Vrijda Q April 1922 FENJMÜHEELE DE TOEKOMST ONZER PARTIJ De GeloafsverkGstdigitag in Rusland Scheidsgerecht ld SI. Sekrementseesgres ssfeg te Mas Da Verraders ¥an üiss Caweii op dsn Spoorweg Aardbeving in -Japs h hel Fort van Waslhem Een Gevecht isist een InMviseh levig© Braad is Lenden Se Ccnfereatie Ie Genua XXVIII» JAARGANG NUMMER 95 Kerkstraat, 9 on 22, Aalst.— Tel. 114— T~> <TS-"FST A TA g CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nüffbl-Db Genot H. Vitalio Zon op 4,37 onder ó,o9 Volle Maan den 10 blicitelt buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan, 13, te Brussel8Place de la Bourse, Parijs en 6t Bream's Buildings Londres E.G. 4 Toen ik onlangs een vooraan staande politieke persoonlijkheid uit Nederland naar de reden vroeg der coalitie-crisis in zijn land, ant woordde hij mij De regeering heeft de mensehen te diep in hun beurs getast en daar is geen partij tegen bestand. Hetzelfde deed zich voor in Engeland. Men heeft er hals over kop bezuinigingen inoe ten invoeren, of de laatste uren der regeering-coalitie waren geteld. Alle crisisverschijnselen in de naburige landen hebben zich ook bij ons voorgedaan, maar altijd met eene zekere vertraging. Maar ko men doen zij toch, dat is niet te bc letten, omdat de ziekte niet lokaal maar algemeen is. De klachten over belastingsdruk zijn bij ons niet in een acuut st: dium getreden, omdat wij ons be lastingstelsel in volle crisis veran derd hebben en de aanpassing nog niet volledig plaats had, of, duide lijker gezegd, de nieuwe zuigpomp werkt nog niet normaal. Zij heeft haar intensieve kracht nog niet be reikt. Wacht maar wat en ge zult er- eens wat van beleven De tegenwoordige toestand voor het belastingswezen slechts eene overgangsperiode. En wat meer is, ofschoon het altijd ge waagd is, van fiscaal standpunt, een nieuw stelsel in volle crisis in te voeren, mag- men zggen, dat binnen .eenige maanden de achterstallen aangezuiverd mogep heeten, behal ve voor ettelijke oninbare posten... en dat men dan eerst voor goed zal beginnen. Wat aanmerkelijk bijgedragen heeft, om de reuzenonderneming van de belasting op het inkomen in deze ufoéilijke tijden in te voeren, op gevaar van het heele raderwerk uit zijn voegen te draaien, is... onze prioriteit. Met stukken en brokken heeft Duitscldand eindelijk de prioriteit van twee milliard goudmarken ge stort, die het verdrag van Versail les ons toestond als vergoeding voor onze prioriteit bij den Duitschen in val van 1914. En afgaande op de beslissingen van den Oppersten Raad en van de Commissie van Herstel, zijn wij zeker, in den loop van het jaar te ontvangen, de som van drie milliard Belgische franks, grootendeels betaalbaar in vreemde munt. Die gelukkige prioriteit helpt ons waarlijk uit den nood voor het jaar 1922. Dit is een feit. 5 Is dus de prioriteit, de zoo zeer betwiste en zoo duur gekochte, voor liet loopend jaar de deus ex ma china die ons uit het financieel moeras trekt, toch begrijpt ieder gezond redeneerend mensch, dat het slechts een lapmiddel kan zijn van tijdelijken aard. Leening op leening, dat gaat niet meer. Wij hebben onder de 35 milliard schuld er 5 milliard zitten, die op korten termijn aflosbaar zijn en het vol gend jaar moeten wij kunnen le ven, ook zonder belangrijke priori- teitsgelden. De vooruitzichten na 1922 zijn bijgevolg niet schitterend, want on ze gewone begröoting van uitgaven komt uit op 2581 nuUioeu, terwijl onze inkomsten slechts 1726 mil lioen bedragen. Het verschil van 355 millioen wordt nu door eenige buitengewone inkomsten gedekt, zoo goed als 't gaat. maar deze in komsten,- voortkomende uit oorlogs toestanden, zullen gedurig vermin deren. En wat het volgende jaar ge daan? Opnieuw leenen is de schuld grooter maken. De toestand is bijgevolg verrei van rooskleurig. Hij is het zoo wei nig, dat de regeering, welke zij ook weze, die in de toekomst geen ern