5 Woensdag er Mei 1922 DE KERK m HE ViliBE Q@ IsSgisehg iiylp aan felasad ia iesi lÉaüstsïraad StavisÉgstda! beslaat mg 'I Mmg fe vingerafdrukken Essssfnische B@riehfsn B)g Gonferenfie is Gensa XXVIII» JAARGANG NUMMER 99 Kerkstraat, 9 en 22, Aalsï.— Tel. 114— T>^.C3-S1L.^.3Z> 3 CENTIEMEN —WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Va» Numbl-Db Gatrol H. Kruisvinding Zon op 4,'88 onder 7,06 Volle Maan den 10 blicitelt buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, te Brussel8. Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londros E.0.4 rw».T^BCHl Wij herinneren ons nog de woor den van Paus Benedietus, die op zijn sterfbed uitriep, dat hij zijn leven wilde opofferen voor den vre de. Bil van zijn opvolger Pius XI mogen wij verzekerd zijn, dat hij niets onbeproefd zal laten, om de wenschen van zijn grooten voorgan ger, den Vredespaus, in dadeu om te zetten. Verzoening is en blijft het wachtwoord van het Evangelie, Verzoening niet alleen in den beperkten zin van persoonlijke ver zoening met God, maar ook in de beteekenis van eendracht en liefde Ouder de mensehen. Het beginsel is niet alleen van toepassing op den enkeling, het is het ook op de maat schappij. Maar, zullen zekere sceptici zeg gen. het is een onbegonnen werk in eene wereld van egoisme te ijveren voor wereldvrede. Alle machten en middelen zijn niet in staat, om den volken-vrede aan te brengen, zoo lang als de een of ander zich in zijn bestaan bedreigd gevoelt. Zelfs denkbeeldige vrees breekt soms al die toekomstplannen als glas. Werpt soms een overspannen nationali teitsgevoel, of een misplaatste re- vanehe-geest niet met één slag neer, /o.Hes wat internationaal werd opge bouwd? Wij geven toe, dat het niet ge makkei jk is in onzen materialisti- selien tijd het Evangelie voor te houden als het eenig redmiddel in de nooden der maatschappijEr be staat inderdaad in de oogcn van een oppervlakkig nadenkend publiek zooveel, dat men met de doeltref fendheid van dit redmiddel schijnt te spotten! Zegt men niet overal, waar men beweert op de hoogte te zijn, dat het de kerk niet gelukt is, den oorlog te doen ophouden en dat liet haar evenmin zal gelukken een goeden en rechtvaardigen vrede te verkrijgen. Zonder te gewagen van de tegen spraak, die er in ligt üi de redenee ring van personen, die de kerk be schuldigen in vollen ooi-log voor den vrede te ieveren, en er haar nu een verwijt van maken er niet in gelukt te zijn, is het voor den waren kris ten een plicht, toe te zien, af te wachten en zich niet ongeduldig te toonen voor Gods wegen, die soms heel anders loopen dan de menselie- lijke. In deze stille werking want Gods molen maalt langzaam, maar fijn ligt juist de onweerstaan bare macht van het Woord. In die schijnbare zwakheid ligt kracht. En ondanks alle tegenkanting, ondanks spot en tegenspraak, zal de Waar heid zich een weg banen en de in ternationale rechtsgedachte zal op den voorgrond treden op het too- neel der volken gelijk op dat der personen. Geduld slechts en ver trouwen. Daartoe is echter noodig een te rugkeer tot de zuivere beginselen van het Evangelie. Daartoe is noo dig een afbreken met alle materia listische toepassingen, die niet in de li jn liggen van het krktendom. Daartoe is noodig, dat men zich ont- houde van eene opportunische eom- premissie met alles wat niet eerlijk en niet rechtvaardig is, zoowel op sociaal als op politiek gebied. Hoofdschuddend zal men ons wijzen op de mislukkingen van den Volkenbond, op zijne zoo faliekant uitgevallen pogingen om recht bo ven macht te plaatsen. Men zal ons wijzen op het wrokkend en vuisten- ballende Duitschland, op het wan beheer der bosjewisten met een hon gersnood tot gevolg, die een schan de zal blijven voor de geschiedenis, op de tot splinters geslagen Donau- monarchie, die nu de rol van armen edelman moet spelen en van de lief dadigheid der volken leeftmen zal ons wijzen op den heksenketel van den Balkan, die niets goeds laat ver wachten. Men zal ons wijzen op de kokende golven, die de wereldop pervlakte