1 Vrijdag I Mei 1922 JFDEN MARC, LaiHföoawbeiangen htorview mei den gewezen Butisshen ËCrsonprins ie parlementaire Kommissies Ministerie van Speerwegen Zal de Alceotwet herzien worden? ia de MetaaSitiJverlfêid Os Conferentie te Genoa EVOLKSSTE Kerkstraat, 9 en H. Pius XXV1IP JAARGANG NUMMER 101 Zon °P 4.25I«nder 7'09 22, Aalst.— Tel. 114— DAGBLiAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.30 Uitgeyer: J. Vam NpypgL-DB Gbhdt g Volle Maan den 10 buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Ad elf Mailaan,13, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream s Buildings Londres E.G.l Ik ging neerschrijven verdierlijk ten, doch ik en durve niet. Zeg me eens waar vindt ge mannen van durf, van karakter, en met wils kracht? Is het aan die sobere wils kracht niet te danken dat alle ont zag uit de samenleving verdwijnt en men naar den dieperik overhelt? Is het de schuld niet van dat laten va ren en vlotten dat ons gelieele boel tje zoo slecht stand houdt en stand vastig verzwakt en verflauwt, zoo dat welhaast te velen hun moed ver liezen en anderen er profijt uittrek ken om slechts hun zakken te vul len, hun maag te streelen en hun slechte driften in te volgen. Kan het anders dat onze kinderen van het zelfde laken eene broek dragen en in hetzelfde onwentelingskamp te huis behooren. Men weet niet wat men zou aanvangen, hoe men het zou uitdrukken, wat men zou te- wege brengen, hoe men er zou op losgaan om daar of daar te komen. Men heeft vergeten dat wilskracht noodig is en blijven stilstaan ach teruitgaan is. Zekerlijk weet men, en zulks slaat men genoeg in den wind, ea wil men toch niet weten dat de oorlog een ommekeer heeft te wege gebracht in ons maatschap pelijk leven, in handel en ook in wandel, doch men schaft er niet op rekening te houden van den gods dienst, van de zedelijkheid, van de naastenliefde, van de rechtvaardig heid. Als men de persoonlijke deug den met de voeten treedt, moet men onvermijdelijk de maatschappe lijke insgelijks overschrijden. 't Is uiterst gemakkelijk gods dienstigheid, zédelij kheid, rechtscha penheid, broederlijkheid van kant te steken, doch weest indachtig dat zulken vervallen welhaast in die verwijfdheid vroeger'onbekend en onbeoefend. De karakterloozen zijn op onze dagen te menigvuldig en rijzen in zekeren zin uit den grond op, zooals de grijze duivels binst den wereld- krijg. om de samenleving te be smetten en anderen door hun niets doen te verleiden. Men heeft te veel geld, waarme de men niet meer de boter koopt of een appelken tegen den dorst voor later kan wegstoppen, gelijk men vroeger deed in den goeden ouden tijd, maar om alle genot, 't is mij om hét eender welk pleizier, na te vorschen, uit te kiezen, na te loo- pen. Men heeft te veel ledige uren om zijn roest, al wakker zijnde, uit te slapen om dat geld te verkwisten" om den duivel en zijn moeder te die nen om zich in de vermaken te wen telen; om niet meer na te denken met ernst en verstand op de te ver vullen plichten en de te nakomen verplichtingen. Men heeft te veel moedeloosheid en te veel mensehelijk opzicht om de persoonlijke en de maatschappe lijke deugden te oefenen zooals over jaren toen onze voorvaders en ouders ons toch zulke indrukmaken de en latende voorbeelden ten toon spreidden en door hunne nagedach tenis nog geven. Men laat zich meeslepen door die verwijfde eeuw, door die ver wijfde omstandigheden, door die verwijfde kameraden, vrienden, ge- buren, 'k ging zeggen door die ver wijfde broeders en zusters en k en mag niet! O volk, o grootsch en groot Bel gisch volk. o kloeke Vlaamsche tel gen, verwerpt verre van u die ver fijnde, verfronselde en verwijfde krachteloosheid en moedeloosheid. Weest mannen, vrouwen, ja kin deren van wilskracht, van duren plicht, en standvastige werkzaam heid. Deinst niet achteruit voor de minste moeilijkheid, voor het ge