stige en doortastende financieele politiek zal hebben, op voorhand veroordeeld is. De kiezer zal aan eene partij nooit vergeven dat zij liet slachtoffer werd van een gebrek aan beleid in de Staatsfinanciën. Het eerste slachtoffer van dit ge brek is trouwens de kiezer zelf, en hij weet liet maar al te goed. Het gezond verstand van den kie zer en dat bestaat bij ons geluk kig in groote mate zal hem on veimijdelijk brengen naar die par tij, die hij in staat zal achter, eene gezonde financieele politiek in te voeren. Wij achten liet niet over dreven te voorspellen, van nu af, dat de toekomst in de politiek zal be- liooren aan die partij, welke een uit stekend financieel programma zal hebben en die beschouwd zal wor- deu, als in staat te zijn het... onver biddelijk uit te voeren. Maar hiertoe is moed noodig-, wilskracht en samenwerking. Er zal ongetwijfeld onder de profiteer ders van den tegenwoordigen toe stand tegenstand ontstaan, zelfs in den schoot der eigen partij. Maar daarover moet men kunnen heen stappen. De noodige tegenwerking van humanitair en sociaal stand punt zal niet ontbreken. Daar zul len trouwens de andere partijen ook wel voor zorgen. Wil echter de katholieke partij die door haar verleden, gedurende 30 jaar bewezen heeft, dat zij eene partij van orde is, ook in financieel opzicht, wil zij, zeg ik, het verloren gezag, de verloren meerderheid te rugwinnen, dat zij dan een finan- ciel programma late gereed maken door de knapste specialisten uit haar midden. Dit is niet het werk van een dag. Het moet met zorg on derzocht worden. Bij de eerstvol gende crisis en dat die zal kernen is onvermijdelijk zou hiermede voor den dag gekomen worden. Het is op dien weg, het is aan die zijde, dat door onze partij nuttig werk kan geleverd worden: nutt voor de algemeenheid, en nuttig roor haar eigen. En daar ligt de toekomst.- Wij hebben reeds herhaaldelijk gewe zen op de onvermoeibare pogingen, wel-J; ke de H. Stoel heeft aangewend, om de vrijheid en het recht te bekomen in Sov jet Rusland ons H. Geloof te verkondi- gnn en de ongelukkige slachtoffers van net bolcfhevism de wéldaden en troost middelen van Onzen H. Godsdienst te brengen. Die pogingen zijn thans met een goeden uitslag bekroond geworden. Voor onze katholieke zendelingen ligt een breed arbeidsveld open. De Eerw. Paters van het Gezelschap Jesus is de taak opgedragen in Rusland onderwijs gestichten op te richten. De Eerw. Paters Franciskanen en de Eerw. Zusters van Liefde zijn uitverkoren om ons H. Ge loof in het verwilderde Rusland te ver kondigen. Moge God hunnen arbeid ze genen! TE ROME Zekere bladen wijden nog altijd uit over de mogelijkheid of de waarschijn lijkheid, den H. Vader te zien deelnemen aan eene straatprocessie naar aanleiding van het H. -Sacramentscongres. De Os- servatore Romano heeft tegengespro ken dat zulks voornemen ooit bestaan heeft. Het is overigens ten onrechte dat men desaangaande het programma van het congres heeft ingeroepen, waar er spraak is van eene processie onder voor zitterschap van den Paus. Inderdaad, dit punt was bepaald door Benedictus XV, die hoegenaamd aan ;een straatprocessie dacht. Ik zeg niet lat deze gebeurlijkheid zich zal voordoen onder Pius XI, maar in de tegenwoor dige omstandigheden ié het hoegenaamd niet waarschijnlijk. EEN BELGISCH ADJUDANT DOOR DUITSCHERS AANGEVALLEN EN NEERGESCHOTEN Parijs, 26 April. Uit Mainz wordt geseind Gisternacht kwam een Belgisch onderofficier van het 7e linieregiment, in garnizoen te Aken, na afgedancn dienst, naar huis, toen hij, in de Dauber- strasse, door een twaalftal jonge Duit- so.hers, zonder aanleiding daartoe te heb ben gegeven, werd aangevallen. De adjudant verweerde zich zoo goed bet ging tegen de voetstampen en vuist slagen der bende,'maar was, voor op zijn hulpkreten soldaten kwamen toegesneld, -cMs bezweken onder de slagen zijner :am-alloz?. Voorzeker zou hij