beroeren, die standen en volken tegeneen opzweepen en de hartstochten in werking brengen... en dan zal men vragen waar is nu de invloed der kerk? Welnu, dan vragen wij op onze beurt, waar de plaats is, die de vol ken, de Staatslieden aan de kerk in geruimd hebben. Men heeft het noo dig geoordeeld ze door eene over eenkomst,zorgvuldig geheim gehou den, alsof men er beschaamd over was, te verwijderen van alle vredes onderhandelingen, te beginnen met die van Versailles. Men heeft ze uit geschakeld uit den Volkenbond, men heeft ze niet geraadpleegd in de Oostersche aangelegenheden, waar zij nochtans de hoogste belan gen te verdedigen had. Ja, de hee- ren Staatslieden hebben beschikt over de toekomst van volken en sta ten, als of de kerk niet bestond. En dat straft zich zeiven. En wie werd geraadpleegd, ach ter de schermen En nu nog\ De liooge Semitische financiewereld. Mochten de leidende Israëlieten uit dit midden eens spreken over de re denen waarom een traetaat zoo en niet anders gesloten werd, waarom de eene verongelijkt werd en de an dere bevoorrecht, ze zouden het u wel zeggen. Wondere zaken zouden er voor den dag komen, indien men nauwkeurig den invloed kende van de .Toden op de politiek. Die invloed bestaat, en ofschoon wij geen anti semieten zijn, moeten wij beken nen, dat hij verderfelijk is, Hij is dit in meer dan een opzicht .maar wat ons het meest bezorgd jnaakt, is het streven van die zijde, om de Evangelische waarheden als eene nevenzaak op te nemen en het gouden kalf te beschouwen als ver verheven boven alle andere levens opvattingen. En uit de hoogte der internatio nale politiek, die over Oceanen, lan den en volken beschikt, met eene materialistische opvatting, die niets .gemeens heeft met rechtvaardig heid,daalt op een kleiner tooneel, bij ons, diezelfde ongeluksgeest neer en bederft de nog gezonde volksziel onder de leuze van Godsdienst is .privaatzaak Die weg voert rechtstreeks ten yerderve. Het eenige redmiddel is Terug naar het Evangelie De Belgische af deeling van het Roode Kruis zendt ons de volgende mededee- ling De beweging ten gunste van de hon gerlijdende Russen neeft groote uitbrei ding gekregen in den loop van de laatste maanden. De rpgeering heeft aan het Roode Kruis voor 750,000 frank kleedcren ge schonken. M. Nage, oud-consul van Bel- gie te Moscou zal deze in Rusland uit deden. De Belgische afdeeiing van het Rood Kruis voedt 10,000 kinderen in het dis trict Sarakow. Dit kost 100,000 fr. per maand. Tot heden werden 255,000 fr. ontvan= gen op post-cheekrekening 6560. Te Wulveringlien zullen op het einde dezer maand honderd Russische kinderen worden gehuisvest. Op post-eheckrekening 123 werden voor M. Lebceuf tot op heden 450,000 fr. ontvangen. Ook werd oen dienst ingericht om naar Rusland pakjes te zenden van 2 1/2 dol lar. De noodlijdende Russen te Brussel werden eveneens bijgestaan. Door de universiteit^jeugd van Gent cn Brussel worden 100 kinderen in de Volga en 500 in den Donetz gevoed. De inschrijving van dc syndikale com missie der arbeiderspartijen der onaf hankelijke svndicatcn bedragen 1 inil- lioen 250,000 frank. Alles te samen genomen heeft Bel'gie totnogtoe 3 millioen aan Rusland ge- schonken. De regeering heeft toelating gegeven tot het inrichten van een tombola van 2 millioen om liet bestaan der kolonie van Wulveringhem te verzekeren. Geldinzamelingen in kerken en scho len zullen heel het land door worden ge houden. Een tentoonstelling van Russi sche kunst zal worden geopend. Voor drachten met lichtbeelden zullen in do beide landstalen gegeven worden. Indien het krediet van 1 millioen door hot parlement wordt goedgekeurd, zul len niet alleen de keukens van Sakarow bestendigd worden, maar zullen nieuwe keukens in den Donetz worden opgericht. Er werd Maandag namiddag, te 2 1/2 ure, op het ministerie van Geldwezen, on der voorzitterschap van den heer Theu- nis, een ministerraad gehouden. De heer Theunis heeft den raad be kend gemaakt met het verloop der werk zaamheden Ier Conferentie van Genua. De ministers