15 mm immumm Donderdag April 1922 WITTEN D9NDERBAG Geweldige Onploffing in Gpper-Silezie ünistgris Isudsverdedigüpig HULQËBET80G aau L Exc, dia Kesr R. SÜOYERSOElf Süiaiisier van Nijverheid en Arbeid De Genferantse te üenua I ïv XXVIII» JAARGANG NUMMER 84 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.58 Uitgever: J. Van Nuffel-Du Gsndt ubllciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap ÏIavas,A(Io]£ Maxlaan.13, te Brussel8, Place da la Bourse, Parijs en C, Bream's Buildings Londres E.C.t H. Justinua Zon op 5,05 onder 6,37 Laatste Kwart.den 18 r T3R2HS5 Feest der instelling van het H. Sacrament des Altaars, van liet Priesterdom, van de eerste H. Mis en van de eerste H. Communie. 't Is de liefdedag bij uitmuntend heid van Jesus voor de menschen en van de geloovigen voor Jesus. Ten laatsten avondmede. Den nacht voor zijnen dood Nam Jezus in de sale, God dankend, wijn en brood. Neemt, sprak Hij, drinkt en eet liet; Dat is mijn vleesch en bloed: Opdat gij nooit vergetet, II'at mijn liefde doet. Eerst had de Verlosser het Paaschlam geeten met zijne leer lingen, dan had Hij ze gevoedt en gesterkt met zijne Godheid en Menschheid. Daarna ging Hij naar den Hof van Olijven waar Hij naar rig bad en water en bloed zweette. Hij werd daar door Judas verraden en van de Joden gevangen, die Hem gedurende den nacht bespot, bespo- gen, geslagen en leelijk mishandeld hebben. Witte Donderdag noemt men het feest van heden, omdat Christus op dezen dag de voeten zijner Aposte len gewasschen heeft omdat op dien dag eertijds de boetvaardigen die hunne boetpleging volbracht had den, de ontslaging van hunne zon den ontvingen en alzoo gezuiverd werden; omdat de goddelijke dienst met witte autaarkeederen gedaan wordt, daar integendeel de ander diensten gedurende deze week in reiiwkleederen geschieden. Heden wordt er gemeenlijk maar ééne mis gedaan en zulks' tot meer dere plechtigheid, met het geluid van al de klokken onder den lofzang Gloria in excelsis. De priesters die op dezen dag geene Mis lezen, gaan in deze Mis te communie. Dit ge schiedt tot gedachtenis dat Chris tus vandaag zelf geconsacreerd heeft, en aan zijne Apostelen, die hij dan priesters maakte, de heilige Communie gegeven heeft. In deze Mis wordt dc kus van vrede niet ge geven, omdat Judas dien vandaag misbruikt heeft om zijnen Meester te verraden. Er wordt eene tweede hostie ge consacreerd voor morgen, omdat er alsdan geene Mis gedaan wordt. Deze hostie wordt in eene schoon versierde plaats gesteld, Hoveke genoemd, opdat wij die daar zou den kunnen aanbidden, en alzoo eenigszins de eer herstellen die aan Christus hl zijn lijden en kruisiging ontnomen werd. De autaren worden ontbloot tot gedachtenis dat Christus van zijne kleederen beroofd werd. VRIJ BEWERKT NAAR HET ENGELSCH 26° Vervolg. Harry was een vlugge looper en Sim spande al zijn krachten in om hem bij te blijven. Na cenigen tijd bespeurde Harry dat zijne pogingen te vergeefs wa ren om do moedige paarden in hunnen loop in te halennu richtte hij er al zij ne aandacht op, om ten minste do koets iu het oog te houden. Deze rolde door de boven Bakker straat, door do poorten van het Regents park en altijd naar de Parkstraat neen. Eindelijk zag Harry de koets voor den ingang van eene sierlijke villa stilhou den. Hij kwam juist hijgende met zij nen broeder aan, toen twee dames, eene oude en eene jonge, met twee kleine meisjes uit de koets stapten en door eene kamenier en cenen huisknecht ontvan gen werden. Een reusachtige bediende droeg achter de eene dame, die de mees teres van het huis schce'n te zijn, een kistje, waarin zij hare inkoopen gedaan liad. Buiten adem naderde Harry de dame en reikte haar dc voile over. De Dame zette groote oogeu open. Hoe komt gij aan mijne voile klei ne jongen? vroeg zij verwonderd. Ik had geen gedacht, dat die niet meer op mij- Het ophouden van het klokken- geluid