gedood ge worden zijn, hadden de soldaten niet öp- ged an gd. Af en stelde vast. dat hij met een mes of een dolk tweemaal werd gestoten aan liet voorhoofd. Zijn toestand is nochtans met levensgevaarlijk. De Belgis'he veiüghcidspolilio snnnt zich in om do da-lens van dezen aanslag op to speren. Amsterdam, 26 April. De Midden- Java-redakteur van de Indische Courant publiceert in het nummer van 27 Maart jl. een onderhoud met George Borgen.' Deze vertelde «Ik deed koerierdiensten voor de "Bel gische regering en werd aan de Duit- schers verraden. Om mijn leven te redden, vertelde ik hun alles, wat ik wist. Uitdrukkelijk wijs ik erop, dat aan de Duitschers alles reeds bekend was,'voor ik begon op te biechten. Mijn verklaringen waren slechts be vestigingen voor hen. Op de vraag waarom hij van de Duit schers een pas kreeg om voor de Belgi sche regeeririg koeriersdiensten te ver richten, bleef de heer Borgers een duide lijk antwoord schuldig. Om geld te winnen, deed ik die koeriersdiensten. Drie en veertig dagen heb ik gevan gen gezeten voor mijn deelneming aan een blaadje Libre Belgiqtie Hoe werd u in vrijheid gesteld? vroeg de journalist. De heer Borgers kon geen anuemelijke verklaring geven. De interviewer wees er op, dat and ere a levenslang kregen of den kogel, terwijl hij met drie en veer tig dagen gevangenisstraf boette. De heer Borgers ging er niet op in. Tijdens het onderhoud, sprak George Borgers voortdurend over een Duit- scher, die jarenlang in België woonde en een vriend was van zijn vader. Doze speelde in de heele geschiedenis een groot rol. Hij was het, die hem uit de gevangenis wist los te krijgen. Merkwaardig is 't echter, dat hij voor den oorlog nooit- dien vriend van zijn vader had gezien, zooals hij verklaart. Deze Duitschers raadde hem aan alles te vertellen, toon de Duitschers hem te pakken kregen. Het was het eenige mid del om den dood te ontkomen. George Borgers zweerde ten slotte bij zijn kinderen, dat hji zich onschuldig acht. Desondanks hebben wij sterk den in druk, aldus besluit de redakteur van de Indische Courant het verslag van zijn onderhoud, dat hij wel degelijk aan spionnage voor de Duitschers deelgeno men heeft en bijzonderheden verteld heeft, die Miss Cavcll's dood wellicht ten gevolge hebben gehad. De Paaschdagen zijn voor onze spoor wegen buitengewoon goede dagen ge weest. Men kan er door volgende cijfers over oordcelen Op Vrijdag 14 April, werden 18,527 kaartjes uitgegeven en 25,400 afgeno men. Als men er bij voegt de 87,508 rei zigers in transit geabonneerden, vrij en retour-kaartjes, maakt dit een totaal van 131,435 reizigers en een ontvangst van fr. 123,042.45. Op Zaterdag 15 46,934 kaartjes uit gegeven en 46,700 afgenomenreizigers in transit, vrij- en retoerkaartjeg 95,t05, 't zij in alles 179,339 kaartjes. Ontvang sten fr. 212,464.10. Zondag, 16 30,139 kaartjes uitge deeld en 52,600 afgenomen; reizigers in transit, geabonneréden, vrij- en rotoer- kaartjes, 54.242, 't zij in alles 136,981 reizigers. Ontvangsten fr. 161.881.15. Maandag, 17 24,035 kaartjes uitge geven en 60,500 afgenomen; reizigers in transit, geabonneerden, vrij- en rotoer kaart j es, 78,025, 't zij in alles, 162,560 reizigers. Ontvangsten Den 3 Mei aanstaande zal te Geneve, I in Zwitserland, voor het gemengd Bel- giseh-Duitsch scheidsgerecht, uitzonder lijk in gezegde stad zetelend, een proces gepleten worden door de Belgische Maat schappij der Slaapwagens tegen den Duitschen staat ingespannen. Deze maat schappij bezat, voor den oorlog, in Duitschland, belangen, goederen en ma teriaal, voor eene waarde op meer dan dertien millioen geraamd. Zij werd on der het beheer van een sekwester gesteld die, t' akkoord met de Reichsregcering, op zulke wijze handelde dat alles wat aan de Belgische maatschappij behoorde, afgestaan werd aan een Duitsche kom panic, gesticht om de plaats te nemei van de onder sekwester