ringste gebaar, voor het van onpas komende woord, voor een niemen dal inhoudende spreuk, wenk of kwinkslag Gedenkt uwe afkomst, 't is geen uitlandscheGedenkt het fiere bloed ■dat in uwe aderen vloeit! Gedenkt uw rechtschapen aard en hart! Ge denkt uwe vaderlandsliefde! Ge denkt uw christen zijn!. En ge wordt en ge blijft karak tervolle deugdenmenschen. BEMESTING DER STEEKRAAPj Landbouwers, zorgt voor groene voe ders De steekraap is nog eene kostbare yoe- derplant, welker teelt zekerlijk te weinig verspreid is. Zij geeft eene kleinere op brengst dan de voederbeet, doch hare voe dende waarde is veel grootcr, daarenbo ven bewaart zij beter, en is beter bestand tegen den verst dan de voederbeet. Wat meer is, gezien het cenc plant is die niet ter plaats gezaaid, doch uitgeplant wordt, dient zij om mislukte vóederbee ten velden in te vullen, en allen ledig gekomen frênd, waarop geenen voedermais zal ver- ouwd worden, maar die naar eene roof- bouwteelt, b. v. naar rapen zoude moeten wachten, te bezetten. De stikstof is de steekraap voorzeker onmisbaar, doch zij mag niet bij zweep slagen, maar moet geloidelijk, aanhou dend en langdurig werken, ten einde in dc maxima opname van fosfoorzuur, po- tasch en kalk te verzekeren. Het fosfoor zuur en den potaseh zijn voorzeker nood zakelijk, doch de kalk mag evenmin ontbreken, gezien de steekraap een kool gewas en een kruisbloemige plant is, dus onderhevig aan het knolvoeten, ziek te die het zekerst door de kalk voorko men en bestreden wordt. Benevens eene goede stalmestbemes- ting, goed goteerden stalmest, geruimen tijd op voorhand toegepast, werkt men oppervlakkig, minstens een veertiental dagen voor de planting, 800 kg. staalslak en 200 kg. chloorpotasch per hectare on der een drie-viertal dagen voor de plan ten egt men daarenboven duchtig 200 kg. zwavelzuren ammoniak per hectare in. Men verbouwc de steekraap alleen in gezonden grond. INTENSIEVER. De Times deelt een interview mede van den vertegenwoordiger der Ameri- kaansche United Press met den ge wezen Duitschen kroonprins op Wierin- gen, waarin deze zijn" teleurstelling uit spreekt, dat Amerika niet te Genua aan wezig is en de opvatting uit, dat Amerika en Engeland Duitschland's toestand be ter gaan begrijpen. De kroonprins zegde niet voornemens te zijn uit Nederland te vluchten of sla gen te beproeven als die van ex-keizer Karei. Hij gelooft niet in aanslagen en is overtuigd, dat het Duitsche Keizerrijk, indien het ooit terugkeert, dit zonder schokken zal doen. Dat Wilson met zijn veertien punten Duitsebland heeft verraden, was de lang gekoesterde opvatting in Duitschland, maar de kroonprins twijfelde niet aan Wilson's goede bedoelingen. Wilson was echter niet opgewassen te gen dc andere Staatslieden te Versailles, indien Duitschland een Clemenceau had gehad, zou het den oorlog hebben gewon nen. Dc kommissie der buitengewone be grooting, Woensdag morgend vergaderd, heeft een verslag van M. Pécher onder zocht en goedgekeurd. Er wordt eene be perking van uitgaven voorzien, van 50 millioen op het budget der openbare werken en van 200 tot 300 millioen op dat van 's landsverdediging. Dc kommis sie van de begrooting der spoorwegen, eveneens Woensdag morgend vergaderd, heeft het verslag van M. Robijn goedge keurd. De bcsteudige kommissie van na tionaal verweer heeft anderzijds Woens dag het onderzoek van liet budget der gendarmerie voortgezet. Ten 11 1/2 ure kwam M. Devèze don kom missie! eden uitleg geven over zekere van zijn ontwer pen van legcrliervorming. VEROORDEELINGEN VOOR OVER TREDINGEN VAN DE WETTEN EN POLITIEREGIJËMENTEN IN DE REIZIGERSTREINEN Navolgende veroordeelingen werden tijdens het jaar 1921 door verschillende rechtbanken des Rijks uitgesproken voor overtredingen van de weiten en politie- reglementen betreffende dc exploitatie van den spoorweg 1) 20 personen, tot gevangenzitting van 1 tot 5 maanden en boeten van 5 tot 200 fr.stelen in de reizigerstreinen. 