27 Donderdag April 1922 i. OMT0M IE wiart m 'T WOGR0 Se loensa der IJzernijverheid M. Woeste m de Oaitscfce inval m Belgis LandboHwbelaiigm Ministerie Landsverdediging Vlaasasefoe Heagaseheel Oiidintaüisjssfisfsengü Iü Sset Fori van Waeüeist De Oosiferastie ie Genaa Kerkstraat, 9 en 23,- Aalst.— Tel. XXVIII* JAARGANG NUMMER 95 114— DAGBLAD 8 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Van Ndffel-Db Qendï H. Anasf.asus I Zon op 4,39 onder 6,57 Voll Maan den 10 bliciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap HAVAS.Adolf Mailaan,13, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G. 4 M. Carton de Wiart, Kamerlid en oud-niiqister-voorzitter, leidde verleden week te Brussel de konfe- rentien van den Sint-Kapristan in, met eene voordracht over de taal kwestie, welk^feegde spreker, men niet op zijde kan stellen. Er zijn 3,220,002 Belgen die niet anders spreken dan Vlaamseh; 2,833,324 Belgen die niets anders kennen dan Franseh, en 871,283 Belgen die Vlaamseh en Franseh spreken. Er zijn dan nog eenige duizenden Belgen die enkel Duitsch spreken, bijvoorbeeld in de nieuw aangehechte distrikten van Eupen en Malmedy, of die Franseh en Duitsch ofwel Vlaamseh en Duitsch spreken, doch het aantal komt hier j'et in aanmerking. De 871,283 Belgen die Vlaamseh en Franseh spreken, zijn om zoo te zeggen allen geboren Vlamingen; het getal der Walen die ook Vlaamseh spreken is uiterst klein maar er zijn er toch! Zoodat we mogen zeggen dat ruim 4 millioen Belgen Vlamingen zijn, tegen ruim 3 millioen Walen. Spreker stelde de vraag of de meertaligheid een gevaar uitmaakt. En hij antwoordde vlakaf Neen, zij bestaat immers in Frankrijk, Zwitserland, Engeland, Spanje en meest van al in de Vereenigde Sta ten. Het is sedert den oorlog, dat de taalkwestie scherper dan ooit ge steld is. Hoe kan ze opgelost wor den? Zooals M. Rogier het voorstelde, die alle Vlamingen Franseh wilde doen leeren? Neen, dat gaat niet! De menseh is onweerstaanbaar gehecht aan de taal welke hij op den schoot zijner moeder leerde spreken. De tweetaligheid, zegt spreker, is wenschelijk, maar niet verwezen lijken, ingezien de moeilijkheid voor dé Walen Vlaamseh te leeren. (Het is even onmogelijk, dat alle "V lamingen Franseh leeren, niet omdat ze niet willen of het niet be- geeren, maar wegens stoffelijke hinderpalen. Wie de Vlaamsche buitengemeenten kent, voelt en be grijpt dat. Ook omdat de groote meerderheid der Vlaamsche buiten bevolking de behoefte niet voelt Fransch te kennen. De Vlamingen die het noodig achten het Franseh te kennen, leeren die taal; daarom zijn er ongeveer een millioen Vla mingen die Franseh leeren en drie millioen, die er geen leeren.) Spreker leest een uitt.eksel van een manifest, in hetwelk voorao.ii- Staande Flaminganten, zooals Van Cauwelaert, verklaren het Franseh niet uit Vlaanderen te willen ver bannen. Het is ten onrechte dat men hun dat verwijt toestuurt. Twee groote princiepen moeten degenen bezielen welke alle misver- stanu willen uit den weg ruimen het recht en den eerbied voor ieder een. Wat het hooger onderwij s betreft de Vlamingen hebben recht op eene hoogeschool en daar er twee Staats- hoogescholen bestaan, zou het heel logiek zijn dat het Franseh in de eene en het Vlaamseh in de andere de voertaal zij. Spreker is tegen Vlaamsche en Waalsehe regimenten, maar de V laamsche soldaten hebben het recht te vragen in hunne moedertaal gedrild te worden. Hij zegt ook dat de officieren de twee landstalen zonden moeten ken nen. Ziedaar, hoe M. Carton de Wiart erover denkt, die Kamerlid is voor Brussel en voorzeker niet kan door gaan voor een Vlaamschgezinde. Dat men aandachtig zijne uiteen zetting aanhoord heeft, is een be wijs dat er in de hoogere kringen der hoofdstad veel belangstelling gekomen is in het talen-vraagstuk. M. Moyersoen,minister van Nijverheid en Arbeid, heeft Dinsdag in bijzijn van M. Masson, die M. Theunis verving, de afgevaardigden