gedurende deze dagen, ge schiedt, opdat wij daardoor zouden indachtig worden wat op deze da gen gebeurd is, en dit met rouw en leedwezen over onze zonden, die de dood van Jesus veroorzaakt hebben, in de stilte van ons hert zouden over denken. Het wasschen der voeten van ar me mensclien door de Bisschoppen in hunne hoofdkerken, ook door sommige andere kerkvoogden en pastoors in hunne abdij- of paro chiekerken, beteekent dat Christus heden de voeten van zijne Aposte len gewasschen heeft, Dit is voor ons eene les van oot moedige gedienstigheid, met welke wij onzen naaste moeten trachten te voorkomen, volgens hetgeen Jesus Christus alsdan tot zijne Apostelen zegde Weet gij wel, wat ik u ge daan heb? Gij noemt mij Meester en Heer, en zulks met reden, want die ben ik. Aangezien ik, die uw Meester en Heer ben, u de voeten gewasschen heb, zoo moet gij ook de een den andere de voeten was schen. Want ik heb u een voorbeeld gegeven, opdat, gelijk ik u gedaan heb, gij ook zoo zoudt doen, Dan ging Hij om te lijden Zijn liefde was zoo groot, Dat, om ons te bevrijden Hij zich als offer bood. Dat Hem dan ook q?is leven Van alle zonden vrij, Ons hart, Hem gansch gegevenx Een dankbaar offer zij. ER ZOUDEN 30 DOODEN ZIJN (Nadere bijzonderheden) Volgens de eerste berichten waren er bij do ontploffing te Gleiwitz 23 porso- IflgHAJUtTBrttl-'.T.IgBJB w perso- nen om het. levcu gekomen. Het blijkt mtusschcn, dat liet aantal slachtoffers aanmerkelijk grooter is. liet totaal getal dooden is door de overheden nog niet meegedeeld, maar het zal dc 30 wel be reikt hebben. De ontploffing is veroorzaakt door een melinietmijn, die bij een muur van het kerkhof was geplaatst. De Fransche overheden hebben bevo lcn, dat op den dag dor begrafenis der slachtoffers alle openbare gebouwen de- stad, alsook de schouwburgen en kiue- ina's, tot na dc plechtigheid zullen geslo ten blijven. Na 8 ure 's avonds zullen alle cafe's hun deuren weer moeten sluiten. Men is eerst nog van plan geweest, den staat van beleg uit te roepen, maar men heeft echter van dit plan afgezien. De bladen van Gleiwitz zijn Maandag op bevel van de bezettingsoverheden niet verschenen. De opwinding in de stad is natuurlijk groot. Incidenten hebben ner gens plaats o;eliad. Het gemeentebestuur leeft Maandag vergaderd, ten einde over den toestand te beraadslagen. De kapel van het kerkhof is door de ontploffing geheel verwoest. Het kerk nen hoed was. Zie eens mama» voer zij tot de oude dame voort, ik had mijne nieuwe voile verlorenEerst gister kreeg ik ze als geschenk van Edmond, zij heeft zeker een guinje gekost. Waar hebt gij die gevonden, vriendje? Eeno windvlaag heeft u den sluier van den hoed gerukt, mevrouw, toen gij in dc Bakkersstraai, juist bij dc wassen beelden, uit het portier zaagt. Zoo ver? Nu, dan hebt gij ecnon feilen loop gehad om ons rijtuig in to halen; ik zie, dat gij een goede en eer lijke jongen zijt, anders liadt gij de voile gehouden. Daar is een halve kroon voor u. Als gij honger hebt, ga dan naar do keuken en laat de keukenmeid u een bord erwtensoep geven. Wie is die an dere kleine jongen? Behoort die bij u? Dat is mijn broeder, mevrouw. Ik dank u hartelijk voor het rijke geschenk en voor uwe goedheid, maar ik kan mij nen Seymour niet alleen" laten, om naar do keuken te gaan. Neem hem dan mede, dat spreekt van zelf. Denkt gij, dat mevrouw Revel zoo arm of zoo gevoelloos is, om wegens eene kleine maag meer, een kristelijk aanbod achterwege le laten? Marsch, voorwart-s, gij kleine, vreesachtige ben- 'els! Gij schijnt mij geheel anders toe, Jan de gewone straatjongens; maar uwe vingers zijn daarom niet minder voor. het oprapen geschapen. Bels.y draag zorgl voor de:e jongens. Breng ze bij Mariej ihof is afgezet en niemand mag de uit werkingen van de ontploffing gadeslaan. Hoe erg de ontploffing was, blijkt reeds uit het feit, dat lichaamsdeelen van "de slachtoffers 400 meters van de plaats der. ontploffing zijn gevonden. De grafkelder van graaf von Einsie- del, waar de wapens vermoedelijk verbor gen waren, is geheel verwoest. De omlig gende graven hebben ook geweldig te lijden gehad. Gleiwitz zelf is sinds het oogonbiik van de ontploffing geheel van de buitenwereld afgesneden. Het Fran sche toezicht, dat reeds zoo scherp was', is thans nog veel strenger geworden. Het is haast onmogelijk in de stad binnen te komen. Op straat worden voortdurend de voorbijgangers gecontroleerd. HET ONDERZOEK Het onderzoek werd tegengewerkt door tegenstand en daden van terrorism. Men heeft gepoogd met geweld gevange nen te bevrijden, doch dit gelukte echter niet. Zekere getuigen werden aangeval len, een hunner, zekere Sichnert, werd gedood. Twee zijner moordenaars wei den reeds aangehouden. Anderzijds heeft de intergoallicerde commissie 110,000 fr. toegekend aan elke der familien der twóo Fransche sol daten te Petcrsdorff gedood en heeft be sloten vergoedingen toe te kennen aan de gekwetste Fransche soldaten. DE FRANSCHE PERSSTEMMEN De Parijzer Matin geeft, naar aan leiding van het drama van Gleiwitz, een vluchtig overzicht van de aanslagen beur telings door de geheime instellingen in het niet ontwapende Duitschland ge pleegd op commandant Montalègre, tal rijke Fransche soldaten, luitenant Graff, slachtoffers van de pangermanisten die slechts aan de weerwraak denken. Thans ontneemt het drama te Glei witz opnieuw het leven aan talrijke Fransclie soldaten. De Action Fran^aisc verklaart dat een schitterend eerherstel voor het bloed bad van Gleiwitz, dat met voorbedachten rade werd opgevat en voltrokken, ge- eischt moet worden. De Figaro is insgelijks van mee ning dat deze aanslag langen tijd voor bereid werd door deze geest van weer wraak die zich in geheel Duitschland veropenbaart. Al deze alleenstaande fei ten vormen eên gevaarlijk.en beteckenis- ol geheel dat op eigenaardige wijze de atmosfeer van Genua verstoren komt en van onze regeering een nauwer toezicht vergt. STRIJDERSFONDS In de inlichtingen over den toestand van het Strijdersfonds, gegeven op 21 Maart 1.1., werd gezegd dat. 40,000 voor- loopige dossiers nog in het Departement van Landsverdediging berustten. Sedert dien werden 10,838 dezer dossiers, allen betreffend oorlogsinvalieden, onderzocht. Het onderzoek der overblijvende ge- allen vordert snel en alles laat veronder stellen dat de 40,000 hoogervermelde dossiers tegen 15 Mei eerstkomend zullen gereed zijn. Er zullen nochtans 10,000 dossiers overblijven, waaronder deze van 30ÖÖ ge vangenen, wier toestand nog niet kon uitgemaakt, en van 6000 veroordeelden, wier rechten zullen moeten bepaald wor den. in de keuken; zij hebben honger en moeten na dezen vluggen loop zich eens warmen. Do'kamenier bracht Harry en Sim naar de keuken, terwijl mevrouw Revel, in wier villa het toeval de knapen ge voerd had, met hare kinderen en hare moeder door cëuen prachtigcn gaug zich naar hare kamers begaf. Kort voor het ireeds beraamde feest, had zij hare moe der, waar hare kinderen waren, afge haald, en bij die gelegenheid nog eeni- ge kostelijke lekkernijen gekocht. Nu gaf zij de kinderen aan Betsy over, overzag nog eens de feestzaal en ging tonen met hare moeder aan het toilet. Haar echtgenoot werd eerst later ver wacht. Harry ën Sim, in de keuken gekomen, waren verwonderd over den glans daarin, over de menigte en dc fijnheid der ge reedschappen, over het grootsche van de inrichting en van den "voorraad. Drie personen waren met de bereiding van de spijzen bezig; zes personen, die de tafel klaar maakten, liepen heen cn w^er. Overal schitterde en flikkerde het van sneeuwwit linnen, van fijn kristal, van goud en zilver. Dc geur van de kostelijk ste specerijen wasemde uit de bereide spijzen. Uit de provisiekas stroomde ccne joht van thee, chocolade en van dc fijn ste