2) 64 personen, tot gevangenzitting van 8 dagen tot 1 maand en boeten van 5 fr. tot 200 fr.smaden door woorden, beleedigen; slaan, aanvallen, verwonden van reizigers en opstaan, tegen de spoor wegpolitie. 3) 9 personen, tot gevangenzitting van 2 tot 3 maanden en boeten van 25 tot 200 frank schenden van de goede zeden en aanslag op de eerbaarheid. 4) 23 personen, tot gevangenzitting van 1 dag tot 7 maanden en boeten van 10 tot 100 frank valschheid in ge schriften en gebruik maken van ver- vakcht geschrift. 5) 257 personen, tot gevaagenzittmg van 3 tot 5 dagen en boeten van 15 tot 200 frank plaats nemen of anderen hel pen plaats nemen in een trein, zonder geldige plaatsbewijzen. 6) 15 personen, tot' sevangenzitting van 8 dagen tot 1 maand en boeten van 21.20 tot 100 fr.: het merk van een plaatsbewijs veranderen. 7) 1 persoon, tot gevangenzitting van 1 dag cn eene boete van 15 fr., en eene berisping van 3 personen uit een trein een voorwerp werpen dat iemand kon kwetsen. 8) 1 persoon, tot gevangenzitting van 8 dagen pogen tot oïnkooping van amb tenaren. 9) 37 jiersonen, tot boeten van 21.20 tot 50 fr.reizigers storen door daden, ge baren of woorden. 10) '15 personen, tot boeten van 10 tot 100 fr.beschadigen van het materiaal. 11} 12 personen, tot boeten van 10 tot 100 Ir.dragen van verboden wapens of gebruik maken van een vuurwapen. 12) 57 personen, lot boeten van 5 tot 63.60 fr.weigeren hunne plaatsbewijzen te vertoonen of af te geven en de beve len op tc volgen van de spoorwegbedien den. 13) 1 persoon, tot eene boete van 25 frank in het openbaar ontuchtige din gen zeggen en zingen. 14) 31 personen, tot boeten van 20 tot 22 fr. reizen met kinderen of met die ren, zonder geldige plaatsbewijzen, of reizen met colli die de reizigers volgens het reglement niet kosteloos mogen 'me den emen. 15) 6 personen, tot boeten van 21.20 tot 22 fr.stappen uit een trein elders dan in dc statie aangewezen voor het af stappen der reizigers. 16) 19 personen, tot boeten van 5 tot 50 fr.dronken plaats nemen in een trein. 17) 24 personen, tot boeten van 21.20 tot 63.60 fr.elders plaats nemen dan in de rijtuigafdeelingen voor reizigers. 18) 21 personen, tot boeten van 21.20 tot 63.60 fr.rooken in een rijtuig-af dee- lino- Niet rooken 19) 21 personen, tot boeten van 10 tot 63.GO fr.plaats nemen in een rijtuig- afdeeling voor vrouwen. 20) 107 personen, tot boeten van 15 tot 63.60 fr.springen of loopen op de loopplanken van een rijdenden trein; springen van een rijdenden trein of stappen uit een trein die nog niet gansch stil stond of langs den verboden kant. 21) 5 personen, tot boeten van 21.20 tot 22 fr.uit de rijtuigen buigen. 22) 17 personen, tot boeten van 21.20 tot 30 fr.noodeloos gebruiken van het noodsein. 23) 16 personen, tot boeten van 21.20 tot 30 fr.verleenen van zoodanige hulp voor een overtreding, dat zonder die hulp de overtreding niet zou begaan zijn. 24) 2 personen, tot boeten van 22 en 25 fr.bij het intreden der statie hun plaatsbewijs niet doen knippen. Bovendien liepen meer clan 1200 per sonen veroordeclmgen op wegens overtre dingen van de wetten en politieregle- menten betreffende de exploitatie van den spoorweg, bedreven in het spoorweg gebied. TELEGRAFISCH POSTWISSELVER- KEER MET NOORD - AMERIKA (VEREENIGDE STATEN, CANA DA EN NEWFOUNDLAND) Eene nieuwe overeenkomst werd met de Western Union Telegraph Compa ny te New-York, gesloten, voor het wis selen van telegrafische poetwissels tus- schen Belgie on Noord-Amerika (de ei genlijk Voreenigde Staten, Canada en Newfoundland}. Deze overeenkomst. waarbij die van 31 December ,1913 wordt ingetrokken, wordt op 1 Mei van kracht. De dienst wordt verricht door tus- sehenkomst van uit wisselkantoren die zijn voor Belgie, het hoofdpostkantoor Antwerpen I; voor Amerika, het agent schap van de Western Union te New- York. Dc titels worden in beide richtingen m franken aangekondigd; het bedrag er van wordt den agent der Compagnie, te New-York, omgezet tegen eenen koers die niet lager is dan 93 t. h. van den koers der Beurs. Het postrecht voor liet opmaken is het zelfde als dat in de andere internationale betrekkingen. De telegraaf kosten omvatten 1. Voor den binnenlandschen dienst a) Een vast recht van 1 frank voor den telegram-wissel b) Desgevallend, het binnenlandsch recht voor de persoonlijke mededeeling. 