ontvangen der bazen van de ijzernijverheid en van den mekaniek- bouw. Dezen houden hun voorstellen staande, 't zij vermindering vanaf Mei, van 7 1/2 t. h. voor de maneuver* en 10 t. h. voor de geschoolde arbeiders, zonder dat deze laatste vermindering meer dan 2 fr. per dag mag zijn. Voor- eei-st hadden zij besloten de nieuwe looris- regeling slechts toe te passen in Mei en Juni, doch op vraag van M. Masson, wil den zij ze ook in voege laten binst de maand Juli, wat ook: het index-number weze. De afgevaardigden der bazen heb ben hun besluit schriftelijk overhandigd aan M. Moyersoen, die het zal meedeelen aan de afgevaardigden der werklieden. De minister heeft verklaard te hopen een terrein van overeenkomst te zullen vindenhet is noodig dat het duur leven vermindere en indien iedereen wilde, zou zulks mogelijk wezen... M. Van den Heuvel, Staatsminister, heeft in het. blad Le Correspondant eene meesterlijke studij> iaten verschij nen over het leven en de katholieke par lementaire werking van M. Woeste. Op het einde dezer studie geeft M.Van den Heuvel getuigenis van den minis terraad, gehouden in den nacht van 2 Oogst 1914 en deze getuigenis werpt alle legenden omver, welke ten laste van M. Woeste verspreid werden. Wij laten hier M. Van den Heuvel aan 't woord Wanneer 's avonds van 2 Oogst 1914 het gouvernement het Duitsch ultima tum ontving, riep do Koning inderhaast de ministers, de Staatsministers en een aantal hoogere legeroverheden bijeen. In eene korte beraadslaging werd de toestand uiteengezet. M. Woeste deed opmerken, dat ondanks onze zwakheid tegenover den Duitschen kolos, liet toch noodzakelijk was hem den weg te ver sperren. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten een krachtdadig ant woord te geven op het ultimatum en zich onverwijld voor te bereiden tot een krach- tigen tegenstand. Tij dons de bezetting, op 1 September 1914, kwam M. Woeste naar Antwerpen, om aan het gouvernement belangrijke inlichtingen te verschaffen. Hij had na melijk vernomen dat de Duitsche bevel hebber te Brussel een nieuw legerkorps en zware artillerie verwachtte om eene belegering in rogel van de vesting van Antwerpen te beginnen. Tevens wenschte hij ook te weten, welke gedragslijn men zou moeten aannemen in geval het gou vernement zich genoodzaakt 'zag, naar den vreemde uit te wijken. VOOR DE ROOKERS Goede tabak moet licht zijn, een goed aroma hebben, en gemakkelijk branden; dat zijn drie onmisbare hoedanigheden die men bekomt als men op verstandige wijze bij deze teelt te werk gaat.. Jammer dat tal van landbouwers nog altoos voor het groot gewicht werkendan bekomen ze veel kilogr. voorzeker, maar ten koste van de hoedanigheid, en zij vergeten dat goede produkten gewaardeerd en dus ook duurder betaald worden. Deze slechte uitslagen bekomen zij door het aanwenden van verschen stal mest en beir, en nochtans deze laatste vet te houdt veel chloor in die allernadee- ligst werkt op de hoedanigheid van den tabak; trouwens hij brengt dikke blade ren voort waarvan het brandvermogen altoos gering is. Door een oordeelkundi ge en verstandige bemesting toe te pas sen, kan men zachten en lichten tabak winnen die gemakkelijk brandt, en daa renboven aangenaam riekt. Wij raden dus aan voor den winter 2o,000 tot 30,000j kg. stalmest per hec tare onder te ploegen, en voor het plan ten deze bemesting te volledigen door 150 tot 250 kg. zwavelzure ammoniak 400 tot 500 kg. superfosfaat; 200 tot 250 kg. zwavelzure potasch. Men zal deze mestsoffen zorgvuldig vermengen en duchtig met de eg inwer ken. Aanaarden, ophakken en wegnemen dor scheuten die in de oksels der blade ren ïvtkomen cn ontwikkelen, zijn be werkingen die niet mogen verwaarloosd worden. D1XI. MEDEDEELING AAN DE PER*! BE TREFFENDE DE VENTERS IN HET KAMP VAN BEVERLOO De d.d. heer Burgemeester van Leo- poldsburg deed in den Soil* van 12 dezer, een nota van zijn gemeenteraad verschijnen, waarin beweerd werd