hebben, zou hij hun alles mededcelen. Een uur later kwam hij en sloot de kamer toe. Arme jongens, het verwondert il niet waar, dat hier sedert gister zooveel veranderd is Ik moest zeggen, sedert eergister, want de ongelukkige zuippar tij van Jacksgeld heeft aan alles een oind gemaakt. Hier in het huis zijn wij vreemdelingen geworden, ik en do baas, en gij, en Jack met de lantaarn er nog bij, want de straatschrijver heeft, helaasl al zijn verdiend geld spoedig verbrast, in plaats van te betalen,en vrouw Curt heeft een anderen huurder gekregen.' Maar, wat mijn goede haas aangaat, zij ne dronken vrouw heeft hem niet allcert eergislor nacht geslagen, maar zich hii' dat werk des duivels door Squib en Paul laten helpen. Met hun drieën zijn zij den man aangevallen en met moeite heb' ik hem aan hunne klauwen ontschemd. Op den volgenden morgeud kwam, als van God gezonden, liet bericht van den broeder van Curt's vader uit Ameri ka, dat, als hij in Engeland niet geluk kig was, hij over zou komen en in zijns zaak oenu groote boekbinderij, als mofln

De Volksstem | 1922 | | pagina 1