hebben hun instemming be tuigd met de houding van de Belgische afvaardiging. Een wetsvoorstel op do lichamelijke opvoeding, alsook een wetsvoorstel op de burgerlijke en militaire bedieningen welke aan de vrijwilligers voorbehouden zijn, werden goedgekeurd. Die wetsvoor stellen zullen eerlang aan het parlement worden voorgelegd. De ministerraad heeft ook besloten in den schoot van den wetgevenden raad, welke op het ministerie van Jus Li oio in gericht is, een bestendig comiteit te stich ten, welke voor doel -heeft het opmaken der wetten te verbeteren. Er werden ook maatregelen getroffen ten einde het uitbetalen aan de gemeen ten van de oorlogsschadevergoedingen te bespoedigen. De mad heeft nadien enkele zaken van bestuurlijken aard afgehandeld. De twintigste eeuw heeft zooveel on- mpnschelijkheden beleefd, dat men niet verwonderd moet zijp ook nog van sla vernij te liooren. Zij 'bestaat in Abessinie. Nu zegt men wei een^onder kolonialen Afrika is Afrika c» jö&on Van op een zui ver Afrikaansche staat geen Europeesche standaard'toepassen. De kwestie van sla vernij is echter een van die zaken om trent welke, van menschelijk standpunt, geen compromis kan worden toegelaten. Het is een gruwel, die, alhoewel, natuur lijk genoeg met 't oog op de omstandig heden die thans in Abessinie heerschen, in geen geval kan worden geduld. De De plaatselijke Engelsche vertegenwoor digers kunnen niet gelaakt worden we gens feiten, welke zij niet kunnen ver hoeden, maar het is moeilijk te begrijpen waarom het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken het niet noodig heeft gevonden, om ten minste te protes teeren tegen den staat van zaken, waar van het geheel op de hoogte is. Abessinie, de eenigeovergebleven vrije en onafhankelijke Staat in Afrika, is te vens het laatste land van openlijke sla vernij. In Adis A'baba, de hoofdstad, zijn meer slaven dan vrije menschen. De ver blijfplaats van het Engelsche gezant schap zelf is vol slaven, die behooren aan de bedienden van het gezantschap, die zonder dezen niet in dienst zouden wil len komen, liet verblijf van het gezant schap is Engelsch grondgebied, doch niet alleen worden slaven, die het betreden, niet onmiddellijk vrij, maar wanneer zij aan hun eigenaars ontsnapt zijn, kunnen deze laatsten hen zonder verhindering weer gevangen nemen, wat zij dan ook doen. Dat is vreemd, maar nog vreemder is het, dat velen van die slaven Engelsche onderdanen zijn, die bij slavenjachten op Engelsch grondgebied zijn gevangen ge nomen. Voor slavenjachten zijn echter geweren en munitie noodig, en daar Frankrijk, Engeland en Italië zich bij dc overeen komst van 1919 er toe verbonden hebben geen munitie aan de Abessiniers te leve ren, is liet alleen Amferika, dat thans wa- penen en munitie levert. De Abessiniers nebben milliocnen geweren, maar dc mu- niticvoorraad is beperkt, en wanneer deze uitgeput is, zal de-ontvolking van nieuwe landstreken, hetzij op Engelsch of A'bes- sinisch gebied, tegelijkertijd onmogelijk worden. In tegenstelling met de Euro peesche mogendheden heeft Amerika, zooals gemeld, het contract, om Abessinie (evenals andere Afrikaansche landen), niet van munitie of materiaal om deze te vervaardigen te voorzien, niet geteekend. De schrijvers hopen, dat het Ameri- kaansch publiek zich er van bewust zal worden, wat in zijn naam geschiedt, en dat het Engelsche publiek in overweging zal nemen, welk een onmogelijke toe stand wordt geschapen door de aanwezig heid van Engelsche slaven in het verblijf van het Engelsche gezantschap te Adis Ababa. In een Amerikaansch blad wordt c-en merkwaardig staaltje van de scherpzin nigheid van de Londenschc Scotland Yard vermeld. De schrijver bracht, naar hij vcrt:H. een bezoek aan het bureel van Schotland Yard en vroeg het- hoofd van de afdee iing voor criminoelc vereenzelving te spreken. Als zijn visite-kaartje, overhan digde hij den portier een kaartje, waarop ziju vingerafdrukken waren afgebeeld, welke in 1908 waren genomen. Iiier is het. kaartje, zegue hij, ik zal liet hoofd