dat de koopwaren, welke langs de wegen aan de militairen verkocht werden, niet- van slechte hoedanigheid zijn; liet zijn juist dezelfde als deze welke verkocht worden in de mess en in de kantienen daar zij door dezelfde leveranciers ver schaft worden. De Minister zou ver klaard hebben dat deze waren van slechte hoedanigheid zijn. Laat ons eerst en vooral zeggen, dat aan sommige eigenlijk gezegde eetwaren over het-algemeen niet af te keuren valt brood, chocolade, vruchten, enz., alhoe wel deze waren, welke uren lang over de groofe baan in het stof en de vliegen ver voerd worden, niet altijd zeer frisch kun nen zijn. Doch het ware gevaar, en dit is zeer ernstig, ligt hierin dat gewetenslooze ven ters er zekere verfrisscliingen verkoopen, zooals ijsroom, coco, soda, wier vervaar diging te wenschen overlaat. In de militaire kantienen worden al de eetwaren gecontroleerd en, in geval er onzekerheid bestaat, neemt het leger alle maatregelen om de gezondheid on zer soldaten te vrijwaren. Wat de dranken en eetwaren betreft, welke langs de baan verkocht worden, moet het toezicht, van het leger zich bcpa^ len bij het ontleden en het vaststellen der besmetting, «onder het recht te hebben den verkoop te verbieden. Het kan enkel verwittigen dat zij on ze troepen in gevaar brengen en de ge- /neenteraad alleen kan de noodige maat regelen nemen. Ziehier eenigo feiten, welke zullen be wijzen dat eene krachtdadige tusschen- komst noodig is In Juni 1920, toen in het kamp van Beverloo darmontsteking woedde, on te leedde de geneeskundige dienst het wa ter van het kamp en kwam tot het be sluit dat dit de oorzaak niet was van de heerschende besmettelijke ziekte. Daarentegen werd bevonden dat er op 6 stalen ijsroom, dat op den Hechtel- schen steenweg aan de militairen ver kocht werd, twee waren die verschillende soorten bacillen bevatten, welke darm ziekten kunnen veroorzaken. ,.Pe ondervraging der zieken, die op dien datum in het hospitaal voor darm ontsteking verzorgd werden, deed blij ken dat er op 52 mannen, die ter verzor ging opgenomen waren, 47 ijsroom ge geten hadden in de laatste dagen voor zij naar het hospitaal gezonden werden. Op de hoogte gebracht van den toe stand, vaardigde de toenmalige burge meester, op de tusschenkomst van deii bestendigen bevelhebber van het kamp, een besluit uit, waarbij den verkoop dezer waren verboden werd. Ongelukkiglijk werd de handelwijze van den burgemces- '01> goedgekeurd door den gemeente raad, die s anderendaags het verbod bief. loen in 1921 opnieuw darmontste king woedde, werd het water, dat door de troepen verbruikt wordt, nogmaals ontleed. Het werd goed bevonden. Daarentegen was men opnieuw o-e- dwongen de schuld te leggen op het ijs- room o maal op 8 vond men er microben der darmontsteking in, en in 7 stalen stelde men de aanwezigheid vast van ver- rottingsbacillen. Een ontleding van soda gaf 915 kolo men van verschillende microben en ba cillen, namelijk ingewandsbacillen verrottingsbacillen. Deze feiten bewijzen dat de toege vendheid van bot gemeentebestuur de 'ezondheid der soldalen brengt. gevaar Do commissie, gelast met bet onder- zoek der vlaamsche Hoogeschool, verga derde Dinsdag, te half twee, onder voor zitterschap van M. Tibbaut, MM. Fischer en Delvigne waren af wezig. Waren tegenwoordig MM. Tibbaut, Bertrand, Helloputte, Poullet, Hymans 1 irmez,*J3eyman, Ramaeckers, Bouche- ry en dc Liedekerke. Laatstgenoemde, te laat aangekomen zijnde, heeft aan de eerste stemmingen geen deel kunnen ne men. Het ontwerp tot stichting der Vlaam sche Hoogeschool te Antwerpen werd verworpen met 6 stemmen tegen 2 eu 1 onthouding. Stemden voor MAT. Hymans cn Ber trand. M. Pirraez onthield zich. De Fla minganten stemden tegen. M. Ilymans stelde toet? een amende ment voor, namelijk Antwerpen te vervangen door Gent Dit amendement \yerd eveneens ver-J feetaleii zal aan zijne öebuideiseïier worpen met 6 stemmen tegen 3 (MM. Hymans, Pirmez