staande maat schappij in ai de vergunningen dfe haar vroeger verleend waren. De maatschappij der slaapwagens eisclit de teruggave in natura van alles wat haar ontnomen werd en de totale schadeloosstelling van het ondergedane nadeel. De debatten worden voorgezeten door M. Paul Morrnad, deken der rechts faculteit van Geneve, bijgestaan door MM. Alberic Roll in, Belgisch scheids rechter, en Hoene, Duitscli scheidsrech ter. De Belgische staat wordt vertegen woordigd door zijn algemeen agent bij de gemengde scheidsgerechten, M. Geor ges >Sartini, advokaat-geuetaal bij het Beroepshof van 43russel; de Duitsche Staat, door den justicieraadsheer M. Leh- nard. Dc belangen der Belgische maat schappij worden verdedigd dour Mr Paul Hyinans, bijgestaan door Mr Victor de Laveleye. De Duitsche kompanie, die in het proces tusschenkomt, heeft Mr Lon- elo, der balie van Parijs, als raad geko zen. Woensdag morgend, rond 10 ure, werd te Tokio een hevige aardschok gevoeld. Belangrijke schade werd aangericht. Er zijn ook vele sl ach tof fors, doch volgens do eerste berichten zou er geen enkel Europeaan onder lren zijn. Daags te vo ren was de vulkaan Asaraayauia aan 't spuwen gegaan. Te Yokohama werd de schok zoo goed gevóeld als te Tokio. Dc Chineesdie wijk is grootendeels vernield. De waterleiding is gesprongen, zoodat ook overstToomin- gen te vreezen zijn. De aardschok is een der licvrgste ge weest welke in de laatste jarcu gevoeld werden. Hij duurde 15 minuten. In dc Vrcdcstentoonstelling. welke te Tokio geliouden wordt, is ook veel scha de aangericht. Alle telegrafische cn telefonische be trekkingen zijn afgebroken, zoodat het nog onmogelijk is. nadere inlichtingen te; vefstrekken. Dc oprnimingswerken worden in 't fori van Waelhem, onder de bevelen van luitenant Van de Weghe, voortgezet. Het tweede lokaal van den linkervleugel werd ontzet; men vond er overblijfsels van houwitsers 5.7 maar geen lijken. De pionniers zijn vervolgens doorge drongen in liet derde lokaal. Onder'de puincn ontdekte men gebeente van vin geren. Daar zouden dus lijken kunnen bedolven liggen. Trapsgewijze zullen de werkzaamhe den doorgedreven worden. Een bekende Araerikaansche duiker heeft dezer dagen op den bodem der zee een onaangename ontmoeting met een grooten inktviseh gehad. Hij was aan het werk in een wrak, toen hij door het monster werd .omge vallen. Het dier omknelde hem mot zijn krachtige armen, zoodat het hem onmo gelijk was, zijn mes te grijpen om zich to verdedigen. Het monster sloeg zelfs een zijner ar men om de slang, die hom dc versche lucht moest toevoeren, zóodat hem de dood op twee wijzen toegrijnsde. De duiker verlor evenwel zijn zelfbe- lieersching niet.. Door zijn telefoon ver zocht hij, een korten ijzeren staaf te la ten zakken. Met dit stuk ijzer als wapen begon hjj_ bet beest te bewerken. Inmiddels hadden de mangen op het fr. 120.570.40. j schip den duiker, met den inktviseh om Dinsdag, 18 April 21,565 kaartjesl zijn lichaam gewonden, naar de opper- itgegevon en 50,200 afgenomenre tri-[vlakte der zee kunnen brengen, rs in transit, geabonneerden, vrij en De twee lichamen, dat van den man etoerkaartjes, 63,775, 't zij in "alle. 1:15,540 reizigers. Ontvanc-lea frank 158 826.85. Voor de vijf dagen telt men in idles 745,855 reizigers en een ontvangst van fr. 700,136.25. Mot Pasehen 1021 werd fr. 708,718,05 ontvangen, en dat van het zeemonster, waren echter zoo ineen gestrengld, dat men niet van schietwapenen gebruik durfde maken om het dier te doodeu. Men sloeg er daarom zoo lang op los, tot. het dier zijn slachtoffer uit zijn doo- delijke omhelzing moest loslaten, Woensdag morgend, rond 7 ure, is brand ontstaan in eene groote raffineer- redij van naphte, te Hackney, eene wijk van Londen. In deze raffineerderij be vonden zich 50 groote vergaarbakken, ieder meer dan 26,000 liters naphte be vattende. Veertig brigaden pompiers werdetr