2. Voor den internationalen dienst een recht per woord voor den gezamen- lijkeii inhoud van den telegram-wissel. Als toegelaten bijkomstige formalitei ten, bestaan alleen betaald antwoord en collationneering. Het binnen den termijn van drie maand niet teruggevorderd geld wordt ter beschikking van het Beheer van her komst gesteld om aan c^e afzenders te worden terugbetaald. Dinsdag 2 Mei hield het Verbond der Belgische Herbergiers en Drankslijters te Brussel een verplichtende vergadering voor de afgevaardigden uit de 9 provin ciën van ons land. Na de vergadering keerden de vertegenwoordigers naar hunne haardsteden terug. In de Noordstatie stond M. Bovoy, voorzitter der Antwerpschc herbergiers, te praten met ecnige kollegas uit Antwer pen, Gent en elders. Opeens trad het socialistisch Kamerlid van Antwerpen, Eeckeleers, tof M.Bovoy, en hem licht op den schouder tikkend, zegde hij op spottenden en tevens bitsi- gen teen Hal Gij zijt nog eens naar Brussel gekomen om de bestaande geneverwet te doen wijzigen of af te schaffennu, daar moet gij niet op rekenen, want ik zeg het u, er zal niets aan die wet veranderd worden voor 1925! Hoort mij wel, gij krijgt niets voor 1925! Waar zijt gij nu met de stemmekons die gij de katholieke en liberale verte genwoordigers hebt afgebedeld? Toen hij die woorden uitsprak, werd de socialistische representant blauw en groen van woedè. Voorzitter Bovoy bezag den rooden apostel met medelijden, haalde de schou ders op en zegde op goedigen toon O, gij duts, gij groote duts Ee<uc:elcers vorliet ijlings het statiege- bouw en liep in een naburig koffiehuis om zijne alteratie af te drinken. Of hij er in gelukt is van den hospes of van eene der serveuzen eenen Collcaux te be komen, weten wij niet. Anderzijds wordt verzekerd, dat de so cialistische partij besloten heeft in al hare lokalen petition te laten teekenen tegen de herziening dor alkoolwct en een Brusselsch konfrater meldde dat er in de Walenstreek twee socialistische lokaal houders op overtreding der alkoolwet be trapt werden... Van zijnen kant heeft het Verbond der Belgische Herbergiers en Drankslij ters ook besloten hunne klienten petitien ter onderteekening voor te leggen, om de herziening der alkoolwet te bekomen. Dat belooft oen strijd van belang! HÉT ONDERHOUD TE BRUSSEL Dinsdag morgend werden de kristcne leiders, de heeren Walleyn, De Clercq, Bertinchamp en Florimond De Sterck, door den minister van Arbeid, M. Moyer- soen, ontvangen, die hen mededeelde dat de socialisten zijne vooretellen aanna men, 't is te zeggen 5 t. li. aftrok op 1. Mei, 5 t. h. op 1 Juni aanstaande en dan geen verdere aftrok voor 1 Oogst aanstaande. De rainimuraloonen der ongeschool den mogen niet beneden fr. 1.625 per uur gaan (of 7 1/2 t. h. aftrok totaal), cn dit der groote loonen de 2 fr, aftrok niet overschrijden (of 7 1/2 tot 8 t. li. aftrok). De socialistische centrale, Zondag laatst le Brussel vergaderd, heeft zulks per brief aan den minister doen kennen. Dc kristcne leiders, zich deunende op de door hen aangenomen dagorde van verleden Donderdag, verklaarden een looiiPcftrok die grootei* zou zijn dan 5 t.h. niet tc kunnen aanvaarden. De bespreking met M. Moyersoen was kort en hoogergenoemde sekretarisseri der metaalbewerkers bleven op hun in genomen standpunt namelijk 5 t. h. op 