en Bertrand. Dan nam M. Hymans het ontwerp Destrée over. De stemming leverde den zelfden uitslag op, behalve de onthou ding van M. de Liedekerke. De commissie zal Donderdag opnieuw vergaderen. Men hoopt tegen dien tijd eene overgangsformuul te hebben ge vonden. M. Meysmans, steller A an het bespro ken ontwerp, was niet aanwezig, hoewel hij daartoe liet recht had, ten raadgeven- den titel. Wijzen wij er tevens op dat het voor stel Meysmans niet in vooraf gaandel ij ke zittingen der afdeelingen onderzocht is geweest, zooals de voorsellen Meclielynck en Van Cauwelaert, maar. dat zij, in com missie verworpen, op de dagorde der Ka merzitting was. Het Staatsblad van 23 April kondigt de wet af tot wijziging van verscheidene bepalingen der weiten op de ouderdoms pensioenen. Deze wet werd den 15 Maart door de Kamer en den 5 April laatsledcn door de Senaat gestemd. Onr die aan'moedigingspremien te kunnen bekomen moet men 1. Belg zijn en zijn verblijfplaats. Kunnen echter ook die premien beko men in Belgie verblijvende vreemdelin gen die hooien tot een Staat, welke der gelijke voordeelen aan de Belgen ver leent 2. Volle 1G jaar oud zijn, tenzij de aansluiting werd bewerkt door erkende mutualiteitsvereenigingen 3. Houder zijn van een boekje der Al gemeene Lijfrentkasse; 4. Op dit boekje stortingen hebben ge daan in den loop van het bcgrooiings- jaar. De regeering verleent aan elke erken de mutualiteitsvereeniging, die aanslui ting barer léden bij dc Algemeene Lijf- rentkas ten doel heeft, een j aarlij ksche toelage van 2 fr. voor ieder boekje, waar op in den loop van het jaar minstens 3 fr. werd gestort, buiten de toelagen van de openbare besturen cn mits beheer en boekhouding der verecniging onberispe lijk werden gehouden. ONTDEKKING VAN MENSCHE- LIJKE OVERBLIJFSELEN EN GRANAATCIIERVEN Zooals we onlongs nog hebben gemeld schiet het opruimingswerk goed op. Het twéede lokaal van den linkervleugel van de overdekte gang is bijna gansch ont ruimd mn heeft er kisten van granaat- doppen in gevonden, maar geen enkel lijk. De arbeiders zijn ook in het derde lokaal van dezen vleugel kunnen dringen daar de scheidingsmuur der twee schuil plaatsen opgeblazen werd bij de ont ploffing. Dit derde lokaal ligt vol materiaal; men heeft er geladen Vuurpijlen in ont dekt, wat laat veronderstellen, dat daal de projektielen werden geladen. Men vermoed, met reden, dat op die plaats lijken onder het puin begraven liggen. Het opruimingswerk wordt langs twee zijden van de overdekte gang voortgezet. Men heeft de eerste scherven van de noodlottige granaat ontdekt die op 29 September 1914, zoo'n groote schade veroorzaakte en het garnizoen ontmoe digde. Er werden namelijk 150 man schappen gedood. De werken zullen voortgezet worden bij tusachenpoozen. Wanneer men do bovenste lagen zal weggeruimd hebben, zullen de harde lagen moeten opgeblazen worden. DE EISCHEN DER RUSSEN Genua, 24 A pril. De commissie van zeven deskundigen voor de Russische za ken, waarbij zich de Russische afgevaar digden gevoegd hadden, vergaderde he den morgen. In 't begin der zitting werd kennis genomen van een geschreven dökumcnt, op de tafel der commissie neergelegd door M. Rakowsky. Dit dokiunent kan als volgt in 't kort samengevat worden Verondersteld dat de mogendheden staatskreclieten toestaan aan Kusiand's nood, verondersteld dat dr,- it'de mogend heden er in toestemmen de regeering der Sovjets de jure te erkennen, vraagt de afvaardiging der Sovjets 1. I)c volledige afschaf ring der oor logsschulden. 2. Een moratorium in den loop waar- n Sovjet Rusland geen enkel intrest. 3. Vöor wat de eigendommen betreft, blijft de Sovjet-afvaardiging de terug gave weigeren. Hoogstens is de moge* lijkheid voorzien van een vergoeding on der den vorm van concessies in Rusland. Gezien dit dokument en deze eischen heeft den voorzitter, sir Worthinthon Evans, verklaard dat de Sovjetvertcgen woordigers de zaal mochten verlaten en dat de geallieerde deskundigen de kwes tie aan hunne regeeringen zouden onder leggen.