on middellijk ter plaats gestuurd. Terwijl overal sortkarren opgeeischt werden om zand naar de plaats der ramp te zenden. Al de huizen uit de buurt werden ont ruimd en men zag overal lieden op de vlucht met huisraad en kleederen. Tal rijke personen werden verbrand daar het letterlijk brandend naphte regende. Do hitte was zoo groot, dat men ze roeide tot op een halven kilometer afstand van de raffineerderij. Een hevige wind wak kerde het vernielend element aan. De vlammen sloegen honderden voeten hoog op en de lucht was met eene zwarte rook wolk bedekt. Onophoudend weerklonken ontplof fingen, naarmate de vlammen opvolgent- lijk de verschillige vergaarbakken be* reikten. De schade is overgroot. Wellicht zal men heel de raffineering moeten laten uitbranden. EEN BELANGRIJKE VERKLARING VAN TCHITCHERIN Tchitcherin verklaarde tot den verte genwoordiger van Ilavas te Genua dat Maandag het moeilijkste punt der onder handelingen ter sprake kwam. De groote massa der arbeiders en boeren in Rus land hebben de gedachte opgevat, dat het grondbezit en het groote industrieele be zit nationaal domein zijn geworden. Het princiep van nationalisatie zonder schadeloosstelling is het wachtwoord ge worden, dat dierbaar is aan ieder Rus sisch hart. Op dit punt kunnen wij niefj terug. Wat wij voorstellen is een sys teem, dat zou bestaan in het geven, aan de oude eigenaars in Rusland, van een recht van verkoop op de concessie op pacht, of deelneming aan gemengde maatschappijen of trusts. liet recht van verkoop zou aan do oude partikuliere bezitters in Rusland liet recht geven, hun bezittingen te lier-? nemen. Uit naam van het Russische volk zul-? len wij vragen, dat de Sovjet-regcering uitsluitend bevoegd zal zijn, om over het gegronde der eischen te beslissen. Eeii ernstige schadeloosstelling is in onze oo* gen positief onmogelijk. Op de andere punten, voegde Tchit cherin eraan toe, zie ik geen ernstige af wijking van meeningen. Niettemin blij* ven wij mcenen, dat voor ons het verkrij* gen van staatskredieten eene noodzake lijke voorwaarde is voor het gelukken der onderhandelingen. Immers, wan heer wij onze schulden van voor den oorlog er kennen, zullen wij een zware last weer ia: ons land terugbrengen, en dezo zware last moet. vergoed worden door het verkrij* gen van kredieten. Wij kunnen geen ver plichtingen onderteekenen, die wij niet zullen kunnen nakomen. Wij kunnen ons niet verbinden, de schulden van voor den oorlog te betalen, als wij er niet ze-» ker van zijn, financieele steun van Eu* ropa te krijgen. Wat betreft de erkenning de jure van de Sovjetregeering, die wij vragen, dit ia voor ons een handelskwestie, want wij kunnen er niet aan denken, handelsbe trekkingen te herstellen, zonder dat wij do juridische bevoegdheden daartoe heb* ben. HET INTERNATIONAAL CONGRES .VAN VAKVEREENIGINGEN EN DE CONFERENTIE Op het internationaal congres vant vakvereenigingen te Rome, hefet Du- moulin (Franschman) de houding de£ Duitsche afvaardiging te Genua scherp} gehekeld. Hij zeide dat een dergelijke houding slechts tot het versterken van het natio* nale blok in Frankrijk kon bijdragen. Verder teekende hij verzet aan tegeö het optreden der Russen omdat dezen da uitnoodiging tot liet feestmaal bij derf koning van Italië hadden aanvaard. In denzelfden geest schrijft de «Avari* - ti Het blad meent dat de deelneming} van de Russen aan het feestmaal vaq! den koning een groote politieke fout was* die aan de monarchistische propaganda ten goede zal komen. DE BOLSJEWIKI RIEPEN LEVE DE KONING VAN ITALIË! De Genueesche correspondent van «New-York_ Herald» verleid, dat Tchit cherin cn Krassin zoo onder den indruk waren van hun ontvangst bij den ko- nig, dat zij op 't oogenblik van den toas| riepenLeve de koning van Italië DE WERKELOOSHEID Volgens de memorie van' het Duitsehë ministerie van Jtbeid vogr Genua, zijp'

De Volksstem | 1922 | | pagina 1