likeuren, en zelfs de kelder scheen ook zijne geuren van de beste Duitsche, Fransche, Spaanschc ca Ilongaarsche Het Verbond der Maatschappijen van Onderlingcn Bijstand van Aalst heeft besloten zijn stichter, den edelmoedigen en begaafden man die sinds meer dan twintig jaar onverpoosd geieverd heeft op het gebied van den ouderlingen bij stand, M. R. Moyersoen, ter gelegenheid zijner benoeming tot Minister van Nij verheid en Arbeid, plechtig te huldigen en hem zijn geschilderd portret aan te bicden. De Landsbond sluit zich geestdriftig aan bij deze huldebetoogingaldus zullen al onze Verbonden de zoo vurig gewenschje gelegenheid vinden om hunne ge voelens aüii innige dankbaarheid te betuigen aan onzen knappen leider die, gedurende de korte maanden van zijn voorzitterschap, aller harten wist te winnen en talrijke bewijzen gaf van zijne nooge bekwaamheid, zijn helder doorzicht en pijne onbaatzuchtige liefde voor ons volk. 0 op J op 15 frank gesteld. De heer ridder de Ghellinck d'Elseghem, senator, voorzitter van den Lands bond der Christeuc Vereenigingen van Onderlingen Bijstand, heeft het eere- voorzitterschap A'an het fëetscomiteit willen aanvaarden en talrijke voorname mannen uit onze beAvegin^ zouden reeds hunne bijtreding. Op dus naar Aalst op 7 MeiDe christene mutualisten van gansch België zul len net welsp»kend bewijs hunner innigste erkentelijkheid willen brengen, aan Z. E. Minister Moyersoen, en luide komen verklaren hoe hoog zij hem schatten en hoe onwankelbaar zij hun vertrouwen in hem stellen. Dc betooging gaat nil van dc mutualisten en zal uitsluitend door mutuaüsten geleid worden. Het is nochtans het vurig verlangen van de Uitvoerende Commissie dat, bé-i nevens de A'ooraanstaande mutualisten, ook de leiders \*an al onze maatschappe lijke inrichtingen, en vooral dezen die ecnig openbaar ambt bekleeden of wëlk- danige officieelc bediening vervullen, aan de zoo welverdiende vereering A-an den gevierden Minister van Nijverheid en ArbeiH zouden deelnemen, gelijk ook tal* rijke vrienden zich bij deze bèlooging zullen aansluiten. Opdat echter de verdere schikkingen ten gepasteir tijde kunnen genomen wor den, Is het noodig dat alle inschrijvingen, met bijgevoegden inleg voor het ban ket, voor 15 April gezonden Avorden aan den Schatbewaarder van het Inrich- tingskomiteit, Eerw. Heer Cyricl Demeester, Dendermondsohe steenweg, 18, Aalst. (Postckeckrekening n. 75570.) HET KOMITÈIT. NOG DE OPENINGSZITTING EEN INCIDENT TCHITCIIERINE-BARTIIOU Nadat ook de Japansche afgevaardig de, M. Isliii, een korte verklaring afge legd had, kwam de beurt aan M. Theu- iis. Toen onze afgevaardigde reebt stond, iel ccn geestdriftig applaus hom toe. Belgie, zeide hij, is op zijn onafhan kelijkheid gesteld, maar het is volstrekt vredelievend. Dit kleine landje heeft veel geleden door den oorlog; zijn naar stige bevolking vraagt slechts t kunnen arbeiden; Belgie, dat door de dichtheid zi jner bevolking eea der zenuwcentra van Europa uitmaakt, vereischt spoedig te treden uit het tijdperk van verlamming dat over ons allen drukt. Op deze plechtige openingszitting was M. Theunis de cenige redenaar die mei toejuichingen begroet werd, nog zelf; oor dat tij het woord gevoerd had. Deze treffende betooging levert nog maals het bewijs dat. de herinnering der begane onrechtvaardigheid nog niet uit gedoofd is. REDE VAN M. WIR TH De Duitsche rijkskanselier verklaarde voornamelijk dat alle volken hun gene zing zoeken'cn dat de gelijkbereehtigheid van alle volken op deze conferentie nood zakelijk is. Duitschland zal ondanks zijn buiten, gewoon zware eigon zorgen in alle op rechtheid medewerken. Hot is noodzake lijk, het wantrouwen, dat nog steeds be staat, uit den weg te ruimen. De wereld wijnen in de onderste verdieping le wil len doen doordringen. De geesten van het zinnelijk genot als men het zoo noemen mag hielden nu reeds hun nen