zelf wel den aard van mijn bezoek me- dedeelen. -Nadat hij oen weinig in de wachtka mer had -vertoefd, gebeurde cr volgens zijn beschrijving het volgende Ik werd naar een bureel geleid, waar een man met een scherpen blik en een aangenaam gelaat achter een groote schrijftafel was gezeten. Hij wuifde even met zijn liand ten toeken van groet. Daarna begon hij op langzame wijze te spreken. Gaat zitten, M. Thompson, zegde hij tot mij, en zog my waarmede ik u van dienst kan zijn. Uit uw dossier heb ik kunnen opmaken, dat u sedert 1915 niet moer bij den Amerikaanschen consulai- ren dienst zijt, vervolgde hij. Ook heb ik gezien, dat u een bock over den oorlog hebt geschreven. Voorts blijkt uit mijn dossier, dat u in 1915 naar Holland ge gaan zijt en dat u in Den Haag ziek werd. Ook is het mij bekend, dat u den winter 1915-16 te Berlijn hebt doorge bracht en dat u toen voor herstel naar Zwitserland gegaan zijt, waar u tot na het einde van den oorlog is gebleven. In 1908 werd ge te Londen door zeke ren Dr Clark, uit New-York, binnenge leid. 0) Ik was eenigszins verbaasd, f zooveel juiste bijzonderheden over mjin eigen persoon te vernemen en dat alleen op mijn vingerafdrukken. Nieuwsgierig vroeg ik daarom wat hij nog meer van mij wist. Met genoegen, antwoordde de man van Scotland Yard. En liij vervolgde Ge waart aanwezig op een bijeenkomst van een comiteit- van zoogenaamde Ame rikanen te Berlijn. De besprekingen wer den in het Duitsch gevoerd cn de bijeen-, komst werd gehouden in de Club van Duitsche auteurs in November 1915. Ge weigerdet toen beslist om kennis te ma ken met sir Robert Casement. Gok wei gerde gij een rede te houden zonder eertet uw gezant te hebben geraadpleegd. In 1916, vervolgde de policieman zijn mededeelingen, hebt gij het voorstel afgewezen om voor een groote belooning naar Washington te gaan met een ge heime boodschap van den Duitschen rijkskanselier von Bethmann-Hollweg. Dit voorstel werd u door een van onze mannen gedaan en diende alleen om u op de proef te stellen. Uw optreden in de Club van Duitsche auteurs en uw ant woord op het aanbod van een van ons in zake von Bethmann-Hollweg waren voor ons voldoende bewijzen van uw eerlijk heid cn wij gingen uw gangen niet meer na. Na deze mededeelingen, eindigt M. Thompson, was ik voldoende overtuigd van ie de waarde van vingerafdrukken HOE DE MARKTPRIJS VAN DEN THEE WORDT VASTGESTELD Thee is een Tan de artikelen, welke een wereldmarkt hebben en het produkt wordt in hoofdzaak verliandcld op de markten te Londen en te Amsterdam, wat Europa betreft en bovendien op de lokale markten te Calcutta en Batavia. Dc hoofdmarkt voor liet produkt is en blijft Londen en van Londen uit wordt de marktprijs voor vrijwel de geheele we reld vastgesteld. De thee wordt daar in publieke veilingen regelmatig iedere weck verkocht en de daar besteedde prij zen houden uitsluitend en alleen verband met de alles omvattende kweetio van vraag en aanbod Koopers van het produkt, dus zij, die ten slotte de prijzen aangeven, laten zich alleen en uitslui tend leiden door de vraag, voor hoeveel zij die thee weder kunnen verkoopen, om daardoor hun inkoopsprijs te regelen. De koopers bemoeien zieh nooit 'met de vraag, hoeveel liet produkt aan den plan ter kost. De eenige vraag, die zij zich stellen is hoeveel is mij die thee waard? Zoo ontstaat dus voor het produkt een marktprijs die voor den procudent van hel hoogste belang is. Voor hem is het nu de groote vraag, ja, tenslotte de levensvraag, of hij in verhouding tot dien marktprijs al dan niet mot voordcel kan werken. Al zijn streven moet er. op gericht zijn om zijn kostprijs in gunsti ge verhouding te brengen lot den markt prijs. Het is een levensvoorwaarde voor Inem, want kan hij dat niet, dan is hij iyan zelfsprekend loj; ondergang ge doemd, omdat zijn bedrijf geen reden van bestaan heeft. In krisistijden -/.ooalvde thcckultuui thans heeft doorgemaakt,wordt het uiter- ste van den theeplanter geeiselit om -zijn kostprijs omlaag te brengen. In zulke tij den van heilig moeten