- De voltallige zitting der deskundigen werd verdaagd. Morgen zulten de geallieerde deskun digen zonder de tegenwoordigheid der Russen vergaderen om over te gaan tot liet proces-verbaal van dc huidige zitting. Betrekkelijk het geschreven antavoord door de Russen Maandag in het comiteit der zeven deskundigen gebracht, zegt de bijzondere briefwisselaar van Belga dat de tegenvoorstellen der Russen njet be sproken werden. Edoch, twee uren lang werden de Rus* sische afgevaardigden ondervraagd ten einde nadere bijzonderheden en aandui dingen te verkrijgen over de juiste draagwijdte van hun antwoord. Deze on dervraging was de3 te moeilijker, daar Rakowsky en Krassin, de meest bekwa me hoofden van het college der Russische deskundigen, zich bepaald de minderen toonden, voor wat technische kennissen betreft, van de deskundigen der mogeud< heden. RUSLAND MOET NIEUWE VOOR-* STELLEN DOEN Genua, 25 April. Na afloop der ver gadering van de zeven deskundigen, gis teren avond, liet de Russische afvaardi ging weten dat zij nieuwe voorstellen zou doen. Deze zijn, heden, te 12 uur, nog niet toegekomen. DE NIEUWE CRISIS Genua, 25 April. Een nieuwe crisis in de werkzaamheden der conferentie werd veroorzaakt, door de onverzoen baarheid, welke de Russische afgevaar digden gisteren aan den dag legden in het komifceit der deskundigen; deze on verzoenlijkheid is des te minder te be grijpen na den toegevenden brief van M. Tchitcherin aan M. Lloyd George en na het intrekken van hun financieel memo randum. Dit nieuwe incident heeft echter geen; verwondering meer verwekt te Genua, men begint do diplomatische methode der sovjets te kennen en zitfh te geweny nen met hare tegenstrijdigheden. GEEN ONMIDDELLIJKE ERKEN-» NING VAN DE SOVJETS M. Benes heeft te Genua aan een cor respondent van de «Bohemia» verklaard dat er geen spraak kan zijn van een on middellijke "erken ningsrechten van de Sovjets, aangezien ook de onzijdigen er. tegen zijn. EEN ONDERHOUD MET M. THEUNIS T Parijs, 25 April. Voor zijn terug--; keer naar Brussel, had de bijzondere cor-i respondent van de Temps een on-» derhoud met M. Theunis. Gezien het belang der vraagstukken* zei M. Theunis, moet het niemand ver* wonderen dat deze conferentie aansleept* Deze vraagstukken konden niet op eei$ dag geregeld worden. Over het Duitsch-Russisch verdrag zei hij het volgende Het is zeker dat deze valsche maneu* ver een zeer ongunstigen invloed heeft| gehad. Zij was een oorzaak van tijdver-» Hes, en heeft de atmosfeer vertroebeld.; Hot was op zijn zachtst een onhandig heid, die wel slechter liad kunnen uit-» draaien. In de openingsrede had M.Facta, gezegd dat men elkaar te Genua op eco-» nomisch terrein zou ontmoeten, waar noch overwinnaars noch overwonnenen zijn. Dank zij het verdrag van Rapallof- heeft Duitschland het Ententeblok ver sterkt, en zich zelf uit de belangrijkst^ besprekingen uitgesloten. Is hot waar dat Lloyd George ver-» volgen was bi j het vernement van he£ Duitsch-Russisch verdrag? M. Lloyd George heeft zicli zolf hef iniitafcief genomen van een vrij heftige! nota aan de Duitschers, en zijn veront-» waardiging is heel natuurlijk, als metf weet, dat de Engelschcn zich boos ma- kou om alles wat niet farplay is. Gij weet welk belang Lloyd George aan de confer rent ie hecht, en het is zeker dat dit ver drag alles kon in de war sturen. Het is mzimrig te beweren dat hij voorkennis had van dit verdrag. Eindelijk, aangaande de betrokkingeïf onder dc geallieerden, zei hij Deze betrekkingen zijn uitstekend.; Wij waardeeren de vastte: aden houding van M. Bart hou in moeilijke vraagstuk ken als liet Puilsch-Riwrisch verdrag er£ het Russiu i) memorandum. Ten andere olte 'n ri j die t' r plaats geweest zijn, kun-, ucn zich rokensehap geven van de raoejs 'ijkhedon diq zich vopidoen.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1