uittocht. Harry en Sim kregen van de rirukbe- zige keukenmeid gewillig de verlangde spijze, en bovendien vleesch, aardappels en brood want er was overvloed van allesmaar toen zij verzadigd waren, zei den hun de door elkander loopende dienstboden, dat zij in den weg liepen, daarom moesten zij maar naar huis gaan, omdat liet donker werd. De kna pen verwijderden zicli, met woorden van dankbaarheid op de lippen. Naar huis moesten zij gaan. Zij had den immers geen te huis zij waren letterlijk vreemdelingen op de aarde I De knapen zagen in het rond overal, voor zoo ver als zij nog de blikken door het duister konden laten gaan, groote, smaakvol aangelegde tuinen met heer lijke villa's, allerliefste kleine prieeltjes, kioske's, stookkassen, groepen van hoo rnen cn boscliaadjes; dit alles waren en kele bestanddeelen ieder op zich zelve door sierlijke ijzeren traliën of muren omsloten van het groote kostbare stuk aarde van Londen, liet Regentspark ge noemd. Ook de ruime villa van Revel met hare beide aangebouwde koepels, dat dak, voorpoorhtal' en breede trappen lad aan weerszijden eenen grooten wan- deltuin met dreven, bosclijes, buien van atmosfeer moet worden gezuiverd en de verschillende volken moeten offers bron. gen. Een dor voornaamste voorwaarden voor de genezing van de zieke wereld is liet herstel van een onbelemmcrden han del. Het mislukken der conferentie zou den dood van allen beteekenen. Uit dit feit put Duitschland zijn vertrouwen. Het zal alle voorstellen onderzoeken cn zoo mogelijk al het vereischte deen. Het is noodig de gevoeligheid der volken te ont- zien. puitschland's lot is onafscheidelijk: veibohden met het wereldprobleem. De rijkskanselier eindigde zijne rede met een beroep te doen, om het optimis me niet te laten varen. Alleen optimisme kan in de politiek vruchtbaar zijn. REDE VAN M. TCHITCIIERIN Na Dr Wirth sprak M. Tchitehcrin. Dc minister van Buitenlandsche Zaken, afgevaardigde van Sovjet-Rusland, druk te zich uit in ruw Franseh en vertaalde later zijn eigen redevoering in het En- i lach, zonder een taalman te gebruiken. Hij verklaarde zich aan te sluiten bij dc verklaring van don Italiaansehen mi nister-president (in ons vorig nummer opgenomen), volgens welke er liicr nog overwinnaars nocli overwonnenen zijn. Hij sluit zich insgelijks aan bij de woorden van den Britschen minister president, meldende dat allen ter confe rentie op gelijken voet behandeld zullen worden. De Russische afvaardiging, aldus M. Tchitcherm, is naar Genua gekomen in het belang van den vrede, van den lier- opbouw van Europa dat door een lang-: durigen oorlog verwoest werd. Alhoewel Rusland zelf de communis-- aecasia's en kastanjeboomen, stookkas sen, enz. HET BAL IN REGENTSPARK Begrijpt gij, Sim, wat al deze toebe reidselen beteekenen? vroeg Harry, toen. zij de viMa -- ei-laten haddén. Het is he den Drie Koningendag, en deze wordt, zooals gij van onze moeder weet, overal in ons land als een feest gevierd. Zeker, hernam Sim juichend, bij do herinneringvroeger hebben wij me nigmaal den Driekoningenkoek geeten, toon wij nog te Greenfields bij vader, moeder en grootmoeder waren. Herinnert gij het u nog, Harry? Het Christuskindje stond er op en er was zoo veel zoets in. Ach, Harry, dat wij maar weer zoo 'n koek hadden. Harry was over dezen altijddurigcn trek van Sim naar snoeperijen geergerd. Weet gij wel wat gij zijt, Sim? vroeg hij. Datgene, wat onlangs mijn heer Ebenezer van .Tack met de lantaarn' zegde een zinnelijk mcrisch I Gij moet altijd wat- lekkers hebben. Hebben wij zooeven niet goed en rijkelijk avondmaal gehad? Wat wij achter ons hebben, komt nooit weer, heeft vader dikwijls gezegd. Maar zie eens, daar binnen worden er al tijd meer lichten aangestoken en de lichtkroonen fonkelen als zonnen en sterren. Daar wordt, zeker een vroolijk Kerstfeest gevierd. Nu zullen ook spogs

De Volksstem | 1922 | | pagina 1