wordt het vernuft gescherpt, dc energie gestaald, liet genie geboren, alle factoren die straks ten goede komen aan de cultuur in haat geheel. HET STANDPUNT DER GEAL LIEERDEN TEGENOVER DE RUS- SISCHE SCHULDEN Genua, 1 Mei. In hare zitting van heden morgen heeft de subcommissie voor Russische zaken art. 2 der regeling aangenomen, welke als volgt aan de Rus sen zal medegedeeld worden. Deze tekst strookt met de Fransche the sis Overeenkomstig de resolutie van Can nes, erkent het gouvernement der Russi sche Sovjets alle openbare schulden wel ke tegenover de vreemde mogendheden aangegaan of gewaarborgd werden door den .Russischen staat, d. w. z. door liet keizerlijk Russisch gouvernement of door het voorloopig Russisch gouvernement. Daar de schuldeisc-hende mogendhe den verlangen mede te werken tot den heropbouw van Rusland, en tot de erken ning van zijn krediet, zijn zij bereid voorloopig dc betaling van het kapitaal cn van do intresten der voorschotten, tij dens den 'oorlog aan het Russisch gou- vernemen verstrekt, niet op ie cischcn. De bondgenooten zijn het niet eens met de verantwoordelijkheid welke het gouvernement der Russische Sovjets or» hen wil laden, voor wat dc schade betreft door de naoorlogsclie revolutie in Rus land aangericht. Wanneer tusschen dc geallieerde en geassocieerde mogendheden een akkoord zal ingetreden zijn betrekkelijk het rege len hunner wederzijdsche oorlogsschul- den, zullen zij ook. luidens dezelfde princiepen, en met bet oog op den econo- mischen en finanèieélen toestand van Rusland, op eene regeling in der minne der Sov jetsschulden aansturen. Doch eerst dient Rusland te verzaken aan de eischen, bedoelt bij paragraaf 2. Alle schulden, door het Sovjets-gou vernement of zijn voorgangers, tegen- ever vreemdelingen aangegaan, en voor dewelke een vreemd gouvernement zich verantwoordelijk heeft gesteld, zullen op denzclfden voet als de private schulden behandeld worden. Deze beschikkingen slaan niet op schulden welke, ten laste van een oud- Russisch gouvernement, opgeeisc-ht wor den door eene bank, gelegen in een land wiens gouvernement voorschotten heeft gedaan aan een voormalig Russisch gou vernement of zich verantwoordelijk stel de voor de leerlingen door een Russisch gouvernement in dit land uitgeschreven, tusschen 1 Oogst 1914 en 1 November 1917. Deze schulden blijven geheel voor rekening van bedoeld gouvernement. Hot Sovjets-gouvernement zal aan Ru- menie de voorwerpen, door Rumen ie te Moscou neergelegd, terugschenken. BARTHOU EN TCH1TCHERIN Genua, 1 Mei. De heer Barthoiï stuurde heden morgen het volgende schrijven aan Tchitcherin, als antwoord op zijn brief van 30 April Heden morgen heb ik aan de offi cialise vergadering der eerste sub-com missie, uw schrijven van gisteravond me degedeeld, omdat dit schrijven handelt over punten die al de mogendheden aan belangen. Anderzijds heb ik*clen inhoud or van aanstonds doen overseinen aan den pre sident van den Fransehen ministerraad. Zonder de rechtzinnigheid der inzichten, welke in den brief der Russische delega tie uitgedrukt zijn in twijfel te trekken, moet ik toch wijzen op de zinsnede waar aan Frankrijk eene vijandelijke bonding tegenover Rusland wordt toegeschreven. Frankrijk koestert; integendeel voor do Russische natie, welke loyaal aan zijne zijde stond gedurende drie oorlogsjaren, gevoelens van oude genegenheid. V IN DE SUB-COMMISSIE VOOR RUSSISCHE ZAKEN Genua, 1 Mei. De sub-commissie voor Russische zaken vergaderde dezen voormiddag om 11 u. 13. De heer Schanzcr gaf dadelijk lezing van het antwoord van den heer Facta aau Tchitcherin, betrekkelijk het memoran dum. De heer Barthou verklaarde dat Frank rijk er, in geen geval, in toestemmen zou nota te nemen van het memorandum} eene eerste maal door de iSovjcts-delegatie ingetrokken, dewijl zulks heelemaal in* druischte togen de princiepen der resolu-» tie van Cannes. De hete Barthou, voorts lezing gevend van zijn antwoord aan Tchitcherin, da^ wij in dit blad mededeelen, verklaard*

De Volksstem | 1922 | | pagina 1