1 Mei en geene nieuwe loonsverminde* ring zonder verdere besprekingen. Woensdag morgend werd in de zaai van «Het Volk» te Gent, door M. al-« leyn, sekretaris der kristene metaalbe werkers,. aan dc talrijke leden en ook me taalwerklieden van andere gezindheden, die waren opgekomen, mededeeling ge daan van het onderhoud te Brussel. De kristene metaalbewerkers blijven, zegde spreker, bij de dagorde die werd aangenomen en verwerpen alle loonsver mindering van meer dan 5 t. h. De nieu we dagorde van het Nationaal Verbond der Kristene Metaalbewerkers zal binnen enkele dagen kenbaar gemaakt worden.; DE STAKING TE GENT blijft in de groote metaal werkhuizen al gemene; bij dc kleine patroons wordt er voortgewerkt, daar deze de loonsvermin-i dering niet toepassen. Nochtans is alles rustig in de stad men zou niet zeggen dat er werkstaking IN HET WALENLAND is ook in vele metaal werkhuizen, tenge volge van den loonaftrok het werk stil-» gelegd. In de koolmijnen is ook staking uit gebroken, tengevolge eener bedreiging van loonsvermindering. Te Antwerpen, Mechelen en ook in de provincie Brabant legden ook vele me taalwerkhuizen geheel stil-. BIJ DE PATROONS Woensdag morgend heeft dc minister: van Arbeid een onderhoud gehad met ee- nige patroons der groote Belgische me taal werkhuizenook uit Gent waren e? eenigen uitgenoodigd. FRANKRIJK SLUIT ZICII BIJ BELGIE AAN Dinsdag namiddag, om 4 ure, versa* derde de sub-kom missie voor Russische aangelegenheden, om den tekst van het memorandum, aan Rusland te zenden^ definitief goed te keuren. Dan, nauwelijks was dc zitting begon nen, of de heer Barrère, Fransen gezant te Rome, die den heer Barthou vervangt, verklaarde dat, uit hoofd van instrnctien uit Parijs ontvangen, de Fransche dele gatie onmogelijk haar definitieve goed keuring kon hechten aan het memoranw dum, zulks ter oorzake van artikel 6. Deze verklaring en de afwezigheid van den vertegenwoordiger van Belgie heb ben in de kringen der conferentie pijn-c lijk opzie®, gebaard. M. Lloyd George drukt zijne verwon dering uit, dat Barthou hem voor zijn vertrek niets van dien aard had gezegd. Barrère antwoordde, dat de instrnctien uit Parijs een uur na het vertrek van t hoofd der Fransche delegatie waren aan-? gekomen. Toen besloot men, over te gaan tot hefc onderzoek van den dcfinitieven tekst van liet memorandum. Art. 1, 2, 3, 4 eu 5 werden achièreen- volgens in hun definitieven tekst aange nomen. Bij artikel 7, vroeger artikel 6, diende M. Seydoux een amendement in, dat be-< streden werd door M. Lloyd George. Toen verklaarde Barrère De Fran sche delegatie verzet zich niet tegen do onverwijlde overhandiging van liet me morandum aan de Russische delegatie, nochtans onder voorbehoud van de defi nitieve goedkeuring van het FraLsehq gouvernement. Lloyd George was daarmede akkoord, mits hot voorbehoud der Franschcn niet verder ging dan art. 7. Barrère antwoordde, dat de instructies van zijn gouvernement formed waren, en dat zijn gouvernement gecne beslis sing wenschte te nemen alvorens den ge- lieelen tekst van het memorandum tó hebben onderzocht. Schanzer vroeg toen, of het voorbd* houd van Frankrijk betrekking had op het memorandum in zijn geheel. Barrère en Colrat antwoordden beves tigend. De discussie werd gesloten. De tekst van liet memorandum zal onverwij ld aan de Russische delegatie toegezonden worden. DE FRANSCHE DRUKPERS EN DB HOUDING VAN M. JASPAB Alle Pal-ijzer bladen zijn liet eens oirï de houding van M. Jaipur vollen lof t<» laten toekomen. Zoo meldt T/Echo National In 1914 hebben de Belgen het goed voorbeeld gegeven. Frahkrijk cn Groot. Brittanje nebben zijn oproep beant- woord. Tn 1919 was t Frankri jk dat de ver dediging der territoriale eischcn van Bel gie tegenover Engeland cn de Vereenig- ile' Staten op zich nam. In 1019 was 't Frankrijk dat ua octf